V doos waarin een rozenkrans en een dames-kam. Terug te be komen bij den agent van politie Stoffer te Aerdenhout eenig losgeld. Verloren voorwerpen: Een ring met sleutels; een zomer mantel; een zwart lederen taschje; een gouden broche met diamanten steeneen gladden gouden ring met initialen. Burgerlijke Stand. Van Zaterdag 27 Augustus tot en met Vrijdag 2 September. Geboren: d. van W. J. M. Kallmann en A. Th. M. Kloosterbuis; d. van J. W. C. van der Veer en M. Boer- rigter. Getrouwd: J. van Koode en S. van der Veldt; J. H. Vermaat en A. Maks. Overleden in het Gesticht »Meerenherg' W. M. de Graaff, 61 j.; D. Bouma, 28 j.D. Schouten, 29 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 4 Sept.. Kerknieuws. Voorm. 10 uur, ds. van der Horst, predikant te Amsterdam. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 4 Sept. Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 nur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 4 Sept. Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. De Sporttentoonstolling in het Brongebouw. De jury heeft de navolgende bekroningen toegekend: Diploma voor gouden medaille. Verweegen en Kok, Amsterdam. Ned. Wapenmagazijn v/h. S. de Jager, Haarlem. A. K. Hoekstra Co Warga. G. J. Eilers Co., Amsterdam. N. V. Ned. Fabriek van Turnartikelen v/h. J. H. Keunen, Amsterdam. Diploma voor zilveren medaille. H. J. de Pont Mannaerts, Tilburg. Heenk en Wel'ers Bettink, Haarlem. Gebrs. Hamers, Watergraafsmeer. De Vries' Rijwielhandel, Haarlem. Bingham Lugt, Rotterdam. G. de Vries Lentsch, Nieuwendam. W. F. Andréa, Haarlem. Thunissen en Kropman, Nijmegen. Eervolle vermelding. M. Stibhe, Amsterdam. J.. F. v. d. Ven, Baarn. The Nugget Polish Cie- LtJ-, Amsterdam. N. V. Werf de Amstel, Ouderamstel. Joh. Schmidt, Haarlem. Jan Pesie, Almelo. D. H. Blok, Haarlem. N. v. d. Maaren Jansen, Haarlem. Wij behoeven er ditmaal niet veel over te schrijven. Dank zij het tot heden gunstige weer, zij het dan met uitzondering van gisteren, heeft het bezoek 's avonds niets te wenschen gelaten. Eiken avond trouw vult een groot publiek het ruime japansche plein en verdringt zich tusschen beide in de zaal. Coci is er eenige keeren geweest en had zijn hoorders als steeds aan zijn lippen hangen, als ik dit fraaie stijl bloempje onzer nederlandsche taal ook eens bezigen mag. Coci was dikwijls geestig, en verloochende zijn aard niet, door van zijn »markt"-genre afstand te doen, integendeel, hij was een-en-al Cocadorus, die voor geen stopwoord be vreesd is. En, vraag ik, waarom zou hij ook? Lachen de menschen niet om zijn grappen, al zijn ze ook nog zoo Amstelveldsch? En komen ze niet steeds terug, alsof ze nooit genoeg van zijn ruwe scherts krijgen? Coci kent zijn Pappenheimers op z'n duim en onze vriend de markthumorist weet precies hoever hij kan gaan, zonder het al te bont te maken. De japansche kleeding staat den dikzak overigens even potsierlijk als zijn grimassen en toespelingen zijn. Ook de komende week zal zijn schetterstem over de menschen- hoofden klinken. Hij spreekt het Japansch thans vloeiend, neen stroomend zelfs. In de muziek hebben we afwisseling gehad. De kranige fanfare van het 10de heeft zich eenige avonden laten hooren. Hoe hebben de beer Rap en zijn mannekens hem van katoen gegeven. De populaire dirigent had voor een paar extra stukken gezorgd die insloegen. Vooral zijn snaaksche zetting van het Kobus-lied verwierf een ongekunstelden bijval. Maar meer nog dan dit sloeg de krachtige, schallende melodie van Jerusalem" in. In 't bijzonder in het tweede gedeelte, waai de eerste piston eenige hooggelegen, schetterende passages te maken heeft, is het den heer Rap gelukt den vollen warmen gloed van het op dit oogenblik veel gezongen lied karakteristiek weer te geven. Men kent de praestaties van dit militaire koor en 't lijkt mij niet van onpas op deze plaats met enkele woorden melding te maken van zijn voor uitgang. De heer Rap die aan de verbetering er van onver moeid bezig is, heeft een zware, dikwijls ondankbare taak. Zijn elève-afdeeling toch is herhaaldelijk aan verwisseling onderhevig, aangezien deze voor een gedeelte uit miliciens bestaat. Elk jaar, wanneer het hem na inspannende repetities gelukt is een goed ensemble te verkrijgen, verlaten eenigen van zijn leerlingen den dienst en krijgt hij anderen, met wie hij veelal weer zoo goed als van voren af aan beginnen moet. Daarom valt het dubbel te prijzen dat hij gedurende de zes jaren dat zijn fanfarekapel bestaat, er van gemaakt heeft gelijk wij het thans kennen en reeds dikwijls met genoegen hebben gehoord. Dat de heer Rap een vaderlijke genegenheid voor zijn koor gevoelt en zijn geheele per soonlijkheid er aan geeft is begrijpelijk en wordt in de betreffende kringen algemeen op prijs gesteld. Bovendien is de beer Rap een voortreffelijk musicus, hetgeen opnieuw blijkt uit zijn jongste compositie, een Divertisement, concertstuk voor orkest, deze week voor het eerst hier uitgevoerd. De compositie, geschreven voor fanlare, zullen we later, als we haar nogmaals gehoord hebben, en dan in wat minder rumoerige omgeving, eens bespreken. Ze lijkt ons hiervoor belangrijk genoeg toe. De japansche acrobaten hebben ons verlaten. Geen hunner- heeft een nek of iets dergelijks gebroken. Of deze stille en oogenschijnlijk zachtaardige mannen echter een hoogen dunk van het haulerasche publiek zullen meedragen, betwijfel ik sterk. Vooral wannéér het zeer vol in den tuin was, be toonden zoowel dames als heeren een onbeleefdheid die niet goed te praten is. Dringen, zich naar voren werken, onbe scheiden de werktuigen aanraken, kinderen en zwakken naar achteren werpen, en al dat fraais meer, hebben we herhaaldelijk opgemerkt. Ja, dit blijkbare gemis aan opvoe ding is een treurige en reeds meermalen geconstateerde eigenschap van een groot .gedeelte van ons volk, en er zal nog heel wat water door het Spaarne stroomen, voor het ge leerd heeft deze en dergelijke onhebbelijkheden te overwinnen. Overigens is alles 'gegaan gelijk ik het genoegen had in mijn vorig artikel te beschrijven. In de zaal is er nog iets nieuws bijgekomen, 't, Zijn twee modellen van vliegmachines, die, allerknapst in elkaar gezet, een voortreffelijk beeld leveren van het wezen dezer dingen. In een later artikel iets over hun samenstelling en over de jeugdige vervaar digers. Morgen (Zondag) middag weder een groot kinderfeest, 's Avonds treedt mr. Cocadorus op en na het concert bal- charapêtre. 't Zal een echte Strauss-avond worden, aangezien men uitsluitend op muziek van Strauss zal dansen. Een aantrekkelijke avond dus. Coitiusius. De ballonvaart. Uit andere Zonder de minste geringschatting te ge- gemeento. voelen voor de overige punten van het baarlemsche feestprogramma van j. 1. Koninginnedag, kunnen we toch niet ontkennen, dat het opstijgen van de Columbia een ongewone bekoring op ons uitoefende. Onze tijd sta&t nu eenmaal in het teeken der vliegerij, der hyper-modernste vliegerij nog wel. Maar toch vonden we het opstijgen van een anderhalf eeuw oude warme- luchtbaüon, een z.g.n. Montgolfière, interessant genoeg om er een wandeling voor naar de Heitenkamp te doen. En dat we daarin niet alleen stonden, bewezen de honderden op- en de duizenden huiten het terrein. Of was het de zucht haar het ijzingwekkende, om een menschelijk lichaam, hoog tusschen hemel en aarde te zien slingeren? Hoe dit zij, de belangstelling voor dit nummer was in één wooid enorm. Voor allen was zelfs het vullen iets nieuws. Onder de koes terende warmte van 't stroovuur bolde de taffen zak, veel spoediger dan bij een vulling met gas, zich tot een mooien, gladden, reuzenpeervorm die, begeerig zijnde, 't in hem woelende arbeidsvermogen in beweging öm te zetten, zich grauw afteekende tegen het blauw des hemels en het groen van het geboomte. Een spannend oogenblik was 't toen de luchtsebipper Thomik de trapéze greep en na 't commando een, twee, drie, als een viscbje aan een hengelsnoer, 't ongewone element werd ingeslingerd, om hem een oogenblik later, als miniatuur- menschje, op de trapéze te zien staan, zijn duizenden bewon deraars onder hem toewuivende met z'n pet. Langzamerhand minder snel rijzend, was eindelijk 't hoogste punt bereikt, waarna de reis naar de lagere sferen begon, die eindigde met een welgeslaagde landing in de velden beoosten de Zomervaart. In het, museum van kunstnijverheid te Haarlem werd de afdeeling metaalwerken in de laatste tijden aanzienlijk aange vuld. Eene verzameling oud jayaansch'en arabiscli metaalwerk werd aangekocht, terwijl de keramische afdeeling werd uitge breid met aardewerk pit Aljgerie en TuniSj dat weldra zal wor den tentoongesteld. Zondag is het museum kosteloos toegankelijk. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus bezocht door 360 belangstellenden. De aan het museum verhonden boekerij die gedurende de maand Augustus gesloten was, is met 1 September weder ge opend. De lessen der aan het museum verbonden school voor kunst- mij verheid zijn 1 September,1-weder begonnen. Het reglement der boekerij en het leerplan en reglement der school worden op aanvrage kosteloos verkrijgbaar gesteld. Kunst en Letteren. Gedenkboek De Nieuwe Gids" 1885 1 October 1910 De, redactie van De Nieuwe Gids heeft tot op heden voor het «Gedenk boek" reeds ongeveer 100 bijdragen met ruim 70 portretten ontvangen. Muziek. IC e r k c o n c e r t. Dinsdagavond 6 September a.s. zal in de Gröote Kerk, te Haarlem, een buiten gewone uitvoering -plaats hebben te geven door de dames A. Noordewier-Reddingius, [sopraan, P. de Haan-Manifarges, alt, en den heer Anton B.- H. Verhey, organist. De groote roep, die vajn deze drie solisten in. ons land uitgaat, is een waarborg 'voor het schoone, dat zij te ge nieten zullen geven. 1^ a 1 k en tuberculose. Volksgezondheid. De Geneeskundige Crt. ontleent aan een referaat van Maurice Letullehet volgende: „Indien het niet bewezen is, dat longtuberculose de meest geneesbare der chronische ziekten is, het is niettemin in onzen tijd een feit dat deze „sociale" ziekte de meest kostbare is onder de geesels der menschheid. Het is bekend dat voor de groote meerderheid der thans levende medici de ideale behan deling van de door bacillen aangetaste long bestaat in den drievoudigen klassieken eisék der gezondheidsleer: rust, zuivere lucht, goede voeding. Maar het staken van den arbeid, de absolute rust gedurende korteren of langeren tijd staat voor den werkman, die van deh eenen dag in den anderen leeft van de vruchten van zijn werk, gelijk met zijn ondergang. Getroffen door de waarneming, dat, niettegenstaande de meest ongunstige economische toestanden, sommige van deze borstlijders nu en dan gepezen, heeft een onzer geachte col lega's te Parijs, P. Ferrier, iliet de meest hartelijke^ toewijding zich bezig gehouden, om het mechanisme van die genezing na te gaan. Door een onafgebroken reeks van vernuftige onder zoekingen, reeds door hem zelf gepubliceerd, kwam hij tot de onwankelbare overtuiging dat het probleem van de genezing van longtering hetzelfde is, als samenvalt met- dat van het progressieve terugkrijgen van kalkzouten door het organisme, omdat de tuberculose, voor ieder levend wezen, de groote kalkverbruiker bij uitnemendheid is. Steunende op deze uit komsten en overtuigd dat het teruggeven van kalkzouten, op het stuk van phthiseotherapie de grondsteen der genezing is, heeft Ferrier een schema van behandeling ontworpen, dat tegenwoordig algemeen bekend is, waarin een dieet, absoluut vrij van alle zuren, de hoofdrol speelt. Het gebruik en zoo mogelijk de vorming in het organisme van zuren te verhin deren, dat is alles. In grove trekken luidt het aldns: Absoluut verbod van wijn, bier, cider, perencider, likeuren, spiritualiën. Zich in acht nemen voor boter, vet, (vetzuren) en sausen, of minstens deze vervangen, door room van melk. Niet meer dan 200 ii 300 gram brood per dag gebruiken. Ruimschoots tijd tusschen clè maaltijden laten verloopen. Geen spijzen bereid met azijn, geen citroenen of sinaasappelen, geen oude kaas. Het menu wordt samengesteld uit: aardappelen, woi spliterwten, eieren, mager vleesch (300 a 400 gram per 1 visch (uitgezonderd makreel, haring en zalm), gekookte 't ten, niet zure confituren. Als geneesmiddel (des morgens vroeg en een half uur iederen maaltijd) een of ander mineraalwater drinken d dubbel koolzure kalk bevat, zooals Suint-Galnadier, Po-- ;u (Saint-Léger) enz. Verder dagelijks innemen drie poeder staande uit: Carbonat. calcis 0.500. Phospli. calcis tribasic 0 200. Magnes, calcinat. 0.050. Werken naarmate van zijne krachten en slapen zoo o mogelijk. Dit is ongetwijfeld eene methode van behandeling der tui culose die even eenvoudig is als wonderbaarlijk voor hen als ik, nog stonden op het standpunt van de onmisbaa- van rust en overvoeding. Toen ik dus, bijna twee jaar geleden, vernam dat Ft n medelij ende zielen gevonden had, die hem in staat ge hadden een kosteloos consultatiebureau voor het volk te si ten, om zijn methode in toepassing te brengen, oordee Ie het mijn plicht dien revolutionair aan het werk te zien, zijne patiënten hun kost liet verdienen door te werken na: mate van hunne krachten en niet hun geheele loon op te ctt Ik vond eenë inrichting, die geslaagd mag heeten en dru bezocht werd, bestuurd door Dr. Sidler, een vurig apostel de nieuwe leer. Eerst verbaasd, weldra opgetogen, kw.-u - er telkens terug, meer dan ik zou kunnen zeggen vervuld. belangstelling door deze proefneming vau sociale therapie heb talrijke lijders aan tuberculose, van beide geslacht! kunnen controleeren, kleine landwerkers, schoenmaker stellers enz. allen ingespannen met het ruwste werk, naai.- wasclivrouwen enz. gebonden aan een dagwerk van 12 uren. Hoe groot was mijne verbazing toen ik erkennen moest maand tot maand, dat die brave menschen, verre van te v zwakken, alle of bijna alle zich staande hielden, al voor-, kende, en tegen hun kwaal strijd voerden meteenmeni ongehoopt succes. En al die menschen, wat zijn zij mager, mager zijn is hen een regel. Maar de geconserveerde spieren teekenen ou de huid reliefs die heel wat gezonde menschen hun zou-t benijden. Te gelijkertijd wordt de toestand der longen, die stationnair bleef, langzamerhand beter, daarna volgt, mei voortdurend geregeld beloop, sclerose en emphyseem. Wat een treilend tafereel, die ma3sa arme lieden, van ieder leeftijd, gelukkig zich te voelen herleven, bevrijd van koorts, en trotsch hun brood te kunnen verdienen. Welk i contrast met den droefgeestigen aanblik van onze tering! ij - in de ziekenhuizen! overblijfselen van menschen, die \v dat zij voor niets nut zijn, ter dood veroordeeld, hun lot wachtend in eene sombere en zwijgende.droevigheid. De toekomst zal beslissen over de therapeutische waarde het herstellen van het kalkgehalte tegen de tuberculose het oogenblik af heeft deze methode, door den nog valid, teringlijder eene sociale waarde toe te kennen, een onbereko baren dienst- bewezen aan het individu zoowel als aan h meenschap." Tot zoover dit artikel. Wij zijn nieuwsgierig wat onze ie<I landsche geneeskundigen hiervan zulleu zeggen. Een Jezuietenstreek. Diversen. Laster, en er blijft altijd wat b; -gei: Onze correspondent te Breda schrijd: Dezer dagen vermeldden de katholieke bladen, da doe een milicien-soldaat van de lichting 1904, II. G. P. C. -.! Groof, die deze maand bij het zesde regiment infanteih Breda onder de wapenen is geweest, een adres was g-z-, den aan den minister van Oorlog, waarin Z. Exc. in k> werd gesteld van het feit dat adressant gedurende 1 dagen dat hij zijn dienstplicht vervulde, bijna dagelij tuige was, hoe door den 2e-luitenant Nolthenius al v R.-K, inzake hun godsdienst en geloofsovertuiging heit, dierbaar is, op de meest ergerlijke wijze werd gehoc gesmaad en hoe de Roomsch-Katholieke Kerk en haar dienaren door hem op de schandelijkste wijze werd n lasterd en verguisd. Het bericht, dat zulk een adres aan den ministt r Oorlog was verzonden, heeft zoowel in militaire r.ls burgerlijke kringen te Breda groot opzien gebaard is ons aanleiding geweest te trachten iets naders over zaak te weten te komen. Te vreemder was de indruk dien het adres maakte dat genoemde officier als een op het gebied van den p dienst verdraagzaam man bekend staat. De adressant is van 3 13 Augustus onder de wapens geweest en heeft zich in dien tijd nimmer over het gedrag van luit. Nolthenius beklaagd en over zijn grieven ook met geen woord gesproken tegenover den ouderen collega van luitenant Nolthenius, bij dezelfde compagnie, een bekend en geacht R.-K. le-luit. Adressant is 13 Augustus met groot verlof vertrokken en juist een week daarna, den 20en, verzond hij zijn adres. Het bericht, dat het adres was verzonden lazen de be trokken officier en zijn collega's in de R.-K. bladen. Eerder was hun zelfs van hef bestaan der grieven bij De Groof niets bekend. Door ons ingewonnen informaties maken het ons moeilijk de waarheid van het in het adres beweerde aan te nemen. Luitenant Nolthenius dient reeds twee jaar hij dezelfde compagnie, heeft vele R -K. minderen en nog nimmer is over hem een klacht ingekomen als waarvan de milicien-soldaat De Groof nu melding maakt. (N. Crt.) Protectie, in Duitschland en de nederlandsche scheepsbouw. Duitschland voert zijn overvloed van ijzer uit en verkoopt dat in concurrentie met het ijzer van elders goedkooper in Nederland' dan eenig Duitscher in Duitschland ijzer ont vangen kan. Id. id. met de steenkolen. De nederlandsche scheepsbouw maakt dus met duitsch ijzer en duitsche kolen goedkooper schepen voor de duitschers zelf dan de duitschers in Duitschland kunnen doen. Toch roepen hier de rechtscke politici om protectie; ze zijn gek of misdadig; misschien ook alleen maar dom. Intusschen, het volk is de dupe. Maar het volk zelf heeft die menschen gekozen. Zoo krijgt ieder zijn trekken thuis. Studiën uit het gebied der Geheime Welen- Leestafel. schappen, door Dr. Karl du Prei, met een inleidend woord van Dr. P. de Koning (Zalt-Bommel, 1910, P. M. Wink), Wie den inhoud van dit lijvige boek ziet, waar zijn oog valt op hoofdstukken getiteld: Heksen en mediums, Levend begraven fakirs, de Scdamander, Kunst matige droomen, het spiritisme, zal vol belangstelling en vol moed aan de eerste bladzijde beginnen. Werkelijk, het boek ziet er aanlokkelijk genoeg uit en menigeen zal het ter hand nemen met de hoop nu eens eindelijk een heele boel klaarheid te krijgen in dat vele geheimzinnige waar de spiritisten het steeds zoo druk over hebben. En nu geloof ik, dat negen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2