N. t MET PENSION- EN WONINGGIDS Haarlem. no's - Orgels 1070. VAN VESSEM, RAAT Dz., argang. ZATERDAG, 10 SEPTEMBER 1910 No 36 T, elefoon 520. artikelen. Inmaakpotten. jj| M8TËRDAÜ" klassen H.B.S. HAARLEM. DEPOSITOBANK. :er. hoofddorp, j Wasscherij. ngoederen steeds 7» J. SCHOUTEN. cursus E. A. CATS. >us-, Privaatlessen en Ensemblespel. J. H. KRUL Jr. erl tal Meirood ieuwsblad voor AERDENHCUT - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten F 20) •lingen gunstige regeling bij g 0 0 0 0 3 f •eur. trrondissements Rechtbank. van Waveren, te Haarlem. N. Levenkamp. iland. Belast zich met <le l buitenland. Belast zich 1 UUltOUiaiu«, I n een provisie van: l/_16°/o Q 25°/0. 1/8 °/o 0VPr nominaal a er reëel bedrag voor fondsen 0 er reeci bcuiap, t w. rorden nagezien met het fl Opent rekening- a handelscredieten. Opent v uit prolongatiën. Neemt fl ïuurt safe-loketten tegen sewaarinriohting is voor ran 912'/.. en van 2—4 uur. Q ooooooooei m (EKERSTEEG. 29. SSTRAAT 41 Tel. 744. dei •TrVi; ang der leasen DONDERDAG EMBER. kuur: Dinsdag en Vrijdags van uur. Jansstraat 51a rood, Tel. 1511. OVERVEEN. Telef. 1617. ROET HECK, HAARLEM. idegracht 118. - Telefoon 1338. peciale reparatie inrichting, isporten door het geheele rijk. [lever-parkweg 10. per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. per nummer fO.10 B Advertentiën 10 cents per regel; hij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. -:- teursrecht van den inhoud van dit blad no rilt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Stille na Zy is nit ha Zl dl Iha: li ,i gek- r- het 1 del e:i u he; g Bic ze zolfvel in he Kan i kwi- -!< gelck Ctt.u;:. u, oh eo ni r-i-r fevoi-. Zuster aai gel e se m liefde Zuster atientjr fias hooi oiteh ele s de t nummer behoort een bijvoeg- Is bijlage de Pension- en Woning- Ad reeverander ing. lezers. De bu reaux van redactie en admini stratie van ons weekblad zijn ve'rplaatst empte Oude Gracht (53, Haarlem. da. BLOEMENDAAL. 1 September, 2 uur. Voetbalwedstrijd, daal IRapiditas (Weesp). Terrein Meerenberg- September, 21/i4uur. Hotel Duin en atinée. eopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. HAARLEM. -eptember. Museum van Kunstnijverheid. Toegang geopend: 7—10 uur 's morgens en 35 uur Drinkhal Staalbad Haarlem, iinrichting Badhuisstraat, in- en Badinrichting aan de Houtvaart. SPOB.TTENTO ONSTELLIN G. iks geopend van 115 en van 711) uur. dag. Opstijging ballon met warme lucht, nd. Wedstrijd dubbel gemengd kwartetten. Harmonie. >ptredeii van mr. Cocadorus. Concert Staf 10de. ptreden van mr. Cocadorus. Concert Kriens. niddag. Groot kindergymnastiekfeest onder direc- den heer A. J. Meijerink. r ond, Concert Harmonie. Concert Kriens. ncert Staf 10de. ddag. Groot kinderfeest onder leiding van den dartin. ond. Concert Harmonie. liddag en avond Dameskapel. Diverse ver leden. Zuster Gretlia uit de Lighal. 1 eens iets vertellen van een lief, eenvoudig arvan de meesten mijner lezeressen en het mijner lezers waarschijnlijk heel weinig zullen s siver zuster Gretha uit de lighal aan den Dit gebouw zult ge, althans bij naam, toch wel waar, en mocht dit soms niet het geval zijn, iet heusch tijd er spoedig kennis mee te maken, Zondags gelegenheid bestaat door het te bezoeken, hal dan zult u zuster Gretha aantreffen. Zuster haar wereld, in die wereld dus waarin zooveel onderdrukte wanhoop en onafgebroken verlangen geleden en gekoesterd wordt, zoo welbekend, kkig, de reeds bejaarde zuster, d. w. z. zij loopt van een stokje, maar haar oogen zijn scherp, s groot en rechtvaardigheid is in ai haar doen. ha wordt aangebeden door allen die zij onder neemt. Hoevele lijderesjes, lieve stumpertjes, die ogeltjes het ouderlijk nest verlieten, hebben bij lijk verloren moederliefde wedergevonden. Hoevele jongens hebben van haar gehoorzaamheid gens bij wie, niettegenstaande hun ijseiijke kwaal, nog zoo krachtig opbruischte in ongebrei- heid, hetgeen zich in alle vormen openbaarde ap liet doen wat des knaaps was, zij heeft en koesterend opgevoed in de goede dingen un verdere levensreis zoo broodnoodig hebben 3n, dus zelfkennis, liefde en eerlijkheid. Want eerlijkheid gaat ze op, deze trouwe wachteres rten van den dood. Zij weet 't bij allen te t gevoel dat er nog andere menschfen zijn die ven en ze doet dit schijnbaar onopgemerkt, stapje, maar even onweerstaanbaar als liet issenspan den zwaargeladen wagen trekt. En de jongelingen, allen koesteren zich in haar liefdes in van haar dat men zich ook met de kleine lingen dezer wereld gelukkig en tevreden kan itha, is streng, liefderijk en rechtvaardig gelijk want ze is doortrokken van dat heilige zuur- edachte die allen voor haar gelijk maaktGod alle menschen zijn broeders, etha is ook gezellig. Neen maar, u moet haar van wie ik er enkelen van zeer nabij ken, over Zij heeft dat heerlijke doen over zich, dat het eigendom is der rustige, immer blijmoedige onder wier zachte bekoring en bestiering het als in een wereld van reine levensvreugde de ickt. Hoe verkwikkend werkt deze eigenschap ;eving, waarin zwaarmoedigheid en verdorring des geestes zoo spoedig de overhand zouden verkrijgen, indien niet de kracht der blijmoedigheid overwon. En zuster Gretha kan zoo in-preltig iets voorlezen. Ze weet altijd zoo juist datgene uit te pikken wat allen zoo gaarne kooren, al is het ook voor den tienden keer. Maar, dit kan ik er hier wel even tusschenvoegen, haar boeken schat is helaas beperkt. Jammer, niet waar En er zijn toch zooveel heerlijke, goede boeken in onze taal, zooveel nuttige, ernstige en toch onderhoudende boeken als geknipt voor hare zieken, is 't niet? Mag ik dan van deze gelegenheid even gebruik maken om u allen vriendelijk te vragen uw boekenkast eens na te zien? Wellicht vindt u er een of meer bij van welks bezit u kunt afstappen. U zoudt er de patientjes en zuster Gretha vooral zoo innig blij mee maken. En als soms ook jongeren eenige aandacht aan dit artikeltje wijden, komt dan jongens en meisjes, ook gij hebt misschien nog wel een Klaverblad van vieren, Een jongensleven of zoo iets over, dat ge missen kunt. Bedenk u eens even welk een genot ge aan die zieke kleine en groote menschen kunt verschaffen met deze, voor u misschien niet eens groote opoffering. Wilt ge er eens over denken en uw ouders om toestemming vragen om in dezen vorm aan de lighal een geschenk aan te bieden? Als ge zuster Gretha maar kendot, zoudt ge niet wijfelen. Ik weet het zeker. Ge zoudt haar uw liefste boek in den schoot leggen en u uit louter tevredenheid gelukkiger dan een koning gevoelen. En dan is er nog iets waar zuster Gretha dol veel van houdt, van bloemen. Neen maar, werkelijk, bloemen zijn een behoefte voor haar. Gelukkig zijn er goede dames die veel aan haar denken en telkens wanneer zij komen, voor de patiënten bloemen meenemen. Niet voor de zuster, dat behoeft niet, zij is al in de wolkeu wanneer maar de tafeltjes van fraaie bouquetjes voorzien zijn. Hiermede heb ik u iets van zuster Gretha verteld. Het is niet veel, maar voldoende geloof ik, om u te hebben doen zien, dat daar aan de lighal de Liefde in haar edelsten vorm beoefend wordt door die eenvoudige, voor velen zoo onbekende lieve ziel, die trouw eiken morgen optrekt naar haar vrijwillige ballingschap, om daar, afgezonderd van de menschen en van de wereld, zich te wijden aan onze zieke kinderen, ten einde deze, zoo 't nog kan, te maken tot stevige, voor onze maatschappij bruikbare wezens. Gaat dan op een mooien middag naar haar toe en ge zult haar ook lief krijgen. Quod feci. CollBASIUS. Streef er naar steeds goed te zijn voor allen die u .omringen en die u liefhebben. Eens l:omt de dag, dat gij het laatst niet hen samen zijt, en dat gij zult wensclien, meer voor hen geweest ie zijn. Uit onze omgeving. Kennemeiland. Daarbij denken we altijd aan de duin streek tusschen Alkmaar en Haarlem. In werkelijkheid strekt 't zich uit tot Petten ten Noorden en West-Friesland, Waterland en Amstel- land ten Oosten en Rijnland ten Zuiden tot Hillegom. Het vormde eertijds een zoogenaamd Hoogbaljuwsekap met de baluwschappen van Biederode, Blois van Wijk, Nie'uwburgen en dat der Egmonden. Daar vestigden zich ruim 2000 jaar geleden de Caninefaten, wat Konijnenvangers beteekent. Zij kwamen in karakter en levenswijze volkomen met de Batavieren overeen. Wereldlijk zoowel als kerkelijk vormde 't een afzonderlijk gebied Wat 't laatste betreft vinden we aangeteekend »De Landdeken van Kennemerland, zal op St. Andriesdag betaalen 8 ponden, die eertijds betaalde 10 ponden", en wat 't eerste aangaat vertelt de romeinsche geschiedschrijver Tacitus, dat de Kaninefaten de naaste huren der Batavieren waren en dat zij een buitenlandsche vloot aantastten, ge deeltelijk verbrandden en namen, welke den Romeinen was te hulp gekomen tegen Claudius Civilis, gewezen officier dei- Bataven in 't romeinsche leger. Het is dezelfde Claudius, die door zijne overtuigende wooiden de Bataven in een groote volksvergadering bij rijzende mane" in 't Heilig Bosch gehouden, tot den opstand tegen Rome aanzette in 70 n. Chr. Terstond werden nu boden gezonden naar de Kaninefaten of Kennemers. Het verhaal van 't verbond van alle naburige stammen en de verkiezing van den Kaninefaat Brinio tot opperhoofd behoeven we hier niet te herhalen. Dapper streden zij in dezen opstand tegen de Romeinen, waarvan we reeds de vernietiging eener romeinsche vloot aanhaalden. Onder hun overste Bruyno verzetten ze zich tegen de dwaze tochten van Cajus in deze landen zonder eenig nadeel voor henzelf. Suetonius verhaalt er van dat de Duitschen weerspannig schenen 1e worden, wat 's keizers gramschap wekte. De legioenen komen samen, groote krijgsvoorraden worden verzameld en dan voort met marschen zoo geforceerd, dat de troepen hem niet kunnen volgen en dan toont hij zich weer zoo slap, dat hij zich in een rosbaar laat dragen. Van de menschen, door wier landstreek hij trok eischte hij, dat ze de wogen voor hem zouden schoonvegen en besprenkelen. Eindelijk bij de Duitschen gekomen sluit hij een verdrag met Adminium, die met een klein troepje naar de Duitschen was overgeloopenverder gebeurde er niets, maar werd wel te Rome gewag gemaakt van geduchte veroveringen. Deze Adminium was door zijn vader Zinebellinus, beheerscber der Hollanders, verdreven. Eenigen tijd later werden weer groote krijgstoebereidselen gemaakt. Groote legioenen werden op 't Noordzeestrand in slagorde gesteld met 't noodige leger- tuig. Gecommandeerd werd schelpen en zeehorens op te rapen en daarmede de helmen en boezems te vullen, want »dit is de ware krijgsbuit van den Oceaan, welke buit aan het Capitool en aan 't Paleis behoort toegeëigend te worden ter getuigenisse van hunne overwinningen". Na 't verval van 't romeinsche rijk, de vestiging der Saksen enz. leed Kennemerland ruimschoots van de invallen der Noormannen. Drie hunner edelen Herold, Rorik en Hemming vestigden zich voor goed hier te lande. De zwakke frankische vorst Lodewijk de Vrome gaf in 826 deze landstreken onder den naam van Kinnin aan Rorik. De oorsprong van dien naam zoekt men in den stroom Ivinhem, die door sommigen ver eenzelvigd wordt met de Zaan. Anderen spreken weer Ken nemerland komt van King Heymerland, waarbij king dan koning en Heym huis of herberg beteekent. In 884 had 't weer eens van den inval der Noormannen te lijden. In dien tijd een onderdeel van 't keizerrijk Duitschland geworden, gaf keizer Otto IV 't in 884 aan Dirk II, Graaf van Holland in eigendom met alles wat hij te voren in leen bezeten had in de graafschappen Maseland, Kinhem en Texla (Texel). De oude schrijverJMelis Stoke noemt 't ook een bijzonder graafschap in Het leven van Dirk II Graaf van Holland, alwaar in den giftbrief van Keizer Otto op 't jaar 985 wordt gezegd: Dit recht willen wi dat hem coemt In die Graefscbap die men dus noemt, Kinhem, Texele en de Maesland. Eenige jaren later trouwt Sivaart Sikko, zoon van graaf Arnoud en stamheer van de huizen Brederode en Teylingen met Tilburg van Castricum. Van toen af, of toen reeds was Kennemerland schatplichtig aan de Graven van Holland. Onder Dirk V werd het zoo door schattingen gedrukt, dat ze door 's graven broer, Floris den Zwarte, licht tot opstand waren te bewegen, zooals Melis Stoke zegt: »op hope, dat zij eigzelven mogten vrij vechten." Bij dezen opstand in 1132 moesten de graaflijke huizen 't ontgelden.1) Nadat 't heele land was afgeloopen en platgebrand kwam een verdrag tusschen de grafelijke broers Dirk en Floris tot stand. Floris III, zoon van Dirk VI, volgde op en gaf Kennemerland aan zijn zoon Robbert. Graaf Dirk VII liet geen zoon na. Zijn dochter Ada huwde in 1203 met graaf Lodewijk van Loon. De Kennemers erkenden haar niet, maar begeerden Willem, broer van haar vader, tot landsheer, 't Liep zoo ver, dat de Kennemers gravin Ada in de burcht te Leiden belegerden en gevangen namen. Dan onder lei ding der Kinheimsche edelen Wouter van Egmond, Albrecht Banjaard, enz,, trok men naar Amsterdam om het te plunderen, daarna ook Muiden en Weesp. Bij Leiden wer den ze door 's gravinne gemalin, Graaf Van Loon, geslagen. Deze moest zelf evenwel spoedig het land ruimen. Het einde van den oorlog kwam in 1205. Toen was Kennemerland voorgoed aan den Graaf van Holland onder worpen, maar deze zou afzonderlijk als heer van Kennemer land, worden gehuldigd. Filips van Bourgondië beloofde in 1455 dat Kennemerland niet meer van de graaflijkheid zou worden geseheiden. In 1426, oorzaak al weer zware schattingen, waren ze tegen hem opgestaan en nam hij ze de verkregen voorrechten af om ze in bovengenoemd jaar 1455 met vele meerdere weer te geven. Wederom verloor Kennemerland zijn handvesten door den opstand van 't Kaas- en Broodvolk in 1492, om ze nu reeds in 'tzelfde jaar te herkrijgen. Verder is 't nauw be trokken geweest in de belegeringen van Haarlem en Alkmaar, waren de kusten 't tooneel van menigen strijd. Even willen we aanstippen, dat Kennemerland afzonderlijk geld had. Een kennemer schelling was waard een stuiver en vier penningen of braspenning. Een-en-twintig dezer schellingen maakten samen een kennemer pond of 26 stuivers en vier penningen. Iets meer willen we zeggen van de rechtspraak, die ongeveer duizend jaar gold. Een baljuw was een rechter. Ze werden door den Graaf van Holland aangesteld. Volgens een handvest van Floris V, gegeven in 1291, moest de baljuw »uit wettigen bedde gesprooten zijn." Dit bleef zoo tot de revolutie van 1795 gehandhaafd. De booge vierschaar rechtbank) bestond uit een T) Hierop komen we terug, wanneer we Bloemendaals oorsprong beschrijven

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1