irongc 0PSTI ei Sifiütël I. D. VAN II ballon „C( Een flinke I DAHIESI ANEGANG 31, Leven de ledenvan„E Best vet Winl hoofdbaljuw en zeven leenmannen, bijgestaan door een secretaris. De verdere ambtenaren waren een stedehouder, bode en deurwaarder. Onder de stadhouders benoemden deze den baljuw, in de stadbouderlooze tijdperken de staten. De leenmannen werden ingevolge een schikking van 1648 uit dubbeltallen, opgemaakt door baljuw en leenmannen, door den stadhouder verkozen, 't eene jaar vier, 't andere drie. Ze legden den eed in handen van den baljuw af. 't 'Vas moeilijk dit college voltallig te houden. Daarom vergunt in 1556 koning Filips II den baljuw jaarlijks 14 leer- mannen aan den koning of zijn raden bij nominal ie op te zenden. Naderhand werd bepaald, dat bij crimineele zaken alle zeven, in andere minstens vijf moesten aanwezig zijn. Was de vierschaar niet volledig dan moest aanvulling plaats hebben uit de overige zeven. De vierschaar werd den laat,- sten Vrijdag van iedere maand op 't stadhuis of in den Prinsenhof te Haarlem gespannen. De landdrost van Kennemer- land werd voor 't eerst door de Staten van Holland bij 't begin van den spaanschen oorlog benoemd om »den moedwil van 't krijgsvolk ten platten lande te bestellen." 't Bleef zoo tot 1748. Toen stierf de laatste landdrost en werd geen nieuwe meer benoemd. Zeg mijboe 'ge uw avond slijt en ik zul u zeggen, wie gij zijl en welke toekomst u aangrijnst of toelacht. Avonden zijn toets- steenen. Dalen we, of rijzen we als de dagtaak voorhij isf Smeden we ons zeieen ketenen of oefenen wij onze vleugelen f Charles Boissevain. In den tegenwoordigen tijd met zijn Voor onze Dames, voeling voor lijnen en kleuren schenkt men ook aan het tafeldekken meer aandacht, om tot een mooi geheel te geraken. Nu is mooi een relatief begrip, wat verstaat men eigenlijk onder mooi Mooi is een totaal-indruk die aangenaam aandoet, waarin geen dissonnanten van kleuren of lijnen, geen brutaal schreeuwende kleur of opdringende attentie trekkende lijn. Alles moet harmonie zijn, alles in den stjjl der moderne woningen, der nieuwe meubelen, moderne verlichting, dames- kleeding, rustig, gedempt, kalm. Ook de versiering der ge dekte tafel moet hiermee overeenstemmen, de bloemen, het servies, de glazen, patronen der servetten en tafellakens, alleen bet oude familiezilver en baccaraat-kristal schijnt aan geen modegrillen onderhevig en altijd gangbaar te zijn. In Duitschland maken sommige dames er een beroep van de tafels voor feestelijke gelegenheden te gaan dekken. Hiervoor behoort men beschaving, smaak en veel scheppings kracht te hebben. In Berlijn geniet Frkulein Bruch als zoodanig een goede vermaardheid en is zij de vraagbaak van menige jonge huis vrouw. Verleden winter werd er in het Hohenzol een ten toonstelling van gedekte tafels gehouden en maakte Fraulein Bruch met een in japanschen stijl gearrangeerde tafel een allergunstigst debut. Ja viel haar zelfs de eer te beurt aan de Keizerin te worden voorgesteld. De duitsche tafel, met de met kant versierde tafellakens, waardoor een gekleurd zijden onderlaken schemel t, met de door kant omzoomde servetten, zijden tafellooper, decken und deckehen, haalt niet bij den voornaam rustigen indruk, dien onze goed gedekte nederlandsche tafel maakt, zij draagt te veel het kenteeken Duitsch te zijn, is druk, zwaar, parvenu-achtig, zoo ergens, dan is daar zeker des guten zu viel. Het idéé tafeldekster tot een beroep te maken is zeker origineel. Goed gedekt is half gegeten. En het is dunkt me een metier waaraan de decoratieve eigenschappen, die in zoovele vrouwen sluimeren, gelegenheid geboden wordt, deze productief te maken. Het is schrikbarend zoo nauw en kort de rokken dei- laatste modellen zijn. Alles wat naar sleep zweemt wordt geweerd. Ja men drijft dit zoover door, dat zelfs biuids- japonnen sleeploos zijn. Dit spreekt voor zich zelf al genoeg. Is het niet juist deze ellenlange aanhang, die de eigenlijke stemming aan een bruidskleed geeft. Aan een bruidskleed versmelten zich lijnen, van reine matschemerende zijde als wit schuimende golven en luchtige wolken, tot droom van blanke illusies van geluk. Neem zoo'n kleed, knip er den sleep af en ge houdt niets dan een nuchtere, witte japon over. De poëzie van dat kleed dat bij het huwelijksvertoon zoo'n voorname rol speelt, zit dus in den sleep en nu zou vrouw mode hiermee willen breken Bruidsmeisjes kleeden zich in lichte zijden japonnen, waar over tullen of kanten gewaden. Engelschen dragen daarbij weer de lange zijden ceintures, die zoo jeugdig staan, en die de haast gladde costumes wat bewegelijkheid aanbrengen. Wil men rnet den tijd meegaan dan zal men er in 1911 ook nog voor moeten zorgen slank te zijn. Veelgestreepte stoffen worden in den handel gebracht. In verticale richting verwerkt, verdunnen zij, schijnbaar, ouderwetscbe dikkerds. Koning Edward beïnvloedt zelfs nog na zijn dood de mode. De rouw die om hem gedragen wordt, brengt ons zwart en wit of wit en zwart als zeer kleedzaine combinatie in ruiten, streepen enz.ook de écharpe, zwart met wit. zijden voering der Parissienne, is er een uitvloeisel van. Mouche. Heeft de geest geen bepaald doel, dan verdwaalt hij. Men is nergens, als men overal is. Montaigne. Bond van Schietvel-eenigingen in Haarlem e. o. De Bond telt als lid alle acht vereenigingen. Trots het zeer ongunstige weder had Zondag 4 September de bij statuten verplichte jaarlijksche wedstrijd plaats op geweer M 95 en buks, in de duinen onder Bloemendaal. De uitslag was boven verwachting, zooals hieronder blijkt I. Koips geweer, schijf Loosduinen, afstand 200 M. Maximum 250 punten. 4 medailles. 1. «Generaal Joubert", met 202 punten gouden medaille. 2. «Generaal van Merlen", met 192 punten verg. zilveren medaille. 3. Bloemendaal-Commando", met 184 punten groote zilveren medaille. 4. «Voor Vaderland en Koning", met 173 punten zilveren medaille. II. Personeel geweer, als boven, afstand 200 M. Maximum 50 punten. 1 kaart. 15 prijzen. D. Teekens, met 45 p.; J. Viets, met 43 p.; P. H. Kluft, met 42 p.; J. C. Lucas, met 41 p. (laagste schot 8); Luijkman, met 41 p. (laagste schot 7.9); G. Janssen, met 41 p. (laagste schot 7.8); A. H. J. Sausenthaler, met 40 p. (laagste schot 7.8); H. Spoor, met 40 p. (laagste Sport. Plaatselijk Nieuws. terrein nabij Daalscheweg. de Het voorbeeld van de verschillende automobielclubs in Engeland om jaarlijks een tocht te maken met kreupele kinderen, vindt navolging. Bovenstaande afbeelding geeft twee kiekjes van een dergelijken tocht te Hamilton (Ontario) en Genève. [De Auto). chot 7.7); A. Janssen, met 40 p. (laagste schot 6.8); A. J. Lips of P. J. Hekker, met 40 p. (gelijke serie, loten); J. Bonarius, met 39 p. (laagste schot 6.8); L H. Kool hoven, met 39 p. (laagste schot 6.7); D. Houtgraaf, met 39 p. (laagste schot 5); H. de Vries, met 39 p. (laagste schot 4) III. Vrije Baan geweer, als boven, afstand 200 M. Aantal kaarten onverschillig. De 2 hoogste kaarten tellen, daarna steunseriën. 3 sehootskaart. 12 prijzen. G. Janssen, met 57 p.; L. H. Koolhoven, met 55 p. (steun 27); J. Lindeman, met 55 p. (steun 26); J. Boons met 54 p. (steun 26); D. Teekens, met 54 p. (steun 23); A. H. J. Sausenthaler, met. 54 p. (geen steun); D. Hout graaf, met 53 p. (steun 2 X 26); A. Janssen, met 53 p. (steun 25); P. J. Hekker, met 53 p. (steun 24); A. Bos, met 53 p. (steun 2 X 23); R. van Solingen, met 53 p. steun 21); F. Hekker, met 52 p. (steun 3 X 26). IV. Personeel buks, schijf-succes, afstand 12 M. Maximum 100 p. 1 kaart. 7 prijzen. P. J. Hekker, met 96 p.; J. J. Zwollo, met 93 p (laagste schot 17); G. W. C. v. Essen, met 93 p. (laagste schot 16); G. Janssen, met 92 p. (laagste schot 17); H. E. Stap, met 92 p. laagste schot 16); D. H. N. Twisterling, met 91 p en J. Viets of Bottcher, met 90 p. (gelijke serie, dus loten). V. Vrije Baan buks, schijf en afstand als boven, aantal kaarten onverschillig. De 2 hoogste kaarten tellen, daarna steun. 7 prijzen. G. W. C. v. Essen, met 192 p.; F. Hekker, met 190 p.; J. Bonarius, met 189 p.; H. E. Stap, met 188 p.; Clifford, met 181 p. en P-1 koppen, schijf B. De minste J. J. Zwollo, met 182 J. Viets met 180 p. VI. Tirailleurvuurbaan. punten tellen. PersoneelP. Steffens, groot zilv. medaille; Kloos, zilv. medaille en Van Kessel, bronzen medaille (Allen met 7 punten, dus na loting). Vrije Baan4 prijzen. Van Kessel, met 11 p.P. Steffens, met 12 en J. K. Vink, met 12 p. (dus na loting) en W. J. Heijdeman, met 14 p. „Rapiditas" „Bloemendaal". Als 't zoo tegen eind Augustus loopt, begint voetballend Nederland zich te weren en onrustig te toonende rustperiode van een maand of vier doet het weer naar de groene vlakte en „de8zelfs aankleve" bunkeren en het behoeft nog maar een korten tijd, of bet lieve leven begint. Zoo is het in 't gebeele land, dus ook bij ons in Bloemen daal. Half Augustus kwam er al leven in de brouwerij, toen de uitnoodiging van de „Oranje vereeniging" te Weesp tot ons kwam. om Koninginnedag aldaar op te luisteren met een wedstrijd tegen de plaatselijke Voetbalvereeniging „Rapiditas", om één club-, en 11 draagmedailles. Zulke ontmoetingen zijn geschikte oefenwedstrijden, en een toestemmend antwoord was spoedig in 't bezit van de feest commissie. Nu, ze kunnen daar in de plaats van de cacao, die „de beste, en in 't gebruik de voordeeligste is" feest vieren! Jonge, jonge, wat een ontvangst hè, spelers en supporters van „Bloemendaal"? Wat een lollige boel daar! Dat is anders dan bij ons op 31 Augustus, wat? Bij aankomst aan 't station werden wij verwelkomd dooi den „Rapiditas"-captain, en een official. Buiten 't gebouw echter begon de pret al. Daar stonden twee bakkies, wat zeg ik, hakken klaar, één voor „Rapiditas", één voor „Bloemendaal"! En daar gingen we, begeleid en voorafgegaan door Weesps bevolking, door het stadje (o. a. door de „Glijkstraat", nietwaar Boskamp?) toegejuicht, naar het terrein, terwijl de Harmonie-vereeniging „de Adelaar" schetterende fanfares deed hooren I Een intocht, origineel, om niet te vergeten. Otrze wagen loste haar vrachtje aan 't verkleedlokaalde voorste, met de Rapiditas-spelers (reeds in costuum) reed door naar 't terrein, waar een bonte menigte, oud en grijs, rijk en gegoed, arm en minder gegoed, jong en niet oud, naar schat ting een vijfhonderd man, de ruimte om 't speelveld vulde. Om tien minuten voor vijven komen onze spelers in 't strijdperk! Ëene beschouwing van 't elftal, wat de spelers aangaat, lijkt mij r.u minder geschikt. De opstelling zij dus genoeg: Bloemendaal I A „fred". van rietschoten. sfc v. D. voet. p. iiartog. van vlaanderen. ife Ai van kessel. V. d. maren. Rapiditas: fh n. buwalda. a. v.vloodorp. a.nolke. boskamp. v. D. lucht. „ORR". di k. stals. g. staartjes. di g. van geijn. d, dl DE graaf. dl c. de jongh. rrandl1gt. di w. dinger. g. van asselt. di klinkenberg. Veldhoven vond blijkbaar meer behagen in tonnetje steken en biggevangen dan in dezen wedstrijd. Ondertusschen zaten wij met die voorliefde van Jan voor Vaartsche volksspelen. Gelukkig verklaarde de veteraan „Orr" zich bereid in te vallen. In 't team van Rapiditas zie ik tal van nieuwe gezichten. Ook bier schijnt dus gereorganiseerd te zijn. Dan stellen om kwart over vijf onder leiding van scheids rechter Welsink de partijen, versierd met Oranjelinten, zich op. nadat Voet den toss wint. Een fluitstoot, gecheer, en de Burgemeester trapt den bal af naar Voet, die opvangt en plaatst. Spoedig blijkt, dat de partijen volkomen tegen elkaar op wegen. Het spel verplaatst zich snel, van doel tot doel. Voor Rapiditas dreigt 't gevaar van midden en rechts, en voor Bloemendaal van links Op den linkervleugel van Rapiditas debuteert weer „Haantje", een geduchte loopor, en zeker de beste speler van 't elftal. Tegenover hem stond Vlaanderen, die zijn mannetje niet kende, en dus veel moeite had, hem I zijne rushes te beletten, wat hem nu eens wel, doch meer-1 malen niet gelukte. Toch lijkt het, of de zege aan „Bloemendaal" zal zijn, want I hoewel bet schieten van beide voorhoeden niet schitterend is, is 't van ons een tikje beter dan van de chocolademannen. „Orr" lost een schot, dat beter lot verdiend had, dan van I tegen de iat in 't veld terug te springen. Geen vijf minuten daarna maakt dezelfde speler tot grooten schrik van't Weesper publiek een doelpunt, dat terecht off-side verklaard wordt. Maar ook Rapiditas krijgt een dot van een kans, als de middenvoor alleen voor 't doel staat, doch eerst den bal stil legt om te mikken, wat glad verkeerd is, bij eene verdediging met Van Rietschoten aan 't hoofd. Zoo blijft de spanning er in en de verdedigingen van beide elftallen hebben de handen (lees voeten) vol, om scoren te voorkomen. Onze doelwachter laat zich spoedig als een be trouwbaar speler kennen, als bij eenige malen achter elkaar fraai redt, wat hem een applaus van 't publiek bezorgt, dat, I men bemerkt het bij de gesprekken, sympathie voor onze® spelers gevoelt. Ondertusschen is onze links half geblesseerd aan zijn enkel, en presteert zoo goed als niets, zoodat de rechter wing der gast. heeren .vrij spel krijgt. De taak van de achterhoede wordt| hierdoor zeer verzwaard, en 't is slechts aan het schitterende spel van Regiment X te danken, dat de rust ingaat met dubael blank. Na de rust bemerkt men dat on3 elftal vermoeid wordt, \vat| niet te verwonderen is: het is de eerste match na vier ma in den niets doen, waar tegenover staat, dat Rapiditas in training is gebleven. En nu vangt een reuzenworsteling aan tusscheo de blauw-witte voorhoede en de witte verdediging! Telkens en telkens komen de vijf Rapiditas aanvallers terug, ste- ds onweerstaanbaarder, maar ook steeds blijft ons achterste! de| baas. Eens redt van der Lucht heel verdienstelijk een ze doelpunt, als hij den bal juist van de doellijn weg weet tej krijgen. Soms krijgt onze voorhoede eene bevlieging, en bij dezer uitvallen ontsnapt het Rapiditas doel aan een groot ge vaar, door van der Marens voet veroorzaakt. Op een ande moment lost van Kessel, die door drie man in de gaten ge houden wordt, een schot, waardoor de bal over de bovetilal komt te rollen, en ternauwernood weggewerkt kan worde:,. Langzamerhand begint het te donkeren ('t is kwart ov zevenen), en Fred stopt twee maal onbegrijpelijk, maar -ed laatste bezwijkt hij voor een onhoudbaren inzet van del middenvoor, die een voorzet van Bnwalda opvangt. Zeer LeT grijpelijk breekt er een donderend applaus los, wat niet schijn te zullen eindigen, als geen halve minuut daarna, dezelfd: speler, geholpen door de schemering, ten tweede male doel| punt, en daarmee den wedstrijd beslist, want direct biero] klinkt het eindsignaal. Gemakkelijk kan men zich ver-plaatse: in de jool en de leute van de Weespenaren, die de medailli in hunne plaats zagen blij ven. Onder daverende hoera's weidei ze uitgereikt, en hierbij werd den spelers van Bloemendal een pluim(pje) gegeven voor hun mooie, volhardende spel.el voor hun sympathiek gedrag, voor, tijdens en na den wedstrij- Nu nog iets van de spelers: Bij Bloemendaal Fred en v. Rietschoten uitblinkend, vooi de laatste, die toonde, behalve een goede landsverdediger t goede doelverdeuiger te zijn. Boskamp dikwijls onzeker. V der Lucht onvoldoende, <le blessure moge eene verontschu| diging zijn, Voet goed, Vlaanderen niet geschikt op de hal backplaats; de internationale vleugel O' Rourke—Orr. wi niet op dreef. Hartog een bruikbaar speler; de recbtenvi speelde soms aardig samen, maar was, de oude fout, nij productief. Bij Rapiditas trad de verdediging op den voorgrondde bes| speler „Haantje". Scheidsrechter Welsink correct. Den avond hebben wij gezellig doorgebracht in Weesp gezelschap van onze Weesper vrienden, die to'onden, een go: begrip van „gastheeren" te hebben We hebben een biij coopvoorstelling gezien, Weesper moppen gegeten en ni meer Om half elf waren we weer terug in 't dorp, beroemd <Io| de kruidnoten A.s. Zondag wordt hier 't seizoen ingewijd met een w: strijd, tegen Rapiditas, die, op haar beurt 't bittere nederlaag behoort te smaken. Hiertoe is een elftal aan| schreven, dat, hoewel niet op z'n sterkst, er toch zijn mag Uit Vogelenzang Op 31 Augustu klassen van de s de oudere sckolie van Koninginnedag een schoolreisje m In Zaandam w Peter-buisje. Door niet naar don di eene bioscope een Dank zij der - schooljeugd dit fee Naar wij met bureau van den b voor bet botelhc medaille verkregen Tentoonstel] De tentoonstell Hobbe Smith blijft sluiting is thans b Ui Door de politie i P. H., beiden alhie van appelen, op h bestuur te Overve genomen. Bij de politie is beer 8. aan de De door bet uitsnijdt fabriek hadden ve e»n deur te forcee te openen, doch d tengevolge onverric Processen-vei rijden zonder licht verboden gronden Gevonden voo Bloemendaal een da Overveen, een hui Bloemendaal, een 1 ttenmand; terug te zwart ceintuur m< damesschort. Verloren voo portemonnaie, een blauw jasje. met Feestterre van den Heer Tf Entree 50 een Abonné's 25 c Vrijbilletten niet Mevrouw DE BRU veld" Jan Gijzenvan langt 1 November; als meid alleen. Zich in persoon 's avonds tusschen a Muts dragen verei As „frfcd". éh boskamp. van rietschoten. Sfc di d. houtgraaf. v. D. voet. J. veldhoven. éi A di -A sfc p. hartog. vlaanderen. c.V.D.,maren. dikke koo. van kess» 't Veld belooft veel: Mooi groen, gemaaid, achteruit gebraij een oefengoal, om de ingezaaide stukken te sparen end verwijdering van de onvermijdelijke souvenirs der koebee?! Nu nog maar 't publiek en, all right! Over publiek gesprot] daaromtrent beeft bet Bestuur iets besloten: Verleden kwam het tot vervelens toe voor, dat bij controleering I entreebewijzen, het antwoord gegeven werd: „mijn vadeil mijn moeder, mijn oom of mijn tante, zijn donateur of donatrl Zoo zouden gebeele families op één enkele kaart toegf kunnen erlangen. Om dit tegen te gaan werd besloten zoo .-enaamde kind of bijkaarten uit te geven, tegen het luttele bedrag van 25<1 per kaart. We twijfelen niet, of dit plan valt in goede aii'f En ten laatste: Verzoeke het publiek zich neljes tegedraff èn tegenover onze spelers, èn tegenover die der tegenpa| geen hatelijke namen of toenamen! Wacht u voor den scheidsrechter, want deze is bij wedstrijd de eenige machthebbende 1 Hiermede heb ik 't mijne van de zaken gezegd. Adk. Cl aangeboden. Bris v. d. bl., Ged. Oudegr wordt gegarandeerd én onschadelijk vet nieuwe methode Su (Haar-Magneet). Dames, welke de bezoeken kunnen, ki ter zelfbehandeling den prijs van 10 fr of vooruitbetaling. Electro-therap. Inf ding van een arts. Afdeeling I HAARLEM. GED. OU: Verveling is de rechtvaardige straf van nietsdoeners, ledige den en onverschillige harten. I Het concertbureau Vernout deelt Muziek. mede, dat het hem gelukt is den Christiaan Kriens te engageeren een concert, naar aanleiding van zijn succes op de k(| uitvoering op Koninginnedag. Dit concert zal plaats vinden den 28sten September I met medewerking van mevrouw Eleanor KriensF°s| pianiste, den heer Jae. van Kempen, tenor, den heer Cbal Blazer, violoncellist, en den heer Christiaan Kriens viool. Op dit concert zullen uitsluitend corriposities van heer Christ. Kriens worden uitgevoerd. Teleph.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2