De £uxe-l EEN M t. is weder te co RESTAU zoodat het batig saldo waarschijnlijk f150 zal bedragen. Deze begrooting werd aangenomen. De voorzitter wekte de aanwezigen op, elk voor zich z'n best te doen, om het aantal leden nog te vermeerderen, om zoodoende de wijkverpleging, die alleszins voldoende werd geacht, tot nog grooter bloei te kunnen brengen. Bij het laatste punt der agenda: «Wat verder ter tafel zal worden gebracht," bracht de secretaris, dr. Bornwater, verslag uit over de laatste vergadering der Noord-Hol]Ver. ter be strijding van Tuberculose. Bij de rondvraag vroeg de heer Richards inlichtingen over het stichten van een volksbadhuis, waarop dr. Bornwater antwoordde, dat zulk een onderneming voor de vereeniging een financiëele strop zou worden. Over het instellen van een keuringsdienst voor voedings middelen, eveneens door den heer Richards ter sprake ge bracht, werd lang over en weer gepraat. Wel was dit een zaak, die de algemeene sympathie had van de vergadering, maar daar bleef het voorloopig bij. Misschien, dat de ver eeniging ter gelegener tijd bij het gemeentebestuur zal aan kloppen met het verzoek, zijn aandacht aan deze nuttige in stelling te willen wijden. Niemand meer iets te behandelen hebbende, sloot de voorzitter om bij tienen de vergadering. De schietvereeniging «Bloemendaal Commando" zal Zondag 9 October a.s. haren jaarlijkscben onderlingen schietwedstrijd houden op de banen le Overveen. Laten we hopen, dat 't mooie herfstweer nog eenigen tijd mag aanhouden, zoodat het schietfeest dit jaar niet, evenals verleden jaar, door 't hoogst ongunstige weer in 't water valt. Dinsdag 4 Oct. a. s. hoopt mej. A. Zoethout, gemeente- verloskundige, den dag te herdenken, waarop zij zich voor I2Y2 jaar als zoodanig te Bloemendaal vestigde. Deze week zijn te Utrecht bij het gehouden examen, uit gaande van den Algemeene Nederl. Politiebond, geslaagd de heer C. Bosloper, agent van politie te Bloemendaal voor het diploma met aanteekening, de heer A. M. Smits, agent van politie le klasse te Aerdenhout, eveneens voor het diploma met aanteekening, terwijl de heer G. J. Hissink, agent van politie te Bloemendaal, het diploma verwierf. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegeDS het loopen en rijden over verboden grond; rijden zonder licht, rijden op de voetpaden, stellen en vervoeren van wildstrikken en van beleediging van een ambtenaar. Verloren: een dames parapluie, een collier met medaillon. Gevonden: een zwart zijden heeren parapluie, terug te bevragen aan het politiebureau te Overveen. Een haarkam, een paar handschoenen, een sjaal, een portemonaie inhoudende f0.80, een zwarte handschoen, een knijptang eneen havanatros, terug te bekomen politiepost Bloemendaal. Kin unnütz Lebe.11 ist ein früher Tod. Goethe. Van Za te r dag 2 4 Sep t e m ber to t Bur^erhike Stand. ,T A J en met Vrijdag oö beptember. Geboren: d. van P. E. van der Werfif en J. C. A. van Keulen; z. van P. J. Beliën en C. J. Uijtendaal. Overleden in het Gesticht «Meerenber g". J. J. Wagener, 20 j.C. Moos, 47 j. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 2 Oct. Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen, s' Avonds 6J uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 2 Oct. Voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 2 Oct. Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Sport. „Bloemendaal"„Holl an d." De eerste competitie-wedstrijd is een succes geweest voor „Bloemendaal." Eene 9—1 overwinning geeft moed bij 't begin van 't seizoen. Toch was het elftal van „Holland" niet zoo zwak, als deze uitslag doet vermoeden, maarZondag werd met overleg gespeeld, en daaraan is dit schitterend resultaat te danken. Scheidsrechter Bosselaar fluit om twee uur aantreden. „Holland" zie ik dan opstellen, als een stevig elftal, dat op het eerste gezicht ons veel te doen zal geven. Ons competitie-elftal ziet er als volgt uit: „FKED". 5 VAN RIETSCHOTEN. C. v. d. MAREN. W. v. D. VOET. Ai MOGGENSTORM. 'Jtl D. HOUTGRAAF. ifc A A Ai -b L VAN KËSSEL. J. STALS. JAN BOSKAMP. ROSKAM. P. HARTOG, dus als nieuwigheid met Boskamp in de voorhoede. Zijn debuut echter wa3 schitterend; hij zorgt voor een sensationeel begin, want van de Holland-voorhoede den bal afhandig makende, gaat hij er met een sneltreinvaart van door, het leder als het ware aan zijne schoenen, en doelpunt onhoudbaar. Nauwelijks is weer afgetrapt, of Jan bemachtigt nogmaals den bal, weel een vliegensvlug opbrengen, een hoog schot, en2—0 stond 't binnen vier minuten! Het publiek is bijkans stom van verbazing, de backs van „Holland" vragen elkaar in vertwijfeling af, waar dat heen moest. Gelukkig voor hen, ging dat zoo niet door. De blauw witte voorhoede, stelt dergelijke prijzenswaardige pogingen in 't werk, maar overrompelen de Bloemendaal-verdediging niet zoo makkelijk. Langzamerhand ontplooit zich nu het spel der beide elftallen geleidelijk, en al is dat van Bloemendaal beter, meer gerouti neerd, te zien is het, dat de Alkmaarders de tegenpartij het vuur na aan de schenen kumien leggen, en in onze afdeeling zullen zij, geloof ik, nog wel voor de verrassingen zorgen. Jammer is het, dat ook hunne voorhoede als zoo menige andere, voor 't doel niet opschieten, hoe vurig ze ook in 't veld is. Op den rechtervleugel van Bloemendaal constateer ik weer 't samenspel tusschen Stals en van Kessel. "V oor half-time ver viel onze uitstekende wingspeler weer in de oude fout, zelf te schieten, en niet voor te zetten. De linkerwing belooft dit jaar veel. Hartog is een snelle speler en daarbij tactisch. Dit bewees hij, door voor de rust in plaats van aan de gedekt staande binnenspelers te centeren zelf een kans te wagen, die, dank zij het geweldige misstompen van den keeper, ons derde doelpunt bracht. Dan komt, door een oogenblik van weifelen in onze achterhoede en 't vlugge spel der Alkmaarders, een tegenpunt. Stand met half-time 31. Na de hervatting krijgt Boskamp er weer den smaak van beet; na eenig heen en weer getrap, geeft hij voor de vierde maal den keeper het nakijken. Niet lang daarna krijgt Stals don bal voor 't doel, heeft hem niet genoeg vrij, drijft terug, mikt even, en 't vijfde punt tellen de enthousiasten langs 't lijntje. Roskam wil ook doel punten en doet dat op magnifique wijze door een voorzet van Van Kessel, die nu een reusachtig spel vertoont, op te vangen en in eens onhoudbaar in te kogelen, zeker het mooiste doel punt makende. Ook het zevende punt is van Roskams voet, eveneens van een reehtsehe voorzet; de achtste goal maakt van Kessel zelf in combinatie met de hoogstaande zon, en nummero negen laat niet op zich wachten, als een der backs in 't nauw ge dreven hands binnen de beruchte lijnen maakt en de straf schop onberispelijk door den linksbinnen ingezet wordt. Het publiek is niet te houden, ze knikken en lachen onze kranige spelers toe, schreeuwen, en vervullen de Meerenberg- scheweg-lucht met hunne vreugdekreten. Na 't eind-signaal verlaten ze met vergenoegde gezichten 't terrein, 0111 't tot nu toe nog, over den fatalen uitslag te spreken en onzen spelers één voor één, zonder uitzondering te prijzen. Werkelijk speelde ons geheele team, vooral na half time een schitterend spel. Nog zie ik die heerlijke rennen van Van Kessel, zijn prachtige voorzettenhet fijn-afgewerkte spel van Hartog, die, na even stil gestaan te hebben om zijn mannetje te weten, er als een duivel van doorgingdat doorzetten van Boskamp, het taaie verdedigen van Houtgraaf, en het eminente terreinzuiveren van backs en keeper! Het was in één woord 41. „Holland" verdient een pluimpje voor het volhouden tot de laatste minuut: waren ze voor 't doel wat gelukkiger geweest, dan zou de nederlaag minder groot zijn. Bij oefening behoeven ze niet bang te zijn voor 't laatste plaatsje. Om te zien, in welken korten tijd de doelpunten elkaar op volgden, volgt hier een chronomatisch verslag: 2. uur aftrap. 2. u. 2. Boskamp doelpunt. 2. 4. 2. 33. Hartog 2. 40. Holland maakt een tegenpunt. 2. 45. Rust. 3. uur. Hervatting 3. u. 8. Boskamp doelpunt. 3. 14. Stals 3. 21. Roskam 3. 29. 3. 34. Van Kessel 3. 40. Penalty, Roskamp doelpunt. 3. 45. Time. Zondag a. s. Bloemendaal tegen Hollandia (Hoorn). Aanvang 2 uur op ons terrein. Komt en zieAdr. C. It is the heart and not the brain That to the highest does attain Longfellow. Vrijdag 1.1. behandelde de heer kanton- Recllt eil Wet. rechter te Haarlem weder tal van ge schillen in verband met de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent de arbeidsovereenkomst. Een der eischers verschijnende met zijn 14-jarig dochtertje kreeg een lang rechtsgeleerd verweer te hooien waarop hij niet anders wist aan te voeren dan dat zijne vrouw de zaak van het kind met de gedaagde mevrouw had behandeld en dat hij zeker wist dat zijne vrouw niet liegen kon, dus moest mevrouw de weduwe X onwaarheid spreken. De kanton rechter trachtte den eiseher duidelijk te maken, dat hij tot bewijs zijner stellingen aan de gedaagde dame een eed moest opdragen, aan hem kantonrechter stond het niet dien eed onder woorden te brengen, de man kreeg dus 8 dagen uitstel om zich daartoe tot iemand te wenden. De kanton rechter maakte daarbij de belangrijke opmerking, dat hij moest tegeven dat het voor lieden als den eiseher moeilijk was zich van behoorlijken rechtskundigen bijstand kosteloos te voorzien. Wij wijzen de advocaten die dit lezen op deze uitlating om hen op te wekken te toonen dat deze uitlating van den rechter niet gegrond is; trouwensis zij wel gegrond niet alleen in de Toynbee vereeniging houdt des Zaterdags avonds een advocaat aan het Donkere Spaarne zitting voor 1 O-cents adviezen, maar ook het Bureau van Consultatie heeft tot dusver steeds met behulp der balie werkelijk 011- vermogenden in arbeidszaken die ook maar even een rechts geschil van beteekenis opleveren van kosteloozen bijstand voor zien en de deurwaarder bij het kantongerecht, de heer Glaser, helpt tal van onvermogenden tegen de geringe betaling van f 1 in het stellen van het inleidend verzoekschrift, waar van eigenlijk alles afhangt. Het is maar de vraag of de rechtzoekenden hunne eigen wijsheid gelieven op te bergen. Aan de dienaren der pers de lezers hunner bladen op het wenschelijk daarvan te wijzen, daarmede verrichten zij beter werk dan door gelijk zoo vaak geschiedt, den stand der rechtsgeleerden in het licht van stijf heid en hardvochtigheid te plaatsen. Wij wijzen onze lezers op de openingsrede van den presi dent van het Hof van Arbitrage in de thans dau- aan hangige zaak in extenso te vinden in de groote bladen. Z.H.E.G. wees er op dat de internationale Staat zich zal moeten vormen uit en gegrond zijn op de uitspraken van gemeld Hof, dat aldus het internationale recht maakt uit rechtspraak, in tegenstelling met de gewone rechtspraak die slechts toepassing is van geschreven rechts-regelen. Welk eene verfrisschende gedachte, dat er ter wereld nog juristen bestaan die iets scheppen Ther is often more love in silence than in speech, for have we not felt that there is ti time when 'words can but feebly express the thoughts which are Wo deep for utterance? O b er a m m er gau te Haarlem. Uit andere Voor de velen, wien het niet vergund gemeenten. was de opvoering van de Passiespelen" te Ober Ammergau bij te wonen, zal het eene welkome tijding zijn, dat het aan de firma Vernout gelukt is op 13 October eene opvoering van het bijbelsche drama te doen geven in den schouwburg de Kroon. Deze opvoering bestaat in eene vertooning van meer dan 100 groote electrische tableaux in kleuren, volgens de eenige door de gemeente Ober-Ammergau geeoncessionneerde op nemingen. Hierbij zal het ZalsmAn-kwavtet zijn medewerking ver- leenen, door het zingen van toepasselijke gewijde liederen. De verbindende tekst Zal worden gesproken door den declamator Ernst Wilhelmj. Binnenkort hopen we nog nader hierop terug te komen. Door den directeur van bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werden pogingen in het werk gesteld om de Archi- tectuurschetsen van nederlandsche bouwmeesters, die te 's-Gra- venhage in het gebouw van den Haagschen Kunstkring tentoongesteld waren, in Haarlem te exposeeren, hetgeen vermoedelijk de volgende week zal plaats hebben. Zondag is de toegang tot het museum kosteloos. Echt Pr its. J(an Feith) beschrijft in VII van zijn vliegweek (Hbl) een eenvoudig tijdig optreden van Frits Koolhoven, waarvan wij gerust kunnen zeggen «echt Frits" omdat het tegenwoor digheid van geest, bedaardheid en technische vaardigheid verraadt. Een der Rheimsche vliegers, Boivin maakt een proefvlucht, juist eenige meters van den grond vliegt boel in brand, als een aap klimt bij al rijdend uit Lange Koolhoven reikte met zijn langen arm net aan gastoevoer Afgesloten Toestel gered Journalistiek. Saai. De Stads-editie is zonder eenig vertoon, zonder I eenige uitlating aan het adres van het publiek voor het eerst onder een hoofdredacteur gekomen wiens naam op het titelblad staat, de Enschedé's wier roem de courant een maal was, zullen haar nu enkel maar drukken, welk eene verandering en hoe saaiHeeft de heer Van Riemsdijk niets te beloven? Wat hebben de lezers in die omstandig-1 heden te hopen De bioscoop-voorstellingen van Alberts-Frères zijn in de Kroon weder begonnen. We hebben ditmaal geen gelegenheid er veel over te schrijven maar willen toch even vermelden, dat de openingsavond van gisteren schitterend was. Een groote verbetering is, dat de heer Albert voort aan ook op de Vrijdagavonden een voorstelling geeft, een avond dus van rustig zitten voor de bioscoop-beminnaars uit gegoede kringen, die aan de rumoerige avonden der andere dagen niet ten onrechte aanstoot namen. Over deze aangelegenheid en over iets nieuws op bioscoop gebied, het interessante Bioscope-Journal, gisteravond voor het eerst te Haarlem verschenen, in het volgend nummer meer. Voor ditmaal verwijzen wij naar de uitvoerige advertentie. I)as is der grösztc Triumphzug auf lirden, wenn unsere eignen leuchtenden Cledanken urnen Ankunft verkünden mis tragen auf ihren Schwingen und wie. ein Gefolge lanter mis herwandeln. Björnson. De Hagespelers. Tooneel. De Hagespelers, onder leiding van Eduard Verkade, zullen hun seizoen alhier openen met een voorstelling van »Joy" a play on the letter »I", in three acts, by John Galsworthy. De Nederlaudsche vertaling luidt: »Joy", een spel op het thema Ik," in drie bedrijven, en is bewerkt door C. Goedkoop. De voorstelling heeft hedenavond plaats in den schouwburg te Haarlem. Galsworthy, die door Bernard Shaw hoog wordt gewaar deerd, al is zijn kunst van gansch anderen aard, maak'e zijn naam in Engeland met dit stuk en bevestigde dien door zijn spelen Strife en Justice. Het zal de eerste maal zijn, dat iets van dezen schrijver in Nederland wordt opgevoerd. Joy veraanschouwelijkt een haar geheel beheerschende liefde van een jong bijna volwassen meisje, voor haar moeder, welke liefde zich als het ware vervormt in die voor een jongen man, op het oogenblik. dat zij zich van haar moeder vervreemd gevoelt. Want deze, ongelukig gehuwd en geseheiden levend van haar man, is van het leven meer gaan vragen, dan het «Moeder zijn" alleen haar kon schenken, Agn e s Soi'ma. Het Concert en Theater-Bureau M. J. de Haan meldt ons, dat de Tournée-Sehürmann met Agnes Sorma, de groote duitsche tragedienne, met bel gezelschap van het «Neue Schauspielhaus" uit Berlijn, als volgt is vastgesteld .20 October Utrecht21 Amsterdam 22 Rotterdam 23 Groningen; 24 Den Haag; 26 Maastricht 27 Arnhem; 30 Nijmegen; 1 November Haarlem 2 November Leiden. Zij zal spelen Monna Vanna en Das Konzert. De prijzen zullen ongeveer gelijk zijn aan die van de voorstellingen van Sarah Bernhardt. Tournée Mevr. Metz-Koning. De Nieuwe Gorinchemsche Courant geeft een beoordeeling vu n de opvoering der éen-acters geschreven door Marie Metz-Konmg en door de schrijfster zelve, met medewerking van den heer en mevr. Haus-Tetenburg uit Den Haag, te Gorinchem voor 't eerst ten tooneele gebracht. Na van het stukje Een b i, waarin de beide dames optreden, gezegd te hebben dat list veel te genieten gaf en door beiden met veel liefde werd ver tolkt, vervolgt genoemd blad: „Gaf dit stukje te genieten, het glanspunt van den avond was Als je ze zelf ondervindt, eveneens door beide dames ge speeld. Hoe wist mevr. Metz-Koning de jonge bedrogen vrouw prachtig uit te beelden, wat eeu sprekend gelaat moe en nut van het denken en worstelen, maar ook berustend bij het ledigen van den bitteren kelk tot den laatsten druppel, ter wille van haar moederschap. Hier werd ons door een dilettante kunst geschonken, zoo uitstekend gespeeld, dat een talent volle actrice trotsch zou kunnen zijn op zulk een creatie. Mevrouw Haus-Tetenburg, hoewel niet zoo zeker in hare typeering, gaf ons een vrouw, zooals de meesten zijn. Telkens kwam in deze stukjes het leven om ons voor ons oog en juist die greep uit de werkelijkheid, zoo fijn geteekend, maakte diepen indruk." Ook het spel van Mevr. Haus wordt herhaaldelijk geroemd terwijl de heer Haus het best werd gevonden als Frank, de kunstschilder in Sc.hoone Leugen. De resensie besluit aldus: en wij zijn ervan overtuigd dat zulke avonden de oogen openen zullen van hen die hun keuze bepalen tot vunzige banale onderwerpen waarin geen samenhang te vinden is en de kunst verguisd wordt. Dan zal de beroemde schrijfster en talentvolle actrice zich voor deze vrijwillige taak schoon beloond zien." Teacoase, met pauwenveerenmotief, uit het magazijn der firma Kruymel en Merckens te Haarlem. {Zie de rubriek „Voor onzt Dames"). Muziek, het Musikalisch Geselt noodiging ontvangen werking te verleenen. worden door het orl Steinbach. In Januari zal de b in samenwerking met 1 le Liederena Het programma van volgt Schumann -Her der ki jö. Stille Thranen Rob. Scl fj. Der Nussbaum c. Er ist's d. Röselein e. Mondnacht. Te ziugen door mevr. i dewierReddingius. Begeleiding: mej. M. Walen. jl. Sonate op. 22. Rob. Sc VivacissimoAndantino zo-Mol to Vivace e Finale-Presto. Voor te dragen door c Willem Andi iessen. UI. Liederreihe Rob. Sc Te zingen door den hee Zalsman. Begeleidingde heer Andriessen. De Bechstein-vleugel is uit Amsterdam. Ernst 'Is de metgezel oits zeiven bekend; en vestigtgeeft hij ons begrijptgemoedelijk te Liefdadigheid. I eeniging «Weldadighe die de armoede trac lenigen, en dit doet godsdienstige gevoeler van de meest mogel steunen personen. Door de jarenlange ieder die een gift aa heerlijke inlichtingen is liet informatieburea i. er kosteloos open. hulpbehoevenden en r ken van veler goe< De vereeniging gen Koningin door hei ti e nt aan Hoogstderzel t wijl H. M. de Konii gaf voor het «Bureau alle uit Haarlem tot en daarop te adviseei Veel te veel aalin geven aan personen, riet weet, of ze die giften aan deze veree die giften niet aan o 11, de vereeniging tivragen, dan waar: wanneer men wegens noet weigeren, welei doelde personen verd Het bedrag, dat V t ntributiën ontving jaar. Hoe wenscbelijt en het bedrag aanme zeker geen betoog. I aanstaande jaar waar merkelijk meer noodi steeds toe, doch de i geen gelijken tred. meente ontvallen aa niet in de mate doo dat zij met stijgen: steeds stijgende armt Wij hopen zeer, d moge nopen het de 1) Informatie-biljetten zijl "Proveniershuis", Gr. Hou 9—1 en 3—5 uur. OOGAF Te Haarlem 's s aangeboden in met bijbeh. wish gedipl. bouwk. Con Br. motto „Tet van dit blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2