MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten D ZATERDAG, 15 OCTOBER 1910 No 41 dit nummer behoort een bijvoegsel. 4e jaargang. Het Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. IjHet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Agenda. BLOEMENDAAL. Zaterdag 15 October, 8 uur. Hotel Hartenlust. Leden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging „Bloemendaal." Zondag 16 October, 21/.—4'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Dagelijks geopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel- ing van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. Zondag 16 October. Voetbal. B.V.V.I—D.O.S B. te Amsterdam(Terrein Watergraafsmeer.) Maandag 17 en Dinsdag 18 October, 's avonds 8 uur. Bloemendaalsch Verkooplokaal. Veiling van anti quiteiten onder leiding van den makelaar S. Óverakker. Donderdag 20 October. Bloemendaalsch Verkoop- lokaal. Publieke aanbesteding van een woonhuis aan den Bloemendaalscheweg door den architect J. van den Ban, te Haarlem. HAARLEM. Kr oniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van ;0- 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Museum van Schilderijen en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. SI ad s-Bi bi io t heek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 10—4 uur. G oote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Te> ler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Driukhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 7—10 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 15 October, 8 uur. Brongebouw. Soirée Man- nenzangvereeniging „Kunst door Oefening," dir. Carel Phlippeau, met medewerking van Haarlem's Dubbel-Man- nenkwartet „Heinze," dir. W. P. J. van Gemert. Na afloop bal. f 0.35. Zaterdag 15 October, 8'/, uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Albers-Frères. De staking der smeden, f 0.75,0.50, 0.25. n.'m 2—4 uur. Matinée. Zondag 16 October, 8V4 uur. Sociëteit Vereeniging. Bioscoopvoorstelling Alberts-Frères. Programma als in de Kroon, f 0.75, 0.50, 0.25. n.m. 2—4 uur. Matinée in de Kroon. Zondag 16 October, 8 uur. Brongebouw. Kunstavond Modern Tooneel-Ensemble, dir. W. Sloot en J. Schmidt. De Vriend, Een Sermoen, f 1.0.60, 0.40. Abonné's f0.50. Zondag 16 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Nederlandsch Tooneel-Ensemble, dir. Joh. Steenbergen. De Fabrieksbaas. Drama, f 1.0 75, 0.50, 0.40, 0 30. Maandag 17 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N.V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. (Abonnementsvoor- telling.) Schakels. Vroolijk spel van den huiselijken baard. Gewone prijzen. Dinsdag 18 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Tooneelgezeischap Stoel en Spree. David Copperfield. Een stuk kinderleven, f 21.50, 1.0.75, 0.50, 0.30. Gevaarlijke automobilisten. Het is jammer, dat sommige bestuurders van auto's dit vervoermiddel gehaat maken, b.v. door gevaarlijk te remmen of in bewoonde of drukbezochte buurten vuilen damp te laten ontsnappen. Wij verzoeken onze lezers ons met vermelding van hun naam en tijd en plaats der waarneming geregeld schriftelijk op te geven letters en nummers van auto's die door een of ander hun aandacht trekken. Door openbaarmaking daarvan willen wij er toe medewerken te verhoeden dat nieuwe het auto verkeer belemmerende bepalingen in bet leven wor den geroepen. Aan de besturen der automobilisten- vereenigingen is het te trachten aan de hand van onze publikatiën mede te werken tot ons doel. Wij onderscheiden in het bijzonder gevaarlijke, vlieg- en stink-auto's. Stink-auto 11 October 1910, Haarlem. G. 2702. De gemeentraadsverkiezing. Op gevaar af, dat sommigen mij van inconsequentie be schuldigen, wil ik hier een lans breken voor mr. Jacometti. Doch eerst moet het terrein om hem heen van onkruid en hij zelf van twee vlekjes worden gezuiverd. In de vrije-liberalen-kiesvereeniging is van mij het voorstel uitgegaan om geen candidaat te stellen omdat hare waardigheid dit niet gedoogde, 11a hetgeen hare tegenpartijders met 'n liberaal man hadden gedaan. Ik prijs mij zelf gelukkig, dat ik dit voorstel deed en dat het werd aangenomen. Immers, uit een gesprek dat ik Woensdagavond met mr. Jaco metti had is mij gebleken dat de voorzitter der roomsch- katholieke kiesvereeniging, althans een der heeren R., namens die vereeniging aan mr. Jacometti heeft medegedeeld met den heer Menalda hebben wij geen overleg willen plegen, want deze heeft zich een vorig maal (verleden jaar) aan eene afspraak niet gehouden. Wat zijn de feiten. Verleden jaar hebben de heeren De Waal Malefijt en Rijnierse als voorzitters der anti-revolutio naire- en roomsch-katholieke kiesvereenigingen te Overveen, den heer Menalda als voorzitter van een der bloemendaalsche kiesvereenigingen uitgenoodigd tot eene conferentie in Over veen, aldaar is hem een voorstel voorgelegd, dit voorstel is door hem naar Bloemendaal overgebracht en na overleg met zjjne medebestuurders verworpen. De voorzitter der roomsch- katholieke kiesvereeniging heeft dus gelogen. Nu de candida- tuur van mr. Jacometti niet zonder meer is gesteld bestaat gelegenheid het aldus den heer Menalda aangedane affront in het licht te stellen hiermede is één stuk onkruid uit gerukt. Nu tevens een vlekje van mr. Jacometti afge- wiscbt: mr. Jacometti had die mededeeling van dien voor zitter niet zonder meer moeten aanhooren. Wat Donder dag! Wanneer bij mij aan huis iemand komt met hart en ziel de leer toegedaan, dat ik een onzalige afvallige ben, een vijand van God, iemand zoo door en door besmet met goddelooze leerstellingen en vol van drogredenen en slechten wil, dat zijn zoon niet met mijn dochter zou mogen trouwen al beminden die kinderen elkaar van harte gaarne, dat hij zelf met mij niet zou mogen zitten in eene zelfde vereeniging, niet mag lezen een zelfde blad, ja dat hij eigen lijk niet anders mag doen dan mij met overreding desnoods door omsingeling, list of geweld dwingen tot zijn geloof of een tocht naar de andere wereld, wanneer zoo iemand bij mij komt om mij iets aan te bieden dan kijk ik vreemd op, maar wanneer hij dan een mijner geestverwanten die niet tegenwoordig is gaat bekladden, dan pak ik de telefoon- haak, los dat zaakje op en indien ik bemerk met een leuge naar te doen te hebben ben ik van zijne aanbiedingen niet gediend. Ik ga verder. Het samengestelde doel der besturen van de beide over- veensche kiesvereenigingen is geweest 1. te voorzien in de leemte in den raad ontstaan door het heengaan van een jurist met een candidaat van wien met eenigen schijn kan worden gezegd dat hij wortelt in de neutrale zóne 2. zoo mogelijk eene stemming te voorkomen 3. zich, wanneer men in die omstandigheden tot een liberaal candidaat moest overgaan het air te geven van liberaal, d.w.z. edelmoedig, vrijgevig, verdraagzaam en strevend naar bet algemeen belang boven partijbelang. 4. niettegenstaande dit alles geen overleg te plegen met de liberale kiesvereenigingen. Ik ga zoo ver, dat ik als 5e doelwil van enkele leden dier besturen stel 5. aldus wellicht een gedeelte der liberalen te vervreem den van hunne geestverwanten, volgens het oude recept: verdeel en heersch. De heer Koolhoven heeft zich zonder erg laten vinden om als tusschenpersoon tusschen Overveen en mr. Jacometti op te treden, bekoord door de gedachte zijn medebestuurslid uit Bloemendaal's Bloei en reisgenoot van iederen morgen met vlag en wimpel gekozen te zullen zien. De heer Kool hoven liet zich te gemakkelijker bekoren, omdat hij gedurende zijn tijdelijk wethouderschap een maatje regentengeest heeft binnen gekregen en met den heer De Waal Malefijt op goeden voet is gekomen. De heer Jacometti ten slotte, heeft den heer Koolhoven verklaard zich wel beschikbaar te willen stellen indien hij zonder strijd zou gekozen wordendit kan alleen bij enkele candidaatstelling. Dit is het tweede vlekje op den heer Jacometti dat wij wenschen af te wisschen. Deze eisch van mr. Jacometti is naief en was in onze gemeente alleen ver vulbaar geweest bij eene uiterst voorzichtige en correcte behan deling van zaken. Misschien ware die eisch voor inwilliging vat baar geweest wanneer de overveensche besturen zich bereid hadden verklaard mr. Jacometti's candidatuur over te nemen indien zij van liberale zijde gesteld was. In deze omstandig heden was die eisch te zwaar, ook om deze reden dat werd zij gesteld en gehandhaafd elk Yso der kiezers gelegenheid zou hebben roet in bet eten der vereenigingen te gooien. Ik spreek met opzet van de bestureD der overveensche ver eenigingen en niet van die vereenigingen zelve, omdat ik overtuigd ben, dat in de gemeentewijk der ja-broers de be sturen met hunne kinderen licht spel hebben. Mr. Jacometti is toch gesteld door verschillenden zijner geestverwanten onafhankelijk van eenige vereeniging en ik zou zeggen men moet big zijn als hij in deze omstandig heden zich dit laat welgevallen. Waarom? Nu komen wij tot den heer Jacometti zeiven. Ik ben zoo vrij van meening te verschillen met de heeren die meenen, dat een 2e jurist in den raad kan worden gemist. Zonder de verdiensten van Jhr. Teding van Berkhout, die ook den meesterstitel draagt, en die mij als zijn buurman in den raad herhaaldelijk zijne bekendheid met wetten en verordeningen deed blijken, te willen verkleinen, meen ik dat in iedere raadsverga dering behoefte bestaat aan juridische voorlichting, niet alleen omdat door den raad zoovele verordeningen worden gemaakt, zoovele contracten worden opgesteld, zoovele vormen zijn in acht te nemen, maar omdat een goed gemeentebeleid wil het beheer niot telkens spaak loopen, voortdurende juridische waakzaamheid eischt van iemand die in de rechtspraktijk is of langen tijd geweest is. De heer Jacometti is advocaat in Indië geweest en komt in zijne tegenwoordige betrekking nog voortdurend met allerlei praktische rechtsquaestiën in aanraking. Bij den raad is een pensioen verordening in overweging, van welker rechts kundig en juridisch juiste samenstelling de toekomst van verschillende gemeente-ambtenaren afhankelijk is. Mr. Jaco metti is verder als voorzitter der plaatselijke schoolcom missie geheel ingewerkt in het openbaar onderwijs, hij kent in het bijzonder de dringende behoeften aan frissche leer krachten en betere lokalen aan de scholen te Overveen en Vogelenzang. Als tegenstander van het groote plan van den raadhuisbouw heeft hij zich doen kennen als tegenstander van groote onnoodige uitgaveD. En wellicht bestaat er nog hedenavond gelegenheid den heer Jacometti in de verga dering der vrijzinnige kiesvereeniging op het punt dei- zuinigheid ook in verband met de verhouding van Bloe mendaal tot Haarlem en tot de andere omliggende gemeenten nadere vragen te stellen. Desniettemin zal hij gaarne mede willen werken tot behoud van het Bloemendaalsche Bosch en last not least mag van hem als liberaal verwacht worden dat hij een oog in het zeil zal houden waar ten raadhuize het streven dreigt voor te zitten de geloofsgenooten van de beide wethouders in leverantiën als anderszins te bevoordeelen, een streven dat voortvloeit uit de broederschap, die inderdaad onder de groepen der recht- sche partijen, althans de r. k. en anti-revolutionnairen be staat, aan welke broederschap wij liberalen ons in het algemeen waarlijk wel mogen spiegelen. Mr. C. P. Donker, een uitnemend candidaat, heeft zich ditmaal niet beschikbaar gesteld. De candidaten, die tot dusver mijne voorkeur hadden in elk geval, de heeren Blankevoort en Menalda, verdienen de aanbieding van een raadszetel van wege de gezamentlijke vrijzinnigen van alle gading en voor een vollen zittingstijd, zoodat inderdaad de keuze van mr. Jacometti mij gelukkig lijkt. Naar ik hoor, zullen ingezetenen der wijk Bloemendaal de verleden week reeds ter sprake gebrachte candidatuur van den heer Richards blijven voorstaan. Wij zullen in dat geval heden avond wellioht ook gelegenheid hebben den heer Richards te hooren. Vele uitnemende inlichtingen komen omtrent hem inmaar laten degenen die hem zouden willen stellen hun wil niet laten vertroebelen door hem te stellen als een protest-candidaat tegen hem dien sommigen achten het mondstuk te zijn van een troepje treinheeren of forensen. Mr. Jacometti heeft zijn eigen wil dien ik los acht van alle denkbare wenschen van bouwmaatschappijen, dames-kransjes of spoorweggesprekken, het terrein dat het nieuwe raadslid te bestudeeren krijgt, is zoo uitgestrekt, dat hij tijd noch lust zal overhouden voor het aanhooren van klachten die hun grond niet vinden in rechtmatige grieven tegen het bestuur of van wenschen wier vervulling niets uitstaande heeft met het algemeen belang. Het eenige wat ik van den heer mr. Jacometti vrees is dat ook hij gedronken heeft uit den beker met regenten-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1