I CABR'S I Door B. en W. is aan de Vereeniging van huiseigenaren Maatschappij Onderling Belang vergunning verleend tot het bouwen van 7 huizen aan blok, aan den Julianaweg teOverveen. Donderdagmiddag werd door den architect J. v. d. Ban van Haarlem alhier aanbesteed Het bouwen van een woon huis aan den Bloemendaalschenweg te Bloemendaal. Ingeschreven werd als volgt Kromhout en Zn., Haarlem, f11910. J. L. v. d. Linden, Den Haag, f9012. J. Kroon van Diest, Haarlem, f8485. Martens en Zn., Haarlem, f8490. C. Rol, Haarlem, f9155. Gebr. Verduin, Bloemendaal, f7935 Kaub en Bierboom, Haarlem, f9450. J. H. v. Wageningen, Spaarndam, f9716. H. G. Scholten, Haarlem, f8566. A. N. Cornelissen, Haarlem, f8055. J. A. Jonker en Zn., Haarlem, f8700. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: het rijden over de voetpaden, het rijden door het Bloemendaalschebosch, met verboden wapen zich in het jachtveld bevinden, onbeheerd laten staan van een trek of lastdier, muziek maken zonder vergunning en het loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen politie-post Bloemendaal, een knipmes, bij mr. Tideman een huissleutel en bij P. Koelemey, Houtvaart, een geit. Verloren: een gouden manchetknoop, een binnenband van een auto, een twee-snoerkoralen halsketting met gouden slot en een huissleutel. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 23 Oct. Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen, 's Avonds 6^ uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 23 Oct. Voorm. 7 en 8-| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 23 Oct. Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Burgerlijke Stand. Van Zatevrda| 159?cnto+be,r tot en met Vrijdag 21 October. Geboren: Titia, d. van J. A. Sandhaus en van M. ter Brugge; Gerarda Johanna, d. van G. J. van der Veldt en van E. Kol; Jan Hendrik, z. van A. Kohier en van Ch. H. Muller. Ondertrouwd: M. Hart en S. E. Walter. Overleden: I. M. Vogel, 35 jaar. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": W. Berling, 70 j.H. Poolman, 57 j. Een nuttige vereeniging. Liefdadigheid. Wij ontvingen het jaarverslag over 1909 van de Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen, in het huisgezin". De totaal-indruk dien wij bij het doorbladeren er van ontvingen, is dat het hoofdbestuur dankbaar maar niet voldaan is. Dankbaar omdat de vereeniging weder aan vele kinderen de hulp mocht verleenen die zij zoo zeer be hoefden, door mede te werken om hen te onttrekken aan hunne ouders, die zich dien naam onwaardig hadden gemaakt. Ook dankbaar voor den zedelijken steun, die de vereeniging van verschillende zijden werd verleend. Maar voldaan kan het bestuur niet zijn omdat het nog veel meer had willen helpenechter lieten de finantieele krachten dit niet toe. Het doet dan ook een beroep op allen, die de vereeniging geldelijk kunnen steunen, om het groot aantal kinderen dat smeekend om hulp vraagt, tot nuttige menschen op te voeden. Het aantal afdeelingen is thans 18. In 1909 werden ver pleegd 238 jongens en 159 meisjes, welk aantal na 1 Januari nog met 23 kinderen is vermeerderd. De jonge afdeeling Haarlem nam in dit jaar de zorg op zich voor twee kinderen, die tijdelijk in het Doorgangshuis der Vereeniging werden geplaatst; verder belastte de afdeeling zich met de zorg voor 2 kinderen der afdeeling Amsterdam, waarvan een inmiddels meerderjarig is geworden, en een andere is overgeplaatst, wegens den slechten invloed door zijne moeder op hem uitgeoefend. Een jongen wordt voor rekening van het hoofdbestuur te IJmuiden op de visscherij- scbool opgeleid, onder toezicht van de haarlemsche afdeeling. De ontvangsten der afdeeling bedroegen ƒ767.50fde uitgaven ƒ203.27. Het bestuur der afdeeling Haarlem (onder deze afdeeling behoort o.m. ook Bloemendaal) is als volgt samengesteld: Mr. A. S. MiKi)kmA. Directeur der Haarlemsche Hypotheek bank te Haarlem, Voorzitter. Mr. D. H. Anoreae, Secretaris. C. Sorgdrager, Directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Haarlem, 2e Secretaris. J. A. C. Suringar, Dir. der. Ned. Credietbank te Haarlem, Penningmeester. Mr. J. D. Pasteur, Rechter in de Arr. Rechtbank te Haarlem. S. K. Sybrandi, Gepensioneerd kap. ter zee, te Haarlem. AJHBarok van Ltnden, Gepensioneerd kolonel der Artil lerie te Haarlem. Dr. L. G. Kersbergen, Arts te Haarlem. De onderafdeeling Bloemendaal bestaat uit de volgende dames en heeren Leden-medestichters. G. Vas Visser. Vogelenzang Leden-beschermers. J. H. A. A. Kalff. Bloemendaal. A. Stoop. Vrouwe Douairière Visser van Hazerswoude vanMerlen. Bloemend. Mevrouw van Quarles van Ufl'ord. Vogelenzang. Begunstigers. E. A. G. de Petit. Bloemendaal. N. Rouwens Leden. G. Heidemeier Aerdenhout. P. Lugt. Overveen. A. de Clercq. Bloemendaal. Mevr. Koolhoven-Logeman. A. Koolhoven. n A. F. Kremer Sr. A. Menalda Mevr. A. M. Quarles van Ufford-Scheltema. J. E. Scheltema. N Stoel L. P. de Stoppelaar. Mr. P. Tideman. Schouwburg Jansweg. Tooneel. Van Stoel en Spree hebben we een alleraardigste voorstelling gehad. De jeugd-fragmenten van David Copperfield, aangevuld met eenige door den heer Spree gefantaseerd^ tooneelen hielden het publiek tot het laatst in gespannen aandacht; het spel van jongejuffrouw Spree kon zichtbaar een ieder bekoren. Er zijn uitstekende krachten bij dit in bloeienden welstand verkeerend gezelschap en de rolverdeeling in dit stuk was zeer goed. Naast den heer Spree, die wederom een echte »volksrol" te vervullen bad, moeten we toch even mel ding maken van den heer Bigot, die als Micawber werke lijk onbetaalbaar was. Trouwens, de meeste personaadjes uit dezen bekenden roman waren uitnemend getypeerd, zóó zelfs dat we enkelen ervan moeilijk voor verbetering vatbaar achten. De voorstelling is dus, als gezegd, heel goed ont vangen en we hopen dit gezelschap nog inenigen keer in Haarlem te zien optreden. Solser en Hesse komen nogmaals met hun amster- damsche kluchtschets Heb je't Kind al gezien 'k Had het wel gedacht dat 't niet bij dit eene bezoek zou blijven. De te Haarlem gegeven voorstellingen toch zijn blijkbaar bijzonder in den smaak gevallen en hebben een zoo onstui- migen bijval genoten als met weinig stukken het geval is. Maar Solser en Hesse weten hun avonden ook dermate gezellig in te pikken, dat slechts weinigen niet onder de bekoring van hun grappen komen. We krijgen ook de roode pet op de planken. Ik voorspel deze voorstelling een stampvol huis. Wie haar wil bijwonen, diene zich tijdig van een plaats te voorzien. Voor de liefhebbers der duitsche operette bestaat deze week ook gelegenheid hun hart eens op te halen. Het is de directie van den schouwburg toch mogen ge lukken een overeenkomst te sluiten voor eenige voorstel lingen te Haarlem met den heer Hans Edmund, directeur van het Duitsche Operette-Gezelschap, dat thans weder te Amsterdam in den Stads-Schouwburg en in het Grand- Théatre met het grootste succes optreedt. De eerste voor- stelling hier heeft plaats met het nieuwste op het gebied der operette Das Musikantenmeidel, operette in drie acten van Beruhard Buchbinder, muziek van Georg Jarno, den com ponist van Försterchristl. De hoofdrollen hierin worden ver vuld door de dames Hedwig Voltz, Tilly Artot, Etekla von Nagy, Prau Dir. Gretl Edmund, Frieda Hawliczek en de heeren Dir. Hans Edmund, Julius Steiner, Otto Roland, Leo Lasco en Fritz Kranz. De Rotterdammers komen met een mooi stuk Het heilige Woud. Omtrent een te Amsterdam gegeven voorstelling lazen we het volgende er over Het tooneelgezelschap van den Grooten Schouwburg te Rotter dam heeft hier de première gegeven van Het Heilige Woud, toekomst-blijspel (waarom toekomst?) in 3 bedrijven van G. A. de Cailvallet en Robert de Fiers. Het gezelschap stond voor deze gelegenheid d.i. voor de vertooning van deze transche klucht „onder protectoraat van De Kunstkring, hetgeen ver moedelijk wel niets anders zal beteekenen, dan dat het gezel schap voor dezen avond door De Kunstkring was „uitgekocht." En het gevolg van deze transactie was, dal een vrij talrijk publiek geen première-publiek, bestaande uit „genoodigden" de voorstelling bijwoonde. Het Heilige Woud (le bois sacré), een echt fransche klucht, vol parijsche geestigheden, waarvan er wel eenige aan de toe schouwers van gisteravond zullen zijn ontgaan, werd door de Rotterdammers ten tooneele gebracht met de noodige losheid en zonder te vervallen in het te-veel, dat verschillende der dramatis personae tot clowns zou hebben gemaakt. Dit is werkelijk een merkwaardigheid voor Nederlanders. Het rotterdamsche gezelschap is dan ook het eenige, dat deze kunst verstaat. Een ander gezelschap weten wij niet De benaming Het Heilige Woud is gegeven aan het depar tement voor schoone kunsten, door een romanschrijfster, die vice-president is van een weldadigheidscomité, dat gevormd is tot het verleenen van een steun aan de vele ongelukkigen, die eens een premier prix de conservatoire voor blijspel, drama en treurspel hebben betaald, zonder het in de wereld tot iets anders te brengen dan tot tuinman of vroedvrouw. Deze dame heeft het in haar hoofd gezet, dat zij in aanmerking behoort te komen voor een benoeming tot ridder van het Legioen van Eer. Wat er nu naar aanleiding van deze ambitie van mevrouw allemaal gebeurt met inbegrip van de ontrouw van haar tot dusver als een hond, zoo trouwen echtgenoot toe geeft ons de klucht te zien. En de moraal daarvan is of eigenlijk er zijn twee moralen, welke aan het slot van het laatste bedrijf, beide door den man der eindelijk tot ridder benoemue dame de zaal in worden gelanceerd lo. Vrouwen belmoren geen ridder in het Legioen van Eer te zijn. Immers naar de gemaal zegt, kan hij er maar niet aan wennen, dat hij de echtelijke sponde voortaan zal moeten deelen met een ridder van het Legioen van Eer en dan denkt hij aan zijn kolonel en aan zijn overleden oom, die president van de rechtbank was; 2°. dat de roman- en tooneelschrijvers en -schrijfsters van thans, door steeds te bewierooken echtbreuk en dergelijke vergrijpen en door uitsluitend te verheerlijken, zooals de man der schrijfster het noemt, sletten, booswichten en ontoereken- baren, heel wat echtbreuken en andere buitensporigheden op hun geweten hebben. Het stuk wordt, zooals reeds gezegd, uitmuntend gespeeld door mevr. Van EysdenVink elegant, door mej. Duymaer van Twist gracieus en door Henri Morriën en Nico de Jong dwaas, maar altijd als „heeren" en door Henri Poolman, met een juiste mate van bomhomie. Eindelijk nog ditaanstaanden Zondag 30 October wordt Agnes Sorma verwacht. Hierover in het volgend nummer echter meer. De Philips schoklamp. Autovallen in ons land. {Vervolg). De Auto gaat do'or zooveel mogelijk Automobilisme, geregeld de plaatsen, waar zoogenaamde autovallen aangekondigd zijn te ver melden, ter waarschuwing van argelooze automobilisten. Men mijde zooveel mogelijk die plaatsan. Wij zullen bare opgaven steeds opnemen. Beek bij Ubbergen. Brummen. Max. snelheid 15 K.M. De autoval strekt zich uit vanaf het waarschuwingsbord tot aan de eerste bocht; ongeveer I K.M. Delft. Bij het passeeron van de stoomtram moet men stilstaan, wanneer deze stilstaat. Elden (tusschen Arnhem en Nijmegen). Max. snelheid 15 K.M. EistEldenLent (gem. Eist) Beruchte autoval. Halfweg. Komende van Haarlem K M.-paal 6.4 tot 6.8. Lisse. Politie staat verdekt opgesteld. Luik. Omstreken van Luik tot op 30 K M. afstand. Naarden. Dorpsveldwachter controleert de snelheid met zijn horloge. Rijsenburg. Soest. Zeist Van K M.-paal 73 tot 79.8. Zutphen. Deventersche weg. Warnsveld. Op het open gedeelte vóór het dorp, komende van Vorden. Bovenstaande afbeelding is die van een apparaat dat de sterkte der Philips lampen aantoont. Gedreven door een kleinen motor is bet in voortdurende stootende beweging. Onafgebroken volgen korte en betrekkelijk hevige schok ken elkander op; het is merkwaardig te zien, hoe flink de schijnbaar teere draden van de lampjes deze voor hen vijandige en nadeelige bewegingen kunnen doorstaan. Het doel van het instrument is alleen om aan te toonen dat naast de vele andere goede eigenschappen der Philips lamp zij ook bij uitstek kan dienen om gebruikt te worden voor treinverlichting, in stoombooten enz., kortom op alle plaatsen waar zij aan trilling of schokken onderhevig zijn. Het apparaat is tentoongesteld en in werking te zien in de bezichtigingskamer der fiima Keiler Macdonald te Overveen. Het heeft op de tentoonstellingen te Nijmegen, Utrecht, Dordrecht, Gouda en niet het minst zelfs te Brussel allerwege de aandacht getrokken en was voor de Philips- lamp een deugdelijke reclame van onschatbare waarde. De bezichtigingskamer der firma Keiler Macdonald heeft een gedaanteverwisseling ondergaan. De meubelen zijn grooten- deels verdwenen en hebben plaats gemaakt voor verschillende nieuwigheden op electrotechnisch gebied, 't Een is nog be langwekkender dan het ander. Men ga maar eens een kijkje nemen. Woensdag a.s. zullen twee strafzaken Recht en Wet. voor het kantongerecht voorkomen die de belangstelling van Bloemendaal vragen, De ambtenaar van het O. M. wil het rijden met lampions op de fiets tegengaan. Ditmaal zijn G. en v. d. V. gedagvaard. Hunne lampions waren evenwel niet de beproefde rasechte fietslampions, ten aanzien waarvan de kantonrechter vroeger een beklaagde van rechtsvervolging ontsloeg omdat die chineesche lantaarn naar voren een helder wit licht uitstraalde. In dezelfde zitting zal terecht staan de heer de Geus van den Heuvel Jr. die eenigen tijd geleden met zijn auto den verkeerden kant van den weg hield en tengevolge daarvan den heer Verdel uit Haarlem met melkwagen en al aanreed, waardoor hij groote schade veroorzaakte. Toevallig zijn wij in staat te vermelden dat G. v. d. H. niet bereid is eenige schadeloosstelling in verband met zijne daad uit te keeren. Het nummer van zijn auto is: G 2204. Een zonderling gecostumeerd motocyclist. Een motorwielrijder van het Engelsche Gordon Highlander-regiment. I-egag B' blijft bet programma gelijkheid. Gehoor g beer Albert ook von numm er De staking lingen opgenomen, hiermede gevierd tweeden keer met wel een bewijs, dat bezit. Wij hebben door eigen aanschou is die we op dit gel hebben gehad. De aai bekomen door het j maken de aanschou sterda msche dagblad stigen zin over dez het iV. v. d. Dag va Onder meer pakk de revolutie in Porta de koene kinomatog te midden van war zal menigeen een rat Eveneens belangrij die van den laatste gemaakt zijn, benev gang naar de begraa aan de aarde weid 1 Als een weergavi tafereelen en zedenscl eilanden genoemd wo In het bijzonder Bioscoop-Journal allei deze moderne couram uit alle hoeken dei beide. Verder, ter afwiss lachwekkende scènes Zondagmiddag is een speciaal voor ki Wij maken bij d verandering in de vroeger gesteld op de Vrijdag er bij Dit is voor het i wijziging ten goede, aard der zaak zeer een zeker soort, en afwezig is, waardoo kalm verloop krijgt te zijn, hetgeen nat: hun kinderen begeer Voor den heer andering door zijne en hij door hun opk geven kan. Onze Onze gevederde weer in. Zij weten, een kwade winter alvast maar winteri dat zij alras een v moeten voeren. Van sprake zijn als vai moeten trachten, de Vaak gebeurt het put zijn om aan c weerstand te bieden, die ons nog lang i kunnen verblijden. Dat is zeker nie duizenden en duizen en vervolgens verm der grillige mode te onmenschelijke offers dat, door de onzin schoonste dieren va trouwens van verscl gezegd worden. Wij kunnen geer •vinden voor dat 0{ werken der scheppin beteekenis aan vera lijkheid is altijd gew Daar zou als 't sterk genoeg om c

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2