Pehü'Maltick G.H. JAP1KSE, cms i H. FRANKEN Jr., Hofleverancier. I in hooge mate overtreft BROOD Kampioen Schotsch brood ALLEEN 11 Schagchelstraajt 11 m ie Ui De sportweek te San Sebastiaan. Legagneux vliegt op zijn Farman-biplan voor Koning Alfonso boven de bocht van San Sebastiaan. De Auto. li ij Alberts-Frères het programma steeds van eene afwisselende aantrek- he'i ieid. Gehoor gevende aan veler verlangen, heeft de Albert ook voor dit keer nogmaals het groote succes- Dii er De staking der smeden onder de te geven voorstel- n opgenomen. Te Amsterdam heeft hij ware triomfpn i ede gevierd en het feit dat hij te Haailem voor den keer met dezelfde voorstelling durft te komen, is i bewijs, dat dit nummer een sterke aantrekkingskracht Wij hebben de staking zelf ook gezien en bevestigen igen aanschouwing gaarne dat deze film een der fraaiste we op dit gebied in den laatsten tijd onder de oogen i.i n gehad. De aanvullingen die de verschillende tafereelen ,i door het gesproken woord van den heer Albert maker de aanschouwing van nog grooter waarde. De am- steri rnsehe dagbladen hebben zich eveneens in zeer gun- zin over deze voorstelling uitgelaten. Men zie o.a. hel .V. o. d. Dag van Dinsdagavond. .er meer pakkende nummers verdient Lissabon tijdens olulie in Portugal een extra aanbevelend woord. Hoe kinomatograafmannen het hebben aangedurft om ie midden van wanorde en strijd hnn opnamen te maken, zal menigeen een raadsel zijn. eens belangrijk mogen de opnamen genoemd worden den laatsten vliegtocht van Clement van Maasdijk l o zijn, benevens die vervaardigd van den treurigen naar de begraafplaats te Arnhem, waar zijn overschot aan de aarde weid toevertrouwd. een weergave van schoone merkwaardige natuur- lil alen en zedenschildering kan de voorstelling der Malakka- -n genoemd worden. I het bijzonder verdienen de actueele opnamen van het Bioscoop-Journal aller belangstelling. Gelijk men weet geeft deze i.oderne courant in beeld de allerlaatste gebeurtenissen uit e hoeken der wereld. Ze zijn leerrijk en boeiend beide. .der, ter afwisseling, de gewone films met de bekende lachwekkende scènes en koddige situaties. Zi .dagmiddag is in de Kroon weder een matinée met ecu speciaal voor kinderen samengesteld programma. V i? maken bij deze gelegenheid speciaal gewag van de verandering in de speelavonden aangebracht. Waren deze vroeger gesteld op Zaterdag, Zondag en Maandag, thans is de Vrijdag er bij gekomen en de Maandag er afgevallen, i A is voor het meer deftige publiek ongetwijfeld eene wijziging ten goede. De Vrijdagavond toch leent zich uit den aard der zaak zeer geschikt voor een voorstelling waarbij een zeker soort, en voor velen minder gewenscht, publiek afwezig is, waardoor het verloop van den avond een meer kson verloop krijgt dan op andere avonden het geval placht tf 'ijn, hetgeen natuurlijk door velen en vooral door dames en hun kinderen begeerd wordt. Voor den heer Albert is het te hopen dat deze ver andering door zijne gegoede cliënteele op prijs gesteld wordt en hij door hun opkomst in werkelijkheid élite-voorstellingen geven kan. C. Onze gevederde vrienden. Onze gevederde vrienden roepen thans ons medelijden weer in. Zij weten, evenmin als wij, of een goede, dan wel een kwade winter voor de deur staatmaar zij houden alvast maar wintercollecte en in ieder geval is het zeker, dat zij alras een vrij harden strijd om het bestaan zullen moeten voeren. Van overvloed kan in ieder geval evenmin sprake zijn als van een nieuw winterjasje en zij zullen moeten trachten, de ruwheid van het klimaat te weerstaan. knak gebeurt het dat de vogels in den winter te uitge put zijn om aan de hen omringende gevaren met vrucht weerstand te bieden, zoodat er dan velen moeten omkomen, die ons nog lang door hun heerlijke natuurgaven hadden kunnen verblijden. Dat is zeker niet half zoo treurig, dan wanneer zij bij duizenden en duizenden worden gedood, of anders gevangen en vervolgens vermoord en verwerkt, om aan de grillen der grillige mode te voldoen de mode, die steeds voortgaat, onmenscbelijke offers te eischen. Nog altijd is het een feit, dal, door de onzinnige vogelmoord, geheele soorten der schoonste dieren van de aarde dreigen te verdwijnen, wat trouwens van verschillende andere diersoorten eveneens kan gezegd worden. Wij kunnen geen enkelen grond van verontschuldiging vinden voor dat opzettelijk vernietigen van de schoonste werken der schepping; evenmin, helaas, als wij er iets van beteekenis aan veranderen kunnen. De stem der mensche- lijkbeid is altijd geweest eene vox clamans in deserto. Daar zou als 't ware een wereldverbond noodig zijn, sterk genoeg om de industrie te dwingen, zich in een andere richting te bewegen. Hoofdzakelijk zou dat de taak der vrouw moeten zijn, en zeker ziet ook menige vrouw de wenschelijkheid, of de noodzakelijkheid ervan in, om een breidel te stellen aan de uitspattingen der modemaar toch kurnen wij voorsbands aan een algemeen handelen in dien geest bezwaarlijk gelooven. Daarom verblijdt het ons zoo dat wij, althans wat de vogelwereld betreft, middelen bezitten om het verlies aan den eenen kant zooveel mogelijk door winst aan de andere zijde aan te vullen. In dit opzicht althans gaat de industrie de goede richting uit. Vogelbescherming is een waarlijk edel streven. De dier tjes hebben toch al vijanden genoeg en tegenover hen mocht de edelste eigenschap van den mensch: zich het lot van minder bewerktuigde schepsels aan te trekken en zich op die wijze wezens van een hoogere orde te betoonen, wel wat meer tot haar recht komen. Wij leeren onzen kinderen, gten dieren te plagen of te kwellen en gewennen ze er aan om, vooral in barren wintertijd, broodkruimels te strooien, om de lieve vogeltjes, waarmee ze alras zoo vertrouwd zijn, in het leven te behouden. Dat werk loont zich zelfwant niets is aardiger voor een kind dan in het voorjaar de jonge vogeltjes te zien, pas uit het nest gekomen en door de ouders op de bekende eigenaardige wijze gevoederd, met het voeder dat de kleine handjes ze hebben aangeboden. Maar wij kunnen nog veel meer doen om onzen kinderen genoegens van dien edelen aard te verschaffen en tevens weldadig op hun zedelijk gevoel te werken. Al wat nieuw is op dit gebied mag wel worden gewaardeerd en daarom namen wij reeds in den vorigen winter met zooveel genoe- hen kennis van de circulaire over vogelbescherming, die de bekende heeren Heenk en Wefers Bettink te Haarlem des tijds verspreidden. Nu opnieuw de winter voor de deur staat, achtten wij het wel gewenscht, op den hoofdinhoud dier circulaire, die waarschijnlijk nog niet algemeen bekend is en op aanvrage gratis wordt toegezonden, ook de aandacht onzer lezers te vestigen. In vroeger tijd kenden wij de kunstmatige vogelnestjes, welke men in de boomen ophing om de schoont vogels uit te lokken daarin nesten te leggen. Op die wijze vermenig vuldigden zij zich in onze nabijheid. Thans en hierop te wijzen was het hoofddoel dei- circulaire heeft men slaapnesten uitgedacht, die tevens als broednesten dienst doen. Het behoeft wel geen betoog dat de vogels, beroofd van het beschermend bladerdak, niet zoo gemakkelijk meer een schuilplaats in het barre jaargetijde kunnen vinden en daarom is zulk een kunstmatig nest voor hen een ware uitkomst. De nesten worden vervaardigd uit massief berkenhouten stammen en, naar gelang van den aard en de soort der vogels: meesjes, vinken, boomkruiper tjes, kleine spechten, waaromtrent de noodige inlichtingen kunnen worden verkregen, geplaatst of opgehangen in niet te dicht struikgewas, langs boschranden, of in vrij staande boomen of onder het afdak van priëelen en veranda's. Vele proeven zijn reeds genomen en met den besten uit slag bekrooud. Het bleek dat de diertjes eerst nieuwsgierig kwamen kijken, maar hunne schuwheid weldra overwonnen en al vrij spoedig besloten, de hun aangeboden woning als slaapplaats in te richten. Ze waren er heel gauw opj|hun gemak, en wanneer men die proef tegen den winter neemt, wat natuurlijk de beste tijd is in het belang van de dier tjes zelf, dan richten zij het slaapnest in den paartijd van zelf als broednest in. Natuurlijk moet er streng voor gewaakt dat ze niet gestoord worden, en dan blijven de jongen ook in de nabijheid hunner geboorteplaats en kan men zich voortdurend verlustigen in hun bedrijvig leventje en vroolijk gekweel. Wij kunnen trouwens den gevederden vriend beschermen, ook door hem op doelmatige wijze te verzorgen. Wij doen dat ook wel, maar niet op voldoende wijze en ook daarbij komt de nieuwere industrie ons weer te hulp. Men heeft veilige voederplaatsen uitgedacht, die even doeltreffend zijn als goede slaapplaatsen. Men lokt daardoor de vogels, houdt ze in de naaste omgeving en geniet het geheele jaar door van hunne nabijheid. Zóó heeft men voederhoutjes, met tak jes versierd, loshangend, op zekere hoogte door een touw aan boomtak, heester of paal te bevestigenook raamvoe- derhuisjes, met overdekte zaadbakjes, die aan den muur worden bevestigd of in den tuin op een doel matigen stan daard geplaatst, en het moet een aardig gezicht wezen, de diertjes het hun geschonken voedsel te zien nuttigen, onge hinderd door regen of sneeuw. Waar zooveel vogel moord bedreven wordt, meenden wij wel te doen, door te trachten iets bij te dragen tot be scherming van het vogel leven, overtuigd dat onze lezers het wel in alle opzichten met ons eens zullen zijn en gaarne ook eens de proef zullen willen nemen. Henri. Frits Koolhoven heeft de akte van Sport. bekwaamheid behaald als lucht-loods van de fransche luchtvaart-vereeniging (Le brevet de pilote de 1' Aero-Club de France). Hij is nu be voegd om in geheel Frankrijk als luchtvlieger op te treden. Wij verheugen ons zeer in zijn spoedig slagen. Tevens nemen wij de vrijheid een fabel den kop in te drukken die in de buurt van onze gemeente de ronde doet als zou Frits Koolhoven tegen den wil van zijn vader den heer A. Koolhoven zich aan de vliegkunst wijden; het spreekt van zelf dat de heer Koolhoven Sr. zijn zoon in deze richting niet heeft aangemoedigd, of nu aanmoedigt maar hij is te verstandig om niet in te zien dat wanneer een nederlander iets nieuws, iets belangrijks, iets anders dan een ander wil, zelfs zijn vader hem daarvan niet terug kan houden. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem zullen aanstaanden Zondag de oorspronkelijke schetsen, teekeningen en reproductiën van hedendaagsche nederlandsche bouwmees ters voor het laatst tentoongesteld zijn. I>e tentoonstelling van noorsche huisvlijt wordt Maandag a.s. in gereedheid gebracht en zal vermoedelijk Zondag 30 October worden geopend. Zondag is de toegang kosteloos. waarin alle voedzame bestanddeelen van de tarwe bewaard blijven, met een bijvoeging van mout-extract uit de beste Schotsche gerst gemaakt, waar door de voedzaamheid vermeerderd en de smaak veraange naamd wordt. Het alle soorten van brood in lichtverteer- baarheid. met dit mout-extract gebakken was op de Engelsche broodwedstrijden in 1899, 1900, 1902, 1904 en 1909. Even zoo van in 1900, 1902, 1903. en 1906. Voor Haarlem en Omstreken gebakken door Luxebrood-Bakkerij. TEUEFOON 414. Wordt te BLOEMENDAAL en OVERVEEN vroeg bezorgd. Wijnmalen, op zijn Farman-tweedekker, even voor het vertrek van Issy les Moulineaux. Het vei trek. De Auto. Het beste, smakelijkste en voed zaamste Bruinbrood. Voor Haarlem en Omgeving uit sluitend gebakken door:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 3