A'S. TWEEDE BLAD. litmaker HAARLEM VERANCIEF Telefoon I jkinrich 4 jaargang. ZATERDAG 22 OCTOBER 190, No. 42 or, Woonkamer, ad bij AAT 41. Tel, 744. 1387. ..iel nieuwe Hygiënische HAARLEM NEMAN, ICA enz. O-ARTIKELEN 735. HAARLEM, t Telefoon 2163. V. d BREGGEN. voor alle schade :n andere RUITEN. ar ten kantore der Het Bloemendanlsdi UeeKMid. Uit onze omgeving. Naar 't bloemen land. Wie kent ze niet die aardige bloemen- schuitjes, zooals ze hier 's Zondags in den Kampersingel liggen? Van Aalsmeer en ze. Zondagmorgen namen we de fiets en peddelden mooi weer door Heemstede, de Meer in. Bij Hoofddorp Ireigende luchten. Teruggaan, neen dan komt er chien in geen maanden van en onze lezers willen er ,chien meer van weten, dan Aalsmeer met veel bloemencultuur jerwege Aalsmeer nijdige druppels. Dan maar in 't iehuis tegenover 't veer der stoombooten naar Amsterdam bui afgewacht. Hier hadden we over de ringvaart een ii uitzicht op de bloem- en boomkweekerijen, zoover 't aan weerszijden reikte. Troost er waren meer urgestelden, die 't bij dit nattige weer zoo naar vonden, er zoo laat een boot naar Amsterdam ging. Hengelaars en 't, die hoopten op de vele stille wateren van Aalsmeer rfoodkalmen Zondag te hebben. De brug over en 't ndelijke Aalsmeer met zijn nette huizingen binnen. Het lige torentje der Ned. Herv. Kerk hadden we onderweg al ien. De Doopsgezinde Kerk (er zijn zeer veel Doopsgezinden Vrijzinnigen hier) passeerden we. Het Oosteinde lieten we ;s liggen en gingen rechtsaf den üiterweg in. Een smalle, de grintweg is 't aan weerszijden, een vaart, op elk stuk land nette woning, voor en achter boomen en bloemen, boomen bloemen eindeloos. Deze weg wordt telkens afgebroken r smalle draaibruggen; smalle vaarten leiden er onder r en langs de tuinen naar de ringvaart der Haarlemmer- ir Oostzijde ter eener en naar de Westeinderplas ter erer zijde. Ze vormen de kanalen, waarlangs de producten •den afgevoerd en bezorgen de amsterdamsche booten druk vervoer. Is eenmaal «de Electrische Spoor" klaar, ;i zal 't vervoer per boot wel sterk afnemen. Onderweg Kien we telkens namen op, die wij op de bloemen- t (instelling ook hadden ontmoet, o. a. Topsvoort en 'ssen, om slechts een paar te noemen. We trokken de ate schoenen aan en stapten bij den heer Topsvoort de aibrug over .en vroegen den tuin te mogen zien en ■en en ander te vragen, wat met de meeste bereidwillig- d werd toegestaan. je herinnert u de chauteclergroep op de bloemententoon- lhig wel? Nu, deze tuin was met dergelijke geknipte men bijna geheel bezet. Er zit heel wat geld in zoo'n Het duurt 10 soms 15 jaar eer zoo'n boom voor den i del geschikt is. We zagen er al van meer dan een mans- gte, maar de vogel er op was nog in wording. Zoo wat 't midden van den langen tuin, die achter op de poel" (omt ontmoetten we de Haarlemsche chanteclergroep weer. werden opmerkzaam gemaakt Op 3 Meter hooge taxis- men van 80 jaar oud. Die leeftijd is wel niet zoo der, maar wel taxisboomen in dezen langen pyramidevorm dien leeftijd. Zij komen nergens ter wereld meer voor. Tnaardig zijn de roode bessen, ook zagen we er wel gele. Ier de geknipte vormen noemen we, behalve wat de niententoonstelling te zien gaf, ronde tuintafels, schepen drie masten en raas, kerk met toren enz. Kippen en koenen liepen vrij rond. Ze ruimen heel wat insekten op, een eigenaardige kever. De regen dwong ons haast te ken naar de kas. Honderden ï-hododendrons en seringen en daar onder glas. Ze waren allen geënt nl. een stuk t met een knop van een edelloot geplaatst in een in- jding van opslag". Verwarmingsbuizen loopen onder langs bakken. Aan den anderen kant lag een lange bak met fmolm gereed, waarin weer kweek moest. In Februari heeft men hier in Aalsmeer weer volop seringen. Werden die vroeger uit Brussel betrokken, thans krijgt Brussel ze van Aalsmeer. Vroeger leverde Zuid-Frankrijk 's winters de afgesneden bloemen. Dat is heel wat verminderd. De handel in dit artikel is hier bijzonder groot. Niet alleen naar Amsterdam, maar heinde en ver naar 't buitenland gaan ze. De geknipte boomen gaan vooral^ naar de groote engelsche buitenplaatsen en naar Amerika. Menig kweeker kent hier zijn Engelsch goed, velen ook Duitsch en Fransch. Aan de gemeenteschool op 't dorp is een talencursus verbonden. Vele jongelui gaan ook een paar jaar op de tuinen in Amerika en Engeland werken om den stand der cultuur daar te leeren kennen, de taal machtig te worden en handelsbetrekkingen aan te knoopen. Waarom maakt u reclame in 't Engelsch. Nursery clipped trees"? Och, menig Engelschroan komt hier kijken. En de bloemententoonstelling? Een boel werk, en veel geld gekost, maar 'n goede reclame. Die te Zeist van 't vorig jaar trok door slecht weer o. a. weinig bezoek, maar 't loopt al slim, als je er de kosten niet uithaalt, 't Mag 't eerste jaar niet wezen, maar de volgende jaren stellig wel. En hoe is 't met de welvaart hier? De neringdoenden wonen op 't dorp, in de buurten wordt het g«ld verdiend met de boomen en bloemen. Kau een veehouder met 10 H.A. grond met één man af, wij hebben hier voor 1 H.A. eenige mannen noodig. Vandaar de dichte bevolking. Er wonen hier 5000 menschen op dit kleine plekje grond. Ze wonen niet eens allemaal hier de arbeiders. Velen komen uit de Meer. De kweekers hebben 't goed. De loonen der arbeiders zijn gestegen en de werktijd is verminderd. Wanneer nam die cultuur hier zoo'n vlucht? Na de droogmaking der Haarlemmermeer. Vóór dien tijd waren hier veel visschets. Van Ollefen spreekt in 1795 al van «meer dan één vernuftigen landman, althans een zoon van den grijzen boomkweeker Eveleens, een er varen en schrander rekenmeester verdient dien eerenaam in den hoogsten graad, gelijk de zoon van den nog ouderen kweeker, Pieter Buys, ook iets ongemeens onder de land lieden is." Dit ten bewijze, dat de oorspronkelijke kweekers gewone boeren waren. De kweekerij van Topsvoort werd al in 1700 door een Eveleens gedreven. Toen was't meer fruitteelt, maar, waar wij op .dezen humusachtigen grond 8 a 12 jaar noodig hebben, is op de zware kleigronden de boom in 4 jaar productief, daar kunnen we niet tegenophier werken we en met goed succes met bouxus, palmboomen, coniferen enz. Voor de droogmaking waren hier ook gewone boeren. Wij hebben ook wel koeien, mest hebben we veel noodig, maar 't land ligt in de Meer Hier is alles tuin. In 't Oosteinde, aan den kant naar Amsterdam, is 't nog in opkomst. De oudste kweeke- rijen zijn hier. Vroeger was hier ook veel aardbeienteelt. Ze werden meest te Amsterdam ter markt gebracht. Gevischt wordt hier nog wel, maar vooral door Zondagsvisschers. Gelukkig vermindert dat, want de tuinen knappen er niet van op. Wat de aardbeien betreft, 't dorp heeft weleer jaren gehad, dat dit artikel van veertig tot drie-en-veertig duizend gulden opbracht, maar dit was in 1795 al, evenals de visscherij, minder; een roe grond met aardbeziën werd toen ter tijd gehuurd voor twee en een halve of drie stuivers jaars en waren velden van 50 tot 200 roeden. Thans is ieder Aals meerder, behalve do dorpers, boom- of bloemkweeker. We hadden zoo graag dit mooie plaatsje in vollen zonneschijn gezien maar 't heeft niet mogen zijn. Een engelsche ondernemende vrouw miss Voor Olize Georgina Hamilton, dacht veel na over de Dames. oorzaak, dat zooveel vrouwen en meisjes wien het niet aan goeden wil ontbreekt, toch genoodzaakt zijn zich onder het groote corps der werk- loozen te scharen, tiaar conclusie was, dat gebrek aan lei ding hier een voorname factor was, en kwam zij op het origineele idéé, een vereeniging tot stand te brengen, waar aan meisjes werk verschaft werd. Dit noemde zij zeer actueel «The Busy Bees Corps" en in Februari stak zij met twaalf meisjes van walin Augustus was dit getal reeds tot dertig opgeklommen. Haar kleeding was uniform, donker blauwe serge, met roode handschoenen, ceintuurs en dassen, en een gelakt mutsje, dat het gebruik van para- pluie overbodig maakt. Wordt een der leden door een stort bui overvallen, dan kan alles met een droog tenue verwis seld worden, en behagelijk als zij zicb dan weer gevoelt is zij in staat haar werk naar genoegen te volbrengen. Men kan een Bee" voor 40 cents per uur huren. Zij is met alle voorkomende werkzaamheden vertrouwd, zij kan be- beginnen met baby te wasschen, een diner te bereiden en eindigen met de auto te besturen. Aan het bureau Westmister Mansions Great Smith St. kail men naai- en verstelwerk ter reparatie geven, het bureau belast zich met reclame maken, adresseeren en ver spreiden van circulaires enz.; vrouwelijke gidsen en vrouwelijke chauffeurs met of zonder auto zijn disponibel, type- en ver taalwerk wordt er uitgevoerd, bovendien kunnen de Bee's verplegen en zijn algemeen ontwikkeld. Maar de flinke onderneemster vindt maar weinig financieelen steun. Alles wat zij tot nog toe gedaan heeft bekostigde zij zelf, en dat zij geen utopie nastreefde, maar dat haar plan levens vatbaarheid bezit, wordt door het toenemend aantal meisjes en vrouwen, die er een bestaan vinden bewezen. De engelsche politie verbood het «sandwich"werk, dat juist het meeste voordeel opbracht. Miss Hamilton hoopt er nu een syndicate van te maken en zoo toch voort te kunnen gaan. De Bees bewezen al diensten als bruidsmeisjes bij bruiloften, hielpen dames die uit de stad gingen pak ken, deden kantoorbezigheden en dit is voor velen die geen vast personeel houden een groot gemak, stonden aan tour niquets bij tentoonstellingen, verkochten er bloemen enz. Ik hoop dat de engelsche politieverordeningen niet zoo bekrompen zullen zijn, dat zij iemand als miss Hamilton, toegerust mej; energie en durf, zullen noodzaken haar nut tige instelling te sluiten. Maar waarom zou een man mogen «sandwichen", en een vrouw niet? Mouche. Gezondheids Commissie gezeteld teBloemendaal. Volksgezondheid. Verglag der in 0ctober gehouden ver. gadering. Voorzitter de beer Mullemeister, afwezig de heeren Bron- gersma en Van den Arend. Voor kennisgeving werden aangenomen: le de mededeeling van den deskundige, dat aan het perceel Bronsteeweg 51 te Heemstede, thans alle verbeteringen zijn aangebracht, zoodat het aanvankelijk genomen besluit tot onbewoonbaarverklaring kan worden ingetrokken. 2e. dat het water van perceel Haltestraat 41 te Zandvoort, dat op verzoek van den bewoner is onderzocht, niet voldoet aan de eischen aan goed drinkwater gesteld. 3e. de door B en W. van Velsen gezonden raadsbesluiten tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Zeeweg E. No. 18, 20 en 22, te Velseroord en Wijk aan Zeeër voetpad D. No. 52, 53 en 54. 4e. De mededeeling van B. en VV. van Bennebroek dat het water uit de nieuwe norton geslagen voor de woningen No. 474, 475, 476, 490, 49l en 492, wederom niet voldoet aan de eischen aan goed drinkwater gesteld 5e. de door B. en W. van Velsen gezonden besluiten tot aan- FEUILLETON. PRINS-POEDEL, 20) naar het Fransch van EDOUARD LABOULAYE. „Hire, alvorens Uwe Majesteit tot zulk een ernstig besluit overgaat, smeek ik haar nog eenmaal den man aan te hooren die in den clieiist, is vergrijsd. Het koningschap rust op twee zuilen: de administratie en het leger; door een van beiden te verzwakken brengt men alles tot ondergang. Wanneer de vrede voor altijd gesloten is, zal Uwe Majesteit dan een leger van vijf maal honderd duizend man op de been houden? Wat zal zij met hare mis noegde officieren en ledigloopende soldaten aan vangen? Zal het land dezen even zwaren als nutteloozen last langen tijd gewillig dragen? Wij zullen drie honderd duizend land bouwers naar de akkers terugzenden, ant woordde de vorst; iedereen zal daarbij winnen. In dat geval, hernam de graaf, moet men niet alleen bet leger, maar ook de administratie, bet belastingstelsel, de geheele regeering her vormen. Voortaan zouden wij ons met niets anders dan met arbeid en bezuiniging hebben bezig te houden, zooals de kleine, naburige staatjes wier naam men nauwelijks kent. ik zie daar nog het erge kwaad niet van in, zeide Hiacint. Jawel, sire, het zal een onberekenbaar kwaad zijn, want de dag waarop Uwe Majesteit het leger afdankt, zal tie laatste dag van onze oude, roemrijke monarchie zijn. De koning is "ong, hij heeft de bewonderenswaardige inrich ting van zijn rijk nog niet in haren geheelen omvang kunnen nagaan, anders zou hij zulk een voorbeeldeloos werktuig niet zoo licht vaardig verbrijzelen. Bestudeer onze merkwaar dige centralisatie, sire, en gij zult zien dat alles er op berekend is om alle krachten, al het geld al de hulpbrounen van het land in 's konings banden te brengen. Het volk heeft niets in eigendom, zijn goud. zijn bloed, zijn zonen, alles behoort den vorst toe. De administratie maakt den grootsien, zoowel als den geringsten zijner onderdanen van hem afhankelijk; zij gewent eiken Vliegeneter aan arbeid, gehoor zaamheid, belasting, krijgsdienst, en door een degelijke opvoeding maakt zij hem tot den eersten soldaat der wereld. De roem van den staat, de macht van den vorst, ziedaar het eenig doeleinde uwer regeeringSchaf den oorlog, schaf het leger af, waartoe zal dan langer de veelomvatende regeeringsmachine moeten die nen? Een volk van landbouwers en ambachts lieden beeft volstrekt geene behoefte aan admi nistratieve voogdijeen ieder leeft op eigen rekening en denkt alleen aan zich zeiven. Voor eene dergelijke volksmassa is de vrijheid vol doende om de openbare zaken burgerlijk haren gang te laten gaan. Maar de centralisatie, het leger, de oorlog, ontrukken het individu aan dit bekrompen leven, en vervangen de zucht naar welvaart en het egoïsme van den huise- lijken haard, door die vaderlandsliefde die een geheel volk met de gedachte aan één man bezielt; bestaat er iets edelere dan een volk dat zich voor de grootheid van den souverein opoffert „Ziedaar, sire, wat mijn ijver mij noopt Uwe Majesteit te zeggen. In theorie is er niets schooner dan de algemeene vrede; in praktijk is het de opkomst eener nieuwe staatsinrichting, de vernietiging van het aloude koningschap. Te paard, met bet zwaard in de vuist hebben uwe voorvaderen bun rijk gegrondvest; door den oorlog hebben zij hun gezag, zoowel binnen- als buitenslands gehandhaafd en vergroot. Het werk is voltooid, Uwe Majesteit kan het niet vernietigen ik durf zelfs beweren dat zij er geen recht toe heeft Het leger is de rechterarm van den vorst; een koning is niets dan door het zwaard; zoodra hij ontwapend is, doet hij af stand van de kroon. Waarde graaf, antwoordde Hiacint op vastberaden toon, ik waardeer uwen ijver en uwe verkleefdheid. Drie dagen geleden hadden uwe woorden mij kunnen verblindenhet schouwspel van dit slagveld heeft mijdeoogen geopend. Sedert ik gevoel welk eene zware verantwoordelijkheid op mij rust, deins ik terug, voor dat onbeperkt gezag dat u zoo aanlokke lijk schijnt. Hoe! gij geeft een enkel man het recht een geheel volk ter slachtbank te zenden Ik heb van dat afgrijselijk voorrecht gebruik gemaakt, maar wil dit niet langer. Indien de oude regeeringsuiachine met het leger moet vallen, laat dit dan hoe eer hoe liever geschieden. Wat kau mij de administratie schelen? Is zij iets anders dan de slavenketen zoowel van den vorst als zijne onderdanen? Wat er ook moge gebeuren, mijn keus is bepaald. Ik wil liever de eerste overheidspersoon van een vrij volk dan de groote Lama der administratie zijn. Sire, riep Blindevink, Uwe Majesteit ver- gunne mij deze verhevene woorden van haar over te nemen en mijne redevoering is voltooid. De kamer is het met mij eens! Weg met dat verouderde stelsel dat een geheel volk aan den hartstocht, aan de gril, aan de dwaasheid van een enkel man opoffert I Hij is voorbij, de tijd van het volstrekt gezag, een nieuwe dageraad gaat op over eene betere wereld. De vorsten regeeren niet langer door geweld en gedwongen stilzwijgen,' maar door verstand en innige ge hechtheid. Laten wij er op roemen een koning aan ons hoofd te hebben wiens wijsheid zijne jaren vooruitstreeft, die de eischen der bescha ving begrijpt en die (ik gebruik hier zijne eigene scboone woorden) liever de eerste over heidspersoon van een vrij volk, dan de groote Lama der administratie wil zijn. Ridder, sprak Bemoeial, gij vergeet uwe keel ontsteking, ik vrees dat gij weer zult instorten. Ik dank u voor uwe belangstelling in mijue gezondheid, zeide Blindevink heel on- noozel, maar ik geloof, waarde collega, dat het spreken mij op dit oogenblik goed doet". De graaf wierp een minachtenden blik op hem en richtte zich weer tot Hiacint. „Vergun mij eene laatste opmerking, sire, waarna ik het eerbiedigste stilzwijgen in acht zal nemen. Om het geluk van uw volk te be- voideren wil Uwe Majesteit van het roem ruchtig erfdeel harer voorvaderen afstand doen. Ofschoon ik het grootmoedige van zulk een offer bewonder, betwijfel ik toch het nut er van. Ik vrees dat de ondervinding den koning zal leeren dat de zwakheid der administratie nog noodlottiger is voor het welzijn der onder danen, dan voor de grootheid van den vorst. Er zijn volkeren als 't ware geschapen om zicb zelve te regeerenzij bezitten den geest, de zeden, de gewoonten der vrijheid; anderen zijn geschapen om geregeerd te worden en bekleeden daarom niettemin eene eerste plaats in de wereld. De Vliegeneter» zijn minder een volk, dan wel een leger, zij bezitten al de deugden en ondeugden van den soldaat. Dapper, groot moedig, vlug van begrip, maar tevens woelig, spotziek en ijdel, zullen zij nooit in bet een tonige van een geregeld leven berusten. Wat hun behaagt is bet. gevaar, het toeval, het for tuin door moed, verstand of laagheid in éeu

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5