MET PENSION- EN WONINGGIDS D Bezoekt het Concert van a.s. Maandagavond in het hotel „Welgelegen". OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende HOOFDDORP. A PBE,==- ENDAAL Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL gemeenten J Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de betreffende advertentie. I,. jaargang. ZATERDAG, 29 OCTOBER 1910 No 43 hebben, laat dar uv. is een geheel rrieo st aangename liggin areking. desnoods in e TELEFOON iissements Rechtbank. an Waveren, te Haarlem. LEVENKAMP. 3 3V..7» zegging4 °/0 VREEMD GELD. EISWISSELS. ÏTTEN KASTEN. TBESTRALING. kundig toezicht. UDE GRACHT 39. AA RLE M. Smederij BOSCHLAAN. prijzen. -ïü® g inr. :xsr. Het Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Ad verten tien 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. iet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Mevrouw SALOMONSON, Nlej. RÉ LEVIE en de Heer VAN KEMPEN zijn reeds goede bekenden. De Heer E. WILHELMY heeft als declamator overal een zeer gunstige beoordeeling ontvangen en er kan dus geen twijfel bestaan, of ook te Bloemendaal zal deze kunstenaar zeer in den smaak vallen. ij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. ondag 30 October, 2724'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. ageiijks geopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel ling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith, aandag 31 October, 8 uur. Hotel Welgelegen. Concert te geven door mevrouw Jeanne Salomonson-Asscher, den heer Jac. van Kempen, den beer Ernst Wilhelmy (decla mator) en mej. Ré Levie. f 1.50. 'oensdag 2 November, 8 uur. School der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging.NederlandscheNatuur historische Vereeniging. Afd. Bloemendaal e. o. Bijeen komst der leden. HAARLEM. nioniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10- 4 ure. eum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks eopend van 10—4 ure. r-eum van Schilderij en en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 123 kosteloos. Lschoppelij k Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. t ls-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. roote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 23 ure, Orgelbespeling, evler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. rinkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 7—10 uur 's morgens en 35 uur 's avonds, aterdag 29 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. (Abonnementsvoorstelling) RotterdamschTooneelgezelschap Dir. P D. van Eijsden. Het heilige Woud. Toekomst-blijspel, aterdag 29 October, 81/, uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Albers-Frères. Taptoe, f0.75, 0.50, 0.25. .ondag 30 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Neues Sehauspielhaus Berlin Gastspiel AGNES SOEMA. Monna Vanna. Schauspiel. f 4.3.2. 1.50, 125, 1.—. Iondag 30 October, 8l/4 uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. Taptoe, f 0.75, 0.50, 0.25. n.m. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Iondag 30 October, 8 uur. Brongebouw. Concert Haar- lemsch Muziekkorps, laandag 31 October, 8 uur. Logegebouw, Ripperda- straat 13. Cursus prof. G. J. P. J. Bolland. Dinsdag 1 November, 8 uur. De Kroon. 2e Seance voor kamermuziek door Joh. Steenman (Boheemsch Strijk kwartet) f2. Dinsdag 1 November, 8 uur. De Kroon. Lezing van den heer F. A. Hoefer voor het Ned. Verbond. Dinsdag 1 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser en Hesse. Ileb je 'i Kind al gezienl Am- sterdamsche schets, f 1.50, 1.25, 1.0.75, 0.50, 0.35. Woensdag 2 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser en Hesse. Heb je 't Kind al gezienAm- sterdamsche schets, fl.50, 1.25, 1.0,75, 0.50, 0.35. Donderdag 3 en Vrijdag 4 November. Algemeen Ver kooplokaal Nieuwe Gracht. Veiling ten overstaan van deurwaarder J. N. Warnier. Donderdag 3 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. (Abonnementsvoorstelling) Nederlandsche Tooneelvereeni- ging. De roode Pet, klucht. Vrijdag 4 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. Opera en Operette van het Rembrandt-Theater. Faust. Opera, f2.50, 2.1.75, 1.50, 1.25, 1.0.60, 0.40 Vrijdag 4 November, 8'/4 uur. De Kroon. Elite-bioscoop- voorstelling Alberts Frères. VOETBAL. WEESP. Zondag 2 uur. RapiditasB.V V. HAARLEM. Zondag 2 uur. H.F.C.—Sparta (R'dam) (terrein aan de Spanjaardslaan). Zondag 2 uur. Haarlem II—H.B.S. II. (Den Haag) (terrein aan den Schoterweg). Gisteren werd door het Gemeente- Plaatselijk bestuur aanbesteed: Het maken van Nieuws. riolen en wegen in de gronden van Hoog en LaagHartenlust en den Bloemen- daalschen straatweg, met daarmede in verband staande werken. Ingeschreven werd als volgt A. Zonneveld, Haarlem, f20800. H. v. Oortmerssen, 's-Hage, f 19948. F. Beenhakker, IJmuiden, f20428. J. Teitsma, Bloemendaal, f 16588. T. J. Verzijlberg, Overveen, f 14967. H. Potman, Haarlemmerm., f17100. W. v. Splunder, Ridderkerk, f23888. P. Kriekaart, Amsterdam, f19555. A. v, d. Meijden, Hardingsveld, f19978. D. R. de Jong, Haarlem, f17838. A. Oosters, Willemstad, 17880. J. D. A. Kraaijenveld, f19199. B. Oosters, Willemstad, f17876. Wed. H. Steenkist, Haarlem, f 17900. J. Water, Zandvoort, f 16526. J. Konijnenburg, Scheveningen, f19833. V. d. Pol en Leliveld, Hillegom, f 17950. G. v. Doornik, Baarn, f 19689. W. A. v. Zanten, Haarlem, f18880. A. Schoor), idem, 17385. IlaarlDbl). Men schrijft ons uit Velsen Te Velsen in hotel Timmer had Woensdagavond een goed bezochte openbare vergadering plaats van de afdeeling Bloemendaal en Omstreken" van den Algemeenen Nederland- schen Ambtenaarsbond. Deze afdeeling, omvattende vrijwel alle ambtenaren, ver bonden aan de provinciale krankzinnigengestichten »Meeren- berg" en Duinenbosch", ofschoon nog geen jaar bestaande, achtte zich reeds genoeg bevestigd om buiten haar terrein op propaganda uit te gaan. Als spreker had zich beschikbaar gesteld de heer Vas Dias,die aan zijn belangstellend gehoor, buiten de aanwezige leden der afdeeling voornamelijk bestaande uit ambtenaren van IJmuiden, uiteenzette, wat de Bond beoogt en vooral wat hem onder scheidt van het legio aantal bonden, welke op elk gebied van het ambtenaarswezen welig tieren. Het voornaamste punt, dat het duidelijkste dit verschil FEUILLETON. PRINS-POEDEL, naar het Franach van EDOUAIID LABOULAYE. Dit ondervond Hiacint. Niet enkel betaalde leiers die den meester moesten ophemelen en ('driegen, maar al wat zich Vliegeneter noemde ierp zich aan de voeten van den jeugdigen verwinnaar en aanbad hem als een God. Dit i de aard van het gelukkig volk der Vliegen- ters. Bij hen is liefde, haat, verachting niets an eene dolle, kortstondige mode. Gij slaagt es morgens, gij zijt een groot manhet loopt des middags tegpn, gij zijt niets dan een waas, dat had men reeds lang moeten merken, oningen en ministers zijn niet de bestuurders ener maatschappij die aan de slagen der fortuin loot staat, het zijn tooneelspelers die men zeer uur betaalt om het tooneel te vullen en het ubliek te vermaken. Daarom verschoont men u hen niet de minste zwakheid of tekortkoming; f men klapt in de handen, öf zij worden uit- efloten. Hiacint bad geluk gehadhij was jong, schoon, igevierend; aller harten klopten voor hem. 'an de grenzen tot aan zijn paleis, gedurende sn rit van veertien dagen moest hij wapen- (houwingen houden en tallooze deputaties te oord staan, honderd twintig zegebogen door- ekken, honderd vijftig bloemkransen en zes uizend bouquetten ontvangen, vijf-en-veertig uizend maal de hand geven, de dames groeten, e jonge meisjes kussen, voor ieder een gliin- ich over hebben, en wat niet het minst zware gedeelte zijner taak was, hij moest onvermoeid drie honderd aanspraken en twee honderd com plimenten aanhoorenik vergat haast de muziek, het klokkenspel, de bals en diners. Hiacint had eene ijzersterke gezondheid; hij had de vermoeienissen van den oorlog getrotseerd alsof het kinderspel ware; maar weldra onder vond hij dat inspannende arbeid gemakkelijker is vol te houden dan vermaak In het eerst ging alles goed; vrouwen en koningen hebben er niets tegen als afgoden behandeld te worden doch na verloop van vier dagen gevoelde onze held zich door al dien wierook een weinig be dwelmd; op het einde der week begon hij naar rust en eenzaamheid te smachten; op den negen den dag zou hij, indien hij geen welopgevoed vorst ware geweest, al de redevoeringen uit het raam hebben gesmetenden tienden dag gevoelde hij een onweerstaanbaren lust zich langs denzelfdeu weg van de deputaties te ont slaan. Laurieren en banieren, naam en faam, Gesar en zegekar gonsden hem om de ooren even als lastige vliegen die men te vergeefs tracht te verjagen. Die eerzame burgers die hunne kaDtoren verlieten om op lyrische wijze voor hem den veldslag te bezingen dien zij niet hadden bij gewoond en de heldendaden welke zij niet hadden verrichtdie overheidspersonen welke hunne groote sabel in de weegschaal van Themis wierpen en het spel van kracht en toeval tot een Gods oordeel verhieven; die plattelandsmilitie welke met ai de trotschheid van overwinnaars stap voets voor hem defileerde dat alles maakte Hiacint driftig en zenuwachtig. Gelukkig had hij den vroolijken Blindevink aan zijn zijde die dik wijls met een blik, een gebaar, een woord, de redenaars zoozeer aanmoedigde, dat de meesten, tot groot vermaak des konings, in het midden bleven steken. Doch alles raakt hier beneden eindelijk uitgeput. Toen Hiacint dan ook zijne geliefkoosde hoofdstad Goudvreugd voor zich zag liggen, scheelde het weinig of hij had zijn paard de sporen gegeven om in allerijl naar het kasteel te vluchten. Maar, tot groot geluk van de Vliegeneters, was de étiquette daar die den vorst tegenhield; niets stoorde de orde en den marsch van het zegevierende leger dat zijn aan voerder in triomf terugvoerde en aan de liefde zijner onderdanen wedergaf. De intocht was prachtig. De met bloemen bestrooide straten, het wapperende dundoek, de dames voor de vensters en op de balkons, de onafzienbare menigte op trottoirs, boomen en daken, alles verkondigde de uitgelaten blijdschap van een opgewonden volk. Ieders hart klopte bij de nadering der troepen, aller oogen zochten den jeugdigen overwinnaar. Ziet. Twee wapen herauten openen den stoetdaar zijn de muziek korpsen te paard die het volkslied spelen, daar komen de gekwetste soldaten leunend op hunne makkers, en voeren dertig op den vijand ver overde vaandels met zich mede daar weerklinkt het geroffel van twee honderd trommels; dat is de geliefkoosde muziek der Vliegeneters. Vijftig pas achter de trommen, dertig pas vóór zijn generalen staf, verschijnt Hiacint op zijn strijdros gezeten. Op dat gezicht overschreeuwt een donderend hoerah zelfs het geraas der trommen; de mannen zwaaien hunne hoeden, de vrouwen wuiven met hare zakdoeken: Leve de koning! De vorst is bleek en salueert met zijn degen; het gejuich verdubbelt, in aller oogen blinkt een traan. Wie zou niet gaarne zijn leven geven voor zulk een dapper en innemend vorst? Schoone dagen, indien zij een morgen hadden! De intocht duurde zes uren. Toen Hiacint het kasteel bereikte was hij dronken van aandoening, vermoeidheid en geraas. Het eerst, wat de vorst deed was naar zijne moeder toesnellen, hare tranen en kussen ontvangen; doch na de ver vulling van dien plicht rees een ander niet minder vurig verlangen bij hem op. Eindelijk was hij vrij, eindelijk kon hij het genot zijner macht smaken, eindelijk kon hij Tamaris vragen met hem te regeeren. Was eene zachtzinnige, goede, bedeesde vrouw zooals de freule, niet eene gezellin hem als 't ware door den hemel aangewezen om een echtgenoot gelukkig te maken en den koniug in de uitvoering zijner grootsche ontwerpen behulpzaam te zijn? Hoe verliefd men ook moge zijn, toch gaat men ;;iet in bestoven kleeren zijn hart en hand aanbieden. Hiacint verwisselde van gewaad en, moeten wij het bekennen, hij schiep er vermaak in zijn sierlijke uniform aan te trekken. Jong en zegevierend wilde hij zich op zijn voordeeligst voordoen. Was dit coquetterie en ijdelheid? Neen, het was enkel >de wensch om haar die hij beminde te behagen. Hij bekeek zich in den spiegel en was vrij wel voldaan over zijn voorkomen, toen er zacht- kens aan de deur werd getikt. Een kamerheer trad binnen en maakte een diepe buiging. „Wat is er? vroeg Hiacint. Sire, luidde het antwoord, ik kom de be velen Zijner Majesteit vernemen. In de zalen wachten honderd en twee deputaties. Honderd twee deputaties, riep de vorst, verschrikt; wie heeft ze daar bijeengeroepen? Sire, de opperkamerheer heeft gedaan wat de etiquette gebood. Honderd twee deputaties, mompelde de vorst, honderd twee deputaties! Wanneer zal ik aan de slavernij ontkomen? Altijd koning, nooit mensch't Is wel, mijnheer, gij kunt mij aan dienen, ik ben gereed." En hij volgde hem met de gelatenheid van een veroordeelde die naar de strafplaats wordt gevoerd. De zaal was vol uniformen van alle mogelijke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1