BON eerste lezing van Prof. Bolland, HET NIEUWE RAADSLID MA. A. W. JACOMETTI. doet uitkomen, is gelegen in zijn karakter van vak-, maar tevens strijd- en strijdbare organisatie, een organisatie dus, die zich stelt op het moderne vakbewegingsstandpunt en de gevolgen in hun geheelen omvang daarvan accepteert. Duidelijk werd daarbij de nadruk er op gelegd, dat poli tieke en geloofsverschillen op de gevolgen der bestaande economische wetten niet den minsten invloed uitoefenen. Interessant was vooral de aanhaling intertijd van mr. Fabius, die een ambtenaar als compensatie voor zijn te weinig reëel salaris wees op de ideëele waarde zijner positie, die van een mr. Goeman Borgesius echter, die onomwonden het beginsel van een klassenstrijd erkennen moest. Veel leerrijks deelde de spreker mede en allerbelangrijkst was de stelling, dat de ambtenaren niet steun moeten zoeken of liever niet alleen zich van den steun afhankelijk moeten stellen van leden van openbare lichamen, maar bovenal en als hoofdzaak hun recht moeten kunnen ondersteunen dooi de achter hen staande macht der organisatie, opdat ook voor hen het steeds ontbrekende geld voor verbetering van sala rissen eindelijk eens zal kunnen worden gevonden, zooals dit direct het geval was toen het de verhooging betrof van de alleszins reeds voldoende salarissen der hoogere rechterlijke ambtenaren met ongeveer milioen gulden per jaar. Nadat nog door een enkelen spreker eenige inlichting waren gevraagd, sloot de voorzitter onder dankzegging aan den spreker en onder opwekking tot toetreding van den Bond de zeer geanimeerde vergadering. IJsclub »Harten 1 ust". Op de j.l. Donderdag in hotel Hartenlust gehouden ver gadering der IJsclub Hartenlust werd besloten de contributie voor dit seizoen te bepalen op ƒ2.50. Bovendien zal van nieuw toe te treden leden een afzonderlijk entréegeld worden Op vertoon van dezen wordt, voor zoover nog plaatsen beschikbaar zijn, aan het kantoor van dit blad, Ged. Oude Gracht 63, een TOEGANGSKAART verstrekt voor de :- te houden op a.s. Maandagavond 8 uur in het gebouw der Loge, Ripperdastrrat 13 te Haarlem. geheven van f2.50. Verder werd besloten dat binnenkort circulaires zullen worden rondgezonden om belangstellenden op te wekken tot deelname. Voorts zal eenig reddingsmateriaal worden aange schaft. De vijver der club biedt bij vriezend weder een prachtige gelegenheid voor de beoefening der heerlijke schaatsensport, te meer daar het brugje ten deele verdwijnt, waardoor dus een leelijke sta-in-den-weg wordt opgeruimd. Door de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, af- deeling Bloemendaal e.o., wordt op Woensdag 2 November a.s. eene bijeenkomst der leden gehouden des avonds te 8 uur in do school der Bloemendaalsche Sehoolvereeniging, met de volgende agenda 1. Beschrijvingsbrief en benoeming afgevaardigde naar de vertegenwoordigende vergadering te Utrecht. 2. De Vogelcampagne van 1910. Nieuwe opnamen door den heer A. Burdet met toelichting van den heer Jac. P.Tbijsse. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: liet rijden over de voetpaden, het loopen over verboden grond, het loopen door de Schapen-duinen, het stellen van wildstrikken, het ver voeren van wildstrikken, het jagen zonder akte en het storten van tuinafval op een terrein benoorden den Tetteroderweg te Overveen. Aankomen loopen te Overveen, een schotsche herdershond (Collie) reu, Gevonden en terug te bekomen aan het bureau te Overveen: statuten Ned. R.-K.l Volksbond, een knipmes, terug te bekomen bij mevrouw Van Voorthuizen, Kweekduin te Over veen, een ceintuur. Verloren een notitieboekje, bril in étui en een ceintuur. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 30 Oct. Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen, H. Avondmaal. 's Avonds 6J uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 30 Oct. Voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 30 Oct. Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Burgerlijke Stand. Van Zaterdag 22 October tot en met Vrijdag 28 October. Geboren: z. van R. Sporre de Graaf; d. van W. J. Honnebier—Maas. Ondertrouwd: W. van der Linden en W. M. Corsten W. Wijenberg en F. Iking. Getrouwd: J. Boer en G. G. M. H. Kingma; G. W. Spoor en H. J. Blom. Ondertrouwd: Aafje Hagenaar, 73 jechtgenoote van W. de Vries. „Bloemendaa 1"A .V .V. Sport. 't Is Zondag een echte ongeluksdag voor de B.V.V. geweest. De drie elftallen wis ten iD hunne wedstrijden slechts één punt voor, en niet minder dan 17 tegen te krijgen, 's Morgens ging het tweede er onder met 10 tegen Edo III, terwijl het derde zich liet inmaken met 13—0 door Klein-IIaarlem III. Dacht men, dat ons eerste elftal 's middags den morgen goed zou maken, hoe viel dit tegen. Bronkhorst (Rotterdam), was de leiding van den wedstrijd opgedragen, en hij heeft dit uitstekend gedaan, 't Is mij dan ook een raadsel, hoe een gedeelte van het publiek aanmerkin gen kon maken op zijne beslissingen, aldus blijk gevende van onbekendheid met de spelregels, of van een overdreven club liefde, die de Vereeniging op zoo'n manier wel eens noodlottig kon worden. Van Riessen Jr. is verhinderd mee te spelen, waarvoor Stals invalt. A.V.V. verschijnt met 10 man, doch heeft een uitgelezen team, expres, naar men mij verzekerde, voor deze gelegenheid op speciale sterkte gebracht. Niettegenstaande neemt Bloemendaal direct 't spel in handen en 't spel is in den aanvang van de witten werkelijk schitterend. In deze periode had dan ook be slist gedoelpunt kunnen worden, maar de voorhoede zet 't samenspel, in 't veld noodzakelijk, voor 't. doel te lang door, zoodat scoren uitblijft, 't Schijnt wel, of onze binnenspelers niet durven schieten, want Spaan, die verdienstelijk keepte, kreeg een minimum aantal schoten te verwerken. Onze rechterwing doet met den links-half van A V.V. wat zij wil, van Kessel passeert tallooze malen prachtig, doch resul taten blijven uit. 't Publiek blijft nog steeds vertrouwen in ons elftal, want 't spel is, zooals gezegd, af. Maar, wat niemand verwacht, gebeurt: de A.V.V.-voorhoede, uit vier spelers bestaande, doet een vliegensvlugge uitval, geleid door De Munnik, de links-binnen schiet, en de bal komt van de binnenkant der paal over den doellijn naar „Fred", die hem opvangt en onmiddellijk weer retourneert. Doch dit doelpunt is den scheidsrechter niet ontgaan en A. V. V. leidt onverwacht. „Bloemendaal" niet in 't minst ontmoedigd, blijft onstuimig aanvallen, en 't is onbegrijpelijk dat doelpunten uitblijft. Ros kam speelt schitterend. Zijn doorzetten is boven alle lof ver heven, en menige Amsterdammer wordt op 't juiste moment door hem „gewipt" steeds op eene eerlijke manier. Moggenstorm is niet te passeerensteeds komt hij uit eene worsteling met soms drie Amsterdammers zegevierend met den bal naar voren. Ilinlopen doet hopelooze pogingen Van Kessel te houden waardoor hij nog al met den grond kennis maakt. Harto» doet fraaie rennen, maar allijd is de A V.V.-verdediging 0n hare plaats, of wordt getalmd met schieten, 't Publiek loeit om den gelijkmaker. Roskam drijft door alles heen en zet voor maar de binnenspelers benutten den zeldzamen kans niet. Even later doet Hartog 't zelfde, maar tevergeefs! Onze links-binnen krijgt dan den bal vrij en lost een schit. terend schot, dat keurig door Spaan gestopt wordt. Houtgraaf, door zijne tallooze vereerders aangemoedigd, schiet op een dertig meter afstand prachtig in den linker bovenhoek doch juist door den verren afstand gelukt het den A. V. doelman weder den bal te bemachtigen. Met groote inspannino weet de geel-zwarte verdediging tot half-time den stand op 1—j in hun voordeel te houden. Wie gedacht had, dat 't na de rust beter zou gaan, vergiste zich. Integendeel, 't spel was niet meer dat. Wél bleef „Bloemen daal" sterker, 't fanatieke spel van vóór rust bleef uit. De A.V.V.-voorhoede doet nog al eens gevaarlijke uitvallen, meestal door den links-buiten geleid, daar deze speler vrij epei heeft door eene blessure van Voet, die na rust maar wat mee passagierde. Bij een dezer uitvallen wordt van Rietschoten gepasseerd doch van Maren staat achter dezen speler, en ieder denkt hem den bal weg te zien kegelen. Maar, o schrik, hij trapt akelig mis, de rechts-binnen der tegenpartij maakt gretig gebruik van deze fout, en 't is 20. Nog geeft „Bloemendaal" zich niet gewonnen! Niets geeft: Noch 't eminente verdedigen van Moggenstorm, noch 't rennen van Van Kessel en Hartog In plaats van dat zwijnt A.V.V, geweldig, als Boskamp ongelukkig een corner iu eigen doel kopt, daarmede A. V. V. de overwinning verzekerende. Een tegenpunt zal Bloemendaal echter nog maken, en wel door Roskam, die door de geheele A.V.V.-verdediging „rauzende" met een enorm hard schot eindelijk Spaan passeert, 'tlsjammer genoeg te laat om op te halen. De A. V. V.-verdediging weert zich ah een duivel, en onderbreekt eiken aanval, 't Spel krijgt nu, mis schien door 't gedrag van't publiek? een ruwer karakter, vooral van de zijde der Amsterdammers. Bronkhorst weet hier wel raad voor, en geeft onverbiddellijk vrije trappen, die op niets uitloopen. Zoo komt dan, na eene laatste aanval van onze voor hoede 't einde van dezen interessanten wedstrijd met de eerste nederlaag van „Bloemendaal". Zondag speelt „Bloemendaal" tegen „Rapiditas" in Weesp. Van den uitslag dezer match hangt veel af. Supporters, verge zelt dus onze jongens. We vertrekken met de tram van twaal -n. Ik hoop dat de motor- en volgwagen propvol zal zitten met Bloemendalers, die hunne favorieten ter overwinning leiden! Adr. C. Saurer-motorvrachtwagen, welke dienst doet in Brazilië. {De J/ito) Soiree-Musicale E. A. Cats. Ter elfder ure was onze verslaggever, zeer tot ons leed wezen, verhinderd den eersten muziek-avond van den heer Cats in dit seizoen bij te wonen. Aangezien wij echter deze op muzikaal gebied belangrijke gebeurtenis niet stilzwijgend willen laten passeeren, hebben wij de vrijheid genomen het verslag uit Haarlem's Dagblad van den heer Ph. Loots onze lezers aan te bieden. Onze stadgenoot, de heer E. A. Cats, gaf Donderdagavond in „De Kroon" de eerste zijner beide voor dit seizoen aangekondigde Soirées-musicales. Hoewel deze eerste avond nog niet bijzonder veel publiek heeft getrokken, meenen wij toch reden genoeg te hebben den heer Cats met zijn ondernemen geluk te wenschen al was het maar alleen, omdat het hem een aanleiding zal zijn, zijn inder daad opmerkelijk talent als violist voortdurend te blijven culti- veeren. En een tweede gelukwensch geldt het schitterend artistiek slagen van deze eerste soirée. De heer Cats had name lijk de gelukkige gedachte gehad voor deze gelegenheid de mede werking in te roepen van de dames Henriette Roll en Anna Ris-Roll, de bekende klavier-duettisten uit Amsterdam. Wat deze beide dames ons dezen avond weer van hare zeld- kleuren, rood, oranje, blauw, wit, groen enz- Men z ig niets dan borduursels, ridderkruizen en linten. In het rijk der Tulpen aanbidt men de gelijkheid, maar brengt haar op zonderlinge wijze in practijk. Niemand boven mij en ik boven de anderenis de zinspreuk welke eene langdurige monarchale opleiding in het hart der Vliegen- eters heeft geprent. Te midden van deze bonte kleurenmengeling stapten 's konings honden met defiigen tred op en neder. Zij waren te huis en begroeten statig de gasten. Iedereen riep hen, iedereen wilde hen streelen, doch in het bewustzijn hunner waardig heid hielden zij zich ter zijde en toen de meester verscheen gingen zij in een halve kring aan zijne voeten liggen, onbewegelijk en ernstig als de sphynxen der woestijn. Nu begon het défileeren. De eerste deputatie had tot voorzitter den directeur-generaal van onderwijs en eeredienst, den eerwaardigen baron Huilebalk. Hij naderde met afgemeten tred, zuchtte, zette zijn grooten bril op en begon met eentonige stem de vol gende toespraak: „Sire, „De Eeuwige is de God der heirscharen. Hij schenkt de overwinning aan de vorsten die hem eeren en zijne geboden opvolgen. Hij straft en verslaat de lioogmoedigen wier eerzucht en willekeur het bloed der mensclien als water doen stroomen. Hij verbrijzelt de trotschaards. De vrees verteert hen van binnen, het zwaard verteert hen van buiten. Jongelingen en jonge dochters, kinderen en grijsaards alles wordt uit geroeid. God heeft hen verkocht! God heeft hen overgeleverd! De rechtvaardige verheugt zich bij het zien der wraak en wascht zijne banden met blijdschap in het bloed des goddeloozen" Genoeg, mijnheer de baron, sprak de vorst. De Eeuwige is de God der heirscharenhij wei gert of schenkt de overwinning, dat weet ik en ik dank hem voor de gunsten aan mijn volk bewezen. Maar de God der heirscharen noemt zich zeiven de God der wraakdoor den oorlog straft hij de misslagen der volkeren of de harts tochten der vorsten. De Eeuwige heeft liefelijker namen; hij is ook de God van den vrede, de God die vergeeft. Hij staat de menschen toe te leven, te werken, hun verstand te ontwikkelen, hunne broeders lief te hebben, op aarde wel vaart en waarheid te verspreiden. Onder dien barmhartigen naam moeten wij hem voortaan aanroepen- Laten wij den oorlog vergeten en de rampen die hij na zich sleept, en moge de Eeuwige, in zijne goedheid, ons voor altijd voor den terugkeer van zulk een geesel behoeden!" Deze woorden op vasten toon uitgesproken en in eerbiedige stilte aangehoord, brachten de gansche vergadering in verlegenheid. Als wel komstgroet na den slag, had ieder eene oorlog zuchtige aanspraak gereed. Er was geen onder geschikt ambtenaar, geen vreedzaam winkelier die er zich niet op bad voorbereid de Hanen- kraaiers met ellenlange woorden te doorboren, en nu sprak de overwinnaar van arbeid en vrede. Wat was er in zulk een geval te doen De knap- sten staken hunne redevoeringen in den zak om ze voor een betere gelegenheid te bewaren en hieven een loflied op den vrede aande anderen, die tot geene improvisatie in staat waren, lazen al glimlachend en nauwelijks hoorbaar bunne heldenzangen voor; een enkele, onnoozeler of behendiger dan de overigen, bekommerde zich niet om hetgeen hij gehoord hadhij stak de trompet en gaf het sein tot den aanval met al het vuur van een oud soldaat. Het was de syn dicus van het eerzame gild der mutsenmakers. „Sire, sprak hij, wij zijn eenvoudige lieden, die niets begrijpen van de fijnheden der diplo- ,matie. Wij bezitten alleen dat ruw gezond ver- Istand dat de fraaie vernuften versmaden die 'spijkers op laag water zoeken. Maar bij ons, als eene wesp gonst drukt men haar dood, en als een wolf begint te huilen jaagt men hem vier kogels in het lijf. Sedert vijf honderd jaar wordt er met de Hanenkraaiers gevochten; het is tijd met dat gespuis voor goed klaar te komen. Dit zou reeds lang geschied zijn indien men niet naar de pennelikkers en de advocaten had geluisterd. Sire, voltooi dit schoone werk. Geef ons een duurzamen vrede door den laatsten onzer vijanden uit te roeien. Wij zijn onover winnelijk. Indien wij somtijds het onderspit moesten delven, was dit alleen aan verraad te wijten. Thans hebben wij niets van dien aard te vreezen onze hulpbronnen zijn onuitputtelijk, onze soldaten gehard, wat dralen wij Die ellen dige Hanenkraaiers durven zeggen dat een hunner zes vliegeneters kan staan; de geschiedenis is daar om deze snoevende taal te weerleggen: een enkele Vliegeneter slikt tien Hanenkraaiers in, dat weet een ieder. VoorwaartsSire ontrol de banier der overwinning; men zal zien of de vrees Een ontzettend geblaf maakte de laatste woor den des sprekers onverstaanbaar. Een onge manierde dog die zich tot dusver met knorren vergenoegd had, werd angstig over de held haftige gebaren van den achtbaren syndicus, en daar hij zich bedreigd waaude vloog hij hem met zulk een woede naar de keel, dat de arme man verstijfd en sprakeloos in de armen zijner buren nederviel. Ongelukkig blaft een hond nooit alleen. Op de roepstem van den dog antwoorde de ge heele troep honden met woedende sprongen en een oorverdoovend gehuil Er ontstond een oogenblik van onbeschrijfelijke verwarring. Af gevaardigden, kamerheeren, bedienden wierpen zich op deze nieuwe bondgenooten der Hanen kraaiers en deelden blindelings slagen uit. Het duurde meer dan een kwartier eer de orde was hersteld. Hiacint die eenige moeite had gehad om zijn ernst te bewaren, wist met vriendelijke woorden dit belachelijk voorval te verontschul digen. Hfl beloofde dat er recht zou geschieden, troostte den onthutsten redenaar en drukte hem zoo hartelijk de hand dat de goede man, met voorbijzien van de étiquette, hem om den hals viel en van aandoening schreide. Dit tooneel had aller hart getroffen; de jonge koning voerde de algemeende aandoening ten top door de volgende afscheidswoorden die met luide toejuichingen werden begroet. „Mijne heeren, zeide hij. ik ben trotsch op het vertrouwen dat gij in mij stelt. Wilt mij verder met uwe raadgevingen steunen. Als de vrijheid van spreken van de aarde werd ver bannen, zou ze hier een toevlucht vinden. De eerste behoefte, het eerste recht van een vorst is de waarheid te kennen; de eerste plicht der onderdanen is zonder aanmatiging en zonder zwakheid de waarheid te spreken. Vaarwel". Dienzelfden avond reeds stond dit merkwaar dige antwoord met groote letters in de dag bladen gedrukt. Alleen de Officieele waarheid maakte er geen gewag van. De administratie gedoogde niet dat de vorst zich emancipeerde: zij hield zich aan de goede overleveringen van den ouden tijd. De officieele nieuwsbladen hebben veel van de commentaren die de geleerden bij de teksten der oudheid voegen: men vindt er zelden wat men zoekt, maar daarentegen vindt men er altijd wat men niet zoekt. Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2