ine- en Gnilaarl srancier. I A J. H. KRUL Jr antistoffen. SLYCERINE VETZEEP bijvoegsel van „}(et gloemendaalsch Weekblad" J SCHOUTEN. I VAN DIJK, UISSTRAAT 41. Tel. 744. ierk H. VAN DIJK, van Zaterdag 29 October 1910. No. 43. GROOTSTE omzet van Nederland. - sblad No. 27. De raad vergaderde Donderdag 27 Oct. Gemeentebestuur. 1.1. des nam. te 2 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de h.h. Koolhoven en Teding van Berkhout, zonder kennis geving de heer A. Koozen Sr., die nog ongesteld is. Na de lezing der notulen, die ongewijzigd werden vastge- Nl I steld, werden de geloofsbrieven van mr. Jacometti door eene I commissie van de h.h. Bispinck, Bijvoet en C. J. Roozen nage- I zien, in orde bevonden en werd tot toelating van het nieuwe I lid besloten. No. 1 der ingekomen stukken was een schrijven van B. en W van Haarlem meldende dat dit college in zake de buizen rlAI^ I in de Kleverlaan nog hetzelfde standpunt innam als voorheen. S3 Eh I mr' -M'mnik te Haarlem werd toegestaan aan zijn huis aan de Koepellaan een uitbouw van 0.60 diepte uitspringend over de rooilijn te maken. Het verzoek der huishoud- en industrieschool om f 10 steun per leerling uit Bloemendaal (in 1910: 28 in aantal) voor i 911 ging naar B. en W. om bericht en raad, hetzelfde geschiedde met een verzoek van Mus om kosteloos onder- i ht voor een zijner kinderen. De n.v. Reduetor-Electr.-Mij. verzocht in overleg met de K E. M. aan de 109 straatlantaarns spaarlampen van kaar stelsel te mogen aanbrengen en die voor 5 jaar te mogen v .uren aan de gemeente, zij waarborgt daarbij, dat geen lamp meer dan 4-maal vernieuwd behoeft te worden, de besparingskosten worden door haar na aftrek van de kosten van huur en vernieuwing der lampen begroot op ('370.60 per jaar. Na eenige redekaveling noodigde de raad B. en W. uit een volledig ontwerp-overeenkomst bij hem in le dienen, waarmede de maatschappij accoord ging en waarin rekening zou zijn gehouden met het denkbeeld, dat de gemeente de overeenkomst tusschentijds tegen betaling eener kleine schadevergoeding zou kunnen opzeggen. De heer Tideman legde er bij deze gelegenheid nog eens den nadruk op, dat het in den gemeenteraad van Bloemendaal niet ge raden is zgn. besluiten-in-beginsel te nemen. De Binnen- lundsche verklaarde de haar.opgelegde voorwaarden betrekking hebbende op het voor bouwterrein uitgeven der gronden aan den Julianaweg aan te nemen en die getrouwelijk te zuilen naleven. Het aanvullend kohier voor den hoofdelijken omslag over 1910 werd aangehouden tot de besloten vergadering. Wij lui een daaruit mededeelen, dat van de 19 ingezetenen die om de kiezerslijst te komen hadden bericht elk f 660 inkom- te hebben 11 voor verschillende grootere belastbare '«TFPTlJUtf I illkc ns °P het kohier zlJn gePlaatst> terwijl 1 intusschen i» libit llililb itlzn., V0loenS 1 13 veitrokken en plaatsing is geweigerd aan: J. W. l'ift bestemd voor het Lig- paa;. jac ZOon, H. J. W. Lissone, J. Roozen Jzn., W. ids, BIET zal wor- I J. Kle n, G. J. M. Jansen, J. W. Philippo en J. G. Ausum. H aanvullend kohier schoolgeld 1910 werd met f513.71 als en. ijfer vastgesteld. N niet in staat van wijzen waren de voorstellen tot vast-' ng van een bouwplan van gronden van mevr. de wed. K'dering en tot aankoop van grond van den heer BOvera er tot verbreeding van den Bloemendaalschen weg. Het houw- en wegenplan voor Oosterduin werd behandeld in ■I de be: ten vergadering. Als slotsom kan bekend worden, I dat he advies der gezondheidscommissie zal worden gevolgd 1 n hel advies van den inspecteur der volksgezondheid D. li. W i-ink ter kennis zal gebracht worden van de eigenares, de Nederlandsche Maatschappij tot explotatie van roerende 1 en onroerende goederen, waarvoor de heer L. A. Springer I ,sb machtigde optreedt. De ad besloot om in den geest als te Heemstede reeds 1 geschiedde, tot Hare Majesteit het verzoek te richten te I lit-V' en dat de gemeente Bloemendaal in eene koogere klasse wordt gerangschikt voor de heffing van de personeele [I belas: tg naar de eerste 3 grondslagen. Om de belastbare I huurwaarde van woningen te berekenen wordt de werkelijke jl huurwaarde voor Bloemendaal en Overveen tot dusver voor II elke woning (onverschillig hoe groot of klein de werkelijke li huurwaarde is) verminderd met ƒ47.50 en ƒ35. De bedoeling is de gemeente voor de wijken Bloemendaal en Overveen in de 4e klasse (vermindering van ruim ƒ70.) I ïn wat Vogelenzang betreft in de 6e klasse té doen rang- Hukken. Wetswijziging is daarvoor noodig. 8 Hierna kwam in behandeling de door B. en W. voorge- fj stelde verordening regelende het verleenen van pensioen aan ij weduwen en wezen van gemeente-ambtenaren. Deze verordening werd met verschillende door mr. Tideman voorgestelde jl wijzigingen voorloopig vastgesteld, B. en W. zullen artikel 17 nieuw opstellen zoodat de beste voorwaarden zullen be staan voor weduwen en weezen, wier man en vader over leed door ongeval of ziekte zoowel in als door den dienst ge- kieger, goede voorwaarden ingeval ongeval of ziekte wel in maar niet door den dienst geki-egen zijn met een derde soort voorwaarden voor alle andere gevallen. B. en W. zullen een staat opmaken, waarop de pensioengerechtigde ambtenaren en beambten voorkomen doch het ontwerp van dit stuk 14 dagen te voren openlijk bekend maken. B. en W. zullen bet pensioen verleenen en het bedrag vaststellen, van elk hunner besluiten staat binnen 30 dagen beroep open bij den raad, die in hoogsten aanleg beslistB. en W. zullen bij de pensioens-verleening door 2 geneesheeren worden voorgelicht, jFT, SCHIEDAM, HENGELO (O.), it 48 en Generaal ftsch ontbijt- ook kan men de extra eadeaux). DIRECTIE. P* Het Dagelijksch Be stuur vau de Vereeni- :ot bestrijding der Tuber- te Haarlem, maakt be- dat de opbrengst der ure „De Haarlemsclie 5 tv eek" van den Heer aanvaard. Dagelijksch Bestuur I)r. A A. G. LAND, Secretaris. efoodeei Brieven lett. M.G bur. Get 1 Oudetfttinht 63, Haarlem. OVERVEEN. Telef. 1617. LEG en ONDERHOUD van TUINEN enz. t. li bewaren v. Planten IETV8NK, Bloemkweeke-. ]>nin en Daalsche weg; No 9 n. M. DE VRIES, ii der huisvest 37, HAARLEM •atie-Iiirichiing ,,l>e IIerteltop'% Schildpad, Ivoor, Paarlemoer, en. Vazen, zoowei van «teen als tl. Waaiers, en alle mogelijke rne en luxe artikelen, in orde brengen en beschilderen Oudheden, Anti«i«*i- Kunstvoorwerpen, Meubelen, Stgr maakt de huid icht en blank. Ileen verkrijgbaar 15 cent per stuk. BIJ HOUTSTRAAT 28. (OVER DE ANEGANG). AARLEM. TEL. 168. ontbieden zoowel buiten al» waarvan 1 door ben en 1 door den belanghebbende te kiezen, ii de stad.bij verschil in meening benoemen dezen samen een 3e, zoo -™—>— zij 't over dezen niet eens kunnen worden benoemt de I J raad dien derde. Daar wij deze verordening in ons jaarboekje IVoor 1911 opnemen, zullen wij er voorloopig nietmeer van g «eggendat zij nu volmaakt zal zijn en zich in alle deelen goed aansluiten bij de bestaande verordering op de pensioenen voor de ambtenaren zeiven zullen wij niet beweren, de tijd zal wel de noodige fouten aan het licht brengen. Na de besloten vergadering werd gunstig beschikt op het verzoek van mej. Korsten onderwijzeres te Vogelenzang, tot g I intrekking van 't raadsbesluit waarbij haar op haar ver in zoek eervol ontslag was verleend. Den heer De Wild, hoofdonderwijzer te Vogelenzang, is is eene verbetering van stelling gegeven welke zijn aanspraak a op pensioen versterkt, in verband daarmede heeft Z.Ed. zijn vraag om naar Overveen te worden overgeplaatst ingetrok- ken. Afwijzend is nog beschikt op de aanvraag van den beer II F. Craafland tot het bouwen van een buis op de strook grond tfusschen het Bloemendaalsche Bosch en den Lagen Duin en 'Daalschen weg tegenover den weg langs Vrij-Zicht. Destijds was door den raad bepaald dat aldaar één huis op niet min der dan 1000 M2 mocht staan, later was wel bepaald dat de raad dit cijfer tot 600 kon verlagen, (het onderhavige stuk grond was 700 M2 groot) maar andere bezwaren waren gelegen in den door den verzoeker ontworpen afstand van buis tot weg en in het gemis van voldoende ruimte ach ter de woning overeenkomstig de verordening. De raad sprak bij monde van den burgemeester als zijn beslisten wil uit, dat, hoe bezwarend dit ook voor onvoorzichtige koopers van onroerend goed mocht wezen alle verorderingen op de stuk ken van bouwen en wegenaanleg met voor allen gelijke gestrengheid zullen worden toegepast. Voor de openbare vergadering werd gesloten, sprak de voorzitter op hartelijke wijze mr. Tideman toe, hem dank zeggende voor hetgeen hij voor den raad en de gemeente was geweest, hem het beste voor zijn volgend leven toewenschende. Mr. Tideman beval zich in de vriendelijke herinnering dei- raadsleden en van den burgemeester aan met wie hij ook bij vaak bestaand groot verschil van meening aangenaam bad samengewerki, die er den nadruk opleggende dat men in den raad niet anders doet dan recht scheppen en recht toe passen, toch de beteekenis van naar het recht juiste om schrijving van hetgeen men wil niet gering zal achten; de heer Tideman zeide bij dit laatste vooral te doelen op den beer De Waal Malefijt. De openbare vergadering weid daarop gesloten. Een en ander over Spanje. Uit deil In Engeland is een boek verschenen, Yreemde. getiteld Spain from Within, door Rafael Shaw (uitgever Unwin, 75. 6 d.), waarin verscheidene zeer interessante mededeelingen voorkomen aan gaande de beersehende toestanden in het land van koning Alfonso. De schrijver is een kenner van Spanje en de Span jaarden, in wier midden hij vele jaren heeft gewoond, en zijn bedoeling met het schrijven van dit boek is niet zoozeer zijn eigen denkbeelden aangaande Spanje te geven als wel de opinie van de Spanjaarden zelf, en uit alle klassen, over de groote problemen van bet spaanseke leven. Het boek handelt over den godsdienst, het onderwijs, den handel, de belastingen en de staatkunde van dit rijk, en bet geheel is één groote aan klacht tegen de regeering van Spanje en meer in het bij zonder tegen de geestelijke orden en de jezuieten. Sbaw gelooft, dat de lagere klassen in Spanje au fond zeer godsdienstig zijn, maar tevens zeer anti-clericaal. De liefde tot God en de heilige maagd domineert hun levensopvatting en toch weigeren zij aan de sacramenten deel te nemen, omdat zulks een voorafgaande biecht vordert en zij in het geheel niet gelooven aan de geheimhouding van den biecht stoel of de goede trouw van den gemiddelden priester. Shaw geeft vele gevallen van schending van dit biechtgeheim hij verhaald van simonie, heiligschennis en onreinheid, die de groote massa der middelklassen geheel van de kerk hebben vervreemd en den werkman hebben gedreven tot een vijandschap jegens de geistelijkbeid, die naar diens opinie niets te maken heeft met godsdienst. Niet dat dit boek den indruk geeft van een protestantscb schotschrift tegen Rome, het is het werk van een ontwikkelden denker, die met voorbehoud schrijft over euvelen, die eenvoudig te in het oog loopend zijn om ge negeerd te worden. De groote massa van het spaansehe volk hangt vurig aan de monarchie en aan koning Alfonso, terwijl de jezuieten met kracht en macht werken voor het absolutisme en Don Jaime, den vertegenwoordiger der Carlisten. Volgens Shaw waren de opstootjes in Barcelona volstrekt niet het werk der anarchisten, maar van de jezuieten, die er op uit waren een revolutie te verwekken, waardoor de noodzakelijkheid zou blijken van een verandering van dynastie en vernietiging van alle liberalisme. Het was slechts te danken aan de zelf- bebeersching van de liberale leiders, dat het land bewaard bleef voor een woesten aanval op de godshuizen; een aan val, die een burgeroorlog ten gevolge zou hebben gehad, welke de geestelijke orden met allen zorg hadden voorbereid. Lord Acton heeft eens gezegd dat er in de kerk altijd twee partijen geweest zijn: één voornamelijk roomsch en één voor namelijk katholiek. Het is nu de roomsche partij, geleid dooi de jezuieten, die in Spanje werkt voor absolutisme contra vrijheid en die tot razernij is gedreven door de oprichting van de leekenscholen. In den handel treft men hetzelfde antagonisme aan tus- sehen het volk en de kerk. Overal wordt de leek onderkropen door de geestelijkheid, overal wordt de ketter geboycot. Den kantwerkers, den naaisters, hakkers en zelfs velen der agri- culturisten wordt het onmogelijk gemaakt op te komen tegen hun geestelijke concurrenten. Deze clericale overmacht in den handel sluit nog een gevaar inn.l. dat van een in menging in de politiek met commerciëele doeleinden. De lagere orden in Spanje zijn bij voorbeeld overtuigd dat de Melilla-oorlog niet werd begonnen om nationale redenen, maar eenvoudig omdat de jezuieten aan het hoofd stonden van uitgestrekte mijnen in Marokko, die in gevaar waren, en die zij tot allen prijs wilden beschermen. Het flnancieele systeem van Spanje is tamelijk verkwistend geweest alle eeuwen door, en tot op den kuidigen dag wor den de belastingen opgelegd en geïnd op een wijze alsof de regeering daarmede beoogdeminium van geld met maxi mum van uitgaven en ergernissen. Dooreengenomen worden de spaansehe staatsinkomsten op vier manieren geïndeer stens door de invoerrechten, welke zoo hoog zijn, dat b.v. deensche blikboter ongeveer op f 1.40 per pond komt en Keillers marmelade op f 1.80 het pond ten tweede is daal de z.g. «industriëele contributie", een belasting op elke denkbare tak van handel, beroep en industrie, op koop lieden, fabrikanten, winkeliers, op middelen van verkeer, publieke ver makelijkheden, scholen, couranten ten derde de «octrooi" of «consumo", geheven op iedere stad en ieder dorp en vaak genoeg tweemaal te betalen op dezelfde goederen, en] ten slotte heeft men er de staatsloterij. Al deze belastingen geven blijk van een treu- rigen financiëelen toestand, en die wordt nog bedenkelijker wanneer men let op de misbruiken die in Spanje heeischen bij het innen ervan. Want zij worden verpacht, waarvan' het noodzakelijk gevolg is: verkwisting, afpersing en onderdrukking, dié altijd de ondergang zijn geweest van een land, waarvan de regeering te laksch is om haar eigen belastingen te innen, Shaws boek eindigt met een prachtig hoofdstuk over het «proces van wedergeboorte." De beoefenaar van de studie der ge schiedenis zal misschien wat meer sceptisch denken over de mogelijkheid van zulk een wedergeboorte, want kan een natie wedergeboren worden, wanner ze oud is? Griekenland, Rome, Spanje, Frankrijk, Engeland, hebben de een na den ander de leiding gehad der wereldgeschiedenis en na de rijpheid en den bloei van een natie komt langzamerhad de achteruit gang en het verval, welke het kenmerk zijn van den ouder dom. Eeuwen lang is Spanje verzwakt geworden door dien vurigen trots, welke zijn oorsprong vond in de middeleeuwsche oorlogen tegen de Mooren, een trots die den handel ver achtte en den koopman beboette. Spanje is verwoest door haar kerk, die eerst werkte met marteling en brandstapel en later met diplomatie en weeldeSpanje heeft een totaal verdorven bureaucratieeen allertreurigst systeem van z.g. onderwijs, een schandelijk finantiëel stelsel en, wat het ergste is van alles, een ingekankerd conservatisme in zake dezer euvelen. Desniettegenstaande verzekert Shaw ons dat er een gisting aan het werk is, de geest, die het oude Frankrijk vernietigde en een nieuw bezig is te bouwen, dezelfde die bezig is een feudaal Engeland te hervormen. Het volk van Spanje begint tot het besef te komen dat in andere landen geestelijken worden aangetroffen, die rein zijn, waar liberalen onbaatzuchtig strijden voor de vrijheid, bisschoppen voor een hervorming, hoogleerren en onderwijzers die leeren op de wijze, die de menschheid zich als de ware en ideale heeft voorgesteld. (Uit sThe Literary World, 15 Sept. 1910.) De tentoonstelling van Noorsche Huisvlijt, j die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal gehouden worden, zal vermoedelijk van af Zondag 30 October geopend zijn. Deze tentoonstelling belooft belangrijk te worden, daar zij de volgende rubrieken omvat: 1. Geweven stoffen (wandbekleedingen met figurale ornamen- tale versiering, vloerkleeden, tafelkleeden, gordijnen, kussens, meubel en kleederstoffen). 2. Geborduurde stoffen 3. Beschil derde voorwerpen. 4. Gebrande voorwerpen. 5. Gevlochten manden en blaadjes. 6. Voorwerpen in versierd leder. 7. Meu belen en houtsij werken. 8. Emailwerken. Maandag 7 November zal de heer F. A. Hoefer in de Kroon te Haarlem voor het Nederl. Verbond spreken over «Land en Stedenschoon." Liefdadigheid. Najaar s- en winterverpleging te Nunspeet. De najaarskolonie van het Centraal Genootschap te Nunspeet telt 32 kinderen. De meesten werden reeds des zomers verpleegd en volgen nu een voor hen dringend noodzakelijke nakuur. Het is merk waardig, hoe. spoedig verzwakte en bloedarme kinderen, eenmaal buiten gekomen, herstellen en in kracht toenemen. De terugkeer der krachten, het langdurig verblijf en de korte dagen maken nuttige bezigheid noodzakelijk. De dag-uren zijn de kinderen steeds buiten. De middagrust genieten ze in slaapzakken op looperstoelen in het bosch. Om tegemoet te komen aan het bezwaar der ouders, dat de patien tjes te veel ten achter komen in het leeren, genieten de kinde ren 's morgens vóór tien uur en 's avonds na half 5 onderwijs. Behalve sloyd en nuttige handwerken krijgen de jongeren 1 uur en de ouderen l'/„ uur les in de hoofdvakken van een bevoegd onderwijzeres. Hoewel van de uitkomsten nog weinig te zeggen is, heeft liet er allen schijn van dat de proef uitstekend zal slagen. Bij voldoende deelname blijft het koloniehuis den gelieelen winter open. Onze Oud-strijders. De volgende circulaire is door de Nederlandsche Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Oost- en West- Indiën Het Vaderland Getrouw, Haarlem en Omstreken, ver zonden. De Vereeniging als boven voornoemd komt tot U met eene bede. Vele mannen in den winter huns levens, te oud om te wer ken tengevolge van ziekten, maar die toch eenmaal hun bloed in onze overzeesche bezittingen feil hebben gehad voor de groot heid van hun land, en in tijden van nood aldaar pal hebben gestaan om de banier van Neerlands trouw. Vele weduwen van militairen zij hebben dringend steun noodig. De Vereeniging bestaat in hoofdzaak uit mannen die van hun niet altijd hooge loonen iets kunnen afzonderen voor steun van trouwe kameraden of voor diens weduwen. Vele mannen van naam o.a. de Gep. Luitenant-Generaal Vetter steunde deze, maar in deze dagen, nu de doodsklok zoo alom luidt, valt er veel leed te lenigen, veel rouw te verzachten. Niet hij machte om daar te helpen, waar wij zoo gaarne tranen van rouw zouden drogen, doen wij oud-militairen een beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken voor de ouden van dagen en weduwen. Wij vleien ons dat deze circulaire niet oningevuld moge wor den terug ontvangen. De kleinste gift is ons welkom. Het Eerebestuur: Mevrouw M. A. C. Visser van Hazerswoude-van Merlen, Beschermvrouwe. T. L. van Wagtendonk, Eere-Voorzitter. Majoor der Infanterie. J. W. van Ai.phen, Eere-Commissaris. Majoor der Infanterie. Het Dag. Bestuur: J. J. Severijnse, Voorzitter. Chk. L. J. de la Bije, Secretaris. W. Smit, Penningmeester. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, tra rijwiel ten 5.24 ure aansteken. Teergevoelig. ,,Wel dokter, ik dacht dat u zich een auto zou aanschaffen?" „Dat wilde ik ook, maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen, zie maar eens hoe verwijtend mijn twee paarden mij aanzien als ik met een automobilist sta te praten." De Auto.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5