t ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. e jaargang. ZATERDAG, 12 NOVEMBER 1910 No. 45 I liet Bloementuin Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal -:- Advertentiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. I Allen die zich met ingang van 1 Januari 1911 op ■ons blad abonneereu, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. Agenda. BLOEMENDAAL. Zaterdag 12 November, Avondvelddienst Volksweerbaar- h afd. Haarlemen Bloemendaal-Commando. Verzamelen bij station Overveen. |zondftg 13 November, 21/,,41/» uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. VOGELENZANG. Zaterdag 19 November, v.m. 10 uur. Verkooping van hak- 1: ,t in het Naaldenveld, ten overstaan van den notaris J. :I. Wildervanck de Blécourt. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10- 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks gei i nd van 10—4 ure. SI use :i m van Schilderij en en Oudheden. (Stadhuis.) D a-lijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon- J; - van 12—3 kosteloos. Bissr oppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zi iags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 et -. Stads Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be- halv Zondags) van 104 uur. IGroo Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 23 ui' Orgelbespeling. [Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. brinkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 7—10 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 12 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Duitsche Opera. Dir. Henri Maal. Martha. Opera, ƒ2.50, 2. 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50. Zaterdag 12 November, 81/4uur. De Kroon.Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. Geisha, f O.Th, 0.50, 0.25. Zondag 13 November, 8'/4 uur. De Kroon. Bioscoopvoor st ling Alberts-Frères. Geisha, f 0.75, 0.50, 0.25. .m. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Zondag 13 November, 2J uur. Concertzaal De Kroon. Ci eert Flesch-Röntgen, ƒ2.1.50. Zondag 13 November, 2 uur. Brongebouw. Matinee te ge en door de dames M. Tier—Leenarts en Kitty de L geSingels, en de heeren De Lange en Wilson. 8 uur. Concert Nederlandsch Dubbel Mannenkwartet. Maan ag 14 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. D itsclie Operette. Dir. Hans Edmund. Zigeunerliebe. 0; rette. ƒ2.50, 2.—, 1.50, 1.25, 1.-, 0.75, 0.50. Maan ag 14 November, 7è uur. Gebouw Ned. Herv. gem. K" uwe Gracht 3. Cursus prof. G. J. P. J. Bolland. Maandag 14 November, 8 uur. Lezing dr. A. H. de Hartog oter Theosofie in het gebouw Lange Margarethastraat 13. Woon dag 16 November, 7 uur. Brongebouw. Kinderbal 0! Ier leiding van de h.h. Martin Zonen. Dor.d i-dag 17 November, S uur. Schouwburg Jmsweg. (Abonnementsvoorstelling). Het Rotterdamsch Tooneel. D: P. D. van Eysden. Monna Vanna. Tooneelspel. Vrjjdag 18 November, 81/, uur. D e Kroon. Elite-bioscoop- vourstelling Alberts Frères. VOETBAL BLOEMENDAAL. Zondag 10 uur. B. V. V. IllV. V. Concordia II. 2 B. V. V. II-Z. V. V. II (Zandvoort). HAARLEM. Zondag 2 uur. Schoterweg. Haarlem I—Quick (Deu Haag). Spanjaardslaan. H. E. C. II'r Zesde II (Breda). LUCHTVAART. EDE en SOESTERBERG. Rationale vliegdemonstraties van 9 tot en met 21 November in Verwey Lugard's vliegkampen. Tentoonstelling van moderne Handel en kantoor-in richtingen. Industrie. De internationale tentoonstelling van moderne kantoor-inrichtingen en admi- istratie die in het voorjaar van 1911 te Amsterdam zal ehouden worden, zal op coöperatieven grondslag door de ederlandsche Vereeniging van Exposanten georganiseerd orden. De tentoonstelling zal omvatten de volgende groepen: Groep A. no. 1. volledige kantoor-inrichtingen 2. kantoor meubelen, 3, brandkasten en safes, 4. telefooninrichting en telefooncellen, 5. verlichting en verwarming, 6. luchtver- tersching' en inrichtingen. Groep B. no. 1. schrijfmachines, rekenmachines, duplicators, multiplicators, adresseermachines enz 2. kaartsystemen, 3. kantoorboeken, 4. kantoorbehoeften, 5. drukwerken. Groep C. no. 1. rijks-, provinciale- en gemeente-admini stratie, administratie voor zieken- en weldadigheidsfondsen, 2. informatiewezen, 3. accountancy. Groep D. no. 1. boekwerken op handels-en administratief gebied, 2. handelsonderwijs, correspondentie, boekhouden en 'eaogratie. Aan de tentoonstelling zullen wedstrijden verbonden worden roor stenografie, machineschrijven enz. Het secretariaat wordt gevestigd van 7 November af, keizersgracht 257 Amsterdam en is thans Lijnbaansgracht 105 106 (telefoon 868). De IJzer- en Staalkroniek van 22 en 29 October 1.1. bevat m uitvoerig artikel over de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebroeders Figee, met vele foto's van de werk plaatsen, gebouwen, door de fabriek geleverde machines, kranen, enz. Plaatselijk Nieuws. Reizende Bibliotheken. Wij ontleenen aan het „Verslag van de Nutscommissie voor de Reizende Biblio theken 19091910" de volgende bijzonder heden over het al of niet lezen der boeken. Voor het leesjaar 1909 1910 bedroeg het aantal aanvragen overigens niet minder dan 110. Daar slechts 45 bibliotheekjes beschikbaar waren, moest grootendeels door loting worden uit gemaakt, welke plaatsen een zending boeken zouden ontvangen. Het spreekt van zelf, dat plaatselijke omstandigheden van overwegenden invloed kunnen zijn op de keuze der lezers en den aard der gelezen boeken. Vooralsnog ontbreken der com missie voldoende gegevens, om dit verband nader aan te toonen en te illnstreeren. Wel kan zij in het algemeen, aan de hand der door de boekbeheerders der afdeelingen gevoerde admini- stratiën, van de resultaten van haren arbeid gewag maken. Verreweg het meeste succes dan hadden de bibliotheekjes te Heerlen en te St.-Pancras. In eerstgenoemde afdeeling werden alle boeken, behalve 2 werken voor de jeugd, gelezen, terwijl in de afdeeling St.-Pancras slechts een viertal populair-wetenschap- pelijke werken ongelezen terugkwamen. In 9 afdeelingen werden alle romans gelezen, terwijl weder in 10 afdeelingen alle kinderboeken een beurt kregen. Uiterst merkwaardige resultaten geeft een onderzoek naar den smaak der lezers in de verschillende afdeelingen. Vaak blijkt daaruit, hoe overwegend de invloed van den boekbeheerder kan zijn, wanneer hij het vertrouwen der lezers heeft en zich niet tot het enkele uitreiken der boeken bepaalt, Wij willen eenige merkwaardige feiten mededeelen. De sprookjesboeken zijn in bijkans alle afdeelingen verreweg het minst gelezendaarentegen behaalden in 3 afdeelingen juist de sprookjesboeken het hoogste getal uitleeningen van alle gelezen werken. Dit waren in casu de sprookjes van Nijblom (16 en 14 uitleeningen), van Line en Tervoor en, en „Zoo mooi als zonneschijn" van Ida Heijermans. Bosboom-Toussaint werd in 6 afdeelingen niet gelezen, in 3 afdeelingen juist het meest. Jules Verne werd in 12 afdeelingen het meest gelezen, in 1 afdeeling in het geheel niet. Van Lennep had in 4 afdeelingen de voorkeur, terwijl in 5 afdeelingen zijn werken ongelezen bleven. 8 afdeelingen lazen Conscience het meest, terwijl er weer 3 afdeelingen voorkomen, waarin deze schrijver in 't geheel niet gevraagd werd. Marryat vond in twee afdeelingen geen genade, in 8 af deelingen daarentegen behaalde juist hij de hoogste cijfers. Ditzelfde zien wij bij Dickens, van Maurik, Andriessen en Louwerse, zoodat een „algemeen geliefd schrijver" niet kan worden aangewezen. Terwijl in eenige afdeelingen ook nieuwere werken van letter kundige waarde tot de meest gelezene behooren, zooals boeken van Tob Naeff, van Eckeren, Björnson, Blicher Clausen, Kjelland, Crockett, Eigenhuis, Geijerstam, Graadt van Rogge, Been, van Gogh Kaulbach, e.d.. werden deze in andere afdeelingen in het geheel niet gevraagd óf zeer zelden. Hier ligt dus nog een ruim arbeidsveld voor onze boekbeheerders open, aan wier invloed de vooruitgang van het gehalte der gelezen boeken in vergelijking met het vorige leesjaar zeer zeker voor het grootBte deel te danken is. Beschouwen wij nu enkele afdeelingen afzonderlijk, dan vin den wij ook hier zeer uiteenloopende resultaten Zoo werd bijv. in één afdeeling het meest gelezen Conscience's „Het ijzeren graf" en Top Naeffs „De stille getuige", terwijl Virgine Loveliug ongelezen bleef. In eene andere afdeeling werd van de romans het meest gevraagd: de Mrijier, „Ik worstel en kom boven" en van Gogh-Kaulbach „Moeder"; Bosboom Toussaint en Conscience in het geheel niet. In dezelfde afdeeling werden van de werken voor de jeugd het meest gelezenKieviet „In den Otter" en Malot „Alleen op de wereld", terwijl ook weer 2 bekenden als: Marryat, „Jacob Eerlijk" en Henty „In dienst van den prins" in het geheel geen aftrek vonden. In het algemeen verheugden de tijdschriften zich in een groote belangstelling. Vooral de illustraties hebben een groote aantrekkingskracht, terwijl mede het daarin voorkomen van korte novellen en opstellen over de meest uiteenloopende on derwerpen de tijdschriften in trek doet zijn. Gaarne werden gelezen: „Voor het jonge volkje", „Eigen Haard" en „Boon's Geïllustreerd Magazijn", „Jeugd" daarentegen weer veel minder. Werken over opvoeding vonden zoo goed als geen le zers, zoomin als boeken over plant- en dierkunde. Ook gedich ten en tooneelstukken konden geen belangstelling wekken, werken over aardrijkskunde en geschiedenis daarentegen wel. Het minst werden uitgeleend godsdienstige werken en sprook jes. Duidelijk blijkt ook het eigenlijk van zelf sprekende feit, dat vooral een titel, of de naam des schrijvers lokt. Zoo is in één der afdeelingen behalve D'Arbez en Bosboom- Toussaint het meest gelezenZola, „Een droom", en het zou niet te verwonderen zijn, als Tob Naeff's „Stille getuige" de groote belangstelling voornamelijk te danken had aan den aan- trekkelijken titel, welke eenigszins aan dien van een detectieve- roman doet denken! Zoo bleef ook Henty's „Foor deu tempel" geheel ongelezen, terwijl in dezelfde afdeeling zijn „Onder de vanen van Gustaaf Adolf" tot de meest gelezen boeken behoorde Dat onbekend onbemind maakt, blijkt vooral daaruit, dat meermalen een boek in den eersten tijd niet werd gevraagd doch later week aan week uitgeleend werd. De Juliana-weg begint langzamerhand zijn voltooiing' te naderen. Op een klein gedeelte na, dicht bij het viaduct van den spoorweg HaarlemZandvoort gelegen, is de weg kant en klaar. Daar ligt uog een mul gedeelte, dat het ver keer langs dezen weg met paard en wagen onmogelijk maakt. Wandelaars en fietsers maken er echter reeds een tamelijk gebruik van (van den nieuwen weg, wel te verstaan). Ook is er reeds een aanvang gemaakt met het leg en dei- fundamenten voor het eerste blok hu'zen langs dezen wes. Met verlangen wordt er door menig wagen voerder uitge zien naar het oogenblik, dat de nieuwe weg voor het ver keer zal worden opengesteld. En geen wonder. Het nieuwe toltarief van de overveensche tol is voor menigeen een niet onbelangrijke post op de begrooting geworden. Algemeen is men dan ook weinig ingenomen met, de tegenwoordige manier van tolheffi.ig. Van abonneeren is geen sprake meer. Eiken keer, dat de tol gepasseerd wordt, moet er in den zak getast worden. Dat kon wel eens tengevolge hebben, dat een groot deel van 't rijverkeer van den Zijlweg naai den nieuwen weg getrokken werd en dat per slot van rekening den tolgaarder bleek, dat abonneeren toch ook de voordeeligste weg voor hem was geweest. Intusschen is de Juliana-weg bepaald een aanwinst voor de gemeente, al heeft de gemeente er nog geen zeggen over. Nu is 't alleen maar jammer, als 't heele zaakje, èn rijweg èn voetpaden, die er nu zoo gladjes en effen bijliggen, weer opgebroken zullen moeten worden, als de electrische gelei dingen voor de straatverlichting en de waterleidingsbuizen gelegd worden, om van de tramrails niet te spreken, die Overveen in z'n gedachten er al langs hoort snorren. Maar we leven in den tijd der uitvindingenMisschien, dat tegen dien tijd de techniek zoo ver gevorderd is, dat men dan buislooze waterleidingen, draadlooze electrische verlichting en railslooze trams er op na houdt Door het dempen van een gedeelte der vieze, kwalijk- riekende sloot tegenover het huis van dr. Bornwater aan den Zijlweg, is er al weer een leelijk, den Zijlweg in hooge mate ontsierend plekje, verdwenen. Nu ook nog 't overige en 't zaakje is gezond. Dinsdag j.l. hield de Tuin- en Boschbouwvereeniging voor Bloemendaal en Omstreken een onderlinge tentoonstelling in »'t Roomhuis" te Overveen. Vele mooie planten waren ingezonden, waaronder uit muntten grootbloemige Chrysanthemums, Cyclamen, Gloxinia's en Begonia Sebarffiana. Verder was er een prachtig fantasie stuk ingezonden, met witte en rose Chrysanthemums. Vijf eerste en een tweede prijs werden aan het bovenge noemde toegekend, welke in den vorm van diploma zal wor den uitgereikt. Besloten werd meer onderlinge tentoonstellingen te houden welke tot opbouwing der vereeniging kunnen leiden. De heer Ruys de Perez, te Bloemendaal, een verzamelaar van op de marine betrekking hebbende antiquiteiten, heeft aan Hr. Ms. pantserschip »De Zeven Provinciën" een eigen- handigen brief van Michiel Adriaensz. de Ruyter aangeboden, in toepasselijke passe-partout en lijst. (Haarl. Dagbl.J De Natuur- Historische Vereeniging. We zullen 't maar op rekening schrijven van't hoogst ongun stige, in 't geheel niet uitlokkende weer van Woensdagavond, dat er slecht een klein aantal leden aan de oproep voor de eerste der winterbijeenkomsten had gehoor gegeven. Een andere reden is moeilijk vindbaar, want als 't vooruit zicht van een mooie verzameling natuurfoto's te zullen zien, ge maakt door den heer Bnrdet en toegelicht door den heer Jac. P. Tliijsse, niet in staat is een flink aantal natuurvrienden te lokken, 'k zou haast zeggen, wat zal 't dan wel zijn! Maar dan gaven de kweekelingen der haarlemsche kweek school voor onderwijzers en de heer Sterk, de nieuwe school opziener in 't Arr. Haarlem, met zijn echtgenoote, die wel aan de uitnoodiging gehoor gaven, toch een beschamend voorbeeld. De heer Burdet, de onvermoeide, bekwame, kosten noch moeiten ontzienende vogelfotograaf, heeft op dit gebied dubbel en dwars zijn sporen verdiend. En de heer Tbijsse bezit in hooge mate de gave, zijn audi torial belangstelling in te kunnen boezemen voor de oogenschijn- lijk onbelangrijke voortbrengselen der natuur. Geen wonder dus, dat hij zijn gehoor een poos aangenaam wist bezig te houden bij 't bespreken van een belangrijke dierengroep, n.l. die der „gevederde vrienden". Alvorens hiertoe echter over te gaan, werden eerst met meer dan bekwamen spoed een paar huishoudelijke zaakjes afgedaan. Vervolgens hield de heer Th. een geestig inleidinkje tot de straks volgende lichtbeelden. Spreker maakte daarin gewag van het steeds grooter wordend streven, om behalve aan de lichamelijke behoeften, ook te gaan denken aan die voor den geest, om nl. door het bestudeeren van printen en dieren kennis op te doen van de ons omringende natuur. Jammer maar, dat de gelegenheid daarvoor steeds kleiner wordt door liet verdwijnen van echte stukjes natuur. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft zich tot taak gesteld, om, waar zij kan, de hand te leggen op die stukken natuur en ze voor vernietiging te vrijwaren. Dat heeft zij gedaan met het Naardermeer, de gronden van Tessel en nu pas nog met het Leuvenumsche bosch op de Veluwe. Deze Vale-Ouwe der Batavieren, bij hen in discrediet staande, omdat zij er niet vonden hetgeen zij noodig hadden, nl voedsel voor het lichaam, wordt den laatsten tijd meer en meer de streek, waar het tegenwoordig geslacht voedsel voor den geest vindt. Daar, en vooral in het Leuvenumsche bosch, was dan ook het groot aantal foto's genomen, die nu vertoond werden. Bij deze opnamen had de heer Burdet gebruik ge maakt van een bizonder soort camera, met behulp waarvan men op grooten afstand 12 X een andere plaat kon inbrengen. Aan het geklikklak der vallende platen waren de vogels spoedig gewend, zoodat het mogelijk was, geheele reeksen van een zelfde vogel te krijgen in verschillende houdingen en standen. 't Waren hoofdzakelijk onze kleine zangvogels, die nu ten witten doeke verschenen. Bij elk dezer diertjes wist de heer Th. belangrijke mededeelingen te doen. Bizonder interessant waren voorts de kiekjes van de Vlaamsche gaai, „die dolende roof ridder, de negen maal negen dooder, de doortrapte gauwdief, de keurigst opgeschikte vertegenwoordiger van de geheele galgen-vogelbende", zooals Brellm hem noemt. Zelfs voor dezen moordenaar, den wurger bij uitnemendheid, breekt de heer Th. een lans, om 't weinigje nut, dat hij doet. Voor het kleine zangvogeltje hoop ik echter dat de heer Th. hierin alleen staat Ook de kiekjes van het sperwernest, uit de donkerte van het bosch meer naar den lichten rand gehaald, waren hoogst in teressant. Welke onschuldige diertjes leken die kleine, witte

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1