CAM'S III "verkoof familie wap STREMM van het ver Willem F. At te Vogelen zwaar Eiken-, Peppelenhal in cachetten en op zi Ül WAPENGRA Gaelstraat 43, b HAARLI moordenaartjes in den dop en welk een aandacht hadden zij voor het arme vogeltje, dat mama sperwer bezig was voor hen te plukken en te verscheuren. Bij zijn causerie had de heer Th gelegenheid enkele aardige voorbeelden aan te halen van het aanpassingsvermogen der vogels aan de gewijzigde levens voorwaarden Bij gebrek aan een hollen boom voor een nestel plaats, neemt de vogel tegenwoordig meer en meer zijn toevlucht onder dakpannen en zelfs in een holte boven in een halfver rotte paal eener palisadeering is een nest gevonden Bij gebrek aan lange doorns neemt de klauwier de punten van het vroeger gevreesde prikkeldraad te baat, om zijn prooi aan te spietsen. Vogels, vroeger op den grond nestelende, zoeken nu hun heil in de boomen en omgekeerd. De groene specht, vroeger alleen op den hoogen grond in het bosch voorkomende en daar zijn maal doende met de roode boschmieren, komt tegenwoordig ook voor in de lage streken en nuttigt daar een ander gepeperd kostje, nl. de groote, sterk riekende wilgenhoutrups Het laatste kiekje vertoonde, zooals de heer Burdet het noemde, een troepje zwerfvogels, 't Was nl. een leuk groepje van eenige bestuursleden der Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten met hunne dames, „genomen" tegen een der duin hellingen op Tessel. Na een welverdiend applaus voor het genotene, werd daarna deze eerste vergadering gesloten. mendaal. Gevonden en terug te bekomen politiepost Bloemendaal een friseertang; terug te bekomen bij Meeuwenoord, Domp- vloedslaan een gouden ring. Verloren een zilveren dames-horloge en een hoedenspeld met zilveren knop Burgerlijke Stand. Va 11 Zat°/da/ 5 !Teber tot en met Vrijdag 11 November. Geboren: z. van A. F. J. M. van Meeuwen en M. P. W. Bijvoet; z. van J. Kobes en C. P. M. Weiten; d. van D. J. ten Kate en 0. Barneveld. Getrouwd: W. van der Linden en W. M. Corsten W. Wgenberg en P. Iking. Overleden.' A. van der Meij 5 d. Overleden in het Gesticht »Meerenberg": H. C. Veenstra 70 j.M. C. Koolmeijer 73 j D. A Timmer man 78 j.A. M. Dekker 21 j.; M. Houweltjes 46 J- Fotografie. Ietwat schuchter en afwachtend scheen ons de houding van de meeste amateurs bij den eersten huishoudelijken wed strijd op Donderdag 1.1. Het aantal inzendingen in beide afdeelingen voor afdrukken en plaatjes was klein in ver gelijking met datgene, hetwelk had kunnen komen, wanneer allen iets van hunne opnamen over het afgeloopen jaar had den laten zien. Hoe het zij, het ijs is thans gebroken, en het feit, dat slechts een gedeelte van de inzendingen supe rieur werk kon genoemd worden, zal menigeen, naar wij verwachten, op een volgend jaar aansporen met redelijk goed werk voor het licht te komen. In de afdetling afdruk ken behaalde mr. Pijnacker Hordijk den eersten prijs met een vergroot portret op ozobroom papier; de tweede prijs werd door den voorzitter behaald met een prentbriefkaart, voorstellende een groep achtergevels van huizen aan den Enkhuizer binnenhaven. In de afdeehng lantaarnplaatjes ver wierf den eersten zoowel als den tweeden prijs de heer Cool met twee noorsche landschappen. Van eene kleine han delscollectie van plaatjes werden een paar zwitsersche land schappen en een foto van een zwaan zeer gewaardeerd. Het slot van den avond vormde de projectie van eene interna tionale rondreiscollectie der Kotterdamsche Amateur vereeni ging, van welke verschillende plaatjes eene welverdiende hulde inoogstten. De proef, genomen met de keuring voor den wedstrijd, niet door eene jury, maar door alle werkende leden (natuur lijk met uitzondering van de inzenders), scheen ons over het algemeen goed geslaagd te zijn. Al mogen wij niet in alle opzichten ons met den uitslag der keuring kunnen ver eenigen, toch zijn de afwijkingen van het gewenschte resul taat niet groot te noemen. 'Frappant was het, om waar te nemen, hoe onjuiste cijfers van enkele beoordeelaars, door eeoe betere appreciatie van het meerendeel der leden, ge regeld werden gecorrigeerd. De enkele bezwaren tegen het gevolgde stelsel werden ruimschoots opgewogen door het voordeel, dat de overwegende invloed werd uitgeoefend door de meerderheid van medeleden en medewerkers, en niet door eene jury, die, zich maar al te veel door den invloed van een of meer barer meest gerenommeerde leden op een sterk dogmatisch of vooringenomen standpunt plaatsende, voor hare beoordeeling de sympathie der meeste amateurs mist. Kerknieuws. Door burgemeester en wethouders is aan de heeren C. Nederkoorn en J. Machielse vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Julianaweg te Overveen. Bij het kiekje van de naargeestig te Bloemendaal. plaag-plas Ned. Herv. Gemeente, Zondag 13 Nov. Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen, 's Avonds 6| uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 13 Nov. Voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 13 Nov. Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Alberts-Frères Uit andere geven deze week een zeer mooie collectie. Gemeenten. Vooral het Bioscoop-Journal, dat zich steeds meer populair weet te maken, bevat belangwekkende bijzonderheden. Chavez' begrafenis is er een van. Er is ditmaal op het gebied van natuurschoon veel leer rijks en onderhoudends te zien. Van bijzondere aantrekkelijk heid is het hoofdnummer De Geisha's. De huurder der bleekerij der firma Bijvoet Zoon heeft een rollaag gelegd. De hemel regende. Een kuil lag in den weg tusschen de tramrails en liep vol. De E. N. E. T. zond een man met bezem om het water over den weg te vegen. De politie verbood dit. De plas bleef staan. B. en W. trekken zich niets van de zaak aan. Het publiek moet als stormram dienst doen teger de tram maatschappij en moet den raad week maken. Er is door B. en W. een plan gemaakt tot ophooging van de trambaan verderop en dé&r ook; hebben wij goed gehoord dat dit 5000 moest kosten In den raad is het nog niet geweestzelfs weet de raad nog niet van het bestaan van dit plan. De heeren te Overveen trekken zich voor Bloemendaal geen natte laarzen aan. De heer Bijvoet, begaan met het lot van het publiek, biedt den burgemeester aan, tijdelijk het water maar weer op het terrein der bleek te laten. Afwijzend antwoord. De tram boos, laadt nu geregeld te veel menschen in de wagens, moet zoo nu en dan reizigers laten staan, kan niet door den wissel rijden en verplicht dus ouden en zwakken meer te ploeteren dan noodig is. Het publiek evenwel schikt zich en is vroolijk, begrijpt niet dat men over en weder niet wijzer is, zegt terechtecht-nederlaudsch, in den zin van klein, peuterig, akelig, plagerig. Moraalen stelt in princen geen ver trouwen. Voorloopig advies: zorgt voor een waakzamer gemeentebestuur en dat begrijpt de dienaar te zijn van de ingezetenen en niet de plaaggeest. Uit het politie-rapport. P roc esse n - v e r b aa 1 zijn opgemaakt wegens het rijden zonder licht; rijden over de voetpaden; loopen over verboden gronden en het stellen van wildstrikken. De nachtwaker J. Broek te Aerdenhout is ontslag uit die be trekking gegeven en is in zijn plaats benoemd tot nachtwacht en lampenist T. Krijtenburg, thans agent van politie te Bloe- Voordracht „Landen stedenschoon." Maandagavond trad de heer F. A. Hoefer nit Hattem voor de afd. Haarlem van het Alg. Nederl. Verbond in de Kroon op, om over bovengenoemd onderwerp te spreken. Dat de belang stelling hiervoor groot was, bleek hieruit, dat er geen plaatsje in de ICroonzaaltjes onbezet was, zoodat verseheidenen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen .Spreker begon met de aandacht te vestigen op dat schoon, dat men alleen in ons land aantreft en dat het buitenland dus mist, zoo bv. de echt hol.andsche parel-grijze luchten (wie zal ze ons echter benijden het klokkengebungel, de carillons van onze torens, waarvan Victor Hugo getuigde, dat ze de uren zingende in elkaar deden overgaan, verder het eigenaardige schoon en aantrekkelijks van sommige plattelands-gemeenten en de afgezonderd liggende eilanden. Jammer, zegt spreker, dat van dit schoon reeds veel is opgeofferd aan de zucht voor moderniseering. Deze vernieuwing heeft dikwijls grooten afbreuk gedaan aan het karakteristieke schoon van stad en land. Een verblijdend teeken is 't echter, dat men hoe langer hoe meer belangstelling gaat koesteren voor de natuurmonumenten en overblijfselen van vroegere bouwkunst. Dank zij deze strooming is er dan ook nog veel van de vroegere schoonheden behouden gebleven, terwijl men door restauratie gered heeft wat te redden viel. Wij Haarlemmers, die ons nog mogen verheugen in 't bezit te zijn van vele ouderwetsche geveltjes, plukken daar de vruchten van. Moet dan alles uit vroeger tijd, vraagt spreker, maar zorgvul dig bewaard worden? O neen! Veel is er, wat gerust opgeruimd mag worden, ja. zelfs moet worden. Zoo b.v. de z g.n. wind- woningen en andere min menschweardige verblijfplaatsen uit sommige achterhoeken van ons land. Maar als spreker z'n zin kreeg dan zou van al deze oud-vaderlandsche eigenaardigheden één voorbeeld, natuurgetrouw, thuisgebracht worden in een open luchtmuseum Sommige landen zijn ons daarin reeds voorge gaan. De aangewezen plaats voor een dergelijk museum acht spreker de omstreken van de „Doorwerth". De grootste bedervers van het landschaps- en stedenschoon noemde spreker de afschuwelijke reclameborden. Met veront waardiging sprak inleider over het treurige van het feit, dat de regeering in deze nog niet tus-schenbeide is ge komen, door hieraan paal en perk te stellen. Met een opwekking, om allen zooveel mogelijk te waken tegen het ontsieren van „Vlooi Nederlanu" eindigde de heer Hoefer 't eerste gedeelte van zijn voor dracht. 't Tweede gedeelte hiervan bestond meer uit een toelichting bij de nu op 't witte doek ver schijnende lichtbeelden. Met de suelheid der ge dachte voerde spreker zijn auditorium nu eens naar de brabantsche of drentsche heiden, om de be woners en hun eigenaardige omgeving te leeren kennen, dan weer naar de overijselsche plattelands gemeenten, vervolgens naar de eenzaam liggende eilanden met hun eeuwenoude kleederdrachten, om zijn gehoor te wijzen op de typische ouderwet-che woonhuizen, meubelen, werktuigen, middelen van vervoer enz. enz of naar de verschillende steden, om kennis te maken met mooie bouwwerken uit vroeger dagen, als torens, poorten bruggen, kerken enz. Van Haarlem en omstreken had de heer Hoefer geen kiekjes meegenomen, omdat hij veronderstelde, dat elk Haarlemmer zijn stad en de omgeving genoeg kende. 't Was in één woord een pracht gelegenheid, om de kennis van land en volk aanmerkelijk te vertijken. 'n Warm applaus was sprekers loon voor dezen genoeglijken, leerzamen avond. De tentoonstelling van noorsche huisvlijt, die thans in het Museum van kunstnijverheid te Haarlem geopend is. blijft de algemeene aandacht trekken, het beste bewijs dat deze ten toonstelling zich in veler belangstelling verheugt, is wel dat reeds een groot aantal voorwerpen verkocht werden. Naast de producten van gewone huisvlijt, het weven, het houtsnijden, het kunsthandwerk enzis thans eveneens eene verzameling emailwerken tentoongesteld, die door hunne bij zondere techniek de algemeene bewondering wekken Daar de toepassing van deze kunst zich ook ten onzent een weg begint te banen, is het wel zeer leerzaam, voorwerpen van zoo groote volmaking in oogenschouw te kunnen nemen. Zoowel voor de producten van huisvlijt als voor de email werken moet evenwel als regel geiden, dat wij er naar moeten streven, de technische volmaaktheid te bereiken, die ons in deze werken tegemoet treedt, doch wat opvatting, compositie en artistieke uiting betreft moeten wij een eigen weg vervol gen en er voor waken, onze zelfstandigheid te bewaren, op deze wijze kunnen wij uit de werken van andere nationaliteiten het grootste nut putten en deze voor onze volkskunst en ons kunstambacht vruchtbaar doen zijn. Zondag is de toegang tegen verminderden prijs. Ter beoordeeling ontvangen en nog te be- Leestafel. spreken werken E. Giran. Een van Jo''S Geslacht. Ver taald door Jetske Faber. Leiden. A. H. Adriani. Vogelbescherming een eis h des tijds. De Bilt. Blass Groene- wegen. Algemeene en Internationale Tentoonstelling, Brussel 19:0. Ned. afd. Ambachts- en Nijverheidskunst. Amsterdam. L. J. Veen. Wereldvrede. De Klaroen. Redactie Mr. Dr. A R. van de Laar. Amersfoort. P. Dz. Veen. Nieuw Vrouwenleven. Redactie Daisy E. A. Junius. Heelsum. Water, Bodem, Lucht. Orgaan van de Nederlandsche Ver eeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. Redactie J. O. H. Fischer. Apeldoorn. Muziek. Jacob Kwast. De bekende Zangvereeniging „Jai; Kwast" uit Wognum zal te Haarlem 28 November een concert geven in j Vereeniging. Kathleen Parlow. Naar wij vernemen, zal deze beroemde violiste te Haarlem Donderdag 17 November een concert geven. Concert Koninklijke Liedertafel »Zang en Vriendschap". Residentie-orkest. Miss May Harrison. Nog geheel onder den indruk van het genot, haast m in zijn totalen omvang op één avond naar behooren genieten, nog vervuld van de heerlijke motieven van Allegi en Andante der onvergelijkelijke H-moll Sinfonie en ten vol onder de bekoring der machtige praestatie9 van Viotti keurbende, voegt in de eerste plaats een dankbaar wooi aan het bestuur van »Zang en Vriendschap", dat onsopój uitgezochte concert onthaald heeft. Welk een programuii Mr. Viotta is een der grootste dirigenten, zoo niet grootste, dien wij bezitten. Zijn orkest, ik hoorde het j afloop van het concert een bevoegd beoordeelaar nog gees driftig zeggen, doet niet ouder bij dat van Mengelberg. Ifr men grooter lof? En hoe edel-fijngevoelend heeft deze groot Wagneriaan Schubert's meesterwerk ons vertolkt. Het tvi een volmaakte uitvoering, een volkomenheid. Dat Wagner's Tristan und Isolden's Liebestod (voorspel i j Die Meistersinger vnn Nürnberg (voorspel eerste acte) in dei meest schitterenden vorm tot hun recht kwamen, behoef waarlijk nu geen vermelding meer. De meester dirigeerè deze twee werken uit het hoofd. Hem te beschouwen zooai hij den geest van zijn machtigen meester liet heerschen, wj op zich zelf reeds een groot genot. Miss May Harrison die zich als violiste tweemaal lij hooren, heeft ons wederom doen zien op welk een vei bijsterende hoogte de hedendaagsche techniek staat. Wj moet men een talent bezitten als de muziekverslaggever va Haarlem's Dagblad om te kunnen constateeren sdat 4 absoluut feillooze techniek van een Mischa Elman niet hare is". En al neem ik op zijn gezag dit zonder een; voorbehoud aan, Miss May heeft dan toch eene herinne™ aan buitengewoon spel nagelaten, als slechts in het bereil van maar weinigen ligt. Zoo is deze avond er een geweest als we op muzikai gebied te Haarlem weinige hebben. Slechts wordt hij dooi de bekende Back-concerten geëvenaard, m. i. niet overtroffet. Met verlangen zal door de aanwezigen van Donderdagavoni naar een volgend optreden van het Residentie-orkest wordei uitgezien. Met verlangen door hen, ongetwijfeld met nieuws gierigheid door degenen, die, onbegrijpelijk genoeg, ont braken en de zoo luid schallende loftrompet th -.ns hebben gehoord. Moge deze avond tevens voor »Zang en Vriendschap" een vruchtbare zijn geweest, 't Is om vele redenen te wenscken. Haarlem's Dagblad van Woensdag 9 November bevat behalve het door P v. L. zeer goed geteekend portret een beknopte, doch volledige levensbeschrijving van den veel- begaafden directeur van het Koninklijk Conservatorium ts 's Gravenhage, mr. Henri Viotta. Het Nederlandsch dubbel mannen- quartet. Gelijk ook uit achterstaande advertentie blijkt, komen di kranige zangers die bovengenoemd kwartet vormen wedei te Haarlem. Men zal zich ongetwijfeld hun glorievol optrede: van verleden jaar tijdens »Oudt-Haerlem" nog herinnerei. Sinds dien hebben ze een grootschen zegetocht gemaakt door Duitschland en overal een onthaal genoten hun stoutste verwachtingen overtreffend. Zondag komen ze in het Bron- gebouw. Haarlem zal hen dankbaar ontvangen en op prij- stellen dat ze ons nog niet vergeten zijn in hun roes van succes. De duitsche bladen zijn als om strijd met hun optrede ingenomen. Tal van prachtige beoordeelingen hebben ui vóór ons liggen. Zoo schrijft niemand minder dan de Ha» burger Neueste Nachriahten .- »Unter den gesanglichen Darbietungen sind in erster Lis! die des Holliindischen Manner Doppel-QuartePs zu erwahnei dessen piilcktiges Stimmenmaterial und ausdrueksvolle Voi- tragsform das Piblikutn zu lebhaften! Beifall hinreifzt." Hopen we dat een stampvolle en geestdriftige zaal bjj komt huldigen. P. S. Schouwburg Jansweg. Tooneel. Marsyas. Marsyas is een kunst-uiting van da eersten rang. De bezielende kracht is Diepenbrock. Ta onrechte is Verhagen de dichter over zijn werk aangevalla of onverschillig voorbijgegaan. Dat werk is goed, de woord®- keus is helder, het rythme vlot, de klank welluidend. Mol als Marsyas was onverbeterlijk, immers hij sprak durdelijk zijne mimiek was juist, zijn hartstocht echt, hij was geliea in zijn rol ook in dien zin dat hij in zijn rol het typi geheel gaf. De dansen der nymfen bekoorden volkom® De uitspraak van het door haar gesprokene kon welluidend» zijn, wat de uitspraak betreft viel Lycoris uit het milieu Voor het tooneel is Arethusa altijd nog iets te goed, mfi heffe zich tot haar op. Menalcas sprak in zuiveren, h schaafden toon, dit was vroeger wel anders met- hem dü zijn rol vervulde, zoo heffe het tooneel zich op tot de was beschavende kunst der levende beeldspraak. Royaards deu( voor romeinsch keizer beter dan voor Apollo. Het in Apo; tot kalm beeld geworden leven der eeuwige, zonnige vreugd lacht niet, maar is de vreugde die over den lach, zeil over den glimlach heen is, het is de vreugde die strat uit de onbewogen trekken der zelfbewuste zaligheid. W Marsyas wil begrijpen moet de hoofdtrekken uit »die G( burt der Tragödie" van Niet/.sche kennen. Een volge'» maal bedekke de heer Van Gasteren de rood-gele zijstukke voor het tooneel met lange gordijnen. Als geheel een strev® om voor te knielen, hier en daar het hoogste in kun> te bereikene, alles meer dan driemaal waard het harteli handgeklap van het beschaafde, aandachtig publiek. Dit stas nu wel als een muur overeindaan Royaards' leiding kur nen wij onze lust en zinnen best toevertrouwen. Verschillende artikelen, zoo ook dat over het herstelling' oord »Elm Cottage", moesten worden aangehouden. Sp: Recllt land en Wet. die die niet onderling samenw elkaar vliegen afvangen, rijksrechercheurs in aanti zonder alles wat onmisbai tegen het Kwaad. De reg« maar tegen het liberalism en anders niet. Bij een kort en duideli Geus van den Heuvel t- automobiel G 2204 ven dagen hechtenis wegens eene aanrijding met de Haarlem, tengevolge waa Allerlei. ZJe lk een deuntje. Opeens hoord om en zag een man aar hand droeg en met de a sen achter hem liep de pries Een ziekenbezoek. Ik gin Daar kwam mij de herin de gedachten. Het was in eene groote een avond vro-dijk langs lodie, die hij straks zou spel in een wit overkleed; hij Een ander luidde eene bel om uit te wijken. De muz hem zijn hoed af te zette hij was vreemd in deze sti had. Hij liep door en floc man riep hem achterna, d kant gaf een wederwoord, door veldwachters ingepik Hij was een Protestant te weten, twee vergrijpen tegen den godsdienst gezo De gedachte aan dat i hoofd. Ik was geen Prot tot de roomsch-katholieke velen om mijn hoed af op den openbaren weg ot den. Laten de menschen gebieden, laat staan hen klaren, dat de geloovige v gedwongen; dat een gedv en dat men het niet z< men het sacrament uit vr Men aanbidt uit drang andere reden zou godslast BURGEMEESTER en DERS van Bloemendaal mi dat in verband met de werken in den Bloemend! te Overveen het verkee weg tusschen den Tetti den Ter Hoffstecdeweg, stremd van MA \NDAG 1' DAG 26 NOVEMBER e.l Bloemendaal, 11 Noven A. BAS BAC E A. J. VAN 1 Sevraagd in streken van H niet ver van spoor of tram, i ingericht Hei met tuin, ongi kamers jhuurpr stens duizend t Franco brieven tot i dezer onder letter AA van dit blad, Ged. Oui Haarlem. in het Naaldenveld op Z 19don November 1910 van den Notaris J. 1 VANCK DE BLÉrOUR daal van een mooie pari De verkooping begii middags te 10 uur aan i nabij de woning van KJ

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2