VOL werkgever terug te vorderen de helft der premie over den tijd, gedurende welken hij in dienst van dezen is geweest. Losse arbeiders dat zijn volgens dit ontwerp de zoo danige welke korter dan vier dagen achtereen in dezelfde dienstbetrekking zijn, worden van de verzekering uitgeslo ten; dit echter alleen op practische gronden, namelijk met het oog op de aangifte en de inning der premie. Zeer moei lijk zou ten aanzien van beide punten de regeling zijn te genover deze arbeiders, die den eenen dag bij dezen, den anderen dag bij genen patroon werken. De losse arbeiders, werkzaam in een bedrijf dat valt onder de werking der on gevallenwet, kunnen zich, volgens het hierboven reeds opge merkte, vrijwillig bij de ziekenkas aanmelden en zijn in dit geval bevoegd om de helft der premie van hun werkgever terug te vorderen. Arbeiders werkzaam in de bedrijven van den landbouw zijn in de verzekering begrepen. Wat de huisnijverheid betreft, ook hierin worden alleen de werkelijke arbeiders in de ver plichte verzekering begrepen, doch bij de huisnijveren die zelfstandig werkzaam zijn, is de behoefte aan verzekering dikwijls even groot. In huishoudkundigen zin zal er weinig verschil zijnmaar zij kunnen in het stelsel van het ontwerp niet in de verplichte verzekering begrepen wordener is geen werkgever, geen loon, geen duur van dienstbetrekking. Voor hen bepaalt het ontwerp zich daarom ook tot de mo gelijkheid van vrijwillige verzekering. Personen in dienst van publiek-rechtelijke lichamen (ge meenten, provinciën enz,) zijn in 't algemeen niet uitgesloten. Eigenlijk zijn zij niet in dienst eener onderneming. Althans kan niemand zeggen of zekere verrichtingen van het publiek rechtelijk lichaam al of niet als eene onderneming zijn te beschouwen. Het zou echter waarschijnlijk zijn, dat tal van ambtenaren onder de wet zouden vallen, voor wie de ver plichte verzekering niet bestemd is en daarom zullen, bij Koninklijk besluit, uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Er zijn enkele gevallen, waarin van de verzekering vrij stelling kan worden verleenddit betreft personen, wier dagloon minder dan ƒ0,40 bedraagt, en vooral lijders aan sleepende ziekten. Wanneer deze laatsten geen onevenredige belasting der ziekenkas zullen veroorzaken, dan moet hun een premie worden opgelegd, die ze bezwaarlijk zullen kun nen betalen of die hen zal verhinderen in het bekomen van werk. Dit is de reden waarom zij, ofschoon in de verplichte verzekering vallende, als er bezwaren zijn kunnen worden vrijgesteld. Even als bij de ongevallenverzekering, treffen wij hier ook loonklassen aan. Er zijn zes zulke loonklassen, desnoods met onderverdeelingen en de premie bedraagt eenige per centen van de gemiddelden der looonklassen. Het bij ziekte, bevalling en zwangerschap en daaruit ont stane ongeschiktheid tot werken uit te keeren ziekengeld, bedraagt de helft van het gemiddelde der loonklasse, waartoe de verzekerde behoort. Het begint bij den vijfden dag en eindigt met zes maanden, terwijl de Zondag niet mede- gerekend wordt; maar de raad van arbeid is bevoegd om ten aanzien van al die punten andere en voor den verzekerde voordeelige beschikkingen te maken, mits zich houdende binnen de grenzen door het ontwerp te dien opzichte gesteld. Tot het nemen en bevorderen van maatregelen, welke strekken om ziekten van verzekerde personen te voorkomen, of welke aan de geneeskundige behandeling ten goede komen, kan samenwerking plaats hebben tusschen den raad van arbeid en de erkende ziekenfondsen. Op deze erkenning doelden wij reeds met een enkel woord. Zij zijn verplicht elkander de inlichtingen te verstrekken, die zij voor de uitvoering van hun taak behoeven. Hier wordt niet bedoeld de erkenning als rechtspersoon volgens de wet op het recht van vereeniging en vergadering, die geheel op zich zelve blijft staan en ook gewenscht blijft maar eene bijzondere erkenning, door goedkeuring der sta tuten voor den tijd van hoogstens vijftien jaar. Aan de erkende ziekenfondsen zijn een aantal verplichtingen opge legd en zij zijn in het belang der zaak aan verschillende bepalingen onderworpen, maar zij ondervinden dan ook wederkeerig de voordeelen der erkenning. Zoo is de raad van arbeid bevoegd te bepalen, dat de aan een erkend zieken fonds verschuldigde premiën voor hen, die tevens volgens de ziektewet verzekerd zijn en voor hunne gezinnen (dit met het oog op het gebruik der gezinsverzekering) door de werk gevers dier verzekerden zullen worden betaald en zich te belasten met de inning der premiën. Onze ruimte laat niet toe, nog dieper in de bijzonder heden van het ontwerp af te dalen. Wij meenen echter hiermede de beginselen en hoofdbepalingen ervan duidelijk te hebben uiteengezet en eenige der voornaamste bezwaren te hebben geschetst, waarover in de volksvertegenwoordiging de groote strijd waarschijnlijk loopen zal. Opmerker. De vrouw verleen' ook de armste kluis De poëzie van 't zoet -„tehuis' Door kostelooze weelde. Potgieter. Volksgezondheid. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. Verslag der in December gehouden ver gadering. Voorzitter de heer J. Muilemeister. Afwezig de leden Kouwe- naar en Brongersma. Voor kennisgeving werden aangenomen: le. Het schrijven van het Provinciaal Bestuur van Noord holland, houdende het besluit tot benoeming van de leden der gezondheidscommissie voor de gemeente Velsen. 2e. Een schrijven van B. en W. van Velsen, dat de ver beteringen aan de woningen Velserduinerbuurtweg Wijk E.No. 14, 15, 16, 17 en 18, die in de z.g. Kippenbuurt Wijk A No. 151 en 152 en die aan den Koekoeksweg Wijk E. No. 1 zijn aangebracht. 3e. De mededeeling van den deskundige dat de perceelen 227 tot en met 235 te Heemstede van waterleiding zijn voorzien. 4e- De door B. en W. van Heemstede gezonden mededeeling, dat de eigenaaar der perceelen Cloosterweg 22 en 24 te Heem stede heeft verklaard, deze woningen, naar aanleiding eener aanschrijving tot het aanbrengen van verbeteringen, niet meer te doen bewonen. 5e. Het door B. en W. van Velsen gezonden afschrift van de aanschrijving tot het aanbrengen van verbeteringen der perceelen Groote Hout- of Koningsweg te Wijkeroog Wijk L. No. 3 a. c. en d. 6e. Als voren het door B. en W. van Haarlemmerliede c. a. gezonden afschrift ten opzichte der perceelen Wijk B. No. 90 en 91. 7e. De mededeeling van den deskundige, dat de rioleering van de perceelen Geweerstraat 51 te Heemstede geheel is ver beterd. Goedgekeurd werd le. Het antwoord aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland omtrent de door de gemeentebesturen ge nomen voorzorgsmaatregelen tegen besmettelijke ziekten. Genoemd college had n.l. de medewerking der commissie verzocht, teneinde in elke gemeente eene gelegenheid te ver krijgen tot afzondering en verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten. Eene persoonlijke aanraking met het bestuur van Haarlem mermeer werd vergeefs gezocht. Met de noodlijdende gemeente Spaarndam was de commissie tot geen resultaat gekomen. Zelfstandig eene barak oprichten gaat de draagkracht der gemeente te hoven, en de aangren zende gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede maken bezwaar haar de behulpzame hand te bieden. In Heemstede werd door de gemeente voor dat doel een ge schikt terrein aangekocht. Men is bezig in overleg met den inspecteur der volksgezondheid een geschikt ontwerp te maken. 2e. Het aan B. en W. van Velsen gezonden advies tot aan schrijving van den eigenaar van de perceelen Kanaalkade wijk L nn. 29 en 30 om voor goed drinkwater in die woningen zorg te dragen. 3e. Het aan B. en W. van Heemstede gezonden advies om trent onbewoonbaar verklaring der perceelen Achterweg no. 2, 4 en 6. 4e. Het aan B. en W. van Haarlemmerliede c. a. gezonden advies omtrent onbewoonbaar verklaring der perceelen 51, 52, 52rood en 54 rood. 5e. Een schrijven aan B. en W. van Bloemendaal naar aan leiding van een voorstel van het gemeentebestuur aan den Baad dier gemeente tot overschrijving van f 6000.uit den post rioleering van bouwterrein groot f 24000.der loopende be grooting, naar een ander hoofd. De aandacht werd gevestigd op den ongewenschten toestand van den vuilafvoer nabij de zoogenaamde Voorhuurt. Uit het huis Hoekstein wordt alle vuil naar de openbare vaart gevoerd, terwijl een tweede uitloozing van vuil plaats heeft in den noord-westelijken hoek van het zgn. Haventje Ook de huizen bewoond door den heer Van der Werff Jr. en C. van Willigenburg zijn niet voorzien van de voorgeschreven putten, het vuil daaruit gaat eveneens in gemeld vaarwater. Het Haventje is zoo allengs gelijk geworden aan een open beerputhet stand houden van dien toestand is een gevaar voor de gezondheid, omdat van het, ongetwijfeld zeer geïnfecteerde, water op verschillende wijze iets met menschen in aanraking kan komen. In overweging is gegeven, het voorstel zoodanig te wijzigen, dat reeds nu met eene kleine uitbreiding van het bestaande rioleeringswerk in een en ander kan worden voorzien. Besloten werd B. en W. van Velsen te adviseeren tot on bewoonbaarverklaring der perceelen Willemsbeekweg D 5, 6 en 7a, Jan Gijsenvaart A. No. 47, 48 en 49 en Rijksstraatweg G. No. 105 en 107, en tot aanschrijving tot aanbrengen van verbeteringen aan de perceelen Rijksstraatweg G. No. 31, Velserduinerbuurt weg D. No. 34 en Willemsbeekweg E. No. 17. De commissie bereikte eene klacht omtrent de vuilnisbelt aan den Vergierderweg te Schote:'. Een plaatselijk onderzoek bracht aan het licht, dat een lan taarn, welke inmiddels reeds daar is geplaatst, zeer noodig was, doch dat uit een hygiënisch oogpunt, hoewel het gewenscht is dat geen vuil ook niet 'tijdelijk wordt opgehoopt te mid den of in de nabijheid van woningen, in de aanwezigheid van de belt geen gevaar wordt gezien. Groote Nationale Schaak- Sport. Wedstrijd te Amsterdam. uit te schrijven door het d Schaakblad op den 2en Kerstdag, (26 December 1910), in het gebouw „Bel vêdèrede Ruyterkade 50. PROGRAM: Gespeeld wordt in 5 klassen, nl. Hoofd-, le, 2e, 3e en 4e klasse Prijzen. Hoofdklasse bij 48 deelnemers. le Prijs: massief verguld zilveren draagmedaille, met opschrift lint en gesp; 2e massief zilveren draagmedaille, met opschrift, lint en gesp; 3e diploma. Bij 9 of meer deelnemers. Vervalt de 3e prijs, hierboven vermeld, doch wordt: 3e Prijs: zilveren medaille, (schaakbord met krans) lint en gesp, 4e zilveren medaille, (schaakbord met krans) lint en gesp 5e diploma- Ie klasse: In elke groep van 6 deelnemers. le Prijs: massief zilveren draagmedaille, met opschrift, lint en gesp 2e zilveren draagmedaille, (schaakbord met krans) lint en gesp; 3e diploma. 2e klasse: In elke groep van 4 deelnemers. le Prijs: massief zilveren draagmedaille, met opschrift, lini en gesp; 2e diploma. 3e klasse: In elke groep van 4 deelnemers. le Prijs: massief zilveren draagmedaille, met opschrift, lint en gesp; diploma. 4e klasse: le Prijs: massief zilveren draagmedaille, met opschrift, lint en gesp; 2e diploma. Bij eiken prijs wordt een prachtig diploma uitgereikt. Inleggeld f 1.00 per deelnemer, te voldoen per postwissel aan de directie van 't Schaakblad, of bij den aanvang van den wedstrijd. Gespeeld wordt in 3 ronden, nl. van 101 van 2—5 en van 710 uur. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen. Spoedige aangifte tot deelneming wordt door de directie van 'l Schaakblad ingewacht. Vrije toegang tot het wedstrijdlokaal voor iedereen. Desgewenscht kunnen, in stede van medailles, kunstvoorwerpen worden uitgereikt. Wedstrijd met f 0.50 inleg. Naast den wedstrijd, hierboven bedoeld, wordt er ook eet wedstrijd uitgeschreven, waarvoor de inleg slechts 0.50 bedraagt. De deelnemers worden dan in elke klasse in groepen van 1 geformeerd. Prijzen le Prijs: zilveren draagmedaille (zonder opschrift) doch wèl niet prachtig lint en gesp, en prachtig diploma; 2e diploma. Zandvoortsche V. V.—„Bloemendaal." Wedstrijd van Zondag 11 December. Met een gehavend elftal, daar Van Riessen, Moggenstorm enI v. d Voet verhinderd waren, trokken we Zondag naar „heil dorp van de drie visschen", om daar de plaatselijke vereeniging I te bekampen. De Zandvoorters schijnen een wedstrijd tegen ons altijd ietsI bijzonders te vinden, daar ons reeds de derde maal binnen I betrekkelijk korten tijd de eer te beurt viel, een uitnoodiging van hen te ontvangen. Toch vind ik eene ontmoeting tusschen de geel-zwarton en I Bloemendaal nooit prettig De' schuld ligt hier niet alleen bijl de (Zandvoortsche) spelers, maar voor 'f grootste gedeelte bij I 't Zandvoortsche publiek, dat zich ook Zondag weer dikwijls I ergerlijk gedroeg en meermalen zeer onhebbelijk optrad tegen I onze spelers en de enkele „helpers", die hun elftal vergezelden. Het is een treurig verschijnsel (en in den laatsten tijd komt I 't nog al voor) dat voetbalwedstrijden meer en meer het aan gename, dat zij voor den waren sportliefhebber hebben, ver liezen, door het overgroote deel van 't publiek, dat, de lief-1 hebberij geheel uit 't oog verliezend (dit vooral bij wedstrijden I in de lagere klassen) zich door partij-liefde te ver laat leiden, en onverkwikkelijke toestanden in 't leven roept. Doch ter zake. „Bloemendaal" brengt 't volgende elftal in 't veld.- Ai »FRED". W. v. RIETSCHOTEN. C. v, A MAREN. G. VELDHOVEN. A A L. v. KESSEL. H. IDES. A A J. LUURSEMA. D. HOUTGRAAF. A A A C. RL ANKE VOORT. J. ROSKAM. P. C. HART0G I De Zandv. V. V. probeert een anderen keeper, en 't moetl gezegd, hij heeft Zondag zijn doel netjes verdedigd, hij schijnl I mij in ieder geval betrouwbaarder dan Kemp, die de links-half-1 hack plaats innam, en daar ook geen onverdienstelijk werl I verrichtte, zoodat deze verwisseling voor de Z. V. V. o. i. eei gelukkige te noemen is. Zandvoort begint direct met een heftigen aanval, die beant I woord wordt door een niet minder heftige van onze voorhoede Weldra treden de kopstukken der beide elftallen op den voor grond: bij Zandvoort is 't Heck, die blijken geeft een net, ei daarbij tactisch speler te zijn, en de keeper, die zooals correct werkte; bij Bloemendaal is 't de verdediging, doch voor I namelijk de half-back linie. De beide invallers vertoonen goed voetbal; Veldhoven heeft de linkerwing der Zandvoortere I Hiacint omhelsde de toovergodin al schreiende en sloot zich in zijn kabinet op. Dienzelfden avond nog ontwierp hij eene constitutie in twaalf artikelen welke (de doorluchtige vorst boude het mij ten goede) niets anders was dan het charter van Liberia. Eigenlijk was het de veer tigste editie van die contitutie der Vereenigde Staten die de geheele nieuwe wereld doorreist en die ook te eeniger tijd in Europa zal aan komen, nadat zij de Chineezen zal hebben verlicht. Bij zijne constitutie voegde Hiacint een be sluit waarbij het zegel van den staat werd ver anderd. De oude zinspreukAl voor mij, al door mij, werd vervangen door de woordenLeven en laten levengeheimzinnige woorden, wel ge schikt om de verbazing der Vliegeneters op te wekken, die nooit iets dergelijks hadden gehoord. Toen de Officieele waarheid deze twee stukken openbaar maakte ontstond er eene ongeloofelijke drukte en opgewondenheid. De constitutie maakte veel opgang. Elke nieuwigheid bekoort dit levens lustige volkje: het is eene gelegenheid om niets te doen. Men hield redevoeringen, men illumi neerde, men zong, men schreeuwde. „De vorst, zeide men, is de Vader van het volk; hij heeft geraden wat al zijne kinderen op het hart lag." Hiacint liet zich niet erg door die algemeene geestdrift medeslepenhij wist reeds dat de stemming der Vliegeneters in een dag van het eene uiterste tot het andere overslaat. drie-en-twintigste hoofdstuk.. Besluit. En thans nog iets over enkele onzer personen. Baas Hamer is concierge op het kasteel. Met zijn gegalonueerden rok en zijn steek is hij even brutaal alsof hij als liofportier geboren was. Hij minacht de geringen en eerbiedigt de grooten; iedereen bewondert hem en groet hem reeds van verre Sergeant Bloem is met het oppertoezicht over de koninklijke tuinen belast. Het is nog altijd een beste kerel. Men kan alles van hem gedaan krijgen als men hem maar laat vertellen van den grooten slag van Necedad en van de zes adjudanten die in stukken werden gehouwen. Al zijn onderhoorigen hebben hem lief en ge hoorzamen hem. Alleen krijgt hij het somtijds te kwaad met zekeren Wolf, die op alle losloo- pende honden verzot schijnt en aan alle zwer vende poedels een pootje vraagt. De arme Wolf zoekt overal den hond der koningin en is ontroost baar dat hij zijn fortuin heeft verschopt; er zijn er meer zooals hij. Narcis ontvangt elk verzoekschrift aan den koning zooals het reilt en zeilt. Dit is waarlijk geen lichte taak. De Vliegeneters zijn nog steeds gewoon een weinig meer op den vorst dan op God te rekenen. Maar Narcis is goedaardig en geduldighij vergeet het verleden niet. De smart die hij vroeger heeft doorgestaan maakt hem toegevend voor allen die lijden en klagen. Hij bezit het volle vertrouwen van Hiacint en is het waardig. Nagelbloem is goed en vriendelijk als altijd. Maar sedert zij een man heeft die de militaire orde en knevels draagt, is zij zoo gelukkig dat zij gezworen heeft dat hare zes jongens (want zes wil zij er hebben) allen soldaat zullen worden. Narcis poogt haar tot minder woeste gedachten te brengen. Te vergeefs. Nagelbloem is niet min der stijfhoofdig dan haar vader en laat dit bij elke gelegenheid blijken. Buitendien zijn al haar buur vrouwen van haar gevoelen. Wat is er schooner dan de uniform, de vederbossen, de troetels en de knevels? Met de vrouw is de dwaasheid in de wereld gekomen; zij zullen die slechts ge zamenlijk verlaten. Baron Hieronymus Huilebalk stierf een plot- selingen dood; men zegt aan een gebroken hart, als gevolg der vermetele hervormingen door den koning beproefd. Toen hij eens het kasteel voorbij kwam, heeft de oude Arlekijn er zijn vrienden opgezocht Bij ongeluk heeft men hem opgemerkt, en bij zijn tweede bezoek heeft een behendig ambten jager middel gevonden hem zes petities om den hals en drie aan den staart vast te binden. Sedert heeft men den bulhond niet weergezien. Leeft hij, is hij dood? Niemand bekommert er zich om, behalve Hiacint die dikwijls aan hem denkt en hem zijn eenigen vriend noemt. De vorst is altijd treurig. Van tijd tot tijd komt hij bij Nagelbloem die de kunst verstaat hem door haar gebabbel en haar gezang op te vroolijken; maar hij gaat gebukt onder den arbeid, misschien ook onder het verdriet. Men ziet van de vrouw af welke men minacht, maar men kan niet in één dag de liefde uitroeien die in het hart geworteld is. Nagelbloem, die zich Fidel herinnert, plaagt Hiacint, al is hij ook koning. Zij spreekt hem van al de prin- cessen die een man zoeken. Zij heeft gelijk. Arlekijn heeft een afkeer gekregen van het menschelijk geslacht, nadat men hem driemaal bedrogen had, doch Arlekijn was maar een hond. De mensch, dat verheven schepsel, heeft een gelukkiger aard; men kan hem ontelbare malen bedriegen. Die draad van zijde en goud dien de schikgodin tusschen hare vingeren door laat glijden en dien wij het leven noemen, is niets anders dan de reeks begoochelingen die ons verlokken en ons gelukkig maken: zoolang de betoovéring duurt, leven wij, al zijn wij nog zoo oud; maar den dag waarop onze oogen opengaan, verdort ons hart en zijn wij dood. Op zestienjarigen leeftijd is men nog zoo ver niet. Hiacint laat Nagelbloem pratendat is al veel gewonnen. Onder de welingelichte liedei I die alle zaken weten eer zij bestaan, begint mei dan ook te spreken van eene dochter van dei koning der Hanenkraaiers die er niets tegen I zou hebben koningin der Vliegeneters te wor I den. Indien ooit dit bericht in de Officieel! I Waarheid verschijnt, zal ik er aan de nieuws gierigen kennis vau geven. En nu blijft mij nog alleen over om evenals I de Spaansche comedies te eindigen: Quien quiere hacer applicaciones Cor su pan se lo coma zonder met de laatste buiging, den hier vooral I onmisbaren slotvolzin te vergeten: Verschoont] de fouten van den schrijver. 11 Indien iemand hier zinspelingen zoekt, iaat hij z' dan met zijn brood opeten. Zij-aanzicht van de multi eerste vlucht heeft verricht ppervlak meet 44 M-.tel s'.uurorganen bevinden zich n wind bèschut is door eet totaal in bedwang, terwij heeft, 't Dient echter g< niets te beteekenen het schietentreurig. Wi Houtgraaf. In langen tijt Zondag, 't was werkelijk lichaamskracht een besch, op z'n zachtst uitgedru wonderde. Zandvoort doelpunt 't hoede zwermde onophot door allerlei ongelukjes 1 Hartog schiet eens keil later door Blankevoort 1 Kessel dezen middag wet den rechterwing niets te totaal niets uit tegen de liuks en van midden mo gewerkt, doch vooreerst Zandvoort vergroot on als Fred een draaibal op eigen doel doet belanden Als de scheidsrechter nu toe vrij vreedzame jongens bemachtigen dei een woeste horde over ontziend, zelfs de eenvi verliezend. Tot veler verademing geel-zwarten loopen wee gestuit door onze verdi zet. Ook nu blijft 't ong ook om een doelpuntje j de stand 3—0, door toet veelste maal binnen het Dit is echter een keei houden, en nadat Harto heeft gehad, loopt hij dc heen, en geeft den keep Dit schijnt Van Kes eende-maal drijft hij o; dediging, en ook zijn sc. Bloemendaal is niet n gevaarlijk op. Dit wor voortsch publiek te mai strijd door optreden v: schappelijke/rif wedstrijd g( Houtgraaf lost uit tv doel, waar echter de ke Plotseling weer een hal worden in 't net gei Van langen duur is d voort den doelwachter schiet hij onhoudbaar ii De spanning stijgt en voortsche bloed De rechtsbuiten kriji maar ziet dan Houtgiaa nu maar weg te krijgei volgt, de rechtsbinnen monster (op dat oogeni kans ziende slaat hij de Van Rietschoten appell komen. Het feit werd J constateerd, zoodat Za: male Fred te doen vigs< Het begint reeds te c prettigen wedstrijd wo alleen Heck en Beckliu niet ongelukkig. De re zameling jongelui, die moeten leeren. De Bloemendaal-vooi rechterwing, waar Van door overdreven bangbt Onze half-back linie de back's verrichtten g binnen 't penalty-gebiei „Fred" behoudens di Bear fhrm In thy On thy lij Tegen ïnlevi van 10 cents woi OUDE GRACH' de ets „BEET 33 X 24i cM., pi; De ets kan worden tegen ov postzegels. Men op te geven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6