Ir. lel. 13 31. an Veen. mm- w mm .e inrichting keer idi's Piano- Houtstraat 153. Tel. 931. «Sr - Haarlem. rAARNS Dienstboden en Kunsthande si Haarlem. E, =- Telef. 481. Stoffeerderi). eering. Gordijnen. 3(arpetlen. chn. Bureau TRA - tm bijvoegsel van „}(et bloemendaalsch Weekblad" Uyt de Vroetschap van Haerlem. I N S U L I NDE". EN. Tel<»£ra.m-a<li*es STEEXBOOR. IENE. s. Palfreniers Chauffeurs, ter verkrijging eener goede ng in BLOEMENDAAL en NG geen betere cou- om hunne dienstaanbie- net goed gevolg te plaatsen et LMAKER1J. nder garantie. 1 Zitmeubelen, der verbinding I n enz. oolboeken. eeren en restaureereiii Boekverkoopingen, en; tPI.M'HTIKti. LICHTBESTRALING. neeskundig toezicht. OUDE GRACHT 39. HAARLEM. •ige en smakelijke 'LEVERANCIERS. Telefoon 1543. OPGERICHT 1854. en soliedste adres voor -stemmen. Piano's in huur. -reparatiën. enz. Ill l iiders, huistelefoons, aanleg van srkstroom artikelen, stoestellen. Spoelstra's zuiverings- Teleph. Interc. 1274. r0T0-ARTIKELEN. TELEF.-INTERC. 735. (voor lichtbeelden) irnplaten. 1HJ - Mr- van Zaterdag 31 December 1910. No. 52. XVIII. Alweder heeft een geliefd en naerstig poorter de Aertsche heerlyekheid verlaeten, om deselve te ver wisselen voor. ja waervoor, ach, ick en weet sulx niet en gylieden al evenmin. In elck glieval, De Doodt heeft hem ons ontroofd, dien edelaerdighen mensck en beininnelycken hel per in zooveeler nood. 'Twas den Praeses die in eenen fraayen toespraeck tot den Raedt den Heere Mr. A. A. Land onsinlyck voor 't laetst de hand reicktesyn ge voel klom allengs hoogher hem in 't herte en de schoonheyd van den overleedene, door geenen glans verduystert, liet hij helder in de somber-stille sael der Vroetschap opschijnen. En toen de reet.s grijzende Praeses sweegh, nadat hij den adel van hem die was verscheiden, aen allen had laeten ge- voelen en als 't waere op diens geestesgraf de zilveren sluyer der gedagtenisse had neergelegd, was de Vroetschap die staende den Praeses had aengehoort, voor een kort oogenblick als aan den gront gekluystert, De edele geest van den Heere Land was hier op een sacht rustbed gelegd. Multa petentibus Desunt multa 1). Nadat de Raedt desen tol aeu de danckbaerheyt betaeld had, ginc hy weederomme in selscip en hingb sigh het uychje weer aen, willende ick hyermede segghen dat hy sigh met al te zaamen wéér ginc beesighouen en bysonder- lyck met het zesde punt, waerover ick ditmael wat sal segghen. Dog eerst nog wat over het vierde, waer insaecke de keurmeesters de Heeren Van der Kamp en Thijssen een rol wilden speelen die sy niet en kenden, willende sy den keur meester-laborant en den keurmeester allebey denzelfde titula- uure geeven. Maer uaedemael elck ding met, syn eige aniere van spreecken uytgebeelt wil syn en behoort te weesen, vat door den Wethouder van Pinanlicn dan oock keel duy- •lyck en met een gezont oordeel wert verclaert, segghende dat een laborant yemant is met de vereischte bequaem- ■yt om de wercken eens laboratoriums naer behooren te vervullen en die toch, ingeval de keurmeester afwesigh ,iogt syn, in staat is diens werck even bequaem te doen, paste dit oock hier het geval te syn. De Raedt begreep ilx oock, doch de Heeren Van der Kamp en Thijssen niet, n bij het tellen der stemmen liet de Raedt hen dan oock met de monden open staen, die ze niet vergaeten dicht te doen. Het zesde punt dan, vermindering van den gasprijs", was eon saeck van langen adem en 't had heel wat volx op de houten bancken doen zitten. Ghy kent alderwaerschynlyckst L geval? De Heeren J. H. Bregonje c s. waeren man- it edighlyek in den strijt getreden om onse huysmoeders in k re nodruft te helpen wat aenbelanght de maniere der verwarmingh onser spysen in de potten en pannen gelyck S'x gebruyckelyck wort te doen en tevens om ons tegen- r ordigh kunstlicht' minder stroef in de uytgaeven te doen syn. Aldereerst begon de Heere Bregonje self yverigk van v.-'i te steecken en hoewel hy verre van zwetsen bleef, dog k m syn oordeel in de sckaale vant oordeel wierp, was hij t van weynig kern, en bleef het by vergulden. do ginc 'toock den Heere Visser, die de redenen uyteen- srlte waerom hy den Heere Bregonje wide helpen. Nog nimmer heb ick desen Raedtsheer so regt en sonder kreupel- lieyt hooren segghen wat hy meende dat billyck was, doch oock hy vermogt geen velts te winnen. Doe quam de Heere Rinkema. Men weet sulx van hem: hoe grooter het werck is hetwelck dient te worden vol- trooken, hoe minder hy weet van paayen en ooghenbecon- kelarye Neen, liever seght hy met verscbe clancken datet schalt door alles heen wat syn ooghmerck is en hoe hy 't wenscbt, datet zijn moet. Ja, die Heere Rinkema is een egte man uyt inyner vaadren eeuwe, edelaerdigh, moedigh en met eenen kop waerin harsenen. Oock nu seyde hy kars en vars wat de saecke eygentlyck waselcke stuyver die men dartel vant gas wil verliesen, dient door den speur- saemen „fiscus" elders tog weder weggehaelt te worden. En flink en vaerdig bleef hy synen kluppel swaayen ja, hy heeft eenen stareken vuyst, die Heere Rinkema. Nu quam de Heere Modoo (oock eenen die in het scheepjen van den Heer Bregonje sat) en by wist so snaecks te babbelen en syne schrandere verbeeldingk sette tusschen heerlycke woleken so een fraay buys in, dat selfs de Praeses syn ghewoone strackheyt van doen onder tafel legde en met verlustigingh naer syn boerterijen luysterde, hebbende hy het kraftvolle gelaet waerop eene weerspiegelinghe van blijde geest sigtbaer was, naer den vaerdigben spreecker gewend. Maer of de Heere Modoo al soals wijlen mynen vriend Brugman syn praettalenten aen den dagh leghde, en of hy al gelyck eenen sterken vliet pijlsnel van een steile rots quam afschieten om de zee te helpen vullen, 't en baette oock hem niet, soals we straks sullen zien. Thans dagt de Heere Thiel het groote oogenblick gekoomen om het havengat met volle seylen binnen te gaen. Dies spanseerde hij over het deck van synen galjoot datet eenen aerd had. Hij rafelde alle getallen en cyfers van B. en W. uyt malcalder, ontdeckte gauw even het bossenki'uyt teneynde dit linx en reghts een yegelyck die niet voor bem uyt den wegh wilde gaen, om d' ooren te doen ploffen en seyde om de twintigh woorden: mijnheer de voorzittermaer noch de Praeses noch een der Schepenen aen de Hoofdtafel keeck hem oock maer een oogenblick aen en 't had er meer van alsof de Heere Thiel syn schichten op de argelose en on- schuldighe heeren Seignette en Lasschuit afschoot (so keeck hy steeds dien eenen kant uyt) dan dat hy tot den Praeses en diens satellieten spraek. De Heere Thiel deed wel syn best en trock syn seylen so koogke op dat stengen en touwen kiaekten, doch hy vermogt genen wind te vanghen. Hij quam de haven niet in. Toen de heere Thiel evndelyck aen de ingangh syn anekers uyt, de gaeten hadt laeten loopen, verwagtende dat d' een of andere jEolus hem later nog een weynigje winds zoude toeblaesen, waerdoor hy tot aen de reede kon komen, begon de Wethouder Hulswit syn antwoord in te Irengben, leg- ghende hy hierin de goede gronden om veyligh en vast te gaen. Gewilligk liet de Vroetschap het toe dat hy haer by de hand nam teneynde samen over den wegh te wandelen, so sorregvuldigh door hem vlack gemaeckt. En of de Heere Schram nu al sprack van gehoorsaemheyt aen ordonnantiën ende keuren en al die dinghen meer en of de Heere Thiel voor de tweede mael probeerde syn galjoot binnen te kryghen, waertoe hy al syn scheepsvolck sig de wanghen bol liet blaesen om de seylen toch maer yets te doen dapperen, 't en baette niet, de Heeren Hulswit, Rinkema en Spoor (weicke laetste nog een flincke duyt in de zack hadt gewor pen,) hielden den wind teegen en wonnen 't pleit. Zy kreeghen 18 bondgenooten, sodat ze met hun een-en-twintighen de 9 Bregonjers te water wierpen. Waermede dit spelletje uyt was eo de Heere Blom syn winsten voorloopigh kan blyven boecken. Het jaar onzes Heeren 1910 is, alsgy lieden dit leest, bijna den dorpel overgestapt en 1911 ligt voor de deur te wachten. My docht het nyet verkeert u allen yets toe te wenschen, synde dit van onzen tjjdt, maer ick en right mij niet tot die dorpere menschen die, blinder als blind, rijek- domrnen boven deughden verheffen of die aen yd'le schijn en wulpschheyt meer hechten dan aen de dinghen die in de wijsheyt hun oirspronc vinden. So wensch ick U alderge- nocglyckste uchtenden, waerop ge 't haentje onder het klappen syner wieken lustigh hoort kraayen dat ge bloem- pjens die naer honing ruyeken moogt vergaeren en dat uw huys en hof u eenen oogenstreelderij moge syn gelyck uw herte het slechts begeeren kan. Voorts dat de vreughde u bloemen magh geeven vant schoonste kleurenmengh dater is, dat de droefheyd van u magh blyven en geene lighaems- qualen u het veege lijf en de sinnen mogheti pynighen ende hindeven en dat, als ge 's avonds uw lampjen aensteeckt, uw deerne er naerstigh by sit te spinnen waerdoor ge de narighheden van armoede kunt buytensluyten. En nog een zee van aerdsche geneughten wensch ick u meer, ver van sorgh en vresen, een elck naer syn vollen wensch en dat ge van waere deughden vol en van sotten lust leegh moogt syn gelyck ick het van my selven wensch. Corbasius. Horatius: Wie veel begeert, mist veel. De Holl. Lelie van 21 Dec. geeft als hoofd- Van bO©k en artikel „Vrede op Aarde" (anti-militaristi- tijdschrift. sche beschouwingen) door Joh. G. Schip- perus; „In deze feestdagen", door Anna de Savornin Lobman; „Idealisme", door J. van Reesv Nanta Lemke, eenige boekbesprekingen en correspondentie. In een voorberichtje van dit nummer geeft de redactrice een korte opheldering omtrent het omslagplaatje van haren onlangs uit gekomen roman Om de Eere Gods, welke roman als vervolg verhaal eerst in de Lelie verscheen. De afschuwelijke en onbegrijpelijke voorstelling van die omslagplaat is zeker reeds menigeen pijnlijk opgevallen en daarom zal het wellicht velen genoegen doen te vernemen dat zij geheel buiten toedoen of medeweten van de schrijfster is aangebracht. Den gulden Winckel van 15 Dec heeft tot inhoud: Iets over Sheridan's The Rivals, door Simon B. Stokvis (met plaat), Duitsche letteren (in memoriam Wilhelm Raabe, Paul Heyse, winner van den Nobel-prijs), door Johan Koning (met twee portretten)Luchtvaart en boeken, door J. D. C. van Dokkum Boekenschouw, door F. A. Buis, J. Petri, A. van Loon en Gerard v. Eckeren (met twee platen); Lexicographische mededee- lingen (Ina Boudier Bakker en Nico van Suchtelen). door J. D. C. van Dokkum (met twee medaillonportretten); Russisch behandeld? (Over de spellingsquaestie), door Gerard v. Eckeren; Letterkundig leven uit de tijdschriften (met twee platen); Lees tafel. De Nieuwe Kroniek, een algemeen weekblad Directeur-uit gever: C. Harms Tiepen, redacteur D. Th. Jaarsma. Vergroote uitgaaf van Het Artistiek Weekblad voor Schilderkunst en Kunst nijverheid, le jaargang n°. 6. Inhoud: Problemen, door D. Th. J.; Een sympathiek stukje over werkloosheid en de middelen ter bestrijding: Aanteekeningen. door L. Simons, over recht begrip en wonderlijke regeeringslogica, waarin de vermakelijke tegenstrijdigheid wordt aangetoond tusschen twee uitspraken der regeering: 46 millioen te willen besteden aan landsver dediging en het weigeren van steun aan kindervacantie en herstellingsoorden, omdat zulks le duur zou uitkomen. Weerloos, door H. Spiekman, Literatuur (introductie) door D. Th. J., Beeldhouwkunst (Charles v. Wijks nieuwe richting) door H. T., Schilderkunst (Haagsche kunstkring, teekeningen Simplicissimus bij Schüller) door H. T.; Verscheidenheden. Tijdschrift voor economische geographic, 15 December. Inhoud Dr. H. Blink: De beteekenis en verbreiding der machine-nijver heid in het algemeen en in Nederland in het bijzonder, II, de machine-nijverheid in Nederland, III, de machine-fabriek der Gehr. Stork Co., te Hengelo., T. J. Bezemer: De economie der Javaansche dessa, H BI.. Bossehen en bosch-exploitatie in Suriname. W. C. Muller: Uit de koloniale literatuur. Inhoud (le jaargang). De nieuwe tarieven der Spoorwegen, zooals die op 1 Tanuari 1911 met afschaffing van de retourbiljetten zullen worden inge voerd, benevens volledige afstandswijzer in kilometers tusschen ruim 500 stations der S.S., H.IJ.S.M., N.C.S. enN.B.D.S onderling. Tevens opgave van de bepalingen en prijzen van kilometerboekjes, abonnementskaarten, gezelschapsbiljetten en het vervoer van rijwielen. Prijs 10 cent. Een handig en welkom boekje. Het rapport van de staatscommi sie voor de reorganisatie van het onderwijs. V.E.O berichten en mededeelingen van de ver- eeniging tot vereenvoudiging en verbetering van examen en onderwijs Kommissie van redactie; Dr. J. D. van der Plaatste Utrecht, dr. H. Cannegieter te 's-Gravenhage, W. F. Tiemeyer te Amsterdam. Nov. 1910. Inhoud Beschrijvingsbrief. Het rapport der ineenschakelings- commissieDr. J. D v. d. Plaats, Overzicht en inleiding (met een losse tabel). Arts G. A. Ootmar: Medisch-hygiënische be schouwingen over het rapport. Stellingen. Prof. J. F. Niermeyer: De opleiding der leerkrachten voor de scholen van algemeen vormend onderwijs. Stellingen. W. H. Tiemeyer: Overzicht van de voorstellen der commissie betreffende het lager onderwijs. Idem betreffende het middelbaar onderwijs. Stellingen. H. Enno van Gelder: Korte inhoud van het gedeelte over vakonderwijs. Stellingen. Dr. J. D. v. d. Plaats. Het lyceum als inrichting van voorbereidend hooger onderwijs. Stellingen. Van Christen tot Anarchist, gedenkschriften van F. Dornela Nieuwenhuis, met portretten. Compleet in 25 afleveringen a 20 c nts, in twee zware deelen ingenaaid ƒ4.90, in kloeken stempei- band 5 50. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Inhoud: Voorwoord. Mijn jeugd en cmtwikkelingsgang. Mijn intrede in de wereld. In de arbeidersbeweging geworpen. De oprichting van het blad „Recht voor allen." Mijn optreden in België. Een tijd van agitatie en beroering. Mijn proces en ver oordeeling. Mijn gevangenschap. Uit den Kerker in de Kamer. Mijn intrede in de Kamer. Mijn Kamerlidmaatschap. De ver kiezingen van 1891 en haar gevolgen. Het eerste intern, socialis ten-congres te Parijs (1889). De intern, congressen van Brussel, Zurich en Londen. Mijn betrekkingen tot de Duitsche beweging. Mijn betrekkingen tot de Fransche beweging. Het begin van den strijd tot de scheiding der parlementairen uit den socialisten- bond. De Anarchist 13. Einde. Een fantasie. Geschiedenis van een teekenaar, door E. Viollet-le-Duc. Vertaald E. Vioi.let-i.u-Duc. door Elisabeth Stoop en Henriette van der Hoop. Met 108 platen naar teekeningen van den schrijver. Met een voorwoord van S. Jessurun de Mesquita, leeraar School voor Kunstnijver heid te Haarlem. Uitgave Wed. .1. Ahrend en Zoons Uitgevers maatschappij, Amsterdam. Uit het voorwoord nemen wij de volgende zinsneden over „Ik heb hier niet alleen jongelui op het oog, die zich meer „bepaald op het ouderwijs willen toeleggen, maar ook voor „kunstnijverheidsbeoefenaars is 't een deel van hun vak-ont- „wikkeling een dergelijk werk te bestudeeren. De logische leer gang, die door het geheele werk voort gaat, is en blijft navolgenswaard. Ik twij fel dan ook niet of vertaalsters en uitgeef ster zullen ondervinden, dat zij in een „lang gevoelde behoefte voorzien hebben." Ik zou de categorie lezers van dit prach tig werkje nog grooter maken dan de heer Jessurun de Mesquita doet: niet alleen jongelui van het onderwijs en kunstnijver- heidsbeoefenaars, allen ouders en opvoe ders, allen, wien de zorg van een of meer dier kneedbare wasklompjes, welke men kindergemoed noemt, is toevertrouwd, hun allen wensch ik de aandachtige lezing van dit boek toe. Ieder, die van kinderen houdt en zich de moeite geeft, zich met hen bezig te houden met de ernstige ge dachte hun ten nutte te wezen, wéét wat dat inhoudt. O, het lijkt zoo gemakkelijk, „een uurtje babbelen met de kleintjes en ze bezig te houden", maar trèkt het kind F'S- 1 - leekening van op den duur iets van dat eeuwige kleinen Jan. winkeltje-, keukentje-, of poppengedoe, hééft de jongen per slot van rekening iets aan die wilde hol-, schreeuw- en vechtpartijen tl la de Sioux-indianen of Kapitein Ividd-zeeroovers? Zeker, spelen is goed voor ontspanning, maar er komen ook tijden, dat de jeugd naar iets anders verlangt, buiten de school ing. 41. Gebouw van beneden gezien uren. We zijn in den tijd van de lange winteravonden. De donkere Kerstmisdagen zijn aangebroken, de lamp gaat om vier uur aan, de gordijnen sluiten de buitenste koude en duisternis uit, en binnen in de huiskamer wordt de gezelligheid geboren van de groote, ronde tafel met moeder achter het theeblad, vader met zijn kranten en een aantal blonde of donkere kinderkopjes gebogen over hun werk. De theeketel neuriet, de gaslamp suist, de kachel knettert af en toeNiets gaat boven die warme innigheid van een vriendelijk huiskamertafreeltje, waar de stille glans opdegezichten spreekt van rust zonder verveling. De verveling is een machtig vijand van de winteravond-gezelligheid. Wat te doen als onze kleuters hun huiswerk voor school af hebben? Ze bezig houden, op aangename, frissche, leerrijke wijze, zonder te vervallen in schoolmeesterachtigheid, die zich op hinderlijke wijze voelen Fig. 42. Gebouw vr.n boven gezien. laat, daar hebben ze den ganschen dag op de schoolbanken immers al van genoten. Nu geloof ik, dat de lezing van Viollet-le-Duc's werk aan menig ouder, die het ernstig meent met zijn kind, den weg toont, welken hij heeft in te slaan. Maar tevens de reusachtige moeilijkheid leert beseffen, waarmede hij daarbij te kampen zal hebben. Want, afgaande op dit boek, zou een ouder letter lijk alwetend moeten zijn om op de voortdurende „waarommen"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5