zoon, wijk, én keer Jr. Tel. 1331. 20, Haarlem. I wielen Corpulentie - HAARLEM, ANTAARNS en DEPOSITOBANK. t fide t |06. Telefoon 748. iörDIENSTBODEN, Strijkinrichting HEID. "tSf" De intercommunale waterleiding. TWEEDE BLAD. 5e jaargang. ZATERDAG, 28 JANUARI 1911. No 4. tegen concurreerenr prijzen t, ;n van Brandstoffen met goed succes verkocht N No. 230. /an FOTO-ARTIKELEN em, Telef -Interc. 725 (voor lichtbeelden), lantaarnplaten. Garage. TSEMA. ALSMEER HOOFDDORP ISSBW: aat en procureur. de Arrondissements Rechtbank jr. H.H. van Waveren.te Haarlem N. I.EVENKAMP, POT: 23/4°/O 30/0 4®/o ncatiën. - Vreemd Geld. ft'U. - Kej.wi.KCI., LOKETTENKASTEN, J ttttttttttttttttttk onze geurige en uiken. IOFLEVERANCIERS. EIW. Telefoon 1543. UBELMAKER1J. ten onder garantie, ng' van Zitmeubelen, st zonder verbinding H9. jetsiers. Palfreniers Ghauf- urs, enz. is ter verkrijging ner goede betrekking in OEMENDAAL en OMGEVING en betere courant hunne dienstaanbiedingen et goed gevolg te plaatsen dan Het ER ONTVETTINGS- ven spoedig een slank zondheid. Prijs f I. schen des tijds. Geheel nieuwe RAAGT PRHSCODRANT. 7n Amsterdamschevaart 28 fc'l- HAARLEM. Het Bloemendaolsch Wij hebben gemeend de belangen dei- gemeente onzer inwoning eerlijk te dienen door onze vorige publicatiën op dit gebied en zijn door den voorloopigen weerklank die daarop is gekomen zoo danig in die meening versterkt, dat wij in deze richting wenschen door te gaan, allereerst door in ons blad af te drukken het rapport der bloemendaalsche duin water-commissie over bet vorige plan Kuipers, welk rapport door den heer De aal Malefijt. meer duidelijk dan hoffelijk genoemd is: „onzin van liet begin tot het eind." Onze lezers vinden het hier achter en wij refereeren ons gaarne aan hun oordeel. Alvorens eenige punten op te stellen die geacht kunnen worden thans vast te staan en alvorens daaraan eenige vragen toe te voegen, is het noodig enkele op- en aanmerkingen te maken ten aanzien van de publicatiën in het Haarlem s Dat/blad en gedeeltelijk in het Handelsblad te dezer zake opgenomen. Eerst iets over het verslag der ver gadering van Dinsdagavond, te vinden in het II. Dbl. van 1.1. Woensdagavond, (2e blad, blz. 2, kolom 4 en volgende) De lieer Richards werd ingeleid met deze woorden en geen andere: „Geruimen tijd geleden is naar aan- leiding der gemeenteraadsverkiezing, noodig geworden door het aftreden van een lid, door verschillende ingezetenen, waarvan u een deel aan dezen tafel ziet, het plan opgevat den heer J. D. Richards, die als candidaat voor den raad wasge- ioemd en zich daartoe bereid had ver klaard, gelegenheid te geven in eene pen bare vergadering een deel zijner denkbeelden op het gebied van 't ge meentebeleid uiteen te zetten. De plannen tot het oprichten eener intercommunale waterleiding zijn daarna door bedoelde ingezetenen uitgekozen als ven daartoe geschikte aanleidingimmers het vraagstuk is aanhangig en bezit daar door meer aantrekkelijkheid dan eenig i nder onderdeel der gemeenteliuisliouding en de heer Richards kan als technicus, ilie door toevallige omstandigheden in staat was van dit onderwerp studie te maken, deskundig worden geacht. De bedoeling van liet comité, dat u naar deze vergadering riep is niet het hierbij it laten, integendeel wenschte het wel, .lat die ingezetenen, welke door hunne Aanwezigheid alhier blijk geven openlijk te willen medewerken aan het behartigen [Ier belangen onzer gemeente, zich na lifioop der te voeren besprekingen aan- i nsluiten tot eene vereeniging, welke :al heetenGemeentebelangen, en welker loei zij als volgt wenschen te omschrijven: „samenwerking van de ingezetenen en anderen die tot hen in betrekking staan tot de behartiging der belangen van de gemeente Bloemendaal, met uitsluiting- van alle aangelegenheden van zuiver politieken of godsdienstigen aard." Of alle mededeelingen van technischen ard van den heer Richards elke kritiek net glans kunnen doorstaan is iets wat feinig ter zake doet, daar hij zelf jirotes- -erde tegen zijne beweerde deskundigheid i integendeel slechts als leek wilde aan- -hoord wordenhet was ook maar eene ïleiding. Of de heer Smit Kleine des- undig kan worden geacht is onzen lezers -eds gebleken uit ons nummer van 20 pril 1910 no. 16. Trouwens de heer mit Kleine heeft niet het dien avond isprokene onderschreven, maar eenige gen denkbeelden gegeven, die helder iteengezet als wij dit van den heer mit Kleine gewend zijn, voor zich zelf praken en deels van algemeene strekking waren. hen opzichte van de K. E. M.-water- leiding is door mr. Tideman den heer De aal Malefijt datgene in den mond gelegd wat de lezers dienaangaande in achterstaand commissie-rapport kunnen vinden. Door dien spreker is niet beweerd at de Raad ooit het oude rapport Kuipers augenomeu had, dit schijnt trouwens een schrijffout te zijn van den journalist. Wat diens woorden: „in het rapport stond, „dat de deskundige het water niet zou ,doen afkeuren", beduiden is niet duide- ik, en in dien geest is ook niet iets ezegd. Had de geachte journalist van ien avond gevolg gegeven aan de uit- oodiging van ondergeteeken.de om hem Deze vereeniging is opgericht, met voor lopige vaststelling van het minimum der con tributie op 1 per jaar. Men kan zich voor het idmaatschap bij ons aanmelden. zijn drukproef te laten overzien, dan waren deze voor een ijverig schrijver altijd wat onaangename rectificatiën niet noodig geweest. De heer De Waal Malefijt heeft zich den volgenden dag door den zelfden schrijver laten polsen en, behalve zijne evengenoemde uitlating omtrent na-staand rapport, het volgende beweerd (zie Dgbl. van 11. Woensdag, le blad, le blad zijde, 6e kolom en idem van 11. Donderdag, le blad, le bladzijde, 5e kolom): 1. De wateranalyse van den heer Van der Sleen was niet vervalscht door weg lating van de opgaaf der alkalische be- standdeelen. Mogen wij tegelijk van antwoord die nen? Waardoor was ze dan wel veranderd? En waarom is de naam van den heer Van der Sleen vroeger nooit door den wethouder genoemd? Waarom was dat waterrapport ongedateerd enongeteekend? 2. De zaak is, dat men naast het rapport van den heer Van der Sleen een rapport heeft gevraagd van dr. Schoorl te Utrecht en diens rapport geeft andere cijfers! Ons antwoord daarop luidt: die opdracht is tot dusver ook geheim gehouden, en waarom deed men die op dracht, en waarom hield men die geheim Én wat zegt het, dat dit rapport andere cijfers gaf? Welke cijfers zijn in het rapport van Kuipers opgenomen, die van Van der Sleen of die van Schoorl, indien het laatste, waarom stond Schoorl's naam dan niet onder het stuk? Wij vragen aan B. en W. machtiging de zaak van dit rapport ook verder vol ledig uit te zoeken en te publiceeren. Wij hebben de moeite er gaarne voor over. Maar wij moeten het kunnen doen, niet iemand die uitzoekt om niets te vinden of wien het te doen is om de halve waarheid. 3. De heer Malefijt ontkent, dat hij gezegd heeft, dat van de waterleiding- der K. E. M. de beste uit de buurt was te maken. Maar dat is hem niet in den mond gelegd, wel, dat destijds uitdrukkelijk door B. en W. gewezen is op het gevaar voor infectie door het water der K. E. M., nadat de prise d'eau destijds gedeeltelijk dooi den heer Malefijt was aangelegd en latei- als geschikt voor waterwinning en exploi tatie met winst was geprezenWaarom wordt hier niet ronduit gezegd dat men van meening veranderd is? Wanneer men ontkent van meening veranderd te zijn, doch deze verandering wordt bewezen, is men dan niet zelf de oorzaak dat achter die ontkenning onzuivere motieven wor den gezocht? De lezer zie op dit punt verder na-staand commissie-rapport. 4. De toren voor de 4 gemeenten kan 15 meter lager worden dan de vroeger ontworpene. - Wil de heer Malefijt ont kennen, dat aan den vorigen toren trou wens aan het geheel vroeger ontworpen complex gebouwen allerlei architectoni sche buitensporigheden waren gedacht die best gemist konden worden? 5. De diepboring aan den Doodweg heeft niet ƒ15000 maar ƒ4000 gekost, de kosten van den put, de werkzaamheden daaraan (pompen enz.) en het maken van het geheele plan voor de gemeenschappe lijke waterleiding kosten samen ongeveer ƒ12000. Ons antwoord is, dat in dit verband liet woord „ongeveer" niet past. Blijkt overigens hieruit juist niet, wat wij wilden bewijzen, dat de eene boring veel meer gekost heeft dan 4000... of rekent de heer Kuipers ƒ8000 voor het ineen zetten van het oppervlakkige 2e plan, waarin zelfs leeken fouten ontdekken, die erkend moeten worden Ook hier is do verdediging van den heer De Waal Malefijt niet afdoende. 6. Het water kan intercommunaal voor 7 cent worden gemaakt, aan Haarlem kost het nu voor aanmaak of winning 13.4 cent. Ons antwoord is, dat nog niet beslist is hoe goedkoop Haarlem het water kan leveren als het tot een com pleet stel diepboringen overgaat en dat men, wat de verre toekomst betreft, deze prijzen moet vergelijken met wat Amster dam voor deze streek zal kunnen doen en voor wat den tegenwoordigen tijd betreft, met wat Bloemendaal zelf zou kunnen doen door de Duin- en Daalsche waterleiding niet uit te schakelen. Maar hoe nu verder? Het liaarlemsche water zou voor Haarlem zelf 13.4 cent kosten en zij levert liet nu reeds aan Bloemen daal voor f0.10? Een van beiden dus: of Haarlem verliest hij de leverantie aan Bloemendaal en dan had een andere toon jegens die gemeenten gepast, of de prijs door den heer De Waal Malefijt aan den journalist opgegeven is uit de lucht gegrepenmaar welk een waarborg bezitten we dan, dat de andere mede deelingen van den heer De Waal Malefijt jüist zijn? 7. Over de 10% waterverlies wilde Haarlem niet in een schikking treden, Haarlem wilde het meterhuisje niet zoo ïtiaar verzet hebben, Haarlem niet dit en Haarlem niet dat. Maar dat alles lieeft tbcli niets te maken met de gebreken eener ontwerp-regeling waar Haarlem buiten zou staanNeen, de vraag gaat alleen hierom of we op de goedkoopste en degelijkste wijze geholpen worden, en of de personen die de leiding geven een degelijk en goedkoop plan kunnen ïhaken en het degelijk en goedkoop kunnen uitvoeren en of degelijke con trole op de exploitatie en mogelijkheid tot dadelijk ingrijpen wanneer iets scheef gaat, gewaarborgd is. Tot dusver is daar van in de ontworpen regeling en plannen niet gebleken. 8. Bloemendaal zou alleen het toezicht op liet buizenleggen moeten betalen. Ja, zoo hebben wij dat in het plan ge lezen, is dit dan naderhand gewijzigd? 9. Door het vooruit vaststellen van de sommen, die de andere gemeenten bij dragen in de 10 kilometers buizen op Bloemendaal's gebied, krijgt, volgens den lieer De Waal Malefijt, deze gemeente het recht in die buizen brandkranen en afsluiters te maken, waar het wil De bedoeling van deze redeneering schijnt deze te zijnBloemendaal, dat, bijgestaan door de andere gemeenten, alle buizen oj) eigen gebied betaalt, daarvan eigenares wordt, mag met dat eigendom doen wat het wildat eigendomsrecht der gemeente Bloemendaal is fictief; de naamlooze vennootschap heeft het gebruiksrecht der huizen, aan de vennootschap behoort dus, willen conflicten vermeden worden, alle zeggingschap en juist niet aan de zoogenaamde eigenares. In liet project zouden die brandkranen (liet gaat hier om die langs de waterlijnen Pompstation lerdenhoutVogelenzangBen nehroek trouwens reeds zijn opgenomenDat moet dan na 1.1. Zondag hebben plaats gehad. 10. De lieer De Waal Malefijt zou er voor hebben gestemd met Kuipers af te rekenen in een na-vergadering van den raad. Daar is niets van aan; het was eene gewone raadsvergadering, waarin een wettelijk besluit is genomen, nadat de heer De Waal Malefijt vergeefs getracht had het plan Kuipers te ver dedigen en liet rapport der waterleiding- commissie omver te werken. Indien dit rapport nü „onzin is van het begin tot het eind", was liet dat dan toen niet? Was dan toen de gelieele raad onzinnig die met de conclusion van het rapport medeging 11. Ten slotte geeft de lieer De Waal Malefijt aan zijn interviewer de reden op waarom niet op „het plan Poelgeest" is ingegaan. Dit is eene halve uitlating die verwarring sticht. „Het plan Poel geest" waarop de heer De Waal Malefijt doelde (dit kon de interviewer natuurlijk niet weten) is een oud plan dat destijds door genoemden ingenieur ontworpen is ten behoeve van de K. E. M. met liet oog op uitbreiding haver werken. Dit jilan is met die waterleiding overgegaan aan de gemeente Bloemendaal, die het onbenut heeft laten liggende lieer De Waal Malefijt geeft thans daarvoor de motieven opdie motieven doen niet ter zake en interesseeren niemandwaar het om gaat is het plan door den heer Smit Kleine besproken in ons nummer van 28 April 1910 met zoodanige wijzi gingen als eventueel in overleg met den heer Van Poelgeest zelven waren aan te brengen in verband met eventueel hem onbekend geweest zijnde servituten of andere ondergeschikte aangelegenheden. B. en W. kunnen zich over dat plan niet uitlaten, want zij hebben het niet noodig geoordeeld om, nadat het plan Kuipers gevallen was, den heer Van Poelgeest ooit te hooren, niettegenstaande het in de parlementaire lijn had gelegen, dat B. en W. alleen hem of althans hem hadden gehoord. Doch dit was de be doeling nietde lieer Kuipers moest het werk aanvankelijk hebben en toen de heer De Waal Malefijt van den eersten schrik van Kuipers' val hekomen was, moest deze liet toch hebben. 12. 60 Liter water per dag, per hoofd der bevolking zou voldoende zijn(Moet dit, vragen wij, liet antwoord beteekenen van 'n deskundige, wij bedoelen van iemand die niet maar wat zegt, maar alle factoren beschouwt alvorens hij om trent het geheel dier factoren een oordeel uitspreekt? Waar blijft de heoordeeling van den bevolkingsaanwas, van de toeneming van industrie, van het ongelijk water gebruik in verschillende tijdperken des jaars 13. Elke goede waterleiding zou der gemeente Bloemendaal in aanleg 60.000 meer kosten, dan deelneming aan de intercommunale. Dit is eene bloote be wering, die op zich zelf nog niet het advies nemen bij den architect Roelof Kuipers rechtvaardigt. Wij spreken die bewering tegen maar gesteld, dat ze juist ware, gaat liet hier alleen om de aanleg- kosten 14. De Zaansche waterleiding zou geen water genoeg hebben 0111 ook Velsen te bedienen. De heer Smit Kleine heeft ter loops opgemerktde Zaansche water leiding zou 't nog beter kunnen doen dan eene stammende uit Bloemendaal het spreekt van zelf dat uit die leiding- niet maar zoo ineens Velsen bediend kan worden, maar ook daar gaat het niet om, de vraag is of de directie dezer leiding- geen kans zou zien met omhouw of uit breiding van hare leiding Velsen te hel pen met uitgeven van minder geld dan deze gemeente hij de intercommunale heeft ten koste te leggen, en het gaat ook hierom of Velsen niet veel goed- kooper zicli zelf helpt of door Haarlem of liet Rijk geholpen wordt. 15. Dat de beoogde regeling admini stratief voldoende controle zou waar borgen, doordat de gemeenteraden een maal per jaar een verslag ontvangen en dan handelend zouden kunnen optreden is eene bewering die zich zelf weerlegt. Wanneer de steller van dat verslag, wan neer B. en W. dit niet willen, dit als 't ware niet opzettelijk uitlokken, zullen de gemeenteraden volgens de ontworpen regeling, na het uitbrengen van zulk een verslag, niet alleen niets kunnen doen, maar zelfs niet eens te weten komen waarom het eigenlijk gaat, en bovendien- zal het dan steeds te laat zijn. Wij hebben hiermede het verweer van den heer De Waal Malefijt volledig voor onshet is naar wij meenen tevens weerlegd. Wij kunnen thans, zonder dat wij voor deze balans aanspraak maken op volledig heid, het volgende als vaststaande noemen dat het verweer van den heer De Waal Malefijt (die geruimen tijd ruste loos in deze zaak heeft gewerkt) op de aanmerkingen, die leeken na korten tijd studie op het ontworpen plan maakten, zwak is. 2. dat het plan, niet een vaag plan, maar met eene zgn. nauwkeurige begroo ting voorzien, erkend wordt tai van ge breken te bezitten niettegenstaande liet van grooter belang is dan elk vorig plan voor Bloemendaal ontworpen en niet tegenstaande het vorige plan destijds wegens onbetrouwbaarheid en onnauw keurigheid met algemeene stemmen dooi den raad van Bloemendaal was ter zijde gesteldwij wijzen bij het nieuwe plan op den te geringeii ontworpen watervoor raad, 125 Ms, in geval van brand; het overal projecteeren van enkele in plaats van dubbele meters; liet vergeten van meterhuisjes of andere inrichtingen met hetzelfde doel het oji enkele punten niet kloppen van het ontworpen plan met de ont worpen statuten de door ons niet te donker afgeschil derde bezwaren tegen de ontworpen regeling wat betreft de onbeperkte alleen heerschappij bij het gedelegeerd lid van den raad van beheer en de afwezigheid van controle zoowel van onderop als van bovenaf. Thans nog een woord tot slot. Zooals liet meer gaat (door een karre- paard wordt men overreden, een rijtuig- paard loopt om u heen), laat de heer De Waal Malefijt, die als werkzaam man ernstig en kalm kan blijven, ook al wordt hij aangevallen, wat wijze van discussie-voeren betreft, zijne minder waardige helpers en vleiers in raad en pers, verre in de schaduwdaarmede is eene aangename zijde van zijn karakter belicht die de mogelijkheid tot objectieve be spreking van de zaken openlaat. Hem hiervoor dank te brengen zou evenmin zin hebben, hij is nu eenmaal zoo, als het zin zou hebben gebelgd te zijn over de ongunstige zijden waarvan opnieuw de liaarlemsche pers (Haarlem's Dagblad

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1