ERNST GORSEMANN, I J. FLOHIL, M. DE BRUINE Berlitz School 32. PLANTEN-VEILING. Gimli-huize, Ripperdapark 8, -= BUKSKINSTALEN. =- INVULLINGSBILJET. ikl Gevestiyd te HAARLEM: uit Saksen-Coburg Gotha Voor het aanleeren van vreemde talen vervangt de Berlitz School een verblijf in het buitenland. Lezing van j A. J. Honig, Zaandijk, fl Mej. A. Perrijn, Utrecht, fl.Mej. A. de Lange, Utrecht, f 1.50. B G. ter Brake, Haarlem, f3.K. Kenter, Haarlem, flO.—Mr. W. ran Hulst, Yelp, fl.—. Mej. H. L. Vermeer, Utrecht, fl.—C. D. Bois- sevain, Bloemendaa!, f2.50. W. de Clercq, Sant- )rt f 2.50. Fain. Breebaart, Gouda, f 1.50. Keinonstrantsch Gereformeerde Gemeente, Haar- I m fg.p. C. A. v. d. Breggen, Bloemendaal, 1 '.ill. Mej. A. M. van Meerten, Yelp, f 2.50. Mej. M Gerth-Van Wijk, Apeldoorn, 2.50 (Ingezonden Maar wee U, waar ge uw rang vergeten maar zonder oordeel vonnis velt. De Genestet. Kritiek. 1846 Mijnheer de redacteur Vis penningmeester van het De Uenestetcomité, 't;ill U mededeelen, dat reeds nu, terwijl Hechts enkele circulaires verspreid zijn, de bij dragen voor de bank, ook dank zij den steun, ,|ie ,1e koningin der aarde ons verleent, van alle zijden komen en dat onze dichter zijn be wonderaars onder alle standen en alle geestes richtingen heeft, blijkt uit de namen der ver- ccrli-rs en vereersters en uit de toegezonden bedragen, die loopen van ƒ0.50 tot 50. „hijs zijn die bijdragen vergezeld van in warme doordingen gestelde lofredenen op den leeke- lichter, die blijk geven van de groote liefde die nog voor hem en zijn gedichten bestaat. Een briefkaart echter, waarde redacteur, heeft mijn nachtrust verstoord. Deze was niet warm -icld en niet vergezeld van een bankbillet. pc cedachte aan de granieten bank had zoo vcrk, clend op dezen kikkerbloedige gewerkt, dat i; blijkbaar ons mooie plan wilde afbreken en al- bankbreukige optreden. Immers deze naamlooze Amsteloeverbewoner f kaart was niet onderteekend, afkomstig uit - .sterdam), stelt zich voor, dat onze dichter i een steenen zitbank zou geadviseerd heb ben. omdat deze goed is om de gebruikers een nie indoening te bezorgen." Hinc illae lacrimae I pc. X. X. ambieert zeker lid te worden van een mdheidscommissie, doch onderzoeke eerst een de oude Grieken en Romeinen zich zoo nul U''gelijk gevoelden op hun marmeren ban ket i lp Alma Tadema's schilderijen althans, zien de jonge vrouwen en jonkmannen er niet uit. zij de bittere emotie van opkomende in ndskwalen met geweld trachten te weer- stai al zitten, ja liggen, zij in dunne gewaden oji koele rustbanken. al is het de gewoonte niet om anderen ci, warmde plaats aan te bieden, toch is de o sie zorgzamer geweest dan de groote om. tende dacht en is van plan in de zitting (1. icnk een houten gedeelte aan te brengen, ■i zelfs lieden, die een gevoelig gestel heb- Ir zich zonder ongelukken kunnen nederzetten. mooie plan behoeft dus niet op deze bank li innden en zoo zal zelfs ten slotte „the man ui broke the bank at Bloemendaal", als hij zich op de bank waagt, uitroepen„zalig Ie bezitters". Mr. H. Ph. 't Hooft. Uic het politie-rapport. Processen verbaal zijn opgemaakt wegens: h vervoeren van meststoffen zonder een goed- gckeurden stankloozen wagen daarbij te bezigen: het rijdên óver de voetpadenhet rijden zbllder li t; het loopen over verboden gronden; het h tellen van wild of konijnenstrikken en het p. .tsen van dergelijke strikken. e v o n d e n en terug te bekomenbij Kokkel- k >n te Overveen, een rozenkrans. Verloren: een broche, een lieerenparapluie, cc: taschje, een fluweelen ceintuur met gesp en een kinderparapluie. Vfeggeloopen: een geelharig hondje. Yan Zaterdag 25 Febr. tot BURGERLIJKE en met Vrijdag 3 Maart. STAND. Geborenz. van C. G. Kohier en G. E. Kohier. Ondertrouwd: J. Honcoop en A. A. van Vught. Overleden: T. Eijsten, 4 d.; L. A. II. Har- togli, 68 j. Overleden in het gesticht „Meerenberg" o. Ras, 66 j.; J. D. van Genderen, 50 j.; E. IVeber, 73 j. en T. Schuurman, 66 j. Het museum van kunstnijver- UiT ANDERE beid te Haarlem werd gedurende GEMEENTEN, de maand Februari bezocht door 558 belangstellendenuit de aan i 11 museum verbonden boekerij werden 203 I" ck- en plaatwerken naar verschillende plaat sin van ons land in bruikleen verzonden. I'eze maand werd een begin ermede gemaakt, <ic boekerij gedurende de wintermaanden des Dinsdags en Vrijdagsavonds van 79 uur voor belangstellenden kosteloos toegankelijk te stellen. De aan het museum verbonden school voor kunstnijverheid werd gedurende de maand Fe bruari bezocht door 169 vrouwelijke en manne lijke leerlingen. De tentoonstelling van oude kleederdrachten 1 n daarmede in verband staande voorwerpen zal vermoedelijk in April geopend kunnen worden. He voorbereiding daarvan vraagt meer tijd dan men aanvankelijk had verwacht, aanzienlijke inzendingen die werden toegezegd moeten nog worden ontvangen, terwijl de directeur nog gaarne inzendingen zal aanvaarden. Alleen door alge- meene samenwerking kan deze tentoonstelling aan haar doel en verwachtingen, die men er van koestert, beantwoorden. De ingezonden voorwerpen worden behoorlijk verzekerd, terwijl ze tevens met de meeste zorg behandeld zullen worden. Voor inzendingen wende men zich tot den directeur van genoemd museum. Aanstaanden Zondag zal in de rotonde van het museum tentoongesteld worden een verzame ling japansche gekleurde houtsneden, voor het grootste gedeelte bestaande uit voorstellingen, die in verband staan met het japansch tooneel, waarbij voornamelijk de oude heldensagen en treurspelen behandeld worden. Hieronder be vinden zich twee zeer zeldzame stukken, voor stellingen van 2 M. in het vierkant, die door bijzondere uitdrukkingskracht en schitterende kleurencombinatie uitmunten. Zondag is de toegang kosteloos. Donderdag a.s. komt de heer Gorsemann, privaat docent in de kunstgeschiedenis te Berlijn, die in de Vrije Gemeente te Amsterdam en elders, voor zijn literair-religieuze voordrachten een aandachtig gehoor vond, spreken. Wij wekken onze lezers op, zijne voordracht te gaan hooren. F r i e s c h. Maandagavond a.s. zal voor Friezen en voor lien, die Friesch verstaan, optreden de Friesche dichter Pieter Jelles (Mr. P. J. Troelstra). Deze zal voordragen tal van zijn friesche gedichten van vroeger en later jaren, terwijl het gemengd koor „Frisia", te Haarlem, eenige zijner liederen zal zingen. Men schrijft daarover aan het Haarlem's Dagblad: Toen in de tachtiger jaren ook in de Friesche letterkunde een sterke opleving kwam, behoorde Pieter Jelles tot de meest op den voorgrond tredende en tot de meest talentvolle leiders der taalbeweging. De toen verschenen bundel It jonge Fvysl&n (Het jonge Friesland) bevatte tal rijke bijdragen van zijn handhet door hem opge richte en geredigeerde tijdschrift For hüs en liiem (Voor huis en voor erf) maakte een groo- ten opgang en deed het taalbesef en taalgevoel bij de Friezen in en buiten Friesland in sterke mate herleven. In latere jaren, geheel in beslag genomen door het maatschappelijk en politiek leven, hing Pieter Jelles de lier aan de wilgen. Een paar jaar geleden, geprikkeld door een versje van onzen stadgenoot dr. J. B. Schepers, waarin deze hem terugriep in de rij van de friesche schrijvers en dichters, beantwoordde Pieter Jelles den aanval in Friesch rijm. Dit was de beslis sende stap en sinds dien zit Pieter Jelles weer midden in de friesche beweging. Hij ging aan het ordenen en verzamelen van het vroeger gedichte, en nieuwe gedichten voeg den zich daarbij. Als resultaat verscheen, onge veer een jaar geleden, een lijvige bundel onder den titel Rispinge (de Oogst). Tot het imposante daarin behoort zeer zeker mede het werk van jongsten datumIt koalsiedteskjen (Het dorschen van het koolzaad), een leerdicht in beurtzang', dat in opzet en vorm aan Schiller's Glocke doet denkenzoomede It aide doarp (Het oude dorp), waarin de herinneringen uit de jeugd herleven. Uitgenoodigd door friesche gezelschappen in Amsterdam en Den Haag heeft de dichter daar een keur zijner gedichten voorgedragen en heeft hij zijn opnieuw verschijnen als friesch dichter in zijn Fen liet en libben (Van lied en leven) een uiteenzetting gegeven van het verband tusschen deze beide. Van deze voordrachten is een groote roep uit gegaan. Pieter Jelles is niet alleen dichter, hij is ook een bekorend en meesleepend spreker. Dientengevolge heeft men gemeend, waar in Haarlem en omgeving zooveel Friezen wonenen waar een bloeiend Friesch gezelschap Gysbert Japicx bestaat, Pieter Jelles ook hier te moeten uitnoodigen) zijn letterkundigen avond te geven. De avond gaat, in samenwerking met de Frie sche zangvereeniging, uit van de heeren Dr. J. B. Schepers, Mr. A. S. Miedema, II. Duursma en F. Meyer. Wij vertrouwen, dat vele Friezen en belang stellenden zullen genieten van wat Pieter Jelles zal bieden. De Nederlandsche Vereehiging KUNST. voor Ambachts- en Nijverheids kunst, welke tot 17 April a.s. duurt, schreef in het najaar van het vorige jaar een prijsvraag uit voor een affiche voor haar hedenmiddag geopende tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Door de jury samengesteld uit de heeren H. P. Berlage Nzn., R. N. Roland Holst, S. II. de Roos en T. Duwaer, werd met eenparigheid van stemmen de prijs -toegekend aan den heer Walter van Diedenhoven te Amsterdam. Bij deze prijsvraag werd nadrukkelijk geëischt, dat een gedeelte van het ontwerp in lithografie zou worden ingezonden, opdat zou kunnen blijken in hoeverre de maker van het bekroonde ont werp in staat zou zijn, dat ontwerp zelf op steen uit te voeren, waardoor het affiche niet een lithografisch geïmiteerde teekening of aquarel zou zijn, maar een zelfstandig kunstwerk. De commissie was zoo vriendelijk ons een biljet te doen toekomen, 't Is dus door den heer Walter van Diedenhoven zelf gelithografeerd, die met sobere middelen, slechts twee-kleur- stêenen, heeft gewerkt, doch een aanplakbiljet heeft verkregen, beschaafd en kunstvol. Als kunstwaarde neemt het onder zijne broederen eene eerste plaats in. De indeeling der woorden en regels is scherp en duidelijk. Het geknielde beeld trekt met z'n gouden achtergrond de aan dacht en dwingt als vanzelf tot nader beschou wen. Dan gaat het geheel boeien, de lijnen van figuur en rand treden meer naar voren, de symboliek doet hare uitwerking en het biljet hééft zijn taak volbrachtde inhoud is door gedrongen. Hierdoor blijft de nawerking en dit lijkt ons de groote verdienste van dit werk, dat ons een hoog denkbeeld geeft van den ernst waarmede de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst ook in dit opzicht haar taak opvat. 'Het biljet versiert ons bureau, veler aandacht trekkend. Th Judge, 10. Cagliostro, 11. Het uur der kinderen (lotgevallen van Rama), 12. Voor onze broeder schap-clubs (het nut van militaire oefening). 13. De Parsen of Parsies. f TOONEEL. Schouwburg Jansweg te Haarlem. Sara Burgerhart heeft te Haarlem het onthaal genoten hetwelk hét stuk toekomt. .Een uitverkochte zaal heeft door uitbundige bijvalsbetuigingen te kennen gegeven, hoogelijk met de tooneelbewerking van mej. Papst ingenomen te zijn. pen 13den Maart zal een tweede voorstelling te. Haarlem plaats vinden. Reeds nu worden druk kaarten voor deze opvoering gekocht. jWoensdag neemt Edmund's Duitsche Operette afscheid van Haarlem. Gegeven wordt Die Fleder- nucits, de beroemde operette van Joh. Srauss. lip hoofdrollen worden vervuld door de eerste klachten die dit gezelschap onder haar leden wt. Lotusknoppen van Februari, VAN BOEK geeft :l.Het tweevoudig aspect van EN Wijsheid, door H. P. Blavatsky, 'TIJDSCHRIFT. waaruit wij de volgende merk waardige zinsnéden aanhalen „Onze tijd, zeggen wij, staat in wijsheid beneden „ieder andere, omdat hij, iederen dag meer „openlijk, zijn verachting aan den dag legt voor „waarheid en rechtvaardigheid, zonder welke „geen wijsheid kan bestaan. Omdat onze be- „{«ihaving gebouwd is op schijn en bedrog en „op zijn best kan vergeleken worden met een „mooi groen moeras, een plantenkleed, gespreid „over een doodbrengenden poel. Omdat deze eeuw „van stofaanbidding en van beschaving, hoewel „zij prijzen en premiën genoeg uitlooft voor „iedere „beste zaak" onder de zon, van den „zwaarsten baby en de grootste orchidee tot den „kterksten bokser en het vetste varken, geen „zedelijkheid weet aan te moedigen, geen prijs „heeft voor eenige zedelijke deugd. Omdat zij „vereenigingen heeft tot voorkoming van lieha- „melijke dierenmishandeling en geeneom zedelijke „mishandelingen aan menschelijke wezens te „voorkomen. Omdat zij, wettelijk en stilzwijgend, „zonde in iederen vorm aanmoedigt, van den „verkoop van sterken drank tot gedwongen pro stitutie en diefstal, teweeggebracht door honger- „loonen, Sliylockachtige afpersingen, renten en „andere gemakken van ons beschaafd tijdperk. „En eindelijk, omdat deze eeuw, hoewel geprezen „als een eeuw van lichamelijke en zedelijke vrijheid, „iii werkelijkheid de eeuw van de wreedste „zedelijke en mentale slavernij is, die haars „gelijke in de geschiedenis nog vinden moet". Die eigenschap, den tijd. waarin zij leven, te hekelen en te verguizen, schijnen allen grooten geesten eigen te zijn. Ik heb dat verschijnsel meermalen opgemerkt, en wanneer we al die profeten en wijzen gelooven moesten, ware iedere eeuw opnieuw weer als één groote zondepoel te beschouwen, waarbij vergeleken al de vorige lusthoven van zaligheid zijn. 't Is wonderlijk hoe hét dwepen met „den goeden ouden tijd" de menschheid eigen is. Men is altijd genegen het verleden mooier en beter te vinden dan het tegenwoordige. Een philosoof zou hierin een heerlijk onderwerp van bespiegelingen vinden, maar mij zou dat te ver voeren. Ik constateer maar even het feit, dat me nu wederom trof in d'e overigens waarschijnlijk zeer ware woorden van II. P. Blavatsky. Niemand zal beweren, dat onze eeuw volmJiikt is, maar me dunkt, wie onpartijdig wil oordeelen, zal toch moeten erkennen, dat „schijn en bedrog en zonde" door alle tijden heen hebben bestaan, en wil men pessimisten gelooven, altijd zullen blijven bestaan. Ik voor mij ben in zooverre géén pessimist, dat ik deze onze eeuw heusch nog zoo'n heel erg kwade niet vind, er al het slechte volmondig van erkennende, ook het goede en lofwaardige er in wil zien, en met dat al, héél blij ben, dat ik niet in den „goeden ouden tijd" van laat ons zeggen b.v. de heksenprocessen en arena voorstellingen leef. Dit en passant. Verder geeft liet blad: 2. Voorwaarts naar de Overwinning, door Ed., 3. De nieuwe Gedachte, door Leerling, 4-, De duivel en de verzoening, door S. J. Neill, 5: Op een plantje in de ziekenkamer, gedichtje door R. R., 6. Het theosophisch forum, dat de beantwoording geeft van de vraag: In welk op zicht verschilt de theosophie van eiken anderen godsdienst, en waardoor komt het, dat men er voor betrekkelijk korten tijd niets van hoorde? door Leerling, 7. Wat is Broederschap? door Opteekenaar, 8. Hoe men vreemde talen moet l'eeren, door Leerling. 9. Woorden van W. Q. Mork's Magazijn van Februari, geeft: Een en ander uit Turkije's hoofdstad) door H. IV. van der Mey, Zijn Kruis, door Oktaaf Steghers, Verzen, van Leo Speet, Over Schijndood en Dood, I Felicia, door B. IV. van de Kamer, Op Marsch, met een ge mobiliseerde batterij, door Luitenant S. Schilder mans, Zelfportret, door Bernard Canter, Afrikaan- sche humor, Kinderliedjes, door Corry, waarvan hieronder 't laatste Het mooiste roosje. Een handje op het laken, Een handje in den mond, Zoo zit in 't wiegje Ada, Bewaakt door haren hond. Ze praat veel in haar eigen Van ,,pf' en „u" en „oe", En 't hondje, dat begrijpt haar, En knikt haar vriendelijk toe. Ze heeft zoo'n aardig kopje, Met krullen donkerbruin En kijkt met schalksche oogjes, Uit 't wiegje in den tuin. Rondom haar groeien rozen, Heel mooie, roze en wit, Maar 't mooiste roosje is 't kindje, Dat in het wiegje zit. Verder: Van vogels, die 's winters broeden, door J. J. Hof, Het geheim van Farrers dood, naar het Engelsch van E. Temple Thurston, door Mevrouw J. H. B, Liedje, doorG. H. Priem, Ilelio- gabal, door Jeanne C. van Leyden, Stroopers- avonturen door .Tos. Schellekens, Het huis van Rimmon, Liedjes, door Corry, Boekentafel, Van heinde en ver in woord en beeld. A. van der MeerBrondgeest. Faillissementen. Bij vonnissen van de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem d.d. 28 Februari werden de navolgende personen iu staat van faillissement verklaard II. P. M. Alink, broodbakker, wonende te Haarlem, curator mr. II. R. Ribbius; G. Plooijer, veehouder, wonende te Oostzaan, curator mr. J. F. E. Boele te Zaandam; L. Molenaar, wonende te Beverwijk, curatoi mr. A. Moens, aldaar; C. Bruyn, werkman, wonende te Oostzaan, curator mr. J. F. E. Boele te Zaandam. Opgehevenhet faillissement van J. II. Apitz, wonende te Velsen, welk faillissement was uit gesproken op 14 Februari 1911. Vraag. Eenigen tijd geleden RECHTSVRAGEN failleerde een mijner debiteuren. VAN VRIENDEN De gefailleerde bood een accoord VAN ONS BLAD. van 45°/„ aan. Daar ik hiertoe eerst niet be reid was, stelde hij mij voor, dat hij voor de andere 55°/0 een schuldbekentenis aan mij afgaf, waarbij hij zich verbond die 55°/0 maandelijks af te betalen. Ik stemde toe en het accoord werd aangenomen, en gehomologeerd; nu eenige weken geleden de eerste termijn dier schuldbe kentenis verviel, herinnerde ik mijn debiteur aan zijne verplichtingen; tot mijn niet geringe verwondering antwoordde hij mij, dat ik zeer goed geweten had, dat hij geene schuldbekente nis mocht afgeven en zoodoende mij boven zijne andere crediteuren bevoordeelenis hier niets aan te doen? Antwoord. Het op Uwe vraag betrekking heb bende artikel 345 Wetboek van Strafrecht luidt als volgt.- „De schuldeischer die tot een aangeboden gerechte lijk accoord toetreedt tengevolge van eene overeen komst hetzij met den schuldenaar, hetzij met een „derde, waarbij hij bijzondere voordeelen heeft be dongen, wordt, in '.geval van aanneming van het „accoord, gestraft met een gevangenisstraf van ten „hoogste een jaar". Hieruit zal U blijken, dat het de beste weg is de zaak maar te laten rusten, daar deze anders misschien voor U een treurig einde zou kunnen hebben. De ondergeteekende (naam) wenscht zich te abonneeren op „Het Bloemen- daalsch Weekblad", a 1.25 per half jaar. Dit s.v.p. uit te knippen en te zenden: Ged. Oude Gracht 63. Haarlem. Een net persoon, P.G., gehuwd, z. k., thans als.huisbewaarder in betrekking, zoekt met Mei eene betrekking als Huisbewaarder, Oppasser, Concierge of Kantoorlooper Pr. ref. Br. fr. lett. H. K. bur. v. d. bl.Ged. Oudegr. 63,Haarlem. Op Woensdag 8 Maart 1911, des voormiddags 10 uur, zal deurwaarder M. S. WANING. m het lokaal „De Korenbeurs" aan het, Spaarne te Haarlem, contant verkoopen Een mooie collectie Stam en Struikrozen, ■rhododendrons. Azaleas Coniferen, Vruchtboo menen Heestergewassen. Afkomstig uit de gunstig be kende boomkweekerij van den Heer Pieter van der Kraats te Boskoop. Daags te voren te bezichtigen. AANGEBODEN, gemeubeld, voor 5, 4 of 3 maan den van den zomer AERDENHOUT, bevattende 10 KAMERS, bene vens bad-, dienstb.- en provisie kamer. Gelegen tusschen de beide tramhalten, zeer nabij halte Doodweg. Groot terrein, 400 p. maand. Na aanvraag met schriftelijk vastgestelden datum te bezichtigen. Brieven te adresseeren „Gimli- huize", Aerdenhout. Te BLOEMENDAAL, Villa ILONKA, Park Hartelust, 400 per maand. Brieven te adresseeren „Villa Ilonka", Bloemendaal. Rijksveearts. (hoek Ripperdastraat). - TELEPHOON 2111. is wederom gearriveerd met een mooie collectie echte Saksische Kanarie vogels, echte Seyfersche Stam, fijnste edelzan- gers, bij dag en avond, en ge leerde Goudvinken, die verschillende Aria's zuiver fluiten. Blijft fot Donderdag in de Korenbeurs,Spaarne3ó, Haarl. - v.b. A. S. HOVINGÖ. - Specialiteit in Overhemden naar Maat in eigen atelier vervaardigd. Paleisstr. 21. Amsterdam. TEEEFOON 5490. De firma ATG. MASFIISIEIJEIS, Spuistraat 2 ie Amsterdam f gevestigd sedert 1870) zendt op aanvrage aan H H. Kleedermakers en winkeliers een collectie stalen van Bukskins, Kamgarens, C'lieviots. Fantaisiestoffen enz. De meest geschikte collectie voor de provincie. In iedere plaats slechts ééne collectie. Degelijke stoffen, concurrerende prezen, vlugge en nauw gezette bediening. Tevens het beste adres voor Naaimachines voor HH. Kleedermakers, enz Privaat Docent te Berlijn, in de Remonstrantsche Kerk HAARLEM. Op Donderdag 9 Klaart, 's-av. 8 uur. Afgewisseld dooi* orgelspel. Entrée 25 ets. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 3