Hotel HARTENLUST. Bewijs van Toegang. AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 6 Mei, 2'/-j4l/s uur. Hotel „Duin en Daal." Matinee. Eiken Dinsdag en Vrijdag. 810 uur. Café „Slot V reden burg". Bloemendaal Commando. Gelegenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. Zaterdag 13 Mei, 8 uur. Kennemer K ring. Biljard-avond. Zaterdag 13 Mei, n.m. 2 uur. Hotel „Harten- 1 ust." Opening der schilderijen-tentoonstelling- lluysmans. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstn ij verheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gedurende de wintermaanden is de boekerij Dinsdags- en Vrijdags-avonds van 70 uur kosteloos toe gankelijk. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.2f> p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 70). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donder dags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 6 Mei, 8 uur. Bovenzaal van „De Nijverheid," Jansstraat 85. Afdeelings-ver- gadering van de afd. Haarlem der Vereeniging tot Bevordering van het onderwijs in handen arbeid in Nederland. Zaterdag 6 Mei, 8 uur. Schouw b u r g ,J an s w e g. Feest-voorstelling gouden jubileum van C. I\ T. Bigot. Janus Tulp. Blijspel, f 2.1.50, 1.—, 0.75, 0.50, 0.40. Zondag 7 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Volksvoorstelling. Dir. W. J. Berjé. Be vodden raper van ParijsDrama, f 1.0.75, 0.(50, 0.50, 0.40, 0.30. Zondag 7 Mei, 8 uur. Br on ge bouw. Concert Haarlemsch Muziek-korps. Maandag 8 Mei, 8 uur. Bovenzaal Café Br ink- man n. (ie Cursus-avond Mej. Vas Nunes. Dinsdag 9 Mei8 uur. Schouw b u r g Jans w e g. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel. Geloof en Ge boortegrond. Tragedie. Gewone prijzen. Donderdag II Mei, 8 uur. Bo venz aa 1 Café Br i n k- m a n n. 7e Cursus-avond Mej. Vas Nunes. Zaterdag 13 Mei, 7 uur. De Kroon. Voordracht oefening door het Kleine Orkest en viool- leerlingen van Joh. Steenman. f 0.50. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495. Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en biiiteulandsche kunst. De raad vergaderde Donderdag GEMEENTE- 4 Mei 1.1. des namiddags te 2 BESTUUR. uur. Voorzitter de burgemeester. De wethouders de heeren Van Hoolf en De Waal Malefijt benevens de heeren A. Roozen Sr., C. J. Roozen Hzn. en C. J. van Tienhoven waren afwezig. Nu de lezing der notulen die ongewijzigd wer den goedgekeurd, deelde de voorzitter mede dat zieli onder de ingekomen stukken een rnede- deeling van den heer H. Hoekstra bevond waarin deze verklaart zijn benoeming tot hoofd der O. L. School te Overveen aan te nemen en zijn dank uitspreekt voor het in hem gestelde ver trouwen. Met 1 Juli hoopt de heer Hoekstra in functie te kunnen treden. Nog was ingekomen een verzoekschrift van den heer J. F. Rootlieb, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudende dranken andere dan sterke dranken in het perceel Korte Kleverlaan (i, en tevens om hem ontheffing te willen ver- leenen van de bepalingen omtrent lokaliteits hoogte die bij hem 3.52 M. bedraagt. Op advies van B. en W. stemde de raad in een en ander toe. Punt 2. Verzoeken om ontheffing der bouw verordening waren ingekomen van de heeren J. P. M. Sterok, Linnaeuslaan 10, te Heemstede, omtrent een perceel aan den Ruysdaelweg te Overveen, kad. No. 5831Mr. H. A. Hartogh, te Amsterdam, betreffende afwijking voor den nieuwen aanbouw aan villa „Eikhorst", aan den Tramweg te Aerdenhout, kad. sectie B, No. 2414; J. H. Wildervanck de Blécourt, notaris te Bloe mendaal, teil deze handelende namens belang hebbende partijen, betreffende bebouwing van het perceel vast goed, uitmakende een zuidelijk deel van de kadastrale Nrs. 4058 en 5000 van sectie A gelegen aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. Aangezien B. en W. gunstig adviseerden, werd aan de 3 adressanten de gevraagde ontheffing verleend. Bij punt 3 werd het kohier schoolgeld 1ste kwartaal 1911 door den raad vastgesteld tot een bedrag van f839.11. Daarna werden door den raad tot leden van een stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt, welke verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei a.s. en de herstemming (zoo noodig) op Donderdag 18 Mei d. a. v., tusschen 8 uur v. m. en 2 uur n. m., met algemeene stemmen be noemd de heeren A. J. de Waal Malefijt, voor zitter, O. J. Roozen Hzn. en A. F. Bijvoet. Tot plaatsvervangende leden de heeren Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout en C. J. van Tienhoven. De agenda bevatte nog 2 punten, n.l. punt 5, stofbestijding der wegen en punt 6, reclames in zake belastingen. Beide werden echter in een zitting met gesloten deuren behandeld. Bij de rondvraag bracht de heer Bijvoet het gerucht ter sprake, als zoude de wethouder Netscher uit Velsen van den burgemeester van Bloemendaal vernomen hebben dat het water, uit den Doodweg gehaald, niet goed was. De voorzitter antwoordde dat hij dit den dag na de zitting van den raad van Veisen in het Handelsblad had gelezen en toen den heer Netscher had opgebeld, die het ontkende. De heer Netscher had het echter niet de moeite waard gevonden dit onjuiste bericht tegen te spreken. Nadat nog de heer Van der Hulst een opmer king had gemaakt omtrent het wenschelijke van verbetering der Margrietenlaan, welke zaak in de volgende zitting op de agenda zal worden gebracht, gelijk de voorzitter beloofde, werd de openbare zitting gesloten. DeBloemendaalscheBond PLAATSELIJK voor Lichamelijke Ont- NIEUWS. wikkeling stelt de kinderen van Bloemendaal en Overveen weer in de gelegenheid deel te nemen aan de openluchtspelen die onder leiding van den heer Meyerink op Zaterdagmiddag van 45 en op Dinsdagavond van half 7 tot half 8 op het sport terrein van den B. B. v. L. O. gehouden worden. Zaterdag 13 Mei a.s. wordt door den „Kennemer Kring" een biljartavond gehouden met den be roemden speler A. Woerz, uit Berlijn. De villa „Eugénie", met stalling, koetshuis, koetsierswoning, tennisbaan, tuin en bosch ter grootte van 1 H. A., gelegen aan den Parkweg, Rijperweg en Heuvelweg in het Bloemendaalscbe park, beeft op de veiling van vaste goederen, ge- houden in het Bloemendaalsch Verkooplokaal, op Dinsdag 2 Mei 1.1. opgebracht ƒ70.590.-. Kooper was de heer I. C. van Wessem te Zaandam. De collecte der 1 ets. vereeniging „Door Kleintjes Groot" heeft over de maanden Maart en April opgebracht 122.50. Bij den heer A. Overakker, makelaar alhier, is heden een gratis reclame-uitgaaf verschenen: Bloemendaal als woonplaats. Jubileum J. II. Krul. Maandag, 1 Mei, was het 25 jaar geleden, dat de heer J. II. Krul, stationschef te Overveen, van Zandvoort naar hier werd overgeplaatst. Ieder, die den heer Krul als stationschef heeft leeren kennen en waardeeren, begreep, daf deze dag voor den jubilaris niet als een gewone- zou voorbijgaan. Onder de Overveensche inge zetenen bad zich dan ook een commissie gevormd, bestaande uit de heeren S. P. Reinierse, II. B. 15. Warnaars, 1>. II. Vettewinkel en P. W. Waller, om den jubilaris op dien dag te huldigen, 's Middags kwamen deze heeren den chef hunne gelukwenschen aanbieden, welke zij vergezeld deden gaan van een „stoffelijk" bewijs van dienst- waardeering, in den vorm van een enveloppe met inhoud en een fraai bewerkt album, bevat tende de namen van ben, die aan het huldeblijk hadden bijgedragen. In een „leuk" speechje her innerde de heer Warnaars er o.m. aan, dat het Overveensche reizend publiek in den heer Krul een chef heeft, die zijn klanten bij kleine onge legenheden nog wel eens uit den brand helpt. De echtgenoote van den heer Krul werd met een prachtige bloemenmand vereerd. Ook van het stationspersoneel mocht de jubi laris blijken van symphatie ontvangen. Do heer A. Mos, assistent te Overveeif, bood n.l. namens dit personeel een fraaie piëdestal met beeld aan, genaamd Paganini en voorstellende een oud violist. Dat vele ingezetenen 'smiddags van de gelegen heid gebruik maakten om den „chef" te felici- teeren, dat post en telegraaf nog vele gelukwen schen van elders brachten en dat er nog ver schillende bloemstukken en geschenken van particulieren werden bezorgd, spreekt bijna van zelf. Gaarne hadden we er nog bijgevoegd, dat de heer Krul van de directie van de TI. IJ. 8. M, de toezegging had gekregen, dat „zijn station" binnen kort de zoo hoog noodige verbetering zou ondergaan, opdat er aan het onaangenaam gescharrel met te weinig ruimte een einde zou komen. Helaas, dat kunnen we niet. Dit zou anders wel de kroon op het werk gezet hebben, Zooals reeds in ons raadsverslag van lieden vermeld, is de verkiezing van leden der Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt bepaald op a. s. Dinsdag 9 Mei, van 82 uur. Zoo noodig, zal de herstemming plaats vinden op Donder dag 18 Mei op dezelfde uren. 11e lijst van bijdragen voor de De Génestet- Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité, mr. II. Pb. 't Hooft, Groote Hout straat 184 te Haarlem. A. A. Ris, Haarlem, f 1.50. Mej. J. L. Enschede, Santpoort, f2.50. Jongelie'den-afd. Alg. Ned. Verb. Maastricht, f5.L. van Oven, 's-Gravenhage,- f2.V. H. Troupin, f2.50, P. S. Bakels, fl. II. Doing, fl.—allen te Haarlem. Dr. Schey,, Hoorn, fl.—Remonstr. Geref. Gem. Arnhem.' f 10.Mej. 'sjacob, den Haag, f2.50, Mr. I). Baron van Ilogendorp, Scheveningen, f2.50. Mej. S. Briede, Haarlem, f0.85. A. Stoop, Bloe mendaal. f 25.Mr. E. N. Rahusen, Amsterdam, f5.Provinciaal Utrechtsch Genootschap, Utrecht, f25.J. van der Esch Stoel, Amster dam, fl.A. C. van der Cruyssen, Antwerpen, f2.30. Alkinaarsche vereerders, Alkmaar, f25. Mevr. en Mej. Hoogvliet, Haarlem, f3.— Mej. A. en J. de Bruin, Winterswijk, f2.50. W. van Maanen, Oldebroek, fl.C. Tercock, Cöthen, (Anlialt) fl.Mej. M. van M. f0.50. .1. Badde, f0.25, beiden te Haarlem. Mr. J. R. Boerlage, Heemstede, f2.50. Ie Klas Gymnasium, Haarlem,' 4.105. Totaal f129.905. Uit het politierapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens mishandeling; beleediging van een ambtenaar in functierijden over de voetpaden venten zonder; armband; loopen over verboden gronden; open bare dronkenschap; in verboden richting berij den van de Korte Kleverlaan met een motor-rijtuig en liet rijden door het Bloeniendaalsehebosch Gevon de n voorwerpen: terug te bekomen politiepost Bloemendaal een lakstempel met letters K. L. R., een dop van een rijtuigas; politiebureau Overveen een huissleutel, een zil veren broche en een rozenkrans, en bij den knecht van bakker Visser te Schoten een bruine glacé handschoen. Verloren: een kinderportemouaie met geld; een bruin dekkleedje; een heerenparapluie, een huissleuteleen hondenzweepeen zilveren broche; een granieten collier met gouden slot, waarin granaat. Van Zaterdag 29 April tot BURGERLIJKE en met Vrijdag 5 Mei. STAND. Geboren: d. van H. II. Dal man en J. E. Jansen. Ondertrouwd: L. M. Camman en 15. J. Ch. Haft. B. A. Kohier en P. A. de Lang. G. M. Koelemij en G. W. Schoorl. Overleden in het Gesticht „Meeren- berg": A. L. Verment, 81 j. R. Baptist, 37 j. Hedenavond te 8 uur vergade- UIT ANDERE ren de leden der afdeeling GEMEENTEN. Haarlem van de vereeniging tot bevordering van hel onderwijs in handenarbeid in Nederland in de bovenzaal van De Nijverheid, Jansstraat 85. Op deze vergadering zullen spreken Mej. M. Pekelharing, uit Utrecht, over: „De huisvlijt lieden ten dage". De heer D. Been, over: „Huisvlijt enlianden- I arbeid." Mej. M. Berdenis van Berlekom, over: „De kinderclubjes van Tonbj'e". In het lokaal zal ter bezichtiging gesteld wor den, dat wat gemaakt is op de verschillende cursussen en iets van de kinderclubjes. Museum van Kunstnijverheid t e Haarlem. Het museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand April bezocht door 785 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 194 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het museum verbonden school voor Kunstnijverheid werd gedurende de afgeloopeh maand bezocht door 142 vrouwelijke en manne lijke leerlingen. l)e voorbereidende maatregelen voor de ten toonstelling der kleederdrachten in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zijn nu zoover gevorderd, dat de volgende week met de etalage kan worden begonnen. Een groot aantal inzen dingen werd ontvangen, zoodat een goed geheel zal verkregen worden. Het museum zal Zondag a.s. kosteloos toe gankelijk zijn. Stamkapitaal Ligh al fonds. Sedert de vorige opgaven ontving het Lighal- fondsbestuur nog inteekenbiljetten van de circu laire 1911 terug van de Gymn. Vereeniging „Bato", ingeschreven voor eene jaarlijksche bijdrage van f 2.50, de Typ. Vereeniging „de Plienix" voor eene gift in eens van f 5, den Ned. Bond van Meub. Beh. en aanv. Vakgenooten van t 10.den Prov. N. B. Boerenbond van f 2.:>0, en van de Yleesrh houwers vereen iging van f10. Bovendien werd het bestuur nog verblijd met de o. s. giften tot dekking van het te kort aan verpleeggelden over 1910 van f 500: Loterijvereeniging „Fortuna" f3.15, Haarl. Pol. Vereeniging „Verbetering zij ons streven" f 5.70, 'ollecte feestavond van den heer G. J. de Lange f7.96, Uitvoering Vereeniging „Proza en Poëzie" f20.22, Mevr. S. fl.60, Jub. Ver. Werkl. O. W. f3.45, dansavond 29 April j. 1. van den Heer J. F Warnier f 13.13 en last not least van Diny de Haan, een aardig klein weldoenstertje inden dop, een doosje met f 5.40, de opbrengst van oranjestrikjes, die zij had gemaakt en verkocht op den Julianadag in haar buurt op hetHasse- laersplein, om voor dat geld in den komenden zomer arme longlijders naar buiten te brengen. Maatschappij van Nijverheid. Verschenen is het verslag over 1910 van het museum en de school voor kunstnijverheid te Haarlem, uit welk verslag we het zakelijkste weergeven. In de inleiding spreekt de commissie de hoop uit, dat door het verplaatsen van het koloniaal museum als onderdeel van het Onlangs gestichte koloniaal instituut naar Amsterdam de daardoor vrij komende vertrekken ter harer beschikking- zullen komen, zoodat aan den dringenden eiscli naar meer ruimte zal worden voldaan. In breede trekken wordt dan verder liet plan van reorga nisatie der verzameling van het museum uit eengezet. Daarna spreekt het verslag over de verzameling en volgt een gedélinieerde opgave van de voor werpen, die door aankoop, schenking of bet in bruikleen ontvangen aan de verzameling zijn toegevoegd. Van <le boekerij werd door velen gebruik ge maakt, waaruit blijkt, dat deze aan velen, die in kunst en hare toepassing belang stellen, goede diensten bewijst. De proefneming, om gedurende de wintermaanden de boekerij twee maal per week s'avonds van 79 uur open te stellen, is uitstekend gelukt. Slechts twee vrijwillige giften ten behoeve der boekerij zijn er ontvangen. In 1910 werden 2257 boek-en plaatwerken in bruik leen afgestaan. Hierna volgt een opsomming van de verschillende tentoonstellingen, die in 1910 in het museum werden gehouden. 't Museum werd in 't afgeloopen jaar bezocht door 10115 belangstellenden, tegen 7841 in 1909. De vice-voorzitter Jhr. Mr. P. Teding van Berk hout, aan de beurt van aftreding, werd herkozen door de commissie en door het II. B. der Maat schappij van Nijverheid herbenoemd De school voor Kunstnijverheid werd bezocht door 155 mannelijke en 71 vrouwelijke leerlingen. Verschillende leerlingen werden onder gunstige voorwaarden in practische werkplaatsen onder gebracht. Onder leiding van leeraren werden diverse museums en gebouwen bezocht. In dit hoofdstuk zijn opgenomen de afbeeldin gen van de vignetten, ontworpen door leerlingen der lioogste klasse, welke vignetten in een prijs vraag, uitgeschreven door de vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, werden gekozon om te worden over genomen op papier en enveloppen en c.q. en als medaille-tempel dienst te doen. Het verslag eindigt met een financieel overzicht, hetwelk sluit met eeu bedrag van f 297o4,75.j in ontvangsten en uitgaven. Wieier- en ruiterpaden. De drie consuls van den Alg. Xederl. Wiel rijders Bond te Haarlem hebben een schrijven gericht tot het bestuur der Binnenlandsclie Exploitatie-Maatschappij van onroerende goede ren te Haarlem, waarin met waardeering wordt geconstateerd de aanleg van wielerpaden aan beide zijden van Juliana- en Verspronckweg, aangelegd op terreinen van genoemde Maat schappij. Daar evenwel reeds lang in de practijk is gebleken het noodzakelijke om bij den aanleg van nieuwe wegen aan den eenen kant van den weg een wielerpad en aan den anderen kant een ruiterpad aan te leggen, ten einde te voor komen, dat ruiters het wielerpad vernielen, wat ook hier trouwens geschiedt, verzochten de consuls aan de Maatschappij de bedoelde paden te doen voorzien van de door de Motor- en Rijwielwet voorgeschreven borden en de paden derhalve officieel te bestemmen tot rijwiel- en tot ruiterpad. Het Ilrongebouw te Haarlem. Door de directie van het Brongebouw te Haarlem is een aardig geïllustreerde circulaire uitgegeven, waarin de vreemdeling het een en anderover dit ge bouw gezegd wordt. Nu 't zomerseizoen een aan vang neemt en weer plannenvoor uitstapjes worden gemaakt, wordt de vreemdeling die de circulaire in handen krijgt den raad gegeven ook een be zoek aan liet Brongebouw in bet reisplan op te nemen. Die nader met het geschriftje kennis wil maken, vrage bet bij de directie aan, die vol gaarne aan het verzoek gehoor zal verleenen. (Ih op in en de vrouwen. BEROEMDE ;izeg m;j wie gij liefhebt en MANNEN. ik zal u zeggen, wie gij zijt," schrijft George Sand in haar levensgeschiedenis en daar deze schrijfster zelve veel heeft lief gehad, mag men haar wel gelooven. In ieder geval zijn de aandoeningen der ziel, die de liefde veroorzaakt, de diepste en gewich tigste in 't leven van eiken mensch en niel vergeefs interesseert deze zijde van 't gevoels leven 't meeste, als men naar de lotgevallen van een groot man vraagt. Want zijn denken en bandelen, en niet het minst zijn talent is onder den invloed van de neigingen van 't hart, die be lemmerend of bevorderend kunnen inwerken en in elk geval tot de machtigste factoren in zijn leven behooren. Ook in het leven van Cliopin spelen de vrouwen een groote rol: haar lieftalligheid en zorgzaamheid heeft hem, den teergevoelige, steed- vergezeld en daar waar hij de eeüige maal en het sterkst, in zijn liefde gekwetst werd, daar beeft liet den kunstenaar ook zóó geweldig ge troffen, dat zijn vroegtijdige dood niet ten onrechte met dezen wreeden slag in verband werd ge bracht. Weliswaar heeft Cliopin over zijn innige betrekkingen steeds gezwegen daar hij een terughoudende natuur bezat, bescheiden en ver legen als een meisje en zóó voorzichtig in alle uitingen tegen zijn vrienden, zelfs de besten, dat hij steeds in zijn brieven herbaalt: „Ik verzoek ii hierover te zwijgen," of „dit blijft onder ons" of „laat dit slechts aan 't papier en aan u toe vertrouwd blijven" en deze opmerkingen hebben betrekking op dingen van zoo weinig teederen aard, dat men eigenlijk verwonderd moet zijn over de voorzichtigheid die daarbij gebruikt is Tiopin was zelf heel gevoelig, maar spaarde ook de gevoeligheid van anderen en nam zich steeds in acht anderen niet te kwetsen. Zelfs in zijn toorn was hij zeer zelden zóó buiten zich zelf, dat hij zelf zou hebben aangevallen. Chopin's beste vriendin George Sand, (helaas ook zijn grootste vijandin) vertelt, dat hij dikwijls van toorn bijna gestikt zou zijn zonder een woord voor zijn boosheid te vinden. Slechts in zijn jongelingsjaren was Chopin minder terughoudend geweest met betrekking tot zijn dweeperij en klaajjt of juicht dikwijls tegenover zijn bestei vriend over de jonge zangeres, aan wie bij zijn eerste liefde gewijd had. 'liopin beeft zijn ouders zeer lief gehad en verzweeg hun daarom zijn gezondheidstoestand die steeds wat zorgwekkend was, zond goede berichten er over, schreef opgc wekte brieven, zelfs op dagen, dat hij tegen zijn vrienden klaagde. Chopin's vader was een voor treffelijk man, te Nancy in 1778 geboren, zooi van Pool die aan 't bof van Stanislaus Leszcynsk;, gediend bad, voelde Nieolaas Chopin behoefU weer naar zijn oude vaderland terug te keeren en hij kwam op zijn 17e jaar naar Warschau waar hij voorloopig in een handelszaak kwam die tengevolge der poolsche onlusten te grondt ging. Chopin wilde daarna naar Frankrijk terug werd echter ziek, trad later (1794) in 't legei der nationale garde; toen hij weer plan liad om naar 't vaderland terug te gaan, werd liij weer ziek, 't geen hij, bijgeloovig als de meesb Polen, als een wenk van 't noodlot opvatte on in zijn nieuw vaderland te blijven. Hij gaf toen onderwijs in 't fransch, werd huisleeraar bij gravin Skarbek, wier zoon Frederik hij opvoedde. Hij huwde in 1808 Justina Krzyzanowska uit welk huwelijk drie dochters otl één zoon voort kwamen de zoon werd naar zijn jongen peet oom graaf Skarbek: „Frederik" gedoopt. Later ging Nieolaas Cliopin naar Warschau, werd daar professor aan verschillende scholen en vestigde zelf in zijn huis een pensionaat waai de kinderen van adellijke families werden opgevoed. Justina was een lieve vrouw, muzikaal en beschaafd, en hare kinderen waren alle zeer begaafd. De drie zusters van Frederik Chopin waren letterkundig werkzaamde jongste heeft met haar broeder samen een kluchtspel geschreven toen zij elf jaar was: „De vergissing of de ver dwaalde schelm". Zij stierf op zeer jeugdigei leeftijd. Als klein kind was Frederik zoo zenuw aclitig, dat hij schreide als zijn moeder piano speelde, maar later hield hij zóóveel van dit instrument, dat hij zelf een mechanisme bedacht om zijn kleine kinderbanden geschikt te maken groote aceoorden te grijpen. Zijn aangeboren lenigheid kwam hem daarbij te hulp, want bi bad zulke geoefende spieren, dat hij zijn beenen over zijn schouders kon leggen en ook zijn ge laatsspieren kon hij zoodanig bclieerschen, dat zijn nadoen van anderen aan 't ongelooflijke grensde Men zegt, dat hij voor een kennis die hem b Parijs opzocht (Jozef Nowakowsky) die den wenscli bad geuit om Liszt, Kalkbrenner en Prixis te zien, alle drie zoo precies had nagedaan, dat de jonge Pool den volgenden avond in den schouw burg, Prixis, die naast hem ging zitten, op den schouder klopte en riep: „Houd toch op, Chopin, met je grappen", 't geen den werkelijken Prixis zeer verbluft deed kijken. Zelfs tooneelspeler- van beroep bewonderden dit talent bij den kunste naar, 0111 bekenden zoo.precies na te doen. Ook met het potlood verstond Chopin het om eigen aardige karaktertrekken duidelijk te makenin zijn jeugd lieeft hij daarbij niemand gespaard in zijn verzameling caricaturen te worden opgenomen, zelfs niet den directeur van 't gymnasium te Warschau die echter zulk een humaan mensch was, dat hij onder de carieatuur van hem zelf schreef: „Ilcel goed geteekend". Frederik moet bij al die grappen steeds vriendelijk ge weest zijn, anders had men ze niet zoo goed opgenomen. Evenzeer is het kenschetsend voor hem, dat hij bij al zijn overmoed nooit menschen kwetste aan wie hij dank verschuldigd was. Zijn meesters b. v. heeft hij altijd met kinderlijke vereering geacht vooral den Bohemer Adalbert Zywny, zijn eenigen leermeester in 't klavierspel en den componist Jozef Eisner die Chopin in Vanaf Zaterdag 13 Mei, n.m. 2 uur HUYSMANS—DONCKER. Bij den ingang af te geven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2