X' AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken dag geopend. Hotel „Hartenl ast. Schilde rijen-tentoonstelling F. Huijsmans. Teekeningen van Ko Doueker. Toegang 25 ct. Abonnee's Bloemendualsch IFeekblad gratis. Zondag 14 Mei, 2'/»41/., uur. Hotel „Duin en Daal." Matinee. Eiken Dinsdag en Vrijdag. 810 uur. Café „Slot V redenburg". Bloemendaal-Connnando. Gelegenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K u u stn ij v e r h e i d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10-4 ure. Gedurende de wintermaanden is de boekerij Dinsdags- en Vrijdags-avonds van 79 uur kosteloos toe gankelijk. Gemeentel ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donder dags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 14 Mei, 2 uur. Schouwburg Jansweg. Middag-voorstelling door het Bioscoop-theater Groote Markt. Sprookjes van Moeder de Gans. f 0.75, 0.50, 0.25, 0.15. 8 uur. Bioscoop-voorstelling. Prijzen als boven. Zondag 14 Mei, 8 uur. Brongebouw. Concert Haarlemsch Muziek-korps. Maandag 15 Mei, 8 uur. Bovenzaal Café Brink man n. 8e Cursus-avond Mej. Vas Nunes. Woensdag 17 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Kotterd. Tooneelgezelschap. Dir. P. D. van Eijsden. Het Millioen, kluchtspel. Gewone prijzen. Donderdag 18 Mei. 8 uur. Bovenzaal Café Brink maan. 9e Cursus-avond Mej. Vas Nunes. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en buitenlandsche kunst. VLIEGKAMP SOESTEEBERG. Zondag 14 Mei. 3 a 4 uur. Vliegdemonstraties. Legagneux, Wijnmalen, Hanriot, Koolhoven. bracht is, wel eens niet een zucht van verlich ting doen uitroepen: „Wij zijn over." Verhuizen is Veelal een noodzakelijkheid, niet steeds een overtolligheid, niet steeds een gevolg van luim of gril. Ons leven is ook in andere opzichten een „staag verrijzen en vertrekken"; maar toch, zoo langzamerhand ontstaat verband tusschen den vogel en het kooitje en, als zij gaan scheiden, dan is het soms heel twijfelachtig, wie nu eigenlijk de schuld van het geval draagt. Wij hebben nu eenmaal niet te rekenen op een blijvende plaats en misschien is dat wel de oorzaak dat men, een ander nest opzoekende, steeds een beter denkt te vinden. Jammer maar dat men zoo vaak, na tallooze bezwaren en onaan genaamheden, aan de juistheid van het oude spreekwoord herinnerd wordt datalle ver andering geen verbetering is. Ach, laten we het maar bekennende gebreken van het oude huis heeft men ondervonden; die van het nieuwe wil men liever niet kennen. Men wil nu eens verbeteren (of moet het soms zijn veranderen?) Trouwens, het nieuwe huis ziet er, aangekleed, erg lief uit. (Uitgekleed ook?) De eigenaar schijnt al een bijzonder toeschiete lijk man te zijn en, in een stemming om alles te hopen en te gelooven, hoopt men dat hij het blijven zal. De buurt schijnt wel bijzonder fat soenlijk en aangenaam. De kosten zullen ook niet groot wezen, want alles komt nog al aardig uit. Er moet natuurlijk wel het een en ander gebeuren; maar de werklui zullen er ons wel vlug doorhelpen (wel zeker, ze hebben beelemaal niets te doenZóó wordt het gesprek nog wat gerekt en komt men ten slotte in de rechte stemming, die aanvankelijk alle partijen ten goede komt. Maar dat is het keerpuntwant nu begint de misère. De rommel valt heelemaal niet meede werklieden, die niets te doen hadden, hebben eensklaps de handen vol; het weer is slecht en het nieuwe huis dat, uitgekleed, nu juist niet meeviel, begint op een paardestal te gelijken. Het leven gaat zijn gewonen gang niet meer; ongedachte en ongehoopte kosten komen de ellende vergrooten; de eerste ontmoeting met den nieuwen huisheer als zoodanig, beantwoordt niet aan de verwachtingmet de buren gaat het denzelfden gang; de straatjeugd is in die bij uitstek fatsoenlijke buurt, gewoon fataal. Aan wien de schuld van dat alles? Ach, laten we niet naar oorzaken van schuld zoeken. De terugwerking der eerste opwinding doet zich gevoelen en het is haast ongelooflijk waartoe een aldus gestemd mensch komt. Het uitzicht valt hem met zijn bedorven humeur ontzettend tegen, het gewone straatpubliek eveneens, de kamers van 't zelfde. Men doet toch nog al zijn best om de aandacht te vestigen op de overge bleven lichtzijden. Helaas, zij maken de donkere schaduwen nog zwarter! Is het soms niet alsof het oude huis wraak neemt op zijn vroegere bewoners? Wraak over zooveel verguizing! Als die muren eens konden spreken, waar- tusschen een deel onzer levensgeschiedenis werd afgespeeldO, is het wonder, als later nog wel eens opkomt het heimwee naar het vroeger versmade? Wanneer wij eene woning verlaten, waarin wij geruimen tijd doorbrachten, dan pakken wij als het ware een stuk onzer eigene levensgeschiedenis in Wanneer een mensch ergens thuis geraakt, ergers aan gewent, dan is dat zoo echt menschelijk. Hij is dan kalmer, rustiger in zijn werk en in al zijn doen en laten. In het oude huis kenden we alles. Geen geluid buiten of binnen kwam ons vreemd voor. We kenden overal den weg in donker, wisten precies welke deur open of dicht gedaan, welke trap beloopen, welke kast geopend of gesloten werd. Het huis diende ons en men zendt een oud trouw dienaar zoo maar niet zonder reden weg. Men gooit ook zijne ervarin gen en herinneringen zoo maar niet weg, of, als men het wèl doet, dan wreekt die handeling zich zelve. Wij zullen den groet missen van de welbekende gestalten, die ons dagelijks voorbij gingen; we zullen de schaduwen missen van den boom, onder wiens bladerendak we zoo menig maal rustten om de schaduwen des levens te ontvluchten. In ieder geval zullen we veel, veel missen. En dan, er is zooveel in het oude huis voor gevallen! Wellicht was deze woning de eerste, die we betrokken toen het verbond voor het leven gesloten was. Misschien werd uit dit huis gedragen wat ons het liefste op de aarde was Mogelijk zijn daar de eerste zwakke kreten ge hoord van onzen eersten lieveling, Misschien is hier een levensdrama afgespeeld. Waar zouden wij, zoo voortgaande, eindigen? Eén ding is zekerdat in het oude riest lief en leed ons deel waren, dat wij er zorgen en blijd schap kenden. Daarom doemen soms de schimmen uit het verledene voor onzen geest opdaarom spreekt het verledene tot ons de taal van den weemoed en zal die nog vaak spreken. Een levensbeeld! Want, we trekken ons heele leven lang en dat niet alleen van huis tot huismaar bij eiken overgang zullen we iets achter laten, en het gemis van dat iets, dat zullen we ook gevoelen, het gansehe leven door. IIeniu. Invallende gedachten. Een jongen en een meisje, Wat zijn ze toch verkeerd, En dat de wereld dat wijsje, Nu toch maar nooit verleerd. Dat die vogels zich niet schamen zoo onge geneerd te zingen, het zijn toch allemaal liefdes liederen en dan zoo ten aanlioore van iedereen Ach, werkelijke liefde kent geen schaamte. Schaamte is het voorbehoedmiddel tegen on gezonde niet tegen onverstandige liefdeliefde is altijd onverstand, in de samenleving behalve in het huwelijk, gepaard aan list. Een mooi meisje is nog geen fatsoenlijk meisje en een fatsoenlijk meisje nog geen lief meisje, een lief meisje is nog geen verstandig meisje en een liefhebbend meisje is niet meer verstandig, het ideaal is een wijs meisje, en het liefste meisje is. geen- meisje meer. Ziet toe, jongelingen, dat gij uw pad vrij houdt van het lief in den óvertreft'enden trap! Een samenleving is te beter georganiseerd en be schaafder, naar mate zij het samenleven verdraagt van meer verschillende soorten van menscben, die elkaar niet op de teenen trappen. Men kan in dien zin van de r.-k. kerk niet zeggen dat zij het beeld geeft van eene goed georganiseerde en beschaafde samenleving. De individuen worden in die kerk in menig opzicht tot eene onnatuurlijke gelijk-en gelijkvormigheid gedwongen; 't gevolg? Dat de individuen in die kerk elkander voortdurend op de teenen trappen. De r.-k. kerk is een groote goed georganiseerde macht, zooals men kan zeggen dat een rijst-en- brijberg of een groote steenklomp er een is. Wanneer de r.-k. kerk een werkelijk religieus beginsel belichaamde, zouden zijne sterkste man nen, de priesters, niet verlegen zijn om de sympathie der geloovigen, zij zouden ook niet anoniem schrijven in kranten als De Maasbode et tutti quanti, maar zij zouden op de markten zijn en in de vergaderingen van geloovigen en ongeloovigen en de sympathie zou hun van zelf toevloeien. In ons land zijn sommige steden, waar „feudale dampen" een broeiige atmosfeer vormen en die slechts worden begrepen of verdragen door wie geschiedkundig kunnen ademhalen. Edel denken is edel zijn, feudaal denken is adellijk zijn. Hij die een beginsel mist, grijpt naar het be ginsel van een ander, ook in religieuse zaken, met heilige jalouzie preekt hij den oorlog en noemt het een heilige oorlog. De Tijd, het dagblad van de meer beschaafde roomschen, preekt met het oog op de in Juni en Juli te houden gemeenteraadsverkiezingen den heiligen oorlog op den grondslag der anti these (dat is die schrandere lang-oor, waarop dr. Kuyper reed). Wij houden het ons voor gezegd. De Maasbode begint maar alvast met van alle straatjongens-schandalen en kanton gerechts-slapheden aan het liberalisme de schuld te geven. In den tijd der Ferrer-zaak verspreidde de haarlemsche r.-k. propagandavereeniging soort gelijke praatjes: het anarchisme was eigenlijk het kind van liet liberalisme. Willen wij bij ge legenheid eens nagaan, hoevelen der toongevende nederlandsclie anarchisten en orthodox-sociaal democraten roomsch waren en nooit liberaal zijn geweest? Of nog gemakkelijker: in welke landen woedt het anarchisme het felst, in roomsche of protestantsche Stelt Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië in dit opzicht tegenover Engeland, Dene marken, Noorwegen, Zweden. De eenige standhoudende verbetering is zoo zegt de propagandist, maar zijn collega van de andere partij weet ook een afdoend genees middel, en zoo elk zijner collega's. Doorgaans hebben zij allen voor een gedeelte gelijk en voor een gedeelte ongelijk. Slechts zij die de politiek willen aftrekken van hun eigen terrein, b.v. met behulp van een lang-oor haar willen wegsjouwen naar kerkelijk gebied, hebben altijd ongelijk. De wijsheid zit niet in alle boeken, maar wel in alle hoeken. T. Een nieuwe wandelkaart PLAATSELIJK van Bloemendaal. NIEUWS. Bloemendaal is rijk aan ver- eenigingen. Het bezit er minstens 35, een getal, vóór de verschijning van Ilelp V Zelf ongetwijfeld aan menig inwoner niet bekend. Onder deze 35 neemt de bekende vereeniging Bloemendaal's Bloei ongetwijfeld een voorname plaats in. Als mén haar jaarverslagen naslaat, boeit menige bladzijde door de vermelding van iets groots door de vereeniging verricht, waarvan niet alleen het tegenwoordige geslacht, maar ook de na ons komenden de vruchten kunnen plukken. Konden wij nog niet zoo heel lang geleden melding maken van het koninklijk geschenk aan de gemeente, de oriënteertafel n.l., thans heeft de vereeniging aan allen die te Bloemen daal wonen of onze gemeente een bezoek brengen een dienst bewezen, door de uitgifte van een wandelkaart van Bloemendaal, waarop de afge zaagde uitdrukking van in een lang gevoelde behoefte te hebben voorzien, ongetwijfeld van pakkende kracht is. Want er wils behoefte aan een teekening waarop nu eens volledig die voor velen nog zoo onbekende wegen onzer gemeente staan aangegeven; zij bestond, de behoefte aan een kaart waarmede men zich veilig oriënteeren kon als de wandeling eens wat van de hoofd wegen had afgevoerd. De kaart is in kleuren gedrukt en vervaardigd op de ateliers der firma II. A. Jacobson te Haarlem. Zij is in vele opzichten een degelijk en fraai stuk werk. Alles sluit haarfijn in elkaar, een harmonische afwisseling der kleuren doet liet oog niet genot de onderdeelen beschouwen; nergens is opeenhooping van letters en lijnen, waardoor het bestudeeren van menige platte grond een vermoeiend werk wordt. De kaart is vervaardigd op een schaal 1 10000. Niet alleen zijn de straten, wegen, lanen, bollenvelden (be halve die van den heer L. H. Koolhoven in Hartenlust) en zooveel meer aangegeven, maar ook de talrijke villa's zijn met roode blokjes aangeduid, hetgeen het zoeken naar den kortsten weg zeer vergemakkelijkt. In warm gekleurde vakken zijn de bollenvelden gedrukt, die het Z.-O. deel onzer gemeente uit maken. Ook de oriënteertafel is in volledige verkleining afgebeeld. Zoo zouden wij kunnen doorgaan, de vele verschillende eigenschappen dezer kaart op te sommen, maar de leden heb ben haar ieeds^ ontvangen en zullen ongetwijfeld met belangstelling liet fraaie stuk werk hebben bezichtigd, zoodat wij onze bespreking hierbij kunnen laten. De heer J. de Jong Czn., onze gemeenteteekenaar heeft met de vervaardiging er van een zoo mooi werkstuk geleverd, dat hij op ons aller waardeering recht heeft. Moge deze wandelkaart spoedig op alle publieke plaatsen den wand versieren, opdat landzaat en vreemdeling er profijt van trekken en tevens om te getuigen van den goeden wil van Bloemen daal's Bloei dat zij niets onbeproefd laat om den bloei onzer gemeente zoo hoog zij kan op te voeren. De kaart die dezer dagen aan de leden is toe gezonden, is niet in den handel. Die haar wil bezitten, worde dus, kort en goed, lid van B's. B. Bij de aanbieding van de fraaie wandelkaart aan de leden van Bloemendaal's Bloei, heeft liet bestuur een opwekking gericht om mede te werken tot het uitbreiden van het getal leden. „Hoe grooter het aantal personen is", zegt het bestuur, „dat zich bij de vereeniging aansluit, hoe uitgebreider haar veld van bemoeienis zijn kan; waar het in uwe macht is om leden te werven, daar vertrouwt het bestuur dat gij die macht niet onbenut zult laten. Bloemendaal en haar bloei, „Bloemendaal's Bloei" blijve in uwe belangstelling aanbevolen." Verschenen is 't 'le jaarverslag van den Bloe- mendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwik keling. Na 't geen wij hierover hebben medegedeeld in 't nummer van 25 Maart j.l., achten we 't niet noodig, hierop nader terug te komen. Wij ontvingen van den heer J. G. van Kessel een schrijven waarin hij ontkent bij het schrij ven zijner artikelen eenige hulp te hebben gehad, en stelt niet wegens liet willen organiseereu van bloemistarbeiders bij eenige firma's ontslagen en geen groentenkoopman te zijn, en dat hij niet onder eenigen vreemden invloed optreedt. Wij maken hiervan uitdrukkelijk melding en zullen, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, nader op dit geval terugkomen. 12e lijst van bijdragen voor de De Genestet- Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité, Mr. II. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164 te Haarlem. G., fl.S., fl.beiden te Haarlem. Ver- fraaiings Vereeniging Haarlem en Omstreken, f25Mevr. N. N., Haarlem, fl.Afdeeling Kaapstad en Omstreken Alg. Ned. Verbond, f12.-. Dames Bos, f2.50; Mevr. L.de K, f2.50, beiden te Haarlem. Mevr. v. d. Mersch. Bentvelt, f3.-. Men'. 8. de V., Leiden, f2.50. Mej van B., f2.50, A. M. de IC., f 1.50, beiden te Haarlem. C. A. Bloemen, den Haag, fl.M. en A, f0.511, Mej. A. M., f0.50, beiden te Haarlem. Mej. J. C. L., Dordrecht.en eenige harer leer lingen, f3.50. Mr. J. C. ICakebeeke., Deventer, f2.50. Dames Kramers, Leeuwarden, f5.A. O., Bloemendaal, fl.Mevr. Savrel-Hepner, Hilversum, f2.50. Totaal f71. Door burgemeester en wethouders is aan den heer W. ten Kate te Amsterdam vergunning verleend tot het bouwen van een villa aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. Een sleclft voorbeeld. In Architectura troffen wij liet onderstaande aan* In het leven van eiken architect komen wel eens momenten voor, waarbij hij droomt van ideale opdrachten, opdrachten, waaraan hij zich geheel kan geven, al zijn intellect en zijn kunst zin kan inspannen om tot een schitterende oplossing te komen, omdat alle bijkomende omstandigheden gunstig zijn en medewerken. Die gelegenheden zijn zeldzaam, helaas zeer zeldzaam in ons land. Hoe dikwijls geeft het vlakke terrein weinig gelegenheid zich geestig uit te spreken en moeten wij hierbij onze colle ga's in naburige landen benijdenhoe dikwijls ook moet uit een beperkte beurs gebouwd worden voor iemand, wien het algemeen belang absoluut koud laat en die, ondanks de adviezen van zijn deskundige, er geen rekenig mede wenscht te houden hoe zijn woning zich aan de omgeving aanpast en er niets in ziet, zijn huis als een vloek' in die omgeving te plaatsen. Dit alles is treurig als het door particulieren geschiedt, maar nog treuriger is het, indien van hooger- liand, van hen die het voorbeeld moeten geven, te werk gegaan wordt op eene wijze, die niet dan afkeuring verdient. In de omgeving van Haarlem ligt een prach tig geaccidenteerd terrein, mooi begroeid door eeuwenoude grillige dennen, statige beuken, aangevuld door zich steeds verjongend eiken hakhout. Een deel van dit terrein, misschien het mooiste stuk van het bekende Schapenduin. en liggende tegenover het gesticht „Meerenberg" is eenigen tijd geleden in eigendom overgegaan aan de provincie Noord-Holland, ten behoeve van dat gesticht, wijl dit behoefte scheen te hebben aan terrein voor het bouwen van beambten woningen. Naar men zegt, moeten op dezen grond een 80 tal woningen gebouwd wor den, een dorpje dus, en ieder die dat terrein en dat aantal woningen combineert, denkt dadelijk aan de zeldzame gelegenheid, hier geboden, om een mooie en vriendelijke tuinstad te doen ver rijzen, in een omgeving, waar zóó de natuur medewerkt. De oplossing van het vraagstuk is echter eea geheel andere. Men begint met het terrein geheel te ontdoen van alle hoornen, struiken, heesters ja zelfs van grassprieten; de bemoste duinen' worden afgegraven en de aardige dalen gevuld de moeilijkheid om rekening te houden niet hoog en laag, heerlijke lanen, pittoreske paadjes en prachtige boomgroepen, is vermeden, alles is genivelleerd en het terrein en liet vraagstuk zijn beide, zij liet in verschillende beteekeni- even plat geworden. Is dus het terrein van een' lachend boscli, tot een stuivende zandvlakte omgewerkt, dan worden daarop gezet ettelijke tientallen gelijk- en gelijkvormige éénverdiepige arbeiderswoningen, onderling gescheiden door saaie straatwegen van 12 M. breed, die geenszins gemotiveerd zijn door de hoogte der woningen en waarvoor alle verkeer ontbreekt. Hier wordt dus wel alles vernietigd, wat kon bijdragen tot het scheppen van een heerlijk geheel en wat er voor in de plaats gegeven wordt is zoo trous- teloos middelmatig, zoo beneden het peil van hetgeen in den tegenwoordigen tijd geëisckt mag worden, dat men onwillekeurig tot de conclusie komt, dat er bij dit belangrijke vraagstuk niet één deskundige geraadpleegd is, voor of medegewerkt heeft aan de oplossing. Wij kunnen ons niet voorstellen één tuinarchitect, die zóó verwoest, één architect, die zóó armelijk woniu- i'| gen bouwt. De door particulieren in verschillende landen, ook in ons land, gegeven voorbeelden steken gelukkig glansrijk af bij hetgeen thans te Bloemendaal namens Provinciale Staten ge daan wordtindien echter ooit wat wij niet vreezen, wijl zij hun eigenbelang beter zullen begrijpen -- de bezitters van het overige Schapen- duin of één der andere schoöne bosschen in de omgeving van Haarlem, er toe mochten overgaan zóó ondoordacht en moedwillig te sloopen en te verwoesten, als nu ten behoeve en ten nadeele - - van liet gesticht „Meerenberg" ge schiedt, dan zullen zeker Provinciale Staten van i Noord-Holland het minst liet recht hebben. I hierop aanmerking te maken. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegen.- het loopen over verboden gronden; het te snel rijden met motorrijtuigen; het rijden zonder I licht en onzedelijke handelingen plegen. Gevondenvoorwerpen:l zilveren heeren- horlogeketting terug te bekomen bij den hen- Kalkman. Bloemendaalscheweg 23; een brinu lederen schooltasch bij E. W. Hissink, Projectie- j weg 9 Kleverlaan'een sleutel bij den h r Bake, Kerkbuurt Bloemendaaleen zilveren armband bij den heer P. E. v. d. Werfi, Blue- I mendaalscheweg 138; een colbertjasje bij Kaast n- brood, Kleverlaan 89; een paar gummischoentje.- I bij den heer Muscli, Verlengde Koepellaan; ten I huissleutel politiepost Bloemendaaleen zilveren j broche met damesportret bij J. Valk, 2e Zui 1- j polderstraat 47 Haarlem; een oliespuit en rijwiel- i sleutel aan het bureau van politie te Overveen en drie zegeltjes van f0.15 bij den heer J. C. I de Vries te Overveen, Bloemendaalscheweg 2< i. j Verloren: een huissleutel, een schoolboek, een vest, een parapluie, een vergulde veiligheids speld en een zilveren dameshorloge. Van Zaterdag 6 Mei tol BURGERLIJKE en met Vrijdag 12 Mei. STAND. Geboren: d. van J. C. Wil- lemse en A. Ch. Huijboomz. van L. M. van der Mel) en J. van Scliageii: d. van J. B. Zwiersen en P. Zuidema. Ondertrouwd: J. P. van der Horst en A. II. Kruup. F. van Ronde en P. Vermeer. Kroon en A. S. Troll. P. J. de Groot en II. Verdegaal. Overleden in het Gesticht „Meeren berg": T. Bakker 46 j. Ch. Hayck 72 j. K. Zomer 67 j. T00NEEL. Schouwburg lansweg. Het Millioen. Hoewel we aan het einde van het speelseizoen zijn. komen de Rotterdammers ons toch nog met een alleraardigst stuk bezoek 't Is het kluchtspel Het Millioen, dat in 5 be drijven gespeeld, aan een onafgebroken lach bij den toeschouwer 't aanzien geeft. De pers ie uit stekend te spreken over deze fransche aardigheid en om ook onze lezers met inhoud en strekking wat meer bekend te doen zijn, zullen we het een en ander overnemen. De N. litt. Crt. zegt: „Een millioen, dat weg is, radeloos weg Dat was neergevallen, als door de dakpannen, in het zoldervertrek, door een jeugdig schilder als atelier en woning gebruikt. En dat blijkt verdwenen, nog verwonderlijker dan het was verschenen Nu die jacht op dat millioen! Geheel-en-al een reis om de wereld. Maar binnen de wereld, die Parijs heet. In den tijd van Sljerlock Holmes. Telkens bijna gepakt en telkens te laat. Tot ten slotte de bejaarde boef, die zijns ondanks het millioen had meegenomen, het edelaardiglijk terug- en aan een liefhebbend meisje den levens wijs geworden schilder geeft. Vermakelijk stuk, dat best gespeeld wordt. In het goede tempo, kluchtig, vlug. Met blijkbare opgewektheid van allen. In een bewonderens- waardig-levendige en karakteristieke aankleeding. Poolman, altijd jong, is de dief die zijn vak liefheeft, doch het millioen zijns ondanks mee neemt en het met nobele geste teruggeeft. Van der Lugt Melsert geeft een fijn-verzonnen type van een vriend, behept met afgunst. De Jongis de bestolen schilder, Vrolik een kostelijk (ooi- bestolen) commissaris van politie, Mörriën een opera-zanger (natuurlijk eveneens begapt), Elsa Mauhs en W. Duymaer van Twist zijn de vrien dinnetjes en vele anderen werken prettig mee aan 't vermakelijk geheel." Het Alg. Hdbl.: „Een onderhoudend en geestig stuk, zeer knap geschreven, heel aardig vertoond. Een succes avond, op liet. laatst nog van het seizoen. Het liep onberispelijk vlot van stapel. En het succes was zoo grooter is voortdurend hartelijk gelachen." De Telegraaf „Het gegeven is doorzichtig maar de Franscheri weten door geestige vondsten en vaak zeer aardige zetten spanning en vroolijklieid in de zaal te houden. Het was lachen, lachen, lachen en na elk be drijf moest vele keeren het scherm gehaald. Voor het lichte genre is dit gezelschap uit stekend berekend. De acteurs spelen met gloed en fantazie, terwijl de directie zorgt voor be hoorlijke aankleeding. Het gaat alles vlot, de rollen zijn gekend, zoodat we ondanks de vijf bedrijven vóór elf uur weer op straat zijn, on vermoeid, in prettige stemming." Het Nieuws van den Dag „Er is gisteravond onbedaarlijk gelachen in den Groeten Schouwburg bij j de detectieve-kluclit „I is dan ook allervermake De vertooning van «lit tot aan het slot van he blijft, was weer uitsteke Voor vele bioscoppbt Bchijnlijk niet onaangei dat morgen (Zondag) n Schouwburg bioscoop- vot gegeven. De uitvoering Bioscoop-theater van dt I sporen op dit gebied w< Maats* MUZIEK. Kerk- of Bt. Bavokerk des avonds ten 8 u Mejuffrouw Tilia Den Heer van Sc Louis 1 en het Koor van Directeur de Ilee Ditmaal werd het c werk van een landgeno werk voor koor en oi uit „Wilhelm Meister") ners. De woorden: Tranen ass" zijn overbt positie van Franz Sch De componist van de orgel was aanwezig ei weten of hij zelf tevr voering??? Hierna kwa aria uit de Pfingstca waarbij de stem van prachtig klonk. Deze zan 'opgetreden, dat het o' heden hierover te schri d. lel. terts van J. S. Ba hebben wij, meen ik, - de klavier-avonden van 'Baeli is de groote Fuga f concertbezoekers van 1' ben en alles er van be die elk maar voor ziel zag zoo vele „natuurlijke Na den Nederlander Rot Bach, die leefde van 68 daarna G. Verdi's (een aria uit 't Requiem, g van Sehaik, wiens stem soort muziek. Wij kern in de Fliegende Hollan drie Koralen uit Bach'i met, en een zonder Koralen klonk in mijn C'ésar Franck hoogst ei; eeuwsche Franselie stijl strengen Bach-stijl. I Haendel" van Guilmen van 't orgel zeer bewon en grootsclie van Hat zich daartoe ook bijzoi lijk, dat Haendel zelf c geweest is. No. 7 Viei sopraan van A. Dvor die ik voor 't eerst als composities en als voortreffelijke zangeres heb. Ook de begeleidi bij de woorden; „O liiit de muziek was bij alle eenstemming met den ben toch een levendi, in deze soort muziek c nier was: Ein Geistlii Reinecke (geb. 1824 t tenor-solo. Er biedt zich aai Zomerzorgerlaan No. mendaal. Zondag 14 Mei. te geven in liet Par Haarlemsch Muzie ABONNE' s vrijen t ENTREE publiek E SCHILDERIJEN i F. Huijsn TEEKENINGEN v; K o I) o ïi c 1 BEELDHOIJWWE P. Puype, (uit A|i Toegan Abonnees van dit weekblac

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2