Duitscb* f I9tel „DIM 11DUL" Jl I FAMILIEFEESTEN. I J. J. Brandstoffen C. A. A. DUDOK DE WIT, C. A. A. DUDOK DE WIT, PUBLIEKE VERK00PING I PRACHTIGE 1 GELEGENHEID 1 VOOR I P. G. STOELMAN, De Genestetweg 15. Zwaarlijvigheid - Corplentie AGENDA. BLOEMENDAAL. Dagelijks, uitgezonderd des Zondags. Hotel „Duin en Daal." Middag- en avond-concerten. Toegang vrij. Eiken Dinsdag en Vrijdag 810 uur. Café „Slot Vredenbu rg". Bloemendaal-Commaudo. Gelegenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. Donderdag 6 Juli, Verkiezing voor zes leden van den Gemeenteraad. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K un stn ij v er h e id. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Woens dagavonds (ais proef) van 78l/s ure en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. Zondag 2 Juli. Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne." Onderlinge roei wedstrijden. Donderdag 6 luli, 8 uur. Br on gebouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps. ZAN1) VOORT. Olympia Palace. lederen dag voorstelling. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsclie en buitenlandsche kunst. De raad vergaderde Dinsdag GEMEENTE 27 Juni 1.1. des namiddags te 2 BESTUUR. uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig waren de lieeren Bijvoet en Bispinck. Onder de ingekomen stukken bevond zicli een request van bewoners van Vogelenzang waarin werd verzocht om het geven van fransehe les aan hunne kinderen. De voorzitter stelde namens B. en W. voor den heer De Wild te benoemen voor 10.per jaar en per leerling, met ingang van 1 September a.s., en dit bij wijze van proef. De heer Teding van Berkhout wil in over weging geven de menschen er op te wijzen, dat het wellicht praetischer is in plaats van het franseh, dat toch een salontaal is, engelsch of duitsch aan hun kinderen te laten leeren, waarop de heer Jacometti mededeelt dit ook met het hoofd besproken te hebben, doch dat franseh te leeren een algemeen verlangen was. Op zijn voor stel besloot de raad de proef een jaar te doen duren en nam het voorstel van B. en IV. aan. Na nog eenige minder belangrijke stukken te hebben behandeld, besloot de raad op advies der tinantieele commissie het gemeenteverslag te doen drukken, waarvoor 200 uitgetrokken werd en tot het aanschaffen van een nieuwe archiefkast voor 250.- Bij punt 2 der agenda: Overname van wegen in Koeduin, nam de raad met algemeene stemmen onderstaand bqsluit „De raad der gemeente Bloemendaal; (ielezen een adres van Jh. Mr. P. Teding van Berkhout, wonende huize Boekenroode alhier, d. d. 12 Juni j. 1., waarin adressant zich bereid verklaart aan de gemeente in eigendom over te dragen eenige wegen en strooken grond gelegen in Koeduin Gehoord het advies der financieelecommissie; Gelet op de artt. 137, 141 en 194c der Ge meentewet en op zijne besluiten van 13 October 1904 no. 287 en van 30 Maart 1905 no. 302; Besluit: van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout voornoemd in eigendom over te nemen. Ie. voor de som van één gulden u. den Koeduinsweg met de zich daarop bevin dende beplanting b. den Van Lennepweg. 2e. voor de som van f 800.per H.A. de strooken grond gelegen aan de oostzijde van den Doodweg tusschen dien weg en de af rastering van de aanliggende perceelen van af den Zandvoorterweg tot aan den Boekenrooderweg b. het voetpad ter verbinding van den Doodweg met den Van Lennepweg, over de bestaande breedte een en ander onder de volgende voorwaarden 1. dat adressant op zijn kosten de bestaande klinkerbeharding van den Koeduinsweg zal laten overstraten ten genoege van Burgemeester en Wethouders 2. dat adressant tot verbetering van de be- harding van den Van Lennepweg vóór 1 Sep tember 1911 in de gemeentekas zal storten een som van zes duizend vijfhonderd gulden, waar tegen de gemeente de verplichting op zich neemt om dezen weg voor haar rekening te laten ver harden met teerbasalt en met dit werk vóór. 20 Juli a.s. aan te vangen; 3. -dat de kosten van opmeting en overdracht van bovengenoemde wegen en gronden zal komen voor rekening van adressant en de gemeente, ieder voor de helft". Tijdens de behandeling had de heer Teding van Berkhout de zaal verlaten. De voorzitter deelde nog mede dat aan de heeren Breitenstein en Bunge gevraagd was of zij bezwaren hadden tegen de verharding met teerbasaltvan beide heeren waren goedgunstige antwoorden in gekomen. Namens den raad betuigde de voor zitter den heer Teding van Berkhout zijn daiik voor hetgeen hij in deze gedaan heeft. Vervolgens werd het stuk weiland waarop de gasfabriek eens verrijzen zal verhuurd voor de som van f130.per jaar, hadden eenige aan vullingsbenoemingen plaats van leden en plaats vervangende leden der stembureaux voor de a. s. gemeenteraadsverkiezingen, werd een vacatie geld van f3.per zitting vastgesteld voor deze leden, werd het schoolgeldkohier 2de kwartaal vastgesteld op f770.29 en gaf de rondvraag den heer Jacometti gelegenheid een vraag te doen omtrent de vorderingen van den bouw der school te Vogelenzang, die door den voorzitter even plichtmatig werd beantwoord als zij gedaan was. Hierna, als gebruikelijk placht te worden, ge heime zitting. De verkiezing. PLAATSELIJK Op Donderdag 6 Juli a. s. zal NIEUWS. de verkiezing plaatshebben vobr zes leden van den"gemeenteraad, tusschen 8 en 5 uur. 1 >e twee liberale kiesvereenigingen alhier hebbèn candidaat gesteld voor de vier periodiek open- komende plaatsen de heeren I. II. J. BISPINCK, aftr. A. KOOLHOVEN, C. F. DE ROO VAN ALDKRWEEKLT, Jhr. Mr. P. TEDING VAN BERKHOUT, aftr en voor de beide nieuwe zetels, waarmede de raad wegens de uitbreiding der bevolking wordt aangevuld, de heeren: Mr. C. P. DONKER en J. VAN STOLK. De stemming heeft plaats voor de kiezers te Vogelenzang en de zuidzijde van den Aerdenhout in dé gemeenteschool te Vogelenzang, voor de kiezers te Overveen, in het Kweekduin en de noordzijde van den Aerdenhout op het raadhuis te Overveen en voor die te Bloemendaal en het Duinlustpark enz. in de gemeenteschool té Bloe mendaal. Door anderen zijn candidaat gesteld de 3 aftre denden en de heeren J. BOS, J. G. VAN KESSEL en C. D. VAN DER VLIET. Eigen electrische installatie. Wij vestigen de aandacht op de advertentie der Kennemer Blectriciteït-Maatsehappij, waarin aan de ingezetenen de voorwaarden worden ter kennis gebracht, waarop van af heden installaties voor electrische verlichting door deze maatschappij in huur worden gegeven en later eigendpm kunnen worden. De 17e en 18e lijst van bijdragen voor de De Genestet-bank bedroegen in totaal een bedrag van f 266.90. Plaatsgebrek noopt ons alleen irifet deze vermelding te volstaan. Op 29 Juni 1.1. is te Bloemendaal een bekefid plaatsgenoot, de heer C. A. A. Dudok de Wit, in den ouderdom van 69 jaar ons door den dood ontrukt. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en van het Legioen van Eer. De teraardebestelling zal a.s. Maandag om: 3 uur te Breukelen plaats vinden. Uit het politie-rapport. P r o c e s s e n - v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens het niet voldoen aan de oproeping, als brai^l- weerpliehtige dienst te doen bij de exercitie mét de brandblusehmiddelenwegens het loopen ovJer verboden gronden en het onbeheerd laten staan van een voertuig. Tegen een cavallerist is proces-verbaal opge maakt wegens niet te noemen handelingen met 'een jeugdig meisje en is hij ter beschikking ge steld van de militaire autoriteit te Haarlem. Verder zijn nog processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, rijden door het Bloeinendaalschebosch en dierenmishandeling. lieden overleed, ten huize van Zuster L. C. Wickel, villa „Tusculum" te Bloemendaal, in den ouderdom van 69 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd-, Pleeg- en Grootvader, de Heer Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en van het Legioen van Eer. Weltevreden, C. A. Pa in e Sthkkkh - Dudok de Wit. Bloemendaal, A. A. Dudok de Wit Jr. A. M. H. Dudok de Wit Moltzeh. Den Haag, M. le RütteOostendorp Verbrugge; Mr. J. M. Ch. E le Rütte en Kleinkinderen De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 3 Juli te Breukelen, des n.m. te 3 ure. 11olstrekt eenige en algemeene kennisgeving Bezoeken kunnen niet worden afgewacht, Bloemendaal, 29 Juni '11. Heden overleed, ten huize van Zuster L. Wickel, villa „Tusculum" te Bloemendaal, in den ouderdom van 69 jaar, mijn geliefde Broeder, de Heer Ridder in de Orde van Oranj- -Nassau en van het Legioen van Eer L. C'. Dudok de Wit. Breukelen, „Slangevecht", 29 Juni 1911. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Bij dezen betuigt ondergetee- kende haren hartelijken dank, ook namens wederzijdsehe familie, voor de vele blijken van deel neming, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van haren geliefden Echtgenoot, M. H. J. van Ulsen voornamelijk aan H.H. Doctoren, Directeur, Ambte naren en Collega's. Wed. G. J. VAN ULSEN— Van Vilsteren. Bloemendaal, 1 Juli 1911. te BLOEMENDAAL van een zoo goed als nieuwen, deftigen INBOEDEL. Ten overstaan van den le Bloemendaal gevestigden Notaris J. H. WILDKRVANCK DE BLÉ- COURT, zal op Donderdag 13 Juli 1911, des morgens lien uur, aan de Villa „Klein Hartenlust", Zuiderstationsweg te Bloemendaal, publiek worden verkocht De in den besten staat ver- keerende INBOEDEL, nagelaten door Mevrouw de Wed. MEDER ROOSEBOOM, 'be staande uit: Mahoniehouten Salon meubelen met satijnhout in gelegd, Eikenhouten Eet kamer ameublement Ma- honiehoutenSlaapkamer ameublement, eikenhouten en Engelsch ijzeren ledikanten, waschtafel, linnenkasten,spiegels, pendules, klokken, prachtige Vleugelpianino „Bech stein", een Pianola-Piano. JAARSMA vulhaarden en kachels Smyrna karpetten, vloerkleeden, linoleums, traploopers, bedde- goed, glas- en overgordijnen, electrisch-lichtornamenten, kris- tal en porselein, badkuip 'èn; badkachel, keukengereedschap pen, enz. De leiding dezer veiling ge-; schiedt door den Vendumeester' A. OVERAKKER, te Bloe- Ge vonden en terug te bekomen bureau van politie te Overveen een kerkboekje; politiepost Kleverlaan een zilveren Zeeuwsche broche, een huissleutel en een broche. Komen aanloopen airedale terrier, reu, terug te bekomen bij den chauffeur van den lieer Moltzer, wonende ten huize van de wed. Peereboom, dorp Bloemendaal, en hij Koedooder, Krullenlaan te Bloemendaal, een paar glacé handschoenen. Verloren: zilveren armband, zilveren man chetknoop, mesje, een blauw damesmanteltje, een medaille en weggeloopen een H. Herders hond, reu, donkergestroomd. Gevonden en terug te bekomen bij Metzelaar, Militaireweg te Overveen, een gouden medaillon met heerenportret. BURGERLIJKE STAND Van Zaterdag 24 Juni tot en met Vrijdag 30 Juni. Geboren: z. van S. P. J. A van Hoogstraten en J. J. Croll. Ondert rou w d J. Schouten en M. Wezenaar. Overleden: C. van Holk, 51 j.; C. A. A. Dudok de Wit, 69 j. De „Nederlandsche Winkel" UIT ANDERE week" trekt in Haarlem eiken GEMEENTEN. avond volle straten. Duizenden schuifelen langs de ramen en blikken mét aandacht naar voorwerpen die ze op andere dagen voorbij loopen zonder er erg in te hebben. Hoewel buiten mededinging heeft de firma Heringa Wüthrich met verschillende electrische. toestellen in (le Barteljorisstraat buitengewoon haar best gedaan de kijkers tot zich te halen. Een hel licht, meer dan 5000 kaarsen sterk, straalt naar buiten. Dagelijks van 24 uur is er een strijkster werkzaam die niet electrische strijkijzers hare kunsten verricht. Bij de firma I. C. Haan, eveneens in de Bartel jorisstraat, is een ouderwetsche tak van nijverheid te aanschouwen, die voor menigeen hoogst interessant is. Daar wordt nl. liet houtdrukken op katoen gedemonstreerd en dat men niet den slechtsten werkman heeft laten komen, blijkt uit het keurige werk alhier verricht. Voor de ondernemers is deze winkelweek een ware voldoening, te noemen. Alle deelnemers hebben royaal uitgepakt, zoodat een werkelijk schitterend geheel verkregen is. In het Olympia Pal ace te Zandvoort is het 's avonds gezellig en dien tengevolge worden de voorstellingen druk bezocht. Thans treedt een Duitsch-Nederlandsch. Opera ensemble op, waarin bekende solisten hun mede- werking verleenen. Verder goede bioscoop-voor stellingen, die nog immer hare aantrekkingskracht behouden. Zondag en volgende dagen ook middagvoor stellingen. De voorstellingen zijn gelijk die van verleden jaar onder leiding van den heer Max van Gelder. Faillissementen. Bij vonnissen van de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem d. d. 27 Juni 1.1. werden de navolgende personen in staat van faillissement verklaard Arie Stroom, aannemer te Haarlem en Th. de Boer, rustend landbouwer, wonende in de Haar lemmermeer, curator in beide faillissementen fÖT. H. Ph. 't Hooft; 'Rechter-*'nmmissaris mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Opgeheven werd het faillissement van Simon Groot. Zonnekind, door Aska. Uitgave VAN BOEK EN G. J. Slothouwer, Amersfoort. TIJDSCHRIFT. E en welmeenend vriend en raadsman zeide eens tegen mij „Als je ooit gaat schrijven, lieve, vermijd dan alsjeblieft één onderwerp:ongelukkige liefde. Het is het onderwerp van de hedendaagsche schrijvers, die zich dan bovendien laten vervoeren tot een uitpluizen van de allerzieke- lijkste, wee-makende sexueele afwijkingen Ik moest erkennen dat hij gelijk had: onze hedendaagsche letterkunde staat in het teelcen van het realisme, dat, wil men die schrijvers gelooven, synoniem is met: ziekelijkheid, mis troostigheid, huilerigheid, in één woord onnatuur lijkheid. Of, eigenlijk neen omtrent dat laatste ben ik het niet. mezelf niet eens. Het is" zoo moeilijk zich in te denken in het bestaan van een ander, en het antwoord op de vraag: hoe zou ik 'doen in die omstandigheden? moet men zich vaak schuldig blijven. Wat de één natuurlijk noemt, vindt een ander heel onbegrijpelijk, en nu is het' karakter van den een lang dat van een ander niet. Wil men de moderne boeken in het algemeen genomen, gelooven. dan komt men tot de slotsom dat het gros der tegen woordige menschen al heel droefgeestig van aard is, vooral op liet gebied der liefde, dat voor de meesten buitendien niet adders is dan zinne lijkheid, met een draperie van mooie woorden. „Ik ween om bloemen in den knop gebroken en voor den uchtend van haar bloei vergaan; Ik ween om liefde, die niet is ontloken en om mijn harte, dat-niet werd verstaan," haalt Aska als motto voor „Zonnekind" op hef titelblad aanen er is een ondeugend duiveltje in mijn hoofd, dat er rondspookt met een dwaas, dom kermisbedje O, wat een spijt, o wat een spijt Ik ben m'n lielje kwijt I Rosien, Rosa, Voor jou een ander, voor jou een ander! Rosien, Rosa! Voor jou een ander, ja, ja! Ziet, lezer, daar hebt ge nu dadelijk al twee verschillende naturende een gaat in een hoekje zitten tobben, de ander lacht er om, en beiden lilosofeeren op hun manier. Zonnekind is het verhaal van een achttienjarig frisch, fleurig, jong ding, dat liefde opvat voor een getrouwd man, een dokter. Deze, een ver standig, nuchter man met heldere begrippen omtrent manneneer en huwelijkstrouw, houdt van Gobi slechts ais een vaderlijk vriend, in het minst niet vermoedend wat er in het hart van liet jonge meisje om is gegaan sedert den avond dat Hij haar Heine's lied toezong: „Du bist wie eine Blume Totdat op zekeren dag Gobi hem eenvoudigweg een liefdesverklaring doet! De dokter opent haar, op vrij prozaische wijze, de oogen, met het treurige gevolg, dat liet Zonne kind zich de zaak zoodanig aantrekt, dat ze zich den dood toewenscht. Zij maakt zich dan ook werkelijk ziek door moedwillig kou te vatten op een wandeling in het böscli, krijgt longont steking en sterft, een tuiltje boschviooltjes dat „hij" voor haar plukte, in de kille handjes. Dat is de korte inhoud van het boek. Het gegeven is niet nieuwer zijn er meer die het thema ongeoorloofde liefde in dien zin hebben behandeld. In de Hollandsche Lelie vervolgt Freule Lohnirn op het oogenblik den roman Uit Christe lijke kringen, dat hetzelfde onderwerp behelst hoewel op ganscii verschillende manier. Wat nu van Zonnekind te zeggen „Een senti meuteele geschiedenis, en wat een ouderwetse! einde." Dat is een kort en bondig bescheid, da ook wel waarheid inhoudt. Het is mogelijk, da men in het werkelijke leven aan een ongelukkige liefde sterft, het leven is soms onwaarschijnlijke! dan de fantastischte roman. En wat is nu banaal doodgaan met een gebroken hart of zingen van Rosien, Rosa? Toch is Zonnekind als zoodanig niet zondei he teekenis. Het toont voer de zooveelste maal aan hoe ongelukkig het is wanneer jonge meisjes op dei „gevaarlijken leeftijd" niet in aanraking komen op gezonde, levenslustige wijze, met jonge mannen van overeenkomende jaren. Er zijn karakter die dat noodig hebben, willen zij gevrijwaar blijven van ziekelijke neigingen. Gobi had in hc dorp R. niet één jongmensch, dat zij tot ln- onderwerp van haar dweeperij kon maken. Ih eenige nog jonge man was dokter Grüninghaai ontluikende vrouwelijkheid moest een voorwerj van aanbidding vinden, ergo verliefde zij op dei dokter. De omstandigheden werkten daartoi mede, hij was knap van uiterlijk, zong prachtig en hield van haar, al begreep zij die liefde ver keerd. Had Gobi een verstandige moeder gehad dan had die bij tijcis ingegrepen, het kind uif logeeren gestuurd voordat de dweeperij vai- wortel had geschoten, en, had ze in de vorig eeuw geleefd, dan had Gobi's moeder subietelij in den kring harer verwanten of kennissen omgezien naar een geschikten huwelijkscandidaa Heden ten dage kan van dit laatste geen sprak wezende opvattingen zijn dienaangaande vei anderd, eendeels, en geschikte huwelijkscai - didaten laten zich niet langer opzoeken. Vandaar dat de hedendaagsche jonge meisjes haartoevluch nemen tot werken, met het hoofd of met tl handen. Gobi voerde niets uit dan wandelêi huisbezoekjes doen bij de armen der gemeent en visites maken bij de doktersfamilie. Geen wonder dat, waar zoo weinig haar gedachten op gezonde wijze bezig kon houden, de Booze, in d.- gedaante der „bekoring", dadelijk vat op haar kreeg. In zooverre werkt de verschijning van dit boek m. i. aan goeds uit, dat het vooral opvoeders en opvoedsters kan leeren: geeft den geest voedsel, bezigheid, dat is het beste wapen tegen ziekelijke liefdesverschijnselen. Het boek is slecht gecorrigeerd, wat vooral hinderlijk is in de voortdurende verwisseling van de namen der wederzijdsehe dienstboden in twee families. Een kleinigheid, zeker, maar die desniettemin storend werkt bij de lezing. A. van dek MeerÉkondgeest. Tef bespreking ontvangen: Verslag over let jaar lUl'i der Boeken-Cómmissie te Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond. last niet orders tot aankoop en bij wien op aanvraag na 4 Juli a.s., catalogussen van de te vei len voorwerpen gratis verkrijg baar zijn. De goederen zijn te bezichti gen op Dinsdag 11 en Woens dag 12 Juli a.s., van 10 tot 4 uur, tegen betaling van 10 cents. grondig en snel, door een Duit- scher, Leeraar in Taal-, Handels correspondentie en Conversatie. Conditie billijk. Brieven fr. o. letter B 2, bureau van dit blad, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. 4- Aj A, ,ti,t; F- 'F 4- A4; 4. A Al -.t; (F BLOEMENDAAL. ge Telefoon 911. g» BLOEMENDAAL. Magazijn van Tuin en Serremeubelen. OVERVEEN. Telef. 1617. wordt door de MARIËNBADER ONTVETTINGS- TABLETTEN bestreden. Zij geven spoedig een slank figuur. Onschadelijk voor de gezondheid. - Prijs f I. HAARLEM. e

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 4