Bos, J. B. M de Roo van Alderwerelt, C. F. Bos, J. B. de Roo van Alderwerelt, C F. AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 9 Juli. 27»5 uur en 810'/s uur Hotel Hartenlust Matinee en Concert door de Holl. Boeren Concert Kapel „Eiland Marken". Dagelijks, uitgezonderd des Zondags. Hotel „Du in en Daal." Middag- en avond-concerten. Toegang .vrij. Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot V redenburg". BloemendaalCommando. Gelegenheid tot oefening in het schieten niet Marga-patronen en in het buksschieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Woens dagavonds (als proef) van 77»87» ure en Donderdags van 2-3 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 9 Juli. 8 uur. Bron gebouw. Concert. Haarlemsch Muziekkorps. Donderdag 13 Juli, 8 uur. Bruugebouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps. ZANDVOORT. Olympla Palace. lederen dag voorstelling. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- laudsche en buitenlandsche kunst. Dames!" een vinger wees spitsig naar het ge schilderde verbod. „Maar het staat daar niet voor niets. Er wordt al zooveel gerookt door vrouwen, dat de directie dit wel moest verbieden". „Wel heb je ooit". Nou 't is een schande". Daar ik niet gestemd was, in verdere gedachten- wisseling te treden, nam ik Goetlie weer ter hand. Waar was ik ook weer? Ja hier: Soviel weisz ieh, man soil nicht zu sehr aus dem Kostiime der Welt und Zeit, worin man lebt schreiten, und ein Weib soli ihre Weiblichkeit nicht auszichen wollen. Grillige speling van het toeval. Gistermiddag zag ik op den slaoliecurcus bij den heer Jae. Pijl, alhier, nu eens echte mayon naise bereiden door een artist in het vak, n. 1. door den kok, die het gebruik der delftsclie slaolie demonstreert. Het geheim schuilt er voornamelijk in, de olie druppelsgewijze toe te voegen. Hiervoor had de kok zeer practiscli een kurk die in de lengte doorgesneden was, op de Üesch. Men kan zich echter ook heel goed van een druppelaar bedienen. In een oogenblik was een zeer smakelijke mayonnaise klaar. Ook de visch en het vleeseh waren prachtig van kleur, zoodat deze reclame de dames zeker wel zal opwekken, het bakken met delftsclie slaolie, inplaats van boter ook eens te probeeren. In het aparte interieur van den winkel maakte de tafel, met haar smaakvolle versiering van bruine beukenbladen en witte waterlelies, een alleraardigst effect. Mouche. De „Ar kt os". HANDEL Bij de firma Heringa Wüthrieh EN INDUSTRIE, te Haarlem is op dit oogenblik een nieuwe koelkast aanwezig, die de belangstelling van alle belanghebbenden wel verdient. Ais vertegenwoordigster voor Neder land van de Avamore Engineering Co. Ltd. te Londen, brengt zij deze koelkast „Arktos" ge naamd in den handel. Het toestel is hoewel hoogst vernuftig toch betrekkelijk eenvoudig en doet de vindingrijkheid van den mensch eer aan. Het bestaat uit twee metalen communiceerende vaten, waarvan er een in de kast geplaatst is, en het ander daarbuiten. Onder het buitenvat brandt een gaskomfoor (een petroleum- of stoom verwar ming zijn even doelmatig) en de warmte, die de vlam uitstraalt, werkt op een oplossing van amnioniak en water, die zich in het vat bevindt. De ammoniak verdampt nu, het water blijft alleen achter. De ammoniakdampen bewegen zich door de buis, worden verkoeld, en in het tweede vat, dat door een keukenzoutoplossing omgeven is, wordt de ammoniak vloeibaar, en laat haar koel-werking gelden, die tot een 10-tal graden beneden het vriespunt gaan kanin de kast evenwel moet de voor bewaarde eetwaren geschikte temperatuur enkele graden boven het nulpunt zijn. Zoo spoedig nu het mengsel in het eerste vat een temperatuur van 255 graden Fahrenheit heeft bereikt, stroomt koelwater tus- schen de beide wanden, het gas wordt auto matisch afgesloten, de toestand wordt weer zoo als die te voren was, en het proces kan opnieuw beginnen. Vele zijn de voordeelen die het toestel biedt. In de eerste plaats heeft men geen uitgaven voor ijs. Brandt men drie maal per dag gas, dan heeft men 4 kub. M. noodig, dus geeft aan verwarming nog geen 30 cent uit. Met die 4 kub. M. gas produceert men in dit toestel evenveel koude als met 90 kg. ijs, dat op 90 et. 4 fl,23 komt te staan. Een winst per dag dus van f 0.75 a f 1of in sommige gevallen nog meer. Daar komt bij, dat het in de kast zelve absoluut droog is wat van een ijskast niet gezegd kan worden. De koude in deze kast toch slaat als vorst neer tegen de wanden van het communiceerende binnenvat. De ammoniak behoeft niet vernieuwd te worden, en doet steeds opnieuw haar wondere werkingvoor het koelwater gebruikt men gewoon leidingwater. Toestel en ijskast te zamen kosten f1035. De heer A. C. Bos, te Egmond LIEFDADIGHEID. aan Zee, administrateur van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantie-Kolonies, verzoekt ons plaatsing van het volgende Aan de Leden en Medewerksters van het voormalige Dames-Comitê „Ter wille van het Kind." Het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderlierstellings- en Vacan- tiekolonies wil trachten evenals het vorige jaar bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder een inzameling te doen houden in alle badplaatsen en vele andere zomerplaatsen van ons land. Hoewel in 1910 de „Kinderdag in het volle seizoen" niet zoo algemeen ingang heeft gevonden als gehoopt was, is tengevolge van de actie toch de algemeene kas versterkt met een beduidend bedrag. De toestand van de algemeene kas maakt het noodzakelijk te trachten de opbrengst van dien Kinderdag aanzienlijk hooger te doen zijn dan het vorig jaar, toen aan ontvangsten ruim 2000 gld. geboekt kon worden. Op de koloniehuizen „Zwartendijk" en „Ker-, dijk" drukt een hypothecaire schuldenlast van 25,000 gulden, terwijl de losse schuld nog onge veer 6000 gulden beloopt. De delging van deze schulden moet door giften geschieden. De beperking der inzameling tot de zomer plaatsen vindt haar oorzaak in het feit, dat de afdeelingen, die voor het meerendeel reeds geofferd hebben voor den bouw van 't koloniehuis „Zwartendijk", voorloopig niet bemoeilijkt kun nen worden in hun arbeid om voor de ruim 1800 kinderen, die dit seizoen verpleegd zullen worden, de verpleegkosten en reisgeld te ver zamelen. De vlottende bevolking der zomerplaatsen, die zelve van vacantie geniet, is wel het meest aangewezen, om iets af te zonderen voor de huisvesting van behoeftige, zwakke kinderen. Wij noodigen u beleefd uit uw gewaardeerde medewerking te verleenen tot het welslagen van den Kinderdag op 2 Augustus a.s. door: 1". Wanneer u in of nabij een badplaats of s' zomers druk bezocht punt woont, een comité te vormen, dat een inzameling houdt, een uit voering voorbereidt, of op andere wijze gelden verkrijgt 2°. Wanneer u 2 Augustus op reis is, in uw hotel of pension een collecte te. houden, tenzij reeds op andere wijze in uw tijdelijke woon plaats wordt gearbeid. De opbrengst van alle inzamelingen worde gezonden aan den algemeenen penningmeester Th. M. Ketelaar, Johannes Verhulststraat 9, Amsterdam. Vertrouwende van u een gunstig antwoord te mogen ontvangen, verblijf ik met de meeste hoogachting, De Administrateur, A. C. Bos. Egmond aan Zee, Juli 1911. Men weet dat ook te Bloemendaal eene afdeeling van bovengenoemd Genootschap be staat. Het secretariaat is gevestigd bij den lieer A. IJzerman; voorzitter is de heer mr. A. W. Jacometti. Aan de kiezers voor den g e nr e e n t e r a a d. Het is gebleken, dat nog niet alle kiezers weten hoe zij stemmen, moetenimmers er waren veel stem biljetten van onwaarde. Stel nu dat ge bij de herstemming om de een of andere reden de voorkeur geeft aan den heer De Roo van Alder- werelt boven den heer Bos, wat moet ge dan doen? Ge liebt als ge op Dinsdag 18 Juli a.s. zoo vroeg mogelijk naar de stembus gaat, de stemkaart in uw zak, die dooi de politie of den gemeente-bode weldra aan uw huis wordt bezorgd op de stem kaart staat in welk stembureau u moet gaan stemmen. Ge komt het stembureau bin nen en gaat naar de tafel waarop de stembus staat. De voorzitter die achter die tafel zit neemt uw stemkaart en geeft u daarvoor in de plaats een stembiljet. Op liet stembiljet staat de naam van den heer De Roo van Alderwerelt onder aan. Vóór dien naam staat een zwart blokje met een wit vakje er in, ongeveer zoo: [j Ge gaat met dit biljet naar een dei- stemhokjes en vindt daar een groot pot lood. Met de punt van dat potlood maakt ge nu het witte hokje vóór den naam De Roo van Alderwerelt zwart, zoodat 't hokje er zoo uitziet: Zoo ziet ongeveer het stembiljet er uit dat ge ontvangt. De uitslag. Periodieke verkiezing. Namen Bispinck Koolhoven De Roo van Alderwerelt Teding v. Berkhout Bos Van Kessel Onwaarde Uitgebracht Aantal kiezers Namen Overveen Bloemend. Vogelenz. Totaal 245 291 111 647 220 312 109 041 99 253 41 393 252 300 114 060 127 50 48 231 115 35 50 200 13 14 4 31 334 357 135 820 383 '444 140 973 z i n g. Zoo moet ge liet er doen uitzien, als ge den heer De Roo van Alderwerelt wilt stemmen. De uitslag van de periodieke verkiezing is dus, dat herkozen werden de heeren I. H. J. Bispinck, A. Koolhoven en jhr. mr. P. Teding van Berkhout (allen aftredend). In herstemming komen de heeren C. F. de Roo van Alderwerelt en J. B. Bos. Wat de uitbreidings-verkiezing betreft, gekozen werden de heeren C. D. van der Vliet en J. van Btolk. Feestavond B. V. V. „Bloemendaal". Ter herdenking van het dit jaar behaalde kam pioenschap en de daarmede gelijkstaande promotie tot tweede klasser, liad Zaterdagavond eene feestelijke bijeenkomst in de achterzaal van „Rust hoek" plaats voor de leden der B. V. V. „Bloemen daal". Voor de versiering had de heer A. v.d. Werff zorg gedragen, die alle eer toekomt voor het feestelijke aanzicht dat de zaal bij ons binnen komen bood. De bestuurszetels waren geheel tusschen hooge palmen geplaatst terwijl op de tafel bouquetten van witte rozen en angelieren een keurig effect maakten. Op de bestuurstafel prijkte de Beker behaald in onzen eersten internationalen wedstrijd, ter wijl op eene andere plaats de medailles, omgeven door groene slingers, ons herinnerenden aan het succes in andere ontmoetingen. Waar het licht eenigszins getemperd was, stond het vergroote portret van onzen onvergetelijken vriend H. Zweerts. Een eenvoudig groen takje was aan den voet der lijst neergelegd om het stemmige van het geheel te verhoogen. Om half negen betrad de voorzitter dei- feestcommissie, de heer O van Maren, het podium en heette allen hartelijk welkom. Hij bedankte de milde gevers die hem in staat, hadden gesteld dezen feestavond te organiseeren, en ging in korte trekken het afgeloopen seizoen na. Hij besloot werk is, zal, als zijn bevlieging voorbij is, hoe langer hoe minder uitvoeren, en eindelijk lek kertjes lui gaan uitrusten. De tong Een duwtje maar is noodig en o hemel, wat is er een kracht noodig om haar weer tot staan te brengen! Ja, die tong! Ik geloof stellig, dat de meeste rampen over de menschheid door de tong zijn teweeg gebracht. De tong is het eenige lichaamsdeel, dat soci alistische beginselen is toegedaan in de maat schappij van ons stoffelijk omhulsel. De anderen schikken zich allemaal behoorlijk naar het ge kroonde hoofd de tong beschouwt zichzelf als zoodanig. De functie van de tong isgedach ten uitbrengen. „Tot op zekere hoogte," oordeelt de vorst. „Kun je begrijpen," zegt de tong en schept er een helsch genoegen in zelfs de intiemste staatsaangelegenheden uit te kakelen. Er is een oostersehe spreuk: „Belieersch uw tong". Bebeersch uw tong. 't Staat er zoo eenvoudig, hè, zoo doodonschuldig, even kalm als b.v. be lieersch je pink of je voet, of je nieslust, of je lach. (Er is een climax daarin, als je opmerkt). Maar de hoogste trap is je tong. Beheersch uw tong! Ach heden, degeen die dien raad gaf, had misschien zelf geen tong, of stotterde of was doofstom. Als hij een gewone menschentong had gehad, zou hij dat zoo boud niet gezegd hebben. Je kon net zoo goed aan 't strand gaan staan en 't zeewater met je beide handen tegenhouden. Neen, je tóng beheerschen is geen werk voor gewone menschen, vind ik. Je kunt toch moeielijk als de Booze weer over je komt in den vorm van snapzucht met je vuist je tong naar beneden gaan drukken, 't Eenige zou misschien wezen dat je de kamer uitliep en in je eentje, als 't geen kwaad meer kan, uitkwekken. Maar, heb je wel eens opgemerkthoe verwonderlijk gauw je je tong dan wèl beheerschen kan? Als 't niet noodig is Verondersteld altijd, dat je dan in je eentje bent. l'aulus spreekt ergens van een „wolk van getuigen". Maar dat is een andere questie. Wat dunkt je van het gezegde: De tong dient om onze gedachten te verbergen? Eet, wat gaar is, Drink wat klaar is, Spreek wat waar is. Stop eens even. Als je sprekende je gedachten verbergt, lieg je dan En staat het uitspreken van je gedachten altijd gelijk met de waarheid zeggen Geloof jij, dat een mensch zich laat kennen zooals hij is, als hij zoogenaamd aan het uit" spreken is van zijn gedachten? Als ik op mijn praatstoel zit, is 't soms verbazend om op te merken hoe ik vaak juist 't tegengestelde ga beweren van wat ik meen. En dat tegengestelde nog volhoud ook. Ik heb dat bij meer menschen opgemerkt. Daarom zijn ze later, tot zichzelf gekomen, zoo boos en verdrietig, niet omdat ze gepraat hebben, maar om wat. De tong wil nu eenmaal bewegen, 't Is de aard van het beestje, en ik veronderstel, dat we het beestje zijn aard in vredesnaam maar moeten laten volgen. Ladt de tong gaan. Maar we moeten haar zelf voedsel geven. We moeten er een apart magazijn op na houden voor de tong, dan voor komen we, dat zij 'zich vergrijpt aan 't andere. We moesten er mee doen als met de muizen. Kun je ze niet verdelgen, geef ze dan gelegen heid tot knabbelen, dan blijven ze vanzelf af van waar je prijs op stelt. Dusde taal is er om je gedachten te verbergen. De gedachten zijn er niet om aan de groote klok te hangen Niet alle gedachten wel te ver staan. Daarom moeten we onzen voorraad ziften een gedeelte voor de muizen om aan te knabbelen een ander voor onszelf om ons aan te verlustigen. En laat de tong dan maar doorslaan. Dan kan zij geen kwaad. Mits zij maar blijft aan deze zijde van de grenslijn. Fin in zoover is 't oostersehe woord tóch nog van toepassing Beheersch uw tong. Zeggen we dan niet tegen haar: niet over die lijn? Maar ik geloof dat dit niet zoo moeilijk is als maar in 't wilde rond te willen „beheerschen". Want dan zet je niet alleen één groote lijn, maar hier een hekje, daar een paal, ginds een prikkel draad, en verder op een slootje, met. daar tusschen in allemaal kleinere of grootere stukjes, waar 't vrij loopen is. Een weg dus met bochten en kronkelingen, die je in de war maakt. Dusde tong beheerschen. En tegelijkertijd haar laten gaan. Gerust. Maar denken aan de grenslijn. Vin jij, dat daarmee afbreuk wordt gedaan aan de eerlijkheid? Ik niet. Wat de tong dan zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat de feestvreugde door niets verstoord zal worden, en verliet onder applaus het tooneel. De voorzitter las daarna een telegram voor van de H. F. C. „Haarlem" dat luidde: „Ontvangt onze hartelijke gelukwenscheu ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het in het afgeloopen seizoen behaalde succes." Een storm van bijvalsbetuigingen brak na het voorlezen van dit bewijs van piëteit dei- sympathieke roodbroekeu los. Het oflicieele gedeelte was hiermede afgedaan, en de feestelijkheden namen een aanvang. Het zou te ver voeren al de voordrachten op I te sommen. Wij herinneren slechts aan „Groot- l vadertje", „De bedroefde soldaat", „Teunis de j kippendief" (doorspekt met „rake" politieke op- merkingen) enz. enz. i Het was bijna halftien, toen eenige bloemendaal- t sche ingezetenen aangediend werden, die namens vele supporters bij monde van den heer A. Cassee een zilveren medaille, vergezeld van een oorkonde aanboden. De voorzitter bedankte de deputatie en sprak de hoop uit, dat langen tijd de sympathie voor zijne vereeniging zal blijven voortduren. Nu geraakten de sluizen der welsprekendheid open en verschillende sprekers voerden het woord: over den Jan-Salie-geest onder sommige spelers hoe ik van voetbalhater voetballiefhebber werd, over „Oome Toon", over 't Tweede Elftal, over 't Derde Fllftal e.d. Intusschen liep een bedrijvige kellner rond, den inwendigen mensch verzorgende. Hierdoor, en vooral door de tooneel-voorstellingen kwam de stemming erin, en was het spoedig een gezellige „pan", klonken de hoera's en de „lang zal-ie leven's door de zaal, terwijl de pianist door populaire wijsjes dikwijls den zanglust opwekte. Dit duurde zoo voort, tot het uurtje van scheiden sloeg. Toen dit aangebroken was, kou den de hloemendaalsche voetballers zeggen op waardige wijze hun succesvol seizoen te hebben herdacht. We willen hopen, dat 19111912 even schit terend als 't vorige seizoen zal zijn, en dat „wit" op elk veld een gevreesde kleur zal blijven! Adb. Cassee. Donker 94 251 43 388 Van Stolk 96 234 85 415- Van der Vliet 252 104 82 438 Onwaarde 7 17 3 27 Uitgebracht 337 350 135 828 Aantal kiezers 383 444 140 973 Door de heeren W. Berdenisvan Berlekom, Ph. A. van Olst en G. A. Zeeman is een herhaald verzoek aan de Provinciale Staten van Noord holland gericht omtrent het vandalisme te Sant poort. Het adres luidt als volgt: Aan de Provinciale Staten van Noord-Holland. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden W. Berdenis van Berlekom, Ph. A. van Olst en G. A. Zeeman, ten deze domicilie kiezende ten huize van den eerstondergeteekende te Bloemendaal voor zich en voor de overige onderteekenaars van een verzoekschrift aan de Staten, naar aan leiding van het bouwen van arbeiderswoningen in het Schapenduin tegenover Meerenberg; dat zij kennis namen van het advies van de Commissie van Meerenberg op de grieven in bovengemeld verzoekschrift ontwikkeld dat zij zich gedrongen achten tegen dat advies met kracht op te komen dat ondergeteekenden toch overtuigd blijven dat het stichten van de bewuste woningen en het ontbosschen van het terrein stelselloos en zonder vakkennis heeft plaats gehad dat toch tt. noch voor liet nivelleeren van het terrein, noch voor den bouw der woningen eenig advies is gevolgd van een deskundige. h. het geheele terrein nimmer in teekening is gebracht en ook geen volledig plan van be bouwing is gemaakt, zoodat de aangevangen be bouwing nimmer kan aanpassen aan hetgeen later op het terrein zal worden gesticht noch daarmede ooit een harmonieus geheel kan uit maken c. totaal is verzuimd het bestaande houtgewas te sparen doch in tegendeel alles, noodig of onnoodig zonder onderscheid is geveld d. voor een nieuwe beplanting tientallen jaren noodig zijn voor te herkrijgen wat thans noodeloos is verwoest e. de gebouwen welke thans reeds gesticht zijn, zoomede de. onderlinge rangschikking daarvan zoo smakeloos is dat de mogelijkheid beslist uitgesloten is daarvan door aanplanting ooit iets te maken wat ook maar in de verste verte op een tuindorp gelijkt, laat staan, zooals in gemeld advies wordt beweerd, het ideaal van een tuin dorp vrijwel nadert. 't Welk doende enz. Bloemendaal, 29 Juni 1911. Stamkapitaal Lighalfonds. Voor de vorming van bovenstaand doel hebben de kleintjes der 1 cents Vereeniging „Door Kleintjes Groot" te Bloemendaal e. o. in de maand Mei j. 1. wederom 8392 en een halve cent bijeengegaard en in de kas van het lighal fonds gestort. Ook werd nog in dank ontvangen van het Haarlemsch Onderling Ondersteuningsfonds „Algemeen Belang" voor dit jaar weder een gift van 5. uitbrengt, zijn immers even goed onze gedachten al zijn ze niet onze Gedachten met een hoofd letter? Wat hebben anderen daarmee temaken? Laten we die verbergen in 't heilige der heiligen. Juist: der heiligen. Laten we alleen de heiligen aan gene zijde van de lijn binnen. De tong niet, die ontheiligt. Het is niet gemakkelijk zoo'n grenslijn tot stand te brengen, maar. is die er eenmaal, welk een zegenDan zijn we allemaal diplomaten, lieve Mary, en diplomaten zijn de gelukkigste schepsels die er zijn, vind ik, omdat die nooit hun mond voorbij praten, omdat die denken vóór ze spreken, wat zeg ik, omdat die denken en spreken tegelijk en wel allebei over ganseh verschillende zaken Mijn theewater is verkookt, maar mijn koekjes zijn op. Je ziet de tong moest alweer werk hebben, 't Is merkwaardig. Ik eindig mijn brief- tliee; de wind is een beetje gaan liggen en als ik niet zoo stierlijk het land had aan loopen in den wind, waarbij je haren als tien pond kaarsen om je aangezicht wapperen en je met je hoed op half zeven er uit ziet als een sjouwerman op zijn Zondagsch dan wandelde ik eens naar 't strand, naar de zee, die je hier kunt hooren ruischen, diep, eentonig. Dat doet me alweer denken aan zeker redenaar, een slachtoffer van zijn tong, die aan zee ging staan schreeuwen met kiezelsteentjes in zijn mond. Dat was ook iemand die graag praatte, maar hoe, maar hoe! Alles liefs van Je Keetje.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2