ra. Twee vriend 5e jaargang. voor de uitwerking van het door hem zelf verzamelde materiaal in het labora torium van het academisch ziekenhuis te Leiden gezorgd. Gedurende eenige dagen en ook nachten achtereen is daarbij door prof. Van Oalcar en zijn personeel bij de honderden verrichte onderzoekingen een hoeveelheid arbeid geleverd, die in een ander land onmiddellijk voor eenige huldiging van regeeringswege aanleiding zou zijn. Twee der harde werkers onder vonden lichamelijk de gevolgen der over spanning die zij zich ter wille der ge meente Zandvoort getroostten. Wij zijn thans midden in de beant woording geraakt van de door ons onder 3 gestelde vraag: waren of zijn er te Zandvoort, voorzoover er geen diphterie was, wel zoogenaamde bacillendragers? Terwijl de maanden Juni en Juli tezamen, tot dusver minstens 8 erkende gevallen van diphterie opleveren, waarvan 4 bij badgasten, leidde het eerste-schoolonder- zoek tot de ontdekking van 32 bacillen- dragende kinderen en 1 bacillendragende onderwijzereshet daarop gevolgde onder zoek van wege den Centralen Raad van de door prof. Van Calcar aangewezene huis gezinnen bracht de ontdekking van eenige bacillendragers, waaronder huis moeders. Bij het personeel (onderwijzers en kinderen) der tweede onderzochte school werden 22 bacillendragers gevonden, bij de kinderen der bewaarschool, die aan een onderzoek onderworpen konden worden (15, bacillendragers of niet, bleven thuis toen het er op aankwam, doch zijn later ook onderzocht, gelijk de burgemeester heeft gemeld), werden er 6 gevonden. In totaal 67. Voorts is het personeel van verschil lende hotels en pensions onderzocht van wege Haarlem's laboratorium en is door verschillende eigenaren van die inrichtingen van bacillendragen over tuigd of verdacht personeel verwijderd en zorgen verscheidene hunner voor eene deskundige verklaring, die de zuiverheid van het door hen behouden personeel bevestigt. Dat aldus, zooals de, ook door autori teiten verbreide mare gaat, wel bijna V3 van de eigenlijke bevolking van Zandvoort of ongeveer een 1200-tal personen onderzocht zou zijn, is niet aan te nemen. In het geheel zijn ongeveer 750 per sonen onderzocht. Verreweg de meeste bacillendragers werden afgezonderd in een barak en zijn, op minstens 7 na, niet vrijgelaten dan na herhaald onder zoek met negatieve uitkomst. Het antwoord op vraag 4 is in de hieraan voorafgaande regelen grooten- deels vervat, er behoort nog het volgende aan te worden toegevoegddat de ge meente Haarlem gedurende ongeveer 11/.2 jaar voor hare rekening tal van onderzoekingen heeft verricht, misschien wel eenige honderden, terwijl de des kundige dier gemeente onophoudelijk heeft aangedrongen op stelselmatig onder zoek van alle verdachte gevallen en op gestrenge afzondering van alle bacillen dragers, voor de uitvoering van welken aatsten maatregel vanwege dien deskun dige geregeld is gezorgd voor beschikbare ruimte in de haarlemsche ziekenhuizen. Het is te betreuren, dat zijn advies om aan de afzondering gestreng de hand te houden niet beter is opgevolgd. Naar het oordeel der gezondheids commissie bestaat het kwaad en hot gevaar nog; het daarvan afwijkend oor deel der zandvoortsche doktoren komt ons voor niet alleen onjuist te zijn, maar ook lichtvaardig uitgesproken; hun op treden is daarom zoo te betreuren, omdat in deze omstandigheden van hen niet kan worden verwacht, dat zij 1°. de ter hand genomen maatregelen krachtig zullen doorvoeren 2°. op nieuwe maatregelen ter bestrij ding zullen zinnen. Wij maken hierbij opmerkzaam, dat dr. Bastiaans alleen des zomers in Zand voort praktiseert. Wanneer het publiek naar den stem der doktoren luistert, en, als ware er noch kwaad noch gevaar aanwezig, naar Zandvoort blijft stroomen, wordt de be strijding tijdens het badseizoen bijkans onmc Toch moet dit bijna onmogelijke worden beproefd. Na te gaan in hoever wet of verordening daartoe kunnen worden toe gepast of in het leven moeten geroepen worden, zon hier te ver voeren. Ter bestrijding is in ieder geval nog het volgende te doen Geregelde voortzetting van het stelselmatig onderzoek ter opsporing van alle bacillen dragers het iveren uit alle hotels en pensions van bacillendragers of verdacht personeel, of per soneel afkomstig uit een gezin, waarin bacillen dragers vertoeven verbetering van Zandvoort's watervoor ziening, ook in verband met de bruikbaar heid der rioleering onmiddellijk bacteriologisch onderzoek in ieder geval van keelaandoening, ten, einde te voorkomen, dat de lichte gevallen van diph terie over het hoofd worden gezien; het nalaten van publicatie's, die onjuiste gegevens behelzen het verlaten van het stelsel om bacillen dragers, in de gezinnen waartoe zij behooren zoogenaamd af te zonderen het openlijk wijzen van de inwoners van Zandvoort op het heerschende gevaar en het belang dat allen er bij hebben om, geregeld, zij het ook ten koste van opofferingen vaii allerlei aard, tot de stelselmatige bestrijding mede te werken. Wanneer dit alles, maar ook niet minder wordt ten uitvoer gebracht, en niet intusschen het ongeluk deze bad plaats treft, dat, deze betrekkelijk goed aardige endemie plotseling een kwaad aardig karakter aanneemt, dan zal Zandvoort, zij het ook ten koste van veel arbeid en schade, nog van geluk mogen spreken en na afloop van het seizoen weten, dat het zich in het ver volg in dezelfde aangelegenheden in de eerste plaats heeft te wachten voor struisvogelpolitiek. rnr. P. Tidkmax. De ondergeteekende verklaart op ver zoek der redactie bovenstaand stuk nauw lettend te hebben nagezien en zich met den inhoud daarvan volkomen te kunnen vereenigen. S. H. Brongersma, arts. I)r. Gerke, door steller dezes daarop opmerk zaam gemaakt, zond hem daarna het volgend schrijven, waarin wij de namen door letters vervangen. WelEdGestr. Heer! Naar aanleiding van Uw bezoek en ondervraging van heden middag, heb ik de eer, U medetedeelen, dat, na de data van het laatste geval nagezien te hebben, het mij gebleken is, dat er zelfs 15 dagen Terloopen waren tusschen het laatste ziektegeval en het inzenden van het door de beide collega's en mij ondergeteekende stnk. De juffrouw bij de familie K. werd den 4en J uli ziek; den 5en kwam mij de zaak verdacht voor en nam ik een strijksel uit de keel en zond het op voor bacteriologisch onderzoekden 6en nam ontving ik bericht, dat bacillen gevonden waren enz. Den 5en werd patiente nog bezocht door Dr. B. uit Haarlem, een vriend of kennis der familie K., en volgens de mededeelingen dezer familie meende ook de collega B. niet, dat er dipthteritis in 't spel was, een teeken van den lichten graad dei- aandoening. Hoogachtend (get.) Dr. C. A. Gerke. Den lezer zij overgelaten onze verschillende opgaven met den inhoud van dit schrijven te vergelijken. Op 7 Juli 1.1. is bedoelde patiënte uit Zandvoort vervoerd. Toen dr. Bastiaans het ontwerp voor het door de 3 dokters ingezonden stuk in De Telegraaf onderteekende, stond daarin, in plaats van de woorden„in de laatste weken" op 't moment. De inspecteur der Vo 1 ksgezond- heid. In vroeger tijden vielen zeer in den smaak van het groote publiek jachttafe- reelen waarop een hert was afgebeeld of een wild zwijn aan alle zijden door jagers en honden omringd en waarvan men met zekerheid kon zeggen, dat het een volgend oogenblik zou vallen. Het ver baast ons, dat nooit een edelmoedig schilder op de gedachte is gekomen, een figuur, dat had dan een mensch moeten zijn, daarbij te teekenen, die de partij voor het door alle andere bestookte wild opnam. Het zou zeker romantisch zijn geweest en niet realistisch. Hoe het zij wij hebben te zorgen, dat in onze reeds te veel op een groote jachtpartij gelijkende maatschappij, een dergelijk jachttafereel met een medemensch als wild, zich niet voor onze oogen afspele. Al wordt in ons hoofdartikel op geenerlei wijze aan dr. Hamburger eenige hulde gebracht, wij zien op den inzender in „De Tele-1 graaf" van 24 Juli 1.1. zich teekenendj Een voorstander van naleving onzer sani taire wetten, bijna met verachting neerl In het openbaar het ontslag te eisöhenl van een ambtenaar, die nog slechts inI onsamenhangende persberichten is aan-l gevallen, voor het geval het voor heul meest bezwarende in die berichten juistl ware, dit ontslag dus te eischen op eenl oogenblik, dat die ambtenaar zich tegeil die beschuldigingen in het openbaar no J niet kan verweren, en dit alles te doeul anoniem, wij denken er niet aan, daarvooil eenige achting te koesteren en zijn daul ook naar den naam van dezen anonimu J niet benieuwd. Wij kunnen tevens mededeelen, dal van oneenigheid tusschen de gezond! heidscommissie en den inspecteur derl volksgezondheid geen sprake is in den zu\ welke het groote publiek daaraan hecht. De inspecteur zag, waar hij zelf dol zaak had ter hand genomen, geen nul in eenige inmenging van of samenwerl king met de gezondheidscommissie del gezondheidscommissie kan en kon ziel I blijkbaar niet voorstellen, hoe die inspeel teur, met. wien zij in andere gevalleil niet zonder resultaat had samengewerkt.! aan dit voor haar zoo weinig vleiemj inzicht kwam. Voorts heeft de inspecteur omtreml hetgeen ter bestrijding wordt en nog kal worden gedaan een van de meerderheid der commissie afwijkend oordeelmeel ningsverschil dus in overvloed, maar| oneenigheid in den zin van „ruzie" zpoals het publiek dat helaas graag ziet. I er is geen spoor van te ontdekken. Wij zijn er van overtuigd, dat del gezondheidscommissie, niettegenstaande! haar ondergeschikte plaats in hetl staatstoezicht op de volksgezondheid I van haar recht zelfstandig te onderzoe-l ken en ongevraagd te adviseerenJ met kracht zal blijven gebruik maken, maar zij zelve zal de eerste zijn pml onder erkenning dat de inspecteur heeftl gefaald, aan te nemen, dat hij te goedeil trouw gemeend heeft liet belang deil betrokken badplaats te mogen dienen dooi I haar economisch belang voorop te stellen Alle overdrijving schaadt ook den over-[ drijver, en wie staat en een steen op een ander wil werpen, zie toe dat hij daarbij niet valle dooi' een te grooten steen te nemen, die hij op zich krijgt. Laat men uit zijn eigen lichaam een orgaan dat I eenmaal slecht functionneert dadelijk wegsnijden Zoo niet, waarom dan wel uit het groote lichaam dér administratie'.'! üm op dezen man te koelen de talrijkeI tekortkomingen van andere deelen del administratie, die door het publiek well gevoeld maar niet verklaard kunnen I worden? Wij huiveren bij de gedachte.I dat iemand anders dan eene onpartijdigl boven de zaak gestelde en volkomenl ingelichte regeering ten deze als rechtei| optrede. Heen kennis der waarheid geeft gerustheid. Prijs pei halfjaar f 1 vooruit! taling. Prijs pei nummer t'O Mededeelinget Het auteursrecht Dit nummer bestaat n Verbeteri: In liet vorig hoofdartikel: eep onjuistheid en een ondu wij noodig achten te verbete den tweeden kolom luidt: dat ook zonder de ongevraa; de liberale candidaat zou h Hit is een zetfout, in de coj van links: buiten. Ken voor sommigen minde king komt in den tweeden 1 8 van hoven en luidt: „Niet meenschap, maar het veroi der gemeenschap om die aai voordeel van eigen partij, eij of kerk is hun doel, enz. Om gevolgtrekking te vermijden, of eigen kerk; de poging v: doen gelooven dat onze reda wilde vereenzelvigen mag nii Wel wat uit RECHT EN Iets over WET. ge vi ng op III (Slot., Wat de gesloten vischtijc liet volgende bepaald: Ten aanzien van de soor verboden te visschen: a. van 16 Maart tot 30 snoek b. van 23 April tot 31 Mei meun, sneep, snoekbaars, wi c. van 23 April tot 30 Jur d. van 21 Juni tot 28 I fint e. van 1 Juli tot 31 Augui van 10 October tot 11 forel g. van 23 November to houting. Visschen, die gedurende di stelden gesloten tijd gëvangi onmiddellijk nadat zij zijn opg< zelfde water worden vrijgelat gevangen gedurende den daa sloten tijd, worden ook bei gedurende die tijd worden bezit van iemand, terwijl hij of zich te dien einde bevindi beid van water, waarop liet van toepassing is. Ten aanzien van de vischtu te visschen a. van 16 Maart tot 30 i zetlijnen en loop- of sleephei b. van 23 April tot 31 Mei i de rivieren; c. van 1 Maart tot 30 Sep1 zegen en het schrobnet in d d. van 1 October tot 31 M e. van 16 Augustus tot zalm- of elftzegen; van 1 Juli tot 31 Augu drijfnet; g. van 1 Maart tot 31 Oct spieringnet; h. van 23 April tot 15 Octc of alverzegen i. van 1 April tot 31 Mei a palingfuiken k. van 16 October tot 1- hengel, geaasd met de kunst l. Van 23 April tot 31 M vischtuigen, met uitzonderinj 1. den aalkorf, dè aalkub aalreep, den aaldobber, de 2. bet zalm- of elftdrijfwet, drijfnet, de zalm- of elftfui mits alleen in de rivieren. Verder is liet verboden te den nacht; maar dit geldt ir voor het visschen met drijfne de raampalingfuik, de zalm schutwant, liet kruisnet en voor het te water hebben van Omtrent bet vervoer van volgende bepaald: FMUILLEI IV. Lieve Keetje! Wat ben je tocli een oudei menschAls zij niet al lang denken dat Betje Wolf en A: model hadden gekozen vooi Zelfs je naam „Keetje" is zc en saaiik ben ook niet van te noemen, ik zet dan maar C al is dat ook lang niet bevi zoo fijn besnaard aestbetisch Corrie Wat zeur je toch over dat

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2