ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. 5e jaargang. ZATERDAÖ, 29'JULI 1911. No. 30. Het Bloentendoidseh Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'0.10 B- Mededeelingen van a'.ler'ei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal -> Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Alle mededeelingen de administratie, advertentièn enz. betreffende: Ged Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het antenrsrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regelinr: van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Verbetering. In liet vorig hoofdartikel: „Een belofte" komt een onjuistheid en een onduidelijkheid voor, die f wij noodig achten te verbeteren. Het einde van den tweeden kolom luidt: „het is nu gebleken, dat ook zonder de ongevraagde hulp van links de liberale candidaat zou hebben gezegevierd." Dit is een zetfout, in de copie staat in de plaats van links: buiten. Een voor sommigen minder duidelijke uitdruk- king komt in den tweeden kolom voor, in regel I S van boven en luidt: „Niet het belang der ge meenschap, maar het veroveren van de macht der gemeenschap om die aan te wenden in het voordeel van eigen partij, eigen club, eigen kliek .f kerk is bun doel, enz. Om nu een niet bedoelde gevolgtrekking te vermijden, leze men eigen kliek 111 eigen kerk; de poging van sommigen om te j doen gelooven dat onze redacteur kliek en kerk wilde vereenzelvigen mag niet slagen. Wel wat uit de lucht gevallen. RECHT EN I ets over de nieuwe wet- WET. ge v ing op de Visscherij en. III (Slot.) Wat de gesloten vischtijden betreft is thans iet volgende bepaald: Ten aanzien van de soort van viscli, is het verboden te visschen: a. van 16 Maart tot 30 April op baars en snoek b. van 23 April tot 31 Mei op barbeel, brasem, neun, sneep, snoekbaars, winde en zeelt; c. van 23 April tot 30 Juni op karper; tl. van 21 Juni tot 28 Februari op elft en lint e. van 1 Juli tot 31 Augustus op steur; van 16 October tot 14 Februari op beek forel g. van 23 November tot 31 December op liouting. Visschen, die gedurende den daarvoor vastge- lelden gesloten tijd gevangen worden, moeten, .middellijk nadat zij zijn opgehaald, weder in het zelfde water worden vrijgelaten en als visschen, vangen gedurende den daarvoor gestelden ge sloten tijd, worden ook beschouwd die, welke gedurende die tijd worden aangetroffen in het bezit van iemand, terwijl hij bezig is te visschen, if zich te dien einde bevindt op of in de nabij heid van water, waarop het visscherij-reglement van toepassing is. Ten aanzien van de visclituigen is het verboden te visschen a. van 16 Maart tot 30 April met zetangels, zetlijnen en loop- of sleephengels b. van 23 April tot 31 Mei met de visehzegen in de rivieren; c. van 1 Maart tot 30 September met de viseh zegen en het schrobnet in de overige wateren d. van 1 October tot 31 Mei met de aalzegen e. van 16 Augustus tot 15 October met de zalm- of elftzegen f. van 1 Juli tot 31 Augustus met liet steur- 'Irijfnet; g. van 1 Maart tot 31 October met liet staand spieringnet h. van 23 April tot 15 October met de spiering- of alverzegen; i. van 1 April tot 31 Mei ankerkuihn en raam- palingfuiken k. van 16 October tot 14 Februari met den bengel, geaasd met de kunstvlieg; l. Van 23 April tot 31 Mei met alle overige visclituigen, niet uitzondering van: 1. den aalkorf, de aalkubbe, de aalfuik, den ■talreep, den aaldobber, de peur en de gebbe; 2. het zalm- of elftdrijfwet, het fint- of houting- drijfnet, de zalm- of elftfuik en het kruisnet, mits alleen in de rivieren. Verder is liet verboden te visschen gedurende tien nachtmaar dit geldt in liet algemeen niet voor het visschen met drijfnetten, den ankerkuil, de raampalingfuik, de zalm- of elftzegen, het schutwant, het kruisnet en de peur, zoomede voor het te water hebben van andere visclituigen. Omtrent liet vervoer van vischtuigen is het volgende bepaald: Vischtuigen, waarvan het gebruik verboden is of die niet aan de gestelde eischen voldoen, mag men op openbare wegen of voetpaden of in een openbaar middel van vervoer, niet bij zich hebben, vervoeren of doen vervoeren, tenzij droog en zoodanig verpakt of in zoodanigen toestand, dat zij niet voor dadelijk gebruik kunnen worden aangewend. Verder is liet verboden om op water, waarop liet binnenvisscberijreglement toepasselijk is, geoorloofde visclituigen te vervoeren of te doen vervoeren, anders dan in een openbaar middel van vervoer, of op of in de nabijheid van zoo danige wateren geoorloofde vischtuigen bij zich te hebben. Dit verbod geldt echter in twee gevallen, niet, namelijk 1. Wanneer het gebruik der vischtuigen in het water, waarop of in welks nabijheid zij worden aangetroffen, op dat tijdstip niet verboden is en degene die de vischtuigen vervoert of bij zich heeft, kan aantoonen dat hij in dat water tot visschen bevoegd is 2. Wanneer degene die de vischtuigen ver voert of bij zich heeft, kan aantoonen dat hij op weg is naar water, waarin op dat tijdstip liet gebruik der vischtuigen niet verboden en waarin hij tot visschen bevoegd is, of zich van daar naar huis begeeft. Tenslotte is omtrent de visclimaat het volgende bepaald Yoor de volgende vischsoorten geldt de vol gende maat: voor aal of paling 25 centimeters. baars 18 barbeel 40 beek- en regenboogforel 20 bot 16 brasem 20 houting1 25 karper 35 meun 25 sneep 25 snoek en snoekbaars 40 steur 150 winde 25 zalm 40 zeelt 21 Ter voorkoming van storende overgangen vin den wij ook hier eene uitzonderingsbepaling gemaakt. Tot 1 Juli 1913 is namelijk nog voor de vol gende Ivischsoorten de volgende kleinere maat bepaald voor baars 15 centimeters. meun 20 sneep 20 snoek of snoekbaars 35 winde 20 zeelt 18 Men kan natuurlijk niet verhinderen dat vissollen beneden de gestelde maat worden ge vangen; maar deze moeten, onmiddellijk nadat zij zijn opgehaald in hetzelfde water worden vrijgelaten. Opmekkee. Gezondheids-commissie V0LKSGE- gezeteld te Z0NDHEID. Bloemendaal. Verslag der in Juli gehouden vergadering. Voorzitter de heer J. Mullemeister. Afwezig de heeren dr. Pauw, dr. liouwenaar en mr. Tideman, alleen met kennisgeving, later dr. Brongersma. Heemstede. Door den voorzitter wordt, ten opzichte van de gemeente Heemstede, medegedeeld, dat zich aldaar 80 ongeschikte woningen bevondenwaarvan 21 voor verbetering Vatbaar, en ook verbeterd zijn, 3 onbewoonbaar verklaard, 2 de bewoning is gestaakt en 19 zijn afgebroken, terwijl nog 1 viel te verbeteren en 34 onbewoonbaar dienen verklaard te worden. Een aan de commissie gezonden klacht omtrent stank op een erf aan de Schoutjeslaan werd ter afdoening doorgezonden aan de gezondheids commissie voor Haarlem als liggende binnen haar gebied. Gunstig werd geadviseerd op een ontwerp besluit, dat B. en W. den raad ter vaststelling wenscliten aan te bieden, betreffende eene ruiling van grond en water aan de ICoediefslaan. Schoten. Goedgekeurd werden de gezonden missiven aah B. en W. en den hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat, houdende mededeeling omtrent deli stank voortkomende uit een sloot gelegen in de omgeving der perceelen 42n-45 aan den Rijksstraatweg. Deze sloot behoort voor de helft aan het rijk en voor de andere helft aan parti culiere grondeigenaren. Aangezien persoonlijk optreden van een der leden der commissie niet tot verbetering mocht leiden, werden voornoemd coilege en de hoofd-ingenieur verzocht mede te deelen of hun deze klacht bekend is, zoo ja,, welk bezwaar er bestaat dat daartegen van rijks- of gemeentewege het een en ander wordt gedaan, zoo neen of voor verbetering van den toestand op hunne medewerking mag worden gerekend, zoodat aan dien ongewenschten toestand een einde komt. Het daarop ontvangen schrijven van B. en W. dat liet gemeentebestuur niet ongenegen is mede werking tot verbetering te verleenen, docli dat eveneens medewerking van het rijk noodig is, werd voor kennisgeving aangenomen. Deze zaak wordt ter verdere behandeling aan voorzitter en secretaris opgedragen. Medegedeeld werd: dat was ingekomen eene klacht van de bewoners van perceel Kloosterstraat 51 zwart, dat zij reeds gedurende acht dagen van drinkwater verstoken zijn. Door bemiddeling der commissie is liet perceel thans daarvan voorzien. dat door bemiddeling der commissie de rio- leering van perceel Rijksstraatweg 11 was ver beterd. Bloemendaal. Goedgekeurd werd het aan B. en W. gezon den en gunstig advies omtrent een ontwerpplan van uitbreiding van de bebouwde kom te Vogelen zang. Medegedeeld werd dat van B. en W. een schrijven was ingekomen houdende mededeeling dat hun meerdere klachten zijn geworden over den toestand waarin de woningen Zijlweg No. 62, 64, 66 en 68 (liet z.g. Hofje) zicli bevinden. Be sloten werd het gemeentebestuur mede te deelen, dat de mestvaalten, die dicht bij de woningen liggen, opgeruimd moeten wordenaan de wo ningen zelve werden geen opvallende gebreken opgemerkt. Goedgekeurd werd een schrijven gericht tot alle gemeentebesturen binnen het gebied, houdende verzoek om zoo de gemeente daarvan nog niet in het bezit is, eene melkverordening in het leven te roepen. Haarlemmerliede c. a. Door liet desbetreffend lid werd medegedeeld dat het woningonderzoek in de gemeente is afgeloopen. Besloten werd later een overzicht hiervan te maken. Bennebroek. Voor kennisgeving werd aangenomen het door B. en 'vV. gezonden afschrift raadsbesluit omtrent onbewoonbaar-verklaring der perceelen Schoollaan 55, 57, 58 en 59. Goedgekeurd werd het aan B. en W. gezonden ge motiveerd advies omtrent aanbrengen van ver beteringen aan de perceelen Schoollaan 22 en 23. Zandvoort. Bij schrijven van 27 Juni j.l., deelden B. en W. mede dat de raad der gemeente, in strijd met het advies der commissie, ontheffing heeft verleend van het gestelde in de verordening bedoeld in art. 1 der Woningwet, tot het bouwen van een perceel liooger dan de breedte van den aangren- zenden weg bedraagt. De commissie verneemt dit besluit met groot leedwezen. In verband met de ter plaatse lieerschende diphteritis werd besloten eene bespreking te houden waarbij de burgemeester van Zandvoort en de heer Havelaar directeur der gemeente lijke duinwaterleiding van Haarlem deze laatste als deskundigen, zouden worden uitgenoodigd. Omtrent het woning-onderzoek werd besloten na te gaan of er voldoende gegevens aanwezig- zijn om een stelselmatig overzicht samen te stellen. Buitengewone vergadering van de gezondheidscommissie te Bloemendaal c.a. op Vrijdag 14 Juli 1911. Aanwezig de burgemeester van Zandvoort, de heer Beeckman, en professor Van Calcar, die uitgenoodigd die vergadering bij te wotien, daaraan gevolg hadden gegeven, voorts alle leden der commissie behalve dr. Pauw, en de inspecteur der volksgezondheid te Utrecht, dr. Hamburger. Na voorlezing der notulen der vorige bij eenkomst eener subcommissie ad hoe gehouden met den heer dr. Hamburger en den heer Havelaar, welke ongewijzigd worden vastgesteld, daar zij de goedkeuring wegdragen van de toen aanwezige heeren, die ook nu tegenwoordig zijn, wordt voorlezing gedaan van eene nota van dr. Bron gersma, houdende verschillende mededeelingen omtrent de noodzakelijkheid van bacteriologisch onderzoek en stelselmatige bestrijding van de diphteritis in het algemeen, onder meer door strenge afzondering. Hierna doet de burgemeester van Zandvoort mededeeling van hetgeen in de afgeloopen ander half jaar in deze zaak is voorgevallen en ver klaart dat liet gemeentebestuur de gegeven adviezen, indien ze practisch uitvoerbaar waren, heeft opgevolgd. De stelselmatige bestrijding van diphterie begon in Februari 1910, op advies van dr. Hamburger, inspecteur der volksgezondheid en van den heer Havelaar, directeur van de gemeentewaterleiding te Haarlem, aan wien door B. en W. van Haarlem daartoe, op verzoek van het gemeentebestuur van Zandvoort, welwillend vergunning was verleend. De krachtige maatregelen, zoo luidden verder zijne inlichtingen, die in Juni 1911 zijn genomen zijn het gevolg geweest van enkele gevallen, die zich in Mei 1911 voordeden, en welke maat regelen strekten om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Deze maatregelen zijn genomen toen ze practisch uitvoerbaar bleken te zijn en zijn stelselmatig voortgezet. Het gevolg hiervan is dat zijns inziens het gevaar voor diphterie te Zandvoort niet grooter is dan in andere plaatsen Die practische maatregelen zijn genomen als gevolg van een ongevraagd advies van een persoon in wiens naam het gemeentebestuur van Zand voort vertrouwen stelde en die verklaarde dat bij bateriologiscli onderzoek van schoolkinderen, eventneele bacillendragers te huis of in eene inrichting konden worden behandeld tot dat ze bacillenvrij zijn. Op grond van het toen verkregen advies heeft het gemeentebestuur krachtige maatregelen ge nomen, inzonderheid bij het personeel (zoo onder wijzend ais onderwijs ontvangend) der verschil lende scholen, en in de huisgezinnen van bacillen dragers de als bacillendragers aangewezen personen zijn zooveel mogelijk afgezonderd; een paar gevallen, dat afgezonderde kinderen door de ouders naar huis zijn gebaald, zijn aan misverstand te wijten en staan op zich zelf bijna '/a der eigenlijke bevolking van Zandvoort is onderzocht; allengs is men er in geslaagd voor vele ge vallen den draad der besmetting te vatten. De burgemeester eindigt zijne mededeelingen met de verklaring, dat op 14 Juli geen enkel geval van diphteritis bij het gemeentebestuur bekend was De indruk door de mededeelingen van den burgemeester en van andere ter vergadering aanwezigen bij de commissie gevestigd bleek te zijn, dat het gevaar voor besmetting niet geweken is maar dat wanneer op den na Mei 1911 ingeslagen weg geregeld wordt voortgegaan, alles wordt ■gedaan wat thans van het gemeentebestuur mocht en mag worden verwacht en dat dus voor een verder door de commissie in te stellen stelselmatig onderzoek, gevolgd door een advies omtrent nieuwe te nemen maatregelen, voorloopig geen aanleiding bestaat. 1) Sedert 14 Juli ontving de gezondheidscommissie uit Utrecht mededeeling van deu hoofd-inspecteur der Volks gezondheid van de navolgende diphteriegevallen in Zand voort. 19 Juli Nic. Beotslaan Aerdenhout 1 geval, bezocht her haaldelijk Zandvoort. Waargenomen door dr. Brongersma, arts te Bloemendaal. 20 Juli Hotel Beau-Sito 2 gevallen. Waargenomen door dr. Van Waveren, arls te Haarlem. De 3 patiënten zijn dadelijk overgebracht naar Haarlem. Der Witz ist sclmell denkenden, schnell spielenden Verstand, ein electrisch wirksame Kraft, die nicht muhsam suchtsondern findet und erfindet. W EBER. FKUILLETON. Twee vriendinnen. IV. Lieve Keetje! Wat ben je tocli een ouderwetseb, in-degelijk menschAls zij niet ai lang dood waren, zou'ik denken dat Betje Wolf en Aagje Deken jou als model hadden gekozen voor Anna Willis. Zelfs je naam „Keetje" is zoo echt Hollandsch en saaiik ben ook niet van plan je verder zoo te noemen, ik zet dan maar Corrie boven je brief, al is dat ook lang niet bevredigend voor mijn zoo fijn besnaard aesthetiseh gevoel. Dus, lieve Corrie Wat zeur je toch over dat „punt" in je vorigen brief! Jij hebt het gevonden en ik nog niet en velen zullen het nooit vindenIk begrijp wel, wat je bedoelt, maardenk je lieusch, dat ik zin heb 0111 nu mijn punt al te vinden? Geen denken aan lioor! Weet je wat ik vind? Iedereen moet zich vrij kunnen ontwikkelen, volgens eigen aard en aanleg en ieder moet haar of zijn eigenschappen tot een harmonisch geheel trachten te verbinden. Ieder van ons heeft vele mogelijkheden in zicli en al die mogelijkheden kunnen gekweekt worden en groeien totdat zij tot iets groots, tot een kracht worden. Want elke gedachte, die wij hebben, die wij onderhouden, zal wassen en, vroeg of laat., in ons leven tot. werkelijkheid, tot daad worden. Nu is het de vraag maar, welke gedachten wij moeten kweeken en welke wij moeten uitrukken, als kwaad, dat wanneer het te diep lieeft wortel geschoten, nooit meer kan uitgeroeid worden. In aansluiting met je brief en het onderwerp, daarin door je behandeld, moet je mij enkele opmerkingen veroorloven ten opzichte van vrou wenkiesrecht in liet algemeen en van mijn toe treden als lid dier vereeniging, in liet bijzonder. Je denkt, dat ik het niet ernstig opneem, dat ik meepruts aan een groot werk (om je eigen woorden te gebruiken), dat ik de zaak meer kwaad dan goed zal doen, dat ik mij er nog niet heb ingewerkt en het misschien nooit doen zal! Dan ben ik blij, te kunnen zeggen, dat je je vergist. Ja, je vergist je! Je kent mij niet genoeg, je kent mij te veel van mijn uiterlijken kant. Ik heb claar ook gedeeltelijk zelf schuld aan, want ik coquetteer wel een beetje met mijn frivoliteit! Je liebt. mij zoo gaarne als een bont, fladderend kapelletje en dat ben ik ook, op zijn tijd, maar toch Als ik iets onderneem, dan wil ik dat ook, werkelijk en goed! Zoo is het hiermee ook. Wel meer had ik over de vrouwenzaak gelezen, die zoo'n groote factor is in de ontwikkeling der samenleving, dat niemand die wegcijferen kanMet vrouwenkiesrecht moet rekening ge houden worden en daarvan moet iedereen door drongen worden, alle vrouwen, alle mannen en over jaren als dat. bereikt is, dan zal ieder een het gewoon vinden, dan is de tijd gekomen, dat de wetten zullen gemaakt worden, die de vrouw meer vrijheid en rechten geven De vrouw moet zelfstandig zijn, niet onder geschikt aan den man, zij moet zich kunnen ontwikkelen om tot de volste ontplooiing harer eigenaardig vrouwelijke eigenschappen te komen. Buiten liet terrein van specifiek mannelijke werk, is er nog zulk een ruim arbeidsveld voor iedere vrouw, die hare gaven wil gebruiken. En wal de politiek aangaat, och er zullen vrouwen zijn die op de hoogte zijn en de bekwaamheid be zitten om door haar stem te geven, mee te werken aan de groote zaak. En genoeg zullen er zijn, die er zich buiten houden, omdat zij toch het inzicht missen, of omdat hen de zaak koud laat, of omdat zij door andere dingen in beslag zijn genomen. Vergeet eens niet, dat in de landen waar den vrouwen geheel of gedeeltelijk stemrecht is ver leend (Noorwegen, Denemarken, Australië, enkele amerikaansche staten) de uitkomst niet anders dan verblijdend kan genoemd worden en vol lof wordt gesproken over de enkele vrouwelijke afgevaardigden, zooals Anna Rögstad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1