J I N E, ROEST, I SEWI, tlkbrood. Depositobank ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. n are lessen. Sterilisator, irereettiging. ILJET. HAARLEM, L rtikelen. MA. Twee vriendinnen. 5e jaargang. ZATERDAG. 9 SEPTEMBER 1911. No. 36 VINGH. 7 in Maat in vaardigd. AMSTERDAM. 9 0. T DE CLERCQ. 1LEMMERMEER (Hoofddorp). atie, buitenland- disconteering, FtlEVEN, REKENING. te Haarlem. •k „Frischhaltung". srtegenwoordiger voor Jarlem en (lrnstreken: r'IERVISCHMARKT, roek Jansstraat, HAARLEM. - - I 'ELEFOON 249. M. Tel. 1070. oooooooa ïer. - Hoofddorp. S": caat en procureur, 'resident van de Q Lreur der firma H.H. q LEVENKAMP. A - Belast zich met 2 Belast zich met van: 1/16 °0 over A l°o over nominaal bedrag eëel bedrag voor fondsen A nagezien met y Opent rekening- A ndelscredleten. Opent prolongation. Neemt A safe-loketten tegen U aartnrichting is voor A an 912V2 en van 24 uur. V Vruchtenwijnen, Fijnste kwaliteit, ir elk chemisch onderz. r JAC. PIJL, Bloemen- Jaal, Tel.750 en Zijlweir 095. j oemendaalsch Weekblad" ude Gracht U3, Haarlem. Het Bloemendaolsch tdeekUod. Prijs per halfjaar f 1.25 vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Advertentiëu 10 cents per regel herhaalde plaatsing korting. Modedoelingen van aller'ai aard aan do hoofdredactie schriftelijk: Vijverwog 7 te Bloomendaal 0 Alle mededeelingen de administratie, advertentiSn enz. betroff. nde God Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het antenrsrecht van den inhond van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Jnni 1881 (Staatsblad 124) tot regelins: van het auteursrecht."*t Pit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De raad vergaderde Dinsdag GEMEENTE- 5 September 1.1. des namiddags BESTUUR. te 2 uur. Voorzitter de burge meester. Afwezig de heeren mr. Muetti eu Roozen. jicinng der vergadering werden de 6 nieuw .zen nr Tsleden, de beeren I. H. J. Bispinck, Koolhoven, C. F. de Roa van Alderwerelt, ;ni Stuik, jbr. mr. P. Teding van Berkhout D. van der Vliet, op de gebruikelijke wijze illeerd. De beeren legden om beurten den en namen bun plaatsen in. De voorzitter in een korte toespraak allen welkom, het een verblijdend toeken en vond n opwekkende gedachte dezen grooten zien die op de uitbreiding der gemeente naantal wees. ■uwe raad is dus thans als volgt samen- van Hooff. X Voorzitter. X A. J. de Waal Malefijt. X A. W. Jaco- iiiettï. an Stolk. P. Teding !i Berkhout. v. Tienhoven. X vu der Hulst. X C. F. de Roo van Alderwerelt. X C. J. Roozen Hzn. X A. F. Bijvoet. X C. D. v. d vliet. X A. Koolhoven. X I. H. J. Bispinck. 'ezing der notulen die, na verbetering van ieine onjuistheid, werden goedgekeurd, had loeming van een wethouder wegens periodieke ling van den beer W. F. van Hooff plaats. Igemeene stemmen (1 blanco) werd de af- de wethouder herkozen, die na dankzegging bet in hem gestelde vertrouwen, verklaarde i tioeming te aanvaarden. 'er de ingekomen stukken bevond zich een «tuigjng van den heer M. J. Doemen voor "gekende gratificatie hem verleend voorde ,i.lelijke waarneming der betrekking van hoofd •1 O. L. S. te Overveen, henevens een verzoek- van de afdeeling Bloemendaal van de 'en cniging Volksweerbaarheid Bloemendaal- i bmmando, om weder als vorige jaren dezelfde -absidie te mogen genieten, als tegemoetkoming in de groote kosten van de vereeniging. Op voor stel van B. en W. werd het verzoekschrift bij de begrooting 1912 gevoegd. \'oorts verlengde de raad een op 7 September 1909 genomen besluit, (hetwelk verviel op 7 September 1911), met 6 maanden, inzake de vaststelling van een bouw- en wegen plan voor gronden gelegen langs de Kleverlaan, toebe- hoorende aan den heer A. J. Stoel Jr te Haarlem, teneinde de in dit besluit bedoelde kade voor de som van een gulden van den beer .Stoel in eigendom over te nemen. Hierna werd de heer Teding van Berkhout herbenoemd tot lid der strafverordeningen-com missie en de heeren Roozen, Teding van Berk hout en Van Tienhoven als leden der financieele commissie. Een adres van den lieer .1. C. Osieck, hetwelk eerst des morgens B. en W. bereikt had, werd in bun handen gesteld om praeadvies. Als punt 4 stond de aanbieding der begrooting 'oor 1912 op de agenda. Deze zal den leden in druk worden gezonden om later te worden vast gesteld, na alvorens in handen der financieele commissie te zijn gesteld om advies. Zij luidt Gewone. Buitengewone. Totaal. Inkomsten 161.760 f 103.740 265.500. Uitgaven 160.300 105.200 265.500. Het 5de punt was de loting tot bepaling van den tijd van aftreding van twee nieuw inkomende leden, 't Lot besliste dat de heer Van Stolk in 1917 en de heer v. d. Vliet in 1915 zal aftreden. Punt 6 was benoeming onderwijzers voor het her- halingsonderwijs. Als zoodanig benoemde de raad 1. Hoofd der herhalingsschool, te Bloemendaal de heer A. IJzerman; te Overveen de heer H. Hoekstra; te Vogelenzang de heer W. J. de Wild. 2. Onderwijzers aan de herhalingsschool, te Bloemendaal, de heeren T. Popma, A. F. Hoekstra en 1). A. S. Oortman en mejuffrouw C. A. Sehoevaartte Overveen de heeren M. .1. Doemen en J. C. de Vries en mejuffrouw C. IT. Ahlers; te Vogelenzang, de heeren W. J. de Wild en J. van Snippenberg en mejuffrouw E. Korsten. Vervolgens werden 2 verzoeken om ontheffing ran het bepaalde bij art. lObis der bouwverordening behandeld. liet eerste was van den lieer J. B. Sluiter, timmerman, te Aerdenhout, en noodig voor het bouwen van een bergplaats voor bouw materialen op een terrein gelegen aan de Eiken laan. B. en W. adviseerden afwijzend. De heeren Van Tienhoven en Teding van Berkhout dachten hier echter anders over. Eerstgenoemde was van meening dat door aanneming van het verzoek schrift van een slechten toestand een goede zou worden gemaakt en deelde verder nog mede dat de lieer Sluiter, bij inwilliging van zijn verzoek, al zijn materialen naar achteren zal brengen waar ze niet meer aan den openbaren weg liggen en dus niemand hinderen. De lieer Teding van Berkhout gaf als zijne meening te kennen dat het eene onbillijkheid zoude zijn indien liet verzoek werd geweigerd. De lieer Sluiter heeft hier een bestaand bedrijf dat zeer goed gaat en waarmee hij was begonnen toen de toestanden op dit gebied heel anders waren. Hem nu liet houwen dezer schuur te beletten, zou den man een groot ongerief ver oorzaken. Spr. zeide voorts, zich persoonlijk ter plaatse te hebben overtuigd, dat hetgeen gevraagd werd, werkelijk noodig was. De heer De Waal Malefijt was het verzoek ongunstig gestemd. Naar hij verklaarde, omdat iets dergelijks aan Gebr. Verduin ook geweigerd was; ook dezen waren geheel ingebouwd. Wij zouden met twee maten meten, zeide spr., indien we nu Sluiter toestaan wat we Verduin weigerden. De heer Teding van Berkhout meende dat er toch een groot onderscheid tusschen beide ge vallen bestaat. Bij Gebrs. Verduin was 't voor een electrisch bedrijf, waaraan gevaren verbonden zijn, dat ontheffing verzocht werd, bij Sluiter betreft het slechts een gewone schuur, waarvan niemand last heeft. Ja, zeide de heer De Waal Malefijt, nu is 't nog een gewone schuur, maar de toekomst zal zijn dat Sluiter mettertijd volk hierin aan 't werk zet. Hij zal dan zeggen de menschen bij koud of nat weer toch niet in de buitenlucht te kun nen laten werken; dan wil Hij later drijfkracht hebben, enz., en dan zouden we dit ook moeten toestaan. Op zoo'n manier kunnen wij de ver ordening wel intrekken, of zoo wijzigen dat er niets van overblijft. De lieer Koolhoven ondersteunde de betoogen van de heeren Van Tienhoven en Teding van Berkhout. Ook hij wil de verordening niet intrekken noch veranderen, zij werkt prachtig maar er kunnen a wijkingen voorkomen die de moeite van' een afzonderlijk onderzoek waard zijn. Dit geval lijkt spr. er zoo een te zijn. Een voorstel om dit punt tot een volgende zitting aan te houden teneinde den raadsleden gelegenheid te geven zich persoonlijk van de aangelegenheid ter plaatse op de hoogte te stellen wordt aangenomen. Het tweede verzoek was van de heeren Gebrs. Verduin, die namens hun principaal, den heer J. I'. van den Bosch, te Bloemendaal, ontheffing vroegen ten behoeve van den voorgenomen bouw van perceel kad. sectie A No. 5592, 5593 en 2989 aan den Bloemendaalscheweg. Docli hier kon de raad niets aan doen, aangezien hij geen dispensatie mag verleenen, op grond dat de verordening de afwijking als hier gevraagd niet toelaat. Dus werd afwijzend besloten. Het 8ste punt was eene aanvulling der A Ige meene PolitieverordeningEr was een klacht bij B. en W. ingekomen over liet houden van bijen door een bewoner der Kleverlaan, naar aanleiding waarvan voorgesteld werd liet volgende artikel in te voegen „Artikel 15bis. Met boete van ten hoogste drie gulden wordt gestraft ieder, die bijenstallen of korven met bijen houdt of geplaatst heeft op FEUILLETON. x. IAeve Keetje, Ken je het genot van zeilen? Kindlief, dat is de heerlijkste sport, die er is en vooral in de warmte, ga dan zeilen op het Kagermeer. Wij zijn gisteren den gelieelen dag- in een zeilboot op het meer en in den omtrek geweest en ik heb genoten. Dan zie je pas hoe prachtig Nederland is, ons lage waterland met zijn hooge luchten! Aan den horizon zie je alles wazig grijs-blauw en doorzichtig paars en dan dichterbij de uitgestrekte weiden met de grazende koeien, dat scherp omlijnd en frisch van kleur, als een nederlandsch landschap alleeii zijn kan. Fin hoe mooi zijn onze grijs-groene wilgen, zoo goed tinten zij bij water en lucht en wat is er is iets droomerigs in hun staan aan den sloot kant als rustige, bespiegelende naturen. Er is iets rustigs, klaars, bezonkens in het nederland- sehe landschap, geen felle kleuren, geen groote con trasten, geen grootsche ontzagwekkende natuur- tafereelen van dat alles geen sprake, maar oneindiger dieper en heerlijk rustig. Maar 't kan spoken op die uitgestrekte water vlakte 1 Daaarvan krijg je al een idee, als de zon weg is en donkere wolkenstoeten voorbijjagen, dan is er melancholie, onuitsprekelijke zwaarmoedig heid in de natuur. Dofgrijs de lucht en het water staalblauw, alles schijnt harder en scherper, zelfs het aardige kerktorentje, dat opspitst uit het groen heeft een metaalglans. Fin als ons bootje voortgedreven wordt door een Hinken wind, en wij met bolstaand zeil als een groote vogel over liet water scheren, dan hooren wij het klagend ruischen van bet riet en ik hoor dan in het ruischen van het ranke riet liet klagend droevig lied, waarvan Gezelle sprak. minderen afstand dan van 20 Meter van den openbaren weg". De raad kon het echter niet eens worden en na eenig gepraat ging 't artikel de mand in. Thans kwam het verleenen van een bijdrage aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool aan de orde. Ingekomen was een schrijven van het bestuur dezer inrichting, waarin verzocht werd het schoolgeld voor de leerlingen afkomstig uit (le gemeente Bloemendaal te voldoen of door de leerlingen zelf of voor een deel naar den hoofde- lijken omslag en voor een ander deel of geheel door de gemeente, die op deze wijze aan leer lingen, welke het waard zijn, de gelegenheid zou openen op hare kosten de lessen te volgen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. de school hebben bezocht; hun oordeel was zeer gunstig. Deze nuttige instelling te steunen achtte hij een maatschappelijk belang. Zij kweekt veel nuttige menschen en hij hoopte dat de raad zijn sympathie zou deelen. Bij wijze van proef voor den tijd van een jaar stelde spr. voor, de tot nog toe verleende subsidie van f 10.per leerling te wijzigen op den grondslag van een besluit van den raad van Zandvoort, (waar o.a. aan kinderen van ouders die tot 1' 400.zijn aange slagen vrijstelling wordt verleend), en wel zoo danig dat kinderen van ouders die tot f 600. zijn aangeslagen vrijstelling verkrijgen, die van f 600.tot f 1000.de helft en boven de f 1000. tiet volle schoolgeld moeten betalen. De raad keurde deze regeling, die 1 September ingaat, met algcmeeiie stemmen goed. Het laatste punt der agenda was de bespreking der waterleidingplannen. De heer Teding van Berkhout opende als lid der financieele commissie de beraadslagingen. Spr. deelde mede, dat de commissie eene be grooting had ontvangen van een aanleg volgens welke Aerdenhout door Haarlem van water kon worden voorzien, groot f 33.000, terwijl hare eigen raming als het water van Amsterdam werd betrokken de f 15.000 niet overschreed. Wat dit laatste betreft, dienen wij te wachten tot het najaar wat Amsterdam dan zal antwoorden. Maar wat de verbazing der commissie had getrokken was het dure plan van den lieer R. Kuipers. Het was spr. niet bekend, dat den lieer K. opdracht was verleend een dergelijk plan in te dienen. Met tegenzin had de raad indertijd besloten de hooge rekening van den heer K. te betalen en daarom verbaasde het de commissie te meer, nu toch weer een begrooting van den zelfden persoon te krijgen. En de heer K. zal nu weer een rekening schrijven. Wij zijn in een verkeerde richting en de commissie kan niet begrijpen hoe liet dagelijksch bestuur aan haar dit plan van f 33.000 heeft kunnen voorleggen. De heer De Waal Malefijt antwoordde hierop dat de heer Kuipers door den raad met algemeene stemmen was aangesteld om een nieuw plan te maken. Échter komen we in een moeilijk parket als we het plan-K. niet aanvaarden. Zal Amster dam bijv. ook water leveren als over eenigen tijd de heer Van der Vliet water wil hebben, als de arbeiderswoningen van mevrouw v. d. Vliet van water voorzien moeten worden, enz. Welk ver schil zit er nu in of de heer Kuipers of een ander het plan maakt Nu is het tijd om de buizen te leggen, wachten we op Amsterdam, dan is 't water er het volgend jaar toch niet. Fin dan, Amsterdam kan zooveel niet leveren, als in de toekomst noodig zal zijn, 't zit nu zelf al zonder. Nu kunnen de buizen gelegd worden we hebben het water nit Haarlem voor 10 ct., misschien later voor nog minder en we hebben één concessionaris. De heer Teding van Berkhout zegt nogmaals niet te begrijpen dat de commissie een plan wordt voorgelegd dat den raad per se houdt in 't dure schuitje van den lieer Kuipers. De commissie is een wassen neus als het plan-De Waal Malefijt, al schijnt liet ook practisch, wordt aangenomen. Is het doortrekken der buizen niet te doen geweest door den gemeente-opzichter Het vorige dure rapport van den heer Kuipers is reeds met veel duizenden betaald. De commissie kan geen advies uitbrengen zonder het bedrag te kennen dat voor dit nieuwe plan in rekening zal worden gebracht. De heer Van Tienhoven vraagt of door B. en W. een opdracht aan den lieer Kuipers is ge geven om een plan te maken van de verbinding tusschen Overveen en Aerdenhout. De voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Van Tienhoven zegt daarop dat in een vorige zitting niets anders is besloten dan aan Amsterdam te vragen Aerdenhout aan te sluiten. B. en W. luidden Hier een goed oordeel over. Waarom wordt dit niet gedaan? Hij stelt voor een post uit te trekken om alsnog deze verbinding tot stand te brengen. De heer Bispinck meende dat op een vorige vergadering besloten was B. en W. op te dragen eene begrooting in te dienen van kosten omtrent aansluiting met Amsterdam of met Haarlem. Dan konden wij zien wat wij wilden. De heer De Waal Malefijt zet hierna uiteen welke bezwaren het leggen der huizen mede brengt als nog niet bekend is wie het water zal leveren. Een buizennet is gelijk een boom. Aan het begin moeten de buizen wijd zijn, aan het einde nauw. Wij kunnen toch niet overal wijde buizen aanleggen? En waar moeten wij nu het begin maken? De lieer Bispinck wil een middenweg. Spr. wil de hoofdbuis zoo maken dat aan beide kanten aansluiting mogelijk is. De prijzen zullen wel billijk zijn en meevallen als Amsterdam of Haarlem eenmaal weet alles te zullen leveren. De heer De Waal Malefijt: Dan moeten wij weer een nieuw plan maken en een deskundige benoemen. De gemeente-Opzichter kan dit niet, die weet van waterleidingen niets af. De voorzitter verklaart hierna dat B. en W. den heer Kuipers hebben verzocht hier te komen hij was is 't bezit van alle cijfers en gegevens en spr. gelooft dat hij in dit geval de gewensehte man is. De heer Van Tienhoven: En dat niettegen staande de raad met huivering de overschrijding van de begrooting-Kuipers heeft betaald en niet tegenstaande alles wat we al met dezen man hebben meegemaakt. Spr. stelt daarna voor in de gelieele waterleidingquaestie den heer Kuipers niet meer te noemen, en hem geheel uit te schakelen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aan genomen met 3 stemmen tegendie van de beide wethouders en den heer Bijvoet. Nu stelt de voorzitter voor om een commissie te benoemen die met gebruikmaking van alle gegevens, goed kan werken. De heer Van Tienhoven kan zich hiermede niet vereenigen omdat het uitgangspunt is en blijft dat Aerdenhout water moet hebben. Reeds zijn hier over de 100 villa's. Het plan van de Aerdenhouters kan nog niet uit gewerkt worden omdat er nog geen antwoord van Amsterdam is. Dan moet een tijdelijke maatregel worden genomen om Aerdenhout door Amsterdam water te laten leveren. Later kunnen wij weer zien. De buizen kunnen al vast gelegd worden. Nogmaals stelt spr. voor hiervoor een crediet toe te staan. Ook de heer Bispinck wil geen commissie. Spr. gaat met den heer Van Tienhoven mede. Voorloopig, zegt hij, willen we niets dan Aerden hout van water- voorzien. Gaat dit niet met Amsterdam, dan met Haarlem. Is dit klaar, dan kunnen wij altijd nog zien en ook Oosterduin aansluiten. Liggen de buizen eenmaal, dan zullen we ook wel water krijgen. Zoodoende komen wij tenminste vooruit. De beer De Waal Malefijt komt nogmaals op de commissie terug. Deze èn een deskundige moet er komen. En dan is er nog een andere questie die zij tijdelijk kan regelen, n.l. die der betaling van de helft der kosten. De heer van der Vliet, de Binnenlandsche e.a., hebben vroeger de helft betaald. Onbillijk acht spr. het als Aerden hout nu een buizennet voor niets zou krijgen. Ook de andere hebben hier reclit op. Verder staat bij hem nog niet vast dat alle villa's in Aerdenhout aan sluiting zullen verlangen. Zoo heeft de heer Bierens de Haan tegen hem gezegd„ik heb wel geteekend ter wille van do anderen, maar ik neem niet, al kost 't water maar 1 ct. per meter". En zoo zullen er wellicht meer zijn. De lieer Bispinck voelt de onbillijkheid niet. 't Is z. i. niet onbillijk als Aerdenhout een geheel net krijgt, en wel billijk wanneer bijv. door een particulier voor een enkel buisje iets betaald moet worden. De heer Van Tienhoven zegt niet te begrijpen waarom de heer De Waal Malefijt dit alles zegt. 't Loopt over Aerdenhout en niet over de ver richtingen die de heer De Waal Malefijt nu reeds Er' is iets opwekkends in het zijn op het water, 't is alsof je je tot veel meer in staat voelt dan gewoonlijk, alsof je eiken strijd, hoe zwaar ook, zou aandurven! Dat komt natuurlijk omdat je je als het ware voelt overgeleverd aan de elementen, waarmee je in een zeilboot kunt worstelen, als er een storm komt opzetten en de boot zoo helt, dat ze elk oogenblik bijna omslaat. Maar daarin juist ligt de bekoring in liet gevaar flat het meebrengt, in het inspannen van alle krachten om dat gevaar te overwinnen. En waarover zal ik je nu verder schrijven? Tot mijn spijt heb ik alweer moeten eonsta- teeren, (lat jij mij ook alweer verkeerd hebt be grepen, mijn bedoeling geheel anders uitgelegd, waar ik spreek van de vonk die tot een vlam moet worden. Dat vind je zelfverheerlijking of leidt daartoe! Lieve Keetje, mijn bedoeling staat lijnrecht tegenover die opvatting. Weet je, ik meen daar mee juist de zelfoverwinning, de overwinning van ons eigen ik, waardoor ons hart geopend wordt voor het eeuwige, het goddelijke. Wij moeten zijn als een kanaal, Jat in verbinding staat met den grooten levensstroom, inet den stroom van het oneindige. „In the degree that we open ourselven totbis divine inflow, are we cliauged from mere men into God men". Dat kan tocli geen zelfverheerlijking wezen en is ook niet zoo bedoelt integendeel het is het verdwijnen van ons eigen ik en de verheerlijking van het eeuwig goddelijke. Fin vanzelf komen wij op het thema, door jou opgeworpen, de zelfzucht. Allezonde is zelfzucht. Zonde is liet doorbreken van grenzen, zonde is liet niet boheerschen van zichzelf. Je zult het verband tusschen beide uitspraken dadelijk inzien, we komen daarop overigens straks terug. De zelfzucht is de eerste neiging, ja we zouden kunnen zeggen het instinkt in den mensch tot zelfbehoud later tot ingrijpen in het gebied van een ander, hetzij physiek of moreel dus het doorbreken van grenzen. Alles wat wij zonde, kwaad noemen kan gemak kelijk tot deze grondidee worden teruggebracht. Ik

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1