AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 24 September, n.m. 2 uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Amsterdamsch Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot V redenburg". Bloemendaal-Commando. Gelegenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K u nstn ij ver hei d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.2Ö p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 24 September, 8 uur. Brongebouw. Strijk-concert Haarlemsch Muziekkorps, met medewerking van het gemengd dubbel kwartet „St. Caecilia Inter Nos." Dinsdag 26 September, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. N. V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Gast-voorstelling Henri de Vries. Hen avontuur van Sherlock Holmes. Spel. Gewone prijzen. Donderdag 28 September. 8 uur. Concertzaal „De Kroon." Viool-Recital Mischa Elman. f 1.50, 1.—. Donderdag 28 September, 8 uur. Gebouw de Nijverheid, Jansstraat. Voordracht van den heer Meng voor de vereeniging „Wie denkt overwint." Onderwerp: Göthe's Eaust. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en buitenlandsche kunst. MaatschappijInternationale Automobieltentoonstelling te Berlijn; Het een en ander uit Amerika; „Moplin"; Inge zonden mededeelingen van lezers; De blauwe muts; Waar schuwing. Luchtvaart; SoesterbergDe aeroplaan bij de Franschemanoeuvres. Motorwielrijden: Officiëele mededeelingen van de Ned. Motorwielrijdersvereeniging; De Clubtocht der N. M. V.; Buiten Engeland; Vragenbus voor motor wielrijdersAllerlei. SPORT. Bloemen daal III Prinses Juliana II. Aan onze adspirantjes de eer, de eerste overwinning in 't seizoen op ons terrein bevochten te hebben! En 't kranig werken der jongsten verdient wel een woord van lof. 't Is te voorzien dat „Bloemendaal" met dit elftal een goed figuur zal maken in de competitie, want niet alleen dat 't derde met bijzonder veel animo speelt, er wordt gespeeld met overleg, iets wrat bij de lioogere elftallen meestal ver te zoeken is. Er schuilen krachten in 't adspiranten-elftal, 't geen bij eiken wedstrijd duidelijk blijkt. De elftallen stellen zich op onder leiding van den heer Vlaanderen. Direct geven beide partijen zich geheel, en 't is aan de stevige verdediging van Prinses J uliana te danken, dat er niet in de eerste minuten gedoelpunt wordt. De voorhoede der gasten roert zich ook, maar vindt in Hout graaf een geducht struikelblok. Telkens onderbreekt hij door forsch optreden de stormloopen der zwart-witten, en zuivert met verre trappen zijn gebied. Stuurman op den linkervleugel breekt her haaldelijk door, steeds echter worden zijne voor zetten onschadelijk gemaakt door den keeper, die moedig zijn doel verdedigt. Na diverse pogingen van weerszijden gaat de rust in met blanken stand. De tweede helft begint met een uitval van het Prinsesje, maar het is „Otten", die het gevaar bezweert. Toch doelpunt „Juliana" vrij gelukkig, als Bloemendaals keeper een bal slecht wegwerkt. Dit is een sein voor de witjes, om stevig aan te pakken, en werkelijk komt door een extra fijn stukje voetbal van den jongsten Lansdorp de gelijkmaker. Een lust is 't om te zien, hoe door de jeugdige voetballers om de leiding gestreden wordt. Het publiek vond hier gelegenheid te over om te ge nieten van het inderdaad aardige spel, en een gejuich, alsof men een eerste-klaswedstrijd bij woont breekt los, als Sybrant met een pracht- schot aan „Bloemendaal" de overwinning bezorgt. Ga zoo voort, adspiranten, gij zijt op 't goede pad, maak de ouderen door uw volledig opkomen beschaamd, en de eereplaats der afdeeling zal uw belooning zijn „Bloemendaa 1"—A. V. V. Eindelijk is het gelukt A. V. V. te slaan en al is de overwinning niet groot, ze dient op prijs gesteld te worden daar ze volkomen verdiend is. A. V. V. komt niet zoo sterk op als gewoonlijk o. a. missen zij Hinlopen en Boeljou maar ook „Bloemendaal" telt invallers; Moggenstorm, Blankevoort, Hartog en Boskamp ontbreken, Van Maren is echter weer terug, terwijl Van Kessel de rechtsbuiten plaats inneemt, zoodat „Bloemendaal" het volgende elftal op de been brengt De V ries. Van Rietschoten. Van Maren. Wensing. v. d. Bergh. Houtgraaf, v. Kessel. Lansdorp. Aufd.Heijde. „Leo". Roskam. Niettegenstaande de onvolledigheid, krijgen we direct het vurige, vlugge spel, dat de „Bloe mendaal"A.V.V. ontmoetingen steeds kenmerkt. Wel is „Bloemendaal" iets in de meerderheid, doch namen als Spaan en Wit in de-geel-zwarte verdediging, zeggen genoeg. Beurtelings zijn de doelen in gevaar, maar De Vries vertoont een zeer te prijzen activiteit, en Spaangoede wijn behoeft geen krans! Uit een corner, die schitterend genomen wordt, doelpunt A. V. V., doch wegens hinderen van keeper wordt dit punt ongeldig verklaart. Vlak hierop brengt de „BloemendaaT'-voorhoede op, en met een tam schot geeft de midden zijn ver eeniging de leiding. In dezen stand komt tot half-time geene ver andering meer, en de tweede helft wordt be gonnen met een 10 achterstand van A. V. V. Alsof de geel-zwarten weer overwinnen willen, beginnen zij de verdediging der gastheeren te bestoken, maar Van Rietschoten, die flink bij gestaan wordt door Van Maren, is in grootschen vorm, en zendt alles onverbiddelijk retour. Wel stelt het witte vijftal prijzenswaardige pogingen in 't werk de leiding te vergrooteu, maar vooreerst gelukt dit niet, door toedoen van Wit en den keeper, die een prachtschot van Van Kessel magnifique onschadelijk maakt. Een kei van Houtgraaf uit 't verre veld had beter lot verdiend, terwijl het loffelijke doorzetten van „Leo" meer malen applaus ontlokt. Ten laatste kopt Hannie uit een mooi genomen hoekschop van Roskam den bal langs Spaan, en't pleit is beslecht. Voor de eerste maal kan A. V. V. als een ge slagen team Bloemendaal verlaten! Bij A. V. V. waren Wit en Spaan de besten, bij „Bloemendaal" Van Rietschoten, Van den Bergh en Lansdorp. Zondag speelt „Bloemendaal" hier den eersten competitie-wedstrijd tegen E. I). O. uit Haarlem. Vele zullen nieuwsgierig zijn naar liet debuut in de tweede klas. Onze meening is, dat „Bloemendaal" niet bang behoeft te zijn, mitser zooveel mogelijk volledig gespeeld wordt, en dat dan 't vuur, dat 't vorige seizoen in de laatste match 't kampioen schap bracht, niet ontbreke! Dus direct flink aangepakt, niet verslappen als ge een goal achter zijt, en elke vrees zal ongegrond blijken Adr. C. Kerk-concert MUZIEK. te geven door de dames A. Noordewier-Reddingius, sopraan, P. de HaanManifarges, alt en den heer A. B. H. Verheij, organist. De organist gaf als eerste nummer „Praeludium en Fuga" e moll van J. 8. Bach (Edition Peters, Band II No. 9) (Wie in 't bezit is van deze Preludes en Fuga's van Bacli kan deze in e moll dus voor piano thuis spelen). Voor orgel klonk deze grootsch en krachtig en echt Bachsch die volle majeur slotaccoorden. De twee duetten „Auf die Zukunft unsres Heilandes" van Able (1662) en „Heer Jezus heeft een hofken" uit de 17e eeuw waren voor de stemmen en de kerk bijzonder mooi. Eigenlijk is' 't overbodig alles op te sommen, want deze beide zangeressen zijn zóó overbekend, dat het mij ook niet mogelijk is al 't goede en schoone dat zij gaven, weer te beschrijven. De beide laatste duetten van Haendel uit „Judas Maccabaeus" wil ik alleen nog noemen omdat daarin de „Süsse Freiheit, Himmlische!" ook werkelijk zoo hemelsch (in den zin van: tos van 't aardsche!) klonk. Daarvoor moet men ook. zulke stemmen en personen hebben. En dan het. laatste duet „O bolder Frieden" en de regel „und lachend wallt das goldne Korn" 't was eenvoudige, ware, hooge kunst! Het Gebet van Franz Liszt voor alt is niet zoo gemakkelijk te begrijpen; althans de harmonieën en melodie liggen niet „in 't gehoor". De drie liederen voor sopraan uit 't Liederboek van Groot Nederland van F. L. Coers werden door mevrouw Noordewier gezongen zooals alleen zij dat kan, weet u iemand die datzelfde in haar stem heeft? De heer Verheij gaf als vijfde nummer Prelude, Fugue et Variation van César Franck. Mij dunkt dat men dezen avond dankbaar mag zijn voor 't vele schoone dat wij hoorden. Mischa Elman. Vóór zijn vertrek naar Amerika zal Mischa Elman Donderdag 28 September in „De Kroon" te Haarlem een viool-recital geven. Louis Schnitz- ler heeft de begeleiding op zich genomen. In het Brongebouw morgenavond strijkmuziek van Kriens met mede werking van het Gemengd dubbel kwartet „St. Caecilia inter Nos". Toegang 50 ct., aboneés vrij. De zware regen in den avond PLAATSELIJK van 19 dezer heeft op vele plaat- NIEUWS. sen groote schade en ongemak aangericht. Het huis van den heer B. J. Krul te Overveen werd in de onderverdie ping een slikstal gelijk, toen het water zoo hoog geloopen was, dat het niet alleen over den deur drempel kwam, maar een voor de deur geplaat ste plank het water niet meer kon keeren, «Je kleeden en verdere stoffeering en verschillende meubelen zijn bedorven. Bij de woning van den heer C. Metselaar waren ten behoeve van het hooger optrekken van den zuidelijken muur door de aannemers Schiphorst Philips geene voldoende voor zieningen tegen bet inregenen getroffen, zoo- impulsieve, heftige karakter, 't Gaat niet altijd op, maar gewoonlijk zijn deze hoofdtrekken aan wezig, hoe dan ook gewijzigd voor ieder individu afzonderlijk. Een schrijver, ik geloof Couperus, spreekt ergens van de menschen van het zuiden als van de mensehen der schelle kleuren en van die van het noorden, als de menschen der nuancen nu ik vind dat zoo aardig gezegd. Denk eens aan Italianen, zie je dan niet geel, rood, heftig- blauw, als een kleurenvisioen? Je ziet de intens- blauwe luchten, het water van de kleur der saffieren, schitterend-witte gebouwen en de donkere silhouetten van cypressen en alles overgoten met gloeiend-gouden zonlicht, mee- doogenloos van kleuren-schelheid En in die natuur de bewoners van het land: donker, warmgetint, met donkere gloed-oogen en lielder-witte tanden achter roode lippen, gekleed in veel rood- en geel, kleurig en schel. Denk nu eens aan het noorden, zie je dan niet, ik mag wel zeggen voel je dan niet 't grijs zachtblauw, licht-lila, kortom al die fijne nuance- tinten? Vertoont zich niet voor je een wazige grijs-violette verte, zie je de nevelsluiers die alle omtrekken verfijnen en verijlen en de grijze luchten, waar witte meeuwen rondvliegen? Zou je een meisje van het noorden met blonde haren en blauwe oogen gekleed willen zien in fel-oranje of in vurig rood? Neen, 't zou dishar monie zijn; lichtblauw, grijs, rose en lila, dat zijn de kleuren, die bij hare schoonheid passen. En nu hebben wij het nog alleen maar gehad over zichtbare kleuren en nuancen, maar let eens op de nuancen in het karakter. Is de zuiderling niet hevig in al zijn eigenschappen, al zijn harts tochten, zijn liefde, zijn haat, zijn vreugde, zijn droefheid? Mist hij niet de fijne nuancen, die het noordelijk karakter zoo complex, zoo on doorgrondelijk maken is eene kleine nuance soms niet van groote invloed op die gesloten, koelschijnende naturen Als je eenigszins bekend raakt met de Scandi-, navische litteratuur, dan voel je dat zoo duidelijk, dan onderscheid je de draden waaruit het fijne zieleweefsel dier menschen is samengesteld. Ken je Mary van Björnson? Als je dat hebt gelezen, zul je begrijpen, wat ik daarmee bedoel er verder over uit te weiden zou mij van mijn onderwerp afbrengen. dat ook de heer Metselaar waterschade aan zijn plafond en inboedel opliep. i De gootrooster bij Patna scheen onbruikbaar op den weg stond weldra een plas van zeker 100 Mvan een voet diep, menig voorbijganger die geen moed had ér door te waden, klauterde zoo goed en zoo kwaad het ging langs het hekje voor het huis van mej. Muller over de gevaar lijke plek heen. Onze algemeene indruk is, dat zoowel in Bloe mendaal als in Overveen, de nieuw aangebrachte rioleeringen niet aan het doel, geregelden afvoer van wegwater, beantwoorden. De wethouder De Waal Malefijt, die den toe stand eens kwam opnemen, heeft direct plannen beraamd, om aan de onaangename positie, waarin deze en andere huizen verkeeren hij hevigen regenval, een einde te maken. Woensdagmiddag namen de haarlemsche pad vinders hier hunnen gewonen wandeltocht door het dorp; aan hen ging een vermakelijk stelletje gemaskeerde vrijbuiters vooraf, allen van speren en andere gevaarlijke steekwapenen voorzien, en een door veerentooi gelijkend op een Indiaansch opperhoofdde jongens van dit vrij-corps maak ten in vergelijking met den geregelden troep pad vinders een koddig effect. Diphterie te Bloemendaal. De diphterie heeft na het eindigen van het badseizoen in Zandvoort baar intrede gedaan in Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Spaarndam en Heemstede. Bij ons zijn thans 6 ziekte-gevallen geconstateerd; het eerst aangetaste kind was zorg vuldig van Zandvoort verwijderd gehouden, maar had op zijn school een plaats naast een kind, dat den zomer in Zandvoort had doorgebracht. Door de uitnemende zorg van dr. Van Beusekom, als schoolarts, werd na de school der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging, die van den heer IJzerman gesloten; hoe nuttig deze maatregel was, bleek bij het onderzoek van het onderwijzend personeel, een hunner werd bevonden sterk bacillen-drager te zijn; zooals men weet is de Zandvoortsche epidemie, wanneer men daarvan spreken mag, waarschijnlijk te wijten aan de werk zaamheid van een tijdelijk onderwijzeres aan een der scholen aldaar. Ons gemeentebestuur heeft onmiddellijk advies aan de gezondheidscommissie gevraagd, waarvan thans dr. Brongersma tijdelijk het voorzitterschap waarneemt, het dagelijksch bestuur der commissie heeft den volgenden ochtend den burgemeester, die de openbare lagere school te Bloemendaal reeds ter ontsmetting had doen sluiten, mondeling geadviseerd omtrent ver schillende te nemen maatregelendaarbij werd zeer betreurd het gemis van een barak ter op neming van bacillen-dragende kinderen, die thuis niet behoorlijk kunnen worden afgezonderdwat zou onze gemeente 'n boel beter kunnen worden bestuurd, indien onze groote grondeigenares, mevrouw Van der Vliet—Borski ten behoeve harer minder bedeelde dorpsgenooten een klein stukje van hare eigendommen ten algemeene nutte wilde afstaan. Inderdaad, altruisme is een schoone eigenschap en de lust en het leven van den gentleman. In een week tijds verrichtte de heer Brongers ma alleen in het laboratorium van de gezondheids commissie ten zijnen huize 167 volledige onder zoekingen. De leden der gezondheids-commissie roemen de krachtige medewerking van de Bloe- mendaalsehe doktoren. Er zijn tot dusver in Bloemendaal 15 bacillen-dragers gevonden; dr. Brongersma heeft nog 27 onderzoekingen onder handen. Het onderzoek, waartoe ook de directeur van het laboratorium van den Centralen Gezond heidsraad, dr. Ali Cohen te Utrecht, zijne medewerking heeft toegezegd (dat laboratorium zal in 8 dagen 200 onderzoekingen kunnen verrichten) zal echter tot niets nut zijn, wanneer afzondering en behandeling der bacillendragers zich daaraan niet onmiddellijk aansluit. Een en ander kan in onze gemeente met zijne vele ruim be huisde inwoners in meer gevallen aan huis ge schieden dan in plaatsen als Zandvoort, maar toch blijft er ook hier een breede rij gevallen over, waarin afzondering in een barak het eenig mogelijke en noodzakelijke is. Waar de barak van het Witte Kruis slechts voor 10 personen plaats geeft en reglementair alleen voor besmettelijke zieken (en dat zijn de zoogenaamde bacillen-dragers niet) beschikbaar wordt gesteld, verwachten wij dat die vereeniging en in ieder geval het gemeente bestuur desnoods in een spoedeischende ver gadering onverwijld afdoende maatregelen zal nemen om in het gemis aan een doeltreffende barak alhier te voorziende haarlemsche zieken huizen immers kunnen niemand meer bergen blijven de bacillen-dragers verkeeren met hun om geving, dan is alle verrichte arbeid monniken werk geweest en kan hier een even hardnekkige diphterie-epidemie verwacht worden, als waar onder Zandvoort zoo veel leed. Bij het ter perse gaan van dit nummer wordt ons gemeld, dat de Stads-Editie weder een im moreel stuk bevat, een met insinuatiën aan het adres van de bloemendaalsche doktoren en anderen, als zouden zij tijdens het seizoen, diph- terie-gevallen hebben verheimelijkt; wij lezen sinds geruimen tijd genoemd blad niet meer en komt men ons met eene mededeeling daar uit aandragen dan antwoorden wij slechts „bah, die vieze Stads-Editie" en wij verlangen naar de kennisneming van het daarin gepubliceerde ook ditmaal niet, ons advies, een advies dat wij thans aan al onze lezers geven luidt steeds„Schaf die ten doode opgeschreven krant af en abonneer u op Haarlem's Dagbladreeds eenigen tijd geleden vernamen wij van eene zijde die goed ingelicht kan zijn, dat de Stads- Editie in de 2 laatste jaren abonnée's had verlóren; wij wensehen voor de publieke moraliteit, 't fatsoen en den goeden smaak in Haarlem, dat de uitgave van dit blad weldra geheel worde gestaakt. Wij houden onze doktoren en andere autoriteiten op het gebied der besmettelijke ziekten en aanverwante onderwerpen voor volkomen te goeder trouw en voor wijs genoeg om zich aan liet voorbeeld van Zandvoort te spiegelen, welks autoriteiten met hunne struisvogel-, hunne fschuifpolitiek en hunne onwaardige insinuatiën van zich zelf hebben gemaakt caricaturen van eerlijke en be trouwbare bestuurders. Vrijdag is de eerste bezending van 24 buisjes van hier ter onderzoek naar Utrecht opgezonden, alle betreffende kinderen der O. L. 8. (hoofd de heer IJzerman). Donderdag is weer een nieuw geval van diphterie in onze gemeente aangegeven. 2 5-Jarig jubileum. Over de verschillen in landaard van Franschen, Duitscliers en Engelschen is reeds zoo menig maal gesproken en zooveel geestige opmerkingen gemaakt, dat ik vrees banaal te worden, als ik (lat alles ga herhalen. Wel wil ik nog even bij wijze van overzicht mijn eigen totaalindruk geven. De Duitschers zijn het volk der denkers, der degelijke studie, het volk met diepgaand inner lijk leven. De Franschen kenmerkt het vernuft, de gratie, de smaak, de levendigheid. De Engel schen zijn het volk van den kraclitigen wil, van de heerschzucht, van de voorname terughouding. En de Nederlanders? De Nederlanders zijn zeer intelligent, maar zeer bescheiden, degelijk en eerlijk en als bijzondere eigenaardigheid kenmerkt hen 't voorzichtige „ze kijken de kat uit den boom" zooals men zegt. Een woordje dient nog gezegd te worden over de Amerikanen. Je weet ik voel altijd een voorliefde voor hen, die mij maar al te dikwijls verweten wordt en die toch niet zoo ongemoti veerd is. Geloof je niet, dat de Amerikaan vele zijner beste eigenschappen aan zijn Nederlandsche voorvaderen dankt? Ik bewonder de energie van den Amerikaan en ik ben zeker dat Amerika het land is, waar de kiem gelegd zal worden voor een nieuwe toe komst, waar frissche, heldere denkbeelden zullen ontstaan, op elk gebied. Hoe komt het, vragen velen, dat die natie, toch zoo heterogeen van samenstelling, een zelfde type, zooveel gemeenschappelijke eigenaardig heden vertoond? Ten eerste is het klimaat eengroote factor, het klimaat doet reeds vele uiterlijke ver schillen verdwijnen (volgens onderzoekingen ver- toonen de schedels der in Amerika geboren zijnde kinderen uit ouders van alle landen, reeds een zelfden vorm, geheel afwijkend van die der ouders). Maar de grootste factor is wel, dat zij allen door denzelfden geest bezield zijn, ieder is op zich zelf aangewezen, op eigen kracht komt het aan en dal geeft in al die menschen een gelijkenis, die puur van de overeenkomst der ideeën uitgaat. Ik zou zoo graag doorschrijven Keetje en je nog eens aardige interessante dingen vertellen van buitenlanders, die ik ontmoette, maar moet een eind aan mijn brief maken. Later i schien daarover eens meer. Veel liefs va" Je Mary. Mejuffrouw E. II. J. Traanbero. 18S61 October—1911. Mej. E. H. J. Traanberg, te Bloemendaal, he: denkt 1 October a.s. den dag, waarop zij 25 jan geleden als onderwijzeres bij het openbaar oude- wijs te Amsterdam in functie trad. Gedurende dien tijd was zij onafgebroken werkzaam aan de school no. 23, in de Utrechtse! dwarsstraat te Amsterdam. Wij wensehen haar geluk met dit jubileum, en spreken dé hoop uit, dat zij nog vele jaren in het belang van de jeugd moge werkzaam zijn Op verzoek van het Comité van den Bon voor vrouwenkiesrecht te Bloemendaal werd i. Zaterdag in de zaal van „Rusthoek" door de heer Rodolphe Broda, secretaris van 1' Institut International pour la Diffusion des Expériences Sociales eene hoogst interessante lezing gehouden over de resultaten van het vrouwenkiesrecht in de practijk, méér speciaal in Australië én in Finland. Daar de heer Broda beide landen door en door leerde kennen en ook overal elders rond reisde om de pogingen tot vreedzame oplossin. van de meest uiteenloopende sociale vraagstukke nauwkeurig te bestudeeren, mag zijn oordeel v, van eenig gewicht worden geacht. De eonclusi van zijn helder betoog en sympathieke toespraat, in enkele woorden samengevat, luiden als volg) Dat het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw, dat eerst nogal tegen werd gewerkt in beide landen, spoedig ieders volkomen ingen menlieid mocht verwerven. Getuige o.a. in Ai stralië de motie onlangs met algemeene stemme, in dien zin door het parlement aan Engeland regeering gezonden. Dat de vrouwen trouw stemden, vol ernstigen ijver (in Australië reeds 10 a 16 jaar) hare nieuwe plichten vervulden en een uitstekenden, vei zachtenden invloed hadden gehad op de vroeger zoo ruwe verkiezingstooneelen, evenals op de debatten in 't parlement. De sterkte van de partijen tegenover elkaai ondervond geen noemenswaardige veranderingen, doch wèl sloten de vrouwen zich direct aan zonder onderscheid van partij te maken wanneer het gold humane, ethisch hoogstaande doeleind™ te bereiken, b.v. maatregelen tegen alcohol en tegen het overwerken van vrouwen en kihderen en zijn zij een krachtige steun voor opvoeding, onderwijs en vredesbeweging enz. Met voorbeelden Ëf| toonde spreker aan hoe zonder haar steun eenigc van de beste, meest menschlievende wetten niet tot stand zouden zijn gekomen. Men was het er daar geheel over eens, dat de vrouw als huisvrouw en moeder tegenwoordig nog beter haar taak vervulde dankzij de meerdere ontwikkeling tot welke het kiesrecht leidt. Niet het kiesrecht vergt veel tijd, maar alleen het vervullen van eene betrekking als leidster of parlementslid wat toch eene hooge uitzonde ring is. Verschil in politieke opinie tusschen leden van hetzelfde huisgezin gaf geen aanleiding tot onaangename gevolgen. Summa summarumuitmuntende resultaten en een vruchtbaarder samenwerken van mannen en vrouwen voor de welvaart van de geheele

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2