ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND 5e jaargang. ZATERDAG, 21 OCTOBER 1911. No. 42 Bureau van Redactie en Administratie Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Uyt de Vroetschap van Haerlem. Twee vriendinnen. liet Bloemend Weekblad. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Het auteursrecht van deu inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. hadde hy sich intussen moeten quijten van syne bewegenissen der geenen die syn werk aenzagen, dog 't hart is hem nog nyet vervreemdt van wat aenbe- langht syn gheestwerck in syne moeder- lycke taele te uyten. Daer waren desen middagh in de Praet- sael goede Latijnen aen den ganc. Toen het tweede punt van de wercklijst aen de beurt was, hebbende de Heere Van Styrum met nog eenighe heeren hierin de Vroetschap aengewezen op de stich- tinghe eener Hoogere School plus Han delsschool, quam de Heere Thiel hier tegen int kamp. Hy was vergramd van sinnen en spande bijkans zijne tongh uyt haere kracht. Hoewel hij niet ver- waendelyck aen 't zwetsen was als eenen quackzalver en zijne rol goed verstond, was zijne wijsheit wel eene groote rijck- dom van woorden, maer zijn vonden niet aerdigh noch geestigh. De Heere Thiel dagt toch niet voor enckel slechthoofden te praeten toen hij sich als wijlen eenen kampvechter uit der Romijnen Eeuwe, die als 't waare sich op zijn spooren verheffende en met den afgrijzelycken doodt voor ooghen den machtigen keyzer toeschreewdeAve, Caesar, morituri te salutant, voorbereydde in eenen wilden strijdt te sterreven? Hoe quam dit altijdt toch so van geest paere- lende Raedtslid er nu toe om, als een stuur man die op een scheef compas land wil beseylen, aldus met opgeblasenheyt en kreupelheyt uyt den koers te geraecken Wat hy invoerde, was niet van ghebrek maer ter zake wel vereischt, doch hy liet 't in plaetse van den zwaen van den aeckster segghen en hoe hoogh hij 't ophief, moest het toch uyt onvermoghen laegh vallen. Het ginc hyermee als van outs: ongheschickte overdaet is niet let ten op de lessen en regels der kunste, waervan hij so menighmael een treflyck voorbeeld gaf. Zijn in 't breede en wijt- loopigh ontvoude gepraet besat de mis- stellinghe dat hij de gesteltenis zijner personaedjes niet en goed weergaf, waar door hy by veelen der Raedtsheeren toorn en knarsingh der tanden weckte, en men, onstelt, gaerne syn goeden wenck opvolghde, om het misstelde been te her stellen en, als bequame lezetters, het in het rechte lidt te voeghen. De Heeren Spoor en Van Rossum en laeter den Heere Van Styrum self, packten hem egter als met schroeven vast. Eedle gramschap, in deezen standt van zaken gaande geworden gants sonder verdwae- ling, deeden hen de noodighe woorden met welgezette zinnen in de schaele van 't oordeel opwegen en ieder van hen beelde op eige maniere van spreecken syne meeningh uit. En de Vroetschap reickte met kennisse van zekerheit de kroon uit aen den Heere Van Styrum en de zijnen. Toen de beuaautheit, ontstaen door het rumoere des gespreks die men beter kan bedencken dan schrijven, watgeweecken was en men sich met de behandeling van de volgende dinghen verkalmd hadt, deedt de Raedt met zedigh zwyghen een goed stuk werck, door den bequaemen poorter tot Haerlem, den Wel Eedele Heere Rutgers van der Loeff, eene Aris- tarchus van onzen tijdt, te eieren met een verhoogingh zijns inkomens we gens zijn dienstelijke kx-acht betoont in syn veele en aldervoortreflijcke verrich tinghen als bibliothecaris. Hier heeft de Vroetschap wel en wys aen gedaen. Nu rest Corbasius noch om enckele penne-woordekens te segghen tot sijne ïxieuwe mede-borgheren in 't fraye Bloemendael. Want hij doet thans syn huysdeur open en dicht in den toeback- winckel aan de Dorpstraet van dat plaetsjen van puyck-genuchten waer natuer liet zoet versinnen van een yeder uytmaakt. Waer het kleurigh lommer-loof syn schoon- heyt paert aen de luyster der lieve bloem- kens en de schoonste staet van 't wout de vogels doet tierelieren int zoete der zachte daeghen. Waer molligh gras en bruine heuvelen in schoonen zwier een lantschapschildery vormen en de nachte- gael met duyzent tonghen aenheft eenen oorenstreelingh van haerlycken adem. Ick hebbe het lieve bloemenstedeke Haerlem veriaeten voor 't Arcadiën in Kennemerland.Moghemijneplaetsgenoten en my selve eene onbekommerde ver- noegelijckheyt als de hooghste ryekdom tot in lenghte van daeghen gegeven syn. Corbasius. i) Slecht-, eenvoudig. Heemsteedsche brieven. III. Dat het bestuur van onze gemeente er op uit is om, waar 't moet, verbetering aan te brengen, wordt thans weer bewezen door de aanschaffing van een automatisch begraaftoestel. Dit echter geeft mij stof om de aandacht van het gemeente bestuur te vestigen op de slechte gewoonte om na afloop eener begrafenis een bus te presenteeren voor het brengen van een geldelijk offer. Met gedachten aan een afgestorvene bezield, of wel met gedachten aan eigen heengaan, kort om, plechtig gestemd zijnde, worden we op eens hieruit gerukt door te moeten tasten in den geld buidel. De heer Honig heeft, meen ik, in een raads vergadering daar al eens op gewezen; moge de tijd niet ver zijn, dat deze offerbus de begraaf plaats verlaat. En nu geeft dat verdwijnen mij weer stof om den wensch te uiten, dat mede moge verdwijnen het tolgaardersliuisje op de Complaan. Het bestaan van den tol aan die laan is, jam mer genoeg, nu eenmaal een fait accompli, maar B. en VV. hebben in den aanvang getracht aan een te bouwen tolgaarderswoning te ontkomen, door alleen bewoners van de Complaan in de gelegenheid te stellen, om tolgaarder te worden. De tegenwoordige tolgaarder nu, had indertijd verzocht 0111 tegenover zijn woning een wacht- lokaaltje te mogen hebben, aan dat verzoek is Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In onze leeszaal Bloemendaalscheweg 4h zullen vanaf Donderdag a.s., ter ver vanging der teekeningeu van de heeren Mulder en Yan Asdonk, platen ter bezichtiging gesteld worden die betrek- li ug hebben op de diphtherie, benevens grafische voorstellingen dezer in onze g< ineente heerschende ziekte. Lijst van couranten en tijdschriften, die i onze tijding- en leeszaal, Bloemen- 1 Ischeweg 49, Bloemendaal, ter lezing liggen. Meuwe Rotlerdamsche Courant. Nieuwe Courant. 1 Amsterdammer, Weekblad voor Nederland, ij zinnig Weekblad. I Auto. j Luchtvaart. Motorboot. Sirene, erlandia. iten. meentebelangen. ollandsch Zuid-Af rika. Aland Express, den Weerbaar. Meerbode, miieuwing. cgetarische Bode. izond Leven. rgaan van den Ned. Bond lot bestrijding der Vivisectie. Blauwe Vaan. Vrije Gedachte. Xatura. Weekblad voor Bloembollencultuur, laatkundige brieven van Mr. S. van Mouten. Maandblad tegen de vervalschingen. Weekblad voor het Notariaat. Propria Cures. Za ndvo or tsche Cour an t Den Gulden Winckel. Onze Vloot. De Protestant. De Mollandsche Lelie, liet vrije Ruilverkeer. it de Remonstrantsche Broederschap. Hoor en Wederhoor. De Notenkraker. De Blijde Were ld. De Kerkbode, flet Theosophisch Pad Na eenen langhe reyse komt Corbasius weeder eens om de hoeck kijeken. Alligt sou de goet- willighe en ghedagt heb ben dat hy op aerde gedoodt, in 't waater gedompelt, in de locht gehangen of met vuur gebrandt was of so yets. Egter is van dat alles niets ghebeurt. Wel is hem na syn XXVste bespreecking over de Raetkamer véél over 't hooft gewaait en FEUILLETON. XVI. IAeve Keetje. Je brief, waarin je je beklaagt over de engelsche manier van huizeninrichting, ontving ik hier in Parijs, waar ik sinds enkele weken met mama in een hotel dicht bij de Champs Elysées ver blijf houd. Dat is te zeggen, wij zijn nu in een hotel, maar eerst waren wij in een pension de familie, en dat beviel ons zoo slecht, dat wij gauw verhuisd zijn. Je weet, mama en ik kenden Parijs nog niet, wel merkwaardig, omdat wij reeds zooveel reisden. Maar liet is een feit en omdat er van ons engelsche plan nog niets komt, kregen wij 't idee maar eens naar de fransche hoofdstad te gaan Tante Ilenriette en Percy zijn weer in hun vaderland terug en wij misten hen zeer, dat kan je begrijpen, ik had zooveel aan Percy, ik kon altijd over hem beschikken hij was een broer, een vriend, alles tegelijk, terwijl Eddie Nu je weet wel, aan mijn broer heb ik niet veel. Maar laat ik mijn tijd niet verknoeien en je vervelen met on-interessante onderwerpen, als het artikelbroers in het algemeen, maar je liever eens op de hoogte brengen, van de stemmingen, die ik hier doorleefde. Ja, lieve Keetje, „stemmingen" is het onder werp van dezen brief en ik wil juist aantoonen hoe de omgeving stemmingen teweegbrengt, waar ieder mensch min of meer aan onderworpen is. Is niet ons heele leven een reeks van stem mingen en is de invloed, die ze op ons uitoefenen niet enorm groot? Bezien wij niet alles in het licht der stemmingen, laten ze ons de dingen niet in andere verhoudingen zien, dan wel over eenkomstig is met de werkelijkheid? Wat is werkelijkheid Zijn onze stemmingen niet werkelijkheid voor ons en zijn ze niet de eenige realiteit in ons leven? Nu moet ik noodzakelijk op het „pension de familie" terugkomen, waar wij een week door brachten, want de stemmingen, die ik daar door leefde zijn wel de moeite waard beschreven te worden. In deze „ville de lumière" of wel „paradis des femmes et enfer des clievaux" is het wanneer het regent, haast niet uit te houden. Wij, gewend aan ons kleine, propere land, vinden het vreeselijk om alles zwartig-grijs vuil te zien en op kale donkere trappen te loopen en te kijken op binnenplaatsen met rookerig-vieze muren, waar af en toe kibbelende fransche stemmen opduiken. Want zoo was het in dit pension. Je behoeft niet te denken, dat je er nette scboone papieren in je kast vindt, integendeel je vinger ziet roetzwart als je langs de planken strijkt; naar verschillende dingen zoek je te vergeefs en 't duurt lang eer dat je er aan kunt gaan denken je boel te gaan schikken, (leen spoor van het comfort, waaraan wij zoo gewend zijn, en aan tafel 'een gekrijsch van fransche stemmen, in zoo razend vlug tempo, dat je er de kluts bij kwijt raakt. Dat wij ons hier niet thuis voelden, behoef ik je niet te zeggen en dat mijn stemmingen zwart als de nacht waren, begrijp je vanzelf. Wij troffen liet zoo ongelukkig met het weer bovendien, dat wij alles zagen in een melancholiek somher waas, I zoo het beroemde kasteel Chantilly in een stort regen eentonig, wat er haast alle pleizier voor ons afnam. In de Notre-Dame heersehte nachtelijk duister en je begrijpt, dat ik geen zin had om naar boven te klimmen en de galerijen om te gaan, wat wel interessant is, omdat je dan in staat bent de prachtige gotische architectuur te be wonderen en je te verlustigen in de gedrochten- figuren, die ter versiering zijn aangebracht en waarvan je zulke aardige kleine reproducties kunt koopen. Mijn stemming was er dien dag een van zoo onbeschrijfelijke melancholie, dat ik eigenlijk twijfel of ik je er iets van kan laten meevoelen, terwijl ik je dit schrijf. Daarbij komt, dat het fransche publiek ons niets bevalt, de spreekwoordelijke beleefdheid zoek je tevergeefs. In de musea zijn de gar diens van niets op de hoogte en wijzen ze je nauwelijks terecht, op straat waag je het niet aan iemand iets te vragen, omdat je kans loopt afgesnauwd voldaan en nu prijkt daar een loodsje, met asphalt gedekt, tot groote versiering van die zoo mooie laan. Wij gunnen den tolgaarder gaarne zijn waeht- lokaaltje, maar nu dat hokje toch geplaatst is behoorde mijns inziens ook de gelegenheid open gesteld te zijn voor allen die de betrekking van tolgaarder wenschen te bekleeden, te mogen mede solliciteeren, en niet alleen bewoners van de Complaan. Met de plaatsing van dat hokje maakt Heem stede den indruk van te behooren tot de arme gemeenten, doch uit de cijfers van de begrooting en het niet heffen van een hoofdelijken omslag blijkt toch juist het tegendeel, kortom, dat hokje past in 't geheel niet in het kader onzer gemeente. 't Is zeker in verband met de zedelijkheids- wetten dat we hier te Heemstede eene belang rijke uitbreiding van het politie-corps krijgen. Er zullen nog twee agenten met een inspecteur worden aangesteld, of is 't in navolging van Bloemendaal, dat B. en W. die uitbreiding wenschen Want noodzakelijk lijkt het mij nog niet toe. Onze gemeente is, en we hopen dat zij zoo zal blijven, eene landelijke, rustige gemeente. Een Heemsteder. Gezondsheids-commissie Verslag der in October gehouden vergadering. Voorzitter de heer J. Muilemeister. Aanwezig alle leden. Heemstede. De van B. en W. ingekomen mededeeling, dat de eigenaar van perceel Bronsteeweg 51 is aan geschreven zorg te dragen, dat het perceel van goed drinkwater wordt voorzien, werd voor kennis geving aangenomen, evenzoo de aanschrijving gericht tot de eigenaar der perceelen Binnenweg 64, 6G en 68 om zorg te dragen, dat de gebreken worden hersteld. Schoten. Omtrent de klacht omtrent het verstoken zijn van drinkwater in perceel Spaanschevaart 7, werd door het desbestrefl'ende lid medegedeeld, dat de aanleiding van de klacht is opgeheven en het perceel weder van drinkwater is voorzien. Bloemendaal. De gezondheids-commissie van Velsen deelde als vervolg op haar eerder gezonden bericht omtrent febris typhoidea te Santpoort mede, dat het drinkwater van meerdere woningen in de nabijheid van de Jan Gijzenvaart van harent wege zal worden onderzocht, maar dat het water van vele woningen belioorende tot de gemeente Bloemendaal volgens hunne meening daarvoor ook in aanmerking komt, aangezien deze woningen op zeer korten afstand gelegen zijn van het perceel waar die ziektegevallen zich hebben voor gedaan. Besloten werd van de kadastrale kaart der perceelen in den omtrek van de Jan Gijzenvaart eene vergrooting te doen maken en in elk perceel te onderzoeken waar de inrichting der drink watervoorziening in bestaat. Daarna zullen monsters water ter onderzoek worden genomen. Omtrent de heerschende dipliterie werd mede gedeeld, dat in de school der Bloemendaalsche schoolvereeniging bij het personeel 2 en bij de kinderen 8 bacillendragers zijn gevonden, terwijl in de openbare lagere school 1 onderwijzeres en 22% der kinderen bacillendragers waren ook in de christelijke school bleken 1 onder wijzeres en verscheidene kinderen bacillendragers te zijn. Door het centraal laboratorium te Utrecht werden per dag 25 onderzoekingen verricht, totaal 231, door het laboratorium der gezondheids commissie hadden 432 onderzoekingen plaats, hierbij werden 134 bacillendragers gevonden. (Noot van de redactie. Sedert zijn deze getallen te worden. Je vindt hier in Parijs aan de eene zijde niets dan plezier, aan de andere niets dan duisternis, de helft van de menschen leeft voor hun genoegen en de andere helft heeft „la vie dure". Je hadt daarover eens moeten hooren, wat een chauffeur ons daarvan vertelde; hij noemde zijn beroep een „sale métier" en zon het er graag aan geven als hij maar kon, een groot percentage van hen wordt zenuwziek of krankzinnig. En te verwonderen is het niet. De I winter belooft wat voor al die arme menschen, met de buitengewone duurte van levensmiddelen dit jaar! Je begrijpt, dat de omgeving invloed op mij uitoefende en mijn stemming wel melancholiek was. Er zijn van die oogenblikken, dat je alles I grijs, troosteloos eentonig vindt, alles is zwaar, drukkend en lichtpunten zie je niet. Zulke oogen blikken doorleefde ik de eerste week in Parijs, een toestand van diepe neerslachtigheid. Je vraagt je af. waartoe alles dient, waar de menschen heen willen? En vooral in Parijs vraag je je dat af. Ik geloof, dat het fransche volk achteruit gaat, ik geloof dat ze geen zedelijk bewustzijn hebben, alle geloof, alle idealen ontbreken. Als men zich maar amuseert Vulgaire genoegens, twijfelachtige tooneelvoor stellingen trekken het meeste publiek en iedereen drinkt absinth, om zich in een zekere stemming te brengen. Wij hebben „L'Oiseau Bleu" gezien van Maeterlinck, dat mooie stuk, zoo rijk aan ge dachten en diepe philosophie, maar 't publiek XXVI

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1