ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND Bureau van Redactie en Administratie Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Twee vriendinnen. 5e jaargang. ZATERDAG, 28 OCTOBER 1911. No. 43 Het BÏoemendaalsch Ueekkloi Prijs per halljaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentie» 10 cents per regel bjj herhaalde plaatsing korting. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In onze leeszaal zijn tentoongesteld platen betrekking hebbende op de diphtheric en eenige grafische voorstel lingen van het verloop dezer ziekte in onze gemeente. A a ïi onze v r i e u d e n t e Heemsted e. Wij hebben u gedurende eenige weken is blad ter kennismaking toegezonden. Hierdoor heeft u, zooals wij vertrouwen, tegenheid gehad het te leeren kennen, l it aannemende, behoeven wij u dus et op de eigenschappen er van te wijzen en vertrouwen wij, dat u onderstaand teekenbiljet ingevuld aan ons bureau loemendaalscheweg 49 te Bloemendaal ilt willen terugzenden. De gewone abonnementsprijs bedraagt 2.50 per jaar, met 10 cents voor kosten in inning. In voorkomende gevallen ordt door ons slechts 1.per jaar rekening gebracht aan hen die voor ■odanige tegemoetkoming in aanmer- ng willen komen, terwijl jaarlijks 50 atis-abonnementen worden verleend in onvermogendeii. Administratie van liet BÏoemendaalsch Weel-blad. N E E KENBILJE T. bid erge teekende wensebt zich met ingang van abonhëercn Weekblad. 1 'non-plaats mderieekening. op Het Bloemendaalseh GEMEENTE BESTUUR. De raad vergaderde Donderdag 26 October des n.m. ten 2 nre. Voorzitter de burgemeester. Af wezig de heeren Van Hoofl' en Jacometti. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. hider de ingekomen stukken bevonden zicli de •■'•Stevens in zake de schenkingen van mevrouw weduwe J. J. van der Vliet-Borski, alhier, waarin zij de gemeente grond aanbiedt voor liet ■richten eener algemeene begraafplaats en van een ziekenbarak. Onder voorwaarden die reeds in no. 41 van dit blad zijn vermeld, nam de mad met algemeene stemmen de eerste schenking ie: wat de tweede betreft ondervindt het dage- lijksch bestuur eenige moeilijkheden met het bestuur van liet Witte Kruis, aan wien de plaats voor de barak bestemd ongeschikt voorkomt, W' .ens oord, ligging én grootte. De schenking vervalt, aldus deelde de voorzitter mede, indien het Witte Kruis niet van houding verandert. De raad besloot B. en W. te machtigen deze aangelegenheid met de schenkster nader te be handelen. Mededeeling werd gedaan door den voorzitter van liet proces verbaal der opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente, waar in alles accoord werd bevonden. Daarna kwam aan de orde een schrijven van de heeren Ph. van Olst te Santpoort en H. A.J. Baanders te Amsterdam, waarin verzocht wordt om vrijstelling van het verbod, vervat in art. 26 der bouwverordening, luidende „geen gebouw mag getieel of gedeeltelijk met riet of ander licht ontvlambare stoffen worden gedekt." Adres santen deelen in hun schrijven mede, dat zij voornemens zijn in de gemeente Bloemendaal twee landhuizen te bouwen, namelijk een te Santpoort aan den Johannes Verliuistweg en een aan de Zuidlaan bij Groot Bentveld. Voorts dat zij de bekappingen van deze huizen wenschen te doen dekken met riet, dat ter vermindering van brandgevaar tegen ontvlambaarheid zal ge prepareerd worden volgens de methode, die thans toegepast wordt voor een proef, te Arnhem te nemen door liet hoofdbestuur der Jlij. tot Bevor dering der Bouwkunst, onder medewerking van de voornaamste architecten-vereenigingen, auto riteiten en belangstellenden, en dat zij voor nemens zijn de rietbedekking te doen vervangen door eene bedekking met dakpannen, ingeval bovenbedoelde proef een ongunstig resultaat mocht geven 1 )e Voorzitter zegt dat., aangezien geen waarborg gegeven wordt, het verzoek niet kan worden in gewilligd. We begeven met het toestaan ons op een glibberig terrein; komt. er eens brand dan weten we allen boe het met die rieten daken gaat. Ze later door pannen te vervangen gaat zeer moeilijk. De heer De Waal Malefijt wil het verzoek toestaan om een proef te kunnen nemen van een jaar, waarop de heer Bispinck vraagt wat hij onder proefneming verstaat. U wil de boel toch niet in brand steken? vraagt hij. De heer De Waal Malefijt zegt eenige bossen van het ge prepareerde riet aan een brandproef te willen onderwerpen. De heer De Roo van Aldewerelt wil eerst de arnhemsche proef afwachten alvorens toestem ming te verleenen, doch spr. wordt er opmerk zaam op gemaakt, dat adressanten reeds vóór dien antwoord wachten. De voorzitter zet zijn bezwaren tegen het in willigen van het verzoek nogmaals uiteen. Hij vindt liet moeielijk om controle uit te oefenen op het onbrandbaar maken van het riet en verder zegt spr. dat ais dit verzoek zal worden toegestaan dit steeds aan ieder zal moeten ge schieden die vergunning hiervoor zal vragen. En velen die hier gaan bouwen zullen een rieten dak willen hebben, dat landelijk staat, in den zomer koel en 's winters warm is. Wij bezitten geen waarborg en toestemming geven zonder dat vindt spr. een slag in de lucht. De lieer Van Tienhoven verklaart het in alles met den voorzitter eens te zijn. Bij stemming verklaart alleen de heer De Waal Malefijt zich voor inwilliging van het verzoek. Onder de ingekomen stukken bevond zich nog een verzoekschrift van de agenten van politie der gemeente Bloemendaal, waarin adressanten ver zoeken om, met liet oog op de duurte der levensmiddelen hun salaris te verhoogen of een tijdelijken bijslag daarop toe te staan. Dit adres werd bij de begrooting behandeld en na eenige gedachtenwisseling besloot de raad aan alle gemeente-ambtenaren met een tractement van onder 1000.gedurende 8 maanden een bijslag op het loon te verleenen van ƒ1.per week. Punt 2. Verzoeken om ontheffing van het bepaalde bij artikel lUbis der bouwverordening waren inge komen van den lieer Jac. P. van den Bosch, te Bloemendaal, om, ten behoeve van de door hem voorgenomen verbouwing van zijne perceelen Bloemendaalscheweg 172174, op de oude rooilijn een nieuw gedeelte aan het restende oude te mogen bouwenvan den lieer S. P. Rijnierse, te Overveen, ten behoeve van den bouw eener kleine villa aan den Joh. ter Hofïsteedewegvan de heeren Mulder en Van Asdonk, te Bloemendaal, voor liet bouwen van een huisje in Kweekduin voor den lieer Bühning, om de rooilijn op 8 meter te mogen stellen en ten slotte een schrijven van de Binnenandsche, waarin met verwijzing naar een door haar op 27 Juli 1910 ingediend verzoekschrift de bedoeling wordt aangegeven dat de volledige be bouwing van den grond westelijk van den Kweek - duinweg bij raadsbesluit zoude worden geregeld en waarin de raad thans wordt uitgenoodigd een besluit te nemen tot vaststelling van de rooilijn ten Westen van den Kweekduin weg op 8 meters uit dezen weg. Alleen op liet laatste verzoek werd afwijzend beschikt. Bij punt 3 stelde de raad de suppletoire begroo ting dienst 911luidende aan inkomsten en uit gaven 32.000.goed en bij het volgende punt het doen van betalingenin totaal /S35.17, uit den post voor onvoorziene uitgaven. Ook punt. 5het aangaan van een geldleening ging er vlot door. De raad stelde vast eene leening aan te gaan groot ƒ24.000 tegen een rente van niet meer dan 4 pCt., onder bepaling: ie dat van deze geldleening jaarlijks minstens cén duizend gulden zal worden afgelost, aanvan gende in 1913; 2e dat de rente en aflossing zullen worden vol daan uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Deze leening is noodig voor betalingen van de volgende werken: iVerbouwing en vergrooting van de openbare school te Overveen (De kosten zijn ƒ6000,—waarin het rijk voor 25"/a bijdraagt). 2. Leggen van waterleidingsbuizen in den .Julianaweg en een nieuwen weg in het Kweekduin (De kosten zijn ƒ7600,waarinde Binnenlandsche voor 50°/0 bijdraagt). 3. Rioleering te Bloemendaal en aan den Zijhveg 4. Maken van rapporten inzake gas verlichting 5. Aankoop van grond tot verbree ding van den Vogelenzangscheweg 6. Bestrijding der diphtlieritis ƒ4500.—. 3800.- 4o83. ïooo.—. 3500. 6500.—. Totaal J'238S3. Punt 6. Bouw van een school te Vogelen zang. In deze zaak had de plaatselijke school commissie geadviseerd om een school zonder verdieping te bonwen en ten einde daartoe den benoodigden grond te verkrijgen de hoofdonder wijzerswoning te laten afbreken. Deze school zal ƒ20.000.kosten, terwijl het hoofd jaarlijks 500.wegens gemis aan vrije woning zal moeten worden gegeven, welk bedrag, gekapitaliseerd, een som maakt van ƒ12.500, Het gebeele plan der commissie komt dus op ƒ32.500.te staan. B. en W. stelden voor een school met ver diepingen (zgn. stovenstelsel) te bouwen. Dit plan zou ƒ15.000.kosten, zoodat, de rijks bijdrage van deze sommen afgetrokken zijnde, liet plan der commissie ƒ27.500.en dat van II. en W. 11.250.zou bedragen. Op een vraag van den heer Koolhoven of het schoolhoofd is geraadpleegd, gaf de voorzitter een bevestigend antwoord er aan toevoegende, dat deze geen bewaar tegen liet voorstel B. en \V. maakte, evenmin als de schoolopziener die de school echter wel liever gelijkvloers had gehad. Nadat de lieer Bispinck zijn verwondering en leedwezen had te kennen gegeven dat op die plaats geen school gelijkvloers gebouwd kan wor den uit gebrek aan grond, nam de raad met algemeene stemmen liet voorstel B. en W. aan. Vervolgens werd de begrooting behandeld en o.m. liet volgende bepaald: De jaarwedde van den ontvanger wordt ver hoogd met 200. De bezoldiging van den gemeente-opzichter (die in een adres om verhooging gevraagd had) blijft dezelfde. De kosten van wegbesproeiïng worden gebracht op 6.600.daar de aanwending van olie om de wegen stofvrij te maken, schitterend voldaan heeft. Voor het schrijven van een stenografisch ver slag der raadszittingen wordt 450. genoteerd, Tiet aanvangssalaris der onderwijzers(essen) wordt van 600.op 700.gebracht, terwijl de periodieke verhoogingen van ƒ100.om de 4 jaren worden gewijzigd in 50.om de 2 jaren. In een volgende zitting zullen B. en W. een voorstel indienen omtrent wijzigingen in den technischen dienst ten opzichte van den gemeente architect, die nu zijn woonplaats buiten de ge meente beeft. (De raad voerde hierover geruimen tijd een gedachtenwisseling.) Gerekend wordt op de volgende subsidies: aan de vereeniging Koninginnedagf 100. Ilaarlemsciie Ambachtsschool150. Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool 150.— vereeniging Bloemendaal-Com- mando150. Bond voor Lichamelijke ont wikkeling 100.— vereeniging Crescendo 50. afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen drankmisbruik 100. Voorts werd een nieuwe post: werkverschaffing op de begrooting gebracht met een bedrag van f 1000.—. Het kohier schoolgelden werd vastgesteld tot een bedrag van f 848.13 en dat der hondenbe lasting op f 295. Nadat de lieer Roozen het gemis aan urinoirs ter sprake had gebracht, nam de raad met alge meene stemmen de begrooting in zijn geheel aan. Wegens eenige wijzigingen is het totaal der inkomsten en uitgaven nog niet te noemen. Bij de rondvraag bracht de lieer Van der Vliet advies uit omtrent verbreeding van den Tetterode- weg en verharding schoolplein te Overveen. Ver breiding werd ontraden en omtrent het tweede ge adviseerd een vlaklaag met puin aan te brengen. Aldus besloot de raad en trok ook hiervoor nog f 700.uit. Vervolgens bracht de voorzitter eenige woorden van waardeering aan de flnantieeie commissie voor haar volledig rapport en ging de raad over in eene zitting met gesloten deuren ter behande- van den hoofdelijken omslag. VAN BOEK EN TIJDSCHRIFT. De Kunst in het leesboek voor het eerste schooljaar, door J. W. Ger hard. (Uitgave N. V. uitgevers maatschappij „Ontwikkeling" te 's-Gravenhage, 1911). In dit geschriftje maakt de lieer Gerhard een vergelijking tusschen de nederlandsche school boekjes en de duitsche „Tibeln," waarbij de eerste aan pittigheid en aantrekkelijkheid veelal voor de laatste moeten onderdoen. Tal van afbeeldingen staven dit oordeel. In bet algemeen dringt de schrijver er op aan, dat de prentjes in de boeken „pakken." Daartoe is noodig in de eerste plaats dat zij ontleend zijn aan de omgeving van liet kind en liet zich daarin afspelende leven, waar uit volgt dat het ideaal zou wezen: de onder wijzeres) bedenke zelf de leesstof en teekene zelf de plaatjes. Of het daartoe in Nederland ooit komen zal? Invloed van de school op de energie-ontwikkeling van het kind en een nieuw paedagogisch begrip, door prof. dr. M. C. Schouten, directeur van den paedo- logischen schooldienst te Antwerpen. Uitgave „Ontwikkeling" 1911. Deze rede, gehouden op de openbare vergade ring van de afdeeling Den Haag der vereeniging voor vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs op 25 Maart 1911 is alleszins de aandacht waard, wijl er zoovele ware dingen in FEUILLETON. XVII. lAeve Mary Stemmingen. Een e.clit woord voor onzen tijd, die er een is van véél droomerij Stemmingen. Onwillekeurig vul ik aan: en humeuren. Wat is het verschil? O, een groot, roep je uit, onge twijfeld bij dat „humeur" denkende aan „kwade buien". Een stemming kan „mooi" (ook weer een zéér modern epitheton i zijn, een humeur heeft langzamerhand een leelijken zin verkregen, niet waar. We spreken weliswaar ook van goede humeuren, maar, ik weet 't niet, de klank van t woord zelf al drukt iets onaangen aams uit, wat waarschijnlijk zit in dat eur. Je trekt vahzelf je mondhoeken omlaag in een nurkschen trek bij het uitspreken. Weetje wat ik vind van stemmingen? dat ze dikwerf gevaarlijk dicht op 't randje komen yan, ja van een „humeur". Denk nu niet dat ik je bedruktheid hij liet zien van zooveel sombers m „la ville de lumière" toeschrijf aan een kwade luim, bij jou is dat iets anders. Jij hebt n.l. bij je gevoeligheid voor indrukken de benijdens waardige eigenschap van hoepla floep uit de eene stemming in de tegenovergestelde te kunnen wippen. Een regenachtige dag: Mary in tlie dumps zou je engelsche moeder zeggeneen zonnestraaltje in den middag: heiho! Mary grijpt neuriënd naar haar tennisracket. Er zijn echter menschen en ik moet tot mijn schande zeggen dat ik daar soms onder hoor die niet zoo grif uit een donker hoekje vandaan kunnen, wanneer ze 't ongeluk hebben daar eenmaal te zijn aangeland. En er is soms zoo bitter weinig noodig om in een leelijke stemming, ik bedoel humeur, te geraken! Een meenings- verschil met de gedienstige geest omtrent het al of niet op tijd des morgens beneden zijn, (Anna heeft nog altijd dezelfde kwaal, en ik heb nu ten einde raad een reusachtige bel op haar kamer laten aanbrengen, waarvan het schelle koord in mijn bed hangt, Klokke zes lui ik als een brandweerman, wat me al eenige vriendelijk heden van vader op den hals joeg, dien ik daardoor óók uit zijn morgensluimering wakker jaag!) een onnaspeurbare cijferfout, in mijn huis houdboekje aan den credit-kant, een min of meer onaangename ondervinding bij het huisbezoek, en Keetje ontlokt weer dengoedigen, maar zuchtend gegeven raad van vader„Zou je niet een boutje op het vuur zetten, beste meid, om die rimpeltjes op je voorhoofd glad te strijken?" Afhankelijk zijn van stemmingen heeft zijn verkeerden kant. Het ware beter iedere stemming, mooi of leelijk, in je binnenste te sluiten, en er nooit je omgeving mede lastig te vallen. Dat moge vooral en in de eerste plaats verstandig wezen bij een „humeur", ook in het tegenge stelde geval is het vaak raadzaam je niet te veel te uiten. Of heb jij nooit ondervonden hoe een antwoord van een metgezel op de een of andere geestdriftige uitroep werkte als een koud-water- straal langs je rug? Een onverstoorbare blij moedigheid, een zich steeds gelijk blijvende kalmte onder alle omstandigheden des levens, een bestendig rondwandelen op de vlakte zonder van de hoogste bergtoppen in de diepste afgronden te rollen, ziedaar wel het ideaal van een gelukkig bestaan! Maar, vraag je mij eerlijk, in gemoede af, of ik dat zou kunnen? Helaas, een duiveltje fluistert me heimelijk in 't oor: „wat een saaie kardoes zou je dan wezen 1" Ik houd van menschen met „élan" (ik weet zoo gauw niet liet juiste nederlandsche woord i en stel me voor dat het in het Nirwana der Boedhisten, waar immers alle aan doeningen zijn afgestorven, een verschrikkelijke dooie boel moet zijn. 't Mag dan al niet mooi wezen je over 't een of ander op te winden in den kwaden zin, maar zoo'n ver doorgedreven gelijkmatigheid is tocli ook alles behalve verkies lijk Ik was eens met iemand in den schouwburg te Haarlem, waar Coquelin ainé speelde in Cyrano de Bergerac. Nooit zal ik dien avond vergeten Ik was mezelf niet meer meester; het spel van den onnavolgbaren kunstenaar greep me zoo aan dat alles om me heen in het niet verzonk, mijn geestdrift kende paal noch perk. Onze logée had gedurende de gansclie voorstelling een en de zelfde glimlach om haar mond gehouden, die haar niet verliet toen we uit het gebouw ko mende in een waren sneeuwstorm geen plaats konden bemachtigen in de tram en ons genood zaakt zagen den geheelen glibberigen weg naar huis te loopen. Vader heeft later wel eens zijn verwondering te kennen gegeven over de vreem de uitwerking van zulk een genotvollen avond op zijn anders zoo ontvankelijk Keetje, die krib big verkoos subiet naar bed te gaan boven het glaasje warmen wijn met een beschuitje dat onze lieve, toen al zou ziekelijke moeder voor ons had klaargezet Ik lees daar dat je te Parijs de Notre Dame hebt bezocht. Misschien de Madeleine ook Hoe jamnier dat je het zoo slecht trof! Voor mij is het bezoeken van mooie kerken altijd een van de grootste aantrekkelijkheden op reis. Waarom? Om „de stemming"! En nu ga ik een bekentenis doen, die je waarschijnlijk uit den mond van een protestantsche domineesdochter niet zult verwachten: ik houd van Itoomsche kerken! Daar. Het woord is er uit. De reden? Zie hier boven: de stemming. Ik kan het niet helpen, en ik heb liet vader ook meermalen gezegd: bij liet binnenkomen van een Roomsclie kerk voel je dat je in een gewijd gebouw bent. Bij ons voel je niets. Begrijp me niet verkeerd. Ik zeg bij het binnenkomen. Onze kerken helaas zijn zoo koud. De mensch houdt van schoonheid, van kunst om zich heen „Sehmücke dein Ileim" zegt de Duitscher. Is het dan niet vreemd dat hij, ik bedoel de Protestant, liet liuis bij uitnemendheid, liet godshuis, het aanzien geeft van een stal of

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1