SCHOUWBURG De Koopman van Vcnclië. LODEWIJK X Kom je ook op d( Bruiloft van Mietje' Jansweg - Haarlem. Zondag 29 October, Ensemble SOLSER EN HESSE Dinsdag 31 October touis Bouwmeester. Vrijdag 3 Novembt £ouis bouwmeester. AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 29 October, n. m. 2) uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Anisterdamseh Trio." Zondag 29 October, 8 uur. Hotel „Welgelegen." Uitdeeling der prijzen schietwedstrijd „Bloe- mendaal-Commando." Eiken Woensdagavond, van 810 uur inliet gym nastieklokaal der O. L. S. te Bloemen- daal, gymnastiek-exercitiën voor leden van „Bloemendaal-Commando." HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) 'Dagelijks geopend van 104 ure. (jemeente 1 ijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 29 October, 8 uur. Schouwburg Jans- w e g. Ensemble Solser en Hesse. O. m. Kom je ook op de bruiloft van Mietje? Klucht, f 2. 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.60, 0.40. Zondag 29 October, n.m. 2) uur. Concertzaal Sociëteit Yereeniging. Matinee door het strijk-orkest van Haarlem's Muziekkorps. Dinsdag 31 October, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Tournée Louis Bouwmeester. De Koopman van Venetië. (Abonnementsvoorstelling.) Dinsdag 31 October, 7j uur. Bovenzaal Nut van 't Algemeen. Zijlstraat. Cursus prof. Bolland. Vrijdag 3 November. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Tournée Louis Bouwmeester. Lodetcijlc XI. (Abonnementsvoorstelling.) AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495. Tentoon stelling van schilderijen en beeldhouwwerken van Hetty Broedelet-Henkes, André Broedelet, G. W. Knap en Tjipke Visser, tot 30 October. VOETBAL. BLOEMENDAAL. Zondag 29 October, 2 uur. B V V. I„Allen Weer baar" (Bussum). Terrein Meerenbergscheweg. HAARLEM. Zondag 29 October, 2 uur. H F.C. Haarlem D.F.C (Dordrecht). Terrein Schoterweg. 2 uur. H F C.1IQuick II ('s-Gra ven huge). Terrein Spanjaardslaan. 2 uur. H F.C. Edo—Neptunus (Rotterdam). Terrrein Schoterweg. HOCKEY. BLOEMENDAAL. Zaterdag 4 November, 2uur. B H C. I—B.H.C. II (Competitie-wedstrijd). Terrein aan den Johannes Verhulstweg. worden gezegd en een nieuw gezichtspunt wordt geopend. Hoe in-waar is het b.v. dat de kinderen, als ze pas op school komen, na korten tijd ziek worden, d. w. z. er openbaren zich allerlei verontrustende verschijnselen: zij worden stil, hangerig soms, verliezen hun blozende kleur en helderen oogopslag, worden bijziende, krijgen hoofdpijnen. Ook heel waar is de opmerking' dat hoe verder men komt in de klassen der school, hoe grooter het aantal „achterblijvers," m. a. w. hoe kleiner het getal uitmuntende leerlingen. De schrijver doet dan het voorstel de leerlingen terug te brengen tot kleinere afdeelingen van een 10-tal kinderen die ongeveer van gelijke kracht zijn. Voorts heeft hij het over de z.g. gevoelige periode, waarmee bedoeld wordt een zeker tijdsverloop gedurende welke de hersens van het kind kneedbaar zijn in bepaalde rich tingen, overeenkomstig zijn specifische eigenschap pen. Een eind verderop op dit punt terugkomende ontwikkelt prof. Schouten een nieuwe stelling. Hij onderscheidt n.l. een primaire en een secondaire gevoelige periode, welke laatste meer bepaaldelijk op paedagogisch gebied thuis hoort, maar welke eerste toch eveneens deel uitmaakt van de „op voeding." De primaire gevoelige periode van het kind plaatst prof. Schouten in het tijdsverloop tusschen de 10e en de 15e week van zijn voor- geboortelijk bestaan. Het is n.l. bekend dat de moeder dan het gevoeligst is voor indrukken van de buitenwereld en het wordende kind daarvan onmiddellijk en blijvend den terugslag ondervindt. „Het is waarschijnlijk," zegt de schrijver, „dat een zachte, geschikte volmaking der moeder tijdens dit tijdperk, door middel van behendig gekozen oefeningen, in een richting, die klopt met hddr specialiteiten en die des vaders, ten goede moet komen aan het wordende organisme dan moet het gewaagd worden door uitgekozen oefeningen bewuste eigenschappen in het kind vuurvast te versterken. Zij zullen later zooveel te scherper aan den dag komen, terwijl de op voeder, daarvan op de hoogte gebracht, zooveel te minder kans zal hebben in een verkeerde richting op te gaan." Een zeer behartigenswaardige opmerking aangaande de voertaal der kinderen besluit het werkje. Prof. Schouten dringt er n.l. ernstig op aan dat die voertaal de moedertaal zij en het te vroeg beginnen met het leeren spreken van vreemde talen gladweg uit den booze is. Mschen van toelating tot gymnasia en hoogerV burgerscholen. Rapport uitgebracht door G. van Dorsten, hoofdonderwijzer aan de leerschool van het Haagsch genootschapB. M. Cohen Stuart, oud hoofd eener M. U. L. O. school voor meisjes en J. van Zant, onderwijzer aan de Nutsschool. Uit gave „Ontwikkeling" 1911. De strekking van dit rapport sluit zich vol komen aan bij hetgeen Jan Ligthart eenigen tijd geleden in Het Vaderland schreef: een waar schuwend woord tegen een al te hooge opvoering der exameneisclien niet alleen, maar een over lading van de kinderen met leerstoffen op de L. S., waardoor de echte leerlust gedood wordt. Achtereenvolgens worden de verschillende eischen van de onderscheidene vakken van onderwijs op de examens van 1908 en '09 nagegaan, en naar aanleiding daarvan publiceert de commissie haar voorstellen tot vereenvoudiging daarvan. A. van der Meer-Brondgeest. Bij den uitgever J. F. van de Ven te Baarn zijn verschenen de volgende nuttige werkjes: Ilabla wted EspunolSpaansche spreekoefe ningen. Prijs f,0.30. Practise lie Bibliotheek. Spelenboek, handleiding voor verschillende spe len, als domino, triktrak, halma, besique, colorito, pandoeren, kleuren, whist, quadrille, hombre, boston, een-en-twintigen, ecarté, piket en regels van het kaartspel. Pr(js f0.35 De Hengelsport. Handleiding voor hengelaars, f 0.35. Het Konijnenfokken. Geïllustreerde handleiding voor het verplegen en verzorgen van konijnen, f 0.35. Het boek der Etiquette. f0.35. De samenstelling van Vliegmachinesmet opgaaf van het materiaal. (Geïllustreerd) f0.35. Wat zullen wij spelen? 100 spelletjes en kunstjes voor kinderen. (Geïllustreerd) f0.35. Handelscorrespondentie in vier talen, f0.35. Bibliotheek voor Sport en Spel. Wenkenvoor training voor den roeier en zwemmer: f 0.35. Paardensport. Wenken voor het onderricht in het paardrijden, f 0.35. Inhoud van De Auto van 26 October, No. 13: Officiëele mededeelingen van de Ned. Automobiel-club; De interna tionale automobieltentoonstelling te Berlijn De wagen der toekomst?; Spyker-auto-keukenwagensBrief uit Parijs; Van den Iiussischen Keizerprijs-tochtDe N. A. G. li: Amsterdam; Ingezonden mededeelingen van lezers; Waar schuwing. Motor wiel rijden: Otti. med. van de N.M.V. Het vervuilen van bougies; Een paar dagen uit; Uit de praetijk van den motorwielrijder; Vragenbus voor motor- wielrijders; Industriëele mededeelingenHandels-en finau- ciëele mededeelingenAllerlei. Heemsteedsche brieven. IV. In mijn vorigen brief wees ik er op dat aan de Camplaan een „tolgaardershokje" staat waar door die laan zeer ontsierd is en sprak den wensch uit, dat dit hokje spoedig mocht ver dwijnen ik verzuimde echter, hoewel ik zulks in mijn aanteekeningen die ik öp mijn wandeling maakte vermeld vond, mede te deelen, dat eenige schreden verder nog zoo'n steen des aanstoots staat, het z.g.n. „kalkhuisje." Vroeger diende dat, naar men mij in die buurt mede deelde, tot bergplaats van metselmaterialen. Tegenwoordig schijnt het in onbruik te zijn geraakt en doet 't alleen nog dienst als urinoir, als hoedanig het tenminste nog van eenig nut is; gelukkig zullen er van gemeentewege oog-, lijker en beter urinoirs geplaatst worden. Dat kalkhuisje zag ik dan gaarne gesloopt. 't Ding schijnt particulier eigendom te zijn en de eigenaar zal het misschien gaarne gebruiken als een „sta in den weg" met het oog op een bouwplan op de er aan grenzende gronden, 't Vervolg kan de lezer wel raden. Maar onder- tusschen, 't ding blijft „een steen des aanstoots." Zoo ook met de onbewoonbaar verklaarde woningen die enkele minuten verderop staan. Nog lang nadat het bord „Onbewoonbaar verklaarde woning" aan die gebouwen was be vestigd, woonden er nog menschen in. Nu zé eindelijk ontruimd zijn dienen ze als mikpunt voor de jeugd, 't Ligt voor de hand dat de dingen er erbarmelijk uitzien en de intrede van de dorpskom vanaf Bennebroek zeer ontsieren. Maar ook hier weer ,,'t particulier eigenbe lang." De gestichten „Meer en Bosch" grenzen on middellijk aan die bouwvallen, wat ligt nu nade^- voor de hand dan de veronderstelling dat dé eigenaar hoopt dat te avond of te morgen „Meer en Bosch" dat stuksken grond zal annexeereii voor een prijs welke een bouwondernemer er nooit voor geven wil? Wie zal dat dien eigenaar euvel duiden Maar wij blijven zitten met onze pracht-entrée vanuit Bennebroek. Hoe verandert gelukkig de indruk van den vreemdeling ten opzichte van Heemstede, als hij, doorwandelend, 't schoone Raadhuis ziet, een werkelijk trosch gebouw. Maar dat Raadhuis brengt mij als vanzelf tot gedachten omtrent liet doen en laten der vroede mannen, die hebben besloten om eerdaags wederom voor eenige achtereenvolgende jaren liet gemeente-reinigings- werk aan te besteden. Dat aan dat werk in den beginne, nu drie jaar geleden, nogal eens iets haperde was te verklaren. En B. en W. èn de aannemer moesten in en door het werk nog ondervinding opdoen. Zoo bleek 't ook een ongewenschte bepaling dat de aannemer op r. k.-feestdagen geen dienst behoefde te doen. Ongewenseht noem ik die bepaling, omdat geen enkele rijksinstelling met de bijzondere r. k.-feest dagen rekening houdt en het protestantsche deel der bevolking onzer gemeente daarvan ook niet weet. In 't bijzonder in liet noordelijk deel onzer gemeente weet het gros der bevolking absoluut niet dat op een bepaalden dag de gemeente reiniger niet verschijntgevolg daarvan is dat de voorraad huisvuilnis en keukenafval heel ordelijk buiten 't hek wordt geplaatst in afwach ting van de komst van den gemeente-reiniger. Edoch, de man verschijnt niet, kwajongens, hon den en wind maken dat de inhoud der bakken grootendeels langs de straat komt te slingeren. Ben ik goed ingelicht, dan is de gemeente reiniger verplicht den ingezetenen mede te dee len dat hij op een anderen dan den gewonen dag verschijnt, maar... de man doet het niet, behoudens eeno enkele uitzondering, kan liet ook niet doen. 't Is toch geen werk om aan de huizen aan te schellen niet dé boodschap in plaats van Maandag kom ik Dinsdag. Wat een oponthoud geeft dat. Moet hij 't dan doen hij wijze van den ouderwetselien omroeper Dan moest hij nog wel eerst, vóór hij als aannemer van den reinigingsdienst in functie trad, eene proeve van zijne bekwaamheid in het „omroe pen" afleggen! Neen, die bepaling van op r.k. feestdagen vrij van dienst te zijn is, hoe men 't ook bekijkt, foutief. We hadden gehoopt, dat dit onderwerp in de vergadering van den raad ter sprake zou zijn gekomen, maar niets daarvan. Kom, Yereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en verfraaiing der gemeente kom eens uit uw hoek en kijk eens, of hier niet iets voor u te doen is! Een Heemsteder. PH0NETISCHE KRONIEK. .Spraakleer. Door J. L. Kinqma. Na de verschillende onder- deelen behandeld te hebben, die vooral noodig zijn bij het uitspreken der medeklinkers, zullen wij thans op het verschil wijzen, dat er bestaat tusschen klinkers en medeklinkers, om daaarna over te gaan tot de beschrijving der verschillende behandelingen, die dienen moeten om articulatie te krijgen bij de laatsten. Het verschil tusschen klinkers en medeklinkers. Indien men de klanken tegenover de mede klinkers stelt, dan neemt men een groot verschil waar, dat de lijn tusschen deze twee spraak- machten scherp teekent. Zien wij waardoor die scherpe teekening ontstaat en laten wij beider vormingsvoorwaarden eens nagaan. Als er een klank wordt voortgebracht, dan is er o.m. steeds sprake van le. Voorafgaande natuurlijke ademhaling (de abdominale of middenrifsademhaling). 2e. Het ademvolumen (geen luchtstroom, waar van uitsluitend bij medeklinkers sprake is) verlaat den geopenden mond. 3e Sluiting der neusholten bij optrekking van het zachte gehemelte. 4e. Trilling der stembanden of voortbrengen van het geluid (de stem). 5e. Regeling van die stem. (ie. Een hoog of laag hard gehemelte. 7e. Bij het vormen der klinkers raakt de tong nimmer het harde of het zachte gehemelte, 8e. Lengte en breedte van lip-openingen. 9e. Bij den zang zijn de klinkers de voor naamste factoren, wijl de medeklinkers zelfs zachter moeten worden uitgesproken, dan dit bij den spreektoon het geval is, om het geluid meer gelegenheid te geven zich krachtig te doen hooren Hoe geheel anders zijn die voorwaarden bij de medeklinkers. le. al is het, als ereen medeklinker moet wor den voortgebracht, geen absoluut vereischte vóóraf adem te halen. Bij niet voldoende adem kan men nog wel een medeklinker vormeneen bewijs daarvan kan het stotteren geven. 2e. Het ademvolumen verandert in een lucht stroom door uitblazing, zooals bijv. bij de en bij de s, waarbij het uitblazen meer in sissen verandert. 3e. Worden de neusholten niet altijd gesloten en vormt zich dan het nasaal geluid, waarbij de lucht alleen door den neus gaat zooals bij de m, n en ng. 4e. Het vibratie geluid, dat ontstaat door het optrekken van het zachte gehemelte, bij de sluiting der lippen, zooals bij de b, of bij de af sluiting van het harde geherrielte door de tong, zooals bij de d. óe. Geluidloosheid, zooals bij de t, enz. 6e, Kxplotiegeluid, of uitstooting van opge hoopte lucht zooals bij de 6, p. t, d, en k. 7e. Zachte aanraking van de tong met het harde gehemelte, zooals bij de g en ch. 8e. Sluiting van liet harde gehemelte door de tong met behoud van lucht daartusschen, zooals bij de d en t. 9e. Bromgeluid zooals bij de w. Treedt men nu in vergelijking, dan komt men tot de ervaring, dat bijna geen der voorwaarden van de klinkers homogeen gaat met die der mede klinkers. Is het van de eerste vooral een ken merkende eigenschap, dat de adem als volumen den geopenden mond verlaat, zoo kenmerken de laatsten zich door den luchtstroom, die voel baar kan worden waargenomen en van geheel ander karakter is,- dan het ademvolumen. Bij het vormen nu van klinkers en medeklinkers, dient hierop ten zeerste te worden gelet, want waai de luchtstroom begint, houdt de klank op klinker te zijn. Lezing over fransche KUNST EN dichtkunst. LETTEREN. Woensdag avondhield Mevrouw M. I.. Boldingh-Goemans in „de- Kroon" voor een niet groot, maar uitgelezen gezelschap, de eerste van een 6-tal lezingen, die zij voornemens is te houden. Voor dezen avond was haar onderwerp: de dramaturg l'ierre Cor- neille (geb. 1606 te Rouaan.) Vooraf gaf spreekster een korte toelichting over de Annales politiques et litteraires te Parijs, welke annales haar bij haar voor drachten ten voorbeeld strekten. Vervolgens gaf spreekster een interessante levensbeschrijving van den dichter Corneille. Hiervan liet volgende: De ouders van Corneille behoorden tot de gegoede burgerklasse, hadden hem voor de „rechten" bestemd, voor welk doel hij van 1615 1622 bij de Jezuïeten studeerde. In 1028 werd hij advocaat. Of hij ooit gepleit heeft is echter niet te zeggen, want zoo vaardig hij was met de pen, zoo onbedreven was hij in 't spreken. In 1629 werden zijn dramaturgische talenten bij toeval ontdekt, toen hij een blijspel schreef naar aanleiding van een liefdesavontuur. Met Le Cid ecliter, in 1636 verschenen en verre boven de toenmalige litteratuur uitstekende, haalde hij zich de jaloezie op den hals van kar dinaal De Richelieu. Hem was 't te wijten dat de academie over dit werk een zeer ongunstige beoordeeling velde. Door Corneille werden de „eenheidswetten van Aristoteles" weer op 't fransche tooneel ingevoerd. Maar daar hij zich. wat den lijd betreft niet geheel aan die wetten hieldhad hij allerlei kleinzielige aanmerkingen te verduren. Vijf jaren na Le Cid verschenen zijn klassieke werken Cinna, Horatius, e.a. Na nog eenige bizonderheden over Corneille's karakter en dat van de hoofdpersonen zijner werken meegedeeld te hebben, werden dooi spreekster eenige van de mooiste gedeelten van Le Cid voorgedragen, op een een wijze, als menig groot verzenzegger haar niet verbeteren zou, want behalve een bewonderenswaardige vaar digheid in 't Fransch, bezit spreekster een groote dosis uitbeeldingsvermogen, in 't kort alle gaven, om het schoone in de taal van den grooten dramaturg Corneille volkomen tot zijn recht te doen komen. Voor hén, die liet Fransch in al zijn welluidendheid willen hooren, zijn deze hijeen- komsten dan ook als 't ware geknipt. Na de pauze zou spreekster 't hebben over Horace. Tot onzen spijt hebben we hier echter niet meer van kunnen genieten. V. Het bestuur der Yereeniging LIEFDADIGHEID. voor „Steun of tijdelijke vervan ging der huisvrouw" verzoekt ons het doel dezer vereeniging eenigzins nader bekend te maken, waaraan wij gaarne voldoen Bij de meer gegoede families komt het dik wijls voor, dat de vrouw des huizes onverwacht en soms zeer spoedig iemand noodig heeft, die haar tijdelijk vervangt of terzijde staat. Het zal voor haar dan moeilijk zijn, om dadelijk een geschikt en geheel betrouwbaar persoon te vinden. Tevens zijn er vele jonge dames, die genegen zijn, om tegen betaling of misschien ook gra tis tijdelijk hulp in liet gezin te verleenen. Deze twee categorieën van personen op de meest eenvoudige en praktische wijze tot elkaar te brengen, is het overigens geheel beianglooze doel dezer vereeniging. Hiertoe is het in de eerste plaats noodig, dat de dames, die tijdelijk hulp willen verleenen, zich wenden tot de secretaresse der vereeniging, en kunnen dan de families van af 1 Januari 1912 bij voorkomende gelegenheid aan het zelfde adres de verlangde hulp aanvragen. Voor degenen, die de zaak willen steunen, bedraagt de jaarlijksclie contributie f 0.50 of meer naar verkiezing. Donateurs zijn zij, die 5in eens storten. De dames, werkende leden, be hoeven geen contributie te betalen. Reglement wordt op aanvraag toegezonden. Secretaresse is mevr A. A. Weigelvan Otterloo, Tempelierstraat 13, Haarlem. een schuur? Is het zonde, vraag ik, als onze kunstenaars hun beste gaven wijden aan de kerk Een edel gelijnd wit marmeren beeld, een warm- tintig vroom schilderij, een zacht gekleurd glas raam, wat smaakvol aangebrachte bloemen ,,'t AVerkt alles op de zinnen" zegt vader, en haalt daarbij de bekende spreuk van het aan bidden in geest en in waarheid aan. Waar ik het niet minder toepasselijk dichtje van De Ge- nestet inbreng: Echte zin voor 't schoone Sluit ook vroomheid in: Vroomheid derft haar krone Zonder schoonheidszin. Wij missen „stemming" in onze kerk, en die is noodig, bij liet binnentreden al. Ik zal geen kwaad spreken van onze kleine godshuis hier, omdat het me lief is geworden door de woorden, die ik er hoorde spreken, maar, ach, ik zou liet toch zoo gaarne een ander, een inniger aanzien willen geven; Die kale witte muren, die stijve bankrijen, die onooglijke preekstoel, dat armzalige orgeltje ze bezorgden me in den aanvang koude rillingen 1 Hoe kunnen wij aanbidden in geest en in waarheid in een omgeving, die de verpersoonlijking lijkt van leelijkheid en —gie righeid? Anton maakte eens een snedige op merking, zonder dat hij afwist van het gesprek tusschen vader en mij hierover: „Kee," zei hij nadenkend op een Zondagmorgen toen we uit de kerk kwamen, „sluiten de menschen onder het bidden daarom de oogen, omdat ze dan al het leelijke om zich heen niet kunnen zien?" Ik zei daareven dat stemming noodig is in een kerk. AVaarvoor gaan wij naar de kerk? „Om een goed woord te hooren" zeggen velen. Daar kan een lezing even goed voor dienen, antwoord ik. Men gaat naar de kerk om naar de kerk te gaan. Daarom is het eigenlijk dwaas alleen Zondagen daarvoor te houden, de kerk moest altoos open zijn, omdat behoefte om alleen te zijn met je geloof, niet aan eenigen dag gebonden is. Het Godshuis moest wezen: een toevlucht, een rustplaats, een vredeoord, altijd daar voor den bedrukte. Ik moet altijd laeheil als ik de menschen hoor zeggen: „Ja,'t was een mooie preek, ik ben erg gesticht uit de kerk gekomen vandaag." Voor mij n.l. is de preek niet het voornaamste van een kerkgang. Maar helaas, hij ons protestanten vult de preek haast den heelen dienst, ja, de preek is de dienst zélf bijna geworden! De preek sticht, niet de kerkgangLacy AVat is dan kerkgaan voor mij? Tot zichzelf inkeeren in een daartoe bij uitstek geschikt gemaakte omgeving: een al is 't maar een oogenblik stille contemplatie, een weg-zijn uit je gewone doen en laten. Een oogenblik mensch-af te zijn. Of liever mensch-opOmhoog! En zie, als je dat gelukt is, dan kun je „gesticht." uit de kerk komen, al had je heele kerkgang uit niets anders bestaan, al had je geen woord van een preek of wat ook gehoord. O zeker, een goed woord kan soms zoo heerlijk aandoen, ongetwijfeld. Maar eerst Gods stem beluisteren, daarna die eens menschen En Gods stem hoor je bij het binnentreden dier ernstige, rustige gewelven eener hooge cathedraal, waar alles spreekt van schoonheid en vrede, waar 't je te moede wordt alsof een koele hand op je voorhoofd wordt gelegd en je stormend hart tot rust brengt. Dat het allereerst en dan een hartelijk woord! Geen gefilosofeer over alledaagsche dingen, zoo'n gemoedelijk praatje over koetjes en kalfjes, wat vaderlijk gemaan tot vriendelijkheid en minder papperlappapperigheid in je dagelijksch leven! Ook geen geleerd uitgepiuis van passages in den bijbel met de noodige steken, (liefst onder water op mogelijke andersdenkenden! Maar een kloek woord, getuigend van een groot geloof dat gloeit en straalt als een klare, vaste vlam. Een zich met hart en ziel geven in een warme, mee- sleepende (belijdenis van wat daar binneii in het hart van den prediker leeft. Niet een pedant „AVordt zoo als ik!" Maar een jubelend: „Ziet, ik ben zoo gelukkig1" Dan komt in de hoorders wel vanzelf een: „Ik wil ook zoo worden." En als je dan, warm van hart zegt„Ik ben gesticht uit de kerk gekomen," dan zou ik dat van harte nazeggen. Toch blijf ik er bij: het hoofdbestanddeel eener kerkgang is niet de preek maar de geloofsaandoening zelf, de stemming" zoo je wilt. Dat andere is toegift. Een heerlijke, maar toch toegift. Jammer, jammer dat liet zoo vaak anders is in onze kerken! En aangezien bij de menschen de omgeving zooveel af of toedoet tot hun „stemmingen", ware liet toch zoo verkeerd niet die 'omgeving, in dit geval het kerkinterieur, wat aantrekkelijker te maken. AVeet je wat ds. Vermaren zeide? „Op de zinnen werken? En wat zon dat?" „Vermaren!" riep vader ontzet. „AA'elja, vraag ik, wat zou dat?" „Omdat hen dat zou afleiden." „Of juist inleiden? Ik beschouw onze zin nen niet als onze vijanden, maar als de mid delen waardoor we geraken tot het hoogere gees telijke leven. AVat heeft een mensch die blind, doof, zonder gevoel of reuk is voor geestelijk leven? Mist hij niet, om maar iets te noemen de ontroering welke een prachtig natuurtafereel of een schoon muziekwerk opwekt? Afleiden? Ik ge loof er niets van. En ik ga nog verderlaat de kerk zóó mooi zijn dat ze de menschen lokt tot bin nenkomen. De rest komt vanzelf, heusch. Aan den prediker dan de taak die eerste aandoenin gen van ontroering uit te werken, welke taak voor hem te gemakkelijker is, waar de „stem ming" niet wordt bedorven door kale vloeren, en naakte muren". i A'ader antwoordde niet, maar heeft nu zoo j eenmaal zijn vaste meening. Ik was blijde, een geestverwant te hebben gevonden Is het niet wonderlijk, dat ik op een brief uit het „mondaine" Parijs antwoord met een over de kerkZoo zie je hoe al schrijvend het eene onderwerp vloeit uit het andere. En al even toevallig, eindigen we allebei met een en den zelfden persoon. Ik maak me ongerust over den diplomaat. Ik weet 't niet, maar het beroep al staat me niet erg aan. Laat eens wat meer los aan Ouderwetscli Keetje. De Arereeniging „Tot S Den 4den November e.k. zal het 2; Jen, dat te Nijmegen werd opgericl .ring „Tot Steun", voluit geheeten c t„t Steun van A'er waar loosden e Een kwart eeuw heeft deze hoogst jjn.r haar zegenrijk werk verricht -lokkig, verwaarloosd menschenk haar zijne redding te danken. 1 Cot Steun" die zich in de laatsl bezigb°udt met de verpleging van kinderen zij lieeft er thans onge hare hoede besteedt dezen ui Meestal worden de kinderen opg zinnen ten plattelande, hoewel, de oudere jongens, die een ambac oudere meisjes die in een burger geplaatst, ook in «le steden ver evenwel niet mogelijk, dat kinden waarloosd, van de straat worde dadelijk worden uitbesteed; va vereeniging „Tot Steun" in den een 4tal doorgangshuizen heeft Boschzicht voor 20 meisjes onder Veldzicht voor 2(1 meisjes hover Veldzicht voor 15 jongens boven 1 zicht voor 20 jongens onder 14 ja zijn gelegen te Apeldoorn het Ook deze doorgangshuizen misser lijk het gestichtskarakter en zij gezinnen. De opvoeding der kinc in vrijzinnig-godsdienstigen geest- De vereeniging, wier hoofdbest dam zetelt, telt in verschillende land hare afdeelingen, waardoor decld wordt. In verscheidene liet 25 jarig bestaan feestelijk Amsterdam zullen Zondagavond AAA gnummers in liet Concertgebi hunne zangnummers ten gehoor spreekt vanzelf, dat de vereeni denking dienstbaar tracht te v«-sterking barer finantiën. Die v i.i zeer noodig, want de opvoeding v is geen kleinigheid! Een ieder, voor liet praktische werk der v Si un" waardoor de jeugd over wie men zoo vaak klaagtop het goe geleid, worde lid «Ier vereenigin as zoodanig op hij «1e secret 1 ifdbestuur Mejuffrouw M Ja Bussumliet lidmaatschap kosi ia ar indien men zicli voor eer verbindt, zal dit de vereeniging v Ikom zijn. Reclame en HANDEL EN Philips NIJVERHEID. Reeds meermalei op gewezen da ..reclame" van de Philips Met fabriek te Eindhoven haar taak beid verstaat. Konden wij verlet logus dezer firma aankondigen a I onovertrefbaar kunststuk op d i thans bereikt ons een nieuwe d j in de schaduw stelt. Het omsla; l «an aandachttrekkende kracht. 1 fiere, brahantsche schoone, in het titelblad, komt door e onder meer: G «HMMiHI «■a—nmuwBssri Optreden van: LOUISE FLEURON, de gevierde Soubrette. Aanvang 8 uu Prijzen der plaatsen: Erontbalcon f2.Zijbalcon e Stalles fl.50, Frontloge f 1.2- Parterre f 1.Zijloge f 0.75, An phitheater f 0.60Gaanderij f0.4 TOURNÉE (Ahonnementsvoorstelling). (BaamniK Tooneelspel in 8 bedrijven v SHAKESPEARE. Aanvang 8 uur, TOURNÉE (Abonnementsvoorstelling). Drama. Aanvang 8 u

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2