ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND Bureau van Redactie en Administratie ><3 Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. BUREAU VAN CONSULTATIE TE HAARLEM. Twee vriendinnen. y 5e jaargang. ZATERDAG. 2 DECEMBER 1911. No. 48. Het Bloemendoobch (MM Prijs per halfjaar _f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertenliën 10 cents per regel by herhaalde plaatsing korting. -a Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Ingevolge eene op verzoek van het Bureau van Consultatie door de Arron- dr-sements-Rechtbank te Haarlem op voor stel van den Raad van Toezicht en Disci- [i ne der advocaten te Haarlem genomen hi -lissing, is genoemd Bureau thans samen- ffi -teld uit twee afdeelingen, elk van di e leden. Het Bureau heeft bepaald, d;t het te beginnen met 1 December bil zitting houdt op Vrijdag van ie lere week op den gewonen tijd en I ats, des namiddags te half twee in b' gerechtsgebouw aan de Jansstraat te arlem. Tot voorzitter van het Bureau w rd gekozen mr. P. Tideman en tot se retaris mr. dr. W. P. Vis, een en a: der tot 1 Januari 1913. I)e technische dienst. l'e laatste zitting heeft de WS. raad, tijdens eene behandeling met gesloten deuren, hel vol de aangenomen. I >e raad. der gemeente Bloemendaal overwegende dat het gewenscht is het toe- ht op de naleving der bouw verordering te i i scherpen, aan belanghebbenden ruimer ge- I 'Tiheid te geven tot het verkrijgen van in- i litingen, het bouwbureau en archief (thans te I arlem Raamsingel 38) te brengen in de ge- meente en dit bureau meer .dienstbaar temaken de gemeenteadministratie >vei wegende dat in deze gemeente voor wei van buitengewonen aard op bouwkundig lied liet noodig zal zijn een architect te raad- I gen, doch voor het toezicht op de naleving bouwverordering en der Hinderwet, zoo- i le op het onderhoud der gemeentegebouwen, I nevens het verrichten van teekenwerk met bouwkundig opzichter kan worden volstaan; iverwegende dat wat den verderen technischen nst aangaat, het gebleken is wenschelijk te den gemeente-opzichter bij ziekte of afwezig- 1 il in zijn dienst te doen vervangen en dezen t stand te regelen Besluit: -1 te stellen de navolgende i 'frortlenïiu/ op den technischen dienst in de gemeente Bloemendaal. Art. 1. De Architect. De uitvoering van werken van buitengewonen 1 op bouwkundig gebied wordt opgedragen aan een architect, daarvoor door den Baad te benoemen. Onder werken van buitengewonen aard worden verstaan alle werken, welke geen onderhouds werken zijn. Art. 2. De Commies-teeicnaar. Het toezicht op bouwkundig gebied wordt op- dragen aan een ambtenaar die geplaatst wordt »an het hoofd eener te scheppen afdeeling van gemeente-secretarie. Die ambtenaar zal genaamd worden„Commies- teekenaar" en de afdeeling: „Afdeeling Bouw en woningtoezicht". Aan dezen commies-teekenaar wordt verder opgedragen het toezicht op de naleving der Bouwver ordening; liet toezicht op de naleving der Hinderwet; liet toezicht op de gemeente-gebouwen voor het onderhoud; d. het teekenwerk; e. het in verband met het bovenstaande houden ian de noodige administratie en liet zorgvuldig bewaren ten (femeentehuize ven alle teekeningen en bescheiden tot het archief van deze afdeeling behoorende het verrichten van die werkzaamheden, welke hem verder door Burgemeester en Wet houders zullen worden opgedragen. Art. 3. l)e Opzichter. Aan den opzichter wordt opgedragen a. het beheer van de gemeente-reiniging h. het beheer van de waterleiding; c. het toezicht op de wegen, paden en plant soenen met de daarin aanwezige kelken en riolen d. het toezicht op de straatverlichting; e. het verr chten van die werkzaamheden, welke hem verder door Burgemeester en Wet houders zullen worden opgedragen. Art. 4. De voorwerker-werkbaas. Bij de werklieden der gemeente wordt ingesteld de betrekking van voorwerker-werkbaas. De be noeming geschiedt door Burgemeester en Wet houders. Art. De plaatsvervanging Bij ziekte, afwezigheid of ontstentenis van den opzichter wordt hij vervangen, voor zooveel het betreft de werkzaamheden onder b en d hier boven genoemd, door den machinist van den stoomwals, en voor zooveel betreft de werkzaam heden onder a en c hierboven genoemd, door den voorwerker-werkbaas. Artikel 6. In werking treding. Deze verordening treedt in werking den 1 Mei 1912. Door den burgemeester dezer gemeente is op den lstal December uitgereikt de bronzen medaille van den AlgemeeDen Nederiandschen Poliebond, voor tien-jarigen trouwen dienst, aan den agent van politie K. H. Heidweiller te Overveen. Donderdagavond vergaderde in Hotel Vreeburg alhier de onderafdeeling Kennemerland van den Algemeenen Nederiandschen Politiehond" onder voorzitterschap van den heer Dingshof te Schoten. Nadat de voorzitter met een hartelijk woord de vergadering geopend had, werd voorlezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukden was een schrijven van den lieer J. J. A. de Koning, commissaris van politie te Hilversum, vermeldende dat hij op verzoek van de onderafdeeling in de maand Januari e.k. een lezing zal houden. Hierna kwam aan de orde benoeming afgevaar digde en plaatsvervanger naar de afdeelingsver- gadering op 15 December e.k. te houden te Amsterdam. Na herhaalde stemmingen werd als afgevaar digde gekozen de heer A. Lokerse te Overveen, en tot diens plaatsvervanger de heer A. Pleertjes te Schoten. Besloten werd ook die beide lieereu candidaat te stellen in boven vermelde functies naar de buitengewone algemeene vergadering van den Bond, die op een nader te bepalen datum en plaats gehouden zal worden. Bij de behandeling der punten van het con vocatie-biljet, voor de afdeelings-vergadering, werd na ampele bespreking besloten, dé voor stellen te steunen, zooals door het bestuur der afdeeling' was voorgesteld. Nadat als plaats der te houden volgende ver gadering Schoten was aangewezen, sloot de voor zitter ten ruim tien ure, met een woord van dank, de geanimeerde vergadering. Natuurhistorische Vereeniging. Bovenstaande vereeniging hield Maandagavond in de zaal van 't hotel Welgelegen een prachtig geslaagde bijeenkomst voor leden en genoodigden. Deze vermelding van prachtig geslaagd is bijna overbodig, want als de lieeren Thijssen en Burdet een dergelijke bijeenkomst op touw zetten, is 't succes van te voren al verzekerd. De heer Burdet heeft zich door zijn foto's uit de vogelwereld een ware beroemdheid verworven, terwijl de lieer Thijssen door zijn bekende gaven daarin niet onder doet. Geen wonder dan ook, dat 't Wel- gelegenzaaltje dien avond klein genoeg was. Eerst werden eenige huishoudelijke zaken af gedaan. Deze bestonden uit 't vaststellen van een werkprogram voor 't. aangebroken seizoen. Medegedeeld werd, dal hierin eenige avonden besteed zouden worden aan geologie, bollenteelt, 't leven der wilde bijen en graafwespen. Verder zal op nader vast te stellen datum een wandel tocht gehouden worden naar Bergen en Schoorl. Toen kwam de heer Thijssen aan 't woord en begon met een korte, doch belangwekkende be schrijving der Wadden eilanden. Spreker kon er niet genoeg op aandringen, deze eens te bezoeken. Vooral hun. die de vogelwereld willen bestudeeren, kon hij een reisje naar deze door velen gemin achte eilanden niet genoeg aanbevelen. Daarna begonnen we onze reis over de Wadden eilanden, bij Texel te beginnen, om kennis te nemen van hun gevederde bewoners. De heer Burdet had gezorgd voor een zeer uitgebreide prachtverzameling foto's. De heer Thijssen gaf op de hem eigene, onderhoudende en onderrichtende wijze de toelichting, waaruit wij 't volgende noteerden. 't Eiland Texel, wel eens een staalkaart van de nederlandsche grondsoorten genoemd, huis vest om deze reden een groot aantal verschillende vogelsoorten. 't Kemphaantje, op Texel Kragenmaker genoemd, 't In 't oog vallende van dezen steltlooper is de kraag. De meeste exemplaren zijn verschillend gekleurd, 't Eigenaardige van de mannetjes is het leveren van de spiegelgevechten, waarvoor zij bepaalde kampplaatsen uitkiezen. Gevaarlijk zijn deze gevechten niet, want de snavel,'t vecht- werktuig, is zeer zacht. Bloed vloeit er dan ook niet. Zijn vaste metgezel is de Tureluur. De Stern, ook wel vischdiefje genoemd, waar van de vleugels vroeger veel op dameshoeden ge dragen werden. Deze vogel spot met alle theorieën wat de eieren betreft, waarvan wel 3 a 400 verschillende variëteiten voorkomen. Men ziet de Sterns ook veel boven de grachten der steden De Zwartkopmeeuw wier kop in de lente anders van kleur wordt, n.l. chocoladebruin. De Kluit, op Texel veel, buiten Texel weinig voorkomend, direet te herkennen aan den naar bovc i omgebogen snavel. De foto stelde de Kluit voor, bezig zijnde met 't keeren der eieren, het geen noodig is voor het behoud van 't broedsel. De vogel dankt z'n naam aan zijn roep: kluut, kluut 1 De boekennaam is echter Kluit. In Enge land n Duitscliland zijn de Kluiten verdelgd. Het Dwerg sterntje, een bizonder elegant vogeltje, iets grooter dan een Spreeuw, dat nestelt op groote. buiten de duinen gelegen droge zandbanken. De Strandpluvier, een zeer intelligent vogeltje, dat zoo verbazend snel over 't strand kan loopen dat de beweging der pootjes niet meer te zien is. 't Lijkt dan of 't op rolletjes wordt voortge trokken. De Watersnip, die niet alleen verdient gegeten, maar om d'r fraaie vormen en kleuren ook bewonderd te worden. Door de teekening der veeren is de vogel tusschen de zure grassen bijna niet te ontdekken. De Sl"beend, een fraaie vogel, echter niet een ongeproportioneerd grooten snavel, die hem echter bij het zoeken van z'n voedsel uitstekende diensten bewijstdoor de vele gevoelszenuwen die er in uitkomen is 't een prachtig werkend tastorgaan. Vooral in de wintermaanden is 't dier zeer mooi. Op 't oogenblik goed in „Artis" waar te nemen. De Fuut of Dodaas, die, met zijn primitieve vormen, in de met riet begroeide duinmeren voorkomt. Deze eigenaardige vogel nestelt op een kunstmatig eilandje, waarvan hij zich, indien er gevaar dreigt, onhoorbaar in 't water laat glijden, zoo zachtjes, „of hij met olie be smeerd was", na echter eerst de eieren flink toegedekt te hebben. De staatsbebossching op Texel zal echter oorzaak worden, dat deze vogel hoe langer hoe meer verdrongen wordt. De Velduilen, door onze „onwijze" voorvaderen beschouwd als voorboden van allerlei onheilen, 't Zijn echter levenslustige en vroolijke dieren, die door 't verdelgen van muizen onze bescher ming verdienen. De Aschgrauwe Kiekendiefeen roofvogel, even eens nuttig door 't verslinden van muizen, echter schadelijk door 't zich te huiten gaan aan klei nere vogels. Maar, ,,'t kan lijen" op Tessel, want er is genoeg, zoodat dit dus wel mag blijven be staan. Vlieland. De grootste merkwaardigheid van dit eiland is de Eidereend, die hier eenige keeren gebroed heeft. De vereeniging doet haar best, dat meerdere exemplaren hier een vaste plaats krijgen. Terschelling. Nog rijker aan vogels dan Texel omdat 't ligt in den grooten trekweg. De Brandaris", Terschelling's vuurtoren, heeft al heel wat doode vogels op z'n geweten. Na de pauze kwam E o 11 u m aan de beurt. Op de eerste foto was de geheele bevolking gekiekt. Deze bestaat uit 10 personen, 't Eiland wordt voortdurend kleiner en is bestemd, om eerlang geheel te verdwijnen, 't Is de noordelijkste baak van Nederland. Ten behoeve van de scheepvaart naar den Eemsmond zijn op het eiland een 3-tal lichtbaken gebouwd. De Voogd is de Robinson van 't eiland. Zijn huis moest reeds eenmaal verplaatst worden. Komt de zee nog 100 J 150 M. verder, dan is 't met Rottum gedaan. De groote Zilvermeeuwen zijn de voornaamste dierlijke bewoners aldaar. De nesten zijn over 't geheele eiland verplaatst. De eieren worden door den voogd voor een gedeelte geraapt en ver zonden. Dit eierrapen is zijn voornaamste bron van inkomsten. Behalve de Zilvermeeuwen komen er ook Vischdiefjes, gewone grijze zeezwaluwen, in grooten getale voor. De groote zeezwaluwen nestelen er in 5 zeekolonies. De Scholekster ('n gewone gast bij 't Meertje van Caprera) speelt bij deze kolonies de rol van bewaker. Ook de Bergeenden (de fraai gekleurde eenden uit den vijver van de heeren Van Beusekom en Koolhoven alhier) zijn op Rottum inheemsch. Deze eenden leggen haar eieren in oude konijnen holen Bij 't verlaten van 't nest worden de eieren met veeren toegedekt. Na eenige fraaie foto's van 't vertrek van 't eiland vertoond te hebben, op een waarvan spreker volgens zijn zeggen „in zeer onwaardige houding" door den knecht van den voogd naar 't schip werd gedragen, kregen we nog een reeks belangwekkende kiekjes van „vogels bij de bad plaats". Tot slot noodigde spreker zijn toehoorders uit te trachten 't nest te vinden van den Kruisbek, die sinds Juni 1909. in onze duinen is waargenomen. Vooral in de buurt van 't Brouwerskolkje vliegen deze vogels veel rond. Nesten zijn echter nog niet gevonden. Deze moet men zoeken in de uiteinden van de bovenste takken der grove dennen. Tot allerlaatste slot spoorde de lieer Thijssen aan tot het plaatsen van voederbakken by sneeuw, en tot. het worden van lid der Natuurhistorische vereeniging. Een dankbaar applaus was sprekers loon voor dezen gezelligen en leerrijken avond. „Bloemendaal Vooruit." Donderdag j.l. hield „Bloemendaal Vooruit", onder voorzitterschap van den heer J. W. Lassing, in hotel Zomerzorg een goed bezochte vergadering. De commissiën voor de vorming van een „Gids voor Bloemendaal" en het organiseeren van een gezelligen avond brachten verslagen uit. In beide aangelegenheden werden besluiten genomen, die wij' later, wanneer de tijd daarvoor geschikt is, zullen mededeelen. Wegens het bedanken van den heer Jorritsma, die thans het oogenblik gekomen achtte om uit het bestuur te treden nu de vereeniging zich als gevestigd kan beschouwen, was de verkiezing van een plaatsvervanger noodzakelijk geworden. Als zoodanig werd gekozen de heer P. C. Akker man, die de benoeming aannam. Ter verkrijging der koninklijke goedkeuring werden de statuten vastgesteld. Omtrent den brand in Aerdenhout valt geen nieuws te vermelden. De bijzonderheden omtrent het verloop van den brand mogen wij bij onze lezers hekend achten. Het door de politie inge stelde onderzoek omtrent de oorzaak heeft tot geen resultaat geleid. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens mishandeling; het vangen van konijnen door middel van een frethet vervoeren van buidels in het jachtveld; het loopen over verboden grondenliet rijden over de voetpadenhet voorhanden hebben van ongeijkte gewichten FEUILLETON. XXII. Lieve Keetje, •Te zult verwonderd zijn, boven aan mijn brief ..Parijs" te zien. Ja, ik zit nog steeds hier en wat erger is, ik denk hier nog wel 2 maanden te blijven. Je vraagt natuurlijk, wat voor nieuwe gril er weer in Mary's brein gevaren is en ik zal je zeggen dat het werkelijk een gril is! De zaak is aldus. Met eenige buitenlandsche meisjes volg ik hier een cursus in de fransche litteratuur, waarvan ik helaas nog weinig weet- niettegenstaande al de uren die wij in onze schooljaren aan de fransche taal en hare letter, kunde wijdden. Die jaren liggen niet zoo ver achter ons, of je zult je nog wel herinneren, dat wij onze lessen hij voorkeur op straat naar school wandelende, leerden of wel in de vijf minuten tusschen de lesuren, nog even in onze hersens propten En je begrijpt dat ik van beroemdheden als Racine en Corneille nog alleen maar de namen onthouden heb, dat ilc van Pascal mij meen te herinneren dat hij een reuzenstelling vond op het terrein der driehoeken en Chateaubriand, dat hij als zuigeling reeds leed aan zware melancholie 't Kan zijn, dat ik mij vergis, zelfs in deze vage veronderstellingen, en 't spreekt vanzelf, dat ik hier dergelijke dingen maar voor mij houd en ze niet uitspreek, de gevolgen zouden niet te overzien zijn, als ik deze voorzorgen niet nam! Maar ik ben nu tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke onwetendheid voor een jonge dame van mijn genre onhoudbaar is en mij noodlottig zou kunnen wordenvandaar mijn besluit. Ik heb al eenige lezingen bijgewoond en studeer nu voor mijzelf, naar aanleiding van wat ik hoorde. Dat de cursus „erstklassig" is, behoef ik je wel niet te zeggen en dat ik mij van dag tot dag meer ga interesseeren voor de fransche klassieken, nog veel minder. Mama is nu vertrokken, na mij hier in een vrij geriefelijk pension geïnstalleerd te hebben, 't Heeft heel wat moeite gekost, mijn moeder voor mijn plan te winnen, maar ze is er eindelijk toe over gegaan en vindt het een geruststelling dat een engelsch meisje, die gelijk met mij de cursussen volgt en veel samen met mij is, haar moeder bij zich heeft. De engelsche matrone heeft plechtig aan Mama beloofd een oogje in het zeil te houden en Marv voor alle mogelijk kwaad te behoeden. Ik vond het in het begin wel een beetje vreemd, maar ben nu al weer gewend en vind ruimschoots vergoeding in mijn studie. Lieve kind, om op je vorigen brief terug te komen, wat was dat weer voor een huisbakken epistel t' Is waarempel voorwereldlijk een dergelijk produkt en 't effekt na 't lezen van 't epistel, was ongeveer gelijk aan dat, wat een oude, stijve j tante zou teweeg brengen in een kring van j flirtendeen rookende jongedames en jongelieden op een soirëetje. Je moest eens hier komen in Parijs, dan zou je wel eens wat ontgroenen. De middelen om potten en pannen schoon te maken zouden ganschelijk uitje brein verdwijnen en plaats maken voor de modesnnfjes waarmede de elegante Pari- sienne zich nog altijd roem verwerft. En inplaats van Vermaren, zou je spoedig je hart verliezen aan monsieur Bonnet, die een zeer sympathieke rol speelt in een nieuwe „tragédie en prose" van Gabriel Trarieux: La Brebis Perdue, Die rol is er een van een „curé", uitstekend, vertolkt door Mounet. Ik zal je maar even een klein résumé geven van het bedoelde stuk want als ik dat niet doe ga je je weer verdiepen in het genre van verloren schaap en denk je misschien, dat het een stuk van laag zedelijk gehalte is en schaam je je over Mary, die zulke stukken durft noemen. Maak je niet bezorgd de inhoud is als volgt Het stuk speelt onder de regeering van Lode- wijk XVIII en wel in het stadje Limoges, waar een zekere Tascheron een oude gierige boer en zijn dienstbode vermoordt Die misdaad .wekt niet alleen lievige ontzetting, meer eveneens groote verbazing, want de dader stond sieeds als een goed werkman bekend, die zich nooit aan het minste misdrijf had schuldig

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1