dankbetuiging. VEILING TE t Ned. Bond van rouwenkiesrecht. 3e Lezing Maatschappij tot PAARD. Toegang ook voor niet leden vrjj. :-: van SCH AQUARELLEN Electrische Stralei KERK-AGENDA. Haarlem. Groote kerk, v.m. 10 u. Ds. De. Hartog. Bakenesser kerk, (voor de kinderen) v.m. 10 u.. Ds. Barbas. Kglise Wallone, v.m. 10l/,u. lieures'du matin, .Air. Ie past. K. Anet, pasteur a Bruxelles. Remonstrantsch-gereformeerden, v.m. 10 u. Ds. .1. C. Wannée, Rem. Pred. te Groningen. Luthersche kerk, v.m. 10 u. Ds. J. K. L. de Meijere Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 u. Ds A. Binnerts Szn. 5 u. Ds. C. B. Hylkema. Bloemendaal. v.m. 10 u. Ds. J. A. Van Leeuwen, s'av onds li1/., u. Ds. Van Leeuwen Heemstede. v.m. 10 u. Ds. J. H. Wolters. Woensdag 13 De cember 's avonds 7 u. Ds. .1. H. Wolters. Santpoort v.m. 10 u. Ds. W. Bax Jr. Wijk aan Zee en Duin. v.m 10 u., Ds S. Berkelbach van der Sprenkel. Woensdag 13 December Bijbellezing, 's avonds 7 u. Ds, S. Berkelbach van der Sprenkel. IJmuiden Ned. Herv. Gemeente. 10 uur, Ds. H. W. Creutzberg. 5 uur, Ds. II. W. Creutzberg. Woensdagavond 8 uur, Ds. II. W. Creutzberg, Bijbellezing. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond. IO'/j uur, Ds. E. Pekema. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, n. m. 2j uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." .Matinee „Arasterdamsch Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag 810 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commaudo. Ge legenheid tot oefening in het schieten met Marga-patrunen en in het huksscliieten. Eiken Woensdagavond, van 810 uur inliet gym nastieklokaal der O. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exeroitiën voor leden van „Bloemendaal-Commando." Vrijdag 15 December, n.m. uur. Zaal van „Rusthoek." Ned. Bond voor Vrouwenkies- recht, afd. Bloemendaal, 3e lezing. Spreker prof. dr. G. C. van Walsem; onderwerp: liet alcoholvraagstuk. Toegang vrij, ook voor niet- ledeii. HAARLEM. Bureau van Consultatie, lederen Vrijdag houdt liet bureau des namiddags te half 2 zitting in liet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Voor zitter mr. P. Ticlemau, secretaris mr. dr.W.P.\ris. Koloniaal Museum (Paviljoen.I Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend vau 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10-.'i vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. G-roote Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 9 December. 8 uur. Schouwburg Jaus- w-ég. Nederl. Tooneelvereeniging. Gepension- vèerden. Blijspel. (Aboimementsvoorstelling.) Zondag 10 December. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Theater Guignol. Zwarte Griet. Drama, f 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.(10, 0.50, 0.40. Zondag 10 December, 8 uur. Bron gebouw. Nederl. Tooneelgezelschap. Het Offerlam. Tooneelspel van J. B. Schuil. Dinsdag 12 December,7i uur. Bovenzaal Nut van t Algemeen. Zijlstraat. Cursus prof. Bolland. Dinsdag 12 December, 8 uur. De Kroon. Pisuisse en Blokzijl, f 2.1.50, 1. Dinsdag 12 December, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Tooneelwedstrijd „J. J. ('reiner." 4e Beurtoptreding. Vereeniging „1*. Z. O. D." te Rotterdam.'./ erleile». Drama. Donderdag 14 December. 8 uur. Gebouw dei- Broeder gemeen te. Parklaan. Lezing dr. De Hartog over: „De Chineesche Godsdienst." Kaarten verkrijgbaar bij Vernout. Donderdag 14 December. 8 uur. Kleine zaal V e r e e n i g i n g." Voordraeht (uitgeschreven door het Koloniaal Museum) met lichtbeelden door den heer J. Hubert Hoehen over: „Econo mische ontwikkeling van Brazilië." Vendredi 15 Decembre. 8 h. Salie „De Kroon." Representation de Madame Marie Kalft', de Paris, f 2.—, 1.50. VOETBAL. BLOEMENDAAL. Zondag 10 December, 2 uur. B V.Y.Neptunes (Rotterdam). Terrein Meerenbergsoheweg. HAARLEM. Zondag 10 December. 10.J uur. H.F.C. IIHaarlem II. Terrein Spanjaardslaan 2 uur. HaarlemH.E.C. Terrein Schoterweg. AANSTEKEN DER LANTAARNS. De lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moeteu deze week ten 4 14 ure aan gestoken worden. lijkt veel op diphtherie, docli heeft 'n goedaardiger verloop; een vincent'sche angina maakt meel den indruk van een diphtherie dan van een angina: DeH. vraagt 't beeld van een vincent'selie angina te mogen geven. Hij was eens zeker van een geval van diphtherie, doch het bleek dit niet te zijn, er was een glasachtig wit plekje, de keel bijna niet ontstoken; als de boel niet goed ontstoken is, is er geen reden om tot diph therie te besluiten. De Ranitz zegt, dat mikröskopisch vincent'selie angina nog bijna niet geconstateerd is, de bacil verschilt van de diphtherie-bacil. Dr. iStephan bevestigt dit laatste. Als de verdediger nu aan get, wil gevraagd hebbenwas er gevaar in het vervoeren van het patiëntje, dat gewoon zelf even bij den dokter kwam, naar Amsterdam? verzet het O. Al. zich tegen liet stellen daarvan omdat nog niet vast staat of en hoe het meisje bij den dokter kwam. De rechter gaat nu over tot verhoor van \je- tuige A. D. Deze verklaart: Eva P. logeerde bij mij, ze lag dien morgen nog te lied toen ze over keelpijn klaagde, ze wilde niet opstaan, ik ver moedde dat liet 's morgens spreekuur was en ben niet haar tussclien 8 en B1/» uur naar den dokter gegaan, ik heb zelf 'n vlekje, een tamelijk langwerpige ovale plek, in de keel gezien. De dokter constateerde: liet is geen diphtheiue, je hoeft je niet ongerust te maken, liet is angina vincent; ik heb zelf aan den dokter gezegd dat ik nog andere kinderen thuis liad; hij zeide tik hel> nu geen buisjes, morgen hebben de heeren in Haarlem vacantie, ik acht het dan maar wenschelijk dat u naar Amsterdam gaat, Ik, gaat get. voort, liet het kind drinken, hield hét af van de andere kinderen en ging met haar naar Amsterdam, ik weet niet van andere gevallen in hetzelfde huis. Toen ik Hij den dokter kw&rn heb ik gezegd, dat ik zoo spoedig mogelijk kwam met 't oog op den toestand te Zandvoortdr. V. zei: zeg in Amsterdam dat ik denk, dat het vincent'selie angina is, hij heeft dat voor mij opgeschreven op een papiertje, reeds vroeger zeide hij ga niet haar naar Amsterdam rtm haar te laten onderzoeken; uit zicli zelf zei de dokter: zie een afzonderlijke coupé .te krijgen; ga, om ze niet bij andere kinderen te laten zoo spoedig mogelijk naar Amster dam met den trein. Van den dokter ben ik te ruim 9 uur met het kind naar Amsterdam gegaan, de beambte van het spoor, dien ik 'n aparte coupé vroeg, zei ik heb geen tijd, stap maar in. Ik ben in een coupé waar één dame zat gestapt. Ik heb den dokter ook op 14 en 15 Aug. gesproken. Op 14 Aug. was de ziekte geconstateerdop mijn vraag heeft hij toen geadviseerd het goed naar Amsterdam te zenden, pak 't goed in zeide ljij, en laat 't maar te Amsterdam ontsmetten, met hier, de man hier kan 't niet. Dr. Aiirons, mijn dokter te Amsterdam, heeft mij ondervraagd en was erg boos op dr. V. vooral omdat 't briefje geen hoofd en geen onderteekening droeg. Ilij zei: zoo is 't geen kunst, dat er in Zand voort geen diphtherie is, maar wel in Amsterdam. Dr. V. zei mij ook nogdenk je, dat ik het kind in de barak zou doen, waarin ik zooveel gezonde bacillendragers heb, ik denk er niet over. Van dr. Aarons is het kind naar het Kinderzieken huis gegaanter uitvoering van het advies heb ik kind en goed vervoerd. Bekl. vraagt: herinnert get. zich niet, dat dr. Aarons toen hij het kind zag, geneigd was mijn diagnose aan te nemen? Get. D.: dr. Aarons zei: 'i kan wezen, dat dr. A'. gelijk heeft, doch vorm, kleur en ligging-wijzen v meer op diphtherie. Op vraag van verdediger: ik heb waarschijnlijk aan dr. Aarons wel medegedeeld, dat ik het kind in mijne woning niet kon afzonderen. Bekl. zegt: Ik zal een patient met vincent'wcEe angina niet Hij bacillen-dragers stoppen, waarvan ik' zeker ben dat ze diphtherie hebben. Mijn diagnose van vincent'selie angina was absoluut zeker. Het O.M. merkt op, dat bekl. yoordr. Oosterbaan, inspecteur der volksgezondheid anders heeft verklaard, hij sloot daar de mogelijkheid van diphtherie niet uit. Bekl. voegt nu aan zijn woorden toe: klinisch was ik absoluut zeker. De Ranitz gevraagd, zegt't is niet mogelijk klinisch vincent'sche angina te constateerenop een vraag van verdedigerdr. A". kon niet dadelijk zeggen, wat het was, de mogelijkheid van diph therie moest men aannemen, en op vraag van O.M.er zijn gevallen mogelijk, dat diphterie was uitgesloten. Verdediger protesteert dat het O.M. wegcijfert, dat bekl. uitdrukkelijk heeft gezegd „voor alle voorzichtigheid" het bacterioligisch onderzoek te hebben voorgeschreven. Bekl. voegt hier aan toevincent'sche angina kan zich ontpoppen als een neerotische diphtherie, maar ik heb gten oogenblik aan diphtherie ge dacht, ik heb het geval gezien in het begin stadium, men mag evenmin in dergelijke ge vallen steeds diphtherie aannemen, als cholera in elk geval van diarrheeik heb die dingen genoeg gezien om het direct te kunnen consta teeren. O.M. U kan toch niet vooruit zeggen wat liet worden zal. Bekl. Ik heb diphtherie totaal uitgesloten. Alsnu wordt gehoord dr. Oosterbaan gevestigd te Zwolle, van 8 Aug.8 Sept. tijdelijk inspec teur der volksgezondheid in Noord-Holland en Utrecht, Ik was tijdelijk voor deze inspectie aangewezen en kreeg bericht omtrent Amsterdam, dat daarheen een kind en besmette goederefi waren vervoerd, waarop ik een onderzoek in» als zij zijn alles wel beschouwd toch ook noodig op deze werekll AVa tt, neem me niet kwalijk, Marylief, jij moogt nu als vrouw van de wereld perfect zijn, als je ooit trouwde, dan zou je een héél rijken man moeten hebbenNeen weer nu niet af, ik moei 't er even over hebben, maar beloof je, dat ik Vermaren en den diplomaat buiten besprek zal laten, aangezien je daar altijd kwaad om wordt.' Een huisvrouw ben je niet, en, vrees ik, zul je ook nooit worden Want je wilt of kunt het nut van „voorwereldlijke huisbakkenheid" niet inzien. Jouw gedachten gaan steeds in hooger sferen, houden zicli bezig met abstracta, zaken van algemeen of maatschappelijk belang, in 't kort zijn uithuizig Van de waarde van het geld ik bedoel van het klein geld heb je weinig begrip, ook al om diezelfde reden: je bent gewend aan dikke cijfers en vette getallen, hetzij voor anderen of voor jezelf, in lectuur of gébruik, en hebt je beursje gewoonlijk als •de kruik Van de weduwe Zarfath, vol koper en zilver dank zij het ruime zakgeld dat je ouders je toestoppen. Éen stuiver hier, een dubbeltje daar,een kwartje, desnoods een gulden elders, och, wat een bagatel! Wie zou daar nu armoe om willen lijden! Nn komt op een goeden dag een man met lieel bescheiden middelen van bestaan een plaatsje vragen in Mary's hart. AVaarom zou dat niet kunnen? Wordt het liefdegodje niet afgebeeld geblinddoekt zijn pijlen afschietend? En in den roes der zaligheid stapt het jonge paar het huwe lijkshutje op de hei binnen, in dit geval waar schijnlijk een klein bovenhuis in de nieuwere wijken van de stad (ik denk aan Den Haag niet zijn winderig, zanderig Duinoord!) Mary's papa en mama die hun dochter een ferm huwelijks!! cadeau wilden meegeven, hebben de woning herschapen in een paleisje, waar de groote Pander uit de Wagenstraat met recht trotsch op gaat, Van het wit met goud verlakte salonnetje tot de meidenkamer toe, alles is puik, keurig en fijn! A'oor een dienstbode is ook gezorgd, coquet, vlug ding met zwart japonnetje en kanten mutsje Want een meid voor dag en nacht moest et) wezen. Het scherm gaat op, gaat weer neer. einde van het eerste bedrijfMary en manlief hebben hun eerste twist over aangebrand eten, want* Marceline (zoo heet de gedienstige) blijkt van» koken evenveel verstand te hebben als haar meesteres, (die trouwens nooit de keuken inkomt.} Het scherm gaat weer op en neer, einde van' het tweede bedrijf: Mary zit zonder hulp, want Marceline is door den heer des huizes na een heftige scène van de trappen gegooid. Derde bedrijf: Mary snikkend over haar huis houdboek, dat een bedenkelijk, zeer bedenkelijk tekort aanwijst. stelde. Bij mijn onderzoek vertelden de ouders van het kind mij dat dr. \7. opneming opgrond van diphtherie zou hebben aangeraden, dr. Corr elia de Lange had bij de opname diph therie gesteld of vermoedelijk gesteld, een' preparaat had diphtherie uitgewezen; ik heb daarna den oom (get. A. D.) bezocht, die van dr. Ar. een briefje had gekregen met de diagnose. Daarop met dr. A'. die op vincent'sche angina ge- diagnostiseerd had, sprekende gaf deze als reden op voor het instellen van het bacteriologisch onder zoek dat hij zeker wilde weten, of 't geen diphtherie was. Vincent'sche angina is alleen bacteriologisch te herkennen, haar bacterie is door Vincent be schreven. „Klinisch is vincent'sche angina niet te onderscheiden van diphtherie", misschien in een later stadium dan 't onderhavige. Ik zou in dit geval hebben uitgewezenhoogst waarschijn lijk diphtherie. De dokter moet aangifte doen als hij 't waarneemt, ieder moet met zijn eigen geweten te rade gaan of hij een ziekte, uitge wezen als hoogstwaarschijnlijk aanwezig, waar neemt of dat die ziekte in suspenso is. De bacte riologische uitwijzing kan de klinische bevestigen; klinisch kan de ziekte uitgewezen worden zonder bacteriologisch onderzoek. Ik acht het onder de gegeven omstandigheden onvoorzichtig van be klaagde om het vervoer zonder in achtneming der wettelijke voorschriften te doen plaats hebben. Wat de goederen betreft: volgens D. heeft be klaagde gezegdals het kind diphtherie heeft, moet liet goed ontsmet worden, hier geschiedt 't niet goed, dus naar Amsterdam er mee. Bekl. vraagt nu: lag het adviseeren omtrent liet goed eigenlijk niet meer op den weg van Amsterdam, dat de diagnose diphtherie had gesteld Imp. dr. Oosterbaan leest de wettelijke voorschrif- I ten omtrent het vervoer van besmette goederen voorhij acht het advies tot het goederen-vervoer onvoorzichtig, omdat de diagnose vincent'sche angina niet kon worden gehandhaafd en diph therie was geconstateerd. De gewoonte is, dat ieder medicus den burgemeester van zijne plaats vraagt om hulp bij de verzending. Gevraagd om trent nut en werking van het inspuiten met serum, zegt hij: dit wordt zoo spoedig mogelijk gedaan, het wegsturen van een patient belet het voorbehoedend inspuiten, doch ieder medicus heeft op dit gebied zijne eigene opvattingen. Het komt voor het stellen der diagnose ook veel op de omgeving aan, een opzichzelfstaand geval van diphtherie wordt allicht niet dadelijk her kend, maar in eene omgeving, waar meer gevallen voorkomen, is ieder geval van angina verdacht. In Zandvoort kwamen blijkens de openbare nie- dedeelingen jaren lang nu en dan gevallen voor. Dr. \r. heeft door mij gehoord, toegegeven de geringe mogelijkheid, dat hét kind aan diph therie had geleden. Wordt vervolgd.) N.B. De vervolgen van dit verslag worden met eenige dagen afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Voor abonne's tegen toezending van fO.10 in jiostzegels, voor niet-geabonneerden tegen toe zending van een postwissel van fl.De om vang van bet vervolg is ongeveer twee maal zoo groot als het thans geplaatste gedeelte. Heemsteedsche Brieven. X. Het „winkelen" op de dorpen was vroeger beter dan thans, en hoe afgelegener een dorp was des te voordeeliger was het voor den win kelier. Demehsehërï waren er meer aan hun plaats gebonden en handelden er meer onder elkaar. In dubbelen zin was liet voor den nering doende beter dan nu, eerstens verkochten ze meer en tweedens konden er lioogere prijzen worden bedongen. Sedert de verkeersmiddelen beter zijn geworden, is het er voor den winke lier echter minder goed op geworden. Moeder de vrouw gaat even per locaal-treintje of per trammetje stadswaarts en koopt daar de voor 't gezin benoodigde behoeften. Ze koopt dit pondje een cent goedkooper en dat pakje is wat lager in prijs dan op 't dorp en zoo verdient ze, als ze een enkele gulden besteedt een paar stuivers, hieraf de reiskosten, plus een kleine versnapering voor de kleintjes, winst is gelijk 0. Maar ze heeft er dit mee bereikt, ze is eens „uit geweest", ze heeft de dagelijksche beslommeringen eens voor een wijle van zicli afgeschud. En hoe korter nu een plaats onder den rook van eene groote stad is gelegen, hoe slechter is het er winkelen. Vandaar dat in Heemstede, behoudens eene enkele uitzondering wellicht, het winkelen nooil veel zal kunnen beteekenen. Alleen als eene „bij verdienste" beschouwd, kan iemand 't wagen om te beginnen met winkelen. A'oor enkele winkel ramen hier prijkt een bordje met het opschrift: „Zondags gesloten, in verband met besluit AVinke- iiersvergadering van" enz. Nu viel 't mij op dat er Zondags te Heemstede nog al wat winkels open zijn. Een onderzoek bracht mij tot de ontdekking dat er eenigen tijd geleden eene commissie in 't leven is geroepen die nog al Oud-Testamentiscli was aangelegd en vooral den nadruk legde op het 4de gebod „Gedenkt den Sabbatdag" enz., welke commissie de winkeliers bijeenriep, om te beproeven, tot eenstemmigheid te geraken betreffende de sluiting van hunne winkels op den dag des Heeren. Edoch, de poging leed schipbreuk. Al aanstonds waren er die beslist van Zondagssluiting niets wilden weten. Ken deel was er echter wel voor en vandaar die bordjes voor hunne winkelramen. Maar achtereenvolgens zijn de meeste bordjes verdwenen, er zijn er maar enkele meer, want zij die eerst vóór Zondagssluiting waren en ook enkele Zondagen hunne winkels sloten, lieten al spoedig door de achterdeur koopers binnen en ten leste ging ook de voordeur weer open de gordijnen omhoog, en koopers gingen in en uit en 't bordje weid in een hoek gezet. Ja, 't is waar, „de natuur gaat boven de leer". Ik geloof dan ook niet dat na deze mislukte poging eene nieuwe zal worden beproefd. Rust zacht „Zondagsrust-Commissie"! Uwe nagedachtenis blijft misschien bij geen enkele in zegening! Een Heemsteder. Men schrijft ons uit Dordrecht: HANDEL EN Te Dordrecht wordt den 1 Wen INDUSTRIE, a. s. gesloten de tentoonstelling van moorsch tapijtwerk vervaar digd door en onder leiding van Mevr. Van Pol- vlietv. Hoogstraten. De daar tentoongestelde werken zijn producten van een zeer bijzonder handwerk, dat door de nederlandsche werksters geheel volgens de moorsche (marokkaansche) wijze wordt beoefend. Toen wij de tentoonstelling bezochten was een meisje onder toezicht van Mevr. v. P. bezig met het weven of liever gezegd knoopen van eenige kleeden. Om de meestal kleurlooze sterke draden van de schering wordt de inslag van kleurigen marokkaanschen wol op be paalde wijze geknoopt en afgeknipt, zoodat de wol vertikaal komt. te staan. Na eiken gang van inslag wordt nog een touwtje ingeslagen en dat met een zwaren kam aangedrukt. Men begrijpt al dadelijk, dat met deze wijze van werken de wol in 't geheel niet getrokken wordt, en ook niet warm kan worden, zooals dit bij machinaal weven het geval is. De produkten zijn dan ook bekend als onverslijtbaar. Meer nog dan de stevig heid treft de schoonheid van de uitgestalde werken. Daar zijn groote en kleine tapijten, kleedjes, kussens, stoelzittingen enz. die alle in moorsche motieven zijn gehouden en in prachtige kleuren uitgevoerd. In onze mistige dagen doen die kleuren vooral goed.» De wol is uit Marokko afkomstig en met echte verven gekleurd. Van harte is het te hopen, dat, nu Europa in dat land meer invloed krijgt, de echtheid van het wolverven zal kunnen blijven gehandhaafd. In teekening zijn de tentoongestelde werken betrek kelijk eenvoudig. De Turken maken tapijten van ingewikkelder teekening, maar in kleur wint Marokko het beslist. De geheele expositie dwingt eerbied af voor de vrouw, die in dat vreemde mohammedaansche land de geheimen van een huisindustrie wist machtig te worden, en die kunst wil overplanten naar ons land. Museum van Ktl n s t- U1T ANDERE GEMEENTEN Sloteffect een van beideMary en echtgenoot voor het bureau van echtscheiding of, Marv zelf kokend, voor een zélf aangemaakt fornuis en een zélf blinkend gehouden keukentje, Mary met de amerikaansche bezem het morskleed in de huiskamer vegend, stof afnemend, bedden opmakend, waschtafels schoonmakend, wijl de werkvrouw slechts voor „kamerdagen" ver schijnt, en dan hard Hulp behoeft ten einde om 2 uur klaar te zijn. Om den anderen avond sjouwt Mary's wederhelft gtdwee ascbemmer en vuil nisbak naar beneden, en staat den anderen ochtend vroeg vrouwlief met nog ongekapt haar en in een saut de lit achter de deur als een soldaat in hinderlaag om vriend „vullis" op te vangen, die de vriendelijkheid zal hebben em mer en bak van achter de deur weg te halen en weer in het portaaltje terug te brengen „Schei uit ,Kee Heb ik het te bont gemaakt, ja? Arme Mary! Wordt maar nooit verliefd op een armen man! Want heuseh, het is een treurig maar waar gezegdewaar de armoe het eene venster invliegt, vlucht de liefde het andere uit en vrouwtjes voor arme mannen (ik bedoel met „arme" natuurlijk niet het allerergste, maar die met een klein salaris, waar je van rond kunt komen) worden geboren, niet gemaakt, en heb ben van haar jeugd af tot stelregel„take care of the pennies, and the pounds will take care of themselves". nij verheid te Haarlem. De directie van de School voor Kunstnijverheid heelt de inschrij ving van leerlingen, die in 1912 de school willen bezoeken, reeds geopend. Daar men over liet algemeen met de strekking der school minder bekend en liet onderwijs in vele opzichten on langs werd uitgebreid, moge hier in herinnering worden gebracht dat op genoemde school gelegen heid bestaat om te worden opgeleid voor bon - kundige en verder tot architect in de inwendige versiering; voor decoratieschilder; voor de art - stieke houtbewerking: inlegwerk, beelbouwen enz.; voor de artistieke metaalbewerking: drijven, ciseleeren, graveeren en amailleeren. A'erderon vat liet onderwijs do vakken, die op het teekeiu n en boetseeren betrekking hebben, alsmede de voorbereiding voor hen, dia in liet teekéuen. u.i ontwerpen voor verschillende praktische doel einden wenschen te worden opgeleid. Aan het einde van dat jaar zullen de teek ningen en ontwerpen van de leerlingen, die Ik einddiploma hebben behaald, in liet Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld worden. Schouwburg lansweg te Haarlem T00NEEL. Nora. Mevrouw W. van der Horst Van der Lugt Melsert vierde Donderdagavond in Ibsen's Nora haar 25-jarige tooneelloopbaai Hoewel niet zo veel publiek was opgekomen als bij liet jubileum van mevrouw Mann - Bouw meester, was de zaal. ook op de duurdere rangen goed bezet, Mevrouw v. d. II. gaf een Nora ti zien die in alles volkomen af was. Zij werd bijgestaan door de heeren Lobo, Van der Hors en Brandenburg, die al hun gaven aanwendden om de populaire jubilaresse in een haar waardigi omgeving te doen spelen, zoodat, dank zij ooi; liet spel van inej. Beider, een geheel verkregen werd, volkomen geschikt om als sluitsteen van den 25-jarigen tooneelarbeid van mevrouw A'an der Horst te dienen. A'oor en na de pauze werden door „Cremer" en den Haarlemsehen Schouwburg bloemstukken aaiigebódën. II Trovatore. De eerste voorstelling der Italiaansche opera gisteravond te Haarlem gegeven is voor het ge zelschap een overweldigend succes geweest. Reeds dadelijk na de groote aria van Ferrando in het eerste bedrijf, brak eene geestdrift los, zoo ondubbelzinnig duidelijk van uiting als weinig in dezen schouwburg gehoord is. En verder op den avond, toen kennis gemaakt was met de andere leden, en vooral toen de favorite, Azucena, haar eerste triomfen had behaald, scheen het publiek als geëlectriceerd. Bij open doek werd telkens toegejuicht, en na afloop eener acte of bedrijf nam het applaus meermalen het karakter eener betooging aan, zóó dat het scheen alsof 't zuidelijken waren die landgenooten hulddigen. „Maar wat leuter je toch over trouwen!" II; vraag je nederig om vergiffenis, maar zie je, 't is weer een van de „voorwereldlijke" denk beelden van Keetje, dat het huwelijk per slot van rekening de ware bestemming is voorde vrouw en dat, teneinde die bestemming naar behooren te kunnen volvoeren, een meisje opleiding behoeft. En aangezien rijke huwelijken in onze „dure tijden" al mede schaarscher en schaarsclier worden, zal ieder meisje goed doen die lieve plaat, welke je tegenwoordig zoo veel voor de ramen ziet, „A problem of Income" (je kent haar?) in haar kamer te hebben tot dagelijksche overdenking. „O, die vermaledijde punt van jou!" Stil maar, ik schei al uit, hoor! Maar één ding lees tusscben deze regels door geen lofspraak op mijn persoontje alsjeblieft! Want, heb ik jou tevoren al gebrandmerkt met een onvoldoende voor huisvrouwelijke eigenschappen of ik zelf bij al mijn vaardigheid in koken, bakken en braden plus annexe werkzaamheden, de geschikte heldin zou wezen voor een bovenhuis-idylle, laat ik liever in 't midden Hartelijk gegroet van je Keetje ;.;n de vox populi sprak waarheid pebben een voorstelling gegeven, ■If eu met zooveel goede krachten, /,ien de behaalde triomfen, ongetwijfi j'- van een stampvolle zaal, wanner dezer maand terug komen om d li Siviglia te spelen. Tijd en plaats ontbreken om i opvoering uit te wijden. Maar zeg; toch dit van dat de koren in „ogenblikken zuiver en maatvast orkest een bedrevenheid aan de alsof 't uit enkel italiaansche art en dat aan de weelderige costu volledige zorgen waren besteed. En de solisten? 't Is reeds,g«z derhand hebben ze hun terrein ven hebben we ons anders zoo bezadigd publiek in een toestand van zoo hartstochtelijke geestdrift gezien a Door uittreding van de AVageu lanten-Tooneelvereeniging te Ws mi, zooals in liet feestprogramni ,1e vereeniging V. Z. O. D. te 1 12 December a.s. aan den wedstri Opgevoerd wordt Verleden, dn drijven van Ina BoudierBakker. Het optreden van de vereenigin te 's Gravenliage, is derhalve Januari 1912. 1 Morgenavond wordt in liet B Haarlem door liet Ned. Tooneelg Offerlam, tooneelspel in 2 bedrijw liet Offerlam is van de hand (let schuil, den bekenden tooneelcriticus Dagblad en schrijver van verschil spelen die alle met veel bijval o Ook aan deze pennevrucht is in voed onthaal ten deel gevallen, bovengenoemd gezelschap voor i v lot afgespeelde opvoering alle zo heeft. De voorstelling begint te 8 Aan allen, die hun bij dragen schonken voor het Sint-Nicolaasfeest op de 0. L. School te Overveen, betuigen wij onzen harte- l:jken dank. HET PERSONEEL. In Bloemendaal te huur gevraagd een liefst dicht hij de Kleetr. tram. Br. met opgaaf van huurprijs .li waar gelegen onder No. 514, Bureau van dit blad. Te koop aangeboden een lief Engelsch paardje, door en door mak, zeer geschikt voor dames. Br. fr. lett. T Z. 920% Alg. adv. bur. L). Y. ALTA, Amsterdam. Afd. BLOEMENDAAL. op Vrijdag 15 December a. s., 's middags te 3Vs uur in het zaaltje van „RUST HOEK", te Bloemendaal. Spreker: Professor C. VAN WALSEM, Directeur van liet gesticht Meer-en-Berg. Onderwerp: Causerie over het Alcohol-vraagstuk. in het Bloemendaalsch V weg 17, nabij de Kerk op WOENSDAG 2 's avonds 8 uur, ten overstaan - notaris J. H. WILÜERVANC1 van den vendumeester A. O1 nader bij Catalogus te omschrij Bezichtiging: Zondag 17 Deec December van 10 tot 3 uur en Departeme Drie voordrachten op 3, 10 en 2 Niet-ledenvan 't Nut kunn bestuur (Zijlstraat 48, Haarlem, deelnemen voor f I.per per:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2