19e Mati Pensio D. REMP' RUSTHI 8 Gevestigd te HEE Heerenweg 239, j KERK-AGENDA Haarlem. Groote Kerk, v.m. )0„u,, Ds. van Bemmel, pred. te Beverwijk. Bakenesser Kerk. (voor de kinderen), v.in. 10 u., de heer Fóeken. Hulpprediker. Eglise Wallonne, 101/» heures du matin, Mr. Martin .Dupont- Midi: Ecole du liimanche. Remonstrantsch-gerefórmeerden, v.m. lü uur, Dh. Hoentjes. Namiddag 1 uur, Zondagsschool in de Kerk. Luthersche kerk, v.m. 10 u., Us. de Meyere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10.u. Ds. Hylkema. 's avonds uur, Ds. l'lantenga. Bloemendaal. v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. 6l/2 uur, Ds. .T. A. van Leeuwen. Heemstede. v.m. 10 uur, Ds. J. H. Wolters. Voorbereiding i Doopsbêdiening. 'sav. 6 u., Ds. J. II. Wolters. Santpoort. v.m. 10 u., Ds. A. Rutgers van der Loeff Az., van Haarlem. Wijk aan Zee en Duin. v.m. 10 u., Ds. S. .Berkelbach van der Sprenkel. Doopsbediening. Woensdag 17 Jan. 7u.,' Bijbellezing Dezelfde. ilmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 u., Ds. H. W. Creutzberg. Voorbereiding. 7 uur, Ds. H. W. Creutzberg. Avondmaal. Woensdag 17 Januari 8 uur, Bijbellezing. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bónd. IO'/j uur, Ds. Spaans, van Enkhuizen. Zandvoort. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 uur, Ds. G. Posthumus Meijjes. Doops bediening. 7 uur. dezelfde. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, n. m. 2} uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Amsterdamsch Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag. 810 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commaudo. "Ge legenheid tot oefening in het schieten niet Marga-patronen en in het buksschieten. Eiken Woensdagavond, van 8—10 uur in het gym nastieklokaal der O. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exercitiën voor leden van „Bloemendaal-Commando." HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechtsbijstand aan onvermogenden. lederen Vrijdag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Voor zitter mr. P. Tideman, secretaris mr. dr.W.P.Vis. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van' 104 ure. Entree f 0.27) p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. tti'öóte Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. T e y Ie rs S't i c h t i n g. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 13 Januari, 8 uur. Schouwburg .lans- weg. Tournee Louis Bouwmeester. Narcis Drama. (Abonnementskaarten geldig). Zondag 14 Januari, 8 uur. Sch ou wh ur g J an s- weg. Het Modern Ensemble. Dir. Bigot en Schmier. Twee Weezen. Drama, f 1.0.75, 0.60, 0.50, 0.40, 0.30. Maandag 15 Januari, 8 uur. Gebouw Protestan tenbond. Lezing door ds. A. H. v. d. Hoeve, predikant te Kolluru. Woensdag 17 Januari, 7i uur. Schouwburg Jans- weg. Ned. Tooneelvereeniging. 2e opvoering van Glïtck Au/. Spel van de mijnen. (Abonne mentskaarten geldig). Donderdag 18 Januari, 8 uur. Bovenzaal „Ver eenig in g." Voordracht met lichtbeelden door den heer J. Sibinga Mulder, uit Bussum, over: De invoering der Kina-cultuur in Azië. Donderdag 18 Januari. 8 uur. Gebouw dei- Broedergemeente. Parklaan. Lezing dr. De Hartog over: „De Assyrische, Perzische en Egyptische godsdiensten." kaarten verkrijg baar bij de firma Vernout. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 14 Januari. 2 uur. H.F.C.Quick (Den Haag). Terrein Spanjaardslaan. 2 uur. Haarlem IIV.O C. II (Rotterdam). Terrein Schoterweg. 2 uur. EdoBlauw Wit (Amsterdam). Terrein Schoterweg. AANSTEKEN DER LANTAARNS. De lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moeten deze week ten 4.36 ure aan gestoken worden. 23 Nov. Aan den gemeente-opzichter, den heer De Jong, wordt door den raad een extra beloo ning van f 50.— verstrekt voor diens be toonden ijver en vele bemoeiingen ten opzichte der gezondheidskolonie. De raad stelt een deurwaarder voor de belastingen aan en geeft den gemeente-architect, den heer Robbers, een toelage van f 300.— op zijn jaarwedde. 18—24 November. In deze week is niemand gé boren, is niemand overleden, zijn geen paartjes in ondertrouw getreden, en is niemand getrouwd. 27 November. De heer Thijssen houdt in hotel Welgelegen voor leden en genoodigden der Natuurhistorische vereeniging een lezing over de Waddeneilanden, waarbij een groot aantal kiekjes van den heer Burdet wordep ver toond. 28 November. Het voormalig hotel „Aerdenhout" en de belendende villa branden geheel uit. 1 December. In hotel „Hartelust" wordt door de dames der Vereeniging Tesselschade een ver koop van goederen gehouden, aldaar ten toongesteld. 13 December. Opening van den huisvlijtoursus te Overveen. 14 December. De raad besluit over te gaan tot de inrichting van een keuringsdienst van levensmiddelen voor gemeenschappelijke reke ning met de gemeenten Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Schoten, Haarlemmermeer, Heem stede, Spaarndam en Zandvoort. 15 December. Tu de zaal van Rusthoek wordlt voor de, afdeeling Bloemendaal wan den Nederlandsehen bond voor vrouwenkiesrecht een lezing gehouden door den heer prof. dit. G. O. van Walsem, left geneesheer-directeur van „Meerenberg", over het alcohol-vraag stuk. lli December. Door een 17-tal ingezetenen wordt aan den raad een verzoek gericht waarin ver zocht wordt om uitbreiding der O. L. S. te Bloemendaal. 21 December. Btoemendaal-commando behaalt op den nationalen schietwedstrijd te Amers foort den 4den prijs. 22 December. Mej. M. Schouten verlaat, nadat zij 10 jaar als onderwijzeres aldaar werkzaam is geweest, om gezondheidsredenen de O. L. School té Bloemendaal. Door ouders van kinderen en door de schoolautoriteiteii wordt zij gehuldigd. 30 December. Aan de firma Keiler Macdonald wordt de electrische binnen-' en buitenver lichting opgedragen van het r.-k. gesticht „Duinrust" te Overveen. 11 eem steedse lie Brieven. XV. Als wij het zielental van eene gemeente willen weten en hij tot wien wij die vraag richten weet ons dat zelfs bij benadering niet op te geven, dan vragen wij naar het aantal raadsleden. Weten we dat, dan weten wij ook ongeveer het zielental. Eu willen we weten welke partij de overheerschende is in die gemeente, dan wederom vragen wij naar de partijverhoudingen in den raad, weten we die, dan weten we ook welke partij de baas is. Een paar jaar terug waren er hier nog al wat r.-k. raadsleden meer dan protestantsehe. Van Heemstede werd dus gezegd 't is een r.-k. gemeente. Het getij is echter aan 't verloopen. De bevolking neemt toe in protestantsehe richting. Was misschien vóór enkele jaren door de protestanten aleens een overwinning behaald, 't geschiedde niet omdat de protestanten nog altijd maar meenden, ,,'t is een onbegonnen werk". Dank zij het ingrijpen van eenige inge zetenen werd er eene kiesvereeniging opgericht, waarin de bestaande zich oploste en door den ijver door het bestuur dier nieuwe vereeniging aan den dag gelegd is het mogen gelukken, de protestanten te vereenigen en lien met cijfers aan te toonen, dat de overwinning hun beschoren is, wanneer zij schouder aan schouder gaan staan. Dat deed het protestantsch bewustzijn ont waken, en waar nu kan gezegd worden dat het stemmenaantal der protestanten rijf meer aan wijst dan dat der r.-k., daar kan het ook wel niet anders ot die wetenschap steekt deii protestanten een riem onder 't hard. 'f Zal dan ook wel aan geen twijfel onderhevig zijn of op den 18den Januari e. k. zullen de protestanten zich als één man opmaken ten stembus. En waar de protestantsehe kiesvereeniging 't geluk heeft gehad in den heer II. A. Waller hun can- didaat te zien, daar is dat dunkt mij nog een spoorslag te meer om hun stemrecht uit te oefenen. Deze stemming moet den doorslag geven. Thans is het cijfer 6 tegen 6. We kunnen thans ook weer vooruitgang in onze gemeente opmerken. De straatlantaarns toch branden vanaf 1 Januari des nachts (Voor. Dat is vooral voor mensehen dié 's morgen svröeg „op pad zijn" heel wat waard. En 's morgéns vroeg bewegen zich al heel wat menschen langs de straat, zijn er die naar hun werk gaan, het zijn er die hun klanten bezoeken, inzonderheid bakkers en uielkverkoopers alsmede brievenbe stellers enz. Voor hen die een enkele maal 's avonds laat uit de stad komen is deze veran dering ook eene groote verbetering. Ja ja, zoo langzamerhand zullen we er ivd komen. Keulen en Aken zijn ook niet. in 6ét dag gebouwd. Een Heemsteder VOOR ONZE DAMES. In de rotonde van het museum van Kunstnijverheid is door de be* moeiïng van den heer Von Salieil als eerste uitvloeisel van de pas tot stand gekomen Noordhollandsche vereeni ging, (die de herleving der volkskunst wil béi vorderen) een prachtverzameling Kroatiscli naald werk tentoongesteld, die zooals alles waarop we daar op dit gebied onthaald worden, een gang naar dit museum méér dan waard is. Dit fijne werk, dat den naam kunstnaaldwerk ten volle verdient, wekt te meer onze bewondering,daar liet door boerenvrouwen vervaardigd wordt. Welk een fijne kunstzin, welk een teer gevoel voor kleur en lijn spreken er uit dit- werk. De ongebleekte effen stof, waarop het borduurwerk is aangebracht, voor zoover het niet onmiddellijk hierop gemaakt is, vormt een rustigen achtergrond en doet het schitterende borduurwerk volkomen tot zijn recht komen. Kijk eens, dat kleedje met versmeltende tinten mauve-zijde geborduurd, of dat, met fijne ver menging van olijf- en terra cótta-kleurige zijde, óf dat met oranje en bruine zijde, het een is al mooier dan het ander in keur van vormeit tot een oogbekorend, zinnenstreelend geheel verwerkt Ik kan me de handen van deze borduursters onmogelijk grof of ruw indenken, bij zulk voor naam werk denkt men alles in overeenstemming. Deze handwerken zijn ontegenzeggelijk uitingen van schoonheid-lievende zielen, opvatting en uil' voering brengen ons in Verrukking. Wat een schilderij voor een schilder, een gedicht voor eei) dichter is, is een handwerk 'voor de vrouw legt iets van haar ziel in haar werk. Een naald, een draad, een lapje goed, ziedaa het gereedschap dat vrouwen scheppen doet, alss ja als zij de onmisbare verbeelding bezit en deze' dan aan 't werk gezet wordt. Wie onzer heeft niej; een afschuw van stoppen bijv. steek op, steek neer; draad op, draad neer met vervelende eentonig^ beid? Geen kleuren, geen mooie lijnen noch vovj men, geen wording van iets, geen poëzie, alles is hierbij proza en wel saai en taai van gelijk vormige eentonigheid. Het tooveren met draad en naald vindt ik, zoo'n echt vrouwelijke bezigi heid, het draagt ook steeds het kenmerk vaii het persoonlijke. Vrouwen zijn geloof ik van nature beter versierend aangelegd dan mannen 'zou dit oorzaak zijn dat wij ons tot nog toe op de heerschappij in het borduren mogen verheugen'.! Mannen als koks, als kleermakers, zijn als zoodanig nuttige leden der maatschappij; van kunstnaaldwerk door mannen in Europa verf; vaardigd hoorde ik nog niet. Wel is me een heeren-„kransje", zal ik 't maar betitelen, bekendT waar de heeren, geheelonthouders en niet rookers; do breikous meebrengen wat een echte babbel kousen zullen dat worden: De breikous doet hier als plaatsvervanger dienst, handen die graag met vuur zouden spelen, spelen nu met een onschuldiger draadje. Zei Schiller niet: „Krafft erwarte iclr.vom Mann". Ja Krafft en geen breikous.Maar laat ik liever tot 'het mooie kroatische werk terugkeeren. Grof teweeggebrachte indrukken door zwarte lijnen of opvallende goud schittering treft men nergens aan. Ieder kleedje doekje of mutsje is op zich zelf een stemmig geheel. Het volledig feestkleed, dat door het museum van kunstnijverheid te Agram werd afgestaan is een waar kunststuk. De prentbrief kaart geeft een denkbeeld, hoe de vrouw daar deze schilderachtige dracht weten te dragen. Welk een sierlijke, soepele golving van lijnen! Hoe mooi komt daartegen het borduurwerk uit. De hoofd bedekking, eigenaardige mutsvorm lijkt me bij zonder geschikt om door vlijtige handen nage maakt te worden, 't is een allerliefst modelletje dat onze kleine blondkopjes wel goed zal staan. Men kan op de tentoonstelling een voorbeeld koopen. Het nawerken zal geen moeilijkheden opleveren daar deze mutsdoekjes veelal met de halve kruissteek gemerkt zijn, zij hebben wel iets van de bedkleedjes der Muzelmannen. Helaas gaat in Kroatië deze borduurkunst achteruit, een feestkleed als het hierboven genoemde, is een zeldzaamheid. De geheèle maand Januari blijft deze tentoon stelling geopend, men ga er vooral heen, 't is een heerlijk geheel van kleuren en lijnen! Mouciik. De jacht op klein wild is in JACHT. Noordholland gesloten 30 Decem ber 1.1., verkoop en vervoer mogen dus niet meer plaats hebben na heden. De jacht op grof wild wordt in deze provincie gesloten op 31 Januari a.s. met zonsondergang; verkoop en vervoer mogen dus niet meer plaats hebben na 14 Februari a.s. De minister van binnenlandsche RECHT zaken heeft de burgermeesters EN WET. doen aanschrijven, in het vervolg te letten op het aannemelijke der getuigenis van personen die, om aan een ander een bewijs van onvermogen te verschaffen, ver klaren bekend te zijn met diens behoeftige om standigheid. Bij reden van twijfel zijn, zoo her innert de minister, de burgermeesters bevoegd de getuigenis van meer dan twee personen te eisclien. PLAATSELIJK NIEUWS. Poster ij en. Voortaan zullen voor het bin nenland bestemde stukken, waar van blijkens eene aanduiding boven het. adres de bestelling op Zondag niet wordt verlangd, niet op dien dag worden besteld. In verband hiermede zijn van af 15 Januari a.s. op de kantoren der Posterijen verkrijgbaar strook jes met de woorden niet bestellen op Zondag tegen den prijs van 1 cent per vel van 50 stuks. In memoi'itim BAkEND ARNOLD van rietschot en Iemand na een leven vol arbeid over eenkomstig eigen aanleg en eerzucht door den dood te zién wegnemen is hard, voor de naastbestaanden een reden voor droefheid, maar niet voor wanhoop, zoo immers is de gewone loop van het leven. Maar een jong man vol eerzucht om aan het groote werk der maatschappij déél te nemen, een jong man met een uitnenienden aanleg, maar wiens gezond-, heid niet toelaat dat hij aan eigen en tenderer rechtmatige verwachtingen vol doet, te zien wegkwijnen en eindèlijk wegnemen, dat stelt het. gemoed van de aehterblijvenden op een sterker proef. De heer B. A. van Rietschoten die enkele malen (men herinnert zich zijne artikelen over Davoz) aan ons blad medewerkte heeft ten slotte den langdurigen strijd die zijn lichaam tegen een gevaarlijke kwaal te strijden had moeten opgeven. Zijn nagedachtenis zal ook bij ons in eere blijven als van een allerwelwillendst en schrander jongman wiens streven hon ger ging dan zijn kunnen, maar niet door eigen schuld, en die met de krachten over welke hij beschikte voor anderen nog zooveel is geweest als maar eenigs- zins mogelijk was. De ter aarde hestelling had Vrijdagmiddag onder veel welge meende belangstelling op het kerkhoi alhier plaats. Herijk maten en gewichten. De neringdoenden worden er aan indachtig ge maakt, dat de herijk van maten en gewichten in de gemeente Bloemendaal zal plaats hebben op 27 Juni in een zitting in het dorp Bloemendaal en op 28 Juni in eene zitting te Overveen. In Haarlem van 18—2!) Maart, 9—12, 15—18, 22—.80 April, 1, 2, 6—19,1315 en 2024 Mei a.s. De huize „Eikenhof" van den beer A. Menalda te Bloemendaal, is door tusschenliandeling van den makelaar A. Overakker door aankoop in an dere banden overgegaan. In het afgeloopen jaar werden door de politie ongemaakt 833 processen-verbaal, tégen 918 in 1910. Onder de opgemaakte processen-verbaal zijn 70 wegens gepleegde misdrijven en die overige wegens overtredingen. Door den heer W. K. de Wijs, bouwkundig ingenieur, is namens den heer G. Warnderink Vinke te Amsterdam aan de firma I'. E. t an der Werd' Co., bloemisten alhier, opgedragen de aanleg van den tuin om een landhuis in liet Bloemendaajsche Park. l*it het politierapport. P r ocessen-v er baa 1 zijn opgemaakt wegens het bedrijf uitoefenen van liedjeszangervan liedjes verkopen het venten zonder armband het rijden zonder licht; openbare dronkenschap; ■jachtwet overtreding; liet loopen over verboden gronden. Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost te Bloemendaaleen katoenen vrouwen boezelaar, en een kinderhandschoenbij Richards Zuiderstationsweg 19 Bloemendaal een kinder overschoen; bij wed. Eicbhorn Dompyloedslaan Overveen, een zilveren knop,van een wandelstok aan het politiebureau te Overveen, een zwarte glacé handschoen,' een sleuteltje en een paar bruine gevoerde handschoenen. Verloren een zilveren armband bestaande uit stuivertjes; een zwart zakje, inhoudende ruim f40, een boekje getiteld „het gouden neusje" een handtascbje met inhoud en een rozenkrans. 'Van Zaterdag li tot en BURGERLIJKE inet Vrijdag 12 Januari. STAND. G ebo r e nd. van A. J.J. Lind ner en A. M. Vervoort, z. van H. J. Koebrugge en J. Scliornagel. Getrouwd: G. F. M. Roozen en A. A. P. Grippeling. Overleden: J. IV. Verloop 62 j. B. A. van Rietschoten 23 j. Ch. G. Herben 1 j. Overleden in liet Gesticht „Meeren berg": F. J. Baljet 43 j. L. G. Verheijen 62 j. Dr, S very n I' van. UIT ANDERE Wij lezen in Haart. Dagblad GEMEENTEN Te Zutfen is .in de badinrich ting, waar hij des morgens nog goed en wel heenging, Maandag plotseling over leden onze oud-stadgenoot Dr. Severyn Fyan, sedert tal van jaren een algemeen geacht en ge zien dokter hier ter stede. Dr. Fyan werd 11 September 1847 te Berg- schenlioek geboren, studeerde te Amsterdam en promoveerde in 1874, in welk jaar hij zich ook te Haarlem vestigde. Gedurende 36 jaren oefende hij hier ter stede de medische praktijk uit. In a) dien tijd had hij zich de acliting en vriendschap van zijn pa tiënten verworven, hetgeen ook bleek toen hij met 1 Januari 1910 van hén ging afscheid nemen en zijn praktijk neerlegde, en zich elders vestigde. Maar toch bleef hij nog aan zijn patiënten hechten, want trouw ieder jaar bracht hij een of meer dere malen een bezoek aan Haarlem en deed liet lieni goed, nog eens met zijn oud-patiënten te keuvelen. In November is Dr. Fyan hier nog het laatst geweest. Zijn overlijden zal door velen worden betreurd. De Jaarzang aan de Broeders van de aloude rbetorijkkamer te Haarlem bekend onder de zinspreuk „Trou moet blijeken" 1912, is getiteld „Van 't matelooze jaar". De benaming is goed gekozen, en mr. H. Ph. 't Hooft, de dichter of „factor" maakt een ruim gebtuik van het mate looze op velerlei gebied en in velerlei vormen om het jaar 1911 te schetsen. Uit dit vele gebeuren wordt Bloemendaal met de volgende regelen herdacht De leekedichter kreeg zijn bank Aan allen die dit steunden dank In Bloeniendaalselie dreven, Wie zich daarginder nederzet, Ziet onzen vriend De Gehestet In zijn gedacht herleven. Museu ui v a n Kunst n ij verheid te II a a r 1 e m. In liet Museum van Kunstnijverheid werden de Perzische metaalwerken in eene nieuwe vi trine bijeengebracht en geven zoodoende een bijzonder goed overzicht van verschillende tech nieken. De Perzen waren van oudsher bijzonder be kwame metaalbewerkers in staal, goud, gehamerd zilver, en koper, in een woord elke bewerking wisten ze met meesterschap te beheerschep. Zaterdag 20 Januari a.s. denkt de afd. Haarlem en Omstreken van het Alg. Nederl. Verbond in liet gebouw van liet Nut (Zijlstraat) een tentoon stelling te houden van alles wat op de uitbreiding van onze stam .en taal betrekking heeft en waar mee te Brussel op de wereldtentoonstelling de gouden medaille beliaald is. Tevens wordt daar tentoongesteld een overzicht van kaarten en statistieken van liet werk der boeken commissie van dat verbond. Schouwburg Jansweg te Haarlem. T00NEEL. Italiaansche Opera. De Carmen- opvoering door het Italiaansch-opera gezelschap begon gisterenavond onder niet gelukkige omstandiglieden. Door ge stoorden treinenloop tengevolge van liet ongeluk te Haarlem, was om 8 uur, toen er begonnen moest worden, liet orcliest nog niet aanwezig. Tegen negenen kwam dit langzamerhand opzetten en werd begonnen met ongeveer een halve be zetting. Dat de inzet dus zeer magertjes klonk, zonder koper, zonder slaginstrumenten enz., is te begrijpen. De te hulp geroepen piano ver mocht te leegte niet aan te vullen. We zullen 't dan ook maar op rekening schrij ven van de algemeene ontsteltenis, dat 't koor in 't. eerste bedrijf niet erg op dreef was, wat zuiverheid en maatvastheid betreft., 't Tweede bedrijf, toen inmiddels 't gelieele orchest was aangekomen, was de zenuwachtigheid bij spelers en orcliest verdwenen en deed 't gezelschap zich weer kennen als een van eerste kwaliteit. Carmen was èn door spel èn door zang ver rukkelijk, een echte sirene. Don José won veler harten door zijn goed tenorgeluid. Micaela was nu en dan buitengewoon teeder van stem, in 't hooge echter nu en dan wat scherp, maar tocli een lieve verschijning. Escamillo deed zijn torea dorslied klinken, dat 't een lust. was en verwierf met zijn uitstekend spel en zijn flink geluid een welverdiend applaus Bizondere vermelding om zijn krachtige en schoone stem verdient voorts nog de officier. Ook de rolletjes van minder beteekenis waren goed verzorgd. Ten slotte één opmerking. Zooals'de souffleur liet gisteravond deed, was 't toch wel wat al te bar. Dat is geen souffleeren meer, maar dat is gewoonweg toeschreeuwen. Dat past nu lieelémaal niet bij elkaaral 't andere zoo uitstekend in di puntjes en dan dat onnoodig geschreeuw er door. Wanneer zal 't liaarlemsch publiek nu eens toonen, dat 't een goed opera-gezelschap op prijs weet te stellen'.' Want hoewel beter dan bij vorige opvoeringen, was de zaal toch nog lang niet, zpoals eigenlijk verdiend was, bezet. Haarlemsche Bacli ver- MUZIEK. eeniging. le gewone Concert op Dinsdag 9 Januari 1912. Orkest van 't Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den lieer Willem Mengelberg (eerelid en lid van verdienste der H. B. V.) solist: de lieer Raoul Pugno, pianist. No. 1. Symphonic No. 4 (G groote terts) van Gustav Mahler (I8601911). Deze symphonic is een zeer modern toonwerk, waarin mooie, wel luidende, zangerige gedeelten voorkomen in dat opzicht was. 't Adagio, ook 't best. te. begrijpen Andere gedeelten voi hangend, onharmonisi muziek, (tenminste zoi keer die symphonic ik eerlijk dat er veel heb). De sopraansolo heel mooi uitgevoerd, gedichtGeen wonde: verheffender muziek 1 Grkest heeft uitstekend altijd. Dit geldt ook vt programma, n.l. Onver Juliette" van I'. Tseliai hier kwamen gedeelten zangerig klonken, doch toch ook veel onbegt geweldig klonken, Is aesthetisch of alleen te overweldigen door i strumenten? Welk een de welluidendheid vai de beide andere conip< De Variations symphi (1822—1890) voor pin werden door solist en voerd. Groote eenheid en leider! In deze n fransche karakter boe als harmonie en tempi De reden waarom ik 't laatst noem, ligt hier mijn opvatting zoo o boven al 't overige; B drie componisten voor altijd de hoog verheve klinkt. Bij de groots: lijkste teederste blijft gevoelig, (maar nooit verheven en verheffe: en orkest en leider allee Beethoven's geest en i (c kleine terts op. 37) ten, want deze uitvo grootsch van az. In terend spel van den be De muziek en uitvo concert was uitsteker 't minder verhevene kwam zeker juist door en Tschaikowsky nog Onze medewerker sj zelve. (Red.) Ann VAN BOEK EN van TIJDSCHRIFT. Uit b genecl weningen. Uitgave va Met de vertaling va wereld aanmerkelijk v mooi boek, waarvan bevelen. Er gaat een van deze eenvoudig een paar jonggehuwd waar zicli een tikje de lezer de lotgevallei lende naturen: die van i Heinz Andersen e n vrouw Anne Marie, h elkaar weervinden. Pi de karakters van Herl Ellen. Er valt ook gaat een reine, opwel van uit Het is niet, daagsclie werken, eer van een reeks elkaai standen met de daa: goed of kwaad (maar Langensclieidt toont lieden overleed diepe droefheid c liefde Zoon en Brc BAREND ARNOI RIETSCHOTEN C. W.C. van Rikt A. E. vin' Eietsc v. W. C. vax Eietsc A. E. van Eietsc Bloeniendaal9 Ja Bej. Burg. Heer Z. I wenscht in Maart 'vb wint. bij Burg. Dame wonend in BI. diclit i 35.p. m. Buiten wa Br. onder motto bur. van dit blad. Voorloopig spreekuu behalve ZOND Zondag 14 Ja van 2 tot 5 door liet weibel Op veelvuldig ve BERCEUSE DE J( (Solo voor Ce „THAïS" ME DIT (Solo voor Vii Groote Houtst Groote sort Lantaarn;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2