ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND Bureau van Redactie en Administratie Bloemendaalscheweg 49. Te!. 1837. Bloemendaal. 6e jaargang. ZATERDAG, 27 JANUARI 1912. No. 4 letBloemendaalsch WêcWüöïl Prijs per hal IJ aar f 1.25 bij vooruitbe- tali ng. Prijs per nummer fO.lO Advertentieu 10 cents per regel bjj herhinilde plaatsing korting. X Het auteursrecht van den inhond van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Jnni 1881 (Staatsblad 124) tot. regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De raad vergaderde Donderdag- GEMEENTE- middag te 2 uur. Voorzitter de BESTUUR. burgemeester. Afwezig waren de hee en Van HoofT en Bispiuck. Na lezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, hield de burgemeester een koite toespraak, waarbij hij den leden in deze eerste zitting in 1912 veel goeds toeweuschte. De heer Bijvoet bedankte. Hierna overgaande tot punt 1 werd tot tijdelijk wethouder, wegens langdurige ziekte van den lieer Van Hootf, met op 1 na algemeene stemmen, gekozen de heer A. Koolhoven, die onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming aannam, en den zetel naast den voorzitter innam. Onder de ingekomen stukken bevond zich liet proces-verhaal der opneming van kas en hoeken van den ontvanger der gemeente, hetwelk werd goedgekeurd, en een schrijven van den heer C. L. de Fouw, scheikundige alhier, waarin deze zijne verwondering te kennen geeft dat, niettegen staande hij in het begin van 1911 het gemeente bestuur in overweging liad gegeven een keurings dienst voor melk in te richten, met welk plan B en W. instemming hadden betuigd, hij heeft vernomen dat de gemeente zicli bij een gemeen- schappelijken keuringsdienst zal aansluiten. Na een opmerking van den voorzitter dat er van het tot stand komen van dezen gemeen - scliappelijken keuringsdienst nog geen zekerheid bestaat, besloot de rand het schrijven van den heer De Fouw aan te houden tot meer zekerheid hieromtrent is bekomen. Voorts een veizoek van de heeren Heidweiler en Plukker om een bijdrage voor hunne zoons te ontvangen in de kosten der ambachtsschool. Naar aanleiding van deze verzoeken, stelden B. en W. voor, het volle schoolgeld te vergoeden voor hen, die minder dan f 000in den PI. O zijn aangeslagen en het halve schoolgeld voor hen, die- van f Ooi. tot f 1000."zijn aangeslagen, waarmede de ïaad zijn instemming betuigde. Vervolgens nam de raad kennis van een ver zoekschrift d. d. 10 December 1911, (in ons num mer van dien datum geplaatst) door 17 vaders van kinderen, die de O. L. S. te Bloemendaal bezoeken, ingediend, welk schrijven naar B enW. gaat om nader advies, waarbij de heer mr. jaconietti op het maken van spoed aandrong. Ten slotte kwam in behandeling een rapport van de Nederlandsche Heide-Maatschappij te Utrecht, omtrent de beplanting van de Aerden- houtslaan van het huis van den heer Graaf van Raudwijck tot de brug over de Iloutvaart, lengte 225 meter. Raming van kosten f 340.Op voorstel van B. en W. besloot de raad overeen komstig genoemd rapport de beplanting te doen geschieden en op vöorstel van den lieer Teding van Berkhout één der voor dit doel te rooien hoornen, een grooten esch, volgens spreker één der oudste van Nederland, in openbare veiling te brengen. Hiermede waren de ingekomen stukken afge handeld en kwam punt 3: Verzoeken en ontheffing ran art. lUhis der Bouwverordeningaan de orde. ingewilligd werd eeu verzoek van den lieer F. Bühning, Keizersgracht 18 te Amsterdam, voor liet houwen van een „marquise" aan een land huis in Kweekduin en zulks op advies van den gemeente-architect, den lieer Rolders. Bij punt 4 werd tot lid der plaatselijke school commissie met op één na algemeene stemmen herkozen de heer mr. Jaconietti. die de benoeming aannam. Vervolgens werd benoemd tot onderwijzeres aan de O. L School te Bloemendaal, rnej. .1. E Kok uit Amsterdam. De voordracht luidde: 1 mej. J. E. Kok, 2 mej. J. I. Kikkert uit Assen- delft; en 3. mej. 51. L. Konijn, uit Haarlem. Bij punt li besloot de raad tot verbreeding van den Vogelenzangscheweg, van de maatschappij ..Veenduin," alhier, voor een som berekend naar f 800.de H.A. aan te koopen een strook grond, lang ongeveer 100 en breed ongeveer 2 meter, gelegen aan voornoemden weg en ter plaatse met piketten uitgezet, deel uitmakende van liet kadastrale perce.el sectie C no. 73. Punt 7, A f- en overschrijving dienst 1911, slui tende in totaal tot een bedrag van ƒ2500, werd na een opmerking van den lieer Van Tienhoven aangenomen. Bij punt 8, Aangaan van een tijdelijke gel.dle.enwg besloot de raad met algemeene stemmen: Overwegende, dat het noodig is in de behoefte aan kasgeld te voorzien, ten einde de kosten te kunnen betalen van het verbreeden en verstraten van den Vogelenzangscheweg, van liet bouwen eener school te Vogelenzang, zoomede van het leggen van waterleidingsbuizen naar en in Aer- denhout-Bentveld Overwegende, dat in den loop dezes jaars nog meerdere uitgaven zijn te doen, welke alleen uit eene geldleening betaald kunnen worden; Overwegende, dat het daarom wenschelijk' is later één definitieve leenihg aan te gaan en nu een verloopige. Gelet op de art. 136 en 194a der Gemeentewet; le een geldleening aan te gaan van ten hoogste honderdduizend gulden tegen een rente van niet meer dan tP/JTaf telhssen in den loop van dit kalenderjaar 2e deze leening af te lossen met geld van een later te sluiten definitieve geldleening; 3e de rente te voldoen uit de gewone geldmid delen der gemeente. Ter behandeling der punten 9 verlichting te Vogelenzang en 10 vaststelling van belastingkohieren, ging de raad over in een zitting met gesloten deuren. De afdeeling Bloemendaal van PLAATSELIJK „Volksweerbaarheid," „Bloemen- N1EUWS. daal-Gomtnahdö," houdt hare jaarlijksche algemeene vergade ring op Vrijdag, 2 Februari a s. 's avonds tën 8 uur in Café van Holst te Bloemendaal, met de volgende punten van behandeling; 1. Opening. 2. Notulen. 3 Jaarverslag'van den secretaris. 4. Rekening en verantwoording van den penningmi ester 5. Verkiezing van bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren A. Koolhoven, L. Rouwens, I). C. Houtgraaf en voorziening' in een vacature. 0, Voorstel tot reorga nisatie van de exercitie- en velddienstoefeningen. 7. Rondvraag en sluiting. De „Kenriemer Kring" houdt heden avond hare jaarlijksche algemeene vergadering om half negen in het Societeitslokaal. Punten van behandeling. 1. Notulen vorige jaarvergadering en jaar verslag. 2. Nazien rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Bestuursverkiezing. Volgens reglement treedt het geheele bestuur af. 4. Bespreking: liet feestelijk herdenken van liet, 45-jarig bestaan van den K.K. 5. Rondvraag en sluiting. A.s. Vrijdag' 2 Februari zal voor leden der afdeeling Bloemendaal van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht en belangstellenden door den heer R. Broda, uit Parijs, eene lezing wor den gehouden in de zaal van Rusthoek. De aanvang is 8 uur De lieer Broda zal sp eken over: „Ce que les nations peuvent apprendre les unes des autres". Ingevolge onze belofte verleden week gedaan, om iets mede te deelen over het moois uit den nieuwen winkel der firma Van Niel, willen we thar.s met enkele regelen hieraan voldoen. Wij erkennen gaarne" met deze belofte ietwat voorbarig of onvoorzichtig te zijn geweest, want, in waarheid, het magazijn bevat zóóveel, dat 't niet mogelijk is hiervan een eenigszins volledige beschrijving te geven. Volstaan we dan met de vermelding, dat alhier o.a. verkrijgbaar zijn klok ken met Westminsterspeehverk (carillon) voor hal en eetkamer, die elk kwartier hun welluidend spel laten hooren. Regulateurs met orkestgong, die heel- en halfslag slaan met 4 hamers op 4 gongveeren, gelijk een aecoord aangeslagen op de piano, antieke lialklokken met mechaniek, maan en datum, in alle soorten, friesche stoelklokken, groot en klein model, pendules die niet minder dan 400 dagen aan een stuk doorloopen met een maal per jaar opwinden en die wegens hun on hoorbaar luopen bijzonder geschikt zijn voor de studeerkamer, en heel Veel soorten uurwerken meer. Voorts ligt liet in den aard der zaak dat de firma is ingericht op het herstellen van zoo wel ouderwetsehe als hedendaagsche uurwerken De tentoonstelling der e 1 e c t r i s c h e kook toestellen. De tentoonstelling, die de Kennc mer Electrici- teit-Maatschappij hield, mocht zich, en terecht, op een druk bezoek verheugen. De als vrouwelijk gekenmerkte eigen chap, nieuwsgierigheid, be hoefde hier geeu drijfveer te zijn, om een en ander le gaan zien, want welke vrouw is er niet op uit, om de huiselijke bezigheden te veraange namen en te vereenvoudigen? En 't is werkelijk buitengewoon hoeveel arbeidsbesj aring er in het dagelijksch leven, door toepassing der electriciteit verkregen kan worden. Zij die kwamen, zagen, en waren overwonnen. „Ga heen, de electriciteit zal 't werk doen." Ziedaar, een toekomstig ge zegde, dat ik door-slecht-dienende-geesten-he- zochte mevrouwen, in den mond leg. Dat het niet lang meer zal duren, dat dit geeu los gezegde meer zal zijn, bewees het tentoongestelde. „Liever „koude koffie, slappe thee, aangebrand vleesch „liever ieder ongerief, ie Ier verlies, dau een ver blies van liefde; en niets doet de liefde spoediger „kwijnen dan onophoudelijk vitten" schreef mevr. Beec.her Stowe eens. Kon zij nu de electrische pannen en kannen zien, zeker zou zij haar uit spraak wijzigen en het gebruik van een dergelijk voorwerp aanbevelen; koude koffie, slappe thee, aangebrand vleesch en hieruit voortvloeiende vitpartijen, behooren tot het verleden. In meer dan een opzicht is Edison een weldoener der menschheid. Verrukkelijk lijkt me een elec- trisch ingerichte keuken. In de electrische stoom- I koker lagen groenten, aardappelen en nagerecht, allersmakelijkst te pruttelen en te sissen, volgens de deskundigen waren twee uren voldoende, dit gaar te maken. AVat een gemak en hoe zindelijk is dit alles! Stofzuigers door electriciteit in beweging- ge bracht verdienen bizonder de aandacht. Geen ongezond stofverplaatsen meer, maar werkelijk stofzamelen of liever gezegd ontstoffen. Een electrisch strijkijzer schijnt me bij uitstek geschikt om terstond aangeschaft te worden. Helsche warmte, verdrietelijkheden van zwart afgevende strijkijzers, 't is alles geleden leed. Massagetoesteilen beloven- niet meer of mipder dan een eeuwig jeugdig voorkomen! Wat zullen deze een aftrek vindenVan electrische haar- golftangeu, hier in rustige rust, zag ik in Londen op een dergelijke tentoonstelling, verrassend gevolg; ook blijft de golf er langer in, dan gewoon gebrand. Noode miste" ik hier een snoepig ver plaatsbaar kacheltje tevens stoof, dat ik naar waarde heb leeren schatten. Wel bewonderde ik nog een oventje om brood te roosteren, dat er allerliefst, en het brood dat er heerlijk uitzag. „Jammer" zegt menigeen, „dat er aan deze heerlijkheid een „maar" verbonden is „Het is zoo duur." Deze „maar" is van geen kracht meer, als men weet dat het bestuur der K. E. 51in alles met den tijd meegaande, haar prijzen heeft verminderd. Mouche. Naar we vernemen zijn de rechtsgediii gen tus- sclien de firma ,T. Weck Gesellsehaft mit be- sehrankter Haftung te Oeflingen in Baden en-de naamlooze vennootschap D. de Clercq's bureau voor technisch nieuws alhier, waarvan wij destijds melding maakten, geschikt op eene aan voor laatstgemelde partij voldoening schenkende wijze. Fit het politierapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het vervoeren van een haas in gesloten jachttijd; liet loopen over verboden gronden; het geven van een geluidsignaal anders dan met een hoorn, binnen de bouwde kom der gemeentehet ver voeren van wildstrikkenhet opgeven van een valschen naam; het rijden zonder licht; en over treding der ijk wet. Gevonden en terug te bekomen politie bureau Overveen, een ceintuur; een groenten mand en een zwart masker; bij: C Hobo Duin- lftstweg Overveen, een blauwe kap van een cape l)ij Stoffer Aerdenhout, een buksaan den joolitie- post te Bloemendaal, een grijze handschoen en egn barnsteen sigarenpijpje in étui. Verloren een kast van een horloge bezet met hrillanteneen antique broche, zijnde een takje diamantjes in blauw email met gouden rand en effen gouden achterkant, R.K. vragen boek. \ran Zaterdag 20 tot en BURGERLIJKE met Vrijdag 26 Januari. STASI). ttehoreTi: d. van .1. H. A. Kruimel en I. van Oordtz. van 1,. van der Hulst en J. A. Hageman. Ondertrouwd: P. M. Bersee en H. 51. Brüinink. Overleden: J. L. A. van Erven Dorens 75 j. A. Hoogduijn, 74 j. Overleden in het Gesticht „Meeren- berg": D. H. Donker 74 j. A. Thesing 49 j. E. S. W. Kiessling 57 j. Heemsteedscbe Brieven. XVII. In den laatsten tijd vernam men nog al eens van vergiftiging op groote schaal tengevolge van het eten van bedorven levensmiddelen. Veelal is het 't vleesch, dat vanuit ,het platte land in de steden wordt binnengesmokkeld en dat in staat, van ontbinding verkeert, dat de vergiftigings-verschijnselen veroorzaakt. Ondanks liet strenge toezicht weet men de bedorven waren binnen de stad te krijgen. Be kend, is het, dat zij die iets binnen de stad willen krijgen waaraan „een luchtje" is, een handlanger hebben in b.v. een handelaar in fruit. De manden zijn voor drie kwart gevuld met de „verboden waren" en de rest met fruit. Nu kent de politie den man als „handelaar in fruit", hij loopt dagelijks met zijn waren dooi de stad en verdenkt hem dus allerminst van het binnensmokkelen van voor de gezondheid schadelijk vleesch. Dat het toezicht dus nogmoetworden verscherpt is wel aan te bevelen. Ik geloof niet dat uit de steden bedorven vleeschwaren naar het platte land worden vervoerd, de ménsc.hën zijn daar over 't algemeen te goed op de hoogte van wat er niet een of ander gestorven beestje gebeurt. Ik bedoel dit, dat de plattelandsbewoners niet. licht er toe zullen overgaan om vleesch te koopen van iemand die dat tegen een prijs verkoopt beneden de gewone marktprijzen. Iets anders is het met „worst". Dat is een artikel waarmede men er iedereen kan laten inloopen. Een keuringsdienst op liet platteland acht ik in zooverre gewenscht dat worde ouderzocht het drinkwater-en de melk. Nu krijgen wij ook hier onzen keuringsdienst in vereeniging met Haarlem. Een afzonderlijke keuringsdienst zou te veel in de papieren loopen, dat begrepen ook de ge meenten Bloemendaal en Zandvoort, ook die gemeenten krijgen misschien in vereeniging niet an de e gemeenten huil keuringsdienst, Hiermede gaat onze gemeente dus weer een stap vooruit! Vooruit schijnen we ook iets te zijn gegaan met het oog op de electrische tram. De com missie van raadsleden waarover ik in mijn vor gen brief-sprak, heeft dezer dagen eene ver gadering gehouden te Lisse. Daar waren, naar een der commissieleden mededeelde, mooie tee- keningen van 30 - 40 meter lengte ter tafel ge bracht, De wensehelijklieid werd besproken om de bermen ter breedte van 4—6 meter gratis in eigendom te krijgen. Heeft men die dan is men een groote stap voorwaarts. Nu zullen voor dit doel in de verschillende dorpen vergaderingen met ingezetenen, eige naars van bermen, worden gehouden. U merkt dus op, dat er wel aan gewerkt wordt, echter dat vergaderen en nog eens vergaderen kost hi-el wat tijd. 't Kan echter niet anders en. daarom, nog eens „geduld". Alle goede dingen B* komen dan ook langzaam, de wonderboom in eenen nacht gegroeid, versterft spoedig. Een Heemstedek. Toonkuns t-U i t v o e r in g. MUZIEK. Die Legende von der heiligen Elisabeth van Franz Liszt. Over de muziek en de uitvoering van dit werk van Liszt wordt zeer verschillend geoordeeld, want „een opinie" heeft iedereen dadelijk na één keer het werk (en misschien niet eens tot het einde!) gehoord te hebben. Geoordeeld en beoordeeld en reroordeeld is er veel: op waar- dëerende toon, afkeurend, hard, zacht, en ver oordeeld ook. Tijdens zijn leven liet het Liszt uiterlijk koel als hij niet begrepen werd door zijn tijdgenooten; nu zal 't zijn nagedachtenis niet schaden als hij hier niet begrepen is; maar zóó gaat het den meesten grooten, die toch even groot blijven, trots afbrekende kritiek. Ik zou alleen wensehen dat er in onze stad een Liszt leefde; ik ken er geen, die zelfs in zijn schaduw kan staan. Zooals bij aile uitvoeringen was hier veel goeds en ookvlekjes en tekortkomingenmaar vol maakte uitvoeringen komen hoogst zelden voor. Een uitvoerige bespreking over de uitvoerenden geef ik niet, alleen vermeld ik, dat ik anders oordeel dan anderen, wegens mijn plaats en om nog andere redenen. In gevallen als deze hangt „beoordeelen" ook af van de voorbereiding: de rëpetities begonnen reeds voor October; verder moet men eenigszins op de hoogte zijn van ge schiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde, geluids- leer, kunstgeschiedenis, sagen en legenden, en 't leven van den componist, om 't verband daarvan met de muziek te begrijpen en ook menschen en karakter-kennis hebben. Als men die kennis niet heeft, zal er zeker in de muziek ook veel onbegrijpelijks zijn en daardoor lang, mat, ver velend schijnen. Loots vond b.v. die herhaalde woorden: „Gott will es" (en andere) oneindig. Als men daarbij niet verder denkt, dan aan die paar woorden, misschien nuchter weg, ja. 5Iaar denk u dier. roep een» als de herhaalde stem van Geweten en Plicht aan eiken mensch om, zooals Graaf Ludwig: „Opferwillig" te zijn en den kruistocht in dezen tijd in eigen leven te aan vaarden en den goeden strijd te strijden. Zoo zouden er uit de Legende en de muziek ontel baar veel gedeelten te noemen zijn, die reel dieper en ingrijpender zijn in het innerlijk- en kunst leven, dan een oppervlakkig hooren zou doen vermoeden. Leest u den tekst nog eens en denkt er over na of u werkelijk alles begrijpt of begrepen hebt en veroordeelt niet, want gelooft u me; de uit voerenden hebben ook wel eens grieven en aanmerkingen ten opzichte van de hoorders. Zelf-kritiek is zoo goed af en toemaar moeilijk, niet waar? Zulke menschen als Elizabeth zijn uitzonderiügen, maar zij bestaan toch van wie men ook zeggen kan„Sie ist die Milde, sie ist de Güte", en wier leven één en al toewijding en troost voor anderen is. Ook karakters als de Landgrafin Sophie (een echte „böse Schwiegermutter"die de goede .engel 't. huis uit jagen om zelf te heerschen en te zeggenMein die Machttot door één bliksemstraal haar macht vernietigd wordt. En zulke onderdanige, laffe karakters als die Sene schal bestaan ook helaas. Nu vraag ik u was de muziek niet uitstekend in overeenstemming met de woorden en die karakters? Ook in de koren en de begeleiding? Zijn u ook eenige bijzonder mooie modulaties opgevallen? b.v. bij de woorden „Leuchtend umkosen Strahlen dich ganz," daarbij was ook de dynamiek heel eigenaardig Er kwamen ook veel buitengewoon mooie accoorden en rliyth- mische figuren voor te veel om alle op te sommen als men 't vverlc goed gestudeerd heeft, merkt men dat het ontzaglijk veel moois bevat. Al dat moois o/> le merken en hij 't aanhooren te be wonderen, dat zou meer genot en opheffing geven dan te blijven stilstaan bij elke fout of aan merking. Ten slotte nog mijn groote bewondering voor den leider va 't geheel, den lieer Robert, ook voor zijn eindeloos geduld bij de repetities. Dit laatste geldt ook den heer Louis Robert voor :t ondankbare werk van aceompagneeren op de ■repetities. O Vierde Zalsman-avond in de Concert zaal „De Kroon" op 51aandag 22 Januari 1912, 8 uur. 5Ievrouw De HaanManifarges, alt, Rotterdam. De heer A. A'erhey, violoncellist. De lieer Anton B. H. Verhey, pianist, Rotterdam. Door ongesteldheid van den violist, Louis AVolff, had het programma een wijziging onder gaan en trad in zijn plaats op de heer A. Verhey, die met den heer Anton Verhey Sonate op. 6 van Richard Strauss uitvoerde. Van deze Sonate voldeed liet tweede deel, Andante ma non troppo, het meeste; dat klagende en zangerige vind ik voor een cello altijd aangenamer om te hooren en meer in overeenstemming met den klank van het instrument, dan vlugge, luchtige gedeelten. Deze nog jeugdige cellist heeft technisch een aardige hoogte bereikt. Na de pauze gaf hij nog een Adagio van Bargiel op. 38 en 51enuet van Galensin. De zangeres mevrouw De HaanManifarges zong eerst vijf liederen van Bralims(„DerSchmied" in plaats van „Meine Lieder"). Van deze vijf vond ik 't mooiste het overbekende en weemoedige lied: „Immer leisef wird mein Schlummer." Na

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1