J. I KRUL Jr. 29e Matinee, mssiiuu 1. Brandstoffen „i la taille Elegante Amotie-Veiling Sevraagd RUSTHOEK. Corsetten-Magazp Bericht van Inzet. Bericht van Inzet Bericht van Inzet. AANBESTEDING. Administratie van Vermogens INVULLINGSBILJET. HERINGA WUTHRICH Ruimst gesorteerd Specialiteit C0RSETTEN op maat. Gegarandeerde Coupe, zelfs ten opzichte van de moeilijkste figuren. Pas- en wacht kamer parterre. gebouwen en opstallen, Krijg ik dan vraagt ons blondje nu Kon glaasje warme melk van u Kalfje on kind op het plaatje zoudt ge knijpen'. 'I Js lang geleden geeft de nooit vervelend «•ordende en altijd weer aantrekkelijke sprookjes van Hans en den Boonenstengel, Alladin en de Wonderlamp, Kobinson C'rusoe, de Schoone -laapster, en zelden zag ik zulke wondermooie fijne verluchtingen bij hun tekst, vooral de afbeelding van het snoeperig klein Chineesje Alladin is een aandachtige beschouwing waard, torwijl de opvatting van het „oude vrouwtje, ,lat woonde in een schoen": een blond meisje in aar nachtpon met de armen vol poppen, kleine oudjes en poesjes in gróóte bedrijvigheid rond- Kibbelend, alleraardigst is. lie llarpe Aeolienne is lang reeds verstomd, ,11 ik heb maar voort zitten soezen over mijn ■i:Je vrienden, de prentenboeken mijner jeugd. l)e namiddagzon is verdwenen, het is koeler geworden in de lucht en in 't ver>-e westen Jinit een roodachtig schijnsel, dat een sehoonen morgen voorspelt Kensklaps verscheurt een draaiorgel de wijdings- oilc stilte met een ratelend, blekkerend: Y ip-ay-addy-ay-ay 1 don 't care what becomes of me, When she plays me that sweet melody p( woorden zijn toepasselijk, dat moet gezegd worden Bn door die nieuwe melodie zijn mijn gedachten ■ns weer wip! in een nieuw spoorgeraakt n toef ik in mijn verbeelding aan boord, in de n van St. Petersburg, op juist zoo'n mooien n: iddag als dezen, toen de roodgloeiende on- uinde zon glansde op het zacht-rimpelende wen de reuzige, donker-oprijzende onbe- lijke scheepsrompen waaruit de slanke mas- toi fijn zich afteekenden tegen den helderen i '1, terwijl een gramophone op een der en- he vrachtbooten naast de onze ditzelfde lied speelde; i don 't care what becomes of me V en she plays me that sweet melody Ik een tijd, .welk een afstand tusschen de c Aeolienne in die stille Indische binnen- i en het Yip-ay-addv bij zonsondergang in Peterburgsche havenHet leven voert ings wonderlijke wegen. \l n oog valt weer op het nog steeds open- ude Bij' den Haard met dit versje, dat me roept tot de werkelijkheid als een wijze :i ;i n maning: Een rietvink zong een deuntje Aan 't kantje van de sloot Het was zijd laatste liedje Bij 't dalend avondrood. Vier kikkertjes vernamen Dat heldere gefluit, En sprongen op de plompen Al ras het water uit. Daar bleven zij toen luist'ren Naar 't einde van het lied, En doken toen luide kwakend, Weer onder kroos en riet. Werk, werk! zoo kwekte 't viertal Werk klinkt eerst vol en flink IIV)'/.', werkdat is veel mooier Dan 't fluiten van zoo'n vink. A. van der MeerBrondgeest. MUZIEK. Weet u al antwoord op de vraag: Moe Itooren wij muziek? De antwoorden zullen wel heel billend zijn, want A is anders dan B en t dus ook anders en verlangt ook iets anders. r de Te Symphonie van Beethoven (op 't la o-O- Bachconcert uitgevoerd door'tResidentie v. - i vond A, dat de Symphonie niel goed was uerd. 't Klonk mat en 't was heelemaal leesleepend; B vond deze uitvoering daaren- - ii bijzonder mooi, zoo waar en echt Beethoven Wat is nu 't juiste oordeel en wat is waar? Wel soort muziek is meesleepend? en moet Beethoven-symphonie daartoe gerekend n? Ik vind Beethoven's muziek niet mee- >d, wel opheffendversterkend en vertroostend ze gezond, rein en niet-zenuwprikkelend l uziek die meesleept is niet de beste, edelste logste en Beethoven's muziek is dat juist Iemand maakte de opmerking, dat ze wel bil voelde tusschen 't Residentie-orkest en "ucertgebouw-orkest, maar 't niet kon zeggen, waarover ik even moest glimlachen, want wat men weet, kan men toch wel zeggen ook; maar is eigenlijk bij de meeste concertb zoekers 't gevoel niet verreweg de sterkst ontwikkelde factor? Zou de groote invloed die van Mengelberg uit straalt ook niet schuilen in 't gevoel? In een van de buitenlandsche berichten over hem las ik o.a.: hij electriseert, hij kneedt zijn uitvoerders en hoorders. Is u 't hiermee eens? Hoort u passief of actief? en is uw gehoor absoluut of relatief? R. Wagner spreekt van een „urenzenlose Bildungsfahigkeit des Ohres"; zeker kan men zijn gehoor veel oefenen en daar voor is het bijwonen van concerten zeer bevorderlijk. Terecht zegt Riemann, dat de schoone vorm van een muziekwerk |b.v. Sonate) niet op alle hoorders dezelfde uitwerking heeft of denze fden indruk maakt, want daarvoor zijn noodig: „Ver standnis, liebevolles Entgegen kommen, volle Aufmerksauikeit". Verder zegt hij dat om het geheel van een werk te begrijpen, van de hoorders verlangd wordt: „eine starke Gedachtnis-kruft und synthetische Geistestatigkeit''. Het is dus niet voldoende om passief indrukken te ontvangen, doch 't is uoodig actief medetewerken. Alles hangt af: „vom scliarfen Auffassen der kleinsten Gebilde und ihrer richtigen Beziehungauf einan- der, also vom Verstandnis der kleinsten Symme- trien"- In de muziek wereld spreekt men ook van synthetisch; men heeft er ook de these, antithese en synthese. In een van de vele werken van Riemann noemt hij ook de inductive Methode; daartegen over staat de deductieve Methode. Wie hierover meer wil weten, leze wat Dr. J. de Boer-schrijft in zijn „Groote Denkers", n.l. Baco van Verulam. dan kunt u zien wat onder die denkmethodes te hegrijpen is. Ik hoop, dat liet u eei igszins klaar wordt, dat muziekstudie niet ophoudt bij 't hooren en voelen en 't technische, maar dan eerst zuiver geestelijk wordt, als ze opstijgt tot de onbegrensde sfeer van 't geestelijk denken en niet gevangen blijft in 't gevoel. Muziek zonder gevoel is een voudig onbestaanbaar, alleen is 't gevoel niet het hoogste en bij kunstbeoefening moeten we toch streven naar het hoogste. De roeping dei- kunst is niet alleen veredeling en loutering voor de hoorders, maar ook voor de kunstenaars zelf. De kunstenaars-componisten kunnen op verschillende manieren hun muzikale gedachten uiten, als, absolute muziek (n.l. als muziek die geen bestaande toestanden of iets buiten den componist behoeft weertegeven) en de schilderende toonwerken, (die dat wel doen), subjectief en objectief. De meest absolute muziek is die van Beethoven, en die is ook 't meest subjectief. Zoo kan men ook subjectief of objectief een kunstwerk uitvoeren, dirigeeren en aanhooren. Later kom ik hierop uitvoeriger terug, u kunt er alvast eens over denken hoe u zelf uitvoert en aanhoort en welke componisten volgens uw oordeel subj ctief en en welke objectief gecom poneerd hebben en of u in die subjectiviteit en objectiviteit ook nog verschillende schakeeringen hoort. Het is merkwaardig welke groote tegen stellingen de toonkunst oplevert. Ik zal u een paar componisten noemen, schikt u die namen dan eens onder de verschil,ende rubrieken alleen maar subj. en ohj.Beethoven, Brahms, Chopin, Schumann, Liszt, Berlioz; (deze lijst naar welgevallen uittebreidem. Hoe groot 't verschil en de tegenstellingen ook mog n zijn, toch blijft er Eenheid in Veelheid en dat is 't mooie van de toonkunst en ook haar macht en kracht. Electrische Centrale voor ZONDER VERANT- West-Friesland. WOORDELIIKHEID Vergun mij, hooggeachte heer DER REDACTIE, redacteur, eén enkel woord naar aanleiding van het gepublicetr- de in verschillende bladen, betreffende de elec- trische centrale voor West-Friesland. De beoordeeling van de wijze, waarop de heer Van der Hegge Zijnen heeft gemeend mijn be schouwingen ten opzichte van zijn rapporten te moeten bestrijden, laat ik geheel aan de gemeen schap over Slechts stelt ondergeteekende er prijs op, h'er enkele zaken, die geheel uit hun verband zjjn gerukt, recht te stellen. Wat meent de heer Van der Hegge Zijnen? Dat het gewenscht is eene Ueberland-centrale in Noord-holland, nabij Alkmaar op te richten voor zeer vele gemeenten en deze centrale stroom te laten leveren tot aan Beverwijk onder den rook van de bestaande centrale Kennemerland van de K.E.M. aan de eene zijde en tot en met Wormerveer aan de andere zijde. En wat meent nu ondergeteekende? Dat dit plan, zooals het daar uitgewerkt staat in de rapporten I en II van den heer Van der Hegge Zijnen alle kansen heeft falikant uit te komen. Zulks werd nader gemotiveerd in mijn „Beschouwi ïgen". Of nu de cijfers van den heer Van der Hegge Zijnen meer nabij de werkelijkheid zullen komen, dan wel de mijne, valt natuurlijk niet te bewijzen, wel geloof ik te goeder trouw, dat de meeste Nederlandsche electrici het met mij eens zullen zijn, dat de opzet van den heer Van der Hegge Zijnen veel te optimistisch is en dat het he slist gevaarlijk zou zijn meteen dergelijken opzet in zee te gaan. Zeker, ondergeteekende komt, als directeur van de K.E.M., op voor de belangen dier maat schappij, doch hij meent dat deze belangen voor een groot deel samengaan met het belang van Noordholland's electrilicatie, voor zooverre be treft de gemeenten benoorden het Noordzeeka naal en met inachtnem ng van de natuurlijke werkingssfeer der Amsterdamsche centrale. Wat de lieer Van der Hegge Zijnen beweerde over de bedrijfscijfers der K.E.M. kan hier on besproken blijven, evenals de minder moderne machines dier maatschappij, doch waar de heer Van der Hegge Zijnen het noodig vindt, de K.E.M. geheel in een hoek te drulckeu door te beweren West-Friesland lieeft 5000 K.W. noodig en gij bezit slechts 600 K.W., dient geconstateerd, dat de werkzaamheden voor de verbouwing dei- centrale van de K E.M. te IJ muiden zijn be gonnen en dat tegen het einde van 1912 zullen opgesteld zijn 2 turbo's a 1250 K.V.A. en 1 a 250 K.V.A., dat die centrale modern en economisch wordt ingericht en nog ruimte bevat voor de opstelling van 2 turbo's a 2500 K.V A., alzoo totaa voor 7500 K.W.A. Waai de lieer Van der Hegge Zijnen beweert, dat ondergeteekende verkeerde cijfers zou hebben gegeven met een bepaalde bedoeling, vei zoekt ondergeteekende den heer Van der Hegge Zijnen deze, zijne bewering waar te maken. Dat de K E M de electrificeering geheel zal beschouwen uit een koopmansoogpunt is geluk kig te noemen, daardoor worden allicht groote verliezen voorkomen. Doch er is meer, de K.E.M. deed actueel en bindende stroomleveringsofferten aan Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Krommenie, Wormerveer, Castricum, Limmen, Heiloo en Alkmaar op den basis van „eigen gemeentelijk' bedrijf minus een centrale", dat wil dus zeggen dat als het den gemeenten goed gaat, het de K.E M. ook goed gaat en omgekeerd. Voorts misvat de heer Van der Hegge Zijnen mijn brochure, indien hij meent, dat deze slechts geschreven is met de bedoeling stemming te maken tegen de Wes friessche Combinatie, zulks valt ook niet uit deze brochure te lezen. Gegeven een bepaald verzorgingsgebied, te Weten Noord-Holland, benoorden het Noordzee kanaal, gegeven 2 bepaalde bestaande centraal- stations te weten dat van Amsterdam en dat vftn de K.E.M., gegeven het feit, dat de h-oge gespannnen electrische stroomen met zeer gering- verliezen zeer ver en althans voldoende ver voor Noord-holland kunnen worden overgebracht, Wordt gevraagd, is het economisch (geheel afge scheiden dus van den vorm der onderneming) nu nog een centrale op richten Mijne zienswijze is nuRicht voorloopig toch vooral geen centrale op en koop uw stroom, hierdoor blijven de gemeenten „autonoom" en kunnen zij zich het recht voorbehouden nader hand, indien er een zekere afname is. die zulks zou wettigen, een centrale op te richten. Voorts is het zekerder toevoer te krijgen van 2 centrales en eindelijk: tracht geen gemeenten weg te kapen onder den rook van bestaande centrales. Een moderne centrale is nu evenwel een zeer kostbaar ding en veel te kostbaar om er roeke loos mede om te springen en met een Rijks-, Provinciaal-, Gemeentelijk- of particulier K WU. kan nog steeds precies het zelfde verricht worden. Nog een enkel woord aangaande de zooge naamde voorgeschiedenis, waarover de heer Van der Hegge Zijnen het heeft gehad in zijn bespre king. Zeker, van de KEMis uitgegaan het denk beeld van den aanvang af samen te werken. Doch hoe vatte de heer Van der Hegge Zijnen die zaak op? Hij, of liever zijn combinatie zou wel zoo goed zijn geen speciale propagande te maken dien bovengenoemde gemeenten, doch de K.E.M. mocht beslist geen werk maken van de gemeenten, buiten die sfeer gelegen. Zijn geschriften aan de diverse gemeei t 'raden hieven van kracht en dat terwijl de K.E.M. een realiteit was en de Westfriesche combinatie, althans tot dusverre, een fictie. In de bewuste conferentie waarbij ook de heer dx-ecteur Lulofs van hit gemteiteljk elec- trieiteitswerk van Amsterdam aanwezig was, ging het dan ook wel eenigszins anders toe, dan de lieer Van der Hegge Zijnen aangeeft. De heer Van der Hegge Zijnen had het steeds doen voorkomen, of hij alles al voor elkaar had en nu werd hem de vraag gesteld èn door onder geteekende èn door den heer Lulofs: „Met wie onderhandelen wij eigenlijk, staat uwe combinatie reeds op pooten 1" D ze vraag was natuurlijk, want vóór de K. E M. zich definitief wilde binden binnen be paalde grenzen, was het noodig, te weten of we „houvast" zouden hebben aan de verklaringen van de zoogenaamde Westfriesche combinatie of dit in. a. w. een geconstitu ioneerd lichaam was of dat er althans een redelijke kans bestond hiertoe spoedig te geraken. Dit nu Dleek niet het geval te zijn en daarom gaf de K E.M. er de voorkeur aan zich de vrijheid van handelen voor te behouden, daar het zeer moeielijk is zicii te binden ten opzichte van een lichaam, dat niet bestaat. Evenwel werd de wensch te kennen gegeven om zoodra de Westfriesche combinatie een vasten vorm zou hebben aange nomen, opnieuw te onderhandelen. Wel verre van een electrilicatie dus te willen tegengaan, is ondergeteekende daar vóór, doch in een anderen vorm, die meer kans op wel slagen aanbiedt. Mocht de heer Van der Hegge Zijnen overi gens nog eens in de verdediging zijner zaken een persoonlijk terrein willen betreden, zoo verzopk ik liern mij dan ook de gelegenheid te geven tot verdediging. Nu dit h et liet geval was, wees de heer bur gemeester van Wormerveer er terecht op, dat dit een afkeuringswaardige wij te van bestrij ding was. U, mijnheer de redacteur, dankende voor de mij zoo welwillend verleende plaatsruimte in Uw blad, teelten ik mij, hoogachtend, Uw dw. F. A. Smit Ki.etne. Iug.-Electricien. Bloemendaal, 9 Maart 1912. MODERNE BLIKSEM BEVEILIGING HAARLEM 1 April te Bloemendaal, i 2 ongemeubileerde kamers. IK even met opgaaf van prijs, i1 r letter S, bureau van dit li I, Bloemendaalscheweg 49, Bloemendaal. OVERVEEN. Telef. 1617. Zondag 24 Nlrt. 1912, van 2tot 5 uur, (voorlaatste) in dit winterseizoen door het gerenommeerde VRIJE TOEGANG. Utrechtschestraat 58, AMSTERDAM. De Notaris J. H. WILDER- VANCK DE BLÉCOURT te Bloemendaal bericht, dat in de door hem op 19 Maart 1912 ge houden veiling is ingezet als volgt Perc. I. De villa „Cornelia" met tuin en erf aan den Parkweg in het Bloemendaalsche Park te Bloemendaal, Kadaster Sectie A No. 3598, groot 8.90 Are, op de som van slechts13 200. Perc. II. De stal met erf en tuin, naast het vorige perceel, kadaster gemeente Bloemendaal sectie A, gr. 3.88 Are op 2650. daarna gehoogd met 150. en dus thans staat op 2800. Hoogingen kunnen worden ge steld tot aan den afslag ten kan tore van genoemden Notaris De toeslag blijft bepaald op Dinsdag 26 Maart 1912. des avonds 8 uur, in het Bloe- mendaalsch Yerkooplokaal te Bloemendaal. De Notaris J. H. WILDER- VANCK DE BLÉCOURT te Bloemendaal bericht, dat het op 18 Maart 1912 geveilde perceel grond gelegen in het Kweekduin te Overveen tegenover de villa „Ruijsdaelhofkadaster gemeen te Bloemendaal sectie A Nos. 6291 en 5827, groot 18.49 Aren is ingezet op slechts7500. daarna gehoogd met.400. en dus thans staat op 7900. De tcslag blijft bepaald op Maandag 25 Maart 1912. des avonds 8 uur in het Hotel „van ouds het Raadhuis" te Over veen, tot welken datum ten kan tore van genoemden Notaris te Overveen ten allen tijde gelegen heid is het perceel te hoogen tegen genot van 10 pCt. als premie. De Notaris J. H. WILDER- VANCK DE BLÉCOURT te Bloemendaal bericht, dat in de door hem op 19 Maart 1912 ge houden veiling van de villa „Sandwijck" met tuin en erf aan den Bloemendaalschen Straatweg te Overveen, kadaster gemeente Bloemendaal sectie A No. 5818, groot 13.50 Aren is ingezet op slechts19500. Hoogingen kunnen worden ge steld tot aan den afslag ten kan tore van genoemden Notaris. De toeslag blijft bepaald op insdag 26 Maart 1912, des avonds 8 uur, in het Bloe- méndaalsch Verkooplokaal te Bloemendaal. VERKOOPING te Haar lem op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 Maart I9i2, des mor gens te 10 uur, ten over staan van den Notaris J. Ratelband. J. J. C. Sarlet, Make laar, zal verkoopen Meubi laire goederen. Voorts eenpartij nieuwe Gramofoon platen, Goud en Zilverwerk, tafelzilver, bijbel met zil veren beslag, een ongezette diamant, enz. Bezichtiging Maandag 25 Maart van 10 tot 3 uur. Op Zaterdag den SOsten Maart 1912, zal in Café Brinkmann op de Groote Markt te HAAR LEM, publiek worden AANBESTEED: het verbouwen der winkels van „Eigen Hulpgelegen in de Zijlstraat en aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Het bestek met vijf teeke- ningen liggen in genoemd Café ter inzage en zijn tegen betaling van 4.per stel te verkrijgen ten kantore van den Architect J. VAN DEN BAN, Kampersingel 70, Haarlem. van eenige staande op het terre n der voor malige waschinrichting „Bloemen- daalsch Begin", aan den Ivennemer- weg te Bloemendaal, nabij Jan Gijzenvaart, op Vrijdag 29 Maart 1912. ten 12 ure. door den makelaar A. OVER- AKKKR, ten overstaan van den notaris J. H. WILDERVANCK DE BLÉCOURT te Bloemendaal. Bezichtiging van 25 Maart a.s. af dagelijks. Inlichtingen verstrekken no taris en makelaar bovengenoemd. Accuraat administrateur, vaste positie bij voorname Bank te Haarlem bekleedende, wenscht zich met de te belasten Uitstekende referentiën. Brieven adres van dit blad, letter S Iv. De ondergeteekende(naam) wenscht zich te abonneeren - op „Het Bloemendaalsch Weekblad" it 1.25 per half jaar. Dit s. v. p. uit te knippen en te zenden Bloemend.weg 49, Bl.daal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 3