308 Matinét Tv AN WIJK DAGMEISJ CENTRALE VERWARMING. Ph. ROEST, WIEGANT '4 Brouwersvaart 106, Gevraagd, Een net Mej. GRATAmZ Te huur aangebodi ÜUSTHOEI PIANO-HANDEL. TUINSCHELPEN. TUINGRINT. DUINZAND. RIVIERZAND. KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk, v.m. 10 u., Ds. Weener. H. Avondmaal 's Avonds 0 uur, Ds. de Hartog. Dankzeging. Bakenesser Kerk. (voor de kinderen), v.m. 1,0 uur, Ds. Barbas. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), Geen dienst. Eglise Wallonne, lU'/„ heures du matin, Mr. Martin Dupon't. Confirmation des Cathecliu- mènes. Renionstrantseh-gereformeerden, v.m. 10 uur, Ds. A. H. Ilaentjens. Inzegening van lidmaten met medewerking van het Zangkoor. Lnthersche kerk, v.m. 10'/a u. Ds. J. L. F. de Meijere. Bevestiging van nieuwe leden. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 u. Ds. B. P. Plantenga. Avondmaal. 's Avonds 7 u., Ds. A. Binnerts Sz. Dankzegging. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur, Ds. J. H. Wolters. Bevestiging nieuwe leden. Santpoort, v.m. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. Bevestiging van lidmaten (uit Haarlen). Tevens bediening van het Avondmaal. Wijk aan Zee en Duin. v.m. 10 uur, Ds. S. Berkelbach van der Sprenkel. Bevestiging van nieuwe leden. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur, Ds. H. W. Creutzberg. Bevestiging van nieuwe leden. 5 uur, Ds. H. W. Creutzberg. Voorbereiding. Doopsgez. gent en Ned. Prot. Bond. O'/s uur> Ds. M. Onnes Mzn. van IVestzaan. Zandvoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. G. Posthumus Meijies. Bevestiging van nieuwe lidmaten. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, n. m. 2) uur. Nieuwe zaal vftn „Rusthoek." .Matinee „Amsterdamsch Trio." Zondag 31 Maart 24 uur. School der Bloe- mendaalsche Schoolvereeuiging en 0. L. School te 0 ver veen. Tentoonstelling van de voorwerpen in de huisvlijt-cursussen 19111912 gemaakt. Eiken Woensdagavond, van 8—10 uur in het gym nastieklokaal der 0. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exereitiën voor leden van „Bloemendaal-Commando." Eiken Vrijdag 810 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commando. Gelegenheid tot oefe ning in het buksschieten. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechtsbijstand aan onvermogenden. lederen Vrijdag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gereelftsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 10:4 ure. Museum van K u n s tn ij ve r'h eld (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 30 Maart, 8 uur. Sociëteit Vereeni- ging. Concert orkest Joh. Steenman. f 1.50, 1.—, 0.50. Zondag 31 Maart, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Amst. Tooneelgez. Dir. Bigot en Schmidt. Janus Tulp. Blijspel, fl.0.75, 0 60, 0.50, 0.40, 0.30. Dinsdag 2 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Louis Bouwmeester, De Koopman van Venetié. Gewone prijzen. Woensdag 3 April, 8J uur. Atelier Groote Houtstraat. Vereeniging hetSchimmelspel. Besloten vertooning voor begunstigers en andere genoodigden. Donderdag 4 April, 8 uur. Nutsgebouw. Zijlstraat. Haarlemsche Loge der Theosofische Vereeniging Lezingdoor me vrouw C. RamondtHirschmann. Onderwerp: Verhouding van de Theosofische vereeniging tot den godsdienst in het Westen. Donderdag 4 April, 8 uur. Schouwburg Jans weg. Delftsche Studenten Tooneelgezelschap. Liefdadigheidsvoorstelling. Vrienden van ons. Blijspel. Zaterdag 6 April 8 uur. Schouwburg Jans weg. N. V. Het Tooneel. Het hoogste recht. Tooneelspel. AMSTERDAM. Dagelijks tot 20 April, van 10— 4J uur. N. Doe lenstraat 8. Tentoonstelling van werken door Willy Sluiter en teekeningen van K. Doncker, G. Westerman e. a. VOETBAL. BLOEMENDAAL. Zondag 31 Maart, 2 uur. B V.V.DJ C. (Dordrecht). Terrein Meerenbergscheweg. HAARLEM. Zondag 31 Maart, 10} uur. Haarlem IIH.F.C II. Terrein Srhoterweg. 2 uur. H E.C.Haarlem. Terrein Spanjaards laan. AANSTEKEN DER LANTAARNS. De lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moeten deze week ten 6.55 ure aan gestoken worden. Recapitulatie Neusholten gesloten. Brommen door de lippen, waarbij het arti- eulatiepunt zich bevindt tusschen den binnenrand van boven- en onderlip, die bij de mondhoeken gesloten zijn. De onderlip wordt een weinig naar achteren gebracht. De w komt uit den o-klank (de o bijv. in dof) voort. Wijziging van lipstand f. Articulatie-grondslag f. Tong blijft liggen. Schoonheid en Opvoeding van i VAN BOEK EN Maart geeft een zeer belang- TIJDSCHRIFT, wekkend hoofdartikel van A. v. d. Willigen over Tucht en Schoon heid, waarin gewezen wordt op ware tucht in de opvoeding, in tegenstelling met den dwang tot gehoorzaamheid Eenige zeer ware opmerkingen hieruit nemen we over: „Als onze jeugd niet, „ik zou haast zeggen, groot ging op haar gemis „aan vormen, dan zou ons volk niet zoo berucht „zijn om zijn tuchteloosheidEr is zeer zeker „ook een groote bekoring in de eerbiedige be schroomdheid, die volgens overlevering lieerschte „van het kind tegenover zijn ouderen. Als die „in wezen bestond ten minste, niet in Bellijn. ,,'t Was voor het vroegere geslacht gemakkelijker „zich te hullen in een wolk van ongenaakbaar heid. 't Liet zich niet zooveel met de jeugd in. „Nu ziet het kind de fouten. En een eeuwig „verbiedende en vittende pa en ma wekken op „tot critiek, óók van de zijde der kinderen ,,'t Heet allemaal „uit liefde". Maar 't is voor „een buitenstander soms moeilijk die liefde (e „herkennen, laat staan voor de lijdende kinder schaar zelf!" Voorts geeft het nummer hét slot van Penseelwerk, Teekenonderwijs op het nederlandsch lyceum te 's-Gravenhage, dpoj' G. D. Gratama, het slot van Eenige gegevens over het mondelinge examen Teekenen M.O.j vak Kunstgeschiedenis, door Taraxacum, Dë Bioscoop als leermiddel. De tentoonstelling Kind, Kunst en School, Bureau tegen prikkellectuur, enz. Wij ontvingen No. 1 van de uitgaven van het bureau van den Bond ter behartiging van de belangen van het Kind, getiteld Gids voor Ver- eenigingen en Instellingen op het gebied der Kinder verzorging, samengesteld door J. van der Zijl, oud-directeur van het observatiehuis te 's-Gra venhage, directeur van „Ons Huis" te Oud- Beierland. Uitgave N. V. Uitgeversm maatschappij Ontwikkeling. Dezelfde uitgeversmij zond ons een lezenswaard vlugschriftje van de hand van Ida Heyerrnant Hoe hunnen wij onze jonge meisjes beschermer, Het is een „rapport over de enquête naar de „mogelijkheid of wenschelijkheid om jonge „meisjes, beter dan tot nu toe geschiedt, te „wapenen tegen de gevaren van het leven en bevat eerstens de opsomming van een aantal gevallen, dat een meisje moeder werd onder omstandigheden die, meer dan zijzelve, de schuld daarvan droegen Aan de hand van die gevallen werden een aantal vragen opgesteld en verzonden aan verschillende personen, autoriteiten op het gebied van opvoeding. De antwoorden werden in dit boekje verzameld en in het licht gegeven. Het loont zeker de moeite èn de vragen èn de antwoorden, welke laatste een groote verscheiden heid bezitten, na te lezen en te overdenken. Om een denkbeeld te geven van den inhoud en strekking van het werkje laten wij eenige der vragen met de o. i. belangwekkendste antwoorden daarop hieronder volgen Vraag I: „Komt het uws inziens dikwijls voor, „dat volslagen onwetendheid of verkeerde voor stellingen, wat betreft de beteekenis en ijle „gevolgen van sexueel verkeer, oorzaak zijn, dat „een meisje moeder wordt buiten huwelijk#" Hierop antwoordde mej. Dudok van Heel, direc trice van het Magdalenahuis te Zetten: „Vol slagen onbekendheid wat betreft de beteekerjs „en gevolgen van sexueel, verkeer,, komt ni:i. „zéér zelden voor, ook mede omdat een ing'ör „schapen intuïtie der vrouw eigen, baar tot steujn „zoowel als tot weer is". Vraag II. Acht u voorlichting mogelijk, gê- „wenscht of noodzakelijk?" Mej. Meyboom, directrice der Nieuwe Huishoudschool te A'dam antwoordde: „Is niet in het algemeen te beanï- „woorden. Sommigen hebben de waarschuwing „noodig, anderen nietmij dunkt, wanneer het „niet bizonder tactvol geschiedt, kan het altijd „kwaad". Aan het eind van het boekje wordt een lijst gegeven van geschikte boeken op dit gebied. A. van uee M'eekBrondgeest. Bij den uitgever J. F. van de Ven te Baarn zijn al weder 2 boekjes verschenen die als hun vele voorgangers, hun weg wel zullen vinden, Zij heeten Hel redden van drenkelingen en De techniek en tactiek van het Hockeyspel. Beide boekjes bevatten duidelijke, goed gedrukte plaatjes, zijn van een handig formaat en bevatten, voor. zoover ons bij machte was te beoordeelen, alle bijzonderheden omtrent hetbehandelde onderwerp De prijs van de boekjes bedraagt slechts 35 ets Gelijk reeds in 't vorig nurn TOONEEL. mer vermeld, zal op aanstaanden Donderdag 4 April door hfet Delftsche Studenten Tooneelgezelschap in den schouwburg een voorstelling gegeven worden vabr een liefdadig doel. Vrienden van ons, blijspel van Victorien Sardou, wordt gespeeld. Omtrent een te Delft gegeven opvoering ont vingen wij het volgende uittreksel eener beoor- deeling ter plaatsing, waarin wij de namen dei- spelers door hebben vervangen. Hartelijk zijn de spelers die zich onder de be kwame leiding van hun eere-lid, den heer Ci.C. M. van Hees, van het Rotterdamsch Tooneelge zelschap, met toewijdeng op de instudeering had den toegelegd, door hun gasten toegejuicht. Dat liep dan ook alles vlot en onderhoudend van sta pel en welk een zorg was er besteed aan de top- neelschikking; het zag er zoo smaakvol en ge zellig uit in en om het buitenverblijf van dien goeden Caussade te Villa Avray bij Parijs. In het goede geheel dat zij hebben weten te vormen traden door hun welbegrepen spfel in de eerste plaats op den voorgrond de heer als dr. Tholosan, de verstandige, sarcastische huis dokter van het gezin Caussade, die nog heel wat meer weet te doen dan recepten en leefregel voorschrijven en voor alles wat hij voor den met „vrienden" rijkgezegenden ouden heer en diens echtelijk geluk doet, zeker wel verdient, als echtgenoot van de lieve Benjamine, een nog meer intieme plaats in hun midden in te nemen. Dat deze speler niet voor het eerst op de plan ken was en het klappen van de zweep kende, bemerkte men al bij zijn eerste optreden, en hij bleef in de vier bedrijven de leidende figuur. Hulde ook aan liet zeer verdienstelijke spel van mej in de zware rol van Cecile Caussade, waarvan zij de vele moeilijkheden op schitteren de wijze te boven kwam. Heel goede oogenblikken had de heer als de geplaagde en in zijn vrouw door den jongen vriend des huizes beklaagde gastheer, en hoe aardig zijn de gevaarlijke vrienden Marécat, Vigneux en de zoete jongen Rafaël weergegeven. Wat was die zoete jongen stout toen hij dat leelijke streekje met het boek van Paul de Koek uithaalde en er die aardige Jenny, zoo guitig uitgebeeld, wilde lateh invliegen. De niet dankbare verleiders-rol van Maurits, stelde aan den vertolker groote eischenhij sloeg er zich kordaat doorheen en als de ooster- sehe militair uit Algiers deed.de heer flink ijzervreterig. Als een heldere zonneschijn was steeds de aardigë verschijning van mej. als de levens lustige en verliefde Benjamine, en mej. had een goede opvatting van haar rol als mevr. Vig neux. Aan kransen en bloemen e a waardeerende toe spraken om het gezelschap, de medespeleiulen, den leider en den voorlezer te huldigen, ontbrak het niet en bet was, zooals wij hierboven zeiden een zeer geslaagden avond. In het N. v. d. D. schrijft Róssing over de opvoering van Het hoogste recht het volgende: Ibsens invloed op de schrijvende vrouwen is ontzaggelijk geweest, het afrekenen met den man door de vrouw in het laatste bedrijf recht matig of onrechtmatig is in haar wezen over gegaan; variat es op het slot van Nora, de ge- heele Ibsen-intonatie, komen telkens voor. Als eene schrijfster zou zeggenik heb Nora nooit gelezen, nooit z en vertoonen, dan heeft zij toch onbewust den invloed ondergaan, de gelieele levensatmosfeer ad, inde jaren lang: Nora, en het doet dit nog. Het laatste bedrijf van liet hoogste recht dit heel mooie bedrijf, is Nora-achtig, hoe scherp er ook van onderscheiden, hoe menschelijker en hoe practischer het ook zij. Ina BoudierBakker heeft daar even hooge opvatting als Ibsen over, doch in baar werk is meer „melk van mensche- lijkheid". Daar dankt de moeder in stilte dat ze bij den man blijft, die ze ontrouw werd om verschillende redenen niet te verontschuldigen, maar begrijpelijk omdat dit een blijven bij haar kind beduidt en het verschiet opent, dat het huwelijk, door haar kind, niet een samen wonen zal blijven maar een samenleven. Om den grooten en ernstigen indruk van, om het ademlooze luisteren naar al wat in dit slot bedrijf gezegd wordt, werd het in h- rinnering gebracht, want „Het hoogste recht", dat Willem Royaards bij gelukkige ingeving op het réper toire bracht, is bekend en ter goeder naam dooi de vertooning er van vóór enkele jaren door de Nederlandsche Tooneelvereeniging. Ina Boudier— Bakker's degelijk en ernstig werk sloeg nog meer in dan vroeger, wekte grootere belangstelling en zal als dat eener hoogstaande jonge vrouw op nieuw met voldoening worden gezien. Zij, die weet te lezen in het hart der kinderen, heeft in „Het hoogste recht" ook weer een kind, een meisje, geteekend, zonder eenigen zweem van het conventionneele. Te meer bleek dit, omdat de jeugdige juffrouw v. Ees de rol van het meisje echt kinderlijk speelde, geheel natuur. En hoe uitnemend hebben allen gespeeld! Me vrouw v. d. Horst gaf weer haar geheele ziel, zij speelde niet, zij doorleefde alles, het was echt, waar, treffend, ontzaglijk mooi Deze bescheiden actrice en bescheiden vrouw kan men niet te hoog achten. Haar man, de heer Adr. v. d. Horst, en zijne regie, de heer Lobo en mevr. Pine Beider, zij hebben de schoonste zijde van hun talent „ontplooid" en allen te zamen medegewerkt tot eene treffelijke vertooning. De houding van het publiek toonde, dat het 't met dit oordeel eens is. Uitslag Tooneel wedstrij d Kon. Letterl. Vereeniging J. J. Cremer 1911 1912 Eereprijzen. Beste oorspronkelijke nederl. tooneelspel, Kunst na den Arbeid, Rotterdam, Ghetto Beste oorspronkelijke nederl. blijspel, Al groei end Bloeiend, Mechelen, De Strijd om het Meester schap. Beste uitspraak, Fritomya, 's-Gravenhage. Prijzen. Ie. prijs. Litteris Sacrum, Leiden. 2e. prijs. A. D O., 's-Gravenhage. 3e. pi ijs. Fritomya, 's-Gravenhage. 4e. prijs. Al Groeiend Bloeiend, Mechelen. 5e. prijs Kunst na den Arbeid, Rotterdam. 6e prijs. V. Z. O. D., Rotterdam. Personeele prijzen. Ie. prijs. H. P. F. Lateneer, Litteris Sacrum, Leiden, beste tooneelspel er. 2e. prijs. J. E. W. Ilaftert, A. D. O-, Den Haag, beste tooneelspeler. Ie. prijs. mej. W. Schmidt Cuans, Fritomya, Den Haag, beste tooneelspeelster. 2e. prijs. mej. J. van Dongen, Al Groeiend Bloeiend, Mechelen, beste tooneelspeelster. Beste regisseur, II. P. F. Laterveer, Litteris Sacrum, Leiden. Extra prijs. Byrol M. Schaep, Kunst na den Arbeid, Rotterdam. Verstkomende Belg. Ver., Al Groeiend Bloeiend, Mechelen. Tweede uitvoering van de Haar- M UZI EK. lemsche Afdeeling der Maatschap pij tot bevordering der Toon kunst, op Woensdag 20 Maart 1912 in de Groote of St. Bavo Kerk, des avonds ten half acht uur precies. Matthiius-Pass'ion van Joh. S'eb. Bacil. (Zie verder tekstboekjes). Vóór den aanvang van de uitvoering werd mij gevraagd„Zullen jullie vanavond mooi jubelenen na afloop maakte iemand de opmerking dat hij het „toch eigenlijk een ellendig ding" vond! Waarom zulke menselien eigenlijk gegaan zijn Hebben zij iets begrepen van den verheven, ernstigen geest die dit geheele grootsche werk van 't begin tot het einde doorklinkt en als 't ware een heilige wijding geeft? Wanneer men iets niet begrijpt omdat het werk te hoog of te moeilijk is, dan zijn er helaas zoovelen, die dat niet erkennen, maar dan liever het werk en den componist afbrekend beoordeelen (wat ik altijd zeer aanmatigend vind.) Bach en zijn Matthaus Passion kunnen de kritiek van Haarlemsche leeken, echter doorstaanWie genoeg waren doorgedrongen in het werk en vatbaar zijn voor zulke uitvoeringen zullen van 20 Maart 1912 toch zeker een blijvenden, overgetelijken indruk behouden. Het is bekend, dat in de Groote Kerk de plaats van de toehoorders van zeer grooten invloed is, daar de klank door de ge welven enz. zeer beïnvloed wordt en men op eenise plaatsen uitstekend en op andere weer heer slecht hoort. De gelukkigen, die goede plaatsen hadden, zullen dus van zelf beter ge hoord hebben, dan de anderendoch dan ligt van dat minder goed of duidelijk hooren de oorzaak meer in de kerk dan in de uitvoering. Allereerst wil ik mijn groote bewondering uit spreken voor Mejuffrouw Janna Brandsma, die geheel onvoorbereid Mevrouw Noordewier moest vervangende wijze waarop zij die partij gezongen heeft, verdient waarlijk wel een extra vermel ding, want 't was in één woord kranigvooral in het duet met de alt heb ik haar ten zeerste bewonderd; Mejuffrouw Brandsma heeft dezen avond wel bewezen, dat zij een voortreffelijk zangeres is. Mevrouw de Haan-Manifarges heeft de alt-aria's en recitatieven reeds herhaalde malen in Amsterdam en elders gezongen't is dus voldoende te vermelden dat één \an de dankbaarste en mooiste aria's (Erbarme dich") met de vioolsolo, door den heer Spoor uitste kend voorgedragen, ook nu wel voor de meesten 't grootste genot gaf. De lieer Walter als Evan gelist. had een voorname en moeilijke partij, die hij echter zeer goed vertolkt heeft, want aan al de recitatieven wist hij door de noodige schakeering en afwisselend versnellen en vertragen, de ge- wensehte uitdrukking en kleur te geven, zoodat de ver aaltoon zeer juist getroffen werd. Bijzon der mooi en welluidend vond ik zijn pp's. Jam mer, dat de begeleidende cellen en bassen niet altijd precies gelijk en juist waren! De heer Thorn Denys had de Jezus-partij te vervullen; die partij lijkt mij voor eiken zanger buitenge woon moeilijk,'omdat de geest daarvan zoo hoog verheven ishoewel onze meesterzanger Messchaert hierin onovertroffen is2 heeft de Heer Denys in deze partij met wijding de ernstige lijdens-en stervens-gedeelten weergegeven Hierbij waren de begeleidende violen duidelijk om het hooge van de idéé te doen hooren. De heer Cleüver had een hoogst ondankbare partij; al die kleine zin nen van Petrus, Judas, Pilatus en den Ilooge- priester zijn te kort om een zanger gelegenheid te geven veel te zingen. De fluit-en hobo-solisten kweten zich bij de aria's zeer goed van hunne taken en het orkest was ook over 't geheel zeer goed en aangenaam van klank. Evenals altijd vervulde de heer Louis Robert zijn zeer belang rijke orgel-partij op uitstekende wijze, de groote Bach zal hem ongetwijfeld ook wel geïnspireerd hebben. Eigenlijk is de heer Louis Robert onaf scheidelijk aan Toonkunst verbonden en onmis baar als begeleider bij de repetities. Evenzeer moet voor den leider van 't geheel een woord van zeer groote waardeering mij uit de pen, want onvermoeid en met jeugdig vuur heeft de heer W. Robert de gewone en de extra-repetities geleid en met veel energie en heel veei geduld dit grootsche werk tot stand gebracht De stem men van het jongenskoor klonken frisch en helder boven en tegen het dubbelkoor I en met de sopranen van het koor„O, Mensch, bewein dein Sünde gross." Van de koren zeg ik om ver schillende redenen liever niets anders dan alleen dat ze prachtige meesterwerken zijn, maar soms ingewikkeld en zwaar, vooral de achtstemmige; de verschillende stemmen zijn elk op zichzelf zoo meesterlijk en zoo geniaal door elkander ge werkt als alleen Bach die kunst bij uitstek ver staan heeft, waardoor hij ook als held van den „poly-phonen stijl" en „Ürvater der Harmonie" als onsterfelijk reus en hervormer der Toon kunst blijft leven. Tegenover de afkeurende opmerkingen kan ik vermelden, dat er menselien zijn, die wenschen, dat Toonkunst dit werk tenminste elke twee jaar uitvoertniet weer 19 jaar wachtenVerderals bewijs hoe per soonlijk muziekopvattingen zijn: .1 is niet naar dit concert gegaan want „Bachmuziek is zoo zwaar". B was zeer „onder den indruk" van deze uitvoering en e had zeer genoten van de muziek want „Bacli is zoo eenvoudig". Dit laatste is vol komen juist als men „eenvoudig" neemt in den zin van logisch, klaar, helder, want bij Bach volgt alles op elkaar ais een kristalheldere, logische stroom van muzikale gedachten. Het is te hopen dat men bij dezé uitvoering gevóeld of begrepen heeft, dat de „Bachmuziek uiting is van een adellijken geest", 't geen ook overeen komt met liet feit, dat hij componeerde „Zur Ehre Gottes," hiervan getuigt ook zijnMatthaus Passion. G In de School voor Kunstnijver- UIT ANDERE heid te Haarlem zal bij genoeg- GEMEENTEN. zame deelneming gedurende de maanden April, Mei en Juni een buitengewone cursus worden gegeven in liet maken van flligraanwerk. Deze c ursus zul eenmaal per week en wel op Vrijdag gedurende 6' 2 uur gegeven worden. Bij den cursus die thans in liet emailleeren plaats heeft kunnen zich nog belangstellenden voor deze maanden aansluiten. Deze cursus wordt twee dagen per week, des Dinsdags en Woensdags gegeven. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den directeur van bovengenoemde inrichting. Het roei-seizoen der Haarlemsche Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" wordt geopend morgenj op Zondag 31 Maart. Zieke tanden, een gevaar VOLKS- voor de volksgezondheid. GEZONDHEID. IV. Wat zijn nu in groote trekken de gevolgen van een slecht gebit? Het meest bekend is wel de kiespijn, die er door ontstaat, die ellendige dagen en slapenlooze nachten veroorzaakt, de lichaamskracht uitput en de arbeidskracht en den arbeidslust vermin dert. Verder levert de mondholte met de vele holle kiezen een groote hoeveelheid rottend ma teriaal, dat met liet voedsel wordt ingeslikt en een verderfelijken invloed heelt op de spijsver tering. Deze stoornis wordt des te bedenkelijker, doordat een defect gebit oorzaak is, dat bet voedsel onvoldoende gekauwd wordt, de num.. dus inplaats van een fijn gemalen massa, aller lei brokken te verteren krijgt en hierdoor tot overgroote krachtsontwikkeling genoodzaakt wordt Men heeft hieromtrent in het duitsche leger belangwekkende proeven genomen. Drie groepen manschappen, zooveel mogelijk lichamelijk ge lijk, werden uitgekozenéén groep met goede, één met tam elijkeen één met bepaald slechte tanden. Hetzelfde voedsel werd verstrekt en dezelfde tijd werd voor de maaltijden beschikbaar gesteld. Daarna (de mannen met het slechte gebit waren trouwens nog niet half klaar met eten) werden dezelfde dienstverrichtingen geëischt en liet re sultaat was een volkomen succes voor de eige naars van liet goede gebit. Ook loopen de bezitters van slechte tanden allerlei besmettings-kansen, waaraan de menselien met een goed gebit in veel mindere mate zijn blootgesteld. Maar hoe kan het ook anders, daar de mondholte een belangrijke ingangspoort van het lichaam vormtwelke huisvrouw kan ver wachten, dat als elke bezoeker van de vuile deurmat ongerechtigheden liet huis binnensleept, haar huis schoon zal blijven? Allerlei bacteriën, soms zeer kwaadaardige (dipkteri-bacillen enz) zijn in verontreinigde mondholten aangetroffen en ze wachten slechts op een gunstige gelegen heid, om den drager van liet gebrekkige gebit ziek te maken. Zoo heeft men in een goed gebit ook een be langrijken factor leeren zien ter bestrijding der gevreesde tuberculosezoo we kans te verminderen, alsook vermogen door goede spijsvei Verder levert de eigenaa loosde mondholte een geva geving door de kans op bes uitgaat. Dr. Mendes de Leon en a hebben aangetoond, dat bij speekse'druppeltjes door de gerd, die in staat zijn liactc in de omgeving te verspreid gesteld werd, dat personen, met wondvlakten in aanraki zuiver mogelijke mondholte een eisch, dien men zeker o aan degenen met wie men o Maar ook vóór deze oude midden Juni, gedurende veer dagen, degelijk PENSION, twee dames, met ruime, friss slaapkamer, in Santpoort. Vel of Bloemendaal. De pensionprijs mag niet hoe dan 3.per dag, per soon, zijn. Brieven onder letter W, bc handel firma VAN DER SP0 Go., Grouw. zoekt te Bloemendaal een li passende betrekking. Br. No. 222 bij den boekhan laar P. STINS te Bloemend: t Kopje, BLOEMENDAG zoekt met September a.s. voor: schoolgaand meisje een vriende te huis, in een deftig gezin i kinderen. Br. aan bovenstaand adi Spreekuur Maandag van 10— uur, Schoolgebouw, Koepella een in de gemeente Velsen legen lokaliteit van 8 X 12 annex 2 ruime kamers, gesch voor de uitoefening van elk r te omvangrijk bedrijf. Aan ragen onder letter X, bun lezes, Bloemendaalsclieweg Bloemendaal. Zondag 31 Mrt. 191 van 2 7s tot 5 uur, laatste en in dit winterseizoen door het gerenommeerde VRIJE TOEGANG. R1VIERVISCHMARKT, Ihoek Jansstraat, - - HAARLEM. - - TELEFOON 249. OPGERICHT 185 t Groote Houtstraat 153 HAARLEM. Tel. 92 Beste en soliedste adres voi PIANO-STEMMEN. PIANO'S IN HUU PIANO-REPARATIËN, en Kantoor en Magazijnen HAARLEM. Telef. 748 1 EGEN BILLIJKE PRIJZEN VRAAG PRIJSCOURANT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2