ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetncndaal, jtaarletn, hemstede eti omliggende plaatsen. 6e Jaargang. ZATERDAG 18 MEI 1912. No. 20. VOOR KANTOREN Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Gedempte Oude Graclrt 63. Tel. 141. Haarlem. MEDE-FORENSEN! liet Bloemendailselt Ueekblad. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling'. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De Kiezers in deze Gemeente worden -wederom opgeroepen om Dinsdag 21 Mei a.s. te gaan stemmen voor een Lid van den Gemeenteraad. De activiteitdoor de verschillende partijen aan den dag gelegd, toont wel dat de uitslag van deze verkiezing van groot belang is. Vergunt mij daarom een woord van opwekking om dien dag allen onze burger plichten te vervullen. De tijdgedurende welken gestemd kan worden (85^ kan, dunkt mijvoor niemand een bezwaar zijn, om, 't zij door wat later naar stad te gaan of iets vroeger terug te komen, mede te werken in 't belang der Gemeente, waarin wij wonen en waarvoor wij toch wel een weinig moeite mogen overhebben. Het kan dikwijls van een paar stem men afhangen, wie gekozen zal -worden en niemand heeft het recht door sleur, gemak zucht of onverschilligheid de belangen der Gemeente in gevaar te brengen. W. J. H. BAKE. De heer LAAN in een vraaggesprek. L.l. Dinsdagavond laat bezocht een lid onzer redactie den heer Laan om dezen candidaat voor de open plaats in den raad over een en ander te polsen. „Staat u ons toe, u eenige bescheiden vragen te stellen, die het gemeente belang van Bloemendaal raken?" „Wel zeker," zei de heer Laan, „wan neer u 't maar niet te bont maakt, u weet wel wat het spreekwoord zegt „Ho, ho," zei onze redacteur, maar niet uit het veld geslagen begon hij met het Bloemendaalsche Bosch. „Acht u het niet zeer in het belang onzer schoone gemeente, het Bloemen daalsche Bosch zoo mogelijk voor haar te behouden?" „Zeer zeker, wanneer het de finan- tieele draagkracht van de gemeente niet te boven gaat. De gemeente gaat wel door voor zeer rijk, maar wanneer zooals nu, reeds 50 opcenten worden geheven op de hoofdsom der personeele belasting, dan maakt dit met 11 opcenten voor de provincie, voor velen dat belastingbiljet hier ook al vrij bezwarend. En men moet m. i. den trek naar Bloemendaal er inhouden door zooveel mogelijk de zui nigheid te betrachten." „U heeft zeker wel vernomen, dat er weder 3 gevallen van dyphtherie op het dorp zijn; is u niet van oordeel dat op dit gebied de zuinigheid de wijsheid vooral niet mag bedriegen en krachtig moet. worden opgetreden?" „Daar zal natuurlijk iedereen ja op zeggen, vooral in onze gemeeenteaan ds verzorging der volksgezondheid moeten geen kosten of moeiten gespaard wor den. Ik heb dan ook met genoegen ge hoord, dat de Raad hedenmiddag heeft liesloten om met Haarlem de overeen komst te sluiten tot het verrichten van 't onderzoek van levensmiddelen en het bacteriologisch onderzoek." „Is u destijds niet geruimen tijd wet houder geweest te Wormerveer?" „Ik ben ongeveer 8 jaar in die ge meente wethouder geweest, en wel met genoegen." „Vindt u ook niet, dat Bloemendaal gevaar loopt van eenvoudige1 landelijke plaats een dure luxeplaats te worden?" „U sprak daareven van Wormerveer; ik herinner mij dat het Wandelpark aldaar, en de brug over de Zaan, bekos tigd zijn door enkele invloedrijke inge zetenen te zamen, dat vind ik wel een aardig systeem. En Bloemendaal vind ik, ronduit gezegd, mooi genoeg. En deze gemeente verkeert in bijzonder gun stige conditiën. Onderhoud van haven, kaden, sluizen, bruggen, wat altijd zoo duur is, hebben wij niet. De wegen wor den voor 'n gedeelte door particulieren onderhouden. Jaagt men de rijke lui niet weg, clan kan er, dunkt mij, met de tegenwoordige middelen voor scholen en de gezondheid nog veel gedaan wor den zonder belasting-verhooging. Overi gens ben ik er een groot voorstander van, dat de gemeente Bloemendaal ook in de toekomst geen enkele aanleiding geeft om door Haarlem geannexeerd te wor den, ook niet voor een klein deel. Men moet dus, dunkt mij, ook blijven zorgen, dat zoo mogelijk de woningtoestanden voor den arbeider even goed zijn als in Haarlem. Mij dunkt, wanneer men in Overveen de handen eens in elkaar sloeg, zou er toch wel een stuk grond te krij gen zijn. Maar enfin, dat is toekomst muziek. Wil u nog meer weten?" „Ik dank u wel, mijnheer Laan, voor het onderhoud. Ik hoop; dat u nog eens van een andere plaats over de gemeente belangen zult spreken. Mannen als u kunnen wij, clunkt mij, best gebruiken, het is genoeg bekend hoeveel u voor de gemeente Bloemendaal gevoelt, om te begrijpen, dat die belangen, al is 't maar voor Vis, bij u in goede handen zouden zijn." Hierna namen wij afscheid. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Mijnheer de Redacteur. Een verzoek om plaats voor het vol gende Eenc aanwijzing voor de kiezers. Zoo ziet het stembiljet er uit dat gij op het stembureau van den voorzitter ontvangt ELDERING. F. J. LAAN. J. C. Zoo ziet het stembiljet er uit, als gij het in de bus werpt en Laan hebt ge stemd ELDERING. F. J. LAAN. J. C. De burgemeester heeft uw oproepmgs- kaart bij u laten bezorgen. Hebt ge ze nog niet, telefoneer voor twéé uur Maandag naar het raadhuis, no. 959. Hebt ge ze, zet ze op den schoorsteen, geef uwe dienstbode order ze te laten staan. Men staat Dinsdagochtend 21 Mei een half uur vroeger op. Men neemt zijn hoed van den kapstok, zijn opróepingskaart van den schoorsteen. Men begeeft zich naar het stembureau, dat op de kaart is vermeld. Men komt het stembureau binnen en zegt den voorzitter vriendelijk goeden morgen. Men geeft de opr'oepingskaart aan den voorzitter. De voorzitter noemt luidkeels uw naam en nummer. Vrees niet, hij meent het goed. De voorzitter geeft u een stembiljet. Men gaat met het stembiljet naar een der twee stemhokjes. Men legt het stembiljet open vóór zich. Men ziet het reuzen-potlood aan de ketting. Men neemt het potlood. Men zet de punt van het potlood op het cirkeltje in het blokje vóór den naam Laan J. C.en maakt dar cir keltje zwart. Men schrijft verder niets op het biljet. Men is verheugd. Men vouwt het stembiljet dicht en gaat naar den voorzitter. De bus, midden op de tafel, lacht u toe. Men doet, zelf lachend, het toegevou wen stembiljet in de lachende spleet van de bus. Het stembiljet verdwijnt. Men verdwijnt. Men komt bij het stembureau kiezers tegen en zegthaast u. Men komt aan den trein en vraagt aan den chef en aan de assistenten en aan de stationsarbeiders, men komt op kan toor, in den winkel, in de werkplaats of thuis en vraagt aan ieder manspersoon die kiezer is: hebt u al gestemd? haast u. Men is forens en gaat naar zijn kan toor en werkt. Men komt op de beurs. Men ziet Flipje en op zijn gezicht, dat hij nog niet op Laan heeft gestemd. Men haalt Flipje vóór half vier van zijn kantoor af. Men reist met Flipje mee. Men brengt Flipje naar het stem bureau. Flipje's oproepingskaart is in liet on gereed© geraakt. Men zorgt dat Flipje een nieuwe kaart verkrijgt. Flipje stemt. Men is voldaan. Men wacht den uitslag af. Drie vroolijke liberalen. GEMEENTEBESTUUR. Pc raad vergaderde Dinsdag 14 Mei, des na middags te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig waren de heeren Koolhoven, jbr. mr. Teding van Berkhout, Van Tienboven en Bijvoet. De notulen werdeu ongelezen goedgekeurd, daar ze den leden waren thuisgezonden. Onder de ingekomen stukken bevond zich een beschikking d.d. t Mei jl. van gedeputeerde sta ten op een vroeger ingediend verzoek van den beer P. W. Voet c.s., waarin verzocht werd het besluit van den raad der gemeente Velsen tot demping van een gedeelte der Jan-Gijzenvaart, niet goed te keureu en de gemeente op te dragen deze vaart voortaan beter te onderhouden. In deze beschikking van gedeputeerden werd te ken nen gegeven, dat er geen wettelijke bepalingen bestaan, die het college van gedeputeerde staten de bevoegdheid verleenen om maatregelen te treffen lot bet doen reinigen der Jan-Gijzenvaarl, als bedoeld in bovengenoemd verzoek. Als volgende stuk deed de voorzitter voorlezing van een verzoekschrift ingediend door een elftal firma's in den bloembollenhandel te Overveen, waarin door adressanten verzocht werd het leggen der buizen voor de waterleiding naar Aerdenhoat, door de Kampelaan te Overveen, niet te doen plaats hebben tusschen half Juni en 1 November, hetgeen aanvankelijk bepaald was, doch vóór of na genoemde data. Dit verzoek geschiedde naar aanleiding van de moeilijkheden, die onderteckenaren in de uitoefe- n:ng van hun bedrijf zullen ondervinden, aange zien in dien tijd het vervoer van bloembollen van en naar hunne schuren en gronden dagelijks moet geschieden. Als de meest geschikte datum was door adres santen in een 'ater schrijven opgegeven die van 1016 Juni a.s., waarmede de Kaad zich, na een korte toelichting van den voorzitter, die mede deelde, dat het leggen slechts korten tijd vergt, kon vereenigen. Hierna verkreeg de heer Feun twee kwartalen van zijn reeds betaald vergunningsrecht terug en de heer Voest, uit Vogelenzang ontheffing van het bepaalde in de bouwverordening voor een lo kaal, waarin hij vergunning bezit tot den verkoop van sterken drank. Daarna werd het crediet van 600,indertijd toegestaan voor den verkoop van gymnastiektoe- stellen ten behoeve der O. L. School te Overveen verhoogd tot 717,25. Naar aanleiding van een schrijven van den mi nister van binnenlandsche zaken d.d. 4 Mei 1912, stelden B. en W. voor en nam de raad aan om artikel 1 der ontwerp-verordening op de heffing van leges aldus te lezen: „Ten behoeve der gemeente Bloemendaal wor den de volgende leges geheven: voor afschriften van stukken bedoeld in de artt. 72, 175, 182, 203, 219 en 229 der gemeente wet, voor elke bladzijde 0,25 voor afdrukken van deze stukken voor zoover zij ter gemeente-secretarie gedrukt verkrijgbaar zijn, voor elke bladzijde ƒ0,02; voor een afdruk van de kiezerslijst 2,50. Ook keurde de raad goed om een crediet van 150,te verleenen voor het drukken van het gemeenteverslag. Een verzoekschrift, onderteekend door 145 in gezetenen van Overveen en Bloemendaal, waarin adressanten tegen de doortrekking der tram van Overveen naar Bloemendaal, opkomen, werd aan gehouden tot de volgende zitting. Ten slotte besloot de raad in te gaan op een verzoek van gebroeders Verduin aan de Korte Kleverlaan om hun werkplaats te mogen veran deren tot 2 meter van de nieuwe grenslijn, dus deze ongeveer 1 meter terug te brengen, in welk geval zij genegen zijn den grond aldaar ter opper vlakte van ongeveer 25 meter te verkoopen voor 585,en bovendien werden voor de verbree ding der Korte Kleverlaan nog aangekocht een perceel van mevrouw de weduwe P. J. van Eldik Thieme voor 3000,en van den heer Van der Pol een stuk grond voor 60, De suppletoire begrooting van de inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1911, in totaal be dragende ƒ33.600,weid goedgekeurd. Bij punt 5 besloot de raad het bij raadsbesluit van 23 November 11. voor Vogelenzang vastge stelde uitbreidingsplan in te trekken. Hierna werden de leden van de drie stembu reaus voor de verkiezing van een lid van den raad benoemd. Het 7e punt der agenda: „wijziging der alge- meene politie-verordening", lokte uitvoerige be spreking uit. In een volgend nummer of anders in den 3den jaargang van „Help u zelf", zullen we deze wijzi gingen in hun geheel opnemen. Punt 8: „ruiling van grond met mevrouw de weduwe Van der VlietBorski", werd naar B. en W. verwezen om advies. Het kohier schoolgeld le kwartaal, 1009.75, werd aangenomen. In zake bet punt „gemeenschappelijke keuring van voedingsmiddelen en bacteriologisch onder zoek inet Haarlem en omliggende gemeenten", werd besloten alleen het melk-onderzoek in de gemeente Bloemendaal te houden en hiervoor een bedrag van 1500,uit te trekken. De bacterio loog zal later benoemd worden. De kosten van den keuringsdienst zullen bedra gen voor het eerste jaar 1162,ineens en' ver der, verdeeld over de betrokken gemeenten 3410, per jaar. Ten slotte besloot de raad na eene langdurige gedachtenwisseling, aan den Vijverweg een stuk grond te koopen groot 6000 M2 voor den prijs van 4,per M. voor sclioolbouw. Zooals de voorzitter mededeelde, wordt de be hoefte aan een inrichting voor M. U. L. O. steeds groeter. Op de school van den heer IJzerman wordt buiten de schooluren reeds dit onderwijs gegeven. Hoewel de grond gekocht is, sprak de laad zich echter nog niet uit omtrent het karak ter der school. De heer mr. Jacometti nam deze gelegenheid te baat om te wijzen op den onhoudbaren toestand die op onderwijsgebied te Vogelenzang heerscht. Er moet hierin een beslissing worden genomen, meende spreker. Hier is de behoefte aan ruime zoo groot, dat er kinderen zijn die geen plaas kunnen krijgen en daarom anderhalf uur moeten loopen om elders school te kunnen gaan. De voorzitter deelde mede, dat met den heer Boreel onderhandelingen zijn aangeknoopt over den aankoop van een geschikt terrein, en de kans gioot is, dat te Vogelenzang spoedig een school zal komen, en wel zonder verdiepingen. SPORT. DordrechtBloemendaal 72. Bloemendaal verschijnt met de volgende com binatie De Vries, v. Rietschoten, v. Mare, v. Hooft, v. Kessel, Houtgraaf, H. v. Riessen, Hartogh, Blankevoort, G. v. Riesseu Lansdorp. "Wes" wint den toss, en verkiest met wind mee te spelen. Dadelijk pakken de „Witten" flink aan, en na p. m. 10 minuten weet Blankevoort met een mooi schot te doelpunten. Dordrecht laat zich echter niet ontmoedigen, en weet kort daarop door een misverstand tusschen De Vries en Hout graaf, de partijen op gelijken voet te brengen. Beide partijen vallen nu om de beurt aan, doch de achterhoeden zijn de baas. Ten tweeden male l eeft de Dordlsche voorhoede succes, wanneer De Vries een schot onvoldoende wegwerkt, en de bal "ia den paal in het net belandt. De „Witten" zet ten er nu alles op, en geven de Dordtsche achter hoede volop werk. In deze periode weet Van Kes sel met een ver schot den gelijkmaker in het net te deponeereu. Na wat heen en weer get rap treedt de rust in met 22. Na de pauze heeft Bloemendaal veel last van den wind, welke in hevigheid toeneemt. Dordrecht is dan ook voortdurend sterker. Het opstuivende zand verblindt de spelers der B. V. V. en maakt goed spel onmogelijk. Toch blijft de stand tot p. m. 20 minuten voor tijd onveranderd. Van Kessel is vóór gaan spelen, hetgeen een groote fout is, daar de verdediging er deerlijk door verzwakt werd. Dordrecht weet dan ook kort na elkander vijf maal het net te vinden. Aldus eindigde deze wed strijd met een 72 overwinning van Dordrecht. Door Bloemendaal werd voor rust goed gespeeld, na de pauze was dit haast niet mogelijk. Bij Dordrecht gaven de keeper, de backs en de mid denvoor goed spel te zien. Door deze nederlaag gaat B. V. V. weder naar de 3de klasse. Het is jammer, maar misschien beter. Toch niet getreurd, „Witten". Blijft allen bij elkander, en laat u niet door andere clubs onder mooie voorspiegelingen over halen Bloemendaal te verlaten. 't Volgend jaar weer kampioen, en dan is alles weer vergeten. L. V. Andere uitslag is: V. F. C.—D. E. C. 0- -1. cL s e O O O O s. O Dordrecht 6 4 2 0 10 16— 7 D. V. V. 6 4 0 O u 8 12- 6 D. E. 0. 6 2 2 2 6 8- S V. F. C. 6 2 1 3 5 7- 6 De Spartaan 6 1 3 2 5 8— 8 Bloemendaal 6 2 1 3 5 9—16 Victoria 6 1 1 4 3 1-10

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1