Matinee en Avond-con „hartenlusi Zondag 23 Juni IS BLOEftlENDAf KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. Vroegpreek 71/.» ure, I)s. Weener; v.m. 10 ure, Ds. J. Th. de Visser, Lid der 2de Kamer. 's avonds 6 ure, Ds. van Bern me], pred te Beverwijk. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Barbas. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Hartog. Bakenesser Kerk. v.m. 10 ure, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. IOV2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantscb-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjes. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Scbade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Binnerts Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. van Iterson, pred. te Dordrecht. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. vau Leeuwen Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Santpoort. Ned. Ilerv. Gemeente v m. 10 ure, Ds. Bax. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg, van IJmuiden. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure. Ds. van Paassen, van Haarlem, n.m. 5 ure, Ds Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. 101/2 ure, Ds. Kielstra, van Oegstgeest. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Zondag 23 Juni, 2V2 en 8 uur. Hotel Harteniust. Matinee en Avondconcert, door de Oud- Hollandsche Kapel. Dinsdag 25 Juni, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Donderdag 27 Juui, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Hotel Duin en Daal. Dagelijks matinee en avondconcert HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10 3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks tot I Juli. Boek- en Kunsthandel Koebergh, Ged Oude Gracht 71. Tentoonstelling. Zondag 23 Juni, M/4 ure. Schouwburg Jansweg. Bioscoopvoorstelling. Hoofdnummer, Dg Twee Weezen. ontvangen van 20,per school voor school reisjes. Een programma der te houden feestelijk heden werd in algemeene trekken vastgesteld en de commissarissen die zich liet vorige jaar zoo verdienstelijk hadden gemaakt, herkozen. Van de vereeniging „Bloemendaal Vooruit" was een schrijven ingekomen, liet verzoek behelzende, dat „Koninginnedag" in vereeniging met „Bloe- mendaal's Bloei*' en Bloemendaal Vooruit", de noodige stappen zou doen om de leiding op zich te nemen ter uitvoering van „Plan 1913". Na eenige gedachten wisseling werd op voorstel van liet bestuur besloten, uit de drie vereenigingen eene commissie samen te stellen, die zich met het ontwerpen der plannen en hunne eventueele uit voering zal belasten. Bij het Woensdag gehouden bloemencorso t?r gelegenheid der lustrumfeesten te Amsterdam, waaraan tal van fraaie rijtuigen en automobielen deelnamen, werd liet rijtuig bespannen met vier paarden, toebehoorende aan mevrouw douairière Den TexKetjen, te Amsterdam en versierd dooi de firma P. E. van der Werff Co., bloemisten, alhier, bekroond met den eersten pi ijs. „C r e s c e n d o." Onze muziekvereeniging „Crescendo" wordt hieuw leven ingeblazen. Het bestuur heeft met eenige muziekonderwijzers uit den omtrek onder handelingen aangeknoopt om de leiding van liet koor op zich te nemen, aangezien de tegenwoordige uirecteuF zijn functie neerlegt. Wij hopen voor „Crescendo", dat zich nog steeds in veler belangstelling en sympathie mag verheu gen, dat het een goede keuze mag doen. Concert in „H artenlus t". Morgenmiddag zal in hotel „Harteniust" een muziekuitvoering gegeven worden door een zeer gunstig bekend staand gezelschap. T 1» de oud-ITollandsche kapel die èn in binnen- èn in buitenland zich een goeden naam heeft weten te verwerven. R a a d s v e r g a d e r i n g. Naar wij vernemen, is 'liet niet onwaarschijnlijk dat a.s. Donderdag een raadsvergadering zal plaats hebben, waarin een besluit in de hangende tramquaestie zal worden genomen. Het 011 wee r van Woensdagavond is wel lievig geweest, doch heeft gelukkig geen onheilen veroorzaakt. Alleen de gemeente-opzichter werd, zeer te ongelegener ure, uit zijn zoete rust geschrikt door een ontzet tend lawaai aan de telefoon, dat minstens tien minuten aanhield. Nauurlijk dacht hij aan brand, en was met de bekende snelheid van nul komma 6 aan het toestel. Maar 't bleek een foppertje van 't onweer te zijn. en een sidderend foppertje ook, want de microfoon trilde in zijn hand, en liet restant slaap dat den zoo plotseling wakker ge- maakten brandmeester nog beving, werd als door Een botanisch uitstapj e. Donderdagavond werd onder leiding van den lieer Jac. P. Thijsse eene excursie gemaakt op het buiten „De Ebbinge" van den heer dr. W. Posthu mus Meijes te Aerdenliout. Niettegenstaande den grooten afstand van Bloe mendaal, waren toch een 20-tal dames- en heeren leden van de Natuurhistorische Vereeniging aan wezig. Hoe was de heer Thijsse in zijn element, toen hij op het prachtige, voor dit doel als geknipte terrein zijn hart kon ophalen aan het verstrekken van de vele wetenswaardigheden over de duin- flora, die hier in belangwekkende afwisseling aan wezig was. „De Ebbinge" is, dank zij de vele zorgen van dr. Posthumus Meijes een natuurmonument gewor den. welks weerga niet licht te vinden is. Heerlijke witte en 100de rozen, heggeranken toortsen, silene, kardinaalshoedjes, duinrozen, brem, salomons-zegel, in al hare verscheidenheden en nog talrijke andere plantenen gewassen zijn van heinde en verre op dit terrein gebracht. Limburg. Gelderland, Zwitserland, Noorwegen en Engeland hebben allen hun aandeel geleverd om „de Eb binge" tot een paradijs te maken voor planten- onderzoekers. T11 de vruclittuinen worden allerlei soort dennen, kurkiep, enz. gekweekt, om later we- 1 der uitgeplant te worden. Omtrent de kurkiep vernamen wij, dat dit de eigenaardige boom is,"' die op onze duinen thuis behoort, omdat hij het met veel en weinig zon, met veel en weinig water en met slechts 011 vruchtbaren grond het toch nog tot een zekeren welstand brengt en niet licht dood gaat. Zijn dikke kurkachtige schors behoedt hem voor vele gevaren. Toen in den vorigen zomer de duin streken door de groote hitte en droogte zoo te lijden hadden, merkte men aan den kurkiep bijna niets en groeide hij er toch lustig op los. Belang wekkend was het ook te zien, welke verwoesting konijnen in de duinen door hun graven en wroe- ten en opvreten van alle groen, aanrichten. Een naast gelegen terrein, vertoonde gelieele kale plek ken. waarop de wind natuurlijk vrij spel had, ter wijl het terrein der Ebbinge, bijna geheel konijnen- vrij, begroeide duinen vertoonde. Dat deze tocht in dankbare herinnering bij de deelnemers zal blijven, spreekt van zelf. Uit liet politie -rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens overtreding wapenwet; rijden over een voet pad; rijden zonder licht en wegens het plegen van onzedelijke handelingen. G e v o 11 d e 11 en terug te bekomen bij Gebrs. Vermeer, een sjaal; bij Lettinga, Bloemendaal, 3 pond boter; bij Zonneveld, Pijlslaan 53, Heem stede, een schooltasehbij v. d. Werff, Korte Kle- verlaan 12, Bloemendaal, een zilveren broche; bij Wesselink, Santpoorterstraat 18, Haarlem, een r.-k. kerkboekje; politiepost Kleverlaan, een huis sleutel; bij v. d. Hulst, Korte Doelstraat No. te Haarlem, een zilveren broche met kettinkje; bij Heitlager, Overveen, een hondenzweep; politie post Overveen, een zweep; bij Witteveen te Scho ten, een gouden ring. Verlor e n: een contramoer van een wagen en een portemonnaie met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 15 Juni tot en met Vrijdag 21 Juni. Geboren: z. van S. Warmerdam en Th. Jukes. Ondertrouwd: A. M. J. Sevenhuijsen en M. E. Sehoorl; Th. J. Zomer en G. Willomse. Getrouwd: L. C. van Ingen en A. M. A. Hagedoorn. Overleden in het gesticht Meeren- be r g: H. J. te Nijenhuis, 30 j.; A. Rompa, 48 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Egmondsche tentoonstelling. De voorbereidende werkzaamheden der 19 Juli te openen tentoonstelling vorderen uitstekend. Het terrein is 'gereed. Een monumentale poort is in bewerking. Het voornemen bestaat op één der tien buitengewone feestdagen een historische voorstel ling te geven van de aanbieding van liet smeek schrift aan landvoogdes Margaretha van Parma. Ook 't gebied van liet reddingswezen zal belang wekkend zijn. Tal van geschiedkundige prenten, teekeningen, schilderijen en curiosa, betrekkig, hebbende op de abdij, het kasteel der graven van Egmond en op Oud-Egmond aan Zee, worden in een groote zaal, door de gemeente afgestaan, onder dak gebracht. Het aantal inzendingen op gebied van het red- dingswezen is groot, zoodat deze afdeeling wel ver- zoigd zal wezen. Ook beloven de tenten, gewijd! aan de Prins-Hendrikstichting en aan gezonds heidskolonies, zeer belangwekkend te worden. Men, is begonnen den tamelijk gebrekkigen toegangsweg tot Nieuw-Egmond in een breeden rijweg te veran-j deren. Dit is een ingrijpende verbetering. Uitslag van het overgangs-examen der rijkstuin- bóuwwinterschool te Lisse, van de le naar de 2ef klasse, gehouden op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Juni. Geslaagd: J. Heemskerk, Sassénkeim; P. Hulse- boscli. Lisse; Th. A. Lefeber, Lisse; J0I1. LitjensJ Hillegom; J. Onderwater, Lisse; Alb. van Wave- ren, Lisse; S. Verdegaal, Sassenheim; W. J. Bloem1), TToorn; J. H. Houbolt1), Wassenaar. Her-examen in enkele vakken: A. Bijvoet, Over veen; D. Sistermans, Hillegom; J. ten Hagen, Lisse. 1) Herexamen in het niet verplichtend gesteld vak „Engelsch". In de rotonde van het museum van kunstnijver heid is thans eene verzameling afbeeldingen ten toongesteld, betrekking hebbende op de gebouwen en hunne onderdeden, uit het tijdperk der renais sance in Denemarken. De bouwkunst werd gedu rende dat tijdperk sterk beïnvloed door Italië. Toch hebben de gebouwen ten noorden der Alpen en vooral die welke aan de Oostzeekusten werden opgericht, een bijzonder karakter verkregen, dat onderling veel overeenstemming vertoont. I11 de kleine verzameling die thans tentoonge steld is, vinden we vertegenwoordigd het slot Kronborg bij TTelsingoer, het slot Frederiksborg, het slot Rosenborg; (le beurs te Kopenhagen, het Dijveks-liuisde Holmenskerkde Heiligcngeest- kerk, eveneens aldaar; welke allen eene bijzondere artistieke stijliarichting vertegenwoordigen, Uicï- aan (le nederlandselie en duitsehe vermaagschapt, toch eene zelfstandige kunstuiting kenmerkt. Zondag is de toegang kosteloos. Lijst vau plaatselij ke plannen voor li e t jaar 1913. Amsterdam. Internationale tentoonstelling van architectuur, internationale grafische tentoonstel ling, scheepvaarttentoonstelling, tentoonstelling de vrouw 1813/1913. Verder zal een muziekfeest worden georgani seerd, alsmede speciale excursies door de stad en omstreken, verlichting van eenige stadsgedeelten, waterfeesten, enz. Tor herinnering aan het 100- jarig bestaan der onafhankelijkheid zal een blij vend gedenkteeken worden gesticht. Arnhem. Organisatie van bijzondere tochten door de omstreken, van half Augustus tot einde September. Boskoop. Groote rozen-tentoonstelling gedu rende de tweede helft van de maand Juli. Deventer. Nationale tuinbouw-tentoonstelling, te houden in de maand Augustus. Overwogen wordt een nationaal zangersfeest. Domburg. Tentoonstelling op het gebied van het badwezen. Gouda. Tentoonstelling van plaatselijke nijver heid. 's-Gravenhage. Internationale tentoonstelling van landbouwproducten in September; internatio nale tentoonstelling van luchtscheepvaart; inter nationale sporttentoonstelling; historische op tochten. Groningen. Bijzondere tochten per automobiel door de provincie, onder deskundige leiding, ter bezichtiging van fabrieken en boerderijen, welke speciaal in deze provincie tot hooge ontwikkeling zijn gekomen. Tentoonstelling van levende neder landselie meesters in het groningsch museum, ten toonstellingen van vee, hippische feesten, optoch ten, enz. Haarlem. Tentoonstellingen van kunst, Coste- liana, bloemen, bijzondere tochten in de omstre ken, „landjuweel", enz. rs-Hertogenbosch. Nationale tentoonstelling van kerkelijke kunst, mysterie-spelen, uitvoeringen van oude muziek. Leeuwarden. Tentoonstelling van friesclie kunst en historische bijzonderheden. Leiden. Tentoonstelling van het werk van één of meer leidsche beroemdheden. Maastricht. Historische optocht. Middelburg. Tentoonstelling van zeeuwsche kleederdrachten en volkskunst, bijzondere tochten door het eiland Walcheren. Monnikendam. Waterlandsch huls. Muiden. Tentoonstelling in het Muidefslot van het tijdperk Hooft. Nijmegen. Tentoonstelling van romeinsche oud heden in een nabootsing van de Casa Dipanza te Pompeji. Rijswijk. Tentoonstelling van westlanilschen tuinbouw. Rotterdam. Tochten door de havens. Sittard. Tentoonstelling van nijverheid, han del. landbouw en kunst. Sneek. Tentoonstelling van zeilsport, vissclie- rij en sneeksche nijverheid. Tilburg. Groote nationale tentoonstelling van nijverheid, handel en kunst, tevens internationale tentoonstelling van krachts- en ambachtswerk tuigen. Utrecht. Tentoonstelling van vroeg noord- nedorlandsclie schilderkunst (eventueel in veree niging met een keur van werken van vroeg noord- iiederlandsche beeldhouwkunst) Zalt-Bommel. Tentoonstelling van oud porce- lein. Zandvoort. Tentoonstelling voor het kind. Zwolle. Tentoonstelling van nijverheid uit de provincie. Nog in voorbereiding: Amersfoort, Coevorden, 't Gooi, Gulpen, Kerk- rade, Valkenburg en Velsen. KERKNIEUWS. Aan de r.-k. geloovigen, daarin kortweg ge noemd de geloovigen, van het bisdom, is eonigen tijd geleden het volgend schrijven gezonden: Haarlem, Mei 1912. Den lezer heil! 't Is bij alle geloovigen van Haarlems bisdom bekend, dat onze geëerbiedigde en beminde bis schop, monseigneur Augustinus Josephus Callier, den 15 Augustus a.s. den veertigsten gedenkdag van zijne li. priesterwijding hoopt te vieren. Een leker welkome gelegenheid voor ons, zijne onder- hoorigen, 0111 zijne doorluchtige hoogwaardigheid bewijzen van onze kinderlijke liefde en dankbaar heid te brengen en te toonen, Jat wij mede leven de geestelijke en stoffelijke zorgen, welke hij voor het heil onzer zielen te dragen heeft. De geestelijke zorgen van onzen doorluchtigen kerkvoogd kunnen en zullen wij zoeken te ver lichten, door op zijnen feestdag meer nog en vuri ger dan anders voor hem te bidden. Zijne stoffe lijke zorgen ook kunnen wij verlichten door het blijde offer onzer feestgaven. Onder die stoffelijk" zorgen do?t zich vooral gevoelen de noodzakelijk heid om nieuwe parochiekerken te stichten en te steunen. Om in deze den arbeid van monseig neur te verlichten, heeft het diocesaan comité voor de katholieke actie gemeend, de liefdegaven der geloovigen te mogen vragen om deze dan op den' dag van zijn jubilé aan monseigneur aan te bie den voor het fonds tot oprichting en steun van nieuwe parochiekerken in ons bisdom. Om die uiting van liefde zoo algemeen mogelijk te doen worden en te maken tot eene hulde van het gelieele bisdom waaraan iedereen zou kunnen deelnemen, deed het diocesaan comité voor de katholieke sociale aclie een beroep op de wel willende medewerking van ons plaatselijk comité, en wordt u bij deze, in den vorm van een inschrij- Mngsbiljet, de gelegenheid aangeboden, uwe liefdegaven tot bovengenoemd heerlijk doel te geven. Niet twijfelend, of deze werkwijze zal bij allen een goed onthaal vinden, verzoeken wij u beleefd dit biljet in te vullen en spoedig aan een der leden van het plaatselijk comité te doen toekomen. Met gevoelens van ware hoogachting, De geestelijk adviseur: L. v. d. BERG, rector, Spaarne 108. Namens het plaatselijk comité der kath. soc. actie, Het bestuur: J. H. VISSER, voorzitter. Nieuwe Gracht 46. J. CH. VINTGES, penningm., Ged. Oude Gracht 122. F. X. M. SCHIPHORST, Tetterodestraat 78. M. L. A. KLEIN, Korte Annastraat 9. TIL J. F. CORSTENS, Secret., Iordensstraat 73. Aan den brief is een insclirijvingsbiljet toege voegd. T00NEEL. Schouwburg J'ans w e g. Naar wij vernemen is door de Koninklijke Let terlievende Vereeniging „J. J. Cremer" in studie genomen De Hertogin van Piccadillyblijspel in 3 bedrijven naar liet engelsch van James Ilenry Darnley. De vertaling is van den lieer J. II. L. Bossard. Het ligt in de 'ledoeling van het bestuur van „Cremer" om dit blijspel als eerste voorstelling in het volgend seizoen op te voeren. VREDESSTEMMEN. Hier volgt wederom een der aanhalingen van den heer D. de Clercq uit Angeli's boek: „De groote Illusie", uitgesproken op de vergadering van „Vrede door Recht". Generaal Lea verklaart, dat, wanneer een land als eenig doel kent rijkdom, productie en industrie, het „een veelvra'at wordt te midden der andere volken, gemeen, vuil, aanmatigend"; „patriotisme in den waren zin des woords" (d. w. z. het verlan gen 0111 andere menschen te gaan dooden) is vol gens generaal Lea bijna dood in de Vereenigde Staten. De nationale idealen zelfs van den gebo ren Amerikaan zijn bedroevend laag. „Er bestaat niet slechts een individueel voor oordeel tegen militaire idealeu, maar een publieke antipathie; een antagonisme van politici, nieuws bladen, kerken, universiteiten, werkmansbonden, theoretici en maatschappijen. Zij bestrijden den militairen geest, alsof deze een openbaar kwaad en een nationale misdaad was." Ilier hebben we een schrijver, die ons meedeelt, dat oorlog onvermijdelijk is en in één adem voegt iiij er bij, dat de menschen niet slechts een „luie onverschilligheid" voor het vechten bezitten, maar zelfs antipathie tegenover militaire idealen. Natuurlijk beweert generaal Lea, dat deze nei ging bijzonder eigen is aan de Amerikaansche republiek en daarom zoo gevaarlijk is voor zijn land; maar Lea's boek zou ook een vrije vertaling kunnen zijn van de meeste nationalistische litera tuur van Frankrijk, Duitschland of Engeland. Een engelsch journalist die in de Daily Mail Lea's boek bespreekt, kan zich niet weerhouden te zeggen „Het is noodig er op te wijzen, dat hierin voor ons even goed als voor den amerikaan, een leering ligt opgesloten. Alles wat mr. Lea zegt, past even sterk op Groot Brittanje als op de Vereenigde Staten. Ook wij hebben liggen droomen. We heb ben onze idealen laten beschimmelen. Ook wij zijl vraatzuchtig geworden.Laten wij ons haasten om met al onze geestkracht ons er van te zuive ren, opdat wij de toekomst onbevreesd onder de oogen kunnen zien." Volkomen dezelfde geest hcersclit in de geschrif ten van een voorstander als mr. Blatchford. Ilij spreekt over de „noodlottige apathie" van het britsche volk. „liet volk," zegt liij in toorn los barstende over de geringe geneigdheid, die het aan den dag legt 0111 anderen te dooden, „is ver waand. karakterloos, ontaard en hebzuchtig. Ze willen wel hoera roepen voor het rijk, maar ze willen er niet voor vechten." A) Natuurlijk beweert Blatchford, dat de duit- scliers geheel anders zijn en dat wat Lea spre kende over zijn land „vraatzucht" noemt, vol strekt niet geldt van Duitschland. Toch had de gekozen aanhaling even goed kunnen ontleend zijn aan een gewonen pan-Germaan, zelfs van een uit meer gezaghebbende kringen. Zijn Blatchford en Lea vergeten, dat niemand minder dan vorst Von Bulöw in een redevoering, gehouden in den pruisisclien landdag, bijna dezelfde woorden ge bruikte als die, welke ik van mr. Blatchford aan haalde, en dat hij zeer lang stilstond bij de karak terloosheid, de ontaarding, de zucht naar weelde, enz. der duitseliers en dat hij uiteenzette, hoe de oude eigenschappen, die kenmerkend waren ge weest voor de stichters van het rijk, aan liet uit sterven waren? 2) Een volkomen gelijk betoog wordt gehouden door den nationalistischen schrijver in Frankrijk, als hij uitvaart tegen het pacifistische streven van zijn land en wijst op de daarmee eontrasteerende oorlogszuchtige activiteit bij de naburige volken. Een enkele blik in een der nationalistische of con servatieve bladen zal dit duidelijk maken. Er gaat haast geen dag voorbij, of de Echo de Pa?*is, Gaulois, FigaroJournal des Débats, Pa trie of Presse, slaat dezen toon aan, terwijl men zulke uitlatingen ook veelvuldig kan aantreffen bij schrijvers als Paul Bourget, Barrès, Brunetière, Paul Adam, 0111 niet te spreken over de meer populaire schrijvers als Déroulède, Millevoye, Drumont, enz. Al deze oorlogsadvocaten derhalve ameri kaansche, engelsch e, duitsclie, fransche stem men overeen in huil verklaring, dat vreemde lan den zeer krijgshaftig zijn, maar (lat liun eigen land „in loomheid verzonken" ligt. Maar daar zij waarschijnlijk meer weten van hun eigen land, sluit hun getuigenis in het wederkeerig omver werpen van hun eigen theorieën. Zij leveren dus het bewijs van deze waarheid, dat wij allen gelij kelijk engelschen, amerikanen, duitseliers, fransehen de psychologische aandrift tot oorlog verliezen, evenals we de psychologische aandrift verlor» 11 l.ebben om inze medemensclien te dooden op grond van godsdienstige verschillen of (althans bij het angelsaksische ras) om onzen medemensch te dooden in een duel 0111 de een of andere reden van gekwetste ijdelheid. Hoe zou het ook anders kunnen? IIoc kan het moderne leven met zijn overmachtige verhouding van industrieele bedrijvigheid en zijn oneindig kleine verhouding van militaire werkzaamheid (le instincten levendig honden, die gepaard gaan met oorlog. Neem het geval van wat (ten onrechte trou wens) geldt als het meest militaire volk in Europa Duitschland. De overgroote meerderheid der volwassen duitseliers hebben nooit een veldslag bijgewoond en zullen dit waarschijnlijk ook nooit doen. In den loop van veertig jaar hebben acht duizend duitseliers ongeveer twaalf maanden in het veld gestaan tegenover naakte zwarten. De verhouding derhalve van krijgshaftige bedrijvig heid vergeleken met vreedzame werkzaamheid is dus één tegen honderdduizenden. Ik wenschte, dat ik het grafisch kon voorstellen; maar het is in dit boek onmogelijk, want als een enkele stip den duur kon voorstellen van den werkelijken oorlogs tijd, dan moest ik de rest van het boek voor liet grootste gedeelte vullen met stippen om den tijd aan te geven, die door het gros van de bevolking besteed wordt aan vredes-werkzaamheden. 3) Hoe kan men derhalve verwachten, dat de krijgshaftige eigenschappen in stand blijven, wanneer al onze belangen en werkzaamheden kortom onze geheele omgeving vredelievend is? Ik vergeet natuurlijk de militaire oefening niet, het kazerneleven, die dient, om de militaire tradi tie levendig te houden. Ik heb daarover in het volgende hoofdstuk gehandeld. D wordt goedgekeurd op grond hiervan hen, die haar ook in Engeland wilh le. dat zij den vrede verzekert; 2e werkdadiger maakt in de kunstei j. w. z. den toestand van „loome gel stendigt, die, zooals het heet, zoo voor ons karakter. Indien de coe lijk den. vrede verlengt en onze ge de werken des vredes vergroot, scriptie eenvoudig een der factorei sclien geleidelijk afkeerig worden en van zijn neigen tot vrede. 1) „Germany and England", p. 19. 2) Zie de twee hoofdstukken, gew Luxury" in „Our German Cousins". 1 press, Londen. 3) De schrijver oordeelt hier eenzijdig waar, de zgn. werkzaamheden des vred hardnekkigen strijd tegen den allernaa werkelijken oorlog het geweer is en vlugheid, is in den zoogenaamden vre d.' elleboog, de list, de achterklap, bestaan kan evenmin worden weggei si rijd om beter te worden niet alleen kusten of ten koste van anderen. VAN HIER EN DAAR. Esperanto. Dezen zomer zal in Krak au het ii., ;il esperanto-congres gehouden 1, Hid hiermede zijn op het oogenbli ,11'sussen in die stad loopende, voor de verslaggevers der plaat KvenalS op de vorige espcranlo-cei ook nu wederom, zoowel in de k de protestantsche kerk godsdien -I,eranto worden gehouden; die i kerk zal geleid worden door hissr De vereeniging van Sclioone Kun' toonstelling van poolsche schilder verken organiseeren, terwijl hei Ti et de eerste krachten van het een contract sloot om „Mazepp op te voeren. Be belgische en sp oen zegden reeds een officiëelt toe. Oud-U'oodbrookcra i De vereeniging „Oud-Woodbi land" roept weer oude en nieuw deel te nemen aan een barer zoi De commissie is samengesteld Crommelin, presidente; mej. G. -.■eretaresse, Heerengracht 214 IKchrer, 2e-secretaresse, ondc sterdam; ds. mr. M. J- A- ter; mevr. A. Dros—Van der Fli lirakei; ds. T. O. Ilylkema; K. G. II. van Senden. Zij zegt in baar circulaire: ..De ervaring van verleden j leerd, dat liet kenmerkende on; is gelegen in de vertrouwelijk wijze, waarop godsdienstige worden. Wij meenen liet een mO"en noemen, dat wij in een waarin de talrijke richtingsve. verwarrenden invloed op het moedsleven uitoefenen, buiten li partijstrijd, een stille plek liebb. een ieder zich vrij kan uitspr verketterd te zullen worden. „Bij de keuze der sprekers h ook zoo min mogelijk door laten beïnvloeden, maar wij hel «•ezien naar lien, van wie wij dat zij in dezen geest van op welijkheid en tegemoetkomen zullen kunnen geven, waardooi den om ons leven in meerdere 1 woorden aan den maatsta leven stelt." Twee cursussen zullen gehou chem: van 26—31 Augustus ei her e.k. Op de dagen van den eei "s morgens en 's avonds liet II. W. Crommelin, ds. J. M. H. A. van Bakel, ds. T. O. B Thomson, mej. C. Gerlmgs, J.Wzn.. ds. H. Britzei, dr. S F. H. J. Berkelbach van de Snethlagc, J. C. Roose, dr. A. Roessingh. De sprekers gedurende den ds. J. E. van Brakel, ds. C F. H. K. Bleeker, mej. C. siotemaker de Bruine, mej. J. G. W. Goedhard, mevr. A. dr TI. T. de Graaf, ds. L. J Rauws, dr. G. II. van Sender ds. A. R. Rutgers. Omtrent de kosten, logies, verstrekt gaarne inlichting G. S. M. Everts, Heerengra MORGEN, van 2a5 en va 8 10a uur in den tuin van het H

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2