L. HOLZHAUS. Matinee en W-concert AUTOMOBIEL-TENTOONSTELLING. op ziohtzerubbugen. KENNISGEVING. Fijne en soiide Lederwaren en Reisartikelen. MORGEN. Zondag 23 Juni 1912, van 2-I5 en van 8 I0J uur in den tuin van het Hotel „HARTENLUST", BLOEMENDAAL. Te NYMEGEN IJuli-ISept. 1912 TAQf HFfti fa ---- BEZOEKT STANDlAOUlLGbU. WOLSELEY Autocars - BIRMINGHAM SCHNEIDER Automobielen - BESANCON STOEWER lichte Auto's Iste Belastingklasse ARIES Vrachtwagens Omnibussen. - - - - AMSTERDAM. HAARLEM, e-: UTRECHT. Groote Houtstraat 35, bij de Anegang. TELEFOON INTERCOM. 2385. volgende hoofdstuk gehandeld. Deze oefening v-ordt goedgekeurd op grond hiervan (vooral door hen. die haar ook in Engeland willen invoeren) 1-. dat zij den vrede verzekert; 2e. de bevolking v rkdadiger maakt in de kunsten des vredes, (i. w. z. den toestand van „loome gehiakzucht" be stendigt. die, zooals het heet, zoo gevaarlijk is voor ons karakter. Indien de conscriptie werke- liik den vrede verlengt en onze geschiktheid voor de werken des vredes vergroot, dan is de con scriptie eenvoudig een der factoren van 's men- schen geleidelijk afkeerig worden van den oorlog en van zijn neigen tot vrede. li „Germany and England", p. 19. Zie de twee hoofdstukken, gewijd aan „Germany Luxury" in „Our German Cousins". The Amalgamated press. Londen. De schrijver oordeelt hier eenzijdig en daardoor on- waur, de zgn. werkzaamheden des vredes zijn vaak een hardnekkigen strijd tegen den allernaaste; wat in den w rkeljjken oorlog het geweer is en de kracht en de vlugheid, is in den soogenaamden vrede, de wedijver. d< elleboog, de list, de achterklap. De strijd om het 'aan kan evenmin worden weggeredeneerd als de - il om beter te worden niet alleen met maar ook op kiften of ten koste van anderen. (Red. Bl. W.) VAN HIER EN DAAR. Esperanto. Dozen zomer zal in Krakau het 8e internatio- i il esperanto-congres gehouden worden. In ver- id hiermede zijn op het oogenblik 17 esperanto- ussen in die stad loopende, waaronder één 1 de verslaggevers der plaatselijkee bladen, nis op de vorige esperanto-congressen, zullen nu wederom, zoowel in de katholieke als in protestantsche kerk godsdienstoefeningen in ranto worden gehouden; die in de katholieke 10 k zal geleid worden door bisschop Bandurski. ji vereeniging van Schoone Kunsten zal een ten- 11 stelling van poolsclie schilder- en beeldhouw- w -ken organiseeren, terwijl het congrescomité net de eerste krachten van het Krakau-theater •I-u contract sloot om „Mazeppa" in esperanto te voeren. De belgische en spaansche regeerin- n zegden reeds een officiëelen afgevaardigde toe. N. B. <>ud-'Vyoodbrookers in Holland. De vereeniging „Oud-Woodbrookers in IIol- J id" roept weer oude en nieuwe vrienden op om i >1 te nemen aan een harer zomercursussen De commissie is samengesteld uit mej. H. W. ommelin, presidentemej. G. S. M. Everts, le- retaresse, Heerengracht 214, Amsterdam; mej. i Kehrer, 2e-secretaresse, Vondelstraat 166, Am- rdam; ds. mr. M. J. A. Moltzer, penningmees- mevr. A. DrosVan der Flier; ds. J. E. van 1 akelds. T. O. Hylkema; K. H. Boessingh; dr. t II. van Senden. Zij zegt in haar circulaire ,.T)e ervaring van verleden jaar heeft ons ge- 1 nl, dat het kenmerkende onzer samenkomsten gelegen in de vertrouwelijke en openhartige jze, waarop godsdienstige vragen gesproken rden. Wij meenen het een groot voorrecht te "gen noemen, dat wij in een tijd als den onzen, urin de talrijke richtingsverschillen zulk een •rwarrenden invloed op het godsdienstig ge bedsleven uitoefenen, buiten het gewoel van den 1 rtijstrijd, een stille plek hebben gevonden, waar li ieder zich vrij kan uitspreken zonder vrees rketterd te zullen worden. ..Bij de keuze der sprekers hebben wij ons dan ook zoo min mogelijk door richtingsverschillen laten beïnvloeden, maar wij hebben allereerst om gezien naar hen, van wie wij mogen verwachten, at zij in dezen geest van openhartige vertrou welijkheid en tegemoetkomende sympathie iets uilen kunnen geven, waardoor wij gesterkt wor den om ons leven in meerdere mate te doen beant woorden aan den maatstaf, dien God aan dat loven stelt." Twee cursussen zullen gehouden worden te Bar- liem: van 2631 Augustus en van 27 Septem ber e.k. Op de dagen van den eersten cursus zullen morgens en 's avonds het woord voeren: mej. K. W. Crommelin, ds. J. M. Leenderts, prof. dr. II. A. van Bakel, ds. T. O. Hylkema, ds. J. Jac. Thomson, mej. C. Gerlings, dr. J. H. Gunning b.Wzn., ds. H. Britzei, dr. G. J. Heering, ds. S. F. TT. J. Berkelbach van der Sprenkel, ds. J. L. Snethlage, J. C. Boose, dr. A. K. Kuiper en K. H. Boessingh. De sprekers gedurende den tweeden cursus zijn: ds. -T. E. van Brakel, ds. C. Nijdam, prof. dr. F. II. K. Bleeker, mej. C. Doorman, dr. J. B. Slotemaker de Bruine, mej. G. S. M. Everts, ds. J. G. W. Goedhard, mevr. A. DrosVan der Flier, dr. H. T. de Graaf, ds. L. J. Lammerink, ds. J. Kauws, dr. G. H. van Senden, mej. E. Kehrer en ds. A. B. Rutgers. Omtrent de kosten, logies, reisgelegenheid, enz. verstrekt gaarne inlichting de secretaresse mej. G. S. M. Everts, Heerengracht 214, Amsterdam. Groot wild. Er was, naar beweerd werd, in de troebele jaren vóór den oorlog, een aanslag op 't leven van pre sident Kruger beraamd. De uitvoering van het misdadige plan kon elk oogenblik verwacht wor den. De bedoelingen van de samenzweerders lek- ien evenwel uit en een van de hoofdambtenaren spoedde zich naar de bekende woning in de Kerk straat-West te Pretoria om het grijze hoofd der republiek te waarschuwen. De berichtgever smeekte den president, toch voorzichtig te zijn, want geheel onverwacht zou de verraderlijke kogel hem kunnen treffen. Paul Kruger bleef heel kalm schijnbaar onverschillig zelfs bij deze ernstige mededeeling en antwoordde„Jij weet, v'r groot wild het hul 'n lisensie nodig om dit te kan skiet." In de Notre Dame te Parijs sprak onlangs pater Janvier over de verhouding der kerk jegens de ketters. Volgens het blad „Droits de l'homme" liet hij zich daarbij volgenderwijze uit: „De kerk kan de ketters bestraffen, d.w.z. hen, die zich van liaar dogma en bijgevolg van hare eenheid afscheiden. Zij zijn schuldig, want zij zondigen tegen het geopenbaard geloof, krenken het bezworen geloof, komen in opstand tegen het onfeilbaar gezag, verspreiden hun slechtheden en verleiden andere zielen. De kerk heeft dus het recht hunne duivelsclie verdorvenheid niet slechts door den ban te bestrijden, maar ook door het zwaard, nl. van de roomsche staten de onderdruk king der ketters door straffen, zelfs door de dood straf te eischen. Zooals paus Bonifacius XVII gezegd heeft, moet het zwaard der vorsten en der krijgslieden in den dienst der kerk staan en de wenk van den priester gehoorzamen. Al meende de moderne wereld de misdaad der vrije gedachte te moeten royecren, zij moet hersteld worden; want zij is menigmaal verderfelijker dan een fei telijke misdaad." Zoo spreekt in de twintigste eeuw een room sche priester en deed daarbij uitkomen dat hij de zuiverste leer van Pius X verkondigde. (Wij beginnen te gelooven dat r.-k. priesters en schrijvers dergelijken onzin alleen zeggen en schrij ven om andersdenkenden boos te maken en om als dezen hunne aanmerkingen maken, het r.-lc. volk erontwaardigd daarop Ie wijzen en te roepen: „kijk eens lieve geloovigen, ze randen den- gods dienst aan". (Bed. Bl. IV.) (De Protestant.) De portugeesche kamer nam met 50 tegen 45 stemmen het voorstel aan tot afschaffing tier por tugeesche legatie bij het Vaticaan. Het blad „Freie Kirohenstimmenschrijft in No. 8: In een beiersch liberaal blad lezen wij de volgende verzuchting van een ambtenaar: „Wie tijdens hetpaasclifeest in Beieren een roomsche kerk bedoekt kan van den kansel het volgende liooren: „In mijn parochie zijn nog ambtenaren en onderwijzers en anderen die de onder zware zonde voorgeschreven paaschbieclit nog niet heb ben afgelegd. Ik eiseh dat zij binnen acht dagen hun plicht vervullen; daar ik anders hunne namen zou moeten bekend maken." Acht dagen later: „De heeren N. N. hebben mijn vaderlijke verma ning nog altijd niet opgevolgd. Geschiedt dat niet binnen acht dagen, dan ben ik genoodzaakt daar van kennis te geven aan huil superieuren." En nu begint de gouden tijd voor de handelaars in biechtbevvijzen. Zij gaan zeven, tienmaal en nog vaker naar de oorbiecht, krijgen telkens een biecktbewijs en verkoopen het aan hen die he~ noodig hebben, voor een mark per stuk. Het zou om te lachen zijn, als 't niet zoo diep treurig was. Huichelarij, leugen en bedrog! Dan zal 't beter in de wereld, beter met ons volk worden! Dat willen „duitschers" en vrijheidlievenden, dat wil len zonen en kleinzonen van Siegfried zijn! Voor uit maar! Ook in Oostenrijk zal het spoedig weer zoover komen dat ambtenaren, professoren, onder wijzers, officieren, soldaten hun biechtbewijs zul len moeten vertoonen. Ons gedegenereerd, flauw hartig volk wil het immers niet anders hebben." De jezuïet Schweijkart heeft, aldus lezen wij in ,,Dc Protestant"toen hij te Innsbruck predikte, zijn gehoor in rep en roer gebracht. Hij verzeker de namelijk uit zeer goede bron in Bome te weten dat eenigen tijd geleden paus Pius X in zijn werk kamer vrij in de lucht zwevend werd aangetroffen. Een aantal personen in het Vaticaan, die bij het zonderlinge schouwspel geroepen werden, waren getuigen van dit wonder. De paus, uit de extase gewekt, verzocht over de zaak het stilzwijgen te bewaren. Daartegen werd de opmerking gemaakt dat reeds te vele personen liet gezien hadden dan dat geheimhouding nog mogelijk zou zijn. De pre diker voegde nog er bij, dat natuurlijk niemand verplicht was dit te gelooven, maar dat hij het feit van zeer vertrouwbare zijde had vernomen. Ondergeteeken.de heeft de eer U kennis te geven, dat hij vanaf heden de EXPEDITIEZAAK van HAARLEM op AMSTERDAM van den heer P. C. LUCAS (voorheen Lucas en Verboog) heeft overgenomen. Door een solide en nette bediening hoopt hij het ver trouwen waardig te worden, wat zijn voorganger zoo ruim schoots heeft mogen genieten. Met beleefde aanbeveling, TJEd. dw. dn., Warmoesstraat 15-17. Tel. 2100. K. VISSER. Aansluitende op bovenstaande kennisgeving, bedankt ondergeteekende voor het vertrouwen, gedurende vele jaren genoten en beveelt zijn opvolger ten zeerste aan. Hoogachtend, F. C. L U C A S. 't Wordt in Duitschland hoe langer hoe meer ernst met het verzet der protestanten tegen de door het „Centrum" voorgestelde afschaffing van de jezuïeten wet. Beeds is in verscheidene bonds staten menige stem daartegen opgegaan, en nu heeft onlangs de silezische hoofd afdeel ing van den Evangelischen Bund de volgende verklarin gen afgelegd: „1. De 25ste algemeene vergadering van de silezische hóófd af deeling van den Evangelischen Bund acht liet, met smart gedenkende liet buiten gewoon zware leed de protestantsche bevolking van Silezië wegens haar geloof, door de jezuïeten aangedaan en bedenkende dat paus Clemens XIV in het jaar 1773 in zijn bul Dominus ac redemp- tor noster, na grondig onderzoek en met volledige kennis van den staat van zaken erkend heeft, dat het zoolang het gezelschap van Jezus bestaat, nau welijks of juister in het geheel niet mogelijk is aan de kerk den wareh en duurzamen vrede weer te geven, heiligen plicht met allen nadruk tegen de opheffing der jezuïeten wet van 4 Juli 1S72 te pictesteeren." „2. De 25ste algemeene vergadering van de silezische hoofdafdeeling van den Evangelischen Bund te Breslau ziet in de door de Centrumspartij voorgestelde wet betreffende de vrijheid van godsdienstuitoefening, voor zoover zij niet met de in Pruisen reeds bestaande bepalingen overeen stemt. een groot nadeel voor de protestantsche kerk en een gevaar voor den binnenlandschen vrede in het duitsche rijk en protesteert daarom eenstemmig en met alle beslistheid tegen de aan neming van liet voorstel." Ook in München hebben de protestanten front gemaakt. In een zeer druk bezochte vergadering van de protestantsche vereenigingen in München werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De door duizenden protestantsche mannen en vrouwen bezochte vergadering beschouwt eenstem mig en beslist het vooruitdringen van de jezuïe tenorde en den jezuïetengeest als een voornamen hinderpaal voor de wederzijdsche eendrafcht der confessies en voor den bloei van een moderne staatsregeling met gelijke rechten voor allen, en protesteert er tegen dat voor die orde en daar mede voor nieuwe tweedracht de poorten van ons vaderland geopend worden." De afdeeling van den Evangelischen Bund in de provincie Saksen legde de volgende verkla ring af ..De uit alle deelen der provincie druk bezochte ledenvergadering van de saksisehe afdeeling van den Evangelischen Bund te Tangermünde protes teert in het belang van den nationalen en confer, sioneelen vrede tegen elke afbrokkeling van de jezuïeten wet, enz. Zij spreekt onder den ernstigen indruk der op handen zijnde beslissing de bepaalde verwachting uit dat bij de aangekondigde interpretatie van de jezuïeten wet de bondsraad en in "t bijzonder de pruisische gevolmachtigden geenerlei uitlegging van het begrip ordeswerkzaamheid zullen goed keuren, welke gevaar oplevert voor de door den bondsraad gewaarborgde uitvoering der wet." ..De krachtige handhaving van het roomsche geloof is de eenige waarborg tegen misdaad en zedelijke verwildering." Zoo wordt het gaarne van roomsche zijde voorgesteld. Maar de gerech telijke Statistiek toont de onwaarheid van die voorstelling aan. Immers van de „ongodsdiensti- gen en ongeloovigen", waartoe in de oogen van den roomsche 'toch zeker gerekend moeten worden zij die ónder de rubriek „tot geen kerkgenoot schap behoorend" vallen, waren in het jaar 1908 slechs 40 in de gewone strafgevangensisen (van de 10.052 gevangenen)in de huizen van bewa ring in de arrondissements-hoofdplaatsen slechts 250 op 30.171 gevangenen; in die buiten de hoofd plaatsen 29 op 1206; in de rijksopvoedingsge stichten 5 op 869; in de rijkswerkinrichtingen 10 op 5715 en in de tuchtscholen 1 op 823. Terwifi deze groep bijna 5 percent van de geheele neaer- landselie bevolking uitmaakte, leverde zij dus respectievelijk aan de verschillende inrichtingen voor misdadigers 0.4 pet; j 0.28 pet.; 2.4 pet.; 0.57 pet.; 0.17 pet. en 0.16 pet. Beziet men dezelfde cijfers bij de groep der ioomsclien, dan blijkt de verhouding tusschen het percentscijfer ten opzichte van de gansche neder- landsclie bevolking en de percentscijfers der in richtingen van misdadigheid geheel tegenover gesteld. Immers het eerste getal bedraagt 35 pet. en de laatste getallen achtereenvolgens 43.3; 44.2; 86.3; 43.2; 38.9 en 41.4. Aan de zedelijke vruchten kent men volgens sommigen den godsdienstigen boom. Wilde men dit van roomsche zijde staande houden, dan moest tevens erkend worden, dat 't met den boom des roomsehen geloofs zeer treurig gesteld is. (De Protestant.) ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE Bloemen daal, 15 Juni 1912. De-Genestetweg 1. Zeer geachte heer redacteur, Een paar jaren geleden heeft men perceeïen eikenhakhout, die gekapt waren in het Bloemen- daalsche bosch, afgezet met prikkeldraad aan paal tjes. Degene, die ze geplaatst heeft, heeft 't blijk baar niet noodig geacht daarnaar verder om te zien, zoodat thans prikkeldraad en paaltjes tegen den grond liggen, en enkele stukken van dat ge vaarlijk materiaal op paden en plekken waar ge wandeld wordt, verdwaald zijn geraakt. Verleden week moest ik daarvan de onaangename gevolgen ondervinden, en meen ik in 't belang van 't alge meen door dit schrijven op dezen verwaarloosden toestand de aandacht te moeten vestigen van be heerders van het Bloemendaalsche bo&cli. Met de meeste hoogachting teeken ik mij, Uw dv. DE PETIT. Here m a-S t a t e. G each t e redac tie In lommerrijke omgeving ligt bij Joure in Friesland het vroegere buiten, nu volkssanatorium „Herema-State"; het is hiervoor, dat wij de aan dacht vragen van de haarlemmers, niet alléén van de friezen hier, maar van ieder, die iets voelt voor de bestrijding van de tuberculose. Dit sanatorium toch heelt in de 15 maanden van zijn bestaan al zooveel aanloop en aanzoek gekregen, dat het ruimte te kort komt. Het hoofdbestuur wil nu een groote, vaste lighal stichten in liet bosch, een tweede desmfeetie-iiistallatie aanbrengen en eeni ge afwateringswerken uitvoeren, waarvoor samen 10.000 noodig is. De regeering heeft bij konink lijk besluit van 13 April 1912 No. 33 toegestaan, daarvoor een verloting te organiseeren en bijna alle schilders, beeldhouwers en plateel-fabrikanten, fries van geboorte en vele andere artisten en uit gevers in ons land hebben uit hunne kunstschatten geschenken willen afstaan. Daar zullen nog aan toegevoegd worden rijwielen, landbouwgereed schappen en huishoudelijke artikelen. Men ziet hetelk wat wils. Ook liier en in de omstreken heeft men voor deze zaak gevoeld: mevr. de douairière gravin Van Hcerdt tot Eversberg, te Bloemendaal; mej. A. M. de Marez Oyens, te Overveen; mevr. v. Trigt Hoevenaar uit Aerdenhout, zonden kunstwerken; de Erven Bohn te Haarlem, de geïllustreerde „Ca mera Obscura". Verder vinden wij onder de na- nen van de schilders: S. Baukema, de heer en mevr. Bisschop; de beide Bottema's, Breitner, Edz. J. Koning, Van der Hem, Hobbe Smith, Voerman, Ids. Wiersma, Eerelman, Isaac Israels, Jurres, Krabbé, Nakken, Ype Wenning en vele andere. Er is veel en velerlei moois, ook etsen, gravures, boek werken en aardewerk van Makkum, Workum, Lemmer en de fabriek Bozenburg. Maar er is bovenal een mooi doel en hier, waar men den strijd tegen de tuberculose zoo krachtig strijdt, zoo hard nekkig volhoudt, zullen er zeker velen zijn, die aan zulk een goede zaak een bijdrage wenschen te geven. Wij bevelen liaar in aller aandacht aan en ver zoeken bestellingen van loten te willen richten tol onze secretaresse mej. R. Schoppen, Parklaan 20, Haarlem. Ze kosten 1,per stuk. Wie echter uit beginsel bezwaar tegen loten heeft, zonde haar een bijdrage. Lansljue! Jimme foaroan, hear! Het bestuur van „GIJSBEBT JAPICX." Haar'lem, Juni 1912. GESETZLIBH- GESEHÜTZT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 3