jtaiilaati 1. Meubilaire Goederen, Jetnattd, teerjongens. J. VAN WIJK. AUTOMOBIEL-TENTOONSTELLING. I?.".^^o^kVsV^è-M9.12. TASCHECo. WECK's Sterilisator, SCHOUWBURG Eikenh. Eetkamer-Ameublement, Lighal met Tuin Ph. ROEST, WSKWEMEKS VAM VEEM C°ij Hofleveranciers, HOTEL „KENNEMERLAHD", BIOSCOOP MODERN Tweede Meisje. Verkooplokaal kosteloos te bezichtigen, Airedal Terriers Merk: Frischhaltung. GEVRAAGD plaatsen van Advertentiën SLECHTS EEN KEER Brouwersvaart 106. TUINSCHELPEN. TUINGRINT. DUINZAND. RIVIERZAND. WOLSELEY Autocars - BIRMINGHAM SCHNEIDER Automobielen - BESANCON STOEWER Sichte Auto's Iste Belastingklasse ARIES Vrachtwagens Omnibussen. - - - - I liERINGA 3.5 WUTHRICH Aelbrechtsberg, Tetrode en V o g e 1 e n s a n e k. Ley duin (II.) Amsterdamsclie wa terleiding. X. (11 oils vorig artikel zagen we dat Johan van wint kol in 1098 eigenaar werd van Leijduin fv0i,r eene som van 18.000,—. In 1717 ging de :itiJig met nog een boerenwoning, genaamd Kakelije" over aan de dames Emerentia en Cornelia van Loon en mr. Nicolaus van Loon. 1zen betaalden er 19.000,voor. Van deze "ooe- poiiing, die nu met Leijduin werd vereenigd we reeds in 1G87, toen ze door de erven vvrouwe Dorothea Berck werd verkocht aan 'laarlemschen schepen mr. Arnoldus Druijveu- j,teiin. Het was geen onbelangrijke hofstede, tiaar ly ii met eene oppervlakte van 492 roeden eene si.,:: opbracht van ƒ4800,Iu de 18e eeuw ver- du -lde de buitenplaats Leijduin in waarde, want ia 1798 Johannes Bastiaan van Namen van penzcel er eigenaar van werd, moest hij er S!)0,voor betalen. Blijkbaar deed ook de 'i lie tijd hier zijn invloed gelden, want reeds j: verkocht de eigenaar.die destijds te Haarivm de. liet buiten voor slechts 20.000,— aan 1 rik van Geenhuijzen. Deze behield het slechts oir en deed het toen weder aan den vorigen r over met een winst van ƒ8000, deze verkoopacte leeren we tevens dat het as gesloopt en er veel weilanden, teel- en ronden aanwezig waren. Als latere bezitting familie Van Lennep, kreeg Leijduin eene «■ene bekendheid door de hier meermalen ge- zendingsfeesten en vooral door de oprich- i van de Amsterdamsclie waterleiding. Het luk van goed drinkwater in onze hoofdstad mi den ioop der tijden heel wat zorg gebaard u regèerings-autoriteiten. Aanvankelijk bezat Au -rdam goed drinkwater in hare grachten, u m zelfs de brouwers gebruik maakten tot t .uwen hunner bieren. Streng werd de hand alen aan het verontreinigen van het stads- doch allerlei oorzaken werkten mede dat het Au icrdamsche water langzamerhand werd bedor- v. Vooral de vreeselijke watervloeden die liol- l.i i s kusten bij herhaling teisterden en de zeega- 1 c11 tusschen den vasteii wal en de eilanden steeds r maakten, zweepten het zilte zeewater meer- op tot aan de Amstelstad en maakte het nwater brak en onbruikbaar. En dat dit denkbeeldig gevaar was, moge we opmaken 'ii brief van den landsadvocaat Van der Goes, in hij Karei V ontraadt eene vergadering der bi uit \Y a binnen Amsterdam te houden „omdat te terdam die vier elementen gecorrumpeert en, endé om te behoeden die gesontheyt van Majesteyt, ende dengeenen die hem volgen water drincken willen, 'twelck t' Amsterdam en doecht, ende veel sieck ja den doedt-difin- u souden mogen." halen dit voorbeeld aan om te doen zien dat iiikwater-kwestie te Amsterdam al van ouden .a is. De brouwerij kreeg een gevoeligen slag, wel beproefde men in daartoe bijzonder richte schuiten water uit het Haarlemmer- te halen, doch dit was slechts een lapmiddel ioest later worden opgegeven, toen ook uit r brak werd. Van toen af ging men het te -p uit de Vecht halen, maar ook daaraan w, n groote bezwaren verbonden, vooral des \vi iers en bii lagen waterstand. We zullen hier de verschillende plannen en proefnemingen niet mwiedeeïeh, maar bepalen ons tot 't midden der 19e li v. Amsterdam moest goed drinkwater hebben, in: iers het grootste belang der bevolking de l ndheid werd geschaad en meermalen woed- <1 er epidemische ziekten, die duizenden slacht en 's ten grave sleepten. Koewél keizer Napoleon reeds liet besluit had ekend, waarbij de aanleg eener waterleiding i Amsterdam werd bepaald, duurde liet nog tot l -• 1 eer zich eene maatschappij vormde van ned'er- 1 u lie en engelsche geldmannen, die de hand aan i'loeg sloegen en uitvoering gavgn aan het plan on. ';it de duinen boven Haarlem een waterleiding leggen naar de hoofdstad van het rijk. hi. :ik op den 11 den November 1851 geschiedde In'! i de prins van Oranje, tusschen het Rozen- w, en Leijduin, de eerste spade in den grond >hik en het graven van het kanaal een aanvang nam. V willen hier als geschiedkundige bijdrage de woorden weergeven, die de prins bij deze feestelijke gelegenheid bij Leijduin sprak: „Hier woei aldus de prins vóór 450 jaren de vlag van Witte van Ilaemstede, als een bode van redding, als heraut eener bloedige maar ge zegende overwinning in deze streek behaald, en met blijdschap werd zij door het verloste volk toe gejuicht. Sinds dien tijd woei wellicht het dun doek hier niet. „Maar thans, nu het weder in deze duinen wap pert, spreekt de vlag, die van onze' glorie getuigt, die door de wereld en tot op de verste zeeën ge vreesd en geëerd werd, opnieuw van eene overwin ning, niet met bloed en tranen gekocht, niet be vochten op overmoedige vijanden, met het staal in de vuist. ,.%ij kondigt thans geen onverschrokken wapen knechten, geen strijdvaardige krijgsbenden aan, die van de duinen in de vlakte zullen afstormen; maar een stroom van water, die aan gindsche hoofdstad lafenis en verkwikking zal brengen. „Waar een prins van Oranje voorging, werden de slappe knieën en trage handen opgericht; waar een prins van Oranje voorging, volgde ons volk immer en altijd; waar een prins van Oranje voor ging, gebood Gód den zegen. Onze geschiedenis, zoo nauw met het doorluchtig stamhuis van Oranje verbonden, predikte het ons op zoo menige sehoone bladzijde. Logenstraft de toekomst ook thans het verledene niet!" Wij zien het, een toespraak, die o.i. ten minste uit den mond van een Oranje thans wel uit den tijd zou zijn en behalve dat zij vrijwel niets zeg gend is, naar zelfverheerlijking riekt. De groote verdiensten der Oranjes in onze geschiedenis er- kennnende en waardeerende, althans ze niet wil lende onderschatten, komt het ons toch als een naïeve voorstelling voor, als zou het wel en wee hebben afgehangen van de oer, dat een prins van Oranje de eerste spade voor dit doel in den grond stak, een plechtigheid, die geheel en al overeen komt met een eerste steenlegging. 12 Maart 1852 had er weder feestelijkheid plaats. Dien dag nl. werd de eerste ijzeren buis voor de duinwaterleiding in den grond gelegd aan de Leidschevaart bij Leijduin, door den aannemer Aird. Dit geschiedde onder luid gejuich van alle aanwezige beambten der maatschappij, de werk lieden werden ter dezer gelegenheid onthaald. De verschillende werklieden voor dezen aanleg brachten destijds nogal leven in deze stille lande lijke gemeente en het waren voornamelijk engel- schen, die hier bij de bewoners een onderdak zoch ten en vonden. Niet altijd waren het voordeelige kostgangers, want misschien herinneren hoog bejaarde bloemendalers het zich nog wel de landbouwer C. van der Hulst werd het slachtoffer hunner onvoorzichtigheid. Hij had nl. eenige dier beambten in den kost en toen de heeren eens „spek in de pan" wilde bakken, vloog de heele boel in den brand, waaruit zou kunnen volgen dat een engelschman maar beter doet zich niet met de hol- landsche keuken te bemoeien. Dit voorval ge schiedde 18 April 1852. Ook op het naburige Bentveld hielden eenige engelsche ingenieurs hun verblijf en-het werk vor derde zoo goed, dat reeds in 1853 door Amsterdam de voordeelen werden genoten der waterleiding. W. P. J. OVERMEEK HANDEL EN NIJVERHEID. Geen verandering van koers? Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hoo ien en zijn oog'cn en ooren den kost wil geven, zal ontwaren, dat overal in den lande de aandacht meer en meer wordt getrokken door het ingediende ontwerp-tariefwet, en ook dat de vermeerderde belangstelling gelijken tred houdt met den tegen zin, dien de voorgenomen varhooging der invoer rechten van verschillende kanten ontmoet. Een gedeelte van de pers der regeeringspartijen, aan welke opmerkzaamheid dit natuurlijk niet is ontgaan, laat zich niet onbetuigd in liet aanwen den van pogingen om de gVmoederen tot gerust heid te brengen. Onder de argumenten, die met dit doel voortdurend worden herhaald, treft ons steeds een, volgens 'twelk de voorgestelde wet niets anders zou bedoelen dan een herziening van het bestaande tarief, zij het dan ook gepaard gaande met eenige verhooging van de opbrengst der invoerrechten. De bedoeling is duidelijk, men wil het doen voor komen, alsof hier slechts sprake zou zijn van een gradueel niet van een 'principieel verschil. Immers jansweg - Haarlem. Bioscoop-exploitatie HERMAN SMITS. Zondag 30 Juni en Maandag 1 Juli 1912. des avonds 81/4 uur, De Paasehklokken Gekleurde prachtfilm indruk wekkend drama. Begeleiding van Orkest en Orgel. Zijn zoon, zeer mooie levensschets. Hoogst komische nummers. Lachen. Lachen. Herfstlandschappen gekleurd natuurbeeld. (Orkest en Explicatie.) De Vossenjacht te Arnhem, actueel. Entree 75, 60, 40 en 20-cent. Zondagmiddag 21A> uur Matinée. Roodkapje DeVossenjachtonDePaaschklokken. Entree 50, 30, 20 en 10 cent. Plaatsbespreken van 104 uur en van 6-7 uur. BARTELJORISSTRAAT 10. TELEFOON 1695. PROGRAMMA van 28 Juni tot 4 Juli. 1 Modern Bioscoop-Courant. Kleine Hans, Komisch. Als Hoofdnummer 3 Duistere Machten, in 3 Afdeelingen. 4 Hen vreemde Helm, Om tranen te lachen. Eiken Dag MATINÉE, behalve Dinsdag en Donderdag. DE DIRECTIE. Mevrouw N.BiiHN ING, „Eiken heuvel", Kweekduinweg, Overveen, vraagt 1 Aug. een net tweede meisje v. g. g. v., ook kunnende naaien en mazen. Zich persoonlijk aan te melden 's avonds tusschen 7 en 9 uur. VERKOOPING TE HAARLEM, op DINSDAG en WOENSDAG 2 en 3 JULI 1912, des morgens te 10 uur, ten overstaan van den Notaris D. W. VAN NIEKERK. J. J. C. SARLET, Makelaar, zal VERKOOPEN waarhij Eikenh. buffetten met marmeren bladen, Mahonieh. Kabinet met snijwerk, stijl Louis XVI, Mabonieh. Porceleinkast, Mahoniehouten en Notenb. Lin nenkasten, Toilettafel, Kanapé's, Stoelen en Fauteuils, Ledikanten, Wasch- en Nachttafels, Bedden en Matrassen, Dekens, Glas en Over gordijnen, Vloerkleeden en Kar petten. Spiegels, Pendules, Gravu res in lijsten, Gaskronen, Hang lampen en ornamenten. Aardewerk waarbij uitgebreide eetservie zen, Porselein, Kristal en Glas werk, Koper- en Ijzerwerk, Keu kengereedschappen, Cilinderman- gel, enz. Voorts: Goud- en Zilverwerk. Bezichtiging Maandag 1 Juli, van 10 tot 4 uur. van de Haarlemsche Ver- eeniging tot Bestrijding der Tuberculose is op Zondag 30 Juni, van 's mid dags 37 uur. TE KOOP, prachtige Honden. Te bevragen bij II. SEUKENS, Spaarnwouderstraat 122, Haarlem. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken: RIVIERVISCHMARKT, hoek Jansstraat, - - HAARLEM. - - TELEFOON 249. zoo redoueert men dan vrijhandel bestaat hier toch niet, omdat aan onze grenzen ook thans reeds invoerrechten worden geheven. Wat is hier nu van aan? Zeker, invoerrechten worden er ook nu geheven, nochtans met dit verschil dat dit tot dusver "oijua uitsluitend geschiedt met een fiscaal niet met pro tectionistisch oogmerk, met andere woorden alleen bij wijze van belastingheffing en niet ter bescherming van de binnenlandsche nijverheid. Waar onzw handelspolitiek omstreeks zestig jaar gestuurd is in de richting van den vrijen handel, beteekent het regeeringsvoorstel dus wel degelijk een verandering van koers. Wat ons het beschermende stelsel zal brengen? Dit is en de meest overtuigde protectionist zal het niet kunnen ontkennen op zijn zachtst uit gedrukt onzeker. Wat daarentegen wel bekend is, dat zijn de re sultaten, vrkregen gedurende het tijdperk, dat hier het vrijhandelstalsel gold. En wat wij ook weten is, dat gedurend de laatste halve eeuw handel en l"drijf zicli ten onzent krachtig hebben ontwik keld. De in- en uitvoerhandel is om nu maar geen groote, vermoeiende cijfers te noemen in veertig jaar meer dan verzesvoudigd, en ook de landbouw is belangrijk vooruitgegaande bebouwde opper vlakte en vooral de opbrengst per li.a. zijn bedui dend toegenomen. Gedurende hetzelfde tijdvak ver meerderde de veestapel, voor zoover runderen be treft, met ruim 20 pet., terwijl het aantal varkens met meer dan 150 pet. toenam. In de laatst»? halve eeuw is de waarde van de uitgevoerde boter en kaas verdubbeld, en de groentenuitvoer is meer dan verdrievoudigd. Reusachtige proporties lieeïfc de export van bloembollen, boomen en heesters aangenomen. Een zeer belangrijk-? export is ont staan voor artikelen, die vroeger niet, of nagenoeg niet, naar liet buitenland werden verzonden. De saldo-uitvoer van aardappelen b. v. steeg van 0 duizend tot 54 millioen kg. (in 1910). Het totaal van den uitvoer van land- en tuin bouwproducten in de 10 jaren loopende van 1897 tot 1907, gestegen van 109J^ tto 174 millioen gul den, d. i. een vermeerdering met niet minder dan 60 pet. Van deze vermeerdering kwam op rekening van tuinbonw-artikelen 8 millioen, boter en kaas 20 millioen. vleesch 22 millioen, aardappelmeel 4J^ millioen en stroocarton 3 millioen gulden, Ivo t geen voor de beide laatstgenoemde producten een ver dubbeling voor den uitvoer beteekende. Ook de fabrieksnijverheid lieeft gedurende het tijdvak, waarin het vrijhandelstelsel hier te lande heerschte, zich krachtig ontwikkeld. Het cijfer van den saldo-uitvoer van chocolade b. v. bedroeg in 1849 tot 1856 gemiddeld 24 duizend en in 1910 bijna 9 millioen kg. Do waarde van de geëxpor teerde meubelen nam loe van 380 duizend tot 2.3 millioen gulden per jaar. Artikelen, die vroeger werden ingevoerd, gaan gaan thans bij groote hoeveelheden van hier naar Let buitenlandzoo b. v. voor 17 millioen aan glas werk en 5 millioen aan aardewerk. Gedurende het zelfde tijdsverloop vranderde de jaarlijksche saldo- invoer van manufacturen ad 161 millioen in een saldo-uitvoer van p.m 40 millioen fin 1910). Het zou ons te ver voeren liier afzonderlijk een overzicht te geven van de uitbreiding, ondergaan door ieder der takken van nijverheid, ten aanzien waarvan kan worden gewaagd van een snellen bloei. Men denke slechts om er maar eenige te noemen a?ui de chemische nijverheid, de lucifers-, gloeilam pen-, margarine-, verf- »on vernis-, papier-, schoe nen-, zeep-, olie- en veekoekenfabricage, de turf- strooisel en de houtindustrie, de rijstpellerij, de goud- en zilversmederij, enz. Dank zij liet vrijhandclstelsel heeft onze scheeps bouw een enormen omvang gekregen, en ook van onze zeevissclierij kan worden getuigd, dat zij het best maakt. Sedert 1870 steeg b. v. het aantal kiel- vaartuigen ter haringvangst van 120 tot 552, onder welke laatste begrepen zijn 47 stoomschepen. Onze uitvoer van versclie zeevisch, is in de laat ste 10 jaren meer dan verdrievoudigd, met liet gevolg dat liij thans nagenoeg 15 maal zooveel bedraagt als een halve eeuw geleden. In dien tijd is de hoeveelheid haring, die jaarlijks naar het bui- Omland wordt verzonden, 40 maal zoo groot ge worden. Als gevolg van den bloei van de verschillende takken van bedrijf is de algemeene welvaart ver meerderd en zijn de levensomstandigheden der ar beiders gunstiger geworden: het verbruik van le vensmiddelen per hoofd nam toe en de volkshuis vesting is verbeterd. Dit alles is tot staiul gekomen binnen het zestig jarig tijdperk, gedurende hetwelk ons vaderland in den vrijhandelskcers is gestuurd. Is het nu niet volkomen verklaarbaar, dat, waar thans beoogd wordt dien betrouwbaar gebleken koers te verlaten, de protectionisten het aan ae goê-gemeente willen doen voorkomen, alsof ook bij aanneming van de ontworpen tarief wit niet van richting zal worden veranderd? VOOR ONZE DAMES. Laatst was ik bij iemand waar een jong ventje gelogeerd was, dat daar zijn vertrek op handen was, den koffer mee hielp inpakken. „Hier Is m'n emmertje," zei hij, een emmertje in de hand hou dend, waarmee hij eiken dag in deii tuin gespeeld had; „dat zal ik maar aan Annie geven. Ik geef liet. omdat er geen plaats meer in mijn koffer is. Ik kan het er toch niet in krijgen." Ik moest lachen, hoe weinig edelmoedigheid be vatte deze daad. maar hoe verrukkelijk oprecht was 't kind. Groote menscken doen dikwijls het zelfde met hun geschenken en schenkingen, zij ge ven wat hun niets kost, en wat zij nooit zullen missen, maar waarvoor zij wel zeer bedankt moe ten worden. Hoe weinig innerlijke waarde hebben zulke geschenken. De waarde van een geschenk is het gevoel, dat het vertegenwoordigt, de moeite die het den gever gekost heeft en het evenredig bedrag van genegenheid en toewijding, dat het openbaart. Weet ge: dat goud- en zilver-borduursel van japonnen en unifomen, aan den invloed der lucht blootgesteld, oxideert? Bedek, om dit te voor komen, het borduurwerk vóór de kleederen op te bergen, met ongekalkt vloeipapier. dat, laurierolie op schoteltjes in de kamer neer gezet, een goed middel tegen vliegen is? dat, een schoenveter nooit losgaat, als ge de „prinsessen"knoöp maakt. Begin hiervoor, als ge woonlijk, vouw dan de lussen, maar haal een lus twee keer door in plaats van eens, trek dan aan. Toen de koningin van Engeland nog prinses van Wales was, maakte zij op bazaars veel geld met menscken in het geheim met dezen ideaalknoop in te wijden, vandaar den naam. Maak de prinsessen- knoop, eens gomaakt altijd gemaakt de veterbeves- tiging, voor de be- en onbeschaafde, schoenendra- gende, aan lossenveter lijdende wereld. MOUCHE. Een keur- bioscoop. Met genoegen vernemen wij liet volgende: Te Amsterdam is onlangs opgericht een comité ter bestrijding van liet bioscopekwaad, bestaande uit de heeren mr. Z. v. d. Bergh, voorzitter; E. J Abrahams, Th. M. Ketelaar, P. Otto, Simon B. Stokvis, E. J. H. Varekamp Jzn., I. J. Drilsma, II. de Vries' Mzn„ secretaris en mevr. S. de Vries De Boer. Dit comité Viyigt thans zijn arbeid practisch aan met een poging liet kwaad te bestrijden door het geven van het goede voorbeeld -Er heeft zich namelijk een onderneming gevormd die zich wat het artistieke gedeelte betreft, geheel onder de controle van genoemd comité wensclit te stellen. Op Manndag 17 Juni a.s. zal deze onderneming liaar keur-bioscope beginnen te exploiteeren in de gebouwen „Handwerkers Vriendenkring" en in „Bellevue". Het comité heeft een oproep verspreid aan liet Amsterdamsclie publiek om dit te bewegen de voorstellingen der keur-bioscope te gaan bezoeken en te aanschouwen hoe het mogelijk is dat men goede opvoedende en tevens fraaie films tot een aangenaam en leerzaam programma kan vereeni gen. Het twijfelt niet of er zal in Amsterdam een genoegzaam aantal bezoekers door deze keur-bios cope worden gevonden en zal de medewerking van vereenigingen en particulieren in deze dankbaar aanvaarden. In deze keur-bioscope zal geen enkele film worden vertoond, die niet vooraf door het comité is goedgekeurd. Het secretariaat van het comité is gevestigd in het gebouw der vereenigiug „Handwerkers Vrien denkring", N.-Achtergracht 140144. tegen 15 JULI a.s.: voor het afwerken van ornament-gietwerk, te vens goed kunnende soldeeren. goed bekend met gal vaniseering, vergulding en verzilvering. Zich in persoon te vervoegen aan de fabriek „Bloemendaal's Be gin" aan den Kenncmerweg, Maan dag, Woensdag en Vrijdag tusschen 12 en 2 uur. Te Haarlem vervoege men zich voor het in dit blad aan de Ged. Oude Gracht 63. een proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. Kantoor en Magazijnen HAARLEM. Telefoon 748. TEGEN BILLIJKE PRIJZEN. VRAAG PRIJSCOURANT. BL0EMENDAAL. - MENU- du 30 juin '12. Potage Julienne. Coquilles aux Crevettes. Tournedos sauté a la Helder. Cótelettes d'agneau Sc. Madere. Bombe Amérieaine. Dessert. Deze diners worden ook aan huis bezorgd, mits Zaterdags besteld. HAARLEM cj ELECTRÜ LICHT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 3