J. FAN MUNSTER VAN flEUVE CILY BLECKMANN. op Modern 'SEE OES [EVEN! MATINEE. vond Voorstellinc Hierboven plaatsen wij een foto-reproductie ons jongste nummer ei KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. v.m. 10 ure, Ds. van Paassen. n.m. 2 ure, Ds. van Paassen. 's avonds 6 ure, Ds. Barbas. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Montijn. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. Veen. Woensdag 11 September. 's avonds 71/» ure, Ds. de Hartog. iiakenesser Kerk. v.m. 10 ure, de heer Faber. Eglise Wallonne. ÏO1/., heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjes. Luthersche Kerk. v.m. 10 uur, Ds; Schade van Westrum. Kerk der Yereen. Doopsgezinden. v.m. 10 ure, Ds. Binnerts Sz. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond). Geen dienst. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax Jr. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. 's avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. 10 ure, Ds. W. van Rogge, van Oostzaan. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 83/4 ure, Duitsche dienst, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Eiken Zondagmiddag van 2^2 tot 5 uur, Concert in „Rusthoek" van het Amsterdamsch Trio. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks Bioscoop Modern, Barteljorisstraat. Schouwburg uansweg. N. V. Het Tooneel, Dir. Willem Rooyaards. De Openingsvoorstelling van De Vijf Frankforters, is uitgesteld tot Woensdag 15 September. 15 October, Opera Italiana, seizoen 1912/13. Dir. M. de Hondt. Openingsvoorstelling. De agenda was afgeloopen en bij de rondvraag verzocht de heer Laan om de lantaarns in het Bloemendaalsche bosch te laten branden, vroeg de heer De Roo van Alderwerelt om lantaarns in de nabijheid van Duin en Daal, vestigde de heer Van der Vliet de aandacht op het drukke berijden van het voetpad langs den Zijlweg en deelde de heer mr. Jacometti mede, dat door het besproeien der wegen met olie de rijwielbanden vernield werden. Hij beval een proef met cliloor-caleium, hetwelk in Den Haag gebezigd wordt en onschadelijk schijnt, met klem aan. De voorzitter beloofde de verschillende verzoe ken in overweging te zullen nemen. Verder niets meer ter tafel zijnde, sloot de voorzitter. Ook het geestelijk heroïsme is niet zonder zijne dramatische spanning en tegenstellingen. (Julius de Boer). van het landhuis te Laren, waarover wij in ne beschrijving gaven. PLAATSELIJK NIEUWS. I)e inspecteur van politie A. Lokerse is be noemd in de examen-commissie voor liet politie- diploma. Donderdag zijn aan het Bloemendaalsche strand de lijken van een man en van een vrouw aange spoeld. Donderdag hebben een tweetal jongens een perenboom, staande op liet land aan den Vijver- weg leeggeplunderd. De snuiters hadden een zak vol meegenomen. Hun vreugde was echter van korten duur, want de gewaarschuwde politie achtervolgde hen tot in Haarlem, nam den zak in beslag en maakte pro ces-verbaal op. Dezelfde jongens waren reed» meer daar ter plaatse geweest en hadden nu het öogenblik afgewacht, dat de naaste bewoners mei den daar liggenden waakhond even van huis waren. Een dame uit Amsterdam kwam Zaterdagmid dag den Midden Duin-en-Daalscheweg afrijden en verloor door de snelle vaart haar macht over het stuur, zoodat zij, na eerst tegen den brievenbestel ler Lett inga te zijn aangebonsd, op een zoo hevige w ijze tegen een boom smakte, dat zij bewusteloos werd en een lievig bloedende wond aan haar hoofd bekwam. Oogenblikkelijk schoot mevrouw Ileijbroek te hulp, die, hierin bijgestaan door Lettinga, de dame in huis bracht. De wond werd behandeld en een inmiddels besteld rijtuig vervoerde de nog steeds bewustelooze jonge dame naar bet Diaconessen- huis te Haarlem. Na hier eenige dagen verpleegd te zijn is zdj naar haar woning te Amsterdam vervoerd. TTet wordt zoo langzamerhand regel, dat ook de bloemendaalsche schoolkinderen jaarlijks een bezoek brengen aan een of ander door natuur schoon of historische herinneringen bekeud plekje in ons vaderland. Zoo hebben ditmaal aan deze goede gewoonte getrouw de hoogste klassen der gemeenteschool in de wijk Bloemendaal een uit stapje gemaakt naar het oude slot Loevesteijn. Het kan nu geen verwondering wekken, dat 't weer tegenwerkte. Toen de toclit begon, viel er een bedenkelijke motregen; in Botterdam góót het. Doch moclit 't goede weer al op zich laten wachten, niet aldus was het met de rechte stemming. Een opgewekte geest heerschte al spoedig onder de jeugdige reis- genooten en toen allen goed en wel in de ruime, gezellige kajuiten van de salonboot der reederij Top# Smit Co. geborgen waren, was liet slechte weer vergeten. Met flinken gang 't was een „snelboot" ging liet door de zich voortdurenu Verbrecdende waterwegen langs Dordrecht en Goriucliem naar het doel van den tocht. Waar Maas en Waal te zamen vloeien En Gorcum rijst van ver, darr zag men de torens van Loevesteijn zich uit den hreeden stroom verheffen. De grijze staatsge vangenis! Wat de bastille was voor Frankrijic, Ie Tower voor Engeland, dat was deze oude kolos sus eens voor Holland. Wie 't al wist, kon liet ten overvloede nog eens liooren uit den mond van de onverstoorbare bewaarster, die sprak van gestrafte predikanten, krijgsgevangen officieren, van Ja cob Uc Witt en van den grooten Huig d'e Groot- Toen men door de poort en over de slotbrug weer aan den oever der Merwede was gekomen, brak zoowaar de zon door de wolken. Zoo kon de terugtocht nog alle afwisseling #br mgde Botter clam sell e straten waren nu droog »m de trein naar Haarlem stond klaar. Alles sloot als oen bus en vanaf de bloemendaalsche tram trok do luidruchtig geworden jéugd onder moeders vleu gels of vaders wieken weer naar huis. Zoolang Bloemendaal vereenigingen bezit Is ,J£oniugini e- dag" en „Bloemendtuils Bloeiwelke dit uitstekend geslaagde tochtje mogelijk maakten, behoeven wc ons ever -Ie toekomst niet bezorgd te maken. Omtrent de avond-concerten in Rusthoek", die steeds druk bezocht werden, niettegenstaande het slechte weder allesbehalve meewerkte, vernemen wij. dat deze zoowel in de week als Zondags, zijn afgeloopen. Alleen zullen in den komenden winter op Zon dagmiddagen van 2tot 5 uur concerten gegeven worden, te beginnen met morgen. De uitvoering geschiedt door het bekende „Amsterdamsclie Trio", dat zich ook te Bloemendaal een goeden naam heeft weten te venverven. Een bezoek aan hotter da m. Jl. Maandag maakten de kinderen der 4 hoog ste klassen van de openbare lagere school te Over- veen een reisje naar Botterdam. Het weer was niet aanlokkelijk. Doch hoe het zij, te kwartier vöör zevenen vertrokken de kinderen van O verveen begeleid door de heeren Hoekstra, Doemen en De Vries en de onderwijzeressen me juffrouwen Göbel en Ahlers. Was het droog hij vertrek, onderweg viel het water als uit bakken van den hemel. Ook hij aankomst te Roterdam regende liet. On- De heer Ernst Wilhclmy, wiens portret wij hier boven afdrukken, is in onze omgeving geen onbe kende; toch heeft hij, sinds kort te Overveen woon achtig, een teek^n van zijne aanwezigheid willen geven en noodigt hij daarom alle liefhebbers der voordrachtkunst hem te hooren en toe te juichen in eeu dramatisch-muzakale voordracht-avond, die hij a.s. Donderdagavond te 8 uur met Henricttc Roll geeft in de concertzaal in hotel ,,Van oiuls het Raadhuis" te Overveen. Mogen allen die over rijwielen en automobielen beschikken en allen die ook zonder die middelen van vervoer zich naar Overveen kunnen begeven, dien avond voor dit genot vrij houden. De lieer Wilhelmy, (zijn ge slachtsnaam is eigenlijk Sell), behoort tot die ern stige jonge kunstenaars, die geen toewijding te veel is geweest om zijn artistiek vermogen te veroveren der bescherming van parapluies, capes, regen mantels en regenjassen, werd gewandeld naar de Willemsbrug, waar de kinderen bepaald genoten zouden hebben van het verukkelijk riviergezicht, indien hieraan door den regen geen afbreuk was gedaan. Na een wandeling langs de Boompjes, werd een toevlucht gezocht in de ,,Metropole", liet tehuis van het „Leger des Heils" aan den Schiedam mer dijk, waar iets werd genuttigd. Gelukkig werd het nu droog en met flinken stap gemarcheerd naar de terreinen van de Rot- terdamsche Lloyd, om het stoomschip „Wilis" te bezichtigen. De kinderen troffen het hier intusschen slecht, want daar er juist kolen werden ingenomen, wa ren alle losse voorwerpen, zooals vloerkleeden, gordijnen, zelfs de zittingen der stoelen, loopers, lichtkronen, enz. weggenomen, en de fraaie meu belstukken met kleeden toegedekt. Een blik werd geworpen in de geweldige laad ruimten, in de hutten der passagiers eerste en tweede klasse, in de kooien der matrozen, in de verblijfplaatsen der kolonialen (akelige hokken;, in de badkamers, keuken en verdere onderdeelen van de boot. Toen het onderwijl droog was geworden, werd teruggewandeld naar de „Metropole", waar het middagmaal werd gebruikt. Verkwikt toog men thans naar de Maaskade, waar een ruime salon raderboot van Fop Smit lag. Hierop vertrok het gezelschap naar Dordrecht. Dat was een mooie tocht, 't Regende niet en op de Maas heerschte een druk scheepvaartverkeer. Onze kleine Overveners, gewoon aan hun duin zoom, Bloemendaalscheweg en nog wat, keken zich do oogen uit. Hier zagen zij een klipper, ginds een lang convooi van Rijnaken, weer verderop een tegen den stroom oplaveerende tjalk, terwijl aan den oever de verschillende fabrieken elkander op volgden. Gestadig won de boot aan vaart. Rechts lag Feijenoord met liaar verzameling van zwart-be- rookte fabrieksgebouwen, waartusschen zicli hoog op de helling een oceaan-stoomschip in aanbouw verhief. En ver over liet water klonk de eento nige, maar machtige zang van den arbeid, het ge- klinkhamer op liet ijzer. Na dezen schilderachtigen tocht, die de kinderen nog lang in het geheugen zal blijven, werd Dord recht bereikt. Hier werd de boot verlaten, werden prentbriefkaarten gepost en werd na een kwar tier de terugtocht weder aanvaard. Gelukkig hield liet weer zich goed. doch het was koud op het wuter en (1e meegebrachte kappen en jassen bewe zen goede diensten. In Rotterdam teruggekeerd, werd het „Witte Huis" bezocht en per lift ging het naar het bekende platte dak. Toen de kinderen zich hier de oogen hadden uitgekeken ging het naar het station, en weldra was de ouderlijke woning bereikt, waar liet eerste uur na aankomst begrijpelijkerwijze met vertellen, vragen en antwoorden werd doorgebracht. Niettegenstaande den ovërvloedigen regen, had den de kinderen toch een leerzamen en genoeglij ken dag doorgebracht. En thans veroorloven wij ons nog een kleine be schouwing te geven naar aanleiding van dergelijke reisjes, als boven beschreven. liet nut van goed geleidde schoolreisjes zal nie mand ontkennen. Verschillenne mannen van gezag op onderwijsgebied hebben er een lans voor gebro ken. Dr. J. TT. Gunning, districtsschoolopziener te Amsterdam, lieeft ze wel willen uitbreiden tot tweedaagsche schoolreisjes, verschillende gemeen tebesturen staan toelagen toe, waaronder van ge meenten met vrij wat minder draagkracht dan Bloemendaal. Welk raadslid werpt het halletje eens op om ook van ons gemeentebestuur eene tegemoetkoming te krijgen in de kosten? Uit het politie-r Processe n-v erha'al zij gens: rijden over de voetpaden over verboden grond; en visscln Gevonden en terug te politiepost Kleverlaan te Bloem sleutels en een zwart dameshor reau van politie te Overveen, ee een automobiel. Verloren: een handtaschp gouden broche; een zilveren hroc naie, inhoud f0,571/,. Weggeloopen: twee hom K omen aanloopen: eer bij den lieer Bunge, villa „Voi daal. vicdigend. Aan de weinige aanv voldoende zorg besteed. Het totale bedrag der uitgave door of vanwege de gemeente b dieerd bedroeg 21005,53. De algemeene toestand van teelt was goed te noemen, voor bollencultuur. Verder bevat het verslag eei waaronder verslagen over het t geven onderwijs, over de Bloeme telijke duinwaterleidingen, een de genomen maatregelen ter bes theritis in deze gemeente, door een gezondheids-kolonie ter hu cillendragers, uitgebracht door zichter den lieer C. W. de gewone statistieken, die in een vi niet mogen ontbreken. In het volgend nummer kon onderdeelen van liet verslag mei Vermelden wij nog, dat aan en technische uitvoering groot steed. Het verslag is voor den prijs secretarie verkrijgbaar gesteld. en verder te ontwikkelen. Ludwig Wullner en Coenraad V. Bos verklaren van hem: '„Zijne zeer „ontwikkelde spreekkunst, zijne teere muzikale be handeling van het moeilijke melodramatische „genre, het innerlijk levende in zijn wijze van voor- ..dragen, hebben ons met grooten eerbied vervuld." In de nederlandsche pers hebben zijne voordracii- ten tot betuigingen van warme bewondering aan leiding gegeven. Uit een nummer der Nieuwe Jlaarlemsche Courant halen wij de volgende woor den aan: „roerend was de declamatorische tekst „van Ernst Wilhelmy, die vol piëteit, teruggehou den innigheid en met warmen klem de begelei dende en toepasselijke woorden sprak." Komt, kunstzinnigen in Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout op Donderdag a.s. op naar „Van ouds liet Raadhuis"! Militie. De loting voor de nationale militie zal voor onze gemeente worden gehouden op a.s. Donderdag M September 9 uur te Haarlem. De lotelingc die worden ingelijfd zullen op Vrijdag 20 Sept. a. des morgeüs 10 uur door'den burgemeester möëtt' worden afgeleverd in liet militair hospitaal, i gang Kinderhuisstraat hoek Magdalenastraat Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 31 Augustus t< 0 September. Geboren: z. van P. Th. P] Tongeren; z. van A. van der W d. van C. TT. Roosegaarde Biss van Son. Getrouwd: en De Heer en Mevrouw Ya Munster van Hkuven-Bleckmas betuigen hierbij, mede namei wederzijdsche Familie, hun hart lijken dank voor de vele blijke van belangstelling bij het huwelij ondervonden. Arniiem, 3 September 1912. Geboren GERRIT ADOLF, zoon van a j.. WERFF. P v. j). WERFF— Bekiuj Bióerhenaaal5 Sept. '12. Het gemeenteversl ag. Verschenen is het „Uitvoerig en beredenee verslag van den toestand der gemeente over 1 jaar 1911." Wij ontleenen hieraan bet volgende: De bevolking bedroeg op 31 December 191 3544 m„ 4736 v., totaal 8280. Op dezen datum bevonden zich in het gesti' „Meerenberg" 747 m., 939 v., totaal 1693. In liet jaar 1911 zijn geboren 68 m., 51 totaal 119 en „overleden 99 m., 97 v., totaal 1 waarvan op „Meerenberg" 66 m., 64 v., totaal 1 Er werden 39 huwelijken voltrokken en 1 ee! scheiding uitgesproken. Het aantal kiezers bedroeg voor leden Tweede Kamer 1136, der Provinciale Staten 1 en van den gemeenteraad 973. Den 13en Juni werd de verordening op de fing van den hoofdelijken omslag gewijzigd het maximum bedrag dat geheven mag wor gebracht van 40.000,op 50.000, Verschillende verordeningen werden gewij: Een belangrijk hoofdstuk van het versla hetwelk de voornaamste in den raad behanci onderwerpen bespreekt. De totale schuld der gemeente bedroeg Januari 1912 ƒ25.724.844, De openbare gemeentegêbouwen bevonden allen i'n goeden staat. Op 1 Januari 1911 waren 12 werklieden in ten dienst der gemeente en waren er 3 losse, de gezamenlijke werklieden werden 113 dagen lof verleend, terwijl er 133 ziekendagen w waaronder 21 dagen tengevolge van voorgekom ongevallen. Aan loon werd uitbetaald 10248,97%. de ongevallen-verzekering werd aan de Rijksv keringsbank uitbetaald aan premie 108, terwijl door de werklieden werd gestort voor p< sioen aan weduwen en weezen 211,02%. De toestand van wegen en voetpaden was In' vredigend. De proeven in het jaar 1911 genomen met i< i water oplosbare oliesoorten ter besproeiing eenige wegen, kostten aan de firma Dyserinoü f 664,42%aan de firma Spalteholz en AmCM'1 'f 257,56. Onder den invloed van den zeer warm zomer werd veel water versproeid; door de 4 gens werd te zamen 337% dag gereden; verspr» werd een hoeveelheid van ongeveer 13.500 water. Het rijloon voor het sproeien was uitbesteed aju de gezamenlijke Bloemendaalsche voerlieden a aan rijloon ontvingen 1713,75. De firma P. E. van der Werff onderhield ko* teloos de plantsoenen, waarbij liaar het recht strekt werd om eenige reclame te maker, snoeiwerk der hoornen bleef in handen van Heide-Maatschappij, evenals het bijplaatst I nieuw houtgewas. Nog werd een gedeelte plantsoenen in onderhoud toevertrouwd aan de'-1 gemeente-werkman II. Koopman. Per week werden opgereden 14 vuilnisk huisvuil. De opbrengst der reinigingsbelas! voor liaardasch, enz. bedroeg 3676,50. Uitvoerig maakt bet verslag melding var rioleering en waterleiding. De totale onkosten aan het onderwijs best- bedroegen 37630,995. De toestand der behoeftige klasse was ze. iïSSfe'öi BURGEMEESTER en WET HgLLR' er Gemeente Bloe idoal, 'u.'iki n bekend, dat doo •he-i op 27 September 1912 de H uur, in het oper b'L.-r uk Raadhuize te Overveev. ibesfeed De verbreeding en verleg yJig van r-en gedeelte van dei 1 schenweg met di [daarmede j i verband staandi werken. i Ai volgens bestek. 1roekening zijn ver ton Raadhuize tegen be L in ,50. mees r en Wethouders voornoemd, AS BACKER, Burgemeester \an der FLIER, Secretaris. orisstraat 10. Jefoon 1695. NIEUW I xRAMMA. A is j -of i nummer SP! -E Sensatiedrama in 3 Akten. Eiken dag van 2 tot 5 uur Rang r 0,2B. le Rnu. f r,j V Aanvang 7 uur. de directie. L, H( "enesaergri LANDHUIS TE LAREN. Architect A. J. KROPHOLLER.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2