ijtcursiis van den „Volksbond' pc vijf frankforters DANS-ACADEMIE. J. G. MARTIN ZONEN. eubileerde Slaapkamer je Dame ILTZAPFFEL Dienstbode, G. OCKDUUZEH-BiiGTEL j Schouwburg Jansweg. Biotoop-Exploitatie Elite Bioscope-voorstelling De Molens die juichen en weeoen. IMatinée Opera Ifaïiaoa, Schagchelstraat 31. P. KUIPER Jr., Architect Zomerluststraat 4, FRITZ WITTGREFE, Piano's-Orgels HERINGA WUTHRIGH NIEUWE PRIJSVRAAG. Uitslag van de vorige prijsvraag. JAN DE JONG Cz. ÈWm COIFFEUSE. Rhythmische Gymnastiek L. A B. ULEHAKE Zondag 22 Sept. HERIHI. SMITS. WOENSDAG 25 SEPTEMBER OPENINGSVOORSTELLING 15 October. AANVANG van den nieuwen cursus 7 October a. s. Spreekuur dagelijks (behalve Zondag) van 25 en 79 uur. HAARLEM, ach muziek L altijd zoo klaar en holder en lu- o beide orgelnmnmeis hebben mij ook veei ,'iigcn vj mi. VU SOlHl p.iar Baclische stijl en zijn prachtige mineur naar majeur bij liet slot p. bevredigend klinkt zoo'n slot- K /verwinning na den strijd. etteii van Handel en Bach klon- uit.stekend samen, in Handel jubeltoon zoo echt: „frohloeket,, ;|,]i alle Welt", terwijl het Bach- droevig geheel is. (Hierin kvva- (,r mooie diepe tonen van de alt luitengewoon mooi waren de lie- aan: „Ich hatte viel Bekiini- iach (hoe eenvoudig en tref- ..Schmerz" op de septiem*/, i it und Wahrh'eit" van Handel. n woorden en de muziek volkomen t de stem van mevrouw Noorde regel: „Dass das reine Licht sei schitterend en vormde wel het illes. wat wij dezen avond lioor- an Clari, viel na Bacil en Handel Je liederen, door mevrouw De Haan meer. Die Biblische Lieder van ii met piano-begeleiding den lioor- larder; van den tekst was haast 11; het beste voldeed het „Gebet" het duet van TI. von Herzogenherg iristi" heb ik behalve den zang ook 1 de rhythmische begeleiding bewon- zingen dat toch tot achter in dc was. Het laatste oud-nederlandscli .us heeft een Ifofken" (op verzoek toi mij in vele opzichten, vooral bij 1 >mpetten en claretten, enz. Bizon- iri'n geeit liet bij: ..Die soete violotten <;h: ieid." Ik zou er meer kunnen noe- is een oud-nederlandsch duet van inden componist, die in deze kleine 1. t eenvoudige middelen zeer, zeer l heeft. tooneellevenslust er uit gaat, en liet gezelschap wie het verboden is zich buiten zijne tegenwoor digheid te laten gaan, terug valt in het eenigszins ouderwetseke melodramatische, voor deze soort stukken zeker allerminst geschikt? Ite Jai en van dr. Naber, te Hoorn, een lezers belangrijk stuk over dc muziekinstrument, door hem ge- Kt om muziek voort te brengen, ren het stuk tijdig genoeg voor ar willen gaarne onze medewerk- ziek naar aanleiding van een uit- Jr. Naber, in staat stellen, haar gelijkertijd te geven. TOON lkchap ..Tiet Tooneel" liet bedrijf n mevrouw Warren, door Bernard law. ïen allereerst onze verontwaardiging »n over de lichtzinnige wijze waarop tards omspringt met liet haarlemsclie ibliek ik veracht u", is eene zeer ge- kking in den mond van den tooneel- te pas komende in het stuk, op de :ar ongepast is deze uitdrukking bij rëau of 111 de advertentie, alwaar men at 0111 technische of andere redenen ondigde voorstelling voor de tweede uitgesteld. Zal Royaards door een n schitterende voorstelling op a.s. lies weer goed maken? Wij hopen het en het, maar dan later niet meer van digheden, als 't u blieft. Ik kan een n, denkt de leider.... maar genoeg - Warren's bedrijf" is een geestig, raak erkelijkheid en sarcasme en daardoor van tragische oogenblikken vol; wat -toch hulpeloos en beschaamd en ver- I vov.r* wanneer wij in die ongelukkige. rijpende, aan limine kleine hartstochten orpen willende en grijpende mensclien op cl. wezens moeten herkennen in veel op- van gelijke beweging als wij. Wie aan "(hwaanzin lijdt oï meent, dat de mensch moderne maatschappij meer is dan -dieidje, hij bezoeke den schouwburg, hij i- laar naar Bernard Shaw en worde wijs. 1 pel van Royaards' gezelschap leed zieht- ider zijne afwezigheid; zit het ook zoo, dat zijne liet tooneel vullende en daarom bezie- figuur in een stuk ontbreekt de eigenlijke „De vijl Frankforters", dat nu Woensdag a.s. gaat, wordt, door (schrik niet, lezer!) Barbarossa in de Telegraaf zoo wat stuk als opvoering door ..Het Tooneel" betreft, zeer geprezen. Het spel dei- hoof dpersouen, waaronder Royaards, mevrouw Sa- bianolles en Jan Musch, doortrokken van den bes ten humor. Gaat het zien, lozers, wanneer niets u verhindert. ONTVANGEN BOEKEN. Leiddraad voor dc Bedrijfsreclamevooi Nederland bewerkt naar de duitscke uitgave van dr. Victor Mataja, uitgave van Meindert Bogaerdt Jr., te Krim pen a/d Lek. De weinige mensclien, die het nut der reclame der goed overwogen, vernuftige reclame nog niet inzien, kan dit boekje heel wel overtuigen. De velen, die gaarne wat meer publiciteit aan hun bedrijf geven willen, maar niet weten hoe zij heu moeten aanleggen, kunnen veel uit dit boekje lee- ren. De velen, die heel goed het nut der reclame beseffen, maar niet goed durven, kan dit boekje door zijne opgaven van met advertentiën enz. ver kregen resultaten, moed geven. Tot de laatste cate gorie behoor en veel meer lieden dan men zoo denken zou. Zij houden zich alsof zij de reclame, in zijn vele vormen, niet achten, maar de grond der zaak is nogal eens: gebrek aan initiatief, aan ondernemingsgeest. Iloe menigmaal hoort men zeggen: „Ik zal geen goed geld naar kwaad geld gooien, wat dan be- teekent, dat men niet een weinig geld, dat men heeft, wagen wil om misschien véél geld te verdie nen. Misschien, dat wil zeggen dat er toch kans is 0111 veel te verdienen. Wie aldus aarzelend spre ken, meenen, dat deze kans gering iseen meening die dikwijls niet op kennis of berekening is gegrond; wie dit boek er eens op naslaan, zullen overtuigd zijn dat hun kans veel grooter is dan zij veronderstelden, en deze overtuiging, op feitenken nis gegrond, zal veel steviger zijn dan hun eerste, voorloopige meening. „Een goed artikel," hoort men dikwijls zeggen, „heeft geen reclame noodig; het recommandeert zich zelf." Maar eilieve, wie zal een goed, een best, een uitmuntend artikel koopen, als hij niet weet dat het bestaat? Anderen maken wèl reclame met liunne, zeggen wij maar eensminderwaardige artikelen, en de mensclien koopen die, terwijl het uwe, hoe uitnemend ook, niet aangekeken wordt, omdat nauwelijks iemand er van gehoord heeft. Het stokoude, met bovenstaand verband hou dend, gezegde, dat al die ruchtbaarheid niet noodig zou zijn als het aangeprezen artikel goed was, wordt natuurlijk, dagelijks, en duizenden malen, gelogenstraft door het feit, dat de eerste huizen met hun uitstekende waren de grootste voorstanders der publiciteit zijn. Reclame van slechte waar kan even de aandacht trekken, maal ais de kooper eenmaal geprobeerd heeft, haalt hij er den neus voor op, en bedankt er voor, ondanks de fraaiste en meest aanlokkende reclame, 0111 er zich ooit voor een cent meer van aan te schaffen. Barnum, die dan toch een meester in de alarmee- rende en bluffende reclame was, wist dat ook. naar deze zijn uitspraak te oordeelen: „Lok de lieden met alle middelen in uw huis, maar als gij ze er in hebt, biedt hun dan ook wat goeds aan." Het is hier allerminst de plaats om reclame voor de reclame te maken, en al zou het er de plaats voor zijn, dan zou er liier nog geen plaats genoeg voor zijnimmers over dit hij uitstek modern ou de 1 werp is veel te zeggen; zij, wien de zaak inte resseert, zullen waarschijnlijk dit boekje wel eens ter liand nemen. Voorloopig geef ik mijn lezers, wien het daartoe aan tijd of lust ontbreken mocht, eenige raadgevingen, hier en daar aan dit werkje ontleend Adverteert in die couranten, waarvan de redae- tioneele inhoud goed is. (Het publiek leest de advertentieblaadjes weinig. In hoe beter verzorg de1 courant ge adverteert, hoe meer kans ge hebt. dat uwe annonce in handen van vele mensclien komt.) Houd vol met ad verteereu. zoo ge eenmaal er mee begonnen zijl. (Hoe dikwijls ziet men den eersten keer een advertentie over liet hoofd. Den tweeden keer merkt men ze op, maar leest ze niet. Den derden keer leest men ze wel, maar denkt er niet hij. Den vierden keer denkt men er eens over na. Den vijfden keer spreekt men er met zijn vrienden over. Den zesden keer zegt men: Ik kon liet wel eens probeeren. Den zevenden keer koopt men.) Verklein uwe advertenties niet, en verminder het aantal advertenties ook niet. (Het toenemen van den omvang en van het aantal uwer annonces is reeds een reclame op zich zelf, terwijl het pu bliek uit verminderen of verkleinen der annonces, meent dat uwe zaak achteruitgaande is. Maak u\Ve advertentie niet te uitgebreid, daar lange berichten den lezer vervelen, maar benut liever de ruimte voor fiksche opvallende letters. Beding een opvallende plaats voor uw annonce, en kies een vorm, die aandacht trekt. Wees bij clit alles echter niet smakeloos, smake loosheid zal op den duur de lezers niet aantrek ken, maar eerder de tegengestelde uitwerking hebben. Menige dezer raadgevingen zijn niet slechts in de couranten-annonces, maar ook voor andere manieren van reclame-maken geldig. I11 het algemeen wordt er nog op gewezen, dat te goedkoope, armoedige reclame geen doel treft en dus te duur is; dat men de waarde van het „indi recte adverteeren" d. i. het deelnemen aan ten toonstellingen, liefdadigheidsfeesten, enz. voorai niet onderschatten moet; dat liet maken van goede, doeltreffende reclame veel doorzicht, menschenken- nis, durf, en daar men niet altijd dadelijk slaagt ook volharding eischt. T11 een hoofdstuk „De vrouwen en c}e reclame" getiteld, wijst de schrijver er op, dat men met den invloed der vrouwen in de eerste plaats reke ning dient te houden, en vóór alles de gunst der dames moet trachten te winnen; een opmer king, die, afgezien nog van reclame, zoo juist en algemeen geldend is, dat men haar niet vaak genoeg herhalen kan, niet waar? ULTRAMONTANIA. De besturen van de protestantsche kerken in Beieren hebben de volgende verklaring in de we reld gezonden ,De katholieke bisschoppen van Beieren hebben lot den bondsraad een verzoek om afschaffing' van de jezuïetenwet gericht. Katholieke kerspelen hebben in moties het dringende verlangen naar terugroeping van de jezuïeten uitgesproken. Het gevaar, dat de orde, die onze protestantsche kerk de diepste wonden geslagen heeft, die over de belij ders van het protestantsche geloof in de tegen- reformatie bloedige, nog niet vergeten ellende ge- luacht heeft, weer in Duitschland zal toegelaten worden, is nader gebracht. Wij achten het daarom onzen plicht, niet uit vrees, maar uit liefde voor ons heele volk, dat den confessioneelen vrede noo dig heeft, eenparig verzet aan te teekenen tegen de verlangde afschaffing van de jezuïetenwet. De orde van het genootschap van Jezus is die zij was, en blijft die zij was. Met geweld zal zij in de twintigste eeuw den protestantschen godsdienst niet meer kunnen onderdrukken, zooals zij vroe ger beproefd heeft, maar zij zal andere middelen toepassen, om de kerk van liet evangelie het lever, moeilijk te maken. Wij weten, dat onze kerk onder de bescherming van den allerhoogst staat, die Je hervorming tot zegen van Duitschlaod gewild heeft; de belijders van het evangelie zullen zich ook hun vijand, als hij komt. van het lijf weten te houden; maar om ons volk, dat al genoeg te strij den heeft, nog voor den moeilüksten van allen strijd, den godsdienststrijd, te behoeden, teekenen wij nogmaals plechtig verzet aan, niet alleen tegen de afschaffing van de jezuïetenwet, maar ook tegen elke verzwakking van de nog geldende wet. VAN HIER EN DAAR. Handel. In „Le Messager de Notre Dame de Brebières", een franseh blad onder redactie van den abt Godin, deken van Albert (Pas de Calais), verschijnende met goedkeuring van de kerkelijke overheid, wor den in het nummer van 6 April 1912 o. a. de vol gende aanbiedingen gedaan Postpapier van Onze Lieve Vrouwe van Bre bières; reukkussentjes van het Heilig Aangezicht; slofjes van Onze Lieve Vrouwe; alles wordt ver kocht ten voordeele van Onze Lieve Vrouwe. Ko renaren 0111 St. Jozef te vereeren a 5 frank; plaats- kaarten voor Onze Lieve Vrouwe: eerste klas 100 fr.; tweede klas 50 fr.derde klas 10 fr. Er ziin ook attesten bij. Eén er van luidt: „Ik heb de eer 11 mijn plaatskaartje te zenden; het plaatskaartje van Onze Lieve Vrouwe zal mij een goed aantal poorten openendat het mij in de eerste plaats haar harte opene en alles zal gewonnen zijn voor tijd en eeuwigheid. Gaarne hadde ik u een plaats kaartje eerste klas gezonden, maar ik behoor tot de wereld die al moeite genoeg heeft om derde klasse te kunnen reizen." Van het voorportaal der basiliek zijn te begeven: zuilen a 300 frank; treden van de stoep a 100 fr.heklautaarns a 100 fr. Voorts wordt aangeboden: een ruikertje viooltjes van Onze Lieve Vrouw a 50 fr., dubbele viooltjes h 100 fr.goedkooper soorten a 10 en a 5 fr. Lampen om voor Onze Lieve Vrouwe te branden, gedurende negen dagen 5 fr. Op de klok van Onze Lieve Vrouwe van Brebières kan men voor zich een uur afzonderen tegen betaling van 100 fr., een half uur voor 50 fr., een kwartier voor 25 fr., een minuut voor 5 fr. E11 voor 20 fr. kan men zijn naam laten schrijven in de kapel van St. Jozef, of die van St. Michaël, St. Filomena, St. Franciscus of St. Dominicus naar verkiezing. De „Revue Moderniste" zegt van dergelijken handel in sacramentalia„En zoo, terwijl perso nen uitstekende door hun kennis en hun goedheid het mikpunt zijn van trouwelooze vervolgingen en willekeurige veroordeelmgen, oefenen „de hande laren van den tempel" hun onedel bedrijf uit „met goedkeuring van de kerkelijke overheid" en zonder dat de heilige stoel hie-in iets vindt te herstel len." Inderdaad, als 't den paus ernst was met zijn bij zijn troonbestijging afgelegde verklaring dat hij „alle dingen zou herstellen in Christus", dan zou hij deze en dergelijke poelen van ongerechtigheid niet ongemoeid laten voortbestaan. (Uit „De Protestant." VERBETERING. In het hoofdartikel van ons vorig nummer wordt gesproken van de proces sie van Andernach, dit moet zijn Echte mach. Op welk kantoor te Haarlem zijn zoowel de patroon als de klerken den geheelen dag in het zwart? Voor de voorwaarden der prijsvraag verwijzen wij naar ons vorig nummer. Onze prijsvraag van de vorige week is door niemand geheel juist opgelost. Het weg gelaten woord wasgrijpen, niet „rukken" zooals de meeste antwoorden aangeven. Het antwoord op de tweede vraag is ivel, om het uitschrijven van de prijsvraag mogelijk te maken. Deze vraag is door ver schillende inzenders goed beantwoord. De prijs kan dus niet worden toegekend. De premie voor de antwoorden die het meest nabij het juiste antwoord komen, komt toe aan de abonnée's Bloemendaalsche Weg 93a en Zijlweg 100. Wij verzoeken hun mede te deelen wat zij wenschen: een jaarboekje of zijn waarde in geld. Een volgende maal nemen wij een en ander uit de somtijds geestige antwoorden over. Intusschen houde men zich onledig met onze nieuwe prijsvraag. Uitgeloofd wordt daarvoor„Met majoor van Daalen in de Gajoe en Alaslanden", premie een jaarboekje. |U1 Itr idertrou wd: en •«MINA CORNELIA SWETS. 18 «M- 1912- i i "AAGD te Bloemendaal iddelijke nabijheid der sdig pension voor AMES. liefst terstond, net conditiën aan het 1. BI. Letter B.T. ian om onder leiding svrouw in alle huise- leden te assisteeren. vereisebte. Vriendelijke renscht. Br. fr lett. khandel P. STiNS Pz., V .aal. üi~ ttuet t pWEE Briet iBure.n [biedt van lijke palat ÜLEERARES, Ned. Toonk.-Ver., d. Straatweg 164, EMEND AAL. Wordt GEVRAAGD met 1 Nov. m een klein gezin, een nette goed kunnende werken en koken, en van goede getuigen voorzien. Spreekuur's avonds na 7 uur, Julianaweg 301, b/d Zijlweg. Bloemendaalscheweg 70, Huize „RUSTOORD" BLOEMENDAAL. LOUISE DEN HOLLANDER Pianiste (armtechniek). Leerares Dalcroze-Methode. Cursussen in Dalcrozes. voor volwassenen en kinderen in Haarlem en Bloemendaal, 15 October15 Mei. Prospectus en inlichtingen Voltastraat 8, Den Haag. Spreekuur: Woensdag 25 Sept. en Woensdag 2 Oct 331/., uur ten huize van Mevr. A. VER- SCHUYL-Veltman, Villa Hoog Hartenlust, Potgieter- weg, Bloemendaal. Tel. 1144. AS en MEISJES 12—16 jaar. Aangifte Maandag 23 erdag 26 Sept., 's avonds 78 te Bloemendaalge- ïoolvereeniging, te Overveen: O. L School. -Vamens de Commissie voor den Huisvlijtcursus, en twee volgende dagen O. m. Holl. film. Hoofdrol LOÜIS BOUWMEESTER. GROOT SUCCES. Prijzen der plaatsenf 0.75, f 0.60, f 0.40, f 0.20. Aanvang 8l/j uur. te 2i/o uur met speciaal programma voor de Jeugd. Seizoen 1912/13. Directeur A). D£ HQNDT. De prijzen der couponboekjes zijn als volgt: Verhoogd met 5 pCt. (droits d'auteurs). Loge (Balcon) per plaats 3.— Couponboekje van 12 stuks 33.— Frontloge. per plaats 2.— Couponboekje van 12 stuks 21.— Parterreper plaats 1.50 Couponboekje van 12 stuks 15, Zijlogeper plaats r.1.25 Couponboekje van 12 stuks 2.— TELEFOON 1655. HAARLEM. 1 BOUWGROND TE KOOP. DEPOT fe BLOEMENDAAL, bij den Heer Tel. 1339. De goederen worden eiken Maandag en Donderdag naar Al melo opgezonden en eiken Woensdag en Zaterdag van daar terugontvangen. Beste uitvoering, Spoedige aflevering. GROET HECK. Telefoon 1338. Ged. Oude Gracht 118, HAARLEM. Stemmen, Ruilen. RepareereiVerhuren. Vraagt het Prospectus aan, boe men met jaarlijks f 1.50 te betalen kan verdienen. Toezending franco. De Administratie van „ONS MAANDBLAD", Heerengracht 520, Amsterd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 3