KERK-AGENDA. Haarlem. Groote ICerk. v.m. 10 ure, Ds. Montijn. 's avonds 6 ure, Ds. van Paassen. Nieuwe Kerk. v.rn. 10 ure, Ds. Vunderink. J ans-kerk. v.m. 10 ure, de Heer Willekes, pred. bij de Eng. Presb. kerk te Milwaukee, (Noord-Amerika). Woensdag 2 October. 's avonds 71/» ure> Ds. de Hartog. JBakenesser Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Hartog. Eglise Wallonne. lOi/a beures du matin, Mr. Martin Dupont Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Prof. Oort, Oud-Hoogl. te Leiden. Lutbersebe Kerk. v.m. 10 uur, Ds. de Meijere. n.rn. 1 uur, Ds. Sobade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden. v.m. 10 uur, Ds. Binnerts Sz. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Prof. Dr. Knappert, Hoogl. te Leiden. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned, Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure. Ds. Baljou. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente v m. 10 ure, Ds. Bax Jr. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbacb v. d. Sprenkel. Ilmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v m. 10 ure, Ds. Creutzberg. 's avonds 7 ure, Ds. Creutzberg. Woensdag 2 October 1912. 's avonds 7L/o uur, Ds. Creutzberg, bijbellezing. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. 's avonds 7 ure, Ds. Pekema, van Enschedé. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Weener, pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Eiken Zondagmiddag van 2>/2 tot 5 uur, Concert in „Rusthoek" van bet Amsterdamsck Trio. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags te half 2 zitting in bet gerechtsgebouw aau de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. G e ni e e n t e l ij k Museu m. Dagelijks geopend vati 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10 3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags vail 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. 22 September 22 October, Museum van Kunst nijverheid. Tentoonstelling van silhouetten, en werken in brons van Hugo Elmquist te Elorence. Maandag 30 September, Schouwburg Jansweg. Bioscoop-Exploitant Herin. Smits, de groote attractie, Circus Drama. Dinsdag I October. Hoil. Tooneelgezelschap, Dir. M. Spree. Blanke Slavinnen. Woensdag 2, Vrijdag 4 en Zondag 6 Oct., Ensemble Solser en Hesse. Ga je mee de Erfenis deelen van Oome Hein Donnerstag 3 October, Tournee Schürmann, Dir. Gustav Charle. Das Buch einer Frau. Woensdag 9 October, 2de Opvoering van De Vijf Frank/orters. Dinsdag 15 October, Openingsvoorstelling, Opera Italiana. Dagelijks Bioscoop Modern, Barteljorisstraat. en zetten hem aan zijn plaats." Achter de „Sterre der Zee" werden rondgedragen „relieken o. a. van dc ■werktuigen van Jezus II. Lijden (doornen kroon, geesélkolom, enz.) en vele relieken van het II. Kruis." Ook wordt geadverteerd, dat te Maas tricht allerlei dingen te koop zijn, „aan het Mira culeus Beeld aangeraakt", en ten bewijze daarvan met eeu stempel voorzien. (Slot in het tweede blad./ MUZIEK. Wij ontvingen van dr. Naber, den bruikbaar- maker der sirene voor het maken van muziek, het volgende stuk, waarvan onze lezers zeker met belangstelling kennis zullen nemen. De Sirene. w'ien het interesseert kan in de „Nieuwe i ioorusche Courant" van 2 Juli j.l. en- in het étrlai.g t verschijnen verslag' van het Muziek- coi.grcs vinden hoe, ondanks alle mogelijke voorzorgsmaatregelen, de demonstratie van het toestel een teleur .telling werd. Gelukkig waren vier heeren te Hoorn, waar onder twee musici van beroep, zoo vriendelijk na het congres ten mijnent te komen en stelden daarna de volgende verklaring op: Ondergeteekenden verklaren dat zij heden, 20 juli 1912, ten huize van dr. Naber zich hebben overtuigd, dat er met de Sirene vol gens zijn systeem goede muziek te maken valt. De glissando's, waarop de heer Loman zijn oppositie grondt, zijn niet hinderlijk. De toon is schoon en vol. Nuanceeringen kwamen goed tot haar recht. Dc bespeling is zeer een voudig. Gespeeld is tot onze tevredenheid het Wilhelmus en een aria van Haydn (Die Schöpfung). De heeren Koning en Swidde speel den enkele nummers uit het hoofd, hetgeen met piano-begeleiding voortreffelijk klonk. De groote Sirene, bestemd voor het muziekcon- gres te Amsterdam, leverde mede prachtige bastonen. E. KONING, Fr SWIDDE Muziekonderwijzers. G. M. v. d. WAL, Off. v. Gezondheid. B. THOENES, Redacteur „Nieuwe Hoornsche Courant". Dit wat betreft de proeven met de Sirene. Want als ge uw eigen motor met het oog op brandgevaar niet moogt gebruiken en de ver huurder van een electriscnen motor dupeert u op het laatste oogenblik; als ge niet moogt „opstellen" omdat Messchaert zoo iets op het podium niet zou dulden dan is er inderdaad sprake van force majeure. Maar de anonyme muzikale correspondente van dit weekblad schijnt vóór die proeven te zijn heengegaan en het is naar aanleiding van mijne voordracht zelve dat zij met mej. Vas Nanes, hare buurvrouw, van gedachten wis selde. Aangezien nu die voordracht met groote zorg was opgesteld, en m. i. niets onbegrijpe lijks of wonderlijks bevat, zij het mij vergund er hier enkele brokken uit af te drukken opdat de lezer zelf kan oordeelen in hoever de weinig vat gevende, maar toch ietwat hoonende woor den van een anonyme correspondente in dit weekblad'(of elders, waar ook!) op hun plaats waren. Na korte inleiding en herinnerd te hebben aan de treurige rol die de Sirene thans speelt, zeide ik „Dat kan Cagniard de ia Tour toch niet be doeld hebben! Was dat de rol die hij haar toedacht? Hij heeft die rol wel niet nader om schreven; maar het was een proefnemer eerste klas, die o. a. begon met de gevaarlijke, doch interessante proeven, die later voeren zouden tot de beroemde wet van onzen landgenoot Prof. van der Waals. Als nu zoo'n man ik bedoel Cagniard de la Tour zijn halve leven wijdt aan het onderzoek van de eigen schappen van een eigenbedacht toestel, doopt hij dan dat eigen geesteskind met een naam die een groote vergissing lijkt? Een naam die volgens iedereen ironie is, juister gezegd een sarcasme bevat? Geeft hij den naam „Sirene" aan een toestel waar elk rechtgeaard musicus van grillen moet?" „Gij kunt het niet volhouden. De beroemde Parijsche orgelbouwer Cavaillé Coll, die Cag niard de la Tour vaii zeer nabij kende en in diens werk werd ingewijd, noemde hem een der eerste autoriteiten op acoustisch gebied in heel Frankrijk. Als dus zoo iemand aan ecu toestel den naam Sirene geeft, heeft hij er niet zonder reden de aller, allerhoogste verwach tingen van, beschouwt het als bijna superieur aan de menschelijke stem en zeker als eene toekomstige alleenheerscheres in het rijk der tonen." Ik liet nu volgen een verklaring van hoe die verwachtingen zijn beschaamd geworden, en voorbeelden van den nog bestaanden tegen stand, alsook van het omgekeerde, waarna ik iets zeide van de wijze waarop ik de Sirene voor het maken van muziek bruikbaar heb gemaakt, het slot was ongeveer aldus: „Een Sirene eischt vcor de bespeling slechts één vinger; meer niet. Daardoor kan m. i. de werkzaamheid van den virtuoos zich eerst recht ontplooien. liij kan den toon iaten zwellen;-, hem vastzetten; hij heeft intusschen den tijd om andere sirenes in te schakelen of het timbre te wijzigen. Zoo behoeft ge niet u»' halve leven te geven om mooie tonen met zekerneiu te leeren voortbrengen; ze staan klaar, ge kunt ze combineeren naar welgevallen. Ik verwees daareven bij gelegenheid van liet toon- spectrum naar 'het spectrum van het licht en ook nu weer is zoo'n vergelijking van pas. Aan de schilderkunst heeft het niet geschaad, dat de schilder zijn kleuren niet meer behoeft te vervaardigen maar ze klaar, in tuben, koopt. Zal het dan in de muziek altijd zóó moeten blijven, dat het mooiste en voornaamste instru ment alleen na groote inspanning gijn tonen behoorlijk voortbrengt? Waarom zou het zoo blijven als het thans is? Thans wordt de Stradivarius van Paganini onder een stolp be waard; hijzelf mocht er niets aan wijzigen op. strafte \an het onnavolgbare, ja wonderlijke instrument, resultaat van honderden jaren tas ten en zoeken, radikaal te bederven; een ander mag er nauwlijks naar kijken. Maar met de Sirene, hoe onvolkomen zij ook nog zij, staat het anders. De speler kan tal van proeveh nemen; wijzigingen aanbrengen van allerlei aard; hij kan resonatoren aanbrengen ah hij het noodig acht; de gaten veranderen, enz. enz.; als hij iets bederft, staat een ander relatief goedkoop instrument voor hem gereed. Een houten Sirene doet het evengoed als een van metaal, dus een ieder, ook de armste kan aan den slag gaan met een eenvoudig draai bankje. Het schier wanhopig zoeken naar het geheim van Stradivarius kan plaats maken voor een zoeken dat meer belovend is en minder in den blinde behoeft te geschieden. Een eigengemaakt of door ons zelf gewijzigd toestel heeft ook altijd iets „anregends"; het prikkelt tot nieuwe vondsten, gij ku:it een bijzonder cachet geven aan uw instrument, een timbre, een gemakkelijke bespeelbaarheid bijv. ot een toonvolume dat anders niet dan voor enorme sommen te koop was en waardoor dat instrument dus eerder kwam aan den meest biedende dan aan u, die er door vlijt én aanleg misschien meer rechten op kondt doen gelden. Maar nü kunt ge zelf iets maken en het een tijd voor uzelt houden óók." „De wetenschap interesseert zich nog niet hard oof onze zaak, maar er zijn gunstige uitzonderingen en het komt wel. De weten schap is vaak jaren en jaren bij de maatschappij vóóruit, maar ze komt ook wel eens achter aan ais de Krahwinkler Landsturm. Zij zal wei gedwongen worden te komen, als gij haar met het oog op uw concertzalen (een der onderwerpen van het muziekcongres) eens vraagt om advies! Zij kan niet weigeren, want zij weigerde ook niet om van advies te dienen toen „de Nachtwacht" een betere plaats moest krijgen. Maar de vraag zal verlegen gezichten doen ontstaan, want dc acoustiek is het meest verwaarloosde hoofdstuk der natuurkunde. Ik deel het u in vertrouwen mede: de mannen der exacte wetenschap kun nen u precies zeggen hoe zwaar of iets is; hoe lang en hoe breed; hoe lang iets duurt; maar hoe warm iets is, kost ai meer moeitehoeveel electriciteit er langs een draad gaat ho: men dat bepaalt, daar heb ik kortgeleden (in „De Nieuwe Gids") een boekje van opengedaan; hoeveel licht iets uitstraalt is een bron van twist, ja van groote processen ge weet ervan, hier in de hoofdstad; maar nu hoeveel geluid een misthoorn, een viool, een Aeolusnarp geeft is een vraag waarop heelemaal geen ant woord te geven is! Er is geen eenheid van geluidsterkte! En ah we die had den was er nog nauwlijks een middel om dit eenheid te vergelijken met het te bepalen geluid, en in een getal vast te leggenj hos sterk men dat geluid op een bepaalde plaats hoort. Gij beseft den embryonalen toestand van de wetenschap die acoustiek heet. Hoe men in het duister tast werd in een der nummers van „Toonkunst" kortgeleden vermakelijk-cy- nisch in het licht gesteld door den redac teur die de wanden van concertzalen waar men slechte acoustiek heeft, als laatste redmid del wilde laten bestrijken met een soort lak dat voor den klank van violen proefhoudend was gebleken! De Sirene zal hier uitkomst geven. Zij zal de verschillende tonen voortbrengen en van be paalde sterkte; aan een voorloopige eenheid van geluidsterkte kan ik u n.l. direct helpen; en met een continuen resonator ah hier deze van den heer Hooghiemstra kunnen we alvast iets van metingen beginnen. En als de wetenschap zich mocht blijven onthouden, zal naar wij hopen het Sirene-comité in staat wor den gesteld om in de geschetste richting verder te gaan. Ons doel is: nog mooier timbre; meer Sirenes tegelijkmetingen en toepassingen op allerlei gebied. Moge in 1919, als de Sirene honderd jaar zal tellen, de toestand beter zijn dan nu." Hoorn. Dr. H. A. NABER. De voordracht, die dr. 11. A. Naber 2S Juni 1912 des. avonds om 9'/, uur in de kinine zaal van het concertgebouw hield, heb ik slechts gedeeltelijk ge hoord, nadat dien. dag reeds vier andere congres- 'eden het woord voerden. Gaarne zou ik dr. Naber nog eens over 't zeilde onderwerp willen hooren in een zaal en onder omstandigheden, die in alle opzichten gunstig zijn. Tgeen toen stellig niet het geval was. Toch was 't duidelijk, hoeveel moeit.iv en volharding er vereiseht worden om te bereiken wat dr. Naber dien avond door zijn voordracht en proeven trachtte te bewijzen. De uitvinder, baron Cagniard <le la Tour, heeft voor 100 jaar dc- Sirene aan de wereld geschonken, maar volgens dr. Na- lier is die nooit tot. haar recht gekomen en mis kend, doordat men onnauwkeurig gelezen had en den bijbelioor.unden motor wegliet. „Zonder dien motor is dc Sirene ondenkbaar als i.'iziekinstru- i.-.ent; door de schuine gaten loeit 't alleen maar alle toonladders doorloopend". „Door eer. kleine wijziging in den vorm van de draniïngsas (die niet overal even dik is) wordt, liet mogelijk met één sirene alle melodiën te spelen." Eén vinger is oldoende voor bespelen." Wat een ideaal instrument en hoe eenvoudig volgens deze heide laatste zinnen. „Aanhouden van een zelfde'i toon eischt toe zicht noch presentie vail den sjieler." [hoogst merkwaardig„Crescendo en decrescendo onna volgbaar." ,;Gelijke intervallen, gelijke afstand." [Jlit hints! e komt overeen met lief geen II. l'ie- mann zegt over de Sirene, ill. dat het een acous tisch iii.-tiumént is om de trillingen van 't geluid te tellen, waarop de theorie der intervallen berust, wanl intervallen afstand tussclien twee tonen.J „Vocht en temperatuur zonder invloed." [Jammer dat allo violen deze eigenschap niet bezitten.] Eén speler kan tal van sirenes bedienen." Hoe veel? en hoe? en alle dezelfde tonen?] „Geen detoneereu bij te hard of te zacht blazen." [Dat zou voor alle „blazers" heerlijk zijn. Waarom nu gesproken van blazen? Ook met één vinger? eii zonder toezicht of jiresentie?] „Nooit onaange name tonen." [Dat vind ik heel betrekkelijk, want wat in mijn ooren aangenaam klinkt, kan in A. of B's ooren onaangenaam klinken; of omgekeerd ook, dat is heel persoonlijk.] „Geheel nieuwe banen voi r den componist, virtuoos, fabrikant, weten schap." [Wie zal die nieuwe hanen betreden? en zat het blijvend zijn? Denkt dr. Naber zich de sirene als .-oio-instrunientof als deel van een orkest? In een zaal? of huiten? en welk soort instrument is 't? Mij is 't niet recht duidelijk, want ik blaas niet met mijn vinger. En als toezicht noch presentie van den uitvoerder ver langd wordt, komt het mij voor, dat de motor veel meer de uitvoerder is, dan de persoon. Het is mogelijk dat ook deze sirene even verlokkende en verleidelijke tonen laat hooren als de „sirenen zang" der grieksche mythologie, maar voor cogenblik hen ik nog niet bezweken voor de ver lokking, en overtuigd van de groote aanwinst in de wereld der toonkunst evenmin. Ik geloof gaarne dat liet instrument alle goede eigenschap pen bezit, die dr. Naber opnoemt; denken musici er evenzoo over? Dat is in dit, geval de vraag waar het op aankomt en waar ik volstrekt niet besli.-t op wil antwoorden, door natuurkundigen en musici wel in veel maar toch niet in alle opzichten hetzelfde standpunt innemen betref fende een muziekinstrument. Misschien wordt de sirene echter liet instrument der muzikale Futu risten) I Wat zouden o. a. Bach, Mozart en Beet hoven zeggen als hun muziek door een „sirene n,et motor" werd uitgevoerd?Dat lijkt mij on denkbaar; dan maar heel andere muziek voor dnt, instrument gecomponeerd; welke componist zal de eerste zijn? Wat denkt u van de sirene?] Wij vestigen er de aandaclit op, dat onze cor respondente het stuk van dr. Naber niet voorat gelezen had. Red. plaatselijk nieuws. Pc uitvaart v a n movro 11 w V a 11 d e r V 1 i etBorski. Onder groote deelneming vond jl. Maandagoch tend de plechtige bijzetting plants van het stoffe lijk overschot van wijlen mevrouw J. J- van der Vliet geb. Borski, weduwe van den heer Pavid van dor Vliet, in den familiegrafkelder op de alge- meene begraafplaats te O ver veen. Ondergroote deelneming, schrijven wij, een couran* .^uitdrukking die bij nagenoeg alle begra- fenisso 5an meer of minder bekerde personen ge bruikt vvmdt, doch waarin meermalen overdrijving schuilt. Poch bij de beschrijving van deze plechtigheid is zij volkomen op haar plaats, want honderden waren van heinde en ver gekomen om getuige van deze eenvoudige, doch inderdaad ■.mirukwekhonde begrafenis te zijn. Aan beide zijden van den weg stonden zij geschaard, mecrendeels vrouwen, die op deze wijze aan de door velen beminde flooè. de laatste eei wilden bewijzen, liet was v -orzelaa voor die velen een bittere teleurstelling, dat dj. politic, juist wegens dien groeten toeloop, /j,., genoodzaakt had gezien, den toegang tot de be! graaïplaats af te zetten. Reeds 1111 toch, hoewe, alleen genoödigden waren toegelaten, bleek ruimte naast den grafkelder feitelijk te klein om allen een behoorlijke staanplaats te verschaffen Te 11 uur werd in de biljardkamer van den huize Puii lust" eeu lijkdienst gehouden, waarin jhr. dr. M. F. van Lennep, emeritus'predikant voorging. Pe lijkrede maakte een diepen indruk en tiof alle aanwezigen door haar verheffend ka rakter. Alleen familieleden waren hierbij tegen v00"dig. Hierna werd de stoet opgesteld. Aan het om hulsel waarin de eikenhouten kist was geplaatst, v. orden een 20-tal kransen van paarse en witte bloemen gehangen. Elf rijtuigen volgden. De Lik. agen werd voorafgegaan door 16 dragers, terwijl de droeve stoet gesloten werd door het mannelijk personeel der overledene, uit ongeveer tachtig per sonen bestaande. Langzaam ging het voorwaarts. Steeds was liet getal nieuwsgierigen toegenomen en tussclien een nagenoeg onafgebroken dubbele rij belangstellen den, geschaard vanaf het sterfhuis tot den dooden- akker, ging het derwaarts. Vele vrouwen ween den. Po mannen groetten eerbiedig door het afne men der hoofddeksels. Ondertusschen hadden aan den ingang der be graafplaats, waar het terrein door de politie was a fgezet, verschillende hoogstwaardiglieidsbeklee- ders post gevat. Hieronder bevonden zich, onder mee.', de burgemeester van Bloemendaal, jhr. ja. Bas Backer, \etvchilleiule leden van den gemeente raad. een deputatie van de Nederlandsche Heide- ma t schappij, een deputatie van het „Roode Kruis di. Bornwater, ds. Van Gheel Gildemeester uit VGravenbage, de heeren ds. Van Paassen en ds. Kampstra namens de christelijke vereeniging ter ■verpleging van lijders aan vallende ziekten, de wethouder uit Haarlem, de heer De Breuk, de heer Havelaar, en vele anderen, benevens hot vrouwelijk personeel van wijlen mevrouw Van der Vliet. Dank zij de goede zorgen der poliit, onder lei ding van den heer Lokerse, kon zonder onstichte lijk dringen de begraafplaats betreden worden en werden de hekken dadelijk na den laatsten genoo- digde gesloten. Pe lijkkist werd bedekt door dc kransen en plechtig had de bijzetting daarna in den kelder plaats. Toen betrad ds. Van Leeuwen een kleine ver hevenheid, vanwaar hij alle aanwezigen kon over zien e. hield met heldere stem een treffende graf rede, waarvan wij bet volgende konden noteeren- ,,De gedachten van allen die hier staan, zullen, zich vermenigvuldigd zien, nu deze geliefde doodo ten grave is gedaald. Een lang leven is hier af go sneden en de maat hiervan is volgemeten. Zij heeft een verantwoordelijke plaats ingenomen 111 liet leven als weinig anderen. Door haar groot vermogen was zij in staat de tranen van velen te drogen die haar bijstand noodig hadder en rlie afhankelijk waren van het ja of neen barer be Hissing. „Toch heeft ook zij moeten ervaren, dat zelfs geen muren van goud de donkere wolken van zorg van haar konden afweren. Vele stormen zijn over hpar hoofd heengegaan. „Is er geen licht in deze duisternis?" vraagt spreker. „Zoo niet, dan zou ik gezwegen hebben Maar wij weten, dat ook voor liaar is opgegaan 'iiet Licht uei W ereld'. ïïuc iuuVu wij' üUn öet'er wenschen nu voor haar de dingen des levens ge ëindigd zijn en haar boeken geopend voor het oog des Almachtigen, dan haar in veiligheid geborgd te weten bij Hem, aan de voeten van Jezus. „Wij vragen dan„Dood waar is uw prikkel „Doodenrijk waar is uw zegepraal?" „En ook lia,ir hart heeft zich gebogen vooi oppermajesteit van Hem, die Zijn licht laat scl nen over de groeven van ben, die wij hebben li gehad. Bij elke groeve bespeuren wij de verga; kelijklieid, maar ook den adem der Eeuwigheid ..En door alle leed en door alle oprechte tranen heen zal klinken de kreet der victorie." De heer mr. J. Luden, een der schoonzoons V; de overledene, dankte de aanwezigen voor de be toonde belangstelling en iu het bizonder den vooi- ganger voor diens hartelijke woorden. Pe plechtigheid had op allen een diepen imlru gemaakt. Dc begrafenis van mejuffrouw V o n k. Op het kleine doch vriendelijke kerkhof te "BI mendaal werd Dinsdagmiddag een door zeer veler betreurde doode begraven. Mej. A C. Vonk,, d-' ons allen welbekende directrice der bewaarschool van de Borski-Sillemstichting, de vriendin onze; kleintjes, bezweken na een smartelijk en langdurig lijder*, werd aan den schoot der aarde toever trouwd. Half Bloemendaal had zich opgemaakt om de beminde onderwijzeres een laatste blijk van liefde te schenken. Aan de groeve hadden zich een 40-tal seho kinderen, leerlingen en oud-leerlingen, opgesiel1 Zij zongen op do melodie van „Daar ruiseht la; g de wolken", het volgend vers: Rust zacht, lieve juffrouw, al zien w'u niet meer; Toch weten wij zeker, gij leeft bij den Heer! Paar hebt gij geen pijn meer, daar voelt ge geen smart, Maar rust gij van Jt lijden aan 't liefdevolst buit. Lieve Jezus, in Heerlijkheid, Ilebt Ge ook voor de juffrouw een plaatsje bereidt. Door een zoontje en dochtertje van den heer Beekman weiden kransen op het graf gelegd, ter wijl door de gezamenlijke leerlingen een krans, ais blijk van hun liefde voor de overledene, werd neer gevlijd. Behalve deze dekten nog vele kransen cie lijkbaar. Door mejuffrouw Van der Steur, tijdelijke on derwijzeres aan de bewaarsclioool, werden de kin deren voor hun liet gezongen versje bedankt. Hierna sprak de heer J. Bookmaker, ouderling, aan de groeve eenige woorden van liefde en dank baarheid en werden door hem de deugden van de lieve overledene herdacht. Namens de familie bracht de ouderling de heer H. van Riessen, eenige hartelijke woorden van dank voor de betoonde belangstelling. „Plan 1913." Half October zal de eerste vergadering worden gehouden van de commissie gevormd u.t de ^eree; nï"ineen „Koninginnedag", „Bloemendaal s Bloei en" „Bloemendaal Vooruit", ter bespreking van „Plan 1913" ten opzichte van Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2