ieii Bloetncndaal, Kaarten, jteemstede en omliggende plaatsen. N WIJK ALGEMEEN WEEKBLAD imsch Reisbf m rlogemaker. EM ƒ7,50. Iff ION 1387. 's-Oriels r HECÜ. nen, Ruilen, en, Verhuren rsvaart !r IHELPEl. GRIND. IN en November ti- ie Globe", VOOR KANTOREN: Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 6e Jaargang. ZATERDAG 12 OCTOBER 1912. No. 41. ■ji i m. Straatv\ 55; it weg 187 Telef. 2400; ;lef. 10590. ER. n YERI OOGr. toon 1338. ■acht 118, HAARLEM en Magazine»» I. Telefoon NZAND. IVIERZH1& LLIJKE PRIJZEN PRIJSCOURANT, GEZELSCH A.PS- ZEN naar: 17.50 50. KJi* 50.- er« est 275.- 100 05 175 165 175.- 650. - - 1450- OGRAMMA' oorburgwal 345, msterdam. rlem vervojge zich voor hei van Adverten'iën in de Ged. Oude Biacst 63. Het Bloe Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling'. Prijs per nummer f 9.10 Advertentiën 10 rents per regel bij herhaalde plaatsing korting. t nummer bestaat uit 4 bladzijden. MUZIEK. •durende de zomer-vacantie las ik een boek 11. Wagner, dat alleen reeds om zijn titel vwaardig is. Het is geschreven door E. ITei- inn en heet: „Richard Wagner unci das Endc [i Musik". Het is niet mijn bedoeling den inhoud het boek hier geheel mee te deelen, want de geeft al aanleiding en stof genoeg tot denken In allen, die verder en dieper (of hooger) gaan de oppervlakte. Welke muziek bedoelt de rijver? en waarom eindigt deze muziek vol hem bij Richard Wagner? "t Is nooit goed éénzijdige beschouwingen over beroemde men ie n te lezen, daarom vond ik liet ook leerrijk tegen Wagner gekeerde opvattingen te lezen, was het maar om te leeren zien hoe iemand legen een geniaal persoon gekant is, deze ge- pldheid niet alleen steeds gebruikt als wapen n dien persoon, maar ook voor zichzelf een 5kpaardje daarvan maakt, waarmede hij tol het onzinnige zijne lezers verveelt of ver laakt. De oorzaak van zoodanige vijandigheid i» lak gemis aan begrip. 0 4 zegt in den aanvang van het hier besproken k de schrijver zelf dat hij de ,,Doppelnatur von ;ner" nl. het èn dichter èn componist zijn, 1 begrijpt! Nu, dat verklaart voldoende zijn jb/ijdig oordeelen en «>eroordeelen. Ook zegt hij, hij de „Meistersinger von Nürnberg" niet tot •inde kon aanliooren en na de 2e akte weg- iomdat hij 't zoo vervelend vond. Wat moot id een saaie Droogstoppel zijn, wanneer hij it baarheid mist voor den geestigen, tintelen- junior, van de „Meistersinger"! aar de schrijver in zijn boek uiting geeft noch a zijn antipathie tegen- noch aan zijn niet- ijpen van Wagner, waar hij dus meer objec- f is, geeft liij wel bewijzen van ernstige studie. zeker opzicht heeft hij trouwens gelijk, dat :jhard Wagner met zijn revolutionairen geest [ok in de muziek een revolutie bracht, de muziek leidde, hij week n.l. af van de iting der absolute muziek en begon de drama- e. De absolute muziek bereikte haar toppunt iieethoven; daarna volgde de vermindering; m dramatische richting is Richard Wagner tot li; er voor mij de grootste en hoogste. Na zijne een kwamen de „symplionische Dichtungen" en «enemende mate nog vele andere nieuwigheden. I act „Ende der Musik" bedoelt de schrijver dus iiet einde van alle muziek, doch van de abso- muziek, zooals die van Bach, Mozart, Beet- n. Het bekende woord van R. Wagner„Kin- schaffet Neues", is door zijn opvolgers toe- ?»..st; misschien zou hij voorzichtiger gesproken •i >en als hij er bijgevoegd had: „Neues und nes". Want nu de muziek in andere richting ntwikkelt, geeft zij ook uiting aan iets ge ders dan vroeger de absolute muziek deed. Heinemann vind ik de absolute muziek de Ci ate; aan de andere moet echter haar sfeer Iti i erking in den tijd vrijelijk worden inge- i'11j id. Het componeeren onderwerpt zich niet aan |(Iv ng. Mendelssohn heeft dat in een heel aardig m c-ht al gezegd bij gelegenheid van een gemas- ki l bal, nadat men hem had willen voorschrijven hij moest componeeren, het eindigt aldus: Kjc 'er componiert so wie er kann und will.1- ft '1 Spreekt van zelf dat een componist, een schep- Ber niet tegelijkertijd aan den smaak van vele, veel Sni der alle anderen, die door andere scheppingen Bevormd is, kan voldoen. Laten onze concertbezoe- ke - trachten te begrijpen wat ze kooren, en onder. k-1!' id maken tusscken muziek en muziek, wam 4do-de eene soort wordt men in „eine bessre Welt Bnlriickt" (An die Musik, Schubert) en de andere ^prikkelt de Hartstocht en zenuwen. Deze laatste Boort zal ket wel op hare rekening kobben, dat er n ischen zijn, die zeggen, dat muziek eigenlijk |t.o< „erg zielig" is. Hierover zou veel te zeggen -'zijn, maar ik moet denken aan ket „Ende" van SMjn schrijven; denkt u nog eens over 't „Enne cler Musik"! N. V. De Nederlandscke opera en ope rette van liet Rembrandt-theater te Amsterdam. „Mignon", opera in 3 bedrijven van Am- broise Thomas. ,Wat een lieve muziek, hè, mevrouw?" Ja, zeg dat wèl." Én wat ook zoo aardig is: al koor je liet nog lot- dikwijls, ket blijft altijd nieuw." fa, er is maar één Mignon, koor." it gesprek achter mij door twee dames, een jere en een oudere, gevoerd, lijkt mij een voor ïelijk oordeel. Lieve muziek. Zeker, zonder Cel. En je mag dat wèl zeggen. En ket blijft d nieuw. En er is maar één Mignon. Het is als ket ware uit de ziel gegrepen, dit oordeel. rat de uitvoering aangaat, zoo wil ik eerst me- f i rouw Marie Thoms prijzen Dit goed uitzieede J jor j meisje, beschikt over een aangenaam sopraan- g<4 id. Zij zong de Mignon-partij alleszins bevre- md. Het best voldeed zij in de romance, en in. luo's met Lothario. otkario werd uitmuntend vertolkt door den Nifeuwenkuizen. Deze zanger heeft een fraai jeluid, dat zoowel wat omvangrijkheid als kh ïksckoonkeid betreft, onze waardeering den Men avond bleef eiscken. Ook zijn spel was, .evenals dat van Mignon, zeer voldoende. Br< Bn K<! I l e. 1 bat Philine werd gezongen door mevrouw Engelen Sewing. En uitstekend ook, zooals wij dat van deze zangeres gewend zijn. Wilhelm Meister toonde ziek zijn naam geenszins waardig, daar hij meer op een leerling dan op een meester geleek, en dat nog wel op een ver kouden leerling. Zijn gebroken nederlandsch klonk onaangenaam. De kleinere rollen werden allen bevredigend vervuld, niet het minst door mejuffrouw Van 3 'ijk, die alleraardigst Frederike speelde. Zij lijkt mij een begaafd meisje; haar gebaren en gang waren los en jolig, kaar spreektoon beschaafd. Het orkest onder leiding van dr. Oskar Bec ker, kweet zich voortreffelijk van zijn taak. De regie liad menige verbetering toegepast. Alles te zamen gaf deze voorstelling ons een goeden indruk. Eén ding moet mij nog van liet kart: de souffleur mist blijkbaar de noodige bescheidenheid in zijn nederig ambt, en schijnt zich wel tot een helden tenor of basse-noble te willen verheffen; zoo over schreeuwt hij menigmaal het orkest. S. De afdeeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond zendt een uit- noodiging rond tot het bijwonen van een voor dracht van den zanger en toondichter Emiel Hul- lebrocck uit Gent. De voordracht heeft plaats in de schouwburgzaal „De Kroon" te1 Haarlem, op Maandag 14 October en zal de honderdste hier te lande zijn. Het eerste gedeelte van den avond wordt besteed aan „Het Oud-Vlaamsche Volkslied", het tweede gedeelte aan de vertolking van een aan tal van Hullebroeck's liederen. Nieuwe leden, de bijdrage voor 1913 dadelijk betalende, verkrijgen dezelfde rechten als de oude leden. Leden van Jong Nederland hebben alleen persoonlijk toegang. Leden der afdeeling Haarlem van liet Algemeen Nederlandsch Verbond hebben toegang met één dame, terwijl meerdere dames- kaarten voor lien verkrijgbaar zijn a 50 cents per stuk in het Nutsgebouw, Zijlstraat 48, op Zaterdag 12 October, en Maandag 14 October, van 121 uur. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op dezen voordrachtavond. VOOR ONZE DAMES. Weet ge: dat met een oplossing van een lepel ammonia in een emmer water, kalkvlekken van een karpet en kleed verwijderd worden, en dat dit tevens ook de kleuren ophaalt? .dat flanel in water en ammonia gewassclien wit blijft en niet krimpt? .dat vensters met ammonia en water gereinigd, bizonder glinsteren? -.dat koper, wat erg aangeslagen is, eerst met ammonia en daarna met water schoongemaakt moet worden? :dat er voor goud en zilver geen beter en goea- kooper poetsmiddel bestaat dan ammonia met water :dat een druppeltje ammonia aan den onder kant van een diamant, den glans verhoogt? dat ammonia goed is om vetvlekken te verwij deren? Gebruik een zwakke oplossing, leg er zacht wit papier over, en strijk met een warm ijzer de vlek weg. :dat gelijke deelen van ammonia en terpentijn verf vlekken oplossen, zelfs al is de verf hard en droog. :dat vlekken van naaimachineolie, ook voor ammonia op de vlucht gaan? dat kammen en borstels als nieuw zijn, als zij gewassclien worden in ammonia en water? :dat een beetje ammonia in water het branden van een muggebeet vermindert? Non c'é sabatto senza sol, c'é donna senza amore geen Zaterdag zonder zon, geen vrouw zonder liefde, zeggen de Italianen zonnig en licht hartig. Ik zeg liever „geen vrouw zonder am monia, dat is bruikbaar geen Zaterdag zonder Bloc7nendaalsch Weekbladdat is leesbaar." MOUCHE. Verbetering van vrouwenkleeding. Maandagavond trad te Haarlem voor boven genoemde vereeniging mevrouw Thierbach weder om op. oor een groot gezelschap belangstellende dames sprak zij over haar werkwijzehoe een eenvoudige en goede japon binnen een uur of wat geheel klaar te hebben, en de daad bij het woord voegende, verscheen de spreekster achtereenvol gens in ongeveer twee dozijn verschillende japon nen. Deze kleedingstukken naar een eigen stelsel geteekend, gesneden enz., onderscheidden zich van elkaar door de kleur, de stof en de garneering. Toen het laatste van- deze verzameling aan den lijve getoonde kleedingstukken door de geestdrif tige dames bewonderd was, begon de spreekster een les: hoe een goede japon in een uurtje ge reed te maken. Voor dat doel werd een lap fluweei gebezigd. De uitkomst overtrof alle verwachting: in een goed half uur was een eenvoudige, maar fraaie japon gereed. Onder de aanwezige- dames waren er velen, die japonnen droegen, naar mevrouw Thierbachs stel sel eigenhandig vervaardigd. Er waren heel op merkelijke daaronder. UIT NEDERLANDSCH INDIË Naar aanleiding van een der interviews met bestuurders van Onze Oost, waarvan een reeks in liet Handelsblad verschijnt, ontvingen we het hier volgend schrijven van onzen indischen mede werker. (In het interview, waarop de brief betrekking heeft, ging liet vooral over bekendheid met de javanen, waardeering hunner inborst en zeden, en ill verband hiermee, behandeling van de inboor lingen. De ondervraagde, een controleur verklaart aan den dagbladschrijver, dat rasverschil onderscheid in staat en aard van beschaving een grondige kennis van de inboorlingen, uiterst moei lijk, eigenlijk onmogelijk maken. De zoogenaamde ethische richting, d. i. de menschlievender rich ting, die den laatsten tijd meer en meer voorstan ders vindt, slaat de Javanen te hoog aan. Naast hun deugden bezitten zij menige verkeerdheid, waarmede bij de toepassing der nieuwe begrippen door de Nederlanders geen rekening gehouden wordt. Aldus de controleur.) A an de redactie van liet Bloemendaalscli W eekblad. Hierbij het knipsel uit Het Handelsblad terug. Over 't algemeen is de opinie van den controleur in kwestie ook de mijne. Het ware te wenschen, dat er meer zulke ambtenaren waren. Over de onderwerpen in het interview aangeroerd, zouden échter boekdeelen vol zijn te schrijven. Mijn be zwaar tegen den controleur is, dat hij de zaakjes Zoo vluchtig behandelt. En dan nog iets. Het is misschien wel lieel belangrijk te weten, wat een ontwikkeld en onbevooroordeeld europeaan over de Javanen denkt. Het blijft echter alles zeer sub jectief. De man zegt zelf, dat je ze eigenlijk nooit leert kennen. Wat echter in onze verhouding tot de Javanen zoo dikwijls vergeten wordt, dat is, wat zij wel van ons denken. Dit is, dunkt mij, voor het begrijpen van lmn handelingen wel even noodig, als het opsommen van hunne in ons oog bestaande buitenissigheden. Welnu, weet ge wat elke javaan als vooropgestelde meening heeft van den Hollander? 1°. dat hij is gierig; 2°. trotsch en 3°. dom (of liever gezegd stoin, als tegenover gestelde van pienter ofte wel slim). In tegenstel ling met den Hollander legt de Javaan er zich op toe te zijnslim, beleefd, en royaal en moet de Hollander het in den strijd om het bestaan dan ook dikwijls tegen den Javaan afleggen. De Hollander behoort hier echter meestal tot eene gemeenschap (cultuur- of industrieele onderneming, of wel amb tenaarscorps) die zoo maar niet toelaat, dat er een van de leden door de Javanen naar den kelder wordt geholpen, en daarom is het zeer juist, wat de C. zegt, dat de eenzaamheid veelal het gevaar lijkste is. Ook de wijze, waarop die stille kraclir wordt aangewend, om je te pesten of je omlaag te halen is soms zoo teekenend. Laatst was hier in de buurt een controleur, die door allerlei ge- zwabber in gezelschap van inlanders druk bezig was, zijn prestige te vergooien. Het was merk waardig te zien, welke houding de verschillende inlandsche ambtenaren daarbij aannamen, en ik heb toen ook weer gezien, dat je ze volstrekt niet over één kam moet scheren. Er zijn onder de in landers zeer gunstige uitzonderingen. Dat zullen later- zeker sprookjeshelden worden. Zoo heb ik eens een regent gekend, die onomkoopbaar was. Men zegt, dat er meer zijn, maar dat zou ik gaarne eerst zelf willen vaststellen, alvorens het te on derschrijven. A propos van de reorganisatie van het bestuurcorps, geloof ik, dat de schepper ervan zijn tijd vooruit is. De inlandsche ambtenaren zijn over "t algemeen nog niet rijp voor de zelfstandige bestuurstaak, die hun zal worden opgedragen. We doen hier in onze kolonie nu zwaar aan ethiek, nietwaar? Nu, laat ik u uit den droom hel pen. De ethiek bestaat op 't papier en heeft eenige breintjes ontwricht, maar in werkelijkheid wonen we hier in het hartje van Rusland, hoor. Een paar staaltjes: Er wordt nogal eens riet in branci gestoken, en de politie heeft dan al gauw een ver dachte'te pakken. Wanneer nu voor het oog van den laagsten inlandsclien politieambtenaar vol doende bewijs tegen den verdachte aawezig is, zendt hij hem in optocht over straat, begeleid door vlaggen, verbrande rietstokken, trommen en flui ten en eene op hoog bevel hoonende menigte. Ik wil in het midden laten, of deze wijze van behan delen effekt sorteert tegen het euvel van brand stichting (de uitvinder der maatregel beweert van wel), maar m. i. is een dergelijke behandeling van een verdachte geheel bezijden den letter en den geest van de wet, en als middeleeuwsch onzer natie onwaardig. Nog iets: We hebben hier een heel corps water staats-ambtenaren (irrigators noemen we hen), die met zeer veel opgewektheid een vrij lastig werk doen, nl. het bevloeiingswater verdeelen. Nu wilde het binnenlandsch bestuur in die verdeeling eene andere regeling invoeren, zeer tegen den zin van de suikerfabrikanten, maar weer erg ethisch, want daarbij werd de Javaan, die uit den grond nog niet een derde weet te halen van 'tgeen de euro peaan er uit haalt, met dezen in recht op water gelijkgesteld. Om nu de oppositie tot toegeven te dwingen werd maar even aan de inlandsche hoof den geschreven, dat er in zake water geen rege ling nog bestond, en dat dit aan de bevolking moest worden bekend gemaakt. Dit stond dus gelijk met de afkondiging van de anarchie van gouvernementswege. Natuurlijk zijn zo toen op hun vingers getikt, en hebben de lagere hoofden, die aan de order van bekendmaking onder de bevoi king hadden gevolg gegeven, een standje gehad, want natuurlijk waren die dom en hadden de order verkeerd bgrepen, enz. Als het erop aankomt, dan worden die optochten van beklaagden in zake riet brand door de bevolking uit eigen beweging ge organiseerd en is er nooit een order van kooger hand daaromtrent gegeven. Maar nu basta. Een volgenden keer weer eens over wat anders. ROME IN DE GESCHIEDENIS. Volgens de Neue Jahrhundert heeft de Parijsche 'kanunnik Janvier in een van zijne druk bezochte vastenpreeken, dit voorjaar in de Notre Dame ge houden, het dooden van ketters verdedigd. „De kerk mag de ketters straffen," aldus zeide deze geestelijke, „d. w. z. diegenen die zich van hare leer, en dus van hare eenheid afscheiden. Zij zijn schuldig, want zij wijken af van liet geopenbaarde geloof; zij schenden hun gelofte; zij stellen zich te ^eer tegen het onfeilbaar gezag; zij verbreiden hunne boosheid om zich heen en verderven andere zielen. Derhalve heeft de kerk het recht, hun dui- velsclie verdorvenheid niet slechts door den ban vloek, maar ook door het zwaard uit te roeien, d. w. z. doordat zij van de katholieke staten de vervolging der ketters vordert door maatregelen, welke uit de doodstraf kunnen bestaan. Zooals paus Bonifacius VIII gezegd heeft, zal het stoffe lijke zwaard van koningen en soldaten de kerk ten dienste staan, en gehoorzamen aan het bevel des priesters. Wanneer de moderne wereld geloofd heeft het delictum opinionis (meeningsmisdrijf) te moeten opheffen, moet men het herstellen, want het is somtijds misdadiger dan het delictum facti" (feitelijk misdrijf). (N. R. Ct.j Volgens een officiëele pauselijke statistiek zijn er op dit oogenblik in de wereld 4450 benedictij nen, 1000 kartkuizers, 4476 dominicanen, 16.968 franeiskanen, 1900 karmelieten, 16.294 jezuïeten en 4000 redemptoristen. Aan dezelfde statistiek ontleenen wij de bizonderheid, dat in Pruisen, dat voor twee derden protestant is, 231 monniken wonen op elke 100.000 inwoners, terwijl het bijna geheel katholieke Oostenrijk op hetzelfde aantal er slechts 158 telt. (N. R. Ct.y T00NEEL. Schouwburg Jansweg te Haarlem, Eva, das Fabriksmddel. Het „Wiener Operetten Ensemble", onder de artistieke leiding van Aliska Preger, heeft onverwacht gelegenheid verkregen, om te Haarlem een voorstel ling te -geven. Deze vindt aanstaanden Maandag plaats in den Schouwburg Jansweg. Gespeeld wordt Eva, das Fabrikfi rn adel, operette in 3 akten van Eranz Léhar. Wij maken hier met eenigen ophef melding van, omdat, wegens de late ver bintenis, het den heer Van Gasteren aan den noodigen tijd ontbrak om langs den gewonen weg, dat is dus eenige dagen van te voren, deze voorstelling onder de oogen van de bezoekers van den schouw burg te brengen. De in alle, opzichten goed verzorgde operette, waarvoor Léhar mooie muziek heeft gemaakt, verdient een druk be zoek. Men weet dat zij te Amsterdam, Rotterdam en den Haag steeds volle zalen vermocht te trekken en dat de groote pers hiervan in de meest vleiende bewoordingen gewag maakte. N. V. Tooneelvereeniging directie Her man Iieijermans Freule Julie van Au gust Strindberg, gevolgd door: Moreele Kracht van Felix Salten. De nieuwe „Tooneelvereeniging" onder den fon- kelnieuwen directeur, met twee nieuwe stukken, voor Holland althans nieuwe stukken. Nog een nieuwheid te midden van al deze nieuwheden was, dat deze voorstelling door een inleidend woord werd voorafgegaan. Dit inleidend woord werd gesproken door den heer Israël Querido En het was heel mooi. Reeds toen ik voor het eerst van de bemoeiing dezes heeren las, vroeg ik mij af: Wat doet hij daarbij? En nog altijd be grijp ik dat niet. Ik had gehoopt het uit zijn inleidend woord te vernemen; dat hij b. v. aandeel houder was, of geldschieter, of toeziende voogd van de nieuwe Tooneelvereeniging, maar niets daarvan. In het zoogenaamde „Tableau de la T roupe" was de heer Querido genoemd den lezer dramaturg. Een lezer is hij dan ook werkelijk gebleken, want hij las zijn inleiding van een p: piertje, maar een dramaturg is hij niet, voor zoover ik weet. Wel zond iemand (wie?) aan de bladen het bericht dat hij een drama, getiteld „De Jordaan" voltooid had, maar dit bericht werd den volgenden dag weer door iemand (door wien?) tegengesproken. De strekking van de inleiding bleek, dat het publiek zich niet te veel, (wel wat, maar niet te veel) aan de recensenten moest storen, en zon der zich om het oordeel van de dagbladen te be kommeren, zelf moet gaan kijken. De lezer was vrij kalm. Het was niet zoo on aangenaam als ik mij had voorgesteld. Toen de lezer ophield, klapte men in de handen ten blijke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1