KERK-AGENDA. Haarlem. Eglisc Wallonne. J 01 lieu res tin matin, Mr. Cler, Pasteur a Leiden. Remonstrantscli-Gereformeerden. v.m. 10 urc, Ds. Haentjens. Luthersclie Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Binnerts Sz. 's avonds 7 ure, Plantenga. Blo mcndaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. iO ure, Ds. van Leeuwen. 'savonds ü1/» urc, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. 's avonds 6l/2 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Lohr, van Haarlem. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 urc, Ds. Berkelbacli v. d. Sprenkel. Woensdag 6 November. 's avonds 71/0 ure, Ds. Berkelbacli v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Woensdag 6 November 1912, 's avonds 71/.) uur, Ds. Creutzberg, bijbellezing. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IO1/2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijkscke schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Eiken Zondagmiddag van 2t/2 tot 5 uur, Concert in „Rusthoek" van het Amsterdamseh Trio. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de lans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg „De Kroon", Heute Abend 8 Uhr. Zweite x\usfükrung des Wiener Operetten Ensemble, Direction E. von Jantsch, der Frauenfresser. Zondag 3 November, N. V. Opera en Operette van het Rembrandt-Theater, Faust. Woensdag 6 Novemoer, Het Ned. Operette Ensemble, Dir. Alpli. Janmart Jr.. Eva, (het Fabrieks meisje). Donderdag 7 November, Concert, Directie Max van Gelder, Pisuisse en Blokzijl, Journalisten- Chansonniers. De vertolkers van het Levenslied. Zaterdag 9 November, Buitengewone Voordracht avond door Mevrouw ANNA WENSMA KLAASEN, Déclamatrice. Schouwburg Jansweg. Woensdag 6 November, 8 uur. N. V. „Het Tooneel", Dir. Willem Royaards. De wouw in 't Spel. Donderdag 7 November. Ensemble Solser en Hesse. Kom je ook op de Bruiloft van Mietje Vrijdag 8 November, 8 uur. Bén enkel optreden van Madame "Yvette Guiibert, Grandes et petites Chansons de France en costumes des époques. Maandag 4 November, 's avonds te half 8 uur, Vegadering in het logement van „Ouds het Raadhuis" te Overveen. Punten ter behandeling staan vermeld in het weekblad voor Bloem bollencultuur. Maandag 4 November, Nut van het Algemeen, 's avonds 8V2' uur. Jonge Vooruitstrevende Vrijzinnigen Ledenvergadering. Vrijdag 8 November, 's avonds 8 uur. Lezing in de groote zaal van het gebouw „tot Nut van het Algemeen", Zijlstraat 48. Spreker: den Heer S. A. Cramer, Onderwerp: „Helderziendheid". Dagelijks Bioscoop Modern, Barteljorisstraat. worden, want dit is ,wel 't hoogste en beste en de groote macht van ware en edele muziek. Schouwburg Jansweg. Opera Italiaha: „Rigoletto", opera in 4 bedrijven van Giuseppe Verdi. Het was vrij druk Dinsdagavond in den Schouwburg Jansweg. Het publiek bleek niet zonder geestdrift voor dit oude, misschien wat ouderwetsche maar grootsclie werk van de echt Italiaansche soort. Na menig zangstuk was de bijval zeer groot, vooral na het tweede bedrijf, en vooral het tweegezang tusschen den hertog en Giida werd met een luid handgeklap be loond. Dit werk, waarvan de tekst, zooals ge weet, uit Hugo's tooneelstuk „Le roi s'amuse" ver vaardigd werd, Liedt menig sterk geschreven, kleurige toonzetting' aan den hoorder, en ook het oog werdt voortdurend beziggehouden door de wisselende tafereelen, waarmede deze opera heel mild is. De decors mogen niet te zeer ge prezen worden; in menig opzicht onverzorgd. Dat kon beter. De kleeding van de zangers, zangeressen en zelfs van de koren was alleszins voldoende; soms heel prijzenswaardig, en het is verblijdend te speuren, dat men in kleur- en vormen-in- zicht vooruitgaat, en men niet meer die af gedragen bonte pakjes van vroeger voor den dag durft brengen. Bari, die den hertog van Mantin zong, was geen aantrekkelijke verschijning, daarbij blijk baar verkouden, zoodat hij heel behoedzaam zong. Het is niet onmogelijk, dat deze zanger wanneer hij door heeschheid niet belemmerd wordt, een aangename stem heeft. Rigoletto werd door Terran gezongen, en menigmaal bijzonder verdienstelijk. Een enkele maal zong hij ernaast, wat zeer jammer was voor den algeheelen indruk, die anders buiten gewoon gunstig was. Voor zijn spel mag hij ook wel een pluimpje hebben; dit was zeer bevredigend, vooral indien men bedenkt welk een moeilijkheden deze partij bergt. Signora Cassani, die Giida zong, beschikt over een prachtige, innemende stem, met groo- ten omvang. Haar coloratuur was fraai en be schaafd. Haar hooge C klonk zuiver en wel luidend. De verdere bezetting liet te wenschen over. Het orkest onder maestro Rubino was weder om uitmuntend. Fok en Brok. Fok (verbaasd): Ben jij het, Brok? Brok (zelfbewust glimlachend): Ik bèn het. Fok: Weet je het wel zeker? Brok (op minachtenden toon): Ja, ik weet het zeker, dat ik het ben. Waarom, twij fel je daaraan? Fok: Ik twijfelja, omdatomdat je zoo anders bent dan vroeger; beschaafd en def tiger,meer een heer hé? Vroeger was je meer een man, en nu een heer, een volmaakte heer. Brok (zelfbewust): HmJa, ja, En ver der? Fok: Ja, eigenlijk is het net of je je zoo maar houdt, en of je, goed bezien, heelemaal nog dezelfde van vroeger bent. Alleen je hebt ietsietsik weet niet. Ik ben bang voor je geworden, Brok, dat is te zeggen ik ben bang geworden voor je geestvermogens. Brok: Je bent ongemanierd, Fok. Fok: Dat kan ik van jou tenminste niet zeggen, jij bent eerder tè gemanierd. Denk om het spreekwoord: Al draagt een aap een gouden ring. Toch blijft hij een kwaadaardig ding. Brok (geschandaliseerd): Jij bent geen man om .mee om te gaanvoor mij althans niet. (Hij neemt de houding van een t r e u r s p e 1 e r a a n.) Jij bent niet beschaafd. Jij bent geen Jieèr. Fok (barst in lachen uit): Blijf nog even, zeg, Brok Neen, zeg Brok, Brokje, Broikkie, blijf. Je hebt gelijk, werkelijk. Ik voel, ik weet zeker, dat ik veel van je leeren kan. Brok (stilstaand): Meen je het heusch Fok: Ja, ja, ik meen het. Brok (trotseh): Dan zal ik je iets zeggen. Ook mij zou het spijten wanneer onze vriend schappelijke omgang van vroeger moest wor den afgebroken omdat jijzooonbe schaafd bent, als ik het zeggen mag. Fok (invallend): Zeg het maar gerust. Zeg wat je wilt. Je hebt gelijk, ik bèn onbe schaafd, onbeleefd, ongemanierd, onfatsoenlijk; ik ben een vlegel, ik ben een os, een mam- mouth, een voorwereldlijk monster van onge manierdheid. Brok (glimlachend): Kalmeer je, Fok. ik waardeer je verstandig inzicht voldoende. Kalmeer je, en luister naar mij. ik wil onzen ouden omgang voortzetten, op een voorwaarde. Fok. En die is Brok: Dat je je beschaven moet. Fok (b e d e n k e I ij k)Ja, maar dat is niet gemakkelijk, hoe moet ik dat aanleggen? Brok: Gemakkelijk is het niet, maar het is mogelijk. Er is een middel. (H ij steekt plechtig de hand in zijn binnenzak, en plukt daaruit metduim envinger 'n flets geel boekje. Hier is het middel Zelfs een Indiaan die dit heeft bestudeerd, kan bij een lid van de tweede kamer uit eten gaan.; een straatslijper, die dit boek in zich heeft op genomen, kan bij vorstelijke personen thee gaan drinken. Fok (gretig): Hoe heet het? Hoe heet het? Brok (kalm): Je vond mij daareven een heer, niet waar? Een echten heer? (Op het hoek slaand.) Hier is mijn leerschool. Dc leerschool voor heeren, zou je kunmen zeg gen. Alles, alles staat in dit boek. Hoe je loe pen moet; hoe je stilstaan moet; hoe je in bed liggen moet; hoe je moet opstaan; hoe je moet eten en drinken; hoe je moet geeuwen, niezen, hikken en je neus snuiten; hoe je moet lachen; hoe je moet huilen; hoe je je hoed moet afne men; hoe je hem weer moet opzetten; hoe je moet denken; hoe je moet haten en liefheb ben; en aan welken kant van een dame je loopen moet; in een woord: hoe je mensch moet zijn. Fok (gulzig er naar g r ij p e n d)Geef mij het! Ik wil mensch zijn. Hoe heet het? Wat kost het? Brok (het boekje wegtrekkend): En dit handboek om netjes te zijn, dit leiboek om fatsoenlijk te zijn, dit grootboek der wel levendheid, dit eenig en alleen zaligmakend voorschrift om mensch te worden, ligt .onder het bereik van een ieder. Evenals de kloos terbalsem, de abdijsiroop en de allesgenezende pink-pillen, kost ook dit niet veel, m,aar al kostte liet een gulden, al kostte het tien gulden, al kostte het mijn wekelijksch inkomen, ik /.ou het moeten hebben, in jou plaats. F o k "(o n d e r den indruk): Je maakt 111e nieuwsgierig. Je .naakt me begeerig. Je maakt me graag. Brok (toont li e t boek): Ziehier Fok (lezend): „jonkvrouw H. A. Rap- pard, Goede manieren, Derde druk". (V e r- schrikt): Jcnges, jor.ges, dat is niet mis. Nu begrijp ik, hoe jij zoo'n heer bent geworden. Geen wonder. Een jonkvrouw! Een echte jonk vrouw! Als je daar les van krijgt in de goede manieren, nu, als je dan nog geen heer wordt dan ben je geen knip voor je neus waard Brok (zelfgenoegzaam): Zie je mijn handen? Mooi hè, die nagels? (Zijn lippen even openen d). Zie je mijn tanden Wit als krijt hè (Z ij n hoed oplichtend.) En hoe vind je mijn haar gekamd? En hoe zit mijn jasje? Aan mijn lijf gegoten niet waar? Alle maal uit dit boekje. En vooral hoe vind je mijn houding? Aangrijpend, hè? Ook uit dit boekje geleerd. (Hij opent het en houdt het Fok voo r.) L.ees eens. Om te beginnen. Fok (leest): „Het is ook niet kwaad de aandacht te schenken aan de houdingen, die de beeldhouwers aan hunne beelden geven." Brok (richt zicli op de teenen op, plaatst een hand in de z ij, den arm sierlijk uitbuigend, waardoor hij wel iets van een groote 11 schenk kan heeft, en steekt de andere hand zijwaarts omhoog als de tuit van genoemde kan), mooi hè? Fok (geestdriftig) Ik ben er koortsig van. Het is ontzettend. Brok (slingert beenen en armen bevallig door elkaar, wat hem den zoeten aanblik van den krakeling geeft.) En hoe is dit? F o.k (opgetogen): Het is heerlijk. Het is zalig Het is hemelsch. Geef mij dat boek. Leen het me. Verkoop het me. ik wil het heb ben, ai kostte het me tien jaren van mijn leven, ik wil het hebben. Wil je liet me leenen? Of kan je het zelf niet missen? Brok: Neen, heelemaal missen kan ik het nog niet. ik ben wel mensch, zie je. O, in den vol- steu zin des .woords. Maar ik vergis me neg wel eens, ik kan nog niet heelemaal buiten het boek. Koop er een, het is niet duur. Het kost f 1,25. Fok: ik ijl, ik vlieg, ik ren. Elke dag zon der dit boek is een verloren dag. Elk uur zon der dit boek een verloren uur. Brok: Maar als het nu eens uitverkocht is? Fok: Dan snijd ik mijn hals af. Brok: Als het in den winkel eens niet voorhanden is, en je moet een dag wachten, hoe moet je je dan gedragen zoo'n heelen dag? Want je bent nog onbeschaafd. Fok: Ik ben als een wilde uit het donkerst Afrika, een menscheneter, een Brok: Ik zal je, om je voorloopig te hel pen, een paar voorschriften uit dit boek op lezen. Dan weet je morgen tenminste hoe je je gedragen moet. Luister goed. (H ij lees t.) „Grijp uw vork niet als een dolk met de volle vuist vast om er dan mee in 'het eten te steken." „Ook moet gij, als gij drinkt, het glas niet bijna onderste boven keeren, alsof gij het op uw neus wilt laten balanceeren." „Drink nooit uit uw schoteltje." Ge moet niet met kwasten spelen. Menigmaal gebeurt het dat een zenuwachtig heer in het vuur zijner redeneering onwille keurig een te harden ruk aan zulk een kwast geeft, en hem daardoor tot zijn grooten schrik in de hand houdt." „Mocht de politie uw hulp inroepen. (Ge zoudt dit aan uzelf te wijten hebben. Waarom moest ge ook blijven kijken?) Verleen die dan gewilligkies geen partij tegen de overheid" „Hakkel niet, zoek niet naar uw woorden, en tracht in zoo'n geval geen tijd te winnen met uitdrukkingen als „dinges", hoeitie", „eh", enzoovoort." En tot slot voor vandaag: „Maak u nooit zenuwachtig over welke fla ters ook, maar negeer ze met stoïcijnsche kalmte." Dit laatste zal voor jou vandaag en morgen wel de hoofdzaak wezen. En nu, tot ziens. (H ij wuift zwierig met de han d.) Fok (drukt hem de hand): Tot ziens. Brok: Au, au. Niet zoo knijpen; dat is niet beschaafd. En zet je beenen wat flin ker op den grond. En, sta, redhto.p, trek je eenen schouder wat op. En houd je hand van je haar af. En bijt niet op je lippen. En hou je armen Wat meer tegen je lijf, tegen je onbeschaafde lijf. Zoo, en nu wat omkijken en niet met je vingers aan je gezicht peuteren, en niet om niets lachen, en je schoenen niet scheef loopen. Want dat is allemaal niet beschaafd. Gegroet. Fok (bedroefd): Ach, ach, ik kan overal niet te gelijk aan denken. Ik leer het nooit. Brok: Moed. Moed. Wees een ander. Of liever: wees een heer! Fok (wanhopig): ik zal mijn best doen. Gegroet. Brok: Gegroet en tot weerziens. PLAATSELIJK NIEUWS. De bazar dezer dagen in de christelijke school alhier gehouden, heeft een bevredigend verloop gehad. Verleden Zaterdagavond hielden de heeren De Beaufort en Burdet een lezing, waarbij de zaal geheel uitverkocht was. Aanvankelijk zou de keer Thijsse gesproken hebben, doch deze was door on gesteldheid hiertoe verhinderd, zoodat de heer De Beaufort in zijn plaats het woord voerde. Donderdagavond had bij wijze van veiling, waar bij ds. Van Leeuwen zoo welwillend was zijn mede werking te verleenen, de laatste verkoop der voor worpen plaats. De totale opbrengst van alles, de ontvangen gelden der lezing van Zaterdagavond hierbij inbegrepen, bedraagt ruim 2000, Zooals uit ons jongste raadsverslag blijkt, v door de Tuiilbömvvereenigiiig te Bloemendiial i den rand medegedeeld, dat zij voornemens v. dezen winter te Overveen een 48-tal cursuslesic Ie geven, die onder toezicht van den lieer Volkeil rijkstiiiiihouu leeraar te Lissc. zullen staan. A deze mededeeling was liet verzoek toegevoegd 1 der lokalen der O. L. school te Overveen hiervi te mogen gebruiken; De raad willigde dit verzci niet in. doch schonk de verecniging voor der, cursus een steun van 100, Dinsdagavond werd in het hotel „Van Ouds Raadhuis" de eerste cursusles gegeven. Ruim 25 personen waren aanwezig. Op deze les werd liet woord gevoerd door de heeren ,1. A. Huisman uit Halfweg en \V. Boerema. uit Rijswijk. De hijeen- komst werd ingeleid door den heer G. Lodder voorzitter van de commissie van toezicht. Woensdagavond heeft Bloemendaal gedeeltelijk in donker gezeten, 't Een of ander gebrek aan een der kabels was de oorzaak. Voor velen was het een onbegrijpelijk geval, daar in een huis het licht beneden niet wilde branden en boven wel en in een ander huis andersom. Het ongeval duurde ongeveer drie uren. Dut de kaarsjes lustig brandden, spreekt van zelf. Ook Donderdagavond scheen er weer iets t.p haperen. Thans duurde de duisternis-periode ech ter korter. Worden dc kabels te oud? Uit liet poli-tie -rap port. P i' occsse u-v e r b a a 1 zijn opgemaakt -i gens het loopen over verboden gronden; het be machtigen van konijnen, door middel van een fretliet niet verlicht hebben van letter en num mer aan de achterzijde van een motor-rijtuig; het niet verlicht hebben van een rijwiel; het stellen van wildstrikken; het jagen met kunstlicht en vervoeren van wildstrikken; overtreding der wa penwet, het bij zich hebben van een dolkmes; en het in verboden richting berijden der Korte Kle verlaan. Gevonden en terug te bekomenhij J. Met- zelaar, Bloemendaalseheweg 187 alhier, een knip mes: politiepost te Bloemendaal, een mandje en een bondscontributieboekje ten name van C. Pee reboom, Joubertstraat 21, een damesportemonnaie met inhoud bij Pijl, Bloemendaalseheweg te Bloe mendaal, een portemonnaie met inhoud, bij His- sink, agent van politie te Bloemendaal, een zwart léderen dames-portemonnaie; bij M. Nolet, Regu lierstraat 21, Haarlem, een schroevendraaier; bij mevrouw Tuinder, Kleverlaan 11 b te Bloemen daal, een witte dienstbodenschort. Verloren een portemonnaie met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 20 Oct. tot en met Vrijdag 1 No vember. Geboren: z. van C. L. de Fouw en A. C. van Aken; d. v. T. Krijtenburg en IJ. Neijssel; z. van F. van Rixel en A. G. Dingerdis; d. van F. de Graaf en G. Jonkers; d. van G? F. M. Roozen en A. A. P. Grippeling. G e t r o u w d P. A. Verduin en M. L. Haagen; PW. van der Poel en M. Hulsebosch. Overleden in het gestic lit Meer en- berg: W. van Luit, 53 j. SPORT. W. F. C.B loemendaal. Bloemendaal komt uit met Kemper als spil, ter wijl Boeljon in de voorhoede nog steeds afwezig is. Toch hebben velen goeden moed. maar bij aan komst óp liet terrein was voor de meesten het lol van de witte bloemendalers reeds beslist. Eerst een gezond modderbad en daarna met een flinke nederlaag zwart naar huis terug. Toch wordt dadelijk goed aangepakt. Hartog wint den toss en verkiest met. wind mee te spelen. Toch is Wormerveer dadelijk de sterkere en de geheele B. V. V. achterhoede moet dadelijk aïïe zeilen hij- zetten om reeds dadelijk doelpunten te voorkomen. De voorhoede van de zaanlanders, die op enkele plaatsen keurig samenspeelt, is uitstekend aan de gladheid en drassigheid van het veld gewend en Veldhoven ziet dan ook geen kans hun vlugge linkerwing te houden. Als deze eens goed voorzit komt Spaan, die uitloopt, in den modder te zitten en eenige blauw-witten zijn er als de kippen bij om den bal in te schieten, waar Van Kessel hem echter juist weet terug te schoppen, doch hij kan niet verhinderen dat de dadelijk terugkomende bal vlak langs de paal in 't doel belandt (101. Moedig wordt er door gestreden. Als de links buiten opnieuw passeert, geeft hij zelf een kei hard schot, dat door Spaan's handen in 't' net vliegt (20). Zoo komt de rust. De spelers zijn onherkenbaar, maar komen even later weer wat opgefrischt terug. Nu speelt B. V. V. tegen den wind in en Van Kessel heeft met Hartog van plaats verwisseld, wat wel een verbetering is. Stals en Veldhoven huizen echter gedurig in de voorhoede, waardoor de zaansche voorhoede veel vrij spel had. Hier door ontstaan, ondanks het sterker zijn van de witten, nog drie doelpunten voor Wormerveer, waarvan het laatste speciaal vermelding verdient. W. F. C. wint aldus met 50, wel verdiend, maar zeker geflatteerd. Na de rust had B. V. V. geregeld hot beste van het spel. RIPP. UIT ANDERE GEMEENTEN. Mevrouw Noordewier. Op de 2e Zalsman-avond, te geven in de con certzaal „De Kroon", op Dinsdagavond 5 Novem ber, zal mevrouw A. NoordewierReddingius als soliste optreden. Mej. Jannette Walen zal haar liederen begelei- en en enkele solonummers spelen. Bioscoop-nieuws. In de Barteljorisstraat vanaf heden een mooi programma. Fraai is de bioscoop-courant met een automobielwedstrijd van je welste en een troepeninspectie door den duitschen keizer. Liet hoofdnummer van het programma: Dc dochter van den gouverneur, gespeeld door artisten van den koninklijken schouwburg te Kopenhagen, onderscheidt zich door mooi spel en vooral door prachtige landschappen. Deze film wordt in drie afdeelingen vertoond en duurt bijna een uur. De kindervoorstellingen, die Woensdag- en Zaterdagmiddagen worden gegeven, trekken een steeds drukker wordend bezoek, dank zij de aantrekkelijke films, die voor de jeugd worden uitgezocht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2