Kerstgeschenken 1385 - Groote Houtstraat 35 - 51 Anegang. voor Dames en Heeren. Ruiling toegestaan. ZWARlSEU's MAGAZIJN van FOTO-ARTIKELEN, PORTRETTEN 1 L. A. B ULEHAKE, in EIGEN omgeving. f Bloemendaalscheweg 70, VAN VEEN C°i) Hofleveranciers, De afdëéling Haarlem van dén vrijzinnig-derno- .liitischeu bond, zal. naar /ij ons mededeelt, te nen niet 4 Januari c.k., een weekblad uit- ..Da Uitkijk" getiteld. Men deelt ons mede l'.ij gelegenheid van de inwijding der gerestau de soaiataits-lokaleii. zal op Zondag 22 en \1 ■ndag 211 dezer in tie sociëteit Vereenigiug n aarlem. een kolfwedstrijd gehouden worden ,<ar|is en personeel) en tevens een biljartwedstrijd in M'i'ie-stooten) voor leden der sociëteit Veree nigiug, leden der uitgenoodigde kolfclubs en bui tengewone leden van den Nederlandsehen Kolf- boud. Voor den kolfwedstrijd werden meer dan 110 inschrijvingen ontvangen en zullen zelfs deelne mers uit Goes aanwezig zijn. om mede- te dingen naar de prijzen (medailles en kunstvoorwerpen) .(I de zoo alom bekende kolfbaan, die tot de besten de- lands behoort De inschrijvingen waren zoo groot, dat de wed- -i d vermoedelijk eerst Zondag 29 dezer zal kuil- n beëindigd worden. De sociëteits-lokalen zijn thans van centrale verwarming en electrisch licht voorzien, en geheel oderniseerd. Esperanto. De haarlemsehe Esperanto-cluh houdt Zaterdag 1 Dec. een fcest-bijeenkomst in liet gebouw ..De Vereenigiug". Het afwisselend programma belooft een genoeglijken avond. ONTVANGEN BOEKEN. I)r mythen van Griekenland en Romedoor H. A. uerber, bewerkt door dr. B. C. Goudsmit. Zut- pt en. W. J. Thieme Co., 3,90, geb. 4,50, i itoriseerde uitgave met vele platen naar schil derijen en beeldhouwwerken. W. Weissman. Het stucadoorsvalc voorheen hans", uitgegeven door den Ned. Stucadoors- lonsbond, bij Kuygrok Co., Haarlem. VOOR ONZE DAMES. Kerstmispudding. Wij hadden hierboven even goed kunnen sclirij- „Voor de kinderen"; ach, en „Voor de hee- i' had ook gekund: „Voor de gausche mensch- ]n id" kon er boven staan. ■rstmispudding voor 4 personen: ■■li neemt 100 gram kalfsniervet, (hakt dit i h), 50 gram gesmolten boter, 100 gram (sul- rozijnen, 100 gram krenten, 50 gram sukade, ram suiker, 150 gram geraspt wittebrood. 150 i gehakte zure appelen, 1 geraspte muskaut- theelepel gestampte kruidnagelen, 1 tliee- i' i gestampte kaneel, 4 eieren, l/2 deciliter ïum ei i theelepel geraspte citroenschil. ui werkt dit alles goed dooreen, en doet het ii rn wit linnen zakje, bindt dat goed dicht, en liuMict het zoo twee uur in een pan met water, er wil oplettend, dat alles steeds ouder water blijft. 1 rna doet men den inhoud iu een goed gebo te, don puddingvorm, plaatst dien in een niet te biten oven tot het gebak rondom goed bruin is. Dit duurt ongeveer een uur.) Voor men den pudding opdient, holt men dezen van boven een n iiig uit, legt in de holte wat stukjes brood suiker en overgiet die met y2 dL. rum, die in brand steekt en zóó als een vreugdetoorts de eetkamer binnendraagt. Vis dit gebak goed gelukt is, eet men het op. TOONEtL. Schouwburg Jansweg. N. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. „Paddenstoelen", door Willem Schürma.nn. Dit stuk naar ik meen - het eerste a dezen tooneelschrifver, wiens werk ..De Violiers" reeds zoio vele avonden; volle zalen trok, is niet zonder verdien stelijkheid. Ook het ispel der Rotter dammers mag welgeprezen worden. Zij speelden met de van hen bekende toe wijding en begaafdheden, iéder naar zijn aard en kracht. Zij hadden werkelijk wel wat voller zaal verdiend. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Zeer geachte redacteur, Met veel ingenomenheid las ik in het vorig nummer iu-t ingezonden stuk van „een lezer". Ik uil (met uwe goedkeuring natuurlijk), op deze plaats wel uitdrukkelijk verklaren, dat ik ue mee ding van geachten inzender uit volle borst deel. hen. Integendeel, waar ue vrouw zich smaakvol gedraagt, hecht ik niet diepe overtuiging mijn goedkeuring aan haar. Maar één ding wil ik maar Zéggen: dat ook ik geloof, dat het paard soms den menseh tot voorbeeld strekken kan, en dat ik daar ridderlijk voor uit kom, men kan ervan zeggen wat men wil. Ge ziet, ik noem u man en paard. Ik voor mij heb altijd liet paard bij den naam durven noemen. Toen ik nog heel jong was, veel jonger dan nu,.toen zeiden de kennissen al van mij. dat ik het paard bij de horens durfde r atten. Het is mij in mijn later leven, niet altijd voor den wind gegaan, maar paarden, die de haver verdienen, krijgen ze niet altijd. Dat zeg ik maar. Als ik zeg, dat de paarden soms den mensehen tot voorbeeld kunnen zijn, dan zonder ik de hon den daarvan uit, en hiermede kom ik tegelijk op een ander ingezonden stuk in het vorig nummer van uw geëerd blad, waarin „een abonné" zoo terecht zegt, dat de honden in Bloemendaal zich soms zoo onfatsoenlijk gedragen. Wat ik zelf daar van ondervonden heb, zou ik niet graag op deze plaats vertellen, dat zou te onsmakelijk zijn voor iemand als ik, die juist, zooals hierboven, liet voor tien goeden smaak opnam. Veroorloof mij echter een opmerking, geachte heer redacteur. spreekt in uw noot na liet inge zonden stuk. over verhooging van de honden belasting, maar u zult bij nadere beschouwing loeh wel met mij eens zijn, dat een hond, al is de. be lasting ook nog zoo hoog, zich daar geen sikkepit aan stoort en toch even goed, enz. enz. Daar ls hij een hond voor. Ik maakte al wat onbescheiden misbruik van de verleende plaatsruimte. Dank u beleefd. Hoogachtend, K. „D e zes Prinsesje s". Naar we vernemen, komt mevr. HopmanKwast Donderdag 26 dezer (2e Kerstdag) weer met een nieuw werk. Ditmaal met De zes Prinsesjes, kinderoperette in 3 bedrijven, muziek van mevr. HopmanKwast. Daar zij tot baar groote spijt niet kon vol doen aan het vriendelijk verzoek van de vele lelden, om nogmaals van Roodkapje een 'g te geven, zoo komt zij de belangstel- 1 gen voor De zes Prinsesjes. Het werk schitterend gemonteerd en de dansen wor- i' "Studeerd door Hartog J. Polak. Het ge- 'Dooft dus als altijd goed verzorgd te zijn. Mijnheer de Redacteur. Het Bloemeiidaalsch Weekblad van 14 December bevat uw eerste woord over de kwestie van het m. u. 1. o. te Bloe- mendaal, een kwestie, die reeds maan den lang de gemoederen in beroering heeft gebracht4) ik zeg met nadruk „uw eerste woord", omdat het werd ge schreven. uadat de raad reeds een be slissing genomen had en hét dus niet kan zijn een woord van voorlichting, -) doch slechts van kritiekwelnu als zoo danig is het in zulk een mate onbillijk, onredelijk en eenzijdig, dat ik niet nala ten kan met kracht daartegen op te komen. Indien wij de feiten met objectiviteit en iu kalmte3) beschouwen, dan eousta- teeren wij liet volgende Bloemendaal heeft ter voorziening in de behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs een nieuw4) schoolgebouw noo- dig eu de bloemendaalsche schoolver- eeniging biedt haar gebouw iu het Duin en Daalschepark voor 51.000,aan de gemeente aan. Een noodzakelijke ver bouwing wordt op 7000, - getaxeerd, zoodat de gemeente voor een kleine f (10.000,de gewenschte school krijgen kan. De appreciaties over dit gebouw loopen echter zeer uiteenvolgens uwe informatie vond de districts-sclioolopzic- ner de lokalen te klein, te laag en te don ker-''') en slechts door eten wijziging'in een koninklijk besluit zou de school benut kunnen worden, Nu doet zich evenwel bet geval voor, dat de gemeente voor hetzelfde geld een school kan stichten,7) geheel overeenkom stig de plannen, die zij wenschelijk acht,8) een school dus met lokalen, welke niet te klein, te laag of te donker zullen zijn en waarvoor ook geen koninklijke beslui ten hoeven te worden gewijzigd en welke school reeds in November 1913 in ge bruik zal kunnen worden genomen, dus slechts weinig later dan dit het geval zoude zijn, bij fle (dopr u gewensclite (over name der Duin- en Daalsclie school De gemeenteraad heeft zich ten gunste ecner nieuw te stichten school uitge sproken en verre van „paff" te staan Voor- deze kous, meen ik dat wij de energie en den ernst,10) die uit dit besluit spreken. zoowel als liet besluit zelf moeten toe juichen. immers de voorstanders van openbaar onderwijs krijgen nu hun mulo- scliool, terwijl in de behoefte aan neu traal bijzonder onderwijs, die in Bloe mendaal schijnt te bestaan, door het voortleven dei- Duin- en Daalsclie school zal worden voorzien. -Maar de plaats, roept géi uit. Wie wil zijn kinderen naar Eweekduin zenden.' Mijnheer de redacteur, ik geef u dade lijk toe, dat de ligging inderdaad niet zoo gunstig is, als b.v. die van het post kantoor, doch uwe verontwaardiging is overdreven. Wat wilt gij, indien er geen gunstiger terrein te vinden ishadden wij dan maar door moeten sukkelen in den toestand, dieni wij sinds lang ais on houdbaar hebben geschilderd?12) Ik kan u de verzekering geven, dat zeer ernstig naar een beter gelegen terrein is omge zien, doch niets passends werd gevonden en stellig zult gij toegeven, dat liet. tegenwoordige gemeentebestuur niet ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de grondpolitiek die een voorgaand bestuur heeft gevolgd, een bestuur, dat blijkbaar niet verziend genoeg was om tc voorkomen, dat de mooiste terreinen in handen van groudspeculanten over gingen. 1:!) Ivweekduin is een der fraaiste punten van Bloemendaal en liet is een zekér feit, dal de gemeente zich iu die richting ont zettend uitbreiden zal, zoodat de voor spelling niet gewaagd is, dat de nieuwe school daar binnen kort het middenpunt zal vormen van een dichtbevolkt villa park. Wat nu de afstand betreft, wil ik slechts zeggen dat van het eindpunt der tram14) de school iu 10 minuten, van liet park Duin en Daal in 15 minuten te be reiken zal zijn; de wandeling, vooral door liet park, is een der schoonste die men zich kan denken en ook het kinderlijk gemoed is daar gevoelig voor. De „Duinlnstparkers" zijn er inderdaad het slechtst aan toe en zij krijgen een fiksche loop voor den boeg, maar men kan toch niet verlangen, dat de gemeente een school bouwt terwiile van eenige ingezetenen die de uiterste grens als hun woonplaats verkiezen. Bloemendaal, niet Overveen heeft gere- questreerd. spot gij,15) doch ook Overveen beeft bij m. u. 1. o. het grootste belang en vele ouders van daar zenden hunne kinderen naar Haarlem omdat de ge schikte school in hun buurt ontbreekt.16) Eu indien men op de kaart de ligging dei- school bestudeert, dan zal men vinden dat de gekozen plaats zich juist midden tusschen Overveen en Bloemendaal be vindt. misschien nog iets naar Bloemen daal toe. Over de raadszitting wil ik niet spre ken en de juridische zijde der kwestie gaat buiten mijn competentie om 18) wel betreur ik het, dat de discussie iu een zitting met gesloten deuren werd gehou den, omdat clit voedsel geeft aan geruch ten en vermoedens van welker onwaar heid ik overtuigd benik betreur die geheimzinnigheid te meer, omdat, vóór de stemming door den voorzitter geenerlei verklaring werd afgelegd 19) dit getuigt niet van veel tact of differentie jegens burgerij, doch overigens moet ik hulde brengen aan den raad, die de urgentie der kwestie inziende,, niet talmde en een kloek besluit nam, waardoor het open baar onderwijs te Bloemendaal ten zeer ste wordt gebaat. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, W. BERDEN IS VAN BERLEKOM. Duinlustpark, 17 Dec. 1912. Noten van de redactie. Ons niet bekend. 2) Voorlichting' was onmogelijk, immers alles is geheimzinnig behandeld. 3) Dit is dan zeker bedoeld bij wijze van tegen stelling. 4) Tweede. 5) Inderdaad, dit heeft die ambtenaar betoogd, maar niet is gebleken, waarom hij tot dusver de school, die aan alle wel lelijke eisehen voldoet, wel voldoende vond, en ook is ons gebleken, dat hij gekant is tegen devscliool in Kweekduin. 6) Dit is niet waar, en ook in ons artikel niet te lezen; wel het tegendeel. T) Aan niemand bekend dan aan den in duister nis gehulden raad en enkele ingewijden. 8) Wie is die ,.zij"? 9) Energie? met eenvoudig te decreteeren, dat anderen met andermans geld aan liet werk zullen mogen gaan? 10) Hoeveel der raadsleden hebben vooraf zich val alles op de hoogte kunnen stellen? 11) De heer B. v. B. is evenzeer misleid als anderen. Het praatje ging, dat, enz. Hiervan schijnt gebruik gemaakt te zijn in de besloten raadsvergadering, in welke vergadering eveneens door den waarnemenden voorzitter persoonlijk is beweerd, dat liet gebouw der D. en D.sche school niet deugde, dat het nl. niet op goede fundamenten stond. 12) De toestand zal nu eerst recht onhoudbaar worden. 13) Deze boosheid moet dan betrekking hebben op een tijdperk van 1520 jaar geleden, toen nie mand een uitbreiding der gemeente voorzag, en evenmin wenschte. als sedert heeft plaats gehad. Later behoefde het gemeentebestuur naar grond voor nieuwe scholen gelukkig niet meer dan een maal om te zien, omdat de B. S. V. werd opge richt gelukkig, omdat het al moeite genoeg heeft gekost den grond voor de O. L. S. (hoofd de heer IJzerman) in handen te krijgen. 14Dit is geen maatstaf; daar wonen slechts enkele gezinnen. 15) Voor spot is in deze droevige zaak geen plaats, wel voor verontwaardiging. 16) Dit spreekt; het ergerlijkste is nu evenwel, dat men de kinders der Bloemendalers, die gere- questreerd hebben, dwingt naar Haarlem te trek ken. 17) Dit is niet waar. Tenzij men onder Bloe mendaal een plek rondom het postkantoor bedoelt. 1S) Is hiermede bedoeld beoordeeling van het handelen van den raad tegen den geest der wet, die openbaarheid wil, in? Dit valt dan toch wel binnen het bereik van den geachten inzender. 19) en in de zitting allerlei mededeeliuggn zijn gedaan, die hij moeilijk zou kunnen verantwoor den. Naschrift der redactie. Hedenmorgen zeiclc eene dame ons: niet „du choc des opinions jaillit In. vérité", maar „du contact des opinions jaillit la vérité"; ziedaar de zaak. De raad heeft geen contact met de burgerij dit moet anders: worden. Of de ingezete nen van Bloemendaal een slechter regec- ring hebben dan zij verdienen, is nog de vraag, misschien verkeeren wij in een tijdperk van overgang en gaan wij in de richting van algemeene belangstelling in de algemeene zaak. Wie schaft hier raad. Wij zijn maar redactie van een courant. Eed. POSTERIJEN. N i e u w j a a r. Met het oog op den grooten toevloed van post stukken bij de jaarswisseling, wordt het publiek verzocht, voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en cir culaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden ge reedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kanto ren van bestemming' bewaard en worden zooveel mogelijk dien dag in de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandse! verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentkaarten, behalve het adres, niet anders worden geschreven dan de naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visite kaartjes mag alleen door enkele letters de reden van toezending worden aangeduid, als: m. g., p. f. en dergelijke. ADRIAAN BOER, Kunstfoiograaf, Bloemendaal. Bid. weg 113b bij eindp. Tram. Tel. 2409. ■:a SB g H0L2MBS IP! i'sden overleed plotseling i geliefde Ecbtgenoote en der ?r. A. ULEHAKE- Van Dort, - en ouderdom van 49 jaar. Bloemendaal. 3. W. ULEHAKE, New-York. iemendaal, 18 Dec. 1912. P. KUIPER Jr., Architect.2"'"®^^4 TELEFOON 165 5. HAAKLtlV1- BOUWGROND TE KOOP. G. 0 CKHUIJZEN-BUGTEL. COIFFEUSE. Huize „RUSTOORD" BLOEMENDAAL. T gen 1 FEBRUARI óf desnoods later, wordt voor Winter en Zomer, voor een bejaarde Dame, in het bezit van eigen meubelen, vPEnxrsioisr GS-:EA7':R, A.alg-VD eenige verzorging. r. fr. lett. L. L. bureau van dit blad. E. KOOL, Piano-onderwijzeres. (Dipl. Mij. t. b. d. Toonkunst.) SpreekuurMaandag en Dins dag 2—4 uur Kleverparkweg 39. Noorsche lessen aangeb., Conversatie, handel, lezen. Br. fr. lett. D. A., Bureau van dit Blad. GROOTE HOUTSTRAAT 3a, HAARLEM. Telefoon 735. De nieuwste Klap-Camera's, model 1912 van „lea", Zeiss, Goerz, Voigtlander, enz. SLECHTS EEN KEER een proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. I HERINGA Sc j WUTHRICH; \o HAARLEM ELECTR^L LICHT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 3