Plantcnveitinj. J. VAN WIJK. Firma 1. H. KRUL Jr. Brandstofen. Belicht van Inzet. HUISVROUW! Piano's-Orgels P. KUIPER Jr., Architect.20^"®^314 EERSTE HYPOTHEEK. PARTICULIER vraagt f 35,000 eerste hypotheek. Ruime voorwaarde. gedeelte van een Villa of enkele Kamers, Engelsche Lessen Aanbesteding. Voor f 1.50 kans op f360.000. Bericht van Inzet. Gelieve ALLE stukken voor Redactie en Administratie, voortaan uitsluitend te zenden naar OUDE GRACHT 63, HAARLEM. K, Mevrouw G. v. d. BRI Da mes-Co «ff u re. Stam-, Struik- en Klim rozen, Rhodondendrons, groote Coniferen, Vrucht- boomen en Bloemheesters. Stemmen, Ruilen. Repareeren, Verhuren. Café met vergunning „NIEUW SAXEN BURG" In de gemeente Bloe mendaal is het aantal Vergunningen nog be neden het maximum. Men schrijft ons: Het bestuur der Noord-IIollandsche Vereeniging tot Bevordering van Volkskunst, hield haar eerste* veigadcring in dit jaar onder presidium van den i E. A. von Salier, op Zaterdag 15 Februari in de boekerij van het museum van kunstnijver heid te Haarlem. Mejuffrouw M. van Hasselt werd tot secretaresse benoemd in plaats van mej. Anient, die haar ontslag had aangevraagd. Mede gedeeld werd, dat er wordt getracht onder de lan delijke bevolking het maken van origineel speel goed te bevorderen. Een wandelleeraar zal op de tentoonstellingen van huisvlijt, waar zulks door de besturen wensekelijk wordt geacht, werkzaam worden gesteld. Verder zal er krachtige propa ganda worden gevoerd, ten einde oude werkstuk ken van volkskunst op te sporen en de nieuwe volkskunst te ontwikkelen. TOONEEL. Schouwburg J a n s w e g. 4e opvoering van De Storm, tooneelspel in 5 bedrijven, (Shakespeare's Tempest, vrij bewerkt) door G. Nolst Trenité. liet. was 1.1. Vrijdag 14 Februari, ten bate der vereenigingen „Zuigelingenbescherming"', „Huis verzorging" en „Kindervoeding", dat de onlangs opgerichte „Ilaarlemsehe Tooneelclub" voor een i\olle zaal met de geestige, „losbandige" verta ling van Shakespeare's Storm voor het voetlicht kwam. Het behoeft natuurlijk geen verwondering te wokken, dat de besturen der genoemde vereenigin gen en ook de heer Nolst Trenité ten zeerste vol daan waren, de zaal van den schouwburg met een uitgelezen publiek bezet te vinden. Het is ook mede hierdoor dat wij aan de bespre king van deze voorstelling voor ditmaal een nogal mime plaats afstaan. Doch óók omdat de wer- ■nde leden der „Haarlemsche Tooneelclub" in dit mk voor het eerst optraden. Of zij voor bet eerst optreden, kan veilig als u vraagstuk worden beschouwd. De eigenaardige <-n in dit vreemdsoortige tooneelsuk toch bie- It tevens eigenaardige moeilijkheden, waarmee elis een geoefend tooneelspeler allicht moeite zou •ben gehad, om ze naar de strenge eischen van vertaler bevredigend te-vertolken. Doch, alvo- r 's verder te gaan, kunnen wij reeds dadelijk vei klaren dat alles heel goed is geloopen en er, schien op een enkel ongelukje na, niets is ge- iid waarop vitzucht vat zou kunnen hebben, i daar wij allerminst van deze onhebbelijkheid •dacht willen worden en den meest denkbaren den wil voorop wilden zetten om elke gelogen- l aan te grijpen waar te prijzen viel, laat het i denken, dat wij heel wat goeds van de opvoe- ng kunnen vertellen. I aten wij beginnen, zooals dat in een recht- ard tooneelverslag noodzakelijk is, met den •i houd zeer kort mede te deelen. Prospero, hertog van Milaan, is door zijn broe- lor Antonio van den troon gestooten. met zijn litertje Miranda in een zoo goed als lekke boot i /et en op een onbewoond eiland aangeland. Hij legt zich daar toe op de loovenarij, daarin hoipen door een geest, Ariel genaamd; liij laat storm opsteken, juist op het oogenblik dat idonio met den koning van Napels, diens zoon twee liofheeren een zeetochtje maken in de •abijheid van dat eiland; hij laat het schip ver in en de opvarenden op het eiland aanspoelen; n i weet het zoover te brengen, dat Ferdinand, de /.(Oil van den koning van Napels, verliefd wordt M> zijn dochtertje en door die twee met elkaar te laten trouwen, komt de lieele boel op zijn pootjes terecht. Pit alles wordt door een mijnheer die vóór het iin>[gelaten scherm staat, meegedeeld. Dit hoort r zoo bij, want zegt hij, bet stuk wordt aan Shakespeare toegeschreven, hoewel: Historisch onderzoek heeft toch al sedert lang [geleerd, ut alle stukken, waarvan men tot nog toe had [beweerd, at zij van Shakespeare waren, niet door Shakes- [peare zijn geschreven, Maar door zijn oudsten broeder, jaren onbekend [gebleven. Met hem is Shakespeare Zelf verward...." De spelers hebben allen eer van hun werk gehad. In de eerste plaats noemen wij mej. Carolina Franse, die een allerbeeldigste Miranda te zien gaf en met veel schalkschheid haar rol vervulde. Ook haar zingen kon er wel mee door en boven dien is zij geen prima-donna, niet waar De heer Franse gaf een goede Ariel, met veel gebaar, zooals in zijn partij behoorde. Dan noemen wij den heer Cohen Tervaert, den verdwenen Pros- poro, die zéér zijn best deed en door knap spel uit stekend wist te voldoen. Vervolgens de lieer Nij- dam, die als Ferdinand aller harten voor zich wist te winnen, gelijk hij het hartje van Miranda had weten te veroveren. Vervolgens de lieer Bou ten, een prachtige koning Alonzo; diln de heer Smits, die een Gonzalo te genieten gaf, waarop hij trotsch mag zijn; verder de heer De Kanter die als Antonio erg valsch deed, en mooi spel te zien gaf, om te eindigen met den heer Warnaars, die trof door zijn goede uitspraak en los spel en hierdoor een Sebastiaan op z'n best gaf, waarmee wij van allen het onze hebben gezegd, en voldoende om den indruk te vestigen van goeden wil en vol doende bekwaamheden om op het tooneel iets goeds te geven. Zoodat wij van lien afscheid kunnen nemen met de verklaring, dat zij ten zeerste hebben voldaan. Dit bleek trouwens ondubbelzinnig aan het slot, toen het publiek bun een warme ovatie bracht en mej. Franse en de heer Nijdam fraaie bloemstuk ken in ontvangst hadden te nemen. En ten slotte nog eenige woorden van waardee ring voor de dames die zich onder leiding van de heer en Martin verdienstelijk hadden gemaakt door in de balletten pracht van dansen te zien te geven; hierbij kan een complimentje aanpassen voor mej. Ita Mees, die voor de costuums bad gezorgd. Het verkleinde orkest-Kriens was beschaafd van klank en gaf de melodieuse, toepasselijke muziek weer zooals wij dit van deze heeren gewend zijn. De heer TI. Dorré, kunstschilder, had voor een fraai achterdoek gezorgd, en mej. Piiscli voor een afgeronde piano-begeleiding. Hiermede zijn wij er en kunnen eindigen met allen geluk te wenschen, dat deze eerste voorstel ling der nieuwe club zoo voortreffelijk geslaagd is. Met begrijpelijk verlangen wordt naar een twee de optred envan dit gezelschap uitgezien. Wij hopen ook dan niet te ontbreken. te zien, die zoo ontelbaar veel jaren dè man was van „Het Nederlandsch Tooneel". Sinds zijn ver trek van liet Leidsche Plein is de groote man dan eindelijk hier aangeland; het was al lang in de pen, maar telkens sprong het weer af; eindelijk dan is de directeur erin geslaagd, dezen grooten tooneelspeler aan zijn troep te verbinden. En we willen liopen, dat Bouwmeester de tegenspoed, welke de Tooneelvereeniging den laatsten tijd tocli had, in welvaart verkeeren doet. Het publiek wil Bouwmeester nog graag zien, en dat is voor den duivel, geen wonder. Naast de uitmuntende mevrouw De BoerVan Kijk, deed bij prachtig. Als liij zoo voortgaat, houdt hij het nog heel wat jaren. En dat wenschen wij hem van harte. Bij zijn vele natuurlijke gaven is die van zijn kracht spreekwoordelijk. Hij speelde Sachel onovertrefbaar. De groote bijval, de huldiging mag ik wel zeggen, was dubbel en dwars verdiend. Schouwburg Jansweg, N. V. Tooneelveree niging, Schakels, van Herman Heyer- mans. Gisteravond speelde Louis Bouwmeester weder in Heyermans' Schakels mede. Een ieder, die zijn vertolking van Hein Duif van vroeger kent, weet wat hij daarvan te maken weet. De zaal was dan ook wederom vol en de bijval voor den grooten tooneelspeler buitengewoon. Het is nog niet zoo'n slecht denkbeeld geweest van Heyermans, om dezen tooneelspeler aan zijn troep te verbinden. Schouwburg Jansweg, Tooneelvereeniging „Fritomya" uit Den Haag, Haar Jeugd vriend. Deze op Woensdagavond in den schouwburg Jansweg gehouden liefdadigheidsvoorstelling on dervond veel belangstelling. Zij bracht aan het „Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolfliezen", liet niet onaardige saldo van 530, Een groot aantal dames en jongedames had zicli voor het goede doel al geruimen tijd van te voren beijverd. Dit succes moet voor allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen, wel een groote voldoening zijn. Schouwburg Jansweg. N. V. „Het Tooneel", De Misanthroop, van Molière. Zaterdagavond ging, voor een niet zeer volle zaal, Molière's Misanthroop weder eens. De rol van Alceste was bij Boyaards in goede, in stevige handen. Musch als Oronte was zeer vermakelijk. Pine Beider als Arsinoë en Sof ie de Vries als Célimène, waren uitmuntend. Het publiek bleek voor dit werk nog veel be langstelling te hebben, en beloonde herhaaldelijk de spelers met een fikscli applaus. Dinsdag 25 Februari viert Julia van Lier Cuypers in Heyermans' De Vreemde Jacht, haar .30-jarig tooneel-jubileum in den schouwburg Jansweg. Deze jubileum-avond voor mevrouw Julia Cuy pers belooft zeer feestelijk te worden. Buiten de ovaties, die in den schouwburg zullen plaats vinden, zal de vereeniging „de Harmonie", mevr. Cuypers bij baar vertrek een serenade bren gen vanaf het balcon van den schouwburg. Tooneelvereenigingen die mevr. Cuypers wen schen te complimenteeren, zullen daarvoor gelegen heid vinden. Wij twijfelen niet of Haarlem zal deze kunste nares Dinsdag vele bewijzen van waardeering geven. Schouwburg Jansweg, N. V. Tooneelveree niging, Ghetto, door Herman Heyermans. Het bizondere van deze opvoering was, dat Louis Bouwmeester Sachel speelde. Die eeuwig-jonge Bouwmeester kan er nog altijd zeker van zijn, dat zijn naam op het aanplakbiljet een vrij wat grooter publiek doet toestroomen dan anders bij eenzelfde stuk zonder hem het geval zou zijn. Het doet mij althans eenigszins wonderlijk aan, bij de Tooneelvereeniging Louis Bouwmeester Schouwburg Jansweg. Zondag 23 Februari a.s. zal door het „Vroolijk Tooneel" eene opvoering gegeven worden van de bekende Fransche klucht net Hangslot, (Le Ca- denas), welk blijspel met ongekend succes werd opgevoerd in den Frascati Schouwburg te Amster dam. Het origineele handschrift werd door de directie van „Het Vroolijk Tooneel" aangekocht van de firma Gustave Prot Zn. Wegens den uit- bundigen bijval, tot slot, nog slechts een enkele op voering van De Inbreker, oorspronkelijk transfor matiespel van Jan J. Ketting, waarin de heer J acq. Sluyters Jr., van de tien daarin voorkomen de rollen er 8 zal vervullen. De verdere hoofdrollen worden vervuld door de dames: Marv Beekman, mevr. Wilhelmina Kley e. a. en de heeren Jan Buderman, Ad. Verzijl, Jacq. Sluyters Sr., enz, SPORT. B I o e m e n d a a 1De Sparta a n. Zondag had Bloemendaal de kampioenen van de derde klasse E te gast, die in hunne afdeeling nog slechts eenmaal verloren. Bloemendaal brengt een zeer gehavend elftal in 't veld. Ze telt niet minder dan vijf invallers. De Spartaan daaren tegen is op één man na volledig en dus ziet het er voor de witten weinig hoopvol uit. Nochtans geven ze zich niet zonder slag of stoot gewonnen en als Drees het aanvangssein gegeven heeft, blijkt dat er bij de spelers een ernstig streven bestaat te winnen. De voorhoede, bijna geheel uit invul lers bestaande, weet telkens door te breken en als Veldhoven eerst in zijn eentje op 't doel af stormt en we denken B. V. V. de leiding te zien nemen, wordt hij hierin door een duw in den rug verhinderd en Drees geeft terecht strafschop, die, door v. d. Bergli goed genomen, aan de witten de leiding brengt. Lang duurt dit evenwel niet, want een prachtige voorzet van de groenwitte rechtsbui ten wordt door een zijner binnenspelers op niet geheel eerlijke wijze in een doelpunt omgezet. Eenigen tijd blijven dan de Amsterdamsche kam pioenen aan het woord en speciaal hun vleugel spelers blijken over goede voetballers-bekwaam heden te beschikken. Samenspel ontbreekt editor in hun voorhoede. In deze periode blinken v. d. Bergli, Van Kessel en Spaan uit. De laatste weet eenige mooie schoten van korten afstand schit terend te stoppen en weg te werken. Van Kessel speelt wel wat al te vurig. Langzamerhand komt Bloemendaal weer aan 't woord. N. N. brengt herhaalde malen snel op en uit een zijner vele voorzetten doelpunt Stuurman vóór de tweede maal (21). Kort hierop weet Vlaanderen nog een goede derde goal te maken en alzoo komt de rust met 31 in het voordeel der witten. Als weer begonnen wordt speelt de Spartaan met 10 man. Desniettemin weten dezen goed stand te houden; dank zij hard werken weten ze doel punten te voorkomen en weten ze soms zelfs de witte achterhoede handen vol werk te geven. Doel punten gelukt liun evenwel niet, want Spaan in 't doel is een niet te passeeren struikelblok. Wel moet zijn Amsterdamsche collega nog voor een prachtig schot van N. N. zwichten, zoodat het einde komt met een 41-overwinning voor Bloe mendaal, wat echter beter 21 had kunnen zijn. dan was de verhouding beter uitgedrukt. BI PP. ONTVANGEN BOEKEN. Handboek voor verzamelaars van postzegels, door J. C. auf der Heide, pliilitalist-expert te Amsterdam, prijs 35 cent. Een boekje, dat, benevens 180 afbeeldingen van verschillende zegels, een groot aantal wetens waardigheden op het terrein der postzegelkunde bevat. Een geschiedenis van den oorsprong en in gebruikname der postzegels gaat vooraf. Men vindt in dit werkje vrijwel alles wat verzamelaars gaarne willen weten en wat lien behulpzaam bij hun liefhebberij wezen kan. W. Wijnandts Francken-Dyserinck, Vil het Zonneland, uitgave van II. D. Tjoenk Willink Zoon, Haarlem. Wie deze Afrikaansche Reisbrieven van mevr Wijnandts Francken nog niet kenden, zullen getrof fen zijn door den aangenaam vlotten toon, de kennis van zaken, en het. zeer persoonlijke inzicht, dat er uit spreekt; wie deze brieven reeds in liet Handelsblad lazen, zullen er ongetwijfeld een aangename herinnering aan bewaard hebben, en ze in den aangenamen vorm waarin de uitgeefster ze thans aanbieden een prettig uitziend boek van handig formaat, in goeden letter gedrukt nu aanschaffen. Wij bevelen zeer gaarne dit bpek, hetwelk naar zeggen der schrijfster zelve, noch de pretentie heeft „studie", noch die van „literatuur" te zijn hartelijk ter lezing aan. Wij hopen met de schrijf ster dat de lezing van deze schetsen, -door de schrijfster eenvoudigweg als mededeelingen van persoonlijke ervaringen aan goeie kennissen ge noemd. moge bijdragen tot de kennis van de Afrikaansche mensclien; kennis, die tot groote waardeering leiden moet. CORSETIÈRE. Keizersgracht 717 - Amsterdam Telefoon 1751. Ateliers voor Roparatiën Mej. B. VAN DEN ENDEN, Gediplomeerde Coiffeuse en Postieheuse. 77 Bloemendaalsche Weg. Dames-haarwassching Abonnement 12 keer f 6, Op VRIJDAG 28 FEBRUARI 1913, des voormiddags 10 uur, zal deurwaardtr D. A. W. HENS- KES in de Korenbeurs aan bet Spaarne te Haarlem a contant verkoopen, een mooie collectie Afkomstig uit de bekende kweekerij van den Heer P. VAN DER KRAATS Lzn. te Boskoop. Daags te voren te bezichtigen. Voor f 1,75 eene geheele bezen ding Matten, enz. om uw woning gezellig te maken. 1 prima kwal. Cbineesche Vloermat, fijne mooie kleuren, voor slaapkamer, keuken, enz3 flinke nette Gangmatten, 1 sterke Deurslijkmat, 80 c.M. bij 50 c.M., 1 gekleurde zachte Bedmat. Gratis 1 fraaie Wandversiering en een verrassing voor de kleinen. Wie binnen 8 dagen briefkaart zendt,^ ontv. dit alles en nog extra 1 p. Stoelk., 1 Lampekap, 1 fijne Tafellooper, 2 Boodschapm., of een flink Tafelkleed. Naar buiten zend remb.Fabriek van Matten, Haarlemmer dijk 25, AMSTERDAM. De Notarissen W1LDERVANCK DE BL15COURT te Bloemendaal cn WILLEMS te Haarlem, be- riehten dat de twee Heeren huizen met erven en tuinen aan den Bloemendaalsche straat weg Ie Overveen, tegenover den Huize „Belvedère" zijn ingezet en met de hoogingen staan als volgt Perceel I: Heerenbuis met erf en tuin, groot 1,60 Are, verhuurd t. w. Het. benedenhuis aan den Heer WILHELM tot 1 Mei 1914 voor f 250 per jaar en het bovenhuis aan den Heer W. DE VRIES voor f 3.— per week opf 4800. Perceel II: Heerenhuis met erf en tuin groot 3,13 Are, verhuurd t. w. Het. benedenhuis tot Mei 1915 aan den Heer ENGELBRECHT, voor f 350.— per jaar en het bovenhuis tot 1 Mei 1913 voor f 300.— per jaar aan Mevrouw ASJES, op 8600.— De toeslag blijft bepaalt op WOENSDAG 26FEBRUARI 1913, des avonds 8 uur in het Hotel „Van Ouds het Raad huis" te Overveen. Hoogingen kunnen alsnog ge daan worden ten kantore van bovengenoemde Notarissen, die verder alle inlichtingen zullen verstrekken. GROET HECK. Telefoon 1338. Ged. Oude Gracht 118, HAARLEM. BOUWGROND TE HAARLEM. KOOP. Brieven, bureau Bloemendaalsch Weekblad. ongemeubeM, gedeeltelijk gemeubeld of gestoffeerd, voor direct of later. Mooie boschrijke omgeving te Bloemendaal. Brieven l'r. lett. Z. bureau van dit blad. aangeboden door leerares M. O. Bij genoegzame deelneming op richting van conversatie-club voor jonge dames. Br. fr. No. 1001 Bur. v d. hl. Kantoor en Magazijnen Brouwersvaart 106, HAARLEM. Telefoon 748. TUINSCHELPEN. TU2NGRIND. UUINZAND. RIVIERZAND. TEGEN BILLIJKE PRIJZEN. VRAAG PRIJSCOURANT. OVERVEEN. Telef. 1617. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal zullen op RIJ DAG 28 EEBlUJAlll a.s. des voormiddags te 11 uur in het openbaar ten Raadhuize aanbe steden Het bouwen van eene openbare School met een lokaal voor vrije- en orde oefening c. a. te Vogelenzang. Bestek en teekeningen liggen op alle werkdagen ter inzage ten Raadhuize te Overveen, van des. voormiddags 10 tot 12 uur en zijn aldaar te bekomen tegen be taling van f 2 per stel, benevens frankeer kosten a f 0.15. Aanwijzing in loco en lijd van inlichtingen zijn vermeld in bet bestek. Burgem. en Weth. voornoemd: A. BIS B\CKER, Burgemeester, A. J. VAN DER FLIER, Secretaris, C. L. M ROBBERS, architect. Bloemendaal, 13 Febr. 1913. Zonder eenig risieo en zonder eenige bijbetaling kan men jaarlijks voor f 1.50 meer dan f 300.000 winnen Zendt post wissel a f 5.50 of vraagt nadere inlichtingen bij de Administratie van „ONS MAANDBLAD Heerengr. 520, Amsterd.. In den tijd van zes maan den waren 20 abonné's reeds ?0" gelukkig prijzen te trekken. ram «ie. m ra ra a Mb*ij Huisje GEVRAAGD, te Bloemendaal, vóór of op 1 Mei. Br. fr. lett. H K, bureau van dit blad. Notaris WILDERVANC K de BLÉCOURT te Bloemendaal maakt bekend, dat bet in de kom van het dorp Bloemen daal met Pakhuis en Erf is irige/et en in twee perceelen staat, op te zamen1' 10650. De toeslag beeft plaats in bo vengemeld café, op Donderdag 27 "Februari 1913, des avonds acht uur. Inlichtingen verstrekt de notaris bovengenoemd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 3