Gijsbrechtvan Aemate N. V. ToodccI Een Wereld waarin men zich vervee P. KUIPER Jr., Ar SCHOUWBU! TELEFI V R IJ D A GELOOF c KERK-AGENDA Haarlem. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Geliouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, l)s. v. d. Meulen, van Bergen op Zoom. Kglise Wallonne. Pas de Service, a cause de la vacance d'Amsterdam. Remonstrantseh-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjens. liutlierscbe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Hylkema. 's avonds 7 ure, Ds. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Dr. Lindenborn, Zendingdirector. 's avonds 6l/o ure, de Heer Koopman. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ncd. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbacb v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n m. 21/s ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. W/., ure, Prof Oort, van Leiden. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Haksteen, van Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10uur. Wekelijkseheschiet- oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Eiken Zondagmiddag van 2'/» tot 5 uur, Concert in „Rusthoek" van het Amsterdamsch Trio. Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10-4 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags vau 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure] Schouwburg J a n s w e g. Dinsdag II Maart, 7V2 uur. Qysbrecht van Aemstel. Woensdag 12 Maart, 8 uur. Opera ltaliana, Tosca. Vrijdag 14 Maart, 8 uur. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel", Een Wereld waarin meneichverveelt. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Tlieater, Barteljorisstraat. Donderdag 13 Maart, 8 uur. Bovenzaal Sociëteit Vereeniging". Voordracht met lichtbeelden, door den Heer J. M. E. Dubois, oud-planter uit Suriname, onderwerp: „Suriname'* natuur leven en bevolking". VELSEN. Vrijdag 15 Maart, Hotel „De Prins" te Velsen, Amsterdamsch Tooneei-Ensemble, Geloof en Vaderland. gravin uitten, en als slot de Ungariseke Rhap sodic X". 0, „de Pester Carnaval" van Liszt. On willekeurig moest ik soms daarbij glimlachen, want in die muziek was zóöveel grótesk-komi.scli te hooren, dat ik mij daar zoo'n echte Carnavals- pret bij kon denken, alle motieven zijn echt luimig- geuiaal door elkaar gewerkt; daarin is Liszt een een meester. Wonderlijk dat zelfs bij zulke boei ende muziek vol fantasie, een deel van 't publiek dan geen rust meer heeft, en zich vast begint klaar te maken, zoodat er nauwelijks tijd is om te too- nen dat ..het. mooi was" en te klappen; wat niet verhindert dat er toch ook menschen waren die ook van dit. concert veel genoten zooals b.v. Naar het. concert van Everhard, Beverwijk, kon ik tot mijn spijt niet gaan, daar ik dien avond andere plichten liad te vervullen. Bij een kromming werd een dorp gezien. Het lag, voor hen, ter rechterzijde van den weg, waar deze omboog; de roode daakjes gluurden aardig uit het groen. Dit is Walporzlieim, zei Van Leeuwen, we zullen daar spoedig zijn, al is het verder dan u van hiér uit meenen zou. Xa een wandeling van een minuut of tien, werd het bereikt. Van nabij gezien was het niet minder liefelijk. Er tegenover aan den anderen kant van den weg stond een boomengroep en weggedoken in het groene hoekje, lag het dorp. Ik heb dorst, zei Suzanna. Was het niet hier, dat er zoo'n goede wijn te krijgen was vroeg Cesar aan Van Leeuwen, en op diens bevestigend antwoord vroeg hij hen daar te brengen. riet was een kleine herberg, waar zij aanland den; de gelagkamer was gezellig, en men had er een aardig uitzicht op den weg. Bestel een flesch van dien wijn, waarover u proken hebt. zei Cesar tot het individu, dat hem daarop verlegen aanzag, en aarzelde. Op mijn kosten, lachte Cesar, die zijn weife ling doorgrondde, hem dan luidruchtig toe. Van Leeuwen lachte eens, hoewel wat pijnlijk terug, bestelde de flesch, zonder eenig tarief te raadplegen. Dat is geen Rijnwijn, zei Suzanna, toen de glazen ingeschonken waren, dat is roode wijn. Het is roode Rijnwijn, of liever Ahrwijn, me vrouw. antwoordde Van Leeuwen, proef ze maar eens spoedig, en hij dronk. En Suzanna nk. En Cesar dronk. En het was onbeschrijflijk. TELEFI BOUWGROI Vierde Zalsman-avond, Zaterdag 1 Maart 1913, 8 uur, in de concert zaal „de Kroon". Tilly Koenen, zang: aan den vleugel: Wilhelm Scholz. Een Zalsmanavond, maar zonder Zalsman! Was dat een gemis Voor bewonderaars van den concertgever misschien. Grooter tegenstelling dan hij en Tilly Koenen zijn. kan ik mij haast niet denken, daar Tilly Koenen een en al tempera ment is en men dat bij Zalsman zoo mist. Heden avond kwam haar talent om afwisseling in haar stem en voordracht te brengen, weer- zeer goed uit en wist zij daardoor ook te boeien met liede ren van Schubert en Schumann. In hoofdzaak bon ik liet wel eens met de verschillende berichten in de dagbladen in ons land en in het buitenland, die alle baar stem en voordracht en warm gevoel om 't meest prijzen. Ik heb ook zeer veel genoten en bewonderd en niet alleen van haar kunst, maar ook van de begeleiding' van den heer Wilhelm Scholz, want die vond ik werkelijk bizonder hoog staand Van de Schubert-liederen noem ik slechts: Ie. „Waldesnaclit"', waarin men het ,;Rauschen" en „sausen" „brausen der Wogen" zoo prachtig hooide; IIIcL „Der Mirt auf dem Felsen" en van I Schumann: Ha. „Der Spielmann" en Ilrf. „Aiif- trage", IVe. „die Kartenlegerin" en YVd. „Er i.st V', een heerlijk frisch jubellied aan de lente. Als toegift zong zij nog' „Caec-ilie" van 11. Strauss, dat we hier al meermalen boorden en waarbij zij alle j gelegenheid had haar zeer sterk palhos te uiten. De vier ruikers, die de zangeres ontving, bewezen wel. dat de zangkunst van Tilly Koenen door velen zeer bewonderd wordt. Dat die bewonde ring bij allen onverdeeld is, kan ik niet zeggen, want ik weet het tegendeel. Ik zelf heb ook. trots mijn waardeering voor de groote en goede eigen schappen van Tilly Koenen, eenige „maars", die j ik in 't kort wil noemen: zij is en doet „TE" en alles waar „TE" bij komt, schaadt aan 't sclioone; want liet woord van Goethe geldt ook nu nog: „in der Beschrankung zeigt sich erst der Meister." (die Meisterin). In onzen tijd van overdrijving' l moesten juist optredende kunstenaars dit meer toepassen en de selieppenden eerst recht. Schouwburg „de Kroon", Ned. Operette- gezelschap van liet Rembrandt-t heater, 'n Autoritje. Donderdagavond ging in „de Kroon" de ope rette 'n Autoritje, liet nieuwste successtuk van het Ivembrandt-theater. Deze operette is heel vermakelijk; een klucht van verwarringen. De muziek is zeer passend hij een dergelijk onderwerp; ze is op menige plaats bizonder geestig. liet was een welgeslaagde avond. Een ver diende*-bij-val viel den uitvoerenden ten deel. PLAATSELIJK NIEUWS. liloonen daalsch e SchooIvereen i ging Wij ontvingen van de heeren, welke nog een poging deden om de school der Bloemendaalsche Scli ooi vereeniging te doen voortbestaan de vol gende mededeeling: Terugkomende op onze circulaire in zake de Bloemenda alsch e Schoolvereeniging, willen wij niet nalaten u te melden, dat het aantal ontvangen antwoorden en het totaal der ons toegezegde bedra gen zóó teleurstellend is, dat wij besloten hebben onze pogingen niet verder 'voort, te zetten. Tot secretaris der Gezondheidscom missie voor Bloemendaal c.a,, is herbe noemd voor den tijd van 5 jaar mr. 1'. Tide-man. De herbenoeming- werd den heer Tideman uitgereikt met een geluk- wensch van den voorzitter. De gemeente Bloemendaal is of zal dezer dagen in rechten worden aange sproken door de Binnenlandsche Exploi tatie-maatschappij van onroerende goe deren te Haarlem en door den (heer Krol, thans in het buitenland, ter zake van onrechtmatige daden door liet aanbren gen der waterleiding-inrichtingen achter „Karmel", op de wijze als de gemeente goedvond die te maken. De raadsman der eischers moet hunne kansen gunstig inzien. Het gevolg zou kunnen zijn een gedwongen afbreken van het werk. Naar ons uit betrouwbare bron wordt gemeld, heeft een bevoegd deskundige voorspeld, dat de op het duin achter „Karmel" door de gemeente gebouwde betonbak, het water waarvoor het be'- stemd is, niet zal kunnen liouden, zoo dat doorbraak te wachten is. Heeft de doorbraak plaats naar de zijde van 's heeren Krol's woning, dan is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat deze door de kracht van liet van boven neervallend .water instort. Men meldt ons,, dat het gemeente bestuur weigert het rapport van den waterleiding-adviseur He lm berg de Bek- feldt op het ongunstig advies der staats commissie openbaar te maken, omdat het geen geschrijf daarover wil uit lokken. Thans moet dit stuk van officieële zijde aan het gemeentebestuur zijn aan gevraagd. De aangelegenheid der zoo roeke loos door ons gemeentebestuur (onder nomen waterleiding, baart het gemeente bestuur zelf veel -zorg. In het bijzonder moet zich de heer Van Tienhoven, verle den jaar als wethouder opgetreden, in een moeilijk parket bevinden. Onkritisch van opzet een beschrijving begonnen, tegen het uitdrukkelijk advies van gezond heids-commissie en staatscommissie in doorgezet, tal van belanghebbenden in Duin en Daal lievig verontrustend, legt het werk der waterleiding op Burge meester. dagelijksch bestuur en raads leden tot in lengte van dagen eene ver antwoordelijkheid, welke het meest rust op hen, die het warmst voor de zaak ijveren, en die niet, zooals de onder geschikten, daartoe verplicht waren. Heer in den hemel, jubelde Suzanna heb ik ooit van mijn leven! En ze nam nog' een slok. Het is een mirakel! En ze nam een grooteren slok. Wat een wijn, wat een wijn; het is boven natuurlijk! En ze uain er nog een, en toen nog een, en het glas was leeg. Ja, ja, het is utstekend in orde, prees Cesar en dronk zwijgend, den blik ten hemel gericht, zijn roemer uit. Dat zou ik dok zeggen, lachte Van Leeuwen, terwijl hij met. het hoofd ver naar achter de laatste druppels uit zijn glas in zijn gretig geopenden mond liet neerkomen. Schenk in, deed Cesar opgewonden, schenk in, of ik sterf van verlangen. Kalm aan, kalm aan, waarschuwde Suzanna, die ondanks hare indeeling bij het zwakke geslacht, nog het langst van allen hare tegenwoordigheid van geest behield. Van Leeuwen schonk haar glas boordevol. Enfin, zei ze, enfin dan. Daarna vulde hij de glazen van Cesar en van hem zelf. Nauwelijks was dit gebeurd, of een ieder bad het zijne wederom geledigd. Is het op vroeg Cesar angstig. Ja helaas! antwoordde het individu op treu- rigen toon. Dat is verschrikkelijk, klaagde Suzanna, en alle drie bleven zij, over de ledige flesch henen, elkander aankijken met beteuterde gezichten. Zullen we er nog een nemen? aarzelde Cesar. Van Leeuwen keek bij deze vraag naar Suzanna, die nogal rood zag, en er wat verlegen onder werd, temeer daar zij vreesde, dat de innerlijke strijd, (de strijd tusschen deugd en dronkenschap) welke in haren kuischen boezem was ontbrand, op haar gelaat eens zichtbaar zijn mocht. Plotseling zicli- zelve geweld aandoend barstte ze uit: Laten we nog wat uitrusten en dan verder gaan. Mijnheer zal nog wel meer goede adressen weten, verderop ook. Is dat zoo vroeg Cesar angstig. Ja.. ..hm.... Ja.... deed Van Leeuwen hoewelik moet zeggendeze wijn Bringen Sie mir noch eine Flasche, schreeuwde Cesar opgewonden naar den kastelein, zijn twijfe ling overwinnend. Van Leeuwen schonk. Enfin, zei Suzanna, enfin dan.En ze liet haar glas half vullen. De mannen dronken de flesch verder leeg. Een kwartier later was men weder op weg. Het dal werd nauwer; overal verhieven zich rotsen van leisteen, vol kloven en barsten; Links van het voetpad glinsterde en gleed de rivier, rechts rees een bijna loodrechte muur van rotsmi, naakt en woest. Een stak boven alles uit: ciie hing verder over en was van grilliger vorm en geweldiger dan de andere, de steen blonk rossig in het zonlicht, de spleten waren blauw als staal, en luer en daar waren op de wanden glanzende vlakken lei als geslepen. Het was een wilde schoonheid. Dit is de „bunte Kuli", verklaarde Van Leeu wen. Opgetogen bleven de Kevers er naar kijken. Suzanna bad van verbazing haren mond wagev/ijd open. Cesar, lichtelijk ému van het genotene (iiij was geen groot drinker voor liet aangezicht des Heeren), schudde voortdurend het hoofd, en een traan ontrolde zijn mannenoog. Wat een na tuurschoon, wat een natuurschoon, praatte hij halfluid in zichzelf. De aanschouwing van deze prachtige rots deed de maat zijner ontroering overloopen, en, voor iemand er op verdacht was, had hij Suzanna een 'kus gegeven en zijn vriend Van Leeuwen bij de hand gevat, waarbij liij hem hartelijk dankte voor zijn vriendschappelijke be moeiingen en zijn aangenaam gezelschap. Nooit zal ik dezen dag vergeten, edele Van Leeuwen, zei hij met een bewogen stem, nooit; en u even min, u, die zoo nauw met dezen heerlijken dag dooreengevlochten bent. D.e aangesprokene vroeg hem dadelijk om een sigaar, en Cesar, hem zijn koker biedend, beloofde, vanaf dezen dag tot aan het uur van zijn dood hem geregeld elke maand een kistje Hollandsche sigaren te sturen., Op het punt de wandeling te vervolgen, gebeurde er iets eigenaardigs. Cesar liep den anderen kant uit, en toen het individu en Suzanna hem toe riepen, dat hij terugging, stapte hij regelrecht op den eeiste toe, en vroeg: Weet je zeker, dat liet adres, dat je verderop weet, zoo goed is als dat van daareven -- Zoo goed Zoo goed durf ik niet zeggen, lachte Van Leeuwen wien dit incident al bizonder te vermaken scheen. Weet je het niet zeker Dus het is niét zöo goed, concludeerde Cesar, lachend en toch zeer vastberaden tegelijk. En bij plaatste zich weder met het gelaat naar Walpc een arm aan zijn echtgei abusief, aan Van Leeuwen piaatten en tegenstribbelde aanCesar ging terug naai moesten wel besluiten mee 1 deling, die langer duurde d rende welke Cesar bijna c hooid schudde, op peinzende een wijn, wat een wijn" zei reikt eu voor iemand hem het dwangcamizool kou aan] kige tien kastelein met een 1 reeds beide handen toeges een nieuwe flesch best< beginsel wel geneigd om i einde, en Suzanna, in den a voor de suikerzoete, bijna van baren echtgenoot be: eerste flesch mede. Bij d' beslist, maar zwichtte voor iw.-c-r ik drink, des te min inhoud, en het is dus mijn Om hem voor dronkenscln dronk zij ook de derde i En en Goede, beste lezers, ik z matigheid niet voop uwe oo te mogen volstaan met u t 1°. dat dien avond de dri T e n t o o n s t o 11 in g W onc k ebacli. Aan liet veertigtal .schilderijen en teekeningen, die er thans van dezen kans te naar in het zaaltje van Buffa te Amsterdam zijn tentoongesteld, is het overwegende deelduinlandschappen. W el is er ook menig fraai stuk van de oevers der Linge, gezichten op Leer- dam. wel had ook het Naaxdermeer zijn aantrekkelijkheid voor dezen schilder, maar we zien aan alles, cliait zijn grootste genegenheid, zijn beste kunnen, zij|n voor- kcurlijke omgang het duinenlandschap is.4 Fn dit kan ons niet verwonderen, zoo dra wü liet werk hebben gezien. De groote, weidsche lijnen van de duinen trokken hem aan; het wegwijken 'der glooiende profielen heeft zijne aandaelit gewektde op zichzelve soms ruwe en I brokkige omtrokken der duinen, worden door dezen schilder groot en samenge steld gezien, on gegeven zooals ze zijn, dat is vol eenvoudeen wèrcld in èèn ge bogen lijn. En daarboven schildert hij een limlit. sterk van kleur en toch zonder hardheid, en zöo rijk gestoffeerd met drijvende wolken. Fijn is de doorzichtig heid dezer wolken. Hun vorm geeft het vlottende, het bewogene zeer goed weer. Hun groepeering die op door- en over elkander drijven duidt, toont in rust de non. 0111 onbevangen te staan voor elk vergezicht, voor elk als nieuw zich op doend iconcel. om het dan met vreugde en verwondering weer te herkennen als het gemeenzame. Dn is de wereld, waar hij thuis is, en leefi en vrijuit ademt; de wereld die hij omdat hij haar liefheeft, met liefde volle aandacht altijd weer aanziet; de wereld, wélke hij naar den aard van zijn talent, weergeeft in groote lijnen, naar haar eigen aard. Hij vermoeit die wereld nietHij vindt haar schoon zooals ze is, en schildert haar. In allen eenvoud. Eer lijk en goed. Ongekunsteld. pir. WILLEM ROYAARDS. Dinsdag 11 Maart 1913, 7i/2 uur Buitengewone Voorstellin van JOOST VAN DEN VONDE: Muziek van Alphons Diepenbroe ouder diens leiding uitgevoe: door 34 leden van het Concertgebouw- Orkes Baloon ƒ6,-, Stalles f 5,- ïrontloge f 4.—, Parterre 3,- Zijloge f 2,—, Ampbit. f 1,- Gaanderij f 0,75. Vrijdag 14 Maart. Kon.Ver. HetNed.Toonei aaHBH&aeaMKi Blijspel in 3 bedriiven EDOÜARD PAEILLERC De Hoofdrollen worden verv mor de Dames HOLTROP-V i,ELDER, SCHWAB-WELMi DE VOS-POOLMAN, EM1 MOREL en KORLAAR V DAM en de Heeren VAN LOi VAN KERCKHOVEN, REG DE JONG en MARCEL MY Aanvang 8 uui Gewone prijzen. Burean van 10 4 uur. Amsterdamse Regie-. Mevr, 's avonds 8 uur, in B (G-laub Tragedie van een volk, vai Ds. C. F. GRONEMEIJER. Plaatsbesprekir beweging aan. Deze luchten verhoogen hei groctsclie der duinterivinen. Op die wilde gronden liert het eiken hakhout in wonderlijke groepen, verruk kelijk stelselloos verspreid door de kleine valleien: grillige bruine bouquetten. Een den vertoont zijn schrale lichaam, en de. effenheid verbrekend, duidt hij die daardoor juisi aan. Een vogel stoort de stilte en verhoogt die bij lvet verder- vliegen. Een duinpan blinkt in het licht. Dit is de wereld, die Wenckebach lief heeft en waar hij dagen lang kan rond zwerven, willens verdolend om geen ge voel van het gemeenzame meer te ken- I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2