ALGEMEEN WEEKBLAD Bloeiaendaal, Kaarletti, jCectnstede en omliggende plaatsen. Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. VOOR KANTOREN laargang. ZATERDAG 19 APRIL 1913. No. 16. Mldoi i Ad verten tiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. ner bestaat uit 6 bladzijden. Bloemendag. endelijk verzoclc aan de inwoners an Haarlem en Omstreken draagt Maandag allen liet nationaal bloempje. En wanneer onze bloemen- die in opdraclit hebben, het niemand ken of opdringerig te zijn, toch eens te ver gaan, och! wil er dan niet den, maar breng hun dan vriendelijk >g, dat zij dit niet mogen en moeten 'eer hun goeden wil. 'en geval en nimmer „het goede doel" len, want dan zoudt ge tegen u zelf ook .voor u, voor uwe vrouw en uwe n belang, dat de opbrengst van den het bloempje zoo groot mogelijk zij 'kerming der gezonden, de arme zie- *n in Haarlem en omstreken, n 40.000 bloempjes om te verkoopen, ir eens, dat we er niet één overhou- -1 gemakkelijk. Tast diep in uw zak, kunt missen en gij, die weinig bezit, vele kleintjes één groote maken, 'lelijk tegen onze bloemenverkoopsters, 'e tijd en moeite geven, wanneer zij u aan uw huis om uw penningske vra- 1 „zieken", tot geluk en welzijn voor n". het Comité voor den Bloemenverkoop C. HAITSMA MULIER, Baronnesse VAN SYTZAMA, alg. presidente. LIMPERG, algemeen secretaris. Militie. te zitting van den militieraad. ?emeester der gemeente Bloe- 1 brengt bij deze het navolgende are kennis. erste zitting van den Militie- it in het algemeen uitspraak uitrent telling van den dienst wegens villigen dienst en wegens broe- i luiting van den dienst, loveel betreft vrijstelling van 't wegens aanwezigheid van in jaar geboren broeders, doet de d eerst uitspraak in zijne tting, welke later zal worden -maakt. eschrevenen dezer gemeente icliting van het volgend jaar, lling wegens eigen vrijwilligen wegens broederdienst hebben gd zullen in de gelegenheid esteld desgewenscht die aan- te lichten of te doen toe- en Vervolgens de uitspraak ut van den Militieraad te ver- Maandag den 29 April e.k., voormiddags, te Haarlem, in •ii n. •praai zal voorts door onder- le schriftelijk ter kennis wor- •cht van den ingeschrevene, i.ige om vrijstelling deed. lacht wordt nog gevestigd op :ide bepalingen: u de uitspraak van den Militie- rent vrijstelling of uitsluiting n tien dagen, te rekenen van waarop die uitspraak is ge- ij Gedeputeerde Staten der bezwaar worden ingebracht Militiecommissaris en door: ingeschrevene, wien de uit- Idt, of door zijn vader, hioe- 1 of curator der overige voor de gemeente renen of door zijn vader, moe- i of curator, oj, die bezwaren inbrengt, levert 'toe strekkend verzoekschrift, rlijk met redenen omkleed moet er Secretarie dezer gemeente, ilevering wordt een bewijs van uitgereikt. '•schriften, niet ingericht of xeverd op de hierboven aange- i'm, kunnen geen gevolg hebben, 'i' over omtrent een en ander dichtingen worden gewenscht, men zich ter Gemeente-Secre- een werkdag, tusschen 10 en oormiddags. De Burgemeester voornoemd, A. BAS BACKER. 1 aendaal, 16 April 1913. -AATSEUJK nieuws. Kinderkoor. •reel voorbereidende maatregelen is te eindelijk een kinderzangvereenigiug tot stand gekomen. Reeds heoben zich een 3u-tal jongens en meisjes van 1010 jan:- aangemeld en is in de „concertzaal" van „Rusthoek" de eerste repetitie gehouden. Als directeur van het koor is de heer Wesselius, uit Haarlem, aangesteld. In afwachting van een nadere bestuursformatie, vormen de hoeren Wind- horst en Houtgraaf het voorloopig bestuur. Als eerste nummer is in studie genomen De schoonste Feestdagcantate van Catli. vau Renucs. Jongens en meisjes die nog lid van het koor willen worden, kunnen zich hiertoe opgeven bij den heer Windhorst. De vereeniging stoelt niet op den een of anderen geloofswortel. Men maakt ons opmerkzaam, dat onze veronder stelling, als zoude van de in ons vorig nummer genoemde perceelen aan den Bloemendaalschen weg vuil in het haventje door riolen afloopen, niet juist kan zijn. Kort geleden zou het laatste daarop uitmondende riool (van uit 't perceel Hoek- steijn) verwijderd zijn. Wij constateerden herhaal de malen, dat van den kant van den Bloemendaal schen weg (Hoeksteijn ligt ter zijde), uit den berm zich vuil vocht verspreidde in het water van het haventje. Dit moet toch ergens vandaan ko men Waarschijnlijk zijn niet alle privaten in de bedoelde perceelen op het in den weg liggende gemeenteriool aangesloten. Een deugdelijk onder zoek blijft gewenscht en wij blijven daarop aan dringen. In Haarlem is weer diplitlierie uitgebroken. Men blijve op zijne hoede. Gouden bruiloft. Men schrijft ons: Op 7Mei a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat Jan Walter en Sophia WalterDe Graaf in den echt werden verbonden. De mail 80 jaren en de vrouw 72 jaren, genieten beiden een goede gezondheid en vervullen nog steeds met lust en ijver hun dagelijksche werk zaamheden. Ook hebben de oudjes het groote voorrecht, dat hun 8 kinderen in lmn onmiddellijke nabijheid wonen, en hen geregeld kunnen bezoeken. Waar het dorp Bloemendaal in jaren geen gou den echtpaar in hun midden heeft gehad, ver meende ik u een kleine dienst te bewijzen, dit feit aan u kenbaar te maken, waar ik niet twijfel of u zult liet gaarne in uw blad opnemen. IIet voorjaar. Het voorjaar, thans blijkbaar ernstig van plan door te zetten, is onze goede plaats weder keurig aan het versieren Het schenkt zijn fijne groen aloin aan de boomen, en de wegen krijgen een feestelijk aanzien. De hoopjes steenen, welke men nog hier en daar langs de wegen aantreft, krimpen, doordat de straatwerkers in sneller tijd maat vorderen, en, naar het gevleugeld woord, den eenen steen niet op den anderen laten, maar ze ordevol naast elkander tot een plaveisel saam- léggen. Ook binnenshuis is het ingrijpen van het voorjaar merkbaar. Het zendt zijn trits van be hangers, schilders en andere nuttige handwerks lieden, welke te zamen, zoo te zeggen, de herauten van het voorjaar kunnen heeten. Waar is de kunstenaar, die met penseel, pot lood of etsnaald, om het even, deze waarlijk onontbeerlijke lenteboden vereeuwigen zal, en dus- doend Botticelli's „Lente", met dien stoet van slechts zinnebeeldige figuren, voor ons practische hedendaagsche lieden, aanmerkelijk overtreffen. A rbeids-inspectie. Met het oog op de veelvuldig voorkomende fou tieve invulling der arbeidslijsten en afschriften daarvan, is het niet ondienstig de werkgevers er op te wijzen, dat de arbeidsduur van jeugdige per sonen en vrouwen, niet mag beginnen voor 6 uur v.m. en niet later dan 7 uur n.m. mag eindigen en dat niet langer gewerkt mag worden dan 10 uur per dag en 58 uur per week; dat wanneer de werk tijd eindigt des n.m. 6 uur, een onafgebroken rust tijd van 1 uur, en wanneer de werktijd eindigt des n.m. 7 uur, een onafgebroken rusttijd van 1 en y2 uur gegeven moet worden; dat op de arbeids lijsten geen veranderingen mogen worden aan gebracht, dus bij foutieve invulling, een nieuwe lijst moet worden gemaakt en een nieuw afschrift moet worden ingezonden aan de arbeids-inspectie. Uit het politie-rapport. Proces se n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens overtreding arbeidswet; vervoeren van een wildstrik; loopen over verboden grond; rijden over een voetpad; in verboden richting berijden van de "Korte Kleverlaan met motor-rijtuigen; openbare dronkenschap en eenvoudige beleediging. Gevonden en terug te bekomenHaze- straat 51, te Haarlem, een zwart luster schort; politiebureau Overveen, een zwart bontje; bij v. d. Wetering, Voorhelmstraat 20rood, Haarlem, een hoedenspeld; bij bakker Van Vessem, Klever- park, Haarlem, een handmof; politiepost Bloe mendaal. een koralen halsketting; bij Wolf. Rij- perweg, een mondorgeltje; bij Batenburg, Z. Z. laan 34, Bloemendaal, een schooltasch; en bij Eichorn, Dompvloedslaan, Overveen, een bril in étui. Komen aan loopen: bij Cassee, Bloemen- daalsche wég 71, te Bloemendaal, een zwart met wit gevlekt hondje. burgerlijke stand. Van Vrijdag 11 April tot en met Donderdag 17 April. Geboren: z. van J. ter Gast en C. M. E. Antusch; z. van H. Hagen en H. van der Vliet. Ondertrouwd: J. W. Hartgerink en B. IIaker. G e t r o u w d: P. Schrama en C. Oh. Delissen. Overleden: H. W. van Velsen, 65 j.A. H. M. Roozen, 24 j. Overleden in het gesticht Meeren- berg: W. Groen, 77 j.; H. C. van der Maat, 67 j.; G. Kater, 50 j.; M. A. Tiel, 86 j. t00neel. Het levende 1 ij k. "Willem Royaards lieeft eene voorbeel dige praestatie geleverd. Men kent de geschiedenis. Fédor huwt eene allerlief ste vrouw, hij, geniaal, maar geen held. zwak tegenover de romantische verlei dingen van het moderne leven, raakt, zonder de voornaamheid van zijn geest te verliezen, aan den zwier, verboemelt eigen vermogen en dat zijner echtge- noote een vriend van hem, in vroeger jaren zijne vrouw aangebeden hebbende, doet eene poging om den zwakken ge nieter weder in het burgerlijke spoor te brengen, maar schaamte en wederom zwakheid houden dezen terug; intus- schen heeft hij genegenheid opgevat voor een mooi en nog niet bedorven zigeune rinnetje, die den genialen zonderling aanhangt als een hond zijn meester. Fédor maakt van die genegenheid geen misbruik. Hij moet nu iets doen om zijne vrouw verder leven en zoo 't kan gelukkig zijn, mogelijk te maken. Echt scheiding is de gewone weg, maar de zwakke geniale voornaamling kan niet liegen en hij besluit zich zeiven uit den- weg te ruimen. I)och als liij dit doen zal, kan hij weer niet. Trouwens Mascha, het zigeunerinnetje stoort hem, en zij weet 'n uitweg. Fcclor's klceren worden aan den water kant gelegd, de afscheidsbrief, dien hij reeds geschreven had, in zijn jaszak en men waant hem dood, als eenige dagen later ongeveer ter plaatse een lijk wordt opgevischt. De vrouw trouwt met haar jeugdvriend. Fédor komt terecht in de onderste holen der samenleving, alwaar hij. cle fijne geest, verafschuwend en ver afschuwd toch betrekkelijk ongestoord leeft of verder vegeteert, etende en schooiende. Tot liij, het levende lijk, aan een in zulk een hol opgedoken vriend, verboemeld schilder, het ge heim van zijn leven verraadt. Een vuig politiespion hoort hun ge sprek aan en maakt van zijn dus ver kregen 'wetenschap gebruik om den twee den echtgenoot der vrouw geregeld geld te onttroggelen. De vrouw leeft, in liefde vol aandenken aan den man die zich opofferde, met den ander, gelukkig. Wel is '11 schaduw op dit huwelijksleven ge vallen, omdat zij, bij het vernemen van Fédor's (gewaanden) zelfmoord, in schreiend zelfverwijt uitbarst in de woorden, tot haar a. s. tweeden man ge richt: „Ook ik kan niet Liegen; hem heb ik altijd liefgehad, hèm alleen." De tijd echter slijt veel uit. Tot alles aan de justitie verraden is en man en vrouw en ook de doodgewaande voor den rechter worden getrokken, verdacht van samenspanning (de tweede man is zeer rijk) om elk op eigen wijze eigen geluk te zoeken, tegen de uitdrukkelijke ge boden van wet en goede zeden in. Man en vrouw ondergaan een pijnlijk verhoor. Ook Fédor wordt verhoord. Nu breekt in hem de nihilist, welke hij geworden is, los. de rechter wordt voor de oogen van het publiek zedelijk vernietigd onder de overstelpende verwijten van den voor namen schooier, wiens fout, zijne zwakte, ook zijne deugd is geweest, omdat hij ook te zwak is gebleken kwaad te doen en zoo zijn zieleadel te besmeuren, ge lijk hij het zijn lichaam heeft gedaan. In liet laatste tafreel ziet Fédor het wanhopige van de toestand van zijne (vroegere) echtgenoote in en om te red den wat nog te redden valthaar eer, treft liij zich zelf met een kogel, eenige OiOgenblikken Voordat het de vrouw ver- oordeelend vonnis staat te worden uit gesproken. De zwakke sterft als een held. Zijn ondergang is een opgang. En zoo eindig-t dit spel in een tragische hymne op de eindelijke overwinning die zijn adel van geest bevocht op de zelf zucht. Want zelfzucht, wel edele, wel gecultiveerde, somtijds sympiathieke altijd medelijdende zelfzucht is het die Fédor's wezen heeft bepaald. Royaards heeft door zijn eigen spel in cle eerste plaats, door schikking en uit rusting van tooneel, door goede rolver- cleeling, door alles wat hij vermocht van dit tooneelstuk iets zoio bijzonders ge maakt, 'dat, wie op cle hoogte wil geacht worden, van wat ons land thans op dit jgebied vermag te geven, dit stuk moet hebben gezien. Onmiddellijk na Roy aards Jan Musch te noemen en Royaard's vrouw is niet meer dan eisch van recht vaardigheid. Dit stuk moge eenige jaren op Royaards repertoire blijven. Nu weten wij weer eens wat tooneelspeelkunst in ons leven vermag te zijn. T. Ilenri Morriën. Onlangs vierde de lioogst verdienstelijke too- neelspeler Henri Morriën zijn 25-jarig tooneel- jubileum met Don Quichot of De Bruiloft van Kamacho. Woensdag 23 April wordt deze jubileum-voor stelling' hier in den.schouwburg Jansweg herhaald. Morriën speelt Don Quichot. Aan het Haar- lemsch publiek, en niet het minst aan studeerende jongelui, raden wij dit stuk van Pieter Langen- dijk, den Haarlemscke Molière, te gaan zien. Unser'e Kiite. Op 22 April a.s. gaat op den Jansweg Unsere Kiite, blijspel van Hubert Henry Davis, in de duitsche vertaling. Dit stuk werd bij de vertooning te Amsterdam zeer geroemd. De spelers het Berliner Schauspiel-ensemble geven van dit belangwekkende stuk een voortreffelijke vertoo ning. muzfek. Klavieravond Willem Andriessen, op Woens dag 2 April 1913, in „de Kroon". Het heeft mij zeer gespeten, dat ik den klavier avond van Willem Andriessen niet kon bijwonen. Van heel verschillende kanten werden mij zeer uiteenloopende oordeelen omtrent het gehoorde meegedeeld, 'tgeen eigenlijk van zelf spreekt. Als eerste nummer meldde het programma: Variatio- nen und Fuge iiber ein Thema von J. S. Bach, op. 81, Max. Reger, en de pianist geeft een beschrij ving in het boekje er bij, zoodat men al voor bereid was op iets heel bizonders. („Subliem" noe men de meeste verslaggevers dergelijke werken gewoonlijk). Naar 'tgeen mij werd meegedeeld, werd 't „heel mooi gespeeld; waren er wel mooie deelen in; was 't erg lang; was 't zeer zwaar en moeilijk en had de pianist er een jaar op gestu deerd Deze opmerkingen en nog meer derge lijke, hoorde ik van eenigen dergenen, die het concert bezocht hebben. Dat het moeilijk was om uit te voeren en ook om te begrijpen bij 't hooren kan ik mij levendig voorstellenik vind de muziek van Max. Reger meestal moeilijk en hoor ik er meer het knappe, geleerde en gestu deerde in, dan de hooge, heilige inspiratie en frissche vrijheid van Bach, van wien Max Reger de geestverwant genoemd wordt. Veel na-verwant schap heb ik nog niet kunnen hooren tusschen die beiden. N°. 2a meldde: Sechs Vai'iationen op. 34, van L. van Beethoven, die wij hier reeds meermalen gehoord hebben; 't zijn maar zes variaties, maar welke't Is moeilijk te zeggen welke de mooiste is, want ze zijn alle in hun verschillend karakter bewonderend; wie ze zelf speelt, kan dat ook "t beste beoordeelen. N°. 25 „Rondo a capriccio op. 129 van L. van Beethoven. (Die Wut über den verlornen Groschen.) Kent u die muziek Bestaat er wel een geestiger parodie over de drukte en bereddering die dikwijls over kleinigheden worden gemaakt, zooals hier het verliezen van- en zoeken naar een groschen Ik geloof dat Beethoven hier een stuk waarheid zeer realistisch en humoristisch verklankt heeft. Het is ook begrijpelijk, dat er in de muziek bij staat: „Die Wut über den verlornen Groschen, ausgetobt in einer caprice", want juist dat aus- tobben is zoo heerlijk weergegeven (en het blijft toch altijd „muziek") evenals bet tot bezinning Bleef wegens plaatsgebrek een week liggen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1