The E LectureA: VOORD Miss Evel A BOOK 0 KERK-AGENDA. Haarlem. Ver. van Vrijz. .Herv. (Geliouw protestantenbond), v.m. 10 ure, Prof. Dr. Knappert, van Leiden. Eglise AVallorme. IOV2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonslrantsch-Gereformeerden. v.in. 10 ure, Ds. Haentjens. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.in. 10 ure, Ds. Hylkema. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOI/2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Barger, Directeur van Meerenboseh. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksehe schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Eiken Zondagmiddag van 21/» tot 5 uur, Concert in „Rusthoek" van het Amsterdamscb Trio. Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Zaterdag 26 April, 8 uur, Hotel Duin en Daal, Soiree Musieale. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags)'van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Zondag 20 April, 8 uur, N.V. Tooneelvereeniging Dir. Herm. ileyermaus, 160e opvoering Silvia Silomlra. Woensdag 23 April, 7?'U uur, N.V. Het Rotterd. Tooneelgezelscbap, Dir. P. D. v. Eijsden, Don Quichot. Dinsdag 22 April, 8 uur, Tournee Schürmann, Berliner Schauspielhaus-Ensemble, TJnsere.Kate. Vrijdag 25 April, Wegens het groote succes en op verzoek De Tsarin. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. Donderdag' 24 April, 8 uur, „Sociëteit Vereeniging". Vierde concert, koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap". komen tegen het einde. In onzen tijd van zwaar moedige muziek een dubbel-gezonde geestes-opfris- selling!! Technisch worden hooge eischen gesteld, vooral, wegens liet snelle tempo. N». 3Scherzo, op. 20 van F. Chopin, ook een zeer geliefd werk voor pianisten dat hier vele malen is uitgevoerd en dus zeker bij de meeste concertbezoekers bekend is. Hierna nog een toe gift, wel een bewijs dus, dat het spel van den heer Andriessen in den smaak viel. Ik geloof dat liet overbodig is over het spel op zichzelf nog iets te vermelden, daar 't algemeen bekend is, welke uit stekende hoedanigheden onze vroegere stadgenoot bezit als pianist. Q Liederavond dr. Georg Henschel, 11 April 1913. Concertzaal ..tie Kroon". In dit seizoen heb ik meerdere liedèravonden bijgewoond, maar de llensehcl-avontl staat geheel apart. Voor zoover ik weet, is Lij de eenige zan ger. die zichzelf begeleidt en hoe! Daardoor zijn het dc vocale èn instrumentale kunst die men bij hem ie bewonderen heeft. De stem is niet jong meer, doch dat vergeet men door zijn bepaald eenige manier van zingen, want zijn voordracht, zangtechniek, adembeheerschiug, jeugdig vuur, zijn buitengewoon. Bij Henschel vergeet ik ook, dat hij op een ..concert" zingt, doordat alles bij hem zoo doodeenvoudig en gemakkelijk gaat; ik zou haast zeggen: zoo heerlijk intiem. Alles uit t hoofd, de meest verschillende liederen, zóó geheel overeen komstig den tekst gezongen, dat men alles mee leeft. ICn ook de moeilijkste begeleidingen alsof li ij 't ..uit zijn mouw schudt", en dan de tusscheh- sprlèn van 't ééne lied naar (t andere en van één componist naar den anderen, heel duidelijk 't ka rakter aangevende-van 'tgeen volgen gaat! Elke serie bestaande uit liederen en balladen van Schubert, Schumann en .Löwe (eenige bekende en eenige minder bekende), elk in hun soort prach tig voorgedragen. Met de ballade van Löwe: Ar chibald Douglas" had hij 't grootste succes; toen werd men „enthousiast"; dat geschiedt hier niet veel - - geen wonder, want het was meesterlijk in alle opzichten. Het is niet mogelijk alle lie deren afzonderlijk te bespreken; van Schubert noem ik slechts „der Leiermann" (men zag dien armen orgelman, zoo'n stakkert) „Gruppe aus dem Tartarus" en „der Schmetterling"van Schumann „die Löwenbraut", Zwei Venetianische Gondellio- der" en „Tuist der Stormnacht" (in dc begeleiding wild stormgeloei) en de drie balladen van Lö- wen „die verfallene Miihle", (heel duidelijk ook in de begeleiding vooral het „poltern dnmpf nnd schwer"). „Archibald Douglas" genoeg bekend, niet waar en „Edward" een zeer tragische, oud- Schotsehe ballade, wel tragisch, maar niet de juiste gevoelsuiting. Als toegift kregen we nog liet bekende lied van Schubert: „das Kindern", een heerlijk besluit van dezen buitengewonen avond. Iemand zei: vergelijk nu eens Wülner-Bos, Messehaert-Röntgen en Henschel. Beide eersten: zanger en begeleider vereenigd lol één harmonisch geheel; Henschel: zanger en begeleider vereenigd in één harmonisch geheel, klinkt ook zoodanig voor de hoorders. Is 't duidelijk genoeg- om 't ver schil te begrijpen Concert-Vereeniging TIaarlem's Muziekkorps Matinée op Zondag 13 April 1913; direc teur: de heer Ch. P. W. Kriens; solist: de heer Ch. Blazer, violoncel. Deze laatste winter-matinée onderscheidde zich van de vorige, doordat er geen symphonic op "t programma stond; dit is echter geen reden dat het concert mindermooi was en voor een ver andering is liet zeker ook wel goed en aange naam eens een ander soort muziek te hooren, want die heeft ook haar eigenaardige bekoring. In de ouverture zu dem Schauspiel „Hamlet" van Niels W. Gade, was duidelijk dezelfde landaard als Grieg te hooren; alleen is Gade's muziek lieflijker en vloeiender. N°. 2 „Kol Nidrei", adagio voor vio loncel en orkest op. 41 van Max Brneh, werd dooi den heer Blazer zeer schoon, met gevoel voor gedragen; hij liet zijn instrument mooi zingen, waartoe een adagio zich altijd zeer goed leent; (voor een solo-cel is gedragen muziek veel pas sender dan luchtige) en Max Bruch-muziek is meestal zangerig. De begeleiding van het orkest was zeer goed. Hierna: Scènes Pittoresqiies van J. Massenet, weer totaal andere muziek, maar aardige schet sen en heel levendig uitgevoerd. Bij den „Marche" zou men wel mee willen loopen en bij het „Air de ballet" was 't weer de groote bevalligheid die op viel, vooral rhythmisch heel sprekend. Het „An gelus" was bepaald liéél mooi, vooral het koraal achtige en de klank-combinaties, waardoor 't soms was of er orgeltonen doorklonken. Het laatste deel „Fête Bohème" was echt Boheemseh en wilde, op gewonden muziek, maar dat past bij een Zigeuner- feest en ik houd er van, vooral wanneer 'liet, zoo- als hierbij, 'toch steeds muziek blijft. Na de pauze hoorden we „ouverture Carnaval Romain" van II. Berlioz; nu, dat was een echte carnavalsstemming, met veel luid geschetter, meer karakteristiek dan mooi. Daarna was het adagio van W. Bargiel voor violoncel met orkest een ware verademing, daar door konden we tot bezinning komen en werkelijk genieten van den mooien klank van de cel, öm daarna weer in een carnavalsstemming te komen door de sprongen van „Arlequin" door Popper; dat was uiterst vermakelijk' om te hooren. Nü. 6 „Sylvia", Suite de ballet van Leo Delibes, die mu ziek was heel geschikt om de opgewektheid er in te houden, eerst a. „Prelude des Chasseresses", b. „Intermezzo et valse", c. „Pizzicata" (heel luchtig en snoezig) en d. Cortege de Bacchus". Ieder die weet wat Baehus beduidt, kan wel begrijpen hoe dit slot was en datde hoorders ditmaal onder vroolijke tonen hun toebereidselen tot vertrek konden maken. Aan het orkest en den .dirigent komt hulde toe voor de uitvoering van de ver schillende nummers. Ernst Willi clmy. De heer Ernst Wilhelmy deelt ons mede, dat hij tegen einde April reeds naar New-York ver trekt om vandaar uit zijn groote Amerikaansclie tournee te beginnen. Zijn manager is mr. Tlanspri; een der meest bekende Amerikaansclie eonedit- ondernemei's. Het plan van den heer Wilhelmy was in onze pla its nog een afscheidsavond te geven, maar Jee' tijd ontbrak hem, zeer tot zijn leedwezen. Wij hopen hem na zijn Amerikaansclie reis we der eens" spoedig te Bloemendaal te hooren. t M |i ziek a v o n d. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 20 April a.s. een muziekavond plaats vinden in hotel „Diiin en Daal" te Bloemendaal, te geven door de dames Bertha Böse, violiste, Amsterdam; Annie Böse, mezzo-sopraanzangeres, Amsterdammet medewer king van mevrouw Bertlia Frensel Wegeiieii Koopman, pianiste, Hilversum. Het belooft een belangwekkende avond te wpr- den. Onze geachte medewerkster over muziek, ijiet een kleine monografie over Franck's „Beatitu des" drukken, waarmede zij verschillende vrienden van ons blad een genoegen heeft gedaan. .i, De koninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap" geeft op Donderdag 24 dezer 's avonds ten 8 uur in de sociëteit „de Vereeniging" haar vierde concert. Het is een belangwekkend programiha. Ook zal worden uitgevoerd liet koorwerk „De Zondvloed" van J. A. Presburg. Met dit werk be haalde. zooals bekend is, deze liedertafel te Am sterdam den len prijs. KUNST. Kunstzaal Van Delden De bekende kunsthandel van, onzen plaatsge noot, den heer Van Delden, opende op 18 April een tentoonstelling der laatste werken van Van Beurden, De Graef, Posenaer, Wiethase, en tevens van het werk van Louis Gallait „Les derniers honneurs aux comtes d'Egmont et de Home." De toegangsprijs tot deze tentoonstelling is slechts 25 cents. UIT ANDERE GEMEENTEN. Iets over het teekenwerk der „Sint- Jozef'-school. Tn de Zoetestraat bevindt zich de avondvaktee- kenschool „Sint Jozef", een afdeeling van de St. Jozef-gezellenvereeniging. Het is een fraai ge bouw. 't welk eerst sinds Januari van dit jaar in gebruik genomen, geheel naar de eischen die aan een dergelijke inrichting gesteld worden, is ingericht. ïtuime lokaliteiten met voortreffelijke hulpmid delen, die in groote hoeveelheid aanwezig zijn, en een kwistige, oordeelkundig aangebrachte verlich ting, bevinden er zich. Gedurende dezen cursus waren er niet minder dan 118 leerlingen, tegen 98 in liet vorige jaar. Voor de eerste klasse hadden zich ruim 200 leer lingen aangemeld, die wegens gebrek aan ruimte in het vorige schoolgebouw niet konden worden geplaatst. Toch zijn dit jaar, na voldoend afge legd examen, voor de eerste klasse 59 leerlingen toegelaten. De cursus bestaat uit 4 leerjaren. Het eerste jaar is gewijd aan lijnteekenen, waarna de jon gens voor de volgende jaren verdeeld worden naar hun beroepen. Deze zijn: meubelmaker, schilderen, smeden en maohinevak, timmeren en loodgieten. Deze week werd in de school een tentoonstelling gehouden van teekeningen door do leerlingen ver vaardigd gedurende den cursus 1912/13. Wij zijn er op bezoek geweest en hebben een hoogst gun- stigen indruk hiervan mede naar huis genomen. Een beschrijving van het ter bezichtiging gestelde werk te geven, gaat bezwaarlijk, omdat er voor liet bestek van dit artikeltje te veel over te melden zou zijn, wilde 't verslag eenigszins op volledig heid aanspraak maken. Doch, als reeds gezegd, onze indruk van het ge heel is zeer gunstig en dat wij. hier den nadruk op leggen, vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat ook van Overveen en Bloemendaal jongens hier ter schole gaan, die zich door keurig werk hebben onderscheiden. Voor den volgenden cursus kunnen zich weer nieuwe leerlingen opgeven. Misschien is het niet algemeen bekend en daarom vermelden wij hier even, dat de school voor jongens van eiken gods dienst toegankelijk is. Directeur is de heer J. K. C. van Brussel, die des avonds aan liet schoolgebouw te spreken is en gaarne aan belangstellenden inlichtingen ver strekt. De liefdadigheidstentoonstelling, te geven door de koninklijke letterlievende vereeniging „J. J. Cremer", ten bate van „liet Roode Kruis", waarbij zal opgevoerd worden Zijn Alibivan Gabriël Trarieux, zal plaats hebben op Dinsdag 6 Mei 1913, in den schouwburg Jansweg. Apollo-theater. ITet Apollo-theater heeft wederom een nieuw, spannend hoofdnummer. Door het noodlot achter volgdis de titel dezer dramatische film. Een jong meisje versmaadt een minnaar, al huwend met een anderen. De versmade wreekt zich door haar een reeks van narigheden te bereiden. De verwik kelingen die uit een en ander ontstaan, bieden menig spannend tafereel. Aan het slot wordt de boosdoener naar behoor en gestraft. Ook staat een drama Barcelona op het program, en een komische film De dame, die lacht. Mej. Nelly Nieuwstraten, tooneelspeelster, zal de films verklaren. Dalcroze. Op den 4en en 5en Mei, des middags ten half- drie, zal in de congreszaal van de „Tentoonstel ling de Vrouw 18131913" een demonstratie wor den gegeven door den heer Jacques Dalcroze, stich ter en leider van het Dalcroze-Instituut voor ryth- mische gymnastiek te DresdenHellerau met zijne •leerlingen. Het concert- en theater-bureau J. H. L. Bossard, te Amsterdam, met de zakelijke leiding belast, deelt ons mede, dat de lieer Jacques Dalcroze alleen deze twee middagen in Nederland optreedt. Museum van kunstnijverheid te Haarlem. De commissie van het museum zond ons een, door Lebeau geteekende, uitnoodiging tot het komen zien eener tentoonstelling, welke Zondag 1.1. in het museum geopend werd. Deze tentoonstelling omvat werk van de Neder- landschë'kunstenaars M. J. J. Kien Hack (beeld houwwerk) J. Thorn Prikker (glasversiering) en mevrouw C. PolvlietVan Hoogstraten (ta pijten). Deze tentoonstelling welke thans in het museum van kunstnijverheid alhier geopend is, biedt ruim schoots gelegenheid kennis te maken met de meest moderne werken op liet gebied van toegepaste kunst. De geschilderde vensterglazen werden hier in Nederland nog nimmer tentoongesteld en over treffen zeker hetgeen op dit gebied in den jong- sten tijd werd vervaardigd. Tn een der teekenzalen van de school voor kunstnijverheid werd onlangs door mevrouw Van der MeulenNulle, oud-directrice der Kon. Ned. Kantwerkschool, eene lezing gehouden, waar in de geschiedenis en de toepassing der naald- en kiosk ant behandeld werden. Nadat mevrouw Van der MeulenNulle de rol beschreven had, welke de kant gedurende de ver vlogen eeuwen in de verschillende landen had vervuld en er op gewezen, hoe de kaüt als eene bizoiulerc aantrekkelijkheid bij alle standen der samenleving in gebruik was, waarbij talrijke re producties naar oude schilderijen als een treffend bewijsmiddel werden vertoond, kwam de spreek ster tot de moderne tijden, waarin de kantindustrie na een langdurig verval in de verschillende landen van Europa weder tot bloei geraakte. Hiertoe werden ook in Nederland verschillende pogingen in het werk gesteld en in vele plaatsen van ons land werden reeds cursussen gegeven, terwijl de Kon. Ned. Kantwerkschool te 's-Graven- hage kan worden beschouwd als het middenpunt dezer beweging. Door den directeur der school voor kunstnijver heid werd als inleiding medegedeeld, dat mevrouw Van der MeuleNulle ook in genoemde schooi een driemaandelijkschen cursus zal geven, zoodat de deelneemsters één dag in de week, en wel des Woensdags, les zullen krijgen in het maken van kloskant, waarbij verschillende kantsoorten zul len worden behandeld. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij den directeur der school, die gaarne bereid is verdere inlichtingen te geven. Privilegium fori? liet doet ons leed in de sombere zaak van den te Leiden gepleegden moord, in het openbaar oen vraag te moeten richten tot de autoriteiten welke zulks aangaat. Eenigen tijd geleden werd in den omtrek van Leiden een jongetje vermoord gevonden, zekere V. De dader v. d. S., zoon van een winkelier te Leiden, r.-k. en naar men zeide in opleiding voor roomsch geestelijke, werd aangehouden en be kende; hij was tijdelijk naar liuis gezonden door zijne geestelijke overheden en leermeesters, die hem „vreemd" vonden. Waarom wordt niet open lijk bekend, wat ten deze verder is geschied Wordt de ongelukkige niet voor den rechter ge daagd. dan kan dat twee normale redenen heb ben: öf men aclit hem ontoerekenbaar, maar dan is het ter beveiliging der maatschappij noodig, dat hij als voor haar gevaarlijk, veilig elders dan in een gevangenis wordt opgeborgen, en de maat schappij heeft recht daaromtrent zekerheid te verkrijgen; öf men heeft hem in voorarrest ge steld, maar dan wordt het, ter wille der rechts zekerheid, tijd, dat deze zaak openbaar in behan deling wordt genomen. Te Leiden gaat het ge rucht. dat de ouders van den dader een niet onbelangrijke som hebben betaald aan de r.-k kerk, en aan de ouders van het vermoorde vent je Het laatste zou normaal te verklaren zijn, het eerste niet. De .roomsche kerk heeft met dezen inbreuk op de rechtsorde niets uit te staan. Het betalen van geld voor „geestelijke", lees r. kei kelijke, doeleinden, zou in deze zaak slechts kun nen wijzen op iets abnormaals. Nu dient te worden vastgesteld, of hier al dan niet eenige onmiddellijke of middellijke uitwer- king te bespeuren valt van het z.g. motu proprio Quanta vis diligentia. Krachtens dit motu proprio is het. volgens den r. paus, ongeoorloofd, zonder toestemming der r. kerkelijke „overheid" een gees- telijke voor den burgerlijken rechter (strafrechter of civiel en rechter) te dagen, op straffe nog wol van excommunicatie of uitbanning uit den kerke- lijken kring. De vragen zijn nu: was de bedoelde persoon reeds aan te merken als behoorende tot den geestelijken stand; zoo neen, zijn dan toch iu eenig opzicht de kerkelijke bepalingen omtrent de z.g. onschendbaarheid van r.-k. ten aanzien van hem in acht genomen of op eenige wijze op zijne eventueele al of niet definitieve, buiten vervolging stelling van invloed geweest. Daar wij hierom ti ent van roomsche zijde duidelijke en betrouw bare inlichtingen n;et verwachten, is deze vraag gericht tot de autoriteiten, welke zulks aangaat voor zoover ze niet roomsch zijn. Men moet zich hierbij niet verschuilen achter de inedcdeeling, dat deze zaak zoo droevig is en men er dus niet in het openbaar van moet spreken. Het be lang der gemeenschap bij de handhaving der rechtsorde, gaat boven de rust van enkele per sonen. Tegen Rome De Enkhuizer Courant bespreekt het tweede op treden der hoeren Jos. van Veen en A. II. C. Kip. aldaar. Ook dimaal was de zaal weer geheel gevuld met een belangstellend publiek. De heer Kip deelde bij de opening mede, dat in de volgende weken vanwege het comité, 't welk zich ten doel stelt, overal in den lande 't protes- tantsch bewustzijn te verlevendigen en positie tn nemen tegenover het roomsch stelsel en de roomsch-politieke partij, nog eenige spreekbeurten zullen worden vervuld door hen of door anderen uit hun kring, waarin ook orthodoxe en gerefor meerde medestanders deelnemen aan de actie. Doen vooral vestigde hij de aandacht op de vertooning van het tooneelstuk Geloof en Vaderland, dat op 19 April a.s. hier door een Amsterdamscb gezel schap zal worden opgevoerd. In een aantal plaat sen zijn van dit stuk voorstellingen gegeven, die groot succes hebben gehad. De hepren Van Veen en Kip zetten in den breede uiteen, hoe het ultramontanisme werkt en steeds meer doordringt; op alle terreinen des levens, Zij keuren het af, dat Nederlandsclie protestanten dit in de hand werken, hetzij door in den politie- ken strijd met de roomsehen samen op te trekken, zooals de anti-revolutionnairen en christelijk-his- torischen doen, hetzij door uit onverschilligheid (van vrijzinnigen kant) het ultramontanisme gele genheid te geven meer macht te krijgen, een macht, welke als gevaarlijk moet worden aange merkt tegenover het protestantisme, de wètui- scliap en het vaderland. Met Verschillende citaten en mededeelingen betreffende toestanden in room sche landen wordt aangetoond, dat de bewering, als zou 't roomsch systeem een bolwerk zijn tegen ongeloof en zedeloosheid, op welken groncL Toll man 't samengaan met de roomsche partij verde digt, door de ervaring en praktijk wordt gelogen- straft'. De sprekers dringen er dan ook op aan, dat bij de a.s. verkiezingen de protestanten zich bewust zullen zijn 't gevaar, dat van 't ultramontanisme dreigt en af zullen zien van een samengaan met de roomsche partij, geheel overeenkomstig een vroegere verklaring van dr. Kuyper, dat er geen gemeenschap kan en mag zijn tussclien protestan ten en roomschen. Van de gelegenheid tot gedaeliténwisseling werd geen gebruik gemaakt. Trouwens, 't was reeds tegen twaalven, toen cle tweede spreker zijn rede eindigde. Dit stuk werd wegens plaatsgebrek uit gesteld. TELEGRAMMEN. (EIGEN DRAAD.) Londen(15 April). De Times verneemt uit Cettinje: Hoewel alle Montenegrijnen een eed doen, om niet te zeggen zweren, liever te zullen sterven, dan Skoetari op te geven, is het de vraag hoe zij dit zullen bewerkstelligen, daar weldra j geen hunner meer zal over zijn. Berlijn. (15 April). Naar uit Weenen aan de I Lolcal Anzeiger wordt gemeld, gaat het volgens diplomatieke inlichtingen, bij liet geschil tussGien Servië en Bulgarije iii hoofdzaak om het vol gende: De Bulgaren willen wat de Serviërs vil len., aangezien de Serviërs van lmn kant willen wat de Bulgaren willen; en weet per slot van rekening niemand wat hij wil, en willen allen weten wat de ander wil. Op het oogenblik is de kans om tot overeenkomst te komen in die questie, zeer gering. Londen. (15 April). Dillon, de Petersburgscbc I berichtgever van de Daily Telegraph, seint: L' I Panslavistische beweging in Rusland is doodge drukt. De Russische regeering heeft de in S-1 Petersburg zich ophoudende vreemde Panslavisten I verwittigd, dat liun verder verblijf aldaar ouge- wensclit is. De rust in het Russische rijk wordt I voorbeeldig, de regeering heeft aan de Finscbe I voormannen, die op de grondwettige rechten staan, f bericht, voornemens te zijn, hen te stempelen tot I Panslavistische volksmenners, opdat de rust m het Russische rijk volkomen worde. Kiesrech ivr ouwen. Londen (15 April). Ten einde hunne toereken- baarheid aan te tooiien, zijn de kiesrechtvrouven voornemens eerst 2, daarna 3 en dan, nou" keurig 'geteld, 5 spoorwegstations in brand I steken, mocht van die laatste een brand mislukken, I dan zal een nieuw vijftal in brand worden geste- ken, en daarbij vermeld worden, dat het i'11 complete 5-tal gestichte branden als niet gestie i moeten worden beschouwd. Men vertrouwt I algemeen, aan vrouwelijke zijde, dat de regeen'1!-1 voor die logica der feiten zal zwichten. H°c l dit niet zoo zijn, dan zullen de kiesrechtvrouwe I het beproeven met een meervoud van 5, en I ginnen 5 tegenstanders-ministers te verin00*11 om de meerderheid van den ministerraad I hunne hand te krijgen. Laatste bericht. Londen (19 April). e.nL fragette heeft den kalen schedel van den minl^el| Right Hon geheel met inkt overgoten. De sca is reddeloos verloren. ONTVANGEN U De Assurantii zendt ons haar ning over het 11 o. m. een verkl Vries, dat de gr< premiereserve dc de reserve-bereki controleerd en a< Ook is er aan klaring van den ',s Ilage, dat deze der maatschappij winst- en verlies laten van 1912 Ook ontvingen 1912 der Nutsspi Wij zien hier afgeloopen jaar aantal inleggers 551 is toegenome gers ditmaal voc het millioen guld de belangrijke to< instelling wordt 1 9*4'2 uur openf en des Zaterdag* Ook zal in hel kortstraat 2, een Dc IIollandschi Ritsema, te 13 slag over liet j as Het verslag vu 30e boekjaar dee volgende seriën v volkomen geslaat< omzetten, die op blijkt dat de zak ven ontwikkelen. Ook ontvingen Uaarlemsche Ba Berkhout De gevoegd een verg hoofdrekeningen Wij zien uit de b winst netto IC Uit den Verge] h oof d r eke n i ngen wij, dat het kap o]» 2.100.000 over het gestorte percent. De afdeeling Nederlandsclie ve haar jaarverslag Wij zien daar jaar wederom m belang der Nedei Het ledental n liet thans op 60 Ook het „schoo uitkomsten wijze In 1913 word Nederlandsclie VAN HIER EN De Fransclie p< bericht.: On sait que be; RURGEM WETHOUDE1 mondaal make vanaf 19 A] Zwarte weg, d de Doodweg, en de Aerden lot nadere voor het ver zullen zijn. Bloemendaal Burgemeester en voc A. BAS 1 B A. J. VA van den Heer H over de Chinees ook in verban neesche Repu WOENSDAG 's avond: in de Bovenzaal der Kaartverkoop HAAN Zoo Gracht 35, a veerd a f\,—. Recitations wi Saturday Apr in de kleir Vereei (price Way be obtained MUL, 25 Kruis Mr. STAP, 63 G: New members 4913/14 are ad.] meeting on payi tious to the trei c- SURINGAR, on or before Tim between 9—12 a.: Annual Subscri

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2