KERK-AGENDA. Haarlem. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Dr. Vorenkamp, vau Leeuwarden. Eglise Wallonne. IOV2 heures du matin, Mr. Dupont. Rsmonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Dr. Beijerman, Rem. Pred. te Amsterdam. Lutherscke Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel, limuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10, ure, Ds. Creutzberg n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOV2 ure. Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dinsdag 3 Juni, Rusthoek te Bloemendaal. De Tariefwet toegelicht met Lichtbeelden, door de Vrijzinnige Kiesvereenigingen te Bloemendaal. Donderdag 5 Juni, Rusthoek te Bloemendaal, spreker de Heer Mr. L. N. Roodenburg. Onderwerp Waar het bij de Kamerverkiezing om gaat. Toegang vrij. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Gr 00 te Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Van Zondag I tot Zaterdag 7 Juni, Bioscope Expl. Herm. Smits Co., Qua Vadis? Kunstfilm in 5 afdeelingen naar den beroemden roman van Henry Sienkiwiks. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Tkeater, Barteljorisstraat. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem, zal aanstaanden Zondag een verzameling meube len tentoongesteld worden, die bestemd is voor de kamer van den president en den secretaris-gene raal in het vredespaleis te 's-Gravenhage. De meubelen werden ontworpen door den archi tect Van der Steur en uitgevoerd door den meu belmaker Joh. Nederkoorn, te Haarlem. De verzameling bestaat uit drie boekenkasten, waarvan één met glazen deuren, een schrijftafel, een kleine tafel, een boekenstandaard en een type van de verschillende zitmeubelen. De uitvoering dezer meubelen, die met inleg werk en beeldhouwwerk zijn versierd, is onberis pelijk en doet zoowel den ontwerper als den maker alle eer aan. Bijkantoor Nuts-Spaarbank. Het bestuur der Nuts-Spaarbank heeft besloten, ook elders dan aan het hoofdkantoor in de Jans straat, gelegenheid te geven tot inbreng en terug ontvangen van gelden. Als plaats van vestiging is gekozen het Scho terkwartier, een bloeiende, volkrijke wijk, waar tal van inleggers wonen. Eenigeu tijd geleden is aangekocht het perceel Gen.-Joubertstraat 2, tegenover de Gen.-Cronjé- straat. Inwendig heeft dit perceel al de wijzigin gen ondergaan, die noodig zijn. Dezer dagen is men met de verbouwing gereed gekomen en a.s. Zaterdagavond 31 Mei zal de eerste zitting worden gehouden. Voorloopig is het kantoor iederen Zaterdag avond van 78% uur en iederen Maandagmiddag van 34 uur geopend. Indien blijkt, dat het Schotensche publiek den maatregel waardeert, zal openstelling op meer dagen en uren volgen. VAN HIER EN DAAR. Wereldtentoonstelling te Gent. II. Het Paleis der Schoone Kunsten. Om te verdwalen is het er. Wat een machtige zalen en welk een aantal. Men denkt telkens aan het eind gekomen te zijn, en telkens vindt men wederom nieuwe zalen. De afdeelingen der ver schillende natiën, waarvan elke uit een groot aantal vertrekken bestaat, loopen in elkaar, en eenvou dig, weinig opdringerig zijn boven de doorgangen v.an de eene naar de andere zaal de namen der landen geschilderd. De aanblik dezer zalen is voortreffelijk. De boven-belichting goed. De lan-- tarens zijn door zeer doorschijnende gordijnen af gedekt, en deze gordijnen hangen wijd vanuit de aan hechtpunten omlaag, te midden van die helder vroolijke wanden, zoodat, de indruk van deze zalen bij het betreden niet ongelijk is aan die van blijde- en-toch-stemmigkleurige veldtenten. E11 het is er zeer vol in het middaguur. Gast vrije banken in vriendelijke hoekjes, met waaier- planten versierd, bieden als zoovele oasen verfris- scliing en rust aan den vermoeiden reiziger, die in deze uitgestrekte kunstvelden zich wagen komt. Eene internationale tentoonstelling van kunst werken is vanzelf meestal zeer uitgebreid, en zal voor den vluchtigen bezoeker doorgaans even veel vermoeienis als genot opleveren. Een groot museum toch is in omvang en aantal tentoonge stelde werken niets in vergelijking met eene inter nationale tentoonstelling van schilderijen en beeld houwwerken, als deze te Gent. Wanneer men langs de monumentale trappen en door den weidschen hoofdingang in de voorhal is geraakt, is het beste wat men doen kan, heel be hoedzaam en aandachtig op te wandelen, de zalen in, de wanden langs, bedenkend dat men geen tijd zal vinden 011 in eenzelfde zaal nog eens voor een tweeden keer terug te komen. Het heeft natuur lijk vele bezwaren, in een betrekkelijk snel tempo de inzendingen te bezien, maar voor dengene, die geen tijd heeft 0111 b.y» eenige dagen in deze afdee- ïing van schoone kunsten door te brengen, en niet tevreden is met het bezien der hem meest tref fende stukken, (wat wel het verstandigst ware), voor hem is het de eenige manier, wil hij eenigs- zins, hoe oppervlakkig ook. den totaal-indruk der inzendingen uit de verschillende landen met elkander vergelijken. En dit laatste is zou men met eenig reclit kunnen beweren de bedoeling van zulk een concours van kunstenaars uit alle vol keren, gelijk ons hier geboden wordt. Mijn indruk is, dat de Fransclie afdeeling alles overtreft. Wat hier aan aantal en verscheiden heid geboden werd, is buitengewoon. Wat hier aan belangwekkends te zien is, kan met geen en kele inzending ook maar eenigszins vergeleken w orden. Hier is een aantal meesterlijke stukken, en een aantal schitterende, persoonlijke, machtige pogingen tot meesterstukken. Zeer buitengewone geesten spreken zich hier uit, en met welk een kracht, met welk een distinctie, met welk een ont stellende techniek tevens. De Belgische afdeeling kan met onderscheiding genoemd worden; menig belangrijk werk, en van de grootste der Zuid-Nederlandsche meesters, werd ingezonden. (Als een eigenaardigheid vermeld ik een wand vol teekeningen en etsen van de Gravin van Vlaanderen, waaronder menig aangenaam aansprekend stuk.) Deze Belgische afdeeling geeft ons, behoudens enkele leemten, een goed begrip van de hedendaagsclie schilderschool des lands. Van de Nederlandsclie afdeeling kan het laatste niet getuigd worden. Wel is er menige inzending, waarop wij. Nederlanders, met recht trotscli kun nen zijn, maar er ontbreekt toch de arbeid van menigen kunstenaar, dien wij er gaarne gezien hadden. Van de verdere lauden zijn er eveneens zeer fraaie inzendingen te vermelden: Engeland onder scheidt zich wederom door distinctie, Italië door gloed, Duitschland door verscheidene mislukte po gingen om toch vooral oorspronkelijk te wezen. Tot zoover onze korte beschouwing van deze afdeeling; uitteraard kan zij hier niet dan zeer vluchtig zijn. De wereld is zoo groot en wij zijn zoo klein, m.a. w. de tentoonstelling te Gent is zoo groot, en onze kolommen zijn zoo klein. Een volgende week weer eens over iets anders, dat ons trof op die groote Gentsche tentoonstel ling. Les Bizarreries de la langue Frangaise. Onder dezen titel vonden wij dezer dagen in de „Gout Parisien", de volgende aardige opmerkin gen: Pourquoi lorsqu'on dit d'un homme: „II est rond en affaires", est-ce comme si l'on disait de lui: „II est carré en affaires?" (Dit is ook in het Nederlandsch zoo.) Pourquoi dit-on de quelqu'un „Feu un Iti", alors qu'il est „éteint"? Pourquoi Faction de cheïöher a prendre du gi- bier s'appelle-t-elle „cliasser"? Pourquoi dit-on: „Qui voit ses veines, voit ses peines", alors que c'est lorsqu'on 11'a pas de veine qu'011 a des peines? Pourquoi dit-on indistinctement „embrasser" ou „épouser" une cause Tout le monde sait que, si l'on embrasse généralement ce qu'on épouse, on 11'épouse pas toutes les personnes qu'on embrasse. Vrou w en-schouwbur g. I11 het najaar zal te Londen een groep vrede lievende en gegoede kiesreohtdames een schouw burg oprichten. Het theater der vrouwen zal gewijd zijn aan de verdediging van der vrouwen belangen, ook zal er geen enkele mannelijke beambte aan verbonden worden. Directeur, orkest, souffleurs, machinisten, enz. het zullen allen vrouwen zijn. Het eerste stuk, dat zal worden opgevoerd, is: La femme Seule, van Brieux. Op het oogenblik werkt mevrouw Bernard Sliaw aan de vertaling van dat stuk. VOOR ONZE DAMES. Kant wasschen. Sluiers in een pot met ben zine wasschen, licht drukken, daarna uitstrijken. Zwarte kant in azijnwater zacht uitdrukken, dan spannen op een plank. Kant wordt in Frankrijk als volgt gewasschen: Eerst strijken, dan samenvouwen en in een linnen zakje naaien, dit een etmaal in olijfolie hangen, daarna in zeepsop koken en goed naspoe len. verder liet zakje in dun stijfselwater doen. Ten slotte drogen op een strijkplank en uitspan nen. Zwarte kant wordt nieuw door ze uit te druk ken in een mengsel van campèchehout en zeep- wortel, Daarna afspoelen en opspannen. Zijde wasschen. Neem ]/2 pond honig, ]/2 pond zachte zeep en l/2 L. jenever. Met dit mengsel de zijde borstelen, als ze eerst in koud water en daarna op een schoone tafel is gelegd. Dan nog eens afwasschen, drogen en strij ken aan den verkeerden kant. Sachets kan men maken, door gedroogde roze- bladeren in een warmen oven te zetten. Dan er poeder van maken, dit houdt lang zijn geur. (Uit het Jaarboekje 1913 van Magazijn „De Bijenkorf"t Amsterdam.) ONTVANGEN JAARVERSLAGEN ENZ. Nog ontvingen wij liet jaarverslag over 1012 van het llaarlcmsche Diakonessenhuis. Uit de rekening van ontvangsten en uitgaven blijkt, dat liet afgeloopen boekjaar een voordeelig saldo bracht van 7521,98. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ De Wille Wereld, door Di< 'd u. l)e 'verdwenen portefeuille -• - re? mie» bijeengebracht door J. Stamp Beide uitgaven van de firma L. «J. Veen, te Am sterdam. T00NEEL. Woensdagavond woonden wij in den Stads schouwburg de vertooning bij, door Heyermans' ge zelschap gegeven van Nina, een tooneelspel in 4 bedrijven van Arthur W. Pi nero. Wat van dit stuk al dadelijk eene verdienste lieeten kan, is, dat het Ed. Verkade en Enny Vrede volop gelegenheid geeft om ons hunne spelers- hoedanigheden te laten zien en bewonderen. Beiden waren voortreffelijk: beiden hadden hier een rol, waaraan hun talent zich goed aan te pas sen weet. Ook van de verdere medespelenden kan veel goeds gezegd worden. Het stuk, op zichzelf reeds heel aantrekkelijk, kwam door de wijze van spelen dubbel tot zijn recht. Het was een heel aardige avond. Stuk en spelers vonden veel bijval. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. De Staten-verkiezing van 13 Juni 1913. Wij allen begroeten met groote vreugde en waar deering, dat de lieer jhr. G. C. Quarles van Ufford van Bloemendaal, dank zij de vrijzinnige samenwerking in het kiesdistrict Velsen de can didaat werd voor de Prov. Staten der drie vrijzin nige fracties. Deze overeenstemming is liet gevolg van den ernstigen wil, dat alle vrijzinnige partijen hun beginselen gemeen hebben, en de punten clie in de laatste jaren verdeeling brachten achterstellen, om ons te vereenigen om ditmaal den zetel op den r.-k. funetionnaris met energie te veroveren. Op deze basis kan de arbeid goede vruchten dragen tot heil voor onze provincie. Het compromis tusschen de samenwerkende frac ties, zal liet streven bevorderen, dat ditmaal alle linksclie kiezers elkander zullen aansporen ter stembus te gaan, maardan ook is de over winning 011s! Van het laatste decennium is de tegenwoordige geest en stemming, die niet alléén de leiders bezielden doch van alle vrijzinnigen in ons ge- heele district en vaderland, hoopvoller en opge wekter dan ooit. De innige overtuiging heeft zich bij allen vast- geworteld. dat door trouwe opkomst bij de stem bus een einde zal komen aan den noodlottigen en rampzaligen geest van deze regeering, die de econo mische èn sociale grondvesten van onzen staat tracht te bederven en te vernietigen. Door superieure, intellectueele en karakter eigenschappen, geeft de gekozen candidaat alle waarborgen, dat de provinciale belangen van scheepvaart, landbouw, handel, nijverheid en in dustrie tot meerderen bloei zullen geraken. Aan liet rechtmatig streven der vrouw naar meerdere zelfstandigheid, zal hij zijne medewerking verlee nen, maar in liet bizonder tot verbetering van het algemeen volksonderwijs, opdat de massa tot meer dere zeueiijke èn stoffelijke verheffing zal gera ken Hij is een vijand van verandering in >nze vrijhandels-politiek. Onverschillig of de bell def tige n onder de ouden van dagen al dan niet tot do loonarbeiders behooren, is hij voor uitkeeringen uit de staatskas. Laten alle vrijzinnigen thans toonen, dat 't ons een eer is om voor een dergelijk, waardig candi daat ter stembus te gaan, èn neme een ieder zich ernstig voor in zijn kring daartoe op te wekken. D. W. A. Q. GRAICITEN. Het Molu Proprio. Aan De Protestant ontleenen wij het volgende: Van het Motu Proprio van Pius X, dat den roomschen geestelijke aan de burgerlijke rechtsple ging onttrekt, en dat een tijdlang de wereld In beroering bracht, hoort men niets meer. De be schaafde staten hebben het ding geweigerd en afge wezen. Geheel Duitschland laat het koud. In Nederland en België geldt het niet. In de Itali- aansche Kamer van Afgevaardigden is het door den minister van justitie genegeerd. Zelfs in Ier land wil men er niet van weten. De bisschop van Killaton heeft zijn geloovigen meegedeeld dat het GUIDO GEZELLE. G u i d o G e z e 11 e. Kort geleden verschenen bij den uitgever L. J. Veen, te Amsterdam, nog twee bundels van Gezelle, waarmede de uitgave der werken van dezen groo- ten dichter compleet is. De uitgever heeft met- deze complete uitgave een zeer verdienstelijke daad bestaan voor de Nederlandsclie letterkunde. Wij vernemen dat de heer Veen thans weder een prachtuitgave ter perse heeft viin Gezelle's' dicht werken in 2 deelen. Indien wij zeggen, dat de uitgaven van Gezelle's werken een verdienstelijke daad voor de Neder landsclie letterkunde is, dan moet daaruit niet verstaan worden: voor de letterkundigen, de ken ners, de lettrés alleen; neen, wij bedoelenvoor de letterkunde in den meest uitgebreiden zin, en voor een groote groep van lezende menschen. Want een groote groep is het, die Gezelle lezen kan zeer-velen zijn zij, voor wie Gezelle een geluk en een troost en een groot, heerlijk bezit kan wezen, nu eens om zoo te spreken buiten de enger genomen letterkundige waarde om. Want deze Gezelle, deze schoone, eenvoudige natuur moét wel zeer velen menschen het gemoed verrijken, en te midden van den ruwen dagelijkschen kamp om liet bestaan, waarbij zoo menigmaal te zeer het oog omlaag gericht blijft, den blik naar het wij dere, het blije, het gelukgevende doen henen wenden. Wij leven in een wereld, die wij nauwelijks zien; het jachtende leven neemt onze gansclie aandacht in beslag voor zijne zakelijke eischen. Wij zien het dadelijk nuttige, en dit is goed, maar hoe wei nigen zien nog iets anders dan dat. En zulks is niet goed. Den blik te richten naar het blijvende, schoone, dat er dan toch is, een ontvankelijk ge moed te hebben voor het blijvende zeer schoone: het leven der natuur de hemel met zijn feilen brand of met zijn stille sterren, de landschappen met hunne volkeren van geboomte en menschen en dieren, de geweldige grootschheid van wat om ons en boven ons leeft ziedaar wat deze ver rukkelijke dichter ons leert. En in alles ziet hij de hand des scheppers. Zoo wordt de aanschou wing van der wereld pracht hem een dubbele vreugd, wijl zij hem ook nog het geluk biedt, zijnen god telkens en telkens te prijzen. Liefelijk en weidsch ziet hij de wereld, met vele diepe kleuren; niet, naar de mode 'onzer dagen, in GEBOORTEHUIS VAN GEZELLE. valen grijzen toon of zwart, niet zonder een hori zon, die licht uitschijnt. Er is leed, er is zorg, doch zie eens om u henen, er is troostend geluk in het aanzien der schoonheid van alles. E11 wat liem, den vromen man bovenal tot deze visie van het leven noopt: in zijn geloof meent hij de verkla ring der levensverschijnselen te vinden. Als er leed geleden wordt, welnu, bij God zal liet. eens worden vergoed. Ziehier een vers van Gezelle, dat 111. i. meer dan eenig ander dit geloof weergeeft. Zie den werken den man. kommervol, maar dit alles duurt, hoe moeizaam ook, slechts kort; dit leven is een mi nuut, gezien naast de. hem blijde, eeuwigheid. Spaman. Voorover, naar den grond gegroeid, die haast hem hebben zal, traag-traagskenS met zijn spade spoeit en delft, in 't diepe dal, de moegemoeide, ontmergde man, die schaars zijn hoofd nog heffen kan. Hij werkt nochtans, en delft en doet zijn beste, tot der dood, die wacht naar hem en elders spoedt, totdat in heuren schoot hij vallen zal, en willekom bij God zijn, recht en sterk weerom. O, sterkheid, die veel sterker als de dood, op God betrouwt; die stadig ook dien slavenhals zijn eigen woonstee bouwt, daar, vrij en blij hij wezeu zal bij u, o hope en troost van al! Dit kort beschouwinkje moge, zoo hoop ik uw aandacht voor dezen zeldzamen dichter levend of levender maken, een aandacht, die, naarmate gij hem beter en beter kennen leert, tot diepe bewoudering worden zal. Den uitgever wenschen wij, inet al wat hij van Gezelle openbaar maakt, een goed en blijvend succes.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2