PM AN AARLEft ALGEMEEN WEEKBLAD AAN DE LEZERS. oningstraat 5 - HAAR1I Delftlandsche ïoomboterhand ngezouten Roomb ite Telefoon 166. 3 iïó fMrth 1. f Tr y f. D cent voo machines 5 prijzen de n. itstra s VOOR Blocttiendaal, Kaarletn, jkemstede en omliggende plaatsen. KANTOREN: Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. - Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. De verspreiding van ons blad is de voorwaarde voor de verspreiding onzer denkbeelden. Wanneer dus, geachte lezeres of lezer, een artikel of bericht, ja, zelfs al ware het alleen maar een advertentie, voor komende in eenig nummer, Uwe in stemming heeft, of ook maar Uwe aandacht trekt, doe dan Uzelven en ons een genoegen en stuur het lad door aan een vriend of kennis van U, die het op zijne wijze weer door kan geven. Zoo komt voorlich- tot haar recht. 7e Jaargang. ZATERDAG 5 JULI 1913. No. 27. ;eeds voorhanden lfersche lorraad bij den - r* 17 h liet Bloemendaalsch UeeRblad. Prijs per halfjaar fl.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'0.10 1 (1 vertentiën 0 cents per li j herhaalde plaatsing m korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. V erslagen. Verslagen, maar geenszins overwonnen. Ziedaar, het devies, dat de vrijzinnigen. Bloemendaal voor ditmaal het hunne ïogen noemen met betrekking tot de fgeloopen gemeenteraadsverkiezing. Die oorbereiding daartoe heeft veel te wen- •lien overgelaten. Daaraan hebben de lieer van Tienhoven in den Aerdenhout, n de neer van I'wislc te Uvervëen ver- I lunden hunne actie voor het behoud der zittende raadsleden. De heer Van Tienho- \vu is in bet vervolg met rechts te ver- enzelvigen. Wij nemen hem dit niet kwalijk. Ieder kiest zijne partij tegen woordig. Het is echter goed, dat men iii-L weet. Verslagen, maar niet overwon nen wil in deze zeggen, verslagen we gens1 niet strijden met volle kracht. Van gemeenteraadskiezers zijn niet min der dan ongeveer 200 thuisgebleven. De- /eii hadden den heer Blajikevoort zeker ai herstemming kunnen ou moeten brén gen met do hoeren Bijvoet, Van der Hulst on De Waal Malefijt. Van rechts is hard gewerkt. Men onthande voorts, dat uit de door de verschillende candidaten be haalde cijfers niet is op te maken, dat <!e stemming is 'geweest rechts tegen links. Er waren verschillende biljetten, waarop De Waal Malefijt èn Blainkevoort iron zwart gemaakt, andere met Bij voet, Van der Hulst, Houtgraaf èu Grai- elien, enz. Eigenaardig is dat geen der hoeren De Waal [Malefijt, Bijvoet, en Van der Hulst getoond hebben de helft der in geschreven gemeenteraadskiezers ach- 1 'T zich te hebben. Een doelmatige kie- zi rskweek in het najaar zal gewenscht zijn. Wjj dringen da,ar op aan ook in ver hand met de groote plannen der room se-hen in liet kamerdistrict Beverwijk, waarvoor wij verwijzen naar het uit do roomsche „Nieuwe Haarlemsche Courant" overgenomen artikel, elders in ons blad te lezen. Ons standpunt, dat het nu en voortaati in onze ge meente gaat om de vraag: roomscli of tiiet-roomscli, wordt, wat het geheele district Beverwijk betreft, door dat ar- i ikcl bevestigd. Trouwens daarom gaat liet in het geheele land. De a,nti-revo- hitionnairen en christelijk-histoiriscben zijn van onafhankelijke partij tot slip- IX'dragers van de bisschoppen terugge bracht. Niemand betreur© dit, waartoe zou zulks dienen, maar een ieder zie dat hit aan met klare oogen. Men kan dit feit als volgt kenschetsenhet gaia(t er. om het werk van Luther en Calvijn en het werk der moderne wetenschappen in ons land ongedaan te maken. T. OP REIS. Ostseébad Brunshaupten, in Mecklenburg. Juni. (Vervolg.) Als men van Brunshaupten in westelijke rich ting langs de strand- of de Friedricli Franz Pro menade wandelt, komt men in „Arendsee" dat ei genlijk grenst aan Brunshaupten; een groot bord WlJst de grens aan. Uiterlijk lijken beide plaatsen zeer veel op elkaar; liet oude dorp dagteekent ook uit denzelfden tijd toen liet klooster met de toc- belioorende landerijen en boerderijen gesticht wer den. Het nieuwe dorp heeft ook zijn hotels, een groot „Kurhaus", een „Landungsbrüeke" voor de hooien, (die nog verder in zee gebouwd is dan in Brunshaupten), badhuizen en dezelfde soort strandstoelen en bevlagde en versierde zandkastee- len; het strandleven is er drukker. Een verschil tusschen beide plaatsen viel dadelijk op bij de wandelingen door 't bosch, (vele wegen voeren naar Arendsee, de eene al mooier dan de andere) n.l. de Briinshauptensehe banken zijn alle voor zien van leuningen en keurig netjes wit geschil derd; die van Arendsee zonder leuning en niet geschilderd; het oog wil op dat punt ook iets heb ben en voor rustbehoevenden zijn gemakkelijke banken ook een genot meer. In het bosch tus schen beide plaatsen zijn verschillende tenten en speelgelegenheden voor kinderen, gymnastiek- werktuigen, tennisbanen, enz., een kiosk waar men boeken kan koopen en houten tenten waar men schuilen kan. Een van de genoegens van 't bosch is ook het liggen in hangmatten, het luisteren naar de zingende vogels en het inadèmen der geuren van de welriekende kamperfoelie bij voorbeeld onder het lezen van een mooi boek. Oostelijk van Brunshaupten ligt het heel kleine dorpje „Fulgen", dat bestaat uit een 'paar ge wone huizen, verder boerderijen, die er wel' schil derachtig, maar niet heel netjes uitzien, er is een strandweg en een landweg; de laatste is tusschen duinen, korenvelden en struikgewas. Het mooiste punt is bij de brug over de „Fülgen-Bacli", die beek vloeit daar heel kalm, om weldra te eindigen in zee. ITet is een tamelijk doodsch oord en de naam „badplaats" is wel wat heel wijdsch voor 'tgeen men er heeft; aan het strand zijn meer groote steenblokken dan badgasten; de strand stoelen ontbreken er ook. Als men de wandeling langs het strand over hobbelige steentjes voortzet, komt men na ruim een uur in „Heiligendamm", de landweg is langer en per stoomtram bereikt men Heiligendamm in ongeveer een kwartier. Daar is het bosch wéér totaal anders, n.l.: een dicht beukenbosch; bij zonnig weer prachtig en koel. maar bij regen weer ontzettend somber- Heiligendamm is do oudste badplaats aan de Oostzee, door groothertog Friedricli Franz I werd in 1793 met zijn lijf arts dokter Von Vogel het eenvoudigste begin voor de badplaats gemaakt, n.l. twee met ankers vastgelegde schepen; drie jaren later de eerste primitieve badliutten aan 't strand! De badgas ten hielden verblijf in Doberan en gingen vandaar door het bosch naar Heiligendamm. Jaarlijks kwam de groothertog er met adellijk gevolg in den zomer, zoodat liet oorspronkelijk badhuis, dat in 1795 werd gebouwd, vergroot werd totdat in 18141817 het mooie Kurhaus ontstond dat nu nog met zijn acht dorisehe zuilen met. .recht bewon derd wordt. Tegenover het Kurhaus ligt een groote herdenkingssteen met naam en jaartallen van den stichter Friedricli Franz I. Er is ook oen groote Landungsbrüeke, een groot, wit kasteel met torens, de „Hohenzollernburg", die tegen de hooge hoornen heel mooi uitkomt; ook zijn er groote en kleine villa's, in één waarvan de tegen woordige kroonprinses Caecilia nog jaarlijks komt. Achter de villa's is een winkelgalerij en in het bosch een paar restaurants en een muziek tent; een weinig verscholen ligt een klein roomscli kerkje en dichtbij 't station een Luther sch kerkje (beide van helder roode steen onder do hoornen. Van het bosch aan den zeekant heeft men een prachtig uitzicht op de zee in de diepte; het strand is hier heel smal en de kust bijna recht afgeslagen bij vroegere stormen. De naam ..Hei ligendamm" is volgens een legende ontstaan in een stormnacht toen de zee dreigde 't land tc verwoesten. Dank zij 't vurig bidden van de be volking, werden toen steenen uit de zee als een dam tegen de verwoesting op geheimzinnige ma nier op de kust geworpen en wegens het geheim zinnige als heilig beschouwd. Naief verhaal uit den ouden tijd. Een groot deel van het bosch heet „Gespensterwald", omdat de boomstammen zoo grillig door elkaar gegroeid zijn, dat 't. spo ken lijken. Ik vond het hoogst merkwaardig om te zien, soms wel zes of zeven stammen uit één wortelstam en als slangen en krakelingen gekron keld. Een oude duitselie dame zei mij: „Nun denken Sie dies alles abends, hei Mondsehcin und wenn der Herbstwind heult!" O ja. bepaald griezelig die Gespenster Van Heiligendamm kan men te voet of per stoom tram door een statige lindenlaan naar Doberan komen. Een tijdlang had Heiligendamm en om geving veel voordeel van een speelbank. Groot hertog Friedricli Franz II hief de bank op, verkocht de badplaats in 1873 aan een maat schappij. die haar in 1885 weer overdeed aan Baron von Kahlden, en sedert 1910 behoort de badplaats aan Walter John Marlitt uit Berlijn. Met zulk een bezit kan de eigenaar tevreden zijn, dunkt mij. Er is in het „Gespensterwald" een his torische boom met een Fransche insnijding uit den tijd van de veroveringstochten van Napoleon I; die boom heet de „Franzosenbuche", 1811. Doberan werd in 1173 als abdij en 1186 als Cister,zienser monniksklooster gesticht en be hoorde bij Rostock. In 1323 en 1552 en 1879 hadden er veranderingen plaats totdat het in 1S81 opgenomen werd in het „Standiscbe. Ver hand". De stad telt ongeveer 5500 inwoners. Jaarlijks komen er vele badgasten om er staal- en modderbaden te nemen. In het midden der stad bevindt zich de „Kamp", een mooi plein met groote hoornen en waar zich het stadhuis, gym nasium, postkantoor, Prinsenpaleis, en nog eenige groote gebouwen bevinden aan den buitenrand en onder de boomen in 't midden de muziek- en leeszaal, de laatste evenals in Brunshaupten ge bouwd en ingericht. Tusschen Heiligendamm en Doberan bevindt zich de renbaan, die altijd in Juli en Augustus druk bezocht wordt. Het oud ste deel van Doberan is 't klooster, dat door de vele giften tot de rijkste in Mecklenburg behoort, zoodat er ook vele bedevaarten daarheen plaats hadden. De oude kloosterkerk werd in 1554 evan gelische kerk. Door Pfarrer Eddelin werd be schreven hoe Doberan en de kerk door den dertig- jarigen oorlog geleden hebben, hoe er schatten gestoien of verwoest werden. Onder groothertog Friedricli Franz I kwam de stad weer tot welvaart de nieuwe gebouwen vertoonen een mengelmoes van allerlei stijlen, zoodat die „Kamp" als geheel een eigenaardigen indruk maakt. Het mooiste in Doberan is zonder twijfel de ..Klostorkirche". Hiervan zal ik geen beschrijving geven, dat zou te veel worden; ongeveer anderhalf uur zijn wij er in geweest; er is buitengewoon veel te zien, niet alleen kostbaarheden, oudheden en kunstvoorwer pen; ook geschiedkundige merkwaardigheden en grafschriften, waarvan sommige met echt Mecklen- burgsche geestigheid gekruid. In 't kort: die kerk is één der merkwaardigste die ik zag en geldt voor één der mooiste in Noord-Duitschland. De oude kloostermuren, met klimop begroeid, en de mooie tuin er omheen, bewijzen, dat alles goed onderhouden wordt. Bij het klooster behoorde ook een groote brouwerij, die nog bestaat en ook wel bezichtigd wordt. In de oude stad zijn de straten heel nauw en de huizen laag; in de nieuwe wijken zijn villa's met tuinen. Dichtbij 't station is een heuvelachtig park met prachtexemplaren van oiule boomen. Van den „Tempelberg" of „Bolle- vue"heuvel heeft men een mooi uitzicht over de boomen op de Oostzee. Op beide heuvels zijn res taurants en voor kinderen gymnastiek-werktuigen en tennisbanen. Een tocht naar Doberan is zeer loonend en leerrijk. Uit de verte zag ik van Brunshaupten af de groote bosschen van de „Tviihlung", de vuur torens met draailichten van Bastorf en Warne- münde; in dezen tijd is 't niet helder genoeg om de licht au van Gjed&er (Denemarken) te zien. De tijd is mij omgevlogen in deze bekoorlijke badplaats, waar mij juist de combinatie van zee- en dennenlucht zoo aangenaam aandeed (vooral ook wat de ademhaling betreft) en ook vond ik het voor de oogen een voordeel dat, door de lig ging der Oostzee ten opzichte van de kust (noor delijk) de avondzon hare stralen pas na zes uur op de zee laat schijnen, zoodat men daar niet het verblindende geflikker op 't water .heeft, dat bij de Noordzee aan onze kust zoo vermoeiend voor de oogen is. Voor mij waren deze weken oen verkwikking, een ware „Sommerfrische". PLAATSELIJK NIEUWS. gemeente Bloemendaal. Namen tier Candidaten P. Blankevoort A. F; Bijvoet D. W. A. Q. Graiclien D. C. Houtgraaf A. van der Hulst Mr. A. W. Jacometti A. J. de Waal Malefijt Geldige stemmen Ongeldige stemmen Aantal kiezers Volstrekte meerderheid: 441. Herkozen werden dus de lieeren A. F. Bijvoet. A. van der Hulst, mr. A. W. Jacometti en AJ. de Waal Malefijt. werkiezing. op 3 Juli 1913, ter en van den raad der O verveen II Bloemen daal I i Jij <D JZJ kP p- N Totaal 99 252 53 404 i 262 160 89 511 69 207 42 318 68 204 45 :I17 249 161 99 509 j 242 343 125 710 263 155 82 500 347 391 142 880 1 2 l 4 433 489 160 1082 Wij vernemen, dat heden een nachtelijke oefe ning zal worden gehouden door de af deelingen Bloemendaal en Haarlem van de vereeniging .„Volksweerbaarheid". De beide af deelingen zul len zich hedenavond ten 8 uur aan het spoorweg station te Bloemendaal vereenigen. De tocht gaat. in de richting van Santpoort. Tiet hotel „Duin en Daal" zendt ons een keurig versierd boekje „Kijkjes in en om Duin en Daal", het boekje bevat een aantal beschrijvin gen van Bloemendaal en het hotel, vleiende beoor deelingen door de pers en door bezoekers, en is "keurig uitgevoerd. Verkiezingsdrulcte le Bloemendaal. Donderdag kon men in onze goede plaats het bekende aangename, beteekenisvolle verkeer van rijtuigen én auto's wederom waarnemende ge meenteraadsverkiezingen waren in vollen gang. Auto's paften af en aan; rijtuigen rolden dat het een aard had. De openbare school was, nu nog meer dan ooit, een centrum van aandacht der bur gerij. En in deze openbare school was voor een dag niet het kind, doch de stembus de voornaam ste persoon. Het was alsof daar or den De-Ge- nestetweg een groote magneet geplaatst was, waarop men telkenmale weder een andere auto snel toeschieten zag. ITot gat een oenigszins ver bazingwekkend vertier in onze stille, vriende lijke plaats. Dinsdag kwam op de Kleverlaan een fietsend meisje met een auto in botsing. Het gevolg was, dat de fiets, nog wel een nieuwe, die ze pas voor haar verjaardag gekregen had in zoo deerniswaardigen staat verkeerde, dat een dor omstanders verklaarde: „Alleen het zadel is nog bruikbaar; de rest moer. vernieuwt, worden." liet meisje zelf is gelukkig niet gewond, en kwam in politierapport-stijl uitgedrukt met den schrik vrij. Nog steeds wordt liet oog van den bezoeker, die van de electrisehe tram aan „Rusthoek" afstapt, onaangenaam getroffen althans bij het iets- verder oploopen door den onooglijken staat van onzen anders zoo f raaien weg. Het opge broken plaveisel bederft den indruk van den in gang' onzer gemeente. En reeds lang is deze toe stand zoo. Wij vernemen echter, dat het riolee- ringswerk daar nu spoedig gereed komen zal. Het Jaarboekje. Zeer vriendelijk verzoeken wij allen die in ons laatste Jaarboekje een fout of een verkeerde opgave vonden, ons. die mede te deelen. Helpt ons, het nieuwe jaarboekje zoo volledig en goed mogelijk saam te stellen. Aan wie ons reeds aanwijzingen deden, bren gen wij vriendelijk dank. Besteding van de M. U. L. O.-sehool ie Bloemendaal. Aannemers SchoolWoniugMassa 1 D. v. Kampen f 96350 f 15750 f 102C0O 2 P. Itijnierse 93378 6510 101738 3 A. Cornelissen 95000 6100 101860 4 J. v. Schagen 94727 5500 98927 5 Slingerland. 6292 107982 6 Kraaij en Co. 90900 7400 96900 7 v. Doorn 90555 7059 97444 8 Nederkoorn 92000 6500 98000 9 Schiphorst en Philip 99554 7300 105895 10 Lelieveld en v. d. Pol 90620 7000 96620 11 A. Witzand 95000 100600 12 B. Hagen 89170 6800 95970 13 Ilozenhart 101275 6100 14 Kroon v. Diest 90200 8150 98250 15 J. Teitsma 86290 5884 91596 16 Kuilenburg. 97400 6500 103600 17 Blanken 92800 6750 IS W. Hoek 94680 6280 100500 19 Kaub en Bierboom 95350 5600 20 Veneman 105000 8200 113000 21 v. Deursen 92400 5980 98300 22 Turkenburg 108948 6670 115500 23 Saeijs 94750 6290 100740 24 Bouwersbond 93450 7500 100950 25 Konings 97700 6500 103900 26 Jansen 97960 7880 104645 Het werk is ongedragen aan J TEITSMA, ie Bloemendaal. Uit het politie-rapport. Gevonde n en terug te bekomenbij 11. Schollen, Bloemendaalscheweg 142, een flacon met zilveren dop; bij Merkelbach, Genestetweg 17, een parapluie; aan den politiepost te Bloemend val, een verguld-zilveren schakelarmband; bij A. Nieboer, Genestetweg 23 a, een bruin-lederen sigarenkoker; bij den koetsier van den heer Pool, Duinlustpark, een gouden damesring; aan list bureau van politie te Overvcen, een zakmesje en een huissleutel; bij H. Irekker, Terhoffsteedeweg, een lieeren stroohoed; bij R. Stoffer, Aerdenhout, oen kilometerteller van auto en een spekzak van verlofgangers der militie; bij A. M. Smits, te Aerdenhout, een ceintuur; bij II. Renen, Domp- vÏQedslaan 5, een zilveren kinderarmband. Verloren: een fietslantaaTneen parapnn»; een vijfkopsmaateen medaillon; een huissleutel; een witten zak. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 27 Juni tot en met Donderdag 3 Juli. Geboren: z. van P. E. van der Werff en J. C. A. van Keulen. Overleden: A. Lindeman, 51 j. Overleden in liet gesticht Meer en- berg: G. Stoekenbroek, 28 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Juni bezocht door 750 belangstellenden. Uit de aan het museum ver honden boekerij werden 147 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzon den, terwijl de lessen der aan het museum ver bonden school voor kunstnijverheid werden ge volgd door 143 vrouwelijke en mannelijke leer lingen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1